Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δαγκώνει στον θηλασμό....


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!

Αν και είμαι έμπειρη μανούλα στο θέμα του θηλασμού από τον μεγάλο μου γιο, τώρα αντιμετωπίζω ένα θέμα που δεν το είχα στον μεγάλο παρόλο που τον θήλασα μέχρι 14 μηνών.

Ο μπεμπούκος μου με δαγκώνει την ώρα του θηλασμού. Το κάνει από πολύ μωρό και με πονούσαν τότε τα ούλα του. Τώρα που έχει και δοντάκια με πληγώνει. Σας περιγράφω τί μου κάνει:

1) Πιάνει το στήθος να θηλάσει και τρώει κανονικά χωρίς να με ενοχλεί. Αν κάτι του αποσπάσει την προσοχή, γυρνάει να δει (ο κουτσομπόλης) αλλά έχοντας τη θηλή ακόμα στο στόμα και την δαγκώνει με τα δόντια. Πονάει πολύ αυτό!

2)Στο τελείωμα του κάθε θηλασμού για να αφήσει το στήθος, τραβάει με τα δόντια του τη θηλή μου μέχρι να απομακρυνθεί αρκετά (την έχει κάνει λάστιχο). Επίσης με πεθαίνει αυτό.

3) Αν τύχει και αποκοιμηθεί στο στήθος, συνεχίζει να πιπιλάει έντονα αλλά με τέτοιο τρόπο που με ενοχλούν απίστευτα τα δόντια του....νιώθω οτι μπαινοβγαίνει η θηλή και την γδέρνουν τα δόντια.

Τον μαλώνω και του λέω με αυστηρό ύφος οτι είναι κακό αυτό που κάνει, αλλά εκείνος γελάει. Τον απομακρύνω από το στήθος (ασχέτως αν έχει τελειώσει το γεύμα του) και παρόλο που κλαίει και θέλει κι άλλο δεν του δίνω μήπως και καταλάβει πως αν δαγκώνει, βυζί δεν έχει.

Για δώστε τα φώτα σας παρακαλώ!!! Έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο; Πως μπορώ να το χειριστώ; Δηλαδή με φτάνει σε σημείο να πω πως θα είναι το δάγκωμα αιτία και θα κόψω τον θηλασμό. :cry: Θέλω πολύ να τον θηλάσω για όσο καιρό θέλει ο μικρός, αλλά όχι με αυτές τις συνθήκες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις,είναι κάθε φορά που το κάνει αυτό να βγάζεις απ΄το στόμα του το στήθος και να του λές πολύ σοβαρά"μην το κάνεις αυτό ,πονάει".Αλλά χωρίς να γελάσεις βέβαια,χωρίς να φωνάζεις και χωρίς να του δείχνεις με μορφασμούς ότι πονάς γιατί αυτός πολύ απλά το έχει βρεί παιχνίδι...Κάνε το κάθε φορά και....υπομονή.Έχεις δίκιο,εγώ προσωπικά αυτό δεν θα το άντεχα καθόλου.Η κόρη μου δεν δάγκωνε στο θηλασμό αλλά δάγκωνε...γενικώς!!!Μιλάμε είχα φτάσει στο σημείο να κλαίω...είδα και έπαθα να της το κόψω...

Καλή συνέχεια στο θηλασμό και κουράγιο!!

Αυτά που σου γράφω τα έχω διαβάσει σε ενα φόρουμ που αφορά στο θηλασμό,ελπίζω να βοήθησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρπεπει να του δωσεις να το καταλαβει οτι δεν ειναι καλο να σε δαγκωνει με το υφος σου πρεπει να το δειξεις στ μεγαλο το ειπα 2 φορες κ σταματησε στη μικρη που το εκανε πιο συχνα αλλα με 5-6 φορες σταματησε,,

επισης πθστευω αφησες το μικρο σου να κανει το στηθος πιπιλα....οποτε πρεπει να του δωσεις νΑ καταλαβει οτι ειναι μονο για να τρωει κ οχι για οτιδηποτε αλλο κ τωρα πλεον καταλαβαινει τα παντα οπως ειπες του λες κ σου γελαει θα εξαρτηθει απο εσενα κ μονο πως θα συνεχισει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ναι μάλλον εγώ φταίω. Το έκανε συχνά από μικρούλης και νόμιζα πως δεν θα καταλάβαινε αν τον "μάλωνα" οπότε το άφησα και πήρε αέρα. Το έχει πάρει σαν παιχνίδι και όταν του μιλάω αυστηρά εκείνος πάλι γελάει και μου ορμάει για να με ξαναδαγκώσει. Θα προσπαθήσω να μην τον έχω κάθε 3 και λίγο στο στήθος παρά μόνο για να φάει.

Θουλάκι μου γλυκό καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!!!!! Πολύ χάρηκα!!!! Και εύχομαι ολόψυχα να είναι υγιέστατο και αν θέλει ο καλός Θεούλης να είναι και κοριτσάκι!!!!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
    • Καλημέρα! Δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις κράμπες, δεν έχουν όλες οι κοπέλες ή σε όλες τις κυησεις δεν είναι ίδια τα συμπτώματα! Εγώ πχ στην προηγούμενη δεν είχα τίποτα πέρα από τα βασικά, πρήξιμο κούραση στήθος.. αυτά.. Τώρα.......;! Χαχαχαχαχα!! Για την κυστική ίνωση δεν έχω να πω πολλά πέρα από το να ευχηθώ να πάνε όλα κατ'ευχήν και το μωράκι σας να είναι υγιέστατο!! Καταλαβαίνω τους φόβους σου που είναι απόλυτα λογικοί αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να στηρίζομαι στα μαθηματικά τα οποία ποτέ δεν ψεύδονται, να θυμίσω ότι οι πιθανότητες να νοσεί το έμβρυο είναι 25% οπότε στατιστικά οι πιθανότητες το μωράκι σας να φέρει απλά τη νόσο ή να είναι απόλυτα υγιές είναι πολύ περισσότερες συνδυαστικά!! Ξέρω βέβαια ότι επειδή το έχεις ήδη βιώσει μια φορά δυστυχώς, δεν πρόκειται να ηρεμήσεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης.. μαζί θα αγωνιούμε να ξέρεις, ίδια μέρα έχουμε αυχενική! Μακάρι να μας πάνε όλα δεξιά με υγιή μωράκια πάνω απ'όλα! 🙏🙏🙏🙏 Εγώ έκλεισα σήμερα την 9η εβδομάδα και με το καλό μπαίνουμε στη 10η.. μαζί θα πηγαίνουμε!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...