Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Κατερινακι, ειδικα για το βηχα και ειδικα για τα παιδια το πετιμεζι κανει θαυματα!!!τουσ αρεσει κιολασ γιατι ειναι γλυκο οποτε με ενα σμπαρο δυο τριγωνια!Αν εχεισ η αν μπορεσεισ να βρεισ δωσε του και θα με θυμηθεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερες καλημερες στις μαννουλες και στις ομορφες κοιλιτσες!!!!

expecting angel ετσι ξεκουραση τωρα μην κανεις τιποτα και θα περασει...μεγεια και η κουνια ετσι θα μας δωσει και εμας μια φιλη μου την δικη της,περιπου τοσα την ειχαν παρει!

kangaroo χαιρομαι που το παιδακι σου ειναι καλυετρα τουλαχιστον να ειναι περαστικα ολα αυτο εχει σημασια...λετε για την γεννα και με πιανει ενα αγχος...αντε να δουμε εγω τι θα κανω φοβαμαι οτι θα πονεσω πολυ!οσο για την καουρα πελον δεν εχω μου περασε αρα πιστευω οτι θα εφταιγε το κυμινο και αφου μου λες οτι εφαγες και εσυ και σε επιασε αυτο θα φταιει σιγουρα,δεν ξανατρωω με τιποτα!

βεβαια απο χθες το απογευμα εχω αλλα,πονο λιγο στο στομαχι και τρομερο φουσκωμα κοντευα να σκασω...ματιασμενη ημουν,εφταιγε η πιτα με το σουβλακι που εφαγα χθες και ηταν γεματο λαδια δεν ξερω...εκανα και το λαθος να φαω το βραδυ ενα hamburger και μου φαινεται επεσε βαρυ ολο αυτο δεν μπορουσα να κοιμηθω και σημερα παλι ξυπνησα χαλια με επιασε και μια κραμπα πεταχτηκα απο το κρεβατι...ε μετα που να κοιμηθω παλι,τωρα ειμαι καλυτερα ομως!αληθεια αυτες οι κραμπες ρε κοριτσια πως καταπολεμουνται?με εχουν πεθανει καθε μερα με πιανουν...

κοριτσια να ρωτησω και κατι αλλο αλλα μην γελασετε νιωθω χτυπηματα στην κοιλια πολυ ψηλα μερικες φορες αλλα και τελειως δεξια η αριστερα η μικρη ειναι ε?τωρα που μεγαλωνει απλα την καταλαβαινω πλεον σε ολη την κοιλια μου?γιατι πριν την ενιωθα μονο χαμηλα και μου φαινεται περιεργο τωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα είμαι εντελώς εντελώς καλά, αλλά κάθομαι ακόμα στο κρεββάτι. Λέω από αύριο να σηκωθώ αλλά όχι δουλειές και τέτοια. Ένα μαγείρεμα. Εσείς τι λέτε; Ο γιατρός δεν μου είχε πει καν να κάτσω ξάπλα, απλά να ξεκουραστώ. Απο τη μια λέω ας σηκωθώ και από την άλλη φοβάμαι! Μάλλον θα σηκώνομαι αλλά δεν θα κουράζομαι και θα κάθομαι και αρκετές ώρες στο κρεββάτι (για διάβασμα κλπ).

Rose Μου και εγώ τη νιώθω σε όλη την κοιλιά τη μπέμπα. Και τέρμα αριστερά / δεξιά αλλά και πολύ ψηλά όταν είμαι ξαπλωμένη. Φυσιολογικό είναι. Όσο για τις κράμπες είχα πάθει δυο φορές τις προηγούμενες βδομάδες και την δεύτερη με έλουσε κρύος ιδρώτας από τον πόνο. Ξέρεις πως τις αντιμετωπίζω; Με πολύ ήρεμες κινήσεις. Μην γυρνάς πλευρό απότομα και μη σηκώνεσαι γρήγορα από το κρεββάτι. Τα ζα μου αργά που λέμε! Και θα με θυμηθείς γιατί πιστεύω πως θα σου περάσει και σένα. Όσο για τη γέννα μη σε νοιάζει. Όταν έρθει εκείνη η ώρα δεν θα προλάβουμε να καταλάβουμε τι μας γίνεται πιστεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια κ κοιλιτσες ομορφες <3

ROSE και εγω τον νιωθω τον μικρουλη παντου πανω κατω δεξια αριστερα ολο στριφογυρναει κ κανει παρτυ.. Και στα κεφια κοπαναει στο ιδιο μερος κλωτσιες μπουνιες (δεν το καταλαβαινω ακριβως) στο ιδιο σημειο και με ποναει ο σκατουλης! Αναρωτιεμαι πως θα ειναι αργοτερα που θα ειναι μεγαλυτερος.....

Κραμπες δεν με εχουν πιασει ποτε πως ειναι???

Οσο για τη γεννα εγω εχω χεστει πανω μου προκαταβολικα!χαχα Ειμαι που ειμαι φοβιτσιαρα φουλ εκει να δεις..Καμια φορα λεω χαλαρα ουτως η αλλως να το χωνεψω το μωρακι αποκλειεται καπως θα την παλεψω αλλα απο την αλλη το σκεφτομαι οτι ειναι μακρια και επαναπαυομαι...

EXPECTING ANGEL χαιρομαι που εισαι καλα κοριτσακι μου! Απο αυριο κανε κανενα μαγειρεμα που λες αλλα καλου κακου συνεχισε για λιγο την ξαπλα για σιγουρια!

Εμεις κοριτσια απο νεα εχουμε τα εξης...Εχθες το βραδυ ξυπνησα στις 3 η ωρα δεν αισθανομουν καλα ειχα ανακατεμα στο στομαχι και μια ανεξηγητη αδυναμια ηθελα να παω τουαλετα και δεν μπορουσα να σηκωθω,(μενω στο πατρικο μου προς το παρον) οποτε φωναξα τη μητερα μου νομιζα οτι θα λιποθυμησω πηραμε την πιεση και ειχα 44 παλμους! Ημουν ετσι για λιγη ωρα και μετα αποκοιμηθηκα...Πηρα το γιατρο μου , μου ειπε οτι οι 44 παλμοι ειναι πολυ χαμηλοι και δεν δικαιολογουνται σε αυτη τη φαση της εγκυμοσυνης και προτεινε να κανω μια επισκεψη σε ενα καρδιολογο αυριο θα παρω να κλεισω ραντεβου..Αλλο παλι και τουτο! Εχει τυχει σε καμια??? Το πρωι που ξυπνησα σε πληρη χαλαρωση ειχα 55 παλμοι αρα κατεβηκαν χαμηλα γι αυτο ημουν ετσι... Θα παω στο καρδιολογο αυριο και βλεπουμε... 8-|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάρες όμορφες!

Χριστινάκι χαίρομαι που είσαι καλύτερα,τελικά η ξάπλα μας χρειάζεται που και που και ας μην είναι εντολή.....γιατρού.Θα συμφωνήσω και εγώ με την Αναστασία,να σηκωθείς λιγάκι και να το πας όσο πιο χαλαρά μπορείς.Δεν χρειάζεται να πιέζεσαι.Το βασικότερο είναι να είσαι καλά εσύ και το μωράκι σου.

Κατερίνα μου περαστικά στον μικρούλη σου.Ευτυχώς που του έπεσε ο πυρετός γιατί είναι κρίμα να παιδεύονται τα κακόμοιρα.Ειδικά όταν είναι έτσι μικρούλια.

Rose για τις κράμπες δεν ξέρω να σου πω γιατί είναι ζήτημα να με έχουν πιάσει 1-2 φορές σε όλη την εγκυμοσύνη.Αυτό που ξέρω καλά είναι οι καούρες!!!Βέβαια τα ζητάει και εμένα ο οργανισμός μου.Δεν μπορώ να αποχωριστώ με τίποτα τις έντονες γεύσεις που έτρωγα πριν την εγκυμοσύνη.Τρελαίνομαι για καυτερά,ξινά,αλμυρά.Αφού σκέφτομαι πως θα βγει το παιδί και αντί για γάλα θα ζητάει τάκος με κόκκινο καυτερό πιπέρι.Με πιάνουν απόγευμα συνήθως οι καούρες και με το μόνο που μου περνάνε είναι με το γάλα.

Αναστασία μου δεν μου έχει τύχει αυτό με την πίεση,να πέσει τόσο,αλλά καλό θα είναι να το κοιτάξεις το θέμα για να είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Τη βαλίτσα που λέτε του μαιευτηρίου δεν την έχω ολοκληρωτικά έτοιμη,απλά ότι αγοράζω ή πλένω-σιδερώνω,το βάζω μέσα.Χτές ας πούμε πήγα μάρκετ και πήρα ένα σαπούνι dettol,τσουπ το έβαλα στη βαλίτσα και αυτό.Λατρεύω την οργάνωση και την τάξη και επειδή έρχονται και γιορτές και θέλω να στολίσω,να πάω να ψωνίσω δώρα,να κάνω κανένα τραπέζι,δεν θέλω να τρέχω και με τη βαλίτσα.Κατά τ'άλλα πέρα από ένα έντονο φούσκωμα που είχα χτες το πρωί,όλα πάνε μια χαρά.Ησυχία δεν έχω και όλο κάνω δουλειές στο σπίτι.Αφού να φανταστείτε μέχρι και ο άντρας μου,μου φωνάζει πως όλο κινούμαι και δεν έχει ησυχία το μωρό,ούτε για να κοιμηθεί......Τι να κάνω,αφού βαριέμαι να κάθομαι!!!!

Α!!!Ξέχασα να σας πω πως από τότε που μπήκα στον 7ο μου έχει ανοίξει η όρεξη και τρώω σαν παλαβή.Απο εκέι που έτρωγα φυσιολογικά,τώρα όλο πεινάω.Πάλι καλά που δεν έχω πάρει πολλά κιλά.Το έχει πάθει καμιά από σας;Είναι φυσιολογική τόσο απότομη αλλαγή στην όρεξή μου;Όσο αφορά τη γέννα,αν και δεν αντέχω καθόλου τον πόνο,προσπαθώ να μην το σκέφτομαι από τώρα και αγχώνομαι.Όλα με τον καιρό τους,αφού το κάναν τόσες, αιώνες τώρα(και χωρίς την μαγική επισκληρίδιο) θα μπορέσω και εγώ.

Αυτά τα νέα μας πολλά φιλιά σε όλες σας!

Επεξεργάστηκε από DORAKI.K
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια πως ειστε?

εγω δεν ξυπνησα πολυ καλα σημερα σηκωθηκα και ημουν μουσκεμα απο κατω αφου λεω τι εγινε κατουρηθηκα? :P ενταξει δεν ηταν σαν να κατουριομαστε αλλα ειχα παραπανω υγρα απο οτι εχω συνηθως και φοβηθηκα.πηρα την βοηθο του γιατρου μου και μου ειπε δεν ειναι τιποτα και οτι ειναι υγρα του κολπου και αμα θελω αυριο να παω να με δει...βασικα δεν ειναι ευκολο να παω αυριο δουλευει ο αντρας μου αλλιως θα πηγαινα με την μια!λετε να ειναι ανησυχητικο?εχετε και εσεις πολλα υγρα?εγω ειχα νορμαλ μια κηλιδα σχεδον καθε μερα ενω σημερα ηταν παραπανω και τρομαξα αφου με επιασε και ταχυκαρδια...πηρα την πιεση μου ηταν μια χαρα αλλα οι παλμοι ηταν πολλοι!την μπεμπουλα την ενιωσα και ηρεμησα λιγακι αλλα φαινεται απο την τρομαρα μου με επιασε ταχυκαρδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ROSAKI καλησπερα εχω και εγω υγρα σαν νερακι (γι αυτο το λογο πηγα στο γιατρο την προηγουμενη εβδομαδα απο φοβο μην ειναι διαρροη αμνιακου υγρου λογω αμνιο) και δεν ηταν τιποτε η γιατρος μου ειπε μηπως ειναι μυκητες λογω του οτι πηρα αντιβιωση οποτε μην ανησυχεις. Και εγω ειχα πολυ υγρασια και αλλαζα εσωρουχακι να το τεσταρω αλλα ολα καλα.Πηγαινε να το ελεγξεις αλλα μην ανησυχεις δεν θα ειναι τιποτε! Γιατι δεν πηγαινεις μονη σου αυριο? Αθηνα δε μενεις?Στο λεω για να ηρεμησεις και να μην ανησυχεις.... (Οι παλμοι ειναι απο την ανησυχια σου! Οταν ταραζομαστε ανεβαινουν φουλλλλ μην ανησυχεις γι αυτο!)

Φιλακιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια εχεις και τωρα η περασε?δυστηχως δεν μενω Αθηνα αλλιως θα πηγαινα μονη μου!θα δω πως θα παει και μου ειπε η κοπελα να την ξαναπαρω τηλ.αν δω κατι...σαν νερακι ειναι οπως λες και εσυ δεν ειχε τιποτα περιεργο αλλα φοβηθηκα μην χανει απο τον σακο αμνιακο και εχω προωρη γεννα αλλα δεν θα αισθανομουν και κατι αλλο?ταραχτηκα εκεινη την ωρα αλλα ο αντρας μου ανησυχησε πιο πολυ ακομα και μετα απο λιγο η καρδια μου χτυπουσε σαν τρελλη,πραγματικα με το παραμικρο ανεβαινουν οι χτυποι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω και τωρα ROSAKI αλλα λιγοτερο πιστευω οτι το αγχος τα αυξανει ετσι νομιζω γιατι απο τοτε που πηγα και μου ειπε ο γιατρος οτι δεν εινια τιποτε και ηρεμησα μειωθηκαν καπως. Εγω που τον ειχα ρωτησει γιατι και εμενα εινια στην Αθηνα και εγω μενω Ναυπλιο μου ειχε πει οτι αν ειναι αμνιακα υγρα θα νιωθεις να τρεχουν εγω βεβαια απο το αγχος πηγα σε μια γυναικολογο εδω στο Ναυπλιο για μια απλη εξεταση για διαρροη αμνιακου υγρου να ηρεμησω...Εσυ μενεις μακρια απο Αθηνα?Μπορεις να κανεις κατι παρομοιο για να ηρεμησεις...Σου βαζει ενα ροζ μικρο χαρτακι με ενα κολποδιαστολεα στο κολπο και αν αλλαξει χρωμα γινει μωβ ειναι αμνιακο υγρο αν οχι ειναι απλα υγρα. Δε νομιζω να ειναι τιποτε αλλα αν θες να ηρεμησεις κανε αυτο, εγω επειδη ειμαι γενικα αγχωδης πηγα και ηρεμησα γιατι ραντεβου με το γιατρο εχω την αλλη εβδομαδα και δεν μπορουσα να περιμενω 2 εβδομαδες και ο αντρουλης μου λειπει και ερχεται καθε φορα μια φορα το μηνα για να παω Αθηνα μονη δεν το εβλεπα οποτε εκανα αυτο και ηρεμησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Και εγώ έχω αυξημένα υγρά στην εγκυμοσύνη και μου έχουν πει πως είναι πλήρως φυσιολογικό. Απλά πρέπει να αλλάζουμε συχνά εσωρουχο για να μην αναπτύσσονται μήκυτες από την υγρασία. Μην ανησυχείς καθόλου λοιπόν Rose μου.

Εγώ κορίτσια είμαι μια χαρά, δόξα το Θεό. Θα κοιτάξω να χαλαρώσω γιατί αν συνεχίσω με αυτό το φόβο και το άγχος θα πάω στο Δαφνί μέχρι να γεννήσω. Προσέχουμε όσο μπορούμε και ηρεμούμε. Η μπέμπα κουνιέται πολύ μέσα στη μέρα και με κάνει ευτυχισμένη. Κατα τα άλλα πήραμε την κούνια από αυτούς τους φίλους και είναι απίστευτη. Βέβαια θα τη στήσουμε τον άλλο μήνα, αλλά και μόνο που τη βλέπω τρελένομαι. Θα αργήσει βέβαια να μπει εκεί η μπουμπού μιας και αρχικά θα την κοιμίζω δίπλα μου σε καλάθι.

Πάντως κορίτσια στην εγκυμοσύνη πρόσεξα πως όλα τα συναισθήματα είναι στο φουλ. Και εγώ άμα ταραχτώ δεν περνάει έυκολα, για αυτό κοιτάω να αποφεύγω τις ταραχές όσο περνάει από το χέρι μου.

ΥΓ: Αναστασία μου κάνε άλλη μια προσπάθεια με το τικεράκι σου. Και σύ Ρενάκι δεν ξέρω γιατί σου κολλάει. Αν το κάνεις πάλι από την αρχή ή σε άλλο site;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μια ωρα ειμαι μακρια απο Αθηνα αλλα δεν μπορω να παω ο αντρας μου δουλευει που να τρεχω μονη μου...εδω στο νοσοκομειο να παω δεν γινεται ειναι χαλια δεν εμπιστευομαι κανεναν!

παλι πριν λιγο εβγαλα υγρα νορμαλ δεν μπορω να πω οτι ειναι πολλα απλα ενιωσα να τρεχουν και αλλαξα αμεσως...ειναι σαν νερο δεν ειναι πηχτα θα ξαναπαρω το απογευμα την κοπελα να την ρωτησω!τι να πω ισως ειναι φυσιολογικο απλα επειδη τα ειδα αποτομα πολλα φοβηθηκα..βεβαια δεν ξερω αν θα μου φυγει η ιδεα αν δεν παω να με δει,θα δουμε πως θα εξελιχθει σημερα και αναλογος τι θα μου πει και η κοπελα θα κανω...

τι αγχος τωρα και αυτο απο το πουθενα μακαρι να ειναι ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα, τι κανετε;

rose25 παρχουν και καποιες ταινιες ph που μπορεις να κανεις μονη σου τεστ αλλαδεν ξερω εαν ειναι αξιοπιστες.

50 τεστ κολπικού pH - HomeTest.gr

αυτη ειναι η διευθυνση αλλα δεν τις εχω δοκιμασει οποτε δεν ξερω πως τις χρεισιμοποιεις...

Και εγω εχω υγρα αλλα επειδη ειχα κολπιτιδα και μου εδωσε ενα υποθετο ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!! Τι κανετε? Rose μην ανησυχεις, εγω εχω υγρα εδω και δυο μηνες και που κ που ειναι αρκετα. Στην αρχη ανησυχουσα, αλλα ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικα λογω κυτταρολυσης και οτι περνωντας ο καιρος τα υγρα θα αυξανονται, οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας! Χριστινα τελος καλο ολα καλα με αυτο που σου συνεβη, δυστυχως διαφορα τετοια συμβαινουν σε ολες τις εγκυμοσυνες μονο κ μονο για να μας ανησυχουν, αλλα με ξεκουραση κ υπομονη ολα περνανε! kangaroo περαστικα για το παιδακι σου, ενα κρυωματακι θα ηταν! Δωρακι κ εγω σαν κ εσενα, οργανωτικη ειμαι αλλα δυστυχως μου βγαινει και σε τρελο αγχος κ ειμαι μονιμα αγχωμενη, αρχισα κ εγω να μαζευω σιγα σιγα τα πραγματα της βαλιτσας, κατι εσωρουχα δικα μου και τελη του μηνα θα παω να παρω και νυχτικες. Σιγα σιγα για να μην μαζευονται στο τελος και ξεχασουμε κ τιποτα σημαντικο! Αναστασια περιμενουμε νεα σου απο τον καρδιολογο, ολα καλα να πανε!

Εμεις μια χαρα, ο μικρος εχει ηδη διαμορφωσει το ωραριο του και ξερω σχεδον παντα την ωρα που θα κουνηθει, περιεργως, δεν εχει διαφορα οταν τρωω γλυκα... Ο αντρας μου λειπει απο την Παρασκευη στους γονεις του στις Σερρες και ερχεται αυριο.. Το Σαββατο υπεφερα απο πονους στους προσαγωγους, στο ηβικο οστο αλλα κ εναν μεγαλο πονο απο κατω στο οστο της λεκανης... Περπατουσα με το ζορι σαν την παπια. Απο χθες ομως καλυτερα, επιστρεψαμε στον γνωστο πονο στους προσαγωγους και ενα βαρος που νιωθω χαμηλα στην κοιλια, ομως τα συνηθισα αυτα.... Που θα παει θα περασει ο καιρος και θα απαλλαχθουμε απο τα ''κακα'' της εγκυμοσυνης, που ομως ειναι μηδαμινα μπροστα στο θαυμα που θα φερουμε στον κοσμο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιαννα αυτα ειναι πανακριβα καλυτερα να παω στον γιατρο να με δει πιο λιγα θα μου κοστισει και θα εχω και σιγουρο αποτελεσμα...

Jokots εχω καθημερινα υγρα αλλα μια κηλιδα και μεχρι χθες ηταν πιο κολλωδες ενω σημερα ηταν σαν νερο γι αυτο φοβηθηκα...απο την μια φοβαμαι απο την αλλη λεω ειναι φυσιολογικο δεν ξερω τι να κανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα μελλοντομανουλες. Απο υγρα κι εγω κοριτσια, αλλο τιποτα. Μιλαμε για ΤΑ υγρα. Το ιδιο θεμα με υγρα ειχα και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειδικα προς το τελος και ετσι τωρα που εχουν αυξηθει δεν ανησυχησα καθολου γιατι ο γιατρος τοτε μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο. Για να καταλαβετε ουτε που μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω το γιατρο μου.

Ο Νικολας μου εχει λιγο βηχα και ο αντρας μου τον πηγε το πρωι στο γιατρο. Του ειπε να του κανουμε εισπνεομενα δυο φορες την ημερα, αλλα αυτος δε ΘΕΛΕΙ με τιποτα.

Αυριο δε θα παω σχολειο γιατι ειναι η κηδεια του Γλαυκου Κληριδη και εχει κυρηχθει δημοσια αργια. Θα μεινω σπιτι με το Νικολακι μου και θα χουχουλιασω. Παει γαντι το χουχουλιασμα με τη βροχη.

Καληνυχτα και φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες τι κανετε? εμεις καλα σε γενικες γραμμες εχουν βεβαια και τα δυο λιγο βηχα αλλα απο διαθεση μια χαρα αλλωστε με τον παιδικο της μικρης μας παει ετσι ολος ο χειμωνας. Εγω τα ιδια αισθανομαι το μπεμπακι αρκετα και ανυπομονω να περασουν οι μερες να παω στον γιατρο την αλλη βδομαδα να το δω. Ωρες ωρες σκεφτομαι οτι κοντευουμε να φτασουμε στο τελος και μου φαινεται οτι περασε απιστευτα γρηγορα ο καιρος.

Σας εχω διαβασει αυτες τις μερες αλλα τα βραδια ημουν τοσο κουρασμενη που δεν ειχα κουραγιο να γραψω. Αυτο για τα υγρα μαλλον ειναι φυσιολογικα αλλα καλο ειναι να ενημερωνετε και τους γιατρους για να το τσεκαρουν ποτε δεν ξερεις. Ξερω επισης οτι οταν παλι χανεις αμνιακο υγρο συνηθως μειωνονται και οι κινησεις του μωρου οποτε τοτε λες κατι εχει αλλαξει εδω ας μην το αφησω ετσι.

Ρενα σε ευχαριστω για το πετιμεζι δεν το ηξερα, ξερω οτι το μελι κανει καλο επισης και η παιδιατρος μου πολλες φορες οταν εχει η μεγαλη βηχα μονο μελι μου εχει πει δεν μου εχει δωσει ποτε αλλο σιροπι, απλα δεν ξερω αν μπορει να το παρει και ο μικρος. Το μελι λενε μετα τα 2 ισχυει αραγε το ιδιο και για το πετιμεζι?

Χριστινα φουσκωνουν οι κοιλιτσες φουντωνουν τα συναισθηματα στην εγκυμοσυνη ετσι ειναι. Αντε με το καλο να στησετε και την κουνια της κουκλιτσας σας.

Δωρα απο τοτε που ειπες οτι εφτιαξες βαλιτσα ολο το σκεφτομαι οτι πρεπει και εγω σιγα σιγα να τα μαζευω ν απλυνω και τα ρουχαλακια, πολλες δουλειες παντα μαζευονται.

Γιωργια οπως λες και εσυ υπομονη λιγο εμεινε και μετα δεν θα εχεις τετοιους πονους παρα μονο το μπεμπακι σου αγκαλιτσα.

Rose τι εκανες τελικα ξαναμιλησες με τον γιατρο? τι σου ειπε?και εγω το νιωθω σε πολλες μεριες οταν ξαναπας στον γιατρο ρωτα τον σε τι θεση βρισκεται να ξερεις που ειναι κεφαλι χερια ποδια να ξερεις τι χτυπαει καθε φορα.

Αναστασια πηγες καρδιολογο τι σου ειπε? μηπως ηταν και απο ολη την αγωνια που περασες με την αμνιο ευχομαι να μην ειναι τιποτα!

Γιωργια περαστικα στον Νικολα σου, και εγω του εκανα μασκα και ο μικρος δεν καθεται με τιποτα.

Ελπιζω να μην ξεχασα τιποτα, με τραβαει και ο μικρος συνεχεια

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ξεχασα για την ωρα της γεννας ειναι απολυτα φυσιολογικο αυτο που νιωθετε ειναι ολα τοσο μα τοσο πρωτογνωρα και εγω θυμαμαι την πρωτη υφορα τις ιδιες σκεψεις και τις ιδιες αγωνιες εκανα και ειχα. Εμενα με ειχε βοηθησει πολυ να το εχω συζητησει πολυ ολο αυτο με τον γιατρο μου τον ειχα βαλει και μου ειχε πει ακριβως τι θα κανουμε και πως θα το χειριστω, μου ειχε πει και για τους πονους και για την επισκληριδιο, και για τις αναπνοες γιατι δεν εχει καποια μαια να συνεργαζεται. Αλλα οπως μου ελεγε τοτε και οντως ετσι ειναι οταν ερθει εκεινη η ωρα συνηθως δεν θυμασαι τιποτα απ οσα σου εχουν πει απο πριν αρκει λοιπον τοτε να ειστε ψυχραιμες και να ακουτε οτι σας λενε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια και κοιλιτσεςςςςς!

Πως ειστε? Εμεις μια χαρα... Πηγα στο καρδιολογο μου εκανε υπερηχο καρδιας και καρδιογραφημα ηταν ολα φυσιολογικα.Μου ειπε πως τετοιες συστολες κανει η καρδια με χαμηλους παλμους σε ολους αλλα μπορει να μην το καταλαβαινουμε και μπορει λογω του οτι πηρα την πιεση και τους παλμους με το ηλεκτρονικο πιεσομετρο να μην ηταν και τοσο λογω του οτι δεν πιανει ακριβως τις συστολες τις καρδιας. Γενικα κανενα προβλημα..

Σημερα πηγα και εκανα την καμπυλη ζαχαρου ηρθα πριν 1 ωρα..Πηγα με την χειροτερη διαθεση λογω του οτι ακουγα οτι ηταν χαλια και ειμαι και χεστρου εγω με τη ληψη αιματος αλλα ολα καλα...Ειχε και wi-fi το μικροβιολογικο και εβλεπα τα επεισοδια απο το αγαπημενο μπρουσκο και περασε η ωρα \\:D/Καλα αποτελεσματα να εχουμε..

JOKOTS κατα ενα περιεργο τροπο ουτε εμενα εχει διαφορα αν τρωω γλυκα να κουνιεται περισσοτερο ο μπεμπουλης. Εκτος απο σημερα που η γλυκοζη τον ξυπνησε για τα καλα και δεν ηταν και η ωρα του χεχεχε

EVINICOLAS Τι καιρο εχετε εκει? Περαστικα στο μικρο νικολα! Ειναι καλυτερα?

KANGAROO Και εμενα μου φαινεται οτι περασε πολυ γρηγορα ο καιρος παρολο που ειναι και το πρωτο παιδακι.. ΠΙστευω για σενα θα περασε και περισσοτερο που ξερεις τι να περιμενεις...Εμεις ειμαστε και στα χαμενα περισσοτερο αγχος και δεν ξερουμε το εργο παρακατω χεχεχε

Φιλακια πολλαααααα <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!

πηγα χθες στον γιατρο γιατι δεν μπορουσα να ησυχασω...Δοξα το Θεο ολα ειναι μια χαρα η μπεμπουλα μου ειναι πολυ καλα μεγαλωνει και εφτασε τα 850 γραμμαρια!μου ειπε ειναι φυσιολογικα τα υγρα απο τον κολπο και οτι τα υγρα του σακου ειναι μια χαρα ο πλακουντας και ο τραχηλος το ιδιο...ουφ εφυγε ενα βαρος και απο εκει...του ειπα που νιωθω να κλωτσαει και μου εδειξε ακριβως μεχρι που φτανει!η μπεμπουλα κουνιοταν και ειχε τα ποδια της ψηλα στα πλευρα μου και με κοπανουσε χιχιχιχι εκανα χθες και την καμπυλη ζαχαρου και βγηκε μια χαρα μου ειπαν σε λιγο θα παρω και τα αποτελεσματα στα χερια μου,θα τα στελω και στον γιατρο μου να τα δει...μου εγραψε επεισης εξετασεις σε καρδιολογο να παω γιατι του ειπα οτι εχω μερικες φορες ταχυκαρδια!

τωρα θα ξαναπαω σε 4 εβδομαδες και αναρωτιεμαι το ντομπλερ ποτε θα το κανω?ειναι να παω μια εβδομαδα πριν τα Χριστουγεννα να με δει και τοτε θα ειμαι στην 30η εβδομαδα,πιο μετα γινεται?

anastasia καλα αποτελεσματα για την καμπυλη.ενιωθες κατι και πηγες σε καρδιολογο?ειναι ολα καλα ομως αυτο εχει σημασια...

οι υπολοιπες πως ειστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!!

εκανα και εγω την καμπυλη ζαχαρου χθεσ και σημερα πηρα τα αποτελεσματα. 74-93-70 νομιζω καλα ειναι! Τελικα δεν ηταν τοσο φοβερα τα πραγματα και η γλυκοζη που μου εδωσαν ηταν ανεκτη ειχε και γευση πορτοκαλι και ο χρονοσ μου εκει περασε πολυ καλα διοτι ηταν και αλλη μια εγκυουλα και μιλουσαμε. Οσο για τα τρυπιματα και τισ 3 φορεσ μου πηραν αιμα απο τηνιδια φλεβα γιατι αλλη δε βρηκαν και ευτυχωσ με εβγαλε ασπροπροσωπη και μασ εδωσε και τισ 3 φορες χωρισ να με ταλαιπωρισουν καθολου

Καγκουρακι δεν ειμαι σγρ για το αν μπορεισ να του το δωσεισ το πετιμεζι καλυτερα ρωτησε την παιδιατρο αυτη θα σου απαντησει με σιγουρια για το μελι εχω ακουσει και εγω τα ιδια. βεβαια ακουσα οτι δεν κανει να το τρωμε ουτε στην εγκυμοσυνη ομως ρωτησα το γιατρο και μου ειπε να μην τα ακουω αυτα χαζα, και φαντασου δε τρωω μελι καθολου γιατι δε μαρεσει, ομωσ εχω βρει ενα καταπληκτικο σιροπι για το λαιμο με προπολι που δε το αλλαζω με τπτ ειναι θαυματουργο και επειδη ειμαι επιρεπησ σε πονολοαιμους το παιρνω σιγουρα 2-3 φορεσ το μηνα. Ξερω οτι αυτο βγαινει και για παιδια ομως δε ξερω για ποσο ετων.

Αυριο εχουμε και γιατρο,βεβαια δε ξερω αν θα μπορεσω να παω γιατι ειναι τοπικη αργια και δε ξερω αν θα ειναι ο γιατρουλησ μου εκει. Θα τον παρω το πρωι και οτι μου πει! Παρεπιπτοντως και μενα αν και τα λευκα μου ηταν σταθερα στα 14,6 αυτη τη φορα εχουν παει 16,9 πολυ αναιβηκαν μου φαινεται, εχω βεβαια και ενα μπουκωματακι...θα δειξει τι θα μασ πει ο doctor!

καλη συνεχεια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες μου. Χαίρομαι που είστε όλες καλά. Και εγω είμαι μια χαρά. Το έχω πάρει απόφαση οτι η μπέμπα μου άλλες μέρες θα κάνει σαν τρελή και άλλες θα είναι πιο ήσυχη και έτσι προσπαθώ να ηρεμώ. Χθες και σήμερα την καταλαβαίνω κανονικά αλλά όχι τις τρελές κλωτσιές της τελευταίας βδομάδας. Και οι εξετάσεις όλων σας μια χαρά βλέπω. Εγω το μόνο που θα κάνω είναι μια ένεση για το resus επειδή εγώ είμαι αρνητική και δεν ξέρουμε αν το μωράκι είναι αρνητικό ή θετικό σαν τον μπαμπά του. Και μετά θα πάω για το doppler στις 10/12. Ελπίζω να μην χρειαστεί τίποτα απολύτως ενδιάμεσα. Θυμάστε που σας έπρηζα οτι αργούσα να πάω στο γιατρό; Τώρα λέω να είναι όλα καλά και να μην χρειάζεται να πηγαίνει καμιά μας. Θα έρθω σύντομα για περισσότερα νέα και για σχολιασμό, με την πρώτη ευκαιρία. Πέρασα να δώσω την παρουσία μου. Τα φιλιά μου σε όλες σας για την ώρα!

ΥΓ: Ρενάκι τα δικά μου λευκά την τελευταία φορά πριν πολύ καιρό ήταν 15,2. Δεν θέλω να σκέφτομαι πόσο θα έχουν πάει όταν ξανακάνω γενική...Πες μου τι σου είπε και σένα ο γιατρός σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα, μπραβο κοριτσακια μου που ειστε καλα εσεις και τα μπεμπακια σας. πολυ χαιρομαι οταν ακουω ετσι ευχαριστα απο ολες.

Αναστασια μου μια χαρα στον καρδιολογο τουλαχιστον ξερεις οτι δεν ειναι τιποτα και συνεχιζεις κανονικα, πως πανε οι ετοιμασιες? ετσι οπως τα λες ειναι ξερω και το τι να περιμενω και τωρα και μετα αλλα ολα αυτα θελω να τα κρατησω καλα καλα στην μνημη μου γιατι θα ειναι η τελευταια φορα που ζω μια εγκυμοσυνη και μετα ενα βρεφακι, γιατι και μετα περναει πολυ πολυ γρηγορα ο καιρος μεγαλωνουν και αλλαζουν πολυ τους πρωτους μηνες και ειναι στιγμες που δεν ξαναρχονται.

Rose καλα εκανες και εσυ και πηγες στον γιατρο και ειδες οτι ολα ειναι καλα και φυσιολογικα, μεγαλωσε η μπεμπα σου κοριτσαρα ολοκληρη! Το doppler γινεται συνηθως 32-34η βδομαδα οποτε θα σου πει την αλλη φορα που θα πας μετα αλλωστε την 30η βδομαδα μπορει να σε βλεπει καθε 2 ή 3 βδομαδες. Εμενα ετσι κανει ειχα παει στις 28 θα ξαναπαω στις 31 λογικα θα με δει μετα στις 34 μετα καθε 2 βδομαδες και μετα την 37 καθε βδομαδα.

Ρενα τελεια ειναι τα αποτελεσματα τις καμπυλης σου, και για τα λευκα δεν νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα ανεβαινουν λιγο στην εγκυμοσυνη. Θα ρωτησω για το πετιμεζι γιατι ειναι οντως ωραιο, για το μελι στα παιδια κατω των 2 δεν κανει γιατι εχει συσχετιστει με καποια δηλητηριαση, αλλαντιαση νομιζω λεγεται, και γιατι λενε οτι το πεπτικο τους δεν ειναι ακομη τοσο ωριμο για να μεταβολισει το μελι, οποτε εμεις στην εγκυμοσυνη σιγουρα δεν εχουμε τετοιο θεμα. Με το καλο να δεις και εσυ αυριο τον μπεμπουλη σου.

Χριστινα ομοιως και εγω μια μερα ειναι πιο ζωηρο μια μερα λιγοτερο αφου λεω να μετρησω τις κινησεις που νιωθω για μια δυο μερες, ξεκιναω αλλα στην πορεια χανω το μετρημα....

Σημερα εκανα και εγω την πρωτη μου αγορα για το τριτο μας μπεμπακι μη φανταστειτε τιποτα σπουδαιο ειχα παει στο ΙΚΕΑ και πηρα ενα κουτακι, σαν αυτα που εχω και για τα αλλα δυο για να φυλαω ολα τα πρωτα του πραγματακια απο το τεστ εγκυμοσυνης και το βραχιολακι στο μαιευτηριο μεχρι τον αφαλουλη οταν πεσει, τα πρωτα ρουχαλακια που φορεσε, τα πρωτα μαλλακια που θα κοψουμε, τα βαπτιστικα τους παπουτσακια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μισα γραφω και τα θυμαμαι τα υπολοιπα μετα

Rose δεν σου τελειωσα για το doppler δεν σε στελνουν ολοι οι γιατροι να το κανεις καπου εξωτερικα αν εχει καλο μηχανημα και εχει και την εμπειρια ο ιδιος μπορει να σου το κανει και στο ιατρειο του σε ενα προγραμματισμενο ραντεβου, ειναι αυτο που μετρανε τις ροες αιματος στον ομφαλιο λωρο. Στο εξωτερικο ξερω οτι μονο αυχενικη και β επιπεδου γινεται απο πιστοποιημενους υπερηχογραφιστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting angel οτι και να ειναι το μωρακι τι πειραζει και πρεπει να κανετε εξεταση?σορυ αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα δεν ξερω...με το καλο και το ντομπλερ τον αλλο μηνα...

kangaroo οποτε εχω περιθωριο γι αυτο δεν μου ειπε κατι τωρα,τελος Δεκεμβρη βγαινει να το κανω οποτε εχω ακομα.θα μου πει που θα το κανω δεν ξερω αν εκεινος μπορει να το κανει αυτο θα δουμε...μεγεια οτι πηρες για το μικρο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια.πως είστε? βλεπω είστε όλες οκ..μπράβο μας!!!φανταζομαι ότι τελειώσαμε όλες με το τεστ γλυκοζης και πάμε στο επόμενο βήμα που ειναι το ντομπλερ.εγω θα το κάνω 4/12.

Απο καιρό εδω στην κυπρο έχουμε μια ήλιο και μια συννεφοβροχο.

με πήραν σημερα απο την υπηρεσία προσωπικού του υπουργείου παιδείας και μου είπαν ότι μεχρι την Παρασκευή πρεπει να αποφασίσω πόσες βδομάδες άδεια μητρότητας θέλω να πάρω.δικαιουμαι 12 βδομάδες ( 2 πριν τον τοκετο και 10 μετα) πληρωμένη φουλ άδεια ή 18 βδομάδες (2 πριν και 16 μετα ) ΕΚ των οποίων τις έξι βδομάδες επιπροσθετες θα παίρνω γύρω στο 60 τα εκατό του μισθού μου.σκεφτομαι τωρα αν μου συμφέρει να τις πάρω και τις 18 ή 12, γιατι μέσα στις 18 πέφτει και το Πάσχα που ετσι κι αλλιώς τα σχολεία ειναι κλειστά. Επιπρόσθετα θα δικαιούμαι να πηγαίνω σχολείο στις 9 παρά στις 7:30 που πηγαίνω κανονικά.

Στο Νικόλα είχα πάρει τις 18 βδ, αλλα τοτε τα πράγματα οικονομικά ήτανε καλυτερα. Δεν ξερω τι να κάνω.

αυτα.....φιλια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...