Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Γεια σας κουκλες, τι κανετε πως μεγαλωνουν οι κοιλιτσες σας?

εγω σημερα επιτελους εφτιαξα τα ρουχα των παιδιων, μαζεψα καλοκαιρινα και οσα δεν τους κανουν πια αλλα και οσα μπορει να κανουν και του χρονου, για την κορη μου κυριως. Εβγαλα και ολα τα μωρουδιακα 0-3 που ειχα ετσι ωστε να αρχισω να τα πλενω και αυτα σιγα σιγα. Αφου γεννηθει με το καλο και αυτο το ζουζουνακι μου και μαθω το φυλο θα αρχισω να δινω κιολας γιατι χωρος δεν υπαρχει αλλος για να αποθηκευω ρουχα.

Εγω θα γεννησω στο Ιασω, τωρα που το λετε πρεπει να ρωτησω και εγω τιμες. Εγω rooming in ειχα στον Νικολα και ημουν σε τρικλινο. ΣΣτην κορη μου το 2009 επιτρεποταν το rooming in μονο σε μονοκλινα. Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι οταν εισαι πρωτομανουλα αλλα εγω τοτε σαν δευτερομανουλα δεν ειχα δυσκολευτει ιδιαιτερα γιατι γνωριζεις ηδη αρκετα πραγματα, και θα το ζητησω και παλι.

Στην ουςια εχεις συνεχεια το μωρακι σου μαζι ακομα και το βραδυ και το μαθαινεις και σε μαθαινει απο την πρωτη στιγμη. Εγω ειχα κοιμηθει και μαζι του στο κρεβατι δεν τον εβαζα στο κουνακι αλλα ειχα την εμπειρια ενος νεογεννητου. Στα διαδικαστικα τωρα καταρχην σε βαζουν μαζι με αλλες μανουλες που εχουν ζητησει rooming in, τα μωρακια τα παιρνουν το πρωι για μπανακι και γιατι τα βλεπουν οι παιδιατροι και παλι καμια ωρα το απογευμα παλι γιατι τα βλεπουν οι παιδιατροι, αυτη η ωρα συμπιπτει συνηθως με το απογευματινο επισκεπτηριο που γινεται και ο περισσοτερος χαμος. Οταν θελει αλλαγμα φωναζεις τις μαιες το αλλαζουν και σου το φερνουν παλι πισω. Δεν ειναι σιγουρα δεσμευτικο το rooming in αν δειτε δηλαδη οτι χρειαζεστε ωρες ξεκουρασεις θα το παρουν και θα το φροντισουν οι μαιες. Παντως μην φανταστειτε οτι θα ξεκουραστειτε ιδιαιτερα στο μαιευτηριο, δεν ξερω για τα μονοκλινα, αλλα στα υποοιπα ολη τη νυχτα μια κινητικοτητα υπαρχει, μονο τα ροδακια απο τα κουνακια των μωρων να ακους το βραδυ δεν καλοκοιμασαι. Την τελευταια μερα πριν φυγεις σου δειχνουν πως το κρατας οταν το πλενεις και τι αλλο πρεπει να προσεξεις οπως για την περιποιηση του αφαλου.

Ολα αυτα για το ιασω που ειναι ιδιωτικο, στα δημοσια δεν ξερω τι γινεται με το θεμα του μπανιου και του αλλαγματος.

Γιωργια νομιζω καλυτερα ειναι ετσι στην Κυπρο η αδεια εχεις περισσοτερο χρονο μετα με το μωρακι σου, γιατι εδω στην Ελλαδα εχεις 56 μερες πριν και 68 μετα τον τοκετο, συνολικα δηλαδη 17 βδομαδες. Για τον τοκετο που ρωτησες εγω προσωπικα εγω γεννησει και τα δυο προηγουμενα φυσιολογικα και θελω να πιστευω να πανε ολα καλα μεχρι τοτε να γεννησω και παλι φυσιολογικα, ειχα κανει επισκληριδιο και τις δυο φορες και μπορω να πω οτι απολαυσα τους τοκετους μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσάκια όμορφα καλημέρα!

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας.

Σχετικά με το rooming in στα δημόσια,δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται και κάποια άλλη κοπέλα,ρώτησα τη μαία στο Αρεταίειο που θα γεννήσω εγώ.Εκεί δεν σε ρωτάνε αν θες,αλλά στο έχουν έτσι και αλλιώς το μωρό δίπλα σου,σε όποιο δωμάτιο(μονόκλινο,δικλινο κ.τ.λ)και αν είσαι.Φυσικά αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα στο παίρνουν το μωρό και στο φέρνουν όταν το ζητήσεις πάλι εσύ και είσαι σε θέση να το προσέξεις.Τα υπόλοιπα είναι όπως τα είπε η Κατερίνα.

Τώρα αν έχεις κάνει καισαρική,τότε δεν στο δίνουν από την αρχή το μωρό,μέχρι να συνέλθεις και να μπορείς να σταθείς στα πόδια σου.

Πάντως για εσάς που είστε σε ιδιωτκό,είναι καθαρά θέμα επιλογής.Εγώ πολύ χαίρομαι που θα έχω την μπουμπού μου,μαζί μου και έτσι θα μπορώ να την αγκαλιάζω όποτε θέλω,να τη φιλάω,να τη μυρίζω,γενικά να γνωριστούμε καλύτερα......

Σχετικά με τη γέννα,επειδή όπως έχω ξαναπεί εδώ δεν έχω συγκεκριμένο γιατρό,δεν έχω συζητήσει για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική.Θα δούμε όταν έρθει η ώρα και ανάλογα με το αν πάνε όλα φυσιολογικά.Ευτυχώς κάνουν και επισκληρίδιο άμα δω τα σκούρα και δεν αντέχω τους πόνους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες μου,

Όπως ακριβώς τα είπε η Κατερίνα τα ξέρω και εγώ για το rooming in και μου αρέσει πολύ η όλη διαδικασία. Αυτό θέλω να κάνω με το μωράκι μου, αλλά επειδή δεν ξέρεις ποτέ πως έρχονται τα πράγματα, το αφήνω βλέποντας και κάνοντας. Μέχρι τελευταία στιγμή δεν μπορεί να ξέρει καμία αν πάει για φυσιολογικό ή καισαρική. Πόσες φίλες έχω που πήγαιναν για φυσιολογικό και κατέληξαν με καισαρική και άλλα πολλά. Οπότε το βλέπουμε εκεί. Απλά καλό είναι να ξέρουμε τι είναι το καθετί για να έχουμε μια ιδέα. Εξάλλου με το που κάνεις εισαγωγή για να γεννήσεις σε ρωτάνε τι θέλεις να κάνεις.

Κατά τα άλλα εμείς είμαστε μια χαρά. Αντιστέκομαι σθενάρα σε ψώνια, τα οποία θέλω με το καλό να αρχίσω το Δεκέμβρη, αλλά κάνω τώρα την έρευνα μου για όλα. Για άδεια, πράγματα, κλπ κλπ. Χθες ήταν από τις καλύτερες μέρες μας με τη μπεμπούλα μου. Όλη μέρα κλωτσιές και με έκανε ευτυχισμένη. Ελπίζω να μη μου κάνει πάλι σκωτσέζικο ντους και είναι για κανά δυο μέρες ήρεμη όπως παλιά, γιατί από την ώρα που ξύπνησα είναι ηρεμούλα.

Κορίτσια μου αν και το ξαναρώτησα, αλλά δεν έβγαλα ακριβώς συμπέρασμα. Εσας σας έχει πει ο γιατρός να κοιμάστε μόνο από το αριστερό πλευρό. Και από το δεξί οκ δεν είναι; Πολύ πιάσιμο κάθε βράδυ. Εγω γυρνάω και από το δεξί γιατί απλά δεν γίνεται. Πείτε και εσείς τα νέα σας! Φιλάκια πολλααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια μου!Ολες αποτι βλεπω παμε μια χαρα!!! Και εμεισ καλα ειμαστε, εκανα και υπερυχο νεφρων και καλλιεργιεα ουρων και ολα πανε μια χαρα, επειδη περιοριζεται ο χωροσ γιαυτο το νεφρακι μου πρηστικε λιγακι. Ευτυχωσ κοβοντασ και τα φαρμακα μου περασε και ο πονοσ καψιμο που ειχα κατω απο το στηθος οποτε μαλλον επιβαρυναν τα φαρμακα το ηπαρ μου τελικα. οσο αφορα την ξαπλα, εμενα ο γιατροσ μου δε μου περιορισε απο πιο πλαι να κοιμαμαι, μονο να μην καθομαι πολυ ανασκελα καταταλλα απο οπου βολευομαι. Και σε μασ στο νοσοκομειο εχεισ το rooming in ετσι κι αλλιωσ, αποτι εχω καταλαβει δεν σου δινουν και επιλογη. Αλλα και εγω αυτο ηθελα οποτε μια χαρα. Τωρα ασ ερθει η ωρα να δουμε και σε τι δωματιο θα πεσουμε και βλεποοντασ και κανοντας. τωρα με το θεμα καισαρικη η φυσιολογικοσ τοκετος θα συμφωνησω με τις προλαλησαντες! Ωσ εκεινη την ωρα παμε φυσιολογικα τωρα αν κατι συμβει πιο πριν η κατα την ωρα του τοκετου δε θα πω και στο γιατρο "οοοοοχι δε κανω καισαρικη"!οτι ειναι καλυτερο για το μωρακι! Σχεδον τελειωσαμε το δωματιο και ειμαι πολυ χαρουμενη, βγηκε πολυ ωραιουλη τελικα! Αυτα τα νεακια μασ!! φιλακια πολλα σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης το τικερακι μου δε προχωραει, δε ξερω γιατι μονιμως εχω ενα προβλημα μαυτο τι να πω! Μια βδομαδα πισω εχει μεινει το ατιμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koρίτσια καλησπέρα και απο εμένα. Τοσες μερες διαβαζα τα νεα σας αλλα δεν ειχα κατι καινουριο να σας πω. Πριν απο λιγο με πηραν τηλ. για τα αποτελεσματα, ειναι ολα φυσιολογικα και το μωρακι μου μια χαρα. Μετα απο 2 εβδομαδες ανασανα παλι, και εγω και ο αντρουλης μου.

Τωρα λεω σιγα σιγα να αρχιζω να ετοιμαζω και τιποτα για το παλικαρι μου, γιατι δεν του εχω παρει ουτε ενα καλτσακι, κυριολεκτικα. Λεω να αρχισω θεραπεια με αγορες, χαχαχα...

Αυτα τα δικα μου, τα δικα σας πο οτι διαβαζω ειναι ολα πολυ καλα, μπραβο σας. Χρονια πολλα, αν και καθυστερημενα για τα γενεθλια σου Δωρα, ολα τα καλα για σενα , την οικογενεια σου και το μωρακι σου.

Πολλα φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vasako : 17/10/2013

******************

Ntoula : 03/01/2014

Μασρορακι: 21/01/2014

Mamaefi : 28/01/2013

kangaroo : 30/01/2014

DORAKI.K : 02/02/2014

evinicolas1980:03/02/2014

Christina :08/02/2014

expectingangel : 12/02/2014

Jokots : 12/02/2014

anastasia1986 : 20/02/2014

Binoula : 22/02/2014

renaki_mu: 24/02/2014

rose25 :25/02/2014

Georgianna : 26/02/2014

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε μελλουσες μανουλες?

Χριστινα πως ηταν οι μερα απο κλωτσιες τελικα? εμενα μου ειχε πει οτι απο αριστερα ειναι καλυτερα γιατι δεν πιεζεται μια αρτηρια και ετσι δεν θα παθαινεις και κραμπες στα ποδια. Παντως συνηθως κοιμαμαι απο τα αριστερα αλλα και απο τα δεξια καποιε φορες γυρναω δεν γινεται να το ελεγχεις μεσα στον υπνο σου.

Ρενα ολα καλα λοιπον αφου βρηκες οτι ηταν και απο τα φαρμακα ο πονος, τι σου ειπε να κανεις με αυτα απο δω και περα, με καλη διατροφη φανταζομαι θα καλυπτεσαι.

γεωργιαννα πολυ πολυ χαρηκα που και τα δικα σου αποτελεσματα ειναι πολυ πολυ καλα, απο δω και περα θα εισαι ηρεμη και απολαυσε εγκυμοσυνη και αγορες για το μικρο σου αντρακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοιλουμπιτσες τι κανετε???

Βλεπω ευχαριστα νεακια απο τις εξετασεις σας και χαιρομαι πολυ πολυ!!!!!!!!!Ευχομαι ολα καλα απο δω κ περα κ κανενα αγχος σε καμια,με την βοηθεια του Χριστουλη κ της Παναγιτσας μας να κυλησουν ολα ομαλα μεχρι το τελος για ολες μας!!!!

Εγω ετρεχα αυτες τις μερες για αγορες για την μπεμπα κ σχεδον τις ολοκληρωσα...πηραμε τα παντα εκτος απο καροτσι που μαλλον θα το παρω αργοτερα κ το κρεβατακι που θα μας ερθει μεσα στην εβδομαδα!!!Επλυνα κ σιδερωσα ολα της τα ρουχακια,τα τακτοποιησα στην συρταριερα της κ μου εμεινε μονο η βαλιτσα του μαιευτηριου που θα την κανω απο βδομαδα.Βαρυνα πολυ κοριτσια μου κ δεν μπορω να κανω τιποτα σχεδον κουραζομαι πολυ,ο υπνος μου εγινε δυσκολος γιατι δεν βολευομαι με τιποτα,τι μαξιλαρια αναμεσα στα ποδια βαζω,τι στο κεφαλι για να ειμαι λιγο πιο ψηλα τιποτα ο υπνος με πιανει χαραματα κ παλι ανα διαστηματα ξυπναω....αφηστε που μερα με την μερα η κοιλια μου ολο κ μεγαλωνει κ λεω που θα φτασει πια????χιχιχιχι αλλα με μια της κλωτσια νιωθω η πιο ευτυχισμενη στον κοσμο μαλλον θα γινω πολυ χαζομαμα πρωτα ο Θεος!!!!

Κοριτσια κ μια ερωτηση στις ηδη μανουλες...Εχει τυχει σε καμια σας να εχει λοξιγκα το μωρο στην κοιλιτσα σας?

Γιατι η δικια μου την πιανει μερα πα μερα μπορει κ καθε μερα κ απο την μια ειναι τοσο αστειο να βλεπεις την κοιλια να πηγαινοερχεται αλλα απο την αλλη ανησυχησα..βεβαια εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει προβλημα αλλα οσο να πεις το αγχος σε κατι πρωτογνωρο υπαρχει παντα!

Αυτα απο εμας κοριτσια μου καλο βραδυ σε ολες!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιαννα μπραβο! Αυτα ειναι πολυ καλα νεα! Ειδες, τοση ταλαιπωρια και αγχος αλλα ολα καλα! Χριστινα κ εμενα μου ειπε ο γιατρος κατα προτιμηση αριστερα αλλα στον υπνο μου γυρναω κ ανασκελα και δεξια, δε νομιζω να πειραζει, ασε που δεν βολευομαι ποτε, οι προσαγωγοι μου με πεθαινουν ολο και πιο πολυ... Ντουλα με γεια τα πραγματακια σου, με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου και να τα ευχαριστηθειτε! Ρενα ολα καλα κ για εσενα, τελικα η εγκυμοσυνη φερνει κ πολλα απροοπτα και πρωτογνωρα, αλλα αφου βρηκες το προβλημα ολα τελεια!

Εμεις τα ιδια, ξενυχταμε ως συνηθως, ο μικρος ολη την ημερα συνηθως περα δωθε ειδικα το βραδυ, μια ψηλα μια χαμηλα και μια στο πλαι... Αλλα χαλαλι του, με κανει ευτυχισμενη... Οι εξετασεις μου βγηκαν ολες καλες κ οι γενικες+τοξοπλασμα και οι ειδικες αλλα η ενδοκρινολογος μου αυξησε τη δοση του Τ4 γιατι λεει, ασχετα που ειναι καλη η εξεταση περνωντας ο καιρος εχει πιο πολλη αναγκη ο οργανισμος απο θυροξινη... Τι να πω... Τελος, οπως εγραψα κ πιο πανω ποναω πολυ στους προσαγωγους μου και στο ηβικο οστο. Φανταζομαι οτι ειναι επειδη μεγαλωνει η λεκανη, αλλα μερα με την ημερα πονανε ολο και πιο πολυ... Εχει καμια καποια προμοια εμπειρια? Καληνυχτα σας και φιλια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια και εμβρυακιααα <3

Εχω πολυ καλα νεα! Βγηκαν τα τελικα αποτελεσματα και ο μπεμπουλης μου ειναι μια χαρα![smilie=icon_cheers:[smilie=occasion18.:

Εχθες πηγα και στο γιατρουλη μου γιατι με ειχε φαει η αγωνια μηπως δεν εχει παει κατι καλα με την αμνιο πχ μην και δεν εχει κλεισει η τρυπουλα απο την εξεταση (υπερμετρο αγχος) και 2 εβδομαδες ημουν στο κρεβατι σαν την λεχωνα απο το φοβο μου αλλα επειδη οι δουλειες τρεχουν πηγα να ηρεμησω για να ξεκινησω δουλιτσες (ερευνα αγορας για το σπιτι γιατι την αλλη εβδομαδα ερχεται ο αντρουλης μου και πρεπει να τελιωσεουμε το σπιτακι μας να μπουμε μεσα!). Ειμαι πολυ ευτυχισμενη, μπορω να αρχισω και ερευνα αγορας για τα πραγματακια του μικρουλη <3

GEORGIANNA μου δοξα το θεο ολα καλα πηγαν! Δε ξερεις ποσο σε νιωθω κοριτσακι μου!Καλες αγορες απο εδω και περα και ολα να πανε κατ ευχην για ολες μας! Να μην ακουσουμε αλλα ανησυχητικα εδω μεσα πια!

DORAKI αν και καθυστερημενα χρονια πολλα για τα γενεθλια σου κουκλα μου οτι επιθυμεις και με το καλο η κουκλιτσα σου!

KANGAROO μηπως το καταλαβαινουν απο το σχημα της κοιλιας? γιατι πχ και εγω που εχω αντρουλη η κοιλιτσα ειναι καπως μυτερη και θυμαμαι που ελεγε η γιαγια μου οτι αν η γυναικα εχει μυτερη κοιλια και οταν την βλεπεις απο πισω δεν φαινεται η εγκυμοσυνη ειναι αγορι ενω το αντιθετο ειναι κοριτσι..τωρα δεν ξερω αν ισχυει οι παλιες τα ελεγαν..

EVINICOLAS δεν εχουμε συζητησει ακομα με το γιατρο μου για την γεννα αλλα και εγω σκεφτομαι φυσιολογικα με επισκληριδιο αλλα ολα θα κριθουν τελευταια ωρα..με την καισαρικη εχω ακουσει οτι ξεμπερδευεις πιο ευκολα αλλα μετα δεν πονας??ε? πες μας την εμπειρια σου..

RENAKI τι ωραια που ειναι ολα καλα.. με διατροφη μπορεις να το ρυθμισεις αυτο φανταζομαι ε? Με το καλο να γεμισει το δωματιακι σας με το μικρο θαυματακι!

NTOULA με το καλο να υποδεχτειτε το μωρακι σας ! Εφτασες στο τελος σχεδον σε λιγο καιρο θα γνωρισεις το μικρακι ! <3

JOKOTS δεν μου εχει τυχει αυτο και δεν το γνωριζω ... ισως καμια κοπελα που ειναι ηδη μανουλα να μας διαφωτισει..

EXPECTING ANGEL δεν νομιζω να ειναι αξιο σημασιας η διαφορα λιγων ημερων που γραφεις αλλιως θα σου το ειχε αναφερει ο γιατρουλης σου..ο δικος μου γιατρουλης δεν μου εχει πει κατι για το πλευρο που κοιμαμαι αλλα εγω απο αυτα που διαβαζω προτιμω το αριστερο πλευρο και πιανεται ο γοφος μου χεχεχε Οσο για το τικερακι κατι δεν εκανα σωστα δεν βγαινει ε?? [smilie=sad10.gif]

φιλακια πολλα σε ολες τις κοιλιτσεςςςςςς [smilie=toothy9.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello κοιλουμπαρες!!!!

Εμεις ειμαστε μια χαρα, το μονο που καθε βραδυ παθαινω κατι κραμπες που δε λεγονται. Για να ηρεμησουν τα ποδια μου χρειαζεται να περασει μια με δυο ωριτσες.

Οσο για το rooming in εγω το βλεπω πολυ δυσκολο μετα απο καισαρικη γιατι κατ´αρχην το πρωτο βραδυ δεν υπαρχει θεμα να μπορεις να σηκωθεις και να προσφερεις και στις αναγκες του βρεφους.

Εγω στο νικολα, το πρωτο βραδυ δε σηκωθηκα απο το κρεββατι και απο τη δευτερη μερα πηγαινα στο δωματιο νεογνων για το μπανιο και τους θηλασμους. Την ωρα που δεν ειχα επισκεψεις, το βαζαμε το μπεμπε στο δωματιο και αμα εβλεπα καποιο επισκεπτη, εγνεφα στον αντρα μου και τσουκου τσουκου, κυλουσε το κρεβατακι στο δωματιο νεογνων. Δεν ηθελα, ουτε με σφαιρες να ερχεται ο καθενας να ακουμπα και να αναπνεει πανω απο το νεογεννητο. Οταν εφευγαν οι επισκεψεις, το μωρο ξαναερχοταν στι δωματιο μου και το βραδυ, οταν ο αντρας μου εφευγε απο το μαιευτηριο, τον επαιρνα και εγω στο δωματιο νεογνων και κοιμομουνα.

Φυσικα αυτο με το βραδυ γινοτανε γιατι ο νικολας ειχε μεικτη διατροφη. Και ξενο και θηλασμο.ετσι το βραδυ που κοιμομουνα το μωρο επινε ξενο. Για την ακριβεια δεν καταφερα και πολυ να χορταινει το μωρο απο το γαλα μου γιατι εχω εισεχουσες θηλες και με το θηλασμο περασα πολυυυυυ δυσκολα. ( γι ´ αυτο τωρα δε θα θηλασω καθολου).

Αν θα γεννησετε κανονικα και τα καταφερετε με το θηλασμο τo rooming in θα ειναι καλη ιδεα αλλα οχι για μενα. Χαχαχα

Οσο για την καισαρικη το προβλημα ειναι η πρωτη μερα και το πρωτο βραδυ που συμπεριφερεσαι ως εγχειρισμενος. Απο κει και περα με τα παυσιπονα που παιρνεις δεν νιωθεις πονο. Απλα στο διπλα δωματιο διπλα στο δικο μου ειχε γεννησει μια κοπελα φυσιολογικα την ιδια ωρα με μενα και αυτη στις δυο ωρες περιφεροταν με ανεση στους διαδρομους και εγω ημουνα ξαπλωμενη με αχ και βαχ να τη βλεπω και να ζηλευωωωωω. Γκρρ γκρρρ

Αναστασια μπραβοοοοοοοοοοοοοο. Χαρηκα πραγματικα για σενα!!! απο τωρα μονο χαρεσ.

Αυτα κοριτσουμπες μου!!φιλουμπες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια και μωρακια!!!

δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα να εχεις το μωρο συνεχεια μαζι σου...αν το θελω και εγω rooming in πρεπει να το ζητησω? kangaroo στοιχιζει παραπανω στο ΙΑΣΩ?γιατι εκει θα γεννησω και εγω...βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει να εχω συνεχεια μαζι το μωρο μου σαν πρωτο μαννουλα...το λεω γιατι δεν ξερω πως θα ειμαι μετα την γεννα αν θα εχω δυναμεις να μπορεσω να την φροντισω οπως πρεπει η θα πελαγωσω...φυσιολογικος τοκετο θα παμε και αν δεν προκυψει η δεν αντεξω θα παω για καισαρικη!

expecting angel εμενα ο γιατρος μου δεν μου εχει πει τιποτα στο πως να κοιμαμαι ουτε εγω τον εχω ρωτησει.εχω διαβασει για ανασκελα οτι δεν κανει πολυ ωρα να κοιμομαστε και οτι κανει στα αριστερα γιατι αιματωνεται καλυτερα το παιδι..καπου αλλου ομως διαβασα οτι ειναι μυθος αυτα!θα ρωτησω τον γιατρο μου τελος του μηνα που θα παω να με δει να δω τι θα μου πει...εγω κοιμαμαι σε ολες τις πλευρες εκτος μπρουμυτα φυσικα,αν και με βολευει καλυτερα αριστερα αλλα και παλι πιανομαι καποια στιγμη και αλλαζω πλευρο λογικο ειναι....

παντος οι κραμπες ειναι αλλο πραμα καθε πρωι θα με πιασουν αλλα ευτυχως τις προλαβαινω και δεν με πιανει για τα καλα αλλα σημερα δεν την προλαβα την μια και πεταχτηκα απο το κρεβατι απο τον πονο...ειχα και πριν κραμπες αλλα τωρα με την εγκυμοσυνη ειναι καθημερινο φαινομενο πλεον!αληθεια πως μπορουμε να της καταπολεμησουμε?

renaki_mu χαιρομαι που ειναι ολα καλα και με εσας,μεγεια και το δωματιακι σας!

Γεωργιαννα μπραβο πολυ χαρηκα να ηρεμησετε και εσεις να απολαυσεις τα ψωνια του μικρου σας!

ntoula πλησιαζεις και εσενα η ωρα σου ε?εδω εγω απο τωρα δεν εχω πολλες δυναμεις φανταζομαι πως θα ειμαι οταν φτασω στην θεση σου...καλα να ειναι τα μωρακια μας αυτο εχει σημασια!

anastasia τελεια νεαααα μπραβο!ποτε ξανα να μην εχει καμια μας δυσαρεστα να πει...προσευχηθηκα για εσας και ο Χριστουλης με ακουσε και εξελιχθηκαν ολα μια χαρα!!!!καλα ψωνια :)

τα δικα μας νεα περα απο τις κραμπες ειναι τελεια καθε μερα δινει κλωτσιδια και χαιρομαι...θα παμε να ψωνισουμε αυτες τις μερες και καποια πραγματακια για την μικρη και γενικα για το σπιτι!την επομενη εβδομαδα θα κανω την καμπυλη και ανυπομονω...αυτα απο εμας φιλια πολλα στις κοιλιτσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου.Λυπαμαι που θα χαλασω λιγο το κλιμα.Χθες ξαφνικα και απο το πουθενα ειδα σκουρο αιμα στο εσωρουχο μου.Πανικος!Πηγαμε αμεσως στο Γαια και με βαλαν στο μηχανημα για τις συσπασεις.Το αποτελεσμα πολυ καλο και το μωρακι μια χαρα.Μαλλον λενε μια παλιοτερη μικρη αποκολληση που φανηκε τωρα.Σημερα ολη μερα ειμαι ξαπλα και εχω ελαχιστες καφε εκκρισεις. Ο γιατρος ειπε ξεκουραση.Δεν ξερω τι να πω....Ελπιζω να σταματησει εντελως και να μην υπαρξει αλλο προβλημα αλλα ψυχολογικα εχω πιεστει. Φοβαμαι να σηκωθω η να παω τουαλετα για το τι θα αντικρυσω.

Χαρηκα για ολα τα ευχαριστα νεακια.Ελπιζω συντομα και το δικο μου να ειναι μια περιπετεισ που απλα μας ανησυχησε. Ευτυχως η μπεμπιτσα ειναι ζωηρη και με κανει και νιωθω καλυτερα. Σας φιλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα και απο εμας

expecting angel και εγω τη προηγουμενη εβδομαδα ειχα λιγο αιματακι και με εβαλε για 3 μερες στην ξαπλα ο γιατρος και μου ειπε οτι απο εδω περα απο καποιες συσπασεις στη μητρα να προκαλειτε λιγο αιμα και να μην αγχωνομαι, να δεις θα περασει και δεν θα ειναι τιποτα, αλπα τους αρεσει να μας τρεχουν τα βλασταρια μας.

Εγω οσον αφορα στο rooming in , ειναι και ο λογος που επελεξα να γεννησω στη Δραμα και οχι στην Καβαλα. Στην κλινικη εδω σε εμας εχει rooming in, οπου το ηθελα, ενω στην Καβαλα στο φερνουν να το δεις το παιδι ελαχιστα, λες και ειναι επισκεπτης.

Εγω απλα λεω, κατσε να φτασουμε μεχρι εκει και βλεπουμε για το πως θα γεννησω, θα εχω και βοηθεια μεσα στο δωματιο ουτως η αλλως, ολα τα δωματια στην κλινικη ειναι μονοκλινα και θα μενει μαζι μου ή η μαμα μου ή ο αντρας μου, οποτε θα ειναι πιο ευκολο...

Αυτα απο εμας για τωρα, ευχομαι ολα να σας πηγενουν καλα. Φιλια πολλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια όμορφα.

Καταρχάς Χριστινάκι μην αγχώνεσαι,απλά κάνε ότι σου είπε ο γιατρός σου.Ξεκούραση και ηρεμία,όσο μπορείς, για να μην στρεσάρεται και το νινάκι σου.Άμα ήταν κάτι σοβαρό,θα σου έλεγε ο γιατρός σου να το κοιτάξετε περαιτέρω.Όλα μια χαρά θα πάνε,θα δεις!Περιμένουμε νέα σου.

Γεωργιάννα πέρασε και το δικό σας το άγχος και τώρα νομίζω ότι πρέπει να αρχίσεις τις αγορές σου να το χαρείς και εσύ.Διαφορετικά το παιδί θα μείνει χωρίς ούτε ένα καλτσάκι.......χιχιχι.Τώρα που είπες για το νοσοκομείο της Καβάλας,αλήθεια εσύ που μένεις;Ρωτάω γιατί ο άντρας μου έχει καταγωγή από τη Θάσο και κάθε καλοκαίρι είμαστε εκεί.Του χρόνου,να πάνε όλα καλά,θα είμαστε εκεί με την μπουμπούκα μας.

Διαμαντούλα κοντεύεις και εσύ να φτάσεις στη γραμμή του τερματισμού.....Να χαρείτε όλα σας τα πραγματάκια με το μωράκι σου,με το καλό.Από ύπνο εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα,τουλάχιστον ακόμη,αλλά άμα μείνω πολύ ώρα είτε από δεξιά είτε από αριστερά με πεθαίνουν τα ισχία μου.Μιλάμε,λες και μου χώνουν μαχαίρια είναι.Μόνο το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια με σώζει λιγάκι.Λόξιγκα έχει και η δικιά μου μπέμπα,αλλά όχι τόσο συχνά όσο η δικιά σου.

Γεωργία μου έτσι με κλωτσάει και εμένα,μια πάνω και μια κάτω αλλά έχει πολύ πλάκα γιατί δεν ξέρεις που να περιμένεις να την φας.....Μπράβο και για τις εξετάσεις σου.

Αναστασία μου σ'ευχαριστώ πολύ.Άντε τέλος και η δική σου αγωνία και τώρα βουρ στα καταστήματα για αγορές.....Με το καλό να μπείτε και στο σπίτι σας.

evinicolas αυτό με τις θηλές που λες,το έψαξα και εγώ και πρόσφατα ανακάλυψα πως έχω επίπεδες θηλές.Βέβαια μου είπε η μαία πως άμα το παλέψω,θα μπορέσω να θηλάσω,αλλά δεν ξέρω έχω ακούσει πάρα πολλά και ψιλοφοβάμαι για το τι τελικά θα γίνει.

Rose σε καταλαβαίνω απόλυτα.Αυτό σκέφτομαι και εγώ ως πρωτομανούλα θα μπορώ να φροντίσω τη μικρούλα,όταν και εγώ θα είμαι ταλαιπωρημένη από τη γέννα;Άσε που δεν θα έχω και πολύ βοήθεια από συγγενείς....Αλλά από την άλλη θέλω και την μπέμπα μου μαζί μου.Το μωρό νοιώθει ασφάλεια μόνο κοντά στη μανούλα του και θέλει να τη μυρίζει και να την αισθάνεται,δεν θέλω να της το στερήσω αυτό καθόλου.

Τα δικά μου τα νέα είναι τα ίδια.Η μικρή κλωτσάει κάθε μέρα και το χαίρομαι....απίστευτα!!!!Επίσης άρχισα να βάζω και μερικά πράγματα στη βαλίτσα μου(σερβιέτες λοχείας,εσώρουχα μιας χρήσης,νυχτικό και πυτζάμες κ.α)Την έχω βάλει σε μια άκρη,την κοιτώ και με πιάνει μια γλυκιά αγωνία....Τη βαλίτσα του μωρού θα τη φτιάξω λίγο πιο μετά.

Αυτά από μένα.Φιλιά πολλά σε όλες!

Επεξεργάστηκε από DORAKI.K
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες!!!! Εγω εδω σπιτι με τον ανταρτη μου, μου εχει βγει πολυ ζωηρος δεν αφηνει τιποτα ορθιο αφου λεω το τριτο ας ειναι ησυχο και καλοφαγο... πολλα ζηταω. Σε γενικες γραμμες καλα ειμαστε χθες το βραδυ με ειχε πιασει μια δυσπνοια καποια στιγμη και μια καουρα, δεν ξερω αν ηταν και απο το φαγητο το μεσημερι, ειχα φτιαξει ρεβυθια ή απο κουραςη γιατι χθες μου βγαλαν το λαδι τα μικρα ο μικρος δεν κοιμοταν με τιποτα το βραδυ και πριν απο αυτο η Αγγελικη ειχε ριξει το γαλα πανω της και στον καναπε και ημουν και μονη, καμια βοηθεια.

Διαμαντουλα με γεια ολα τα πραγματακια της μπεμπουλας σου, πλησιαζει πολυ η ωρα που θα την κρατησεις αγκαλιτσα. Λοξυγγα σε μενα ειχε πιο πολυ ο μικρος ειναι πολυ αστειο οντως, τον ξεχωριζεις απο τις υπολοιπες κινησεις. Τωρα για τον υπνο να μην σε απογοητευσω αλλα ετσι θα ναι μεχρι να γεννησεις και μετα ξεκινανε τα αλλα ωραια ξενυχτια, υπομονη!!

Γιωργια μια χαρα οι εξετασεις σου, για τους προσαγωγους δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα αλλαζει το σωμα το κεντρο βαρους μας οποτε μαλλον φυσιολογικες οι ενοχλησεις αυτες.

Αναστασια πολυ χαιρομαι που και τα υπολοιπα αποτελεσματα ειναι καλα και που ειδες και το μικρουλη σου και ολα ειναι τελεια. Αντε με το καλο να κανετε και τις υπολοιπες ετοιμασιες για το σπιτακι σας. Μπορει να ειναι αυτο που λες με το σχημα της κοιλιας ειναι καπως μπροστα και οχι τοσο απλωμενη στα πλαινα ισως δηλαδη απο πισω να μην φαινεται, ποιος ξερει τι κρυβει μεσα? χαχαχα

Γιωργια για τις κραμπες τι σου εχει πει ο γιατρος, δοκιμασε και εσυ να κοιμασαι στο πλαι μηπως δεις διαφορα. Συμφωνω πολυ μαζι σου οτι πολλα εξατρωνται απο τον τροπο που θα γεννησεις για το πως θα εισαι και τι δυναμεις θα εχεις την πρωτη μερα, εγω και τα δυο τα γεννησα φυσιολογικα και μαλιστα ξημερωματα ε μετα τις δυο ωρες που σε εχουν ακομα κατω οταν πηγα στο δωματιο ηταν σαν να μην ειχα περασει τοκετο, ειχα τρελη ορεξη για φαγητο και φυσικα μπορουσα να κινηθω ανετα, ειδικα στον Νικολα γιατι στην Αγγελικη ειχα και λιγα ραμματα απο κατω γιατι χρειαστηκε να την τραβηξει ο γιατρος με την βεντουζα και παλι μονο λιγη ενοχληση ειχα οταν πηγαινα τουαλετα. Αντιθετα ηταν μαζι μου κοπελες που ειχαν κανει καισαρικη και ηταν δυσκολη η πρωτη μερα επρεπε να εχουν καποιον μαζι τους και για τις ιδιες ποσο μαλλον να εχεις και το μωρακι στο πλαι σου.

Rose δεν εχει διαφορετικη χρεωση το rooming in πρεπει ομως να το δηλωσεις κατα την εισαγωγη σου εκει δηλαδη που θα σε ρωτησουν και τι δωματιο θελεις για να εισαι στον οροφο που εχει κυριως rooming in και φυσικα με κοπελες που επισης το εχουν ζητησει. Χωρις αυτο να ειναι δεσμευτικο, το ζητας και αν στηνπορεια δεις οτι δυσκολευεσαι ή οτι θες ξεκουραση το κρατανε στο θαλαμο νεογνων το βραδυ.

Χριστινακι ξεκουρασου και δεν θα ξαναδεις αιματακι, αφου ειδες οτι η μπουμπου ειναι μια χαρα να μην φοβασαι τιποτα.

Γεωργιαννα απο τι βλεπω στην λιστα μας κερδιζουν τα κοριτσια προς το παρων ή κανω λαθος.

Δωρα ετοιμασες και βαλιτσα μπραβο εισαι πολυ οργανωτικη, εγω θελω πρωτα να πλυνω τα ρουχαλακια σιγα σιγα.

αυτα απο μενα ελπιζω να μην ξεχασα καμια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακιαααααα :-bd

NTOULA πως ειναι δηλαδη οταν εχει λοξυγκα το μωρακι? τι ακριβως νιωθεις?

EVINICOLAS ακομα και με φυσιολογικο τοκετο δεν εχεις ραμματα απο κατω? ποσο ανετα μπορεις να νιωθεις παρολα αυτα? ρωταω γιατι ειμαι και λιγο χεστρου εγω και θα ειμαι ταβλα πιστευω!χαχα

ROSE να εισαι καλα γλυκεια μου για τα καλα σου λογια. Ολα να πανε καλα για ολες μας και τα μωρακια μας <3

EXPECTING ANGEL δεν θα ειναι κατι σοβαρο κοριτσακι μου αφου ειπε και ο γιατρουλης οτι ειναι καλα η μπεμπιτσα. Εσυ βεβαια για καλο και για κακο να ξεκουραστεις οσο μπορεις για να εισαι σιγουρη.Ξαπλα και ολα θα πανε τελεια!

DORAKI Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα κοπελα μου. Εισαι πραγματικα πολυ οργανωτικη μπραβο σου!

KANGAROO μμμμ! Μου μυριζει αγορακι λοιπον! Θες να ειναι εκπληξη στο τελος ? Αχ πως αντεχεις?χεχε Εγω ηθελα να μαθω για να του μιλαω αναλογως το φυλο... [smilie=icon_blacke:

Εμεις απο νεα τα ιδια, ολα καλα! Ο μικρουλης δινει και παιρνει στο κλοτσιδι και ειναι τελεια!

Φιλακια πολλαααααααααα@};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting angel κανε οτι σου ειπε ο γιατρος σου και μην ανησυχεις αφου ειδατε οτι ειναι ολα οκ....ξεκουραση ξεκουραση ξεκουραση!!!!!!

Δωρακι σε βρισκω πανετοιμη για την μεγαλη στιγμη,με το καλο!εγω αγχωνομαι απο τωρα να τα μαζεψω φαντασου....

kangaroo θα το σηζητησω και με τον αντρα μου και μαλλον θα το ζητησω εφοσον γινεται και αν δεν μπορω να ανταπεξελθω τοτε θα τους πω να την κρατησουν.....θα δουμε μεχρι τοτε!πω πω χαρας το κουραγιο σου με αλλα δυο παιδια εγω δεν εχω κανενα και νιωθω μερικες φορες πτωμα χαχαχαχα γερα να ειναι τα παιδακια σου!!!!

οντως ρε κοριτσια πως ειναι να εχει λοξυγκα δεν μπορω να το καταλαβω...η μπουμπου κοπαναει συνεχεια και δεν καταλαβαινω κατι διαφορετικο!

εχω απο προχθες στον οισοφαγο μου σαν καουρα δεν ξερω πως να το εξηγησω θελω να τρωω κατι γιατι πιστευω θα περασει και οταν τρωω παλι δεν υποχωρει...τι ειναι αυτο κοριτσια ξερετε?ειχα φαει σουτζουκακια και ειχε μεσα κυμινο,σκορδο μηπως αυτο με πειραξε?τωρα το νιωθω λιγοτερο και πιο σπανια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου γλυκα,

εχω τον Νικολα μου αρρωστουλη με βηχα εντονο και πυρετο απο το μεσημερι και μετα, τωρα του εδωσα αντιπυρετικο και σταγονες για τον βηχα και κοιμηθηκε.

Αναστασια τον καταλαβαινεις τον λοξυγγα γιατι δεν ειναι σαν τις αλλες κλωτσιες η κοιλια κινειται ρυθμικα σε αυτο το χικ χικ οπως οταν εχουμε και μεις. Επισης για τα ραματα στον φυσιολογικο τοκετο

που ρωτησες δεν σημαινει οτι θα εχεις, μονο αν κρινει ο γιατρος οτι χρειαζεται να σε κοψει λιγο απο κατω, περινεοτομη λεγεται αυτο, ειτε για να διευκολυνθει η εξοδος του μωρου ειτε για να μην σχιστεις εσυ αποτομα και ασχημα θα σου κανει μετα ραμματα. Εγω οπως εγραψα και πιο πανω ειχα στην κορη μου, γιατι επειδη ηταν τυλιγμενη με τον ομφαλιο λωρο για να την βγαλει χρησιμοποιησε βεντουζα οποτε με εκοψε και μετα ειχα λιγα ραμματα, ενω στον γιο μου δεν χρειαστηκε. Παντως με την επισκληριδιο δεν καταλαβα τιποτα ουτε κοψιμο ουτε ραψιμο.

Rose και εγω δυο μερες ειμαι με καουρα και επειδη δεν ειχα καουρες στις προηγουμενες εγκυμοσυνες υποψιαζομαι τα ρεβυθια που εφαγα χθες και σημερα και κοιτα συμπτωση λιγο κυμινο εριξα και εγω. Εφαγα λιγο παγωτο πριν λιγο ενιωσα καλυτερα για λιγο απο παλι τωρα ξαναρχισε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου.Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!Ειμαι πολυ καλυτερα αλλα ακομα καθομαι στο κρεββατι για ξεκουραση. Λεω ετσι να περασω το ΣΚ!Το μονο που με τρομαζει ειναι που δεν καταλαβα γιατι εγινε και φοβαμαι μην ξανασυμβει...

Να πω στην Κατερινουλα μας περαστικα για τον Νικολακο και καλα ψωνια σε ολα τα κοριτσακια μας που θα τα ξεκινησουν. Οσο για τις καουρες, εγω τις αντιμετωπιζω με το να προσεχω τι τρωω πριν τον υπνο.Αν με πιασουν κοιμαμαι με 2-3 μαξιλαρια για να ειναι ανασηκωμενο το κεφαλι μου.

Χαιρομαι για τα ωραια νεα και επιφυλασσομαι να σχολιασω αναλυτικα απο βδομαδα.Οσο για εμας, ενας φιλος μας εδωσε την κουνια του (600 € εκανε) και θσ τη δω αυριο.

Πολλα φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι μου τι έγινε καλε???? πως έγινε αυτο?? είχες κάνει κάτι?επιασες κάτι βαρύ, έκανες δουλειές κλπ κλπ???

ευτυχως που δεν ειναι κατι ανησυχητικό.η Παναγίτσα θα σε προσέχει.μη φοβάσαι τιποτα......

Η καισαρικη τομή ειναι μια κανονική εγχείρηση με τα ολα της, κακά τα ψέματα.οι πρώτες 24 ώρες ειναι αρκετά δύσκολες γιατι δεν κινεισαι.πονο δε νιώθεις γιατι είσαι χαπακωμενη στο φουλ.απο την αλλη ο φυσιολογικος τοκετος μπορεί να εχει και ραφες,αν και δεν ειναι κάτι δεδομένο,αλλα ειναι μια κατάσταση που ανατρέπεται σε μια δυο ώρες και η γυναίκα συνέρχεται πολυυυυυυ γρήγορα.

εγω (που ειμαι περίεργος άνθρωπος:cry:) προτιμώ την καισαρικη και την επέλεξα στο Νικόλα και θα την επιλέξω και τωρα.την θεωρώ πιο ελεγχόμενη κατάσταση και κατάσταση χωρίς εκπλήξεις.την κανεις και σε μια ώρα έχεις ξεμπερδεψεις απο τη διαδικασία του τοκετού. Ακόμη, την προτιμω και για ψυχολογικους λόγους γιατι το πρώτο μου μωρο το οποίο έχασα στον τέταρτο μήνα, το γέννησα φυσιολογικά με τεχνητους πόνους, οι οποίοι ήταν δυνατοί και επιπρόσθετα οταν ανακουφιστηκα απο τους πόνους, η κοιλια μου είχε ξεφουσκωσει και η αγκαλια μου ήτανε άδεια. Αρα κατέληξα να επιδιώκω την καισαρικη ξεροντας ολα τα πλεονεκτήματα του φυσιολογικου που ,πιστέψτε με ,ειναι πολλά.

Κατερινα περαστικά στο Νικόλα.

Φιλιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία μου δεν είχα κάνει κάτι διαφορετικό απο τα συνηθισμένα! Γι αυτό μου είπαν (και μάλλον είχαν δίκιο) ότι ήταν από παλιά μικρή αποκόλληση και αυτό το λίγο αίμα κατέβηκε τώρα. Απλά δεν είναι σίγουρο όμως γιατί δεν φαινόταν τίποτα, αλλά είναι αρκετά πιθανό γιατί το λίγο αυτό αίμα ήταν σαν αυτό που έχουμε στο τέλος της περιόδου (πολύ σκούρο spotting - sorry για την περιγραφή). Εκεί που ανησύχησε ο γιατρός μου πριν με δει ήταν μην τυχόν και είχα συσπάσεις και με έβαλε σε αυτό το μηχάνημα. Αλλά τίποτα από συσπάσεις και η μπέμπα μια χαρά.

Τ'ωρα δεν έχω τίποτα είμαι ενελώς καθαρή. Αλλά φοβάμαι μην τυχόν όταν σηκωθώ ξαναγίνει. Ελπίζω να είναι καθαρά ψυχολογικός αυτός ο φόβος.

Όσο για αυτά που λες για την καισαρική σε καταλαβαίνω και καλά κάνεις και επιλέγεις αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα και πιο ασφαλής! Άρα σε 10 βδομαδουλες θα έχεις μαζί την κούκλα σου!!Το πιστεύεις;

Γεωργιάννα μου αφού είχες και εσύ λίγο αίμα καταλαβαίνεις τον πανικό που ένιωσα όταν το είδα. Τέλος πάντων ας είναι περασμένα ξεχασμένα και για τις δυο μας! Όσο για το rooming in συμφωνούμε απόλυτα στον τρόπο σκέψης.

Δωράκι μου είσαι η πιο οργανωμένη μου φαίνεται. Εσυ που θα τα έχεις όλα έτοιμα θα μας βοηθήσεις και να τα ετοιμάσουμε και εμείς υπενθυμίζοντας τα. Μπράβο και στην μικρή που κλωτσάει!

Πω πω βρε Κατερίνα μου και εσύ με δυο παιδάκια πολύ κούραση να τα βγάλεις πέρα. Ιδιαίτερα όταν είσαι μόνη σου!Ειδικά ο Νικόλας είναι πολύ μικρουλίνι ακόμα. Ελπίζω σήμερα να είναι καλά το κουκλάκι.

Αναστασία μου και Ροσάκι μου σας ευχαριστώ και εσάς. Μπράβο στα κουτσούνια που κλωτσάνε! Όσο για τις καούρες Ροσάκι μου τα έγραψα και παραπάνω. Μεγάλο πρόβλημα αλλά τι να κάνουμε. Απέφυγε βαρύ φαγητό και χυμούς αργά το βράδυ.

Εμείς εδώ καθόμαστε τα δυο κορίτσια και βλέπουμε τηλεόραση στο κρεββατάκι. Καλά που έχω και την μπεμπίτσα μου για παρέα με τις κλωτσίτσες της. Φιλάκια κουκλίτσες όμορφες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα καλημερα!!

Αχ βρε κοριτσια μου ειχα να σας διαβασω μερες και συγκλονιστηκα με τα νεα! Χριστινακι χαιρομαι ιδαιτερα που εισαι καλυτερα και δε συνεχιζει αυτο με το αιμα, αφου ομωσ ο γιατροσ σου δεν ειδε τπτ αλλο δε νομιζω οτι πρπει να ανησυχεισ πολυ. ΠΟλυ καλα εκανες και καθεσαι για ξεκουραση γιατι τι χειαζομαστε αυτο ειναι σιγουρο!

Κατερινα περαστικα στο Νικολακι σου, τωρα με τισ αλλαγεσ του καιρου ολα αυτα ειναι συνηθησμενα.... Εμασ ξαφνικα αρχεσε να βρεχει χθεσ και ακομα δεν εχει σταματησει...και ουτε θα σταματησει μου φαινεται.

Ηρθε και ο Αντρουλης μου χθες ο οποιοσ κρυωνει και με εβαλε να κατεβασω το παπλωμα, μου εκλεισε και το παραθυρο, κοιριτσια κοντεψα να σκασω χθεσ απο τη ζεστη αφου ξυπνησα σκεπαστηκα μονο με το σεντονι και ανοιξα και το παραθυρο. Πρωτογνωρα πραγματα βεβαια αυτα για μενα που ημουν παντα αυτη που κρυωνε! Ο μπεμπησ δινει και περνει ολη μερα, τον καταλαβαινω και γελαω μονη μου! Σιγα σιγα θα αρχισουμε να στολιζουμε και για τα χριστουγεννα, μαρεχει να στολιζω νωρισ να το χαιρομαι περισσοτερο. ΣΗμερα το μενου εχει πολλες δουλειεσ στο σπιτι μιασ και τα παραμελησα αυτη τη βδομαδα πολυ ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hallo

Χριστινα μην αγχωνεσαι, ξαπλα ξεκουραση και ολα θα ειναι καλα. Μια χαρα που σας εδωσαν και κουνια!

Γεωργια ο ψυχολογικος παραγοντας ειναι πολυ πολυ σημαντικος οποτε αυτο που σε κανει να νιωθεις καλα να κανεις την ωρα του τοκετου γιατι οταν ειναι η μαμα καλα ψυχολογικα ειναι ολα πιο ευκολα και για την ιδια και για το μωρακι της.

Ρενακι καλα να περασεις αυτες τις μερες που εχεις τον αντρουλη σου κοντα.

ευχαριστω για τα περαστικα ολες, σημερα δεν ειχε πυρετο το αγορακι μου αλλα ειχε βηχα και οχι πολυ ορεξη για φαγητο. Καλο βραδυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...