Μετάβαση σε περιεχόμενο

thilasmos ston upno


Recommended Posts

geia sas eimai mia mikri manoula enw mwro 5 minwn sxedon k exw ena themataki me ton thilasmo...

o mikros o monos tropos pou trwei gala pia einai ston upno tou meta apo polu zori giati pisteuw pws peinaei arxizei na nustazei k ton pianei neuriko afou klapsei k iremisei arxizei na nanourizete k ekeini tin wra mono trwei afou tou vgalw tin pipila k tou dwsw grigora to stuthos...

exei sundiasei ton upno ke to fagito... k exw tin entupwsi pws exei pathei eksartisei apo tin pipila eidika tin wra pou nustazei k otan tou tin vgazw ourliazei mexri na tin ksanaparei.. me stenaxwrei polu pou kanei etsi k den kserw pws na ton voithisw na allaksei k na trwei kala giati sxedon panta trwei to polu 5 lepta k koimatai...

mou vgazei mia arnisi pou den mporw na eksigisw...

na sas pw oti den exei piei kseno gala pernei pipila k prin duo evdomades pou eleipa se ena taksidi etrwge kanonika gala diko mou me to mpoukali...k apo tote pou gurisame pire apokleistika stuthos k den to thelei katholou to mpoukali tis teleutaies meres mou arxise ta thematakia ta opoia veveia eixame k prin fugoume..

se 10 meres tha arxisoume k tis kremoules k tremw gia to pws tha trwei tis kremes..

thelw na ton valw se ena sxetiko programmataki gia na einai kalutera gia auton alla den ta katafernw gia auto zitaw tis sumboules sas...

sugnwmi gia to megalo mnm k ama ta egrapsa opws na einai alla eimai polu xalia..

euxaristw gia tis apantiseis..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαξιμ γεια σου και μπράβο σου που θηλαζεις το παιδακι σου. Εγώ θηλασα και το μεγάλο μου για 16 μηνεσ και τωρα τον μικρο μου.

Στα δικα σου όμως. Οταν ειναι ξύπνιος δεν κλαιει? και οταν κλαει δεν τον βάζεις στο στήθος? δεν το θέλει ουτε τότε? κατ´αρχας ξερεις οτι ο θηλασμος δεν χωράει σε προγραμματα. Και ετσι να ειναι και να τρωει μονο στον ύπνο δεν νομίζω να πειραζει. Για την πιπιλα που λες μπορεις να μην του την δίνεις και τόσο. Προσπάθησε όταν τον βάζεις στο στήθος και κλαει να μην εκνευρίζεσαι, γιατι το αντιλαμβανονται, μην νομιζεις! Να του τραγουδας και σιγα σιγα να μάθει να κοιμάται στο στήθος και να του δινεις την πιπιλα και όχι το αντίθετο. Επισης για τα 5 λεπτα που λες οτι τρωει μονο μπορει τόσα να του φτάνουν! Να ειναι αποτελεσματικος και τόσο να του αρκει.

Και κατι αλλο που ήθελα να σε ρωτήσω είναι γιατι να αρχισετε τοσο νωρίς στερεες? τα παιδακια που θηλαζουν ξεκινανε μετα τον εκτο νομιζω, τουλαχιστον εμεις ετσι καναμε.

Μπορεις επισης εδω www.mitrikosthilasmos.com να ενημερωθεις και να ρωτήσεις ειδικους σε θέματα θηλασμου. Κουράγιο και ευχομαι να πανε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euxaristw gia tin apantisi mam nantia k na xairesai ta paidakia sou... k na klaie k na min klaei to stuthos den to thelei mono i pipila ton isuxazei ama den tou to dwsw k ton prospathw sto stuthos ourliazei i k na min klaei den to pernei...

den einai paidi pou tha parei to stuthos gia na nanouristei k me stenaxwrei ligo auto... oses fores prospathisa na ton koimisw sto stuthos k na min tou dwsw pipila katholou ourliaze...

oli mera prospathw na min tou dinw tin pipila tou tin dinw mono ston upno tou k ama exei polu gkrinia...

xthes milisa me tin paidiatro k mou eipe pws auti i antidrasi ofeilete pithana sta dontakia.... to kserw oti ston thilasmo den uparxei programma apla pisteua pws ama exei sugkekrimenes wres fagitou k upnou tha mpei se mia routina k tha einia kalutera gia auton... oi gurw mou mou lene na stamatisw gia ligo ton thilasmo k na tou dinw gala me to mpoukali diko mou gia na einia kalutera alla den pisteuw pws tha einai lusi auti...?

oso gia tis sterees mou eipe i paidiatros tin proigoumenni fora oti apo tin epomeni tha arxisoume frouto tha to sizitisw ksana giati k emena nwris mou fainete k na doume...

apo tin alli exw mia elpida mpas k tou aresoun k arxisei na trwei kalutera...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαξιμ μην αρχίσεις επουδενη μπουκάλι γιατι ήδη εχεις θεματακι,θες να το μεγαλωσεις? και μην ακους τους γύρω σου... Κανε οτι σε προσταζει η φυση σου. Μπηκες καθολου στι σαιτ? εγω παντως οταν ειχα αποριες εκει απευθυνομουν. Κουραγιο και ξερω οτι θα φανει λιγο βαναυσο, οταν κλαιει αστον λιγο να κλαψει και μετα ηρεμα και χαλαρα προσπαθησε να τον βαλεις στο στηθος, και οχι μια δεν ηρεμει πιπιλα, οσες μεχρι νακουραστεις. Ή μπορεις να τον εχεις με την πιπιλα στο γυμνο στηθος, να τον ακουμπαει για να συνηθησει την επαφη δερμα δερμα και μετα καποια στιγμη να τον βγαλει την πιπιλα και να δωσεις στηθος. Το εχεις δοκιμασει? και για τα δοντια που λες καλυτερη παρηγορια ειναι για αυτα το στηθος παρα η πιπιλα. Μπορει να εχει παθει αυτο που λενε συγχηση θηλης. Για αυτο σου ξαναλεω οτι ειναι καλο να απαυθυνθεις σε ειδικό γαλουχιας. Εγω τωρα μπορει να σου λεω βλακειεσ, θυλαζουσα μανουλα ειμαι, οχι ειδικοσ.Κανε υπομονη γιατι μονο ετσι θα τα καταφερεις! Το ξερεις αλλωστε! Στο θηλασμο τρια πραγματα χρειαζονται. Πρωτον, υπομονη. Δευτερον, υπομονη και τρίτον, υπομονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to exw dokimasei auto pou les etsi kanw panta ton vazw na akoumpaei sto stuthos me tin pipila k tou tin vgazw k tou dinw stuthos...

uparxei periptwsi na to exei pathei giati kamia fora plimirizei to stuthos k arxizei na pitsilaei?

xthes pou pire to stuthos xwris prwta pipila apo monos tou ( megali xara egw) arxise kapoia stigmi na pitsilaei sto stoma tou k mallon den prolavene to afise k arxise na ourliazei k to ksanapire meta apo polu wra meta den to ithele... ti mporw na kanw gia na min pitsilaei na vgazw gala prin ton taisw?

mpika sto site alla de evgala akri gia to pou na grapsw... :oops::oops::?:

to mpoukali den to thelw katholou einia i xeiroteri mou to thilastro to skeftika mono mpas k arxisei na trwei kalutera k na sunexisw etsi...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικά στα παιδιά που θηλάζουν δεν δίνουν πιπίλα για να μην υπάρχει η σύγχηση θηλής :!::!::!:

βασικά εγώ δεν θα του έδινα την πιπίλα, παρά μόνο το βράδυ για τον ύπνο (αν ήταν απαραίτητο).....θα πήγαινα βόλτα έξω μαζί του και θα τον θήλαζα έξω.....θα προσπαθούσα σε περίπτωση γκρίνιας (επειδή δεν έχει πιπίλα) να τον ηρεμήσω με άλλους τρόπους, είτε έξοδο, είτε παιχνίδι.....

οι στερεές τροφές αρχίζουν αφού κλείσουν τον 6ο μήνα, ο δικός σου είναι 4 μηνών και 3 ημερών!!! :!::!::!:

αν το τικεράκι είναι σωστό :roll::roll:

αυτό που λες μπορείς να το κάνεις να αφαιρείς λίγο πριν αρχίσεις......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

o mikros o monos tropos pou trwei gala pia einai ston upno tou meta apo polu zori giati pisteuw pws peinaei arxizei na nustazei k ton pianei neuriko afou klapsei k iremisei arxizei na nanourizete k ekeini tin wra mono trwei afou tou vgalw tin pipila k tou dwsw grigora to stuthos... ..

αυτό δεν το κατάλαβα :?

δλδ κάθε πότε τρώει?

και πόσες ώρες κοιμάται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

o mikros trwei kathe 3-4 wres peripou ton vazw sto krevati gia na fame stin agkalia mou arxizei na nanourizete k meta pernei stuthos, ksupnios den to pernei, gurnaei to kefali i arxizei k klaiei... koimatai apo misi wra mexri miamisi analoga...

prospathw tin pipila na tou tin kopsw na tou tin dinw mono ston upno toulaxiston oli mera den tou tin dinw mono ekeini tin wra tin pernei...

nai to tikeraki swsto einai mou eipe na arxisoume me frouto afou kleisoume ton pempto k meta...

to exw dokimasei k to eksw paliotera k den epiase to apotelesma itan mono na ourliazei

tin pipila apo tin arxi den ithela na tou tin dwsw katholou alla arxise na pipilaei polu entona ton antixeira k fovithika min tou meinei auto k i paidiatros mou eipe kalutera apo to daxtulo na pernei tin pipila etsi tin arxisame...

se euxaristw gia tis apantiseis...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, νομίζω ότι κάθε 4 ώρες είναι λίγο, πολύ αραιά......έχει συνηθίσει στην πιπίλα.....

θήλασέ τον όχι στο κρεβάτι, γιατί πολλές φορές τα παιδιά ταυτίζουν το κρεβάτι με τον ύπνο.....μπορεί να νομίζει ότι ήρθε η ώρα του ύπνου......

κάθησε σε πολυθρόνα ή σε καρέκλα ή στον καναπέ και στο κρεβάτι να πηγαίνεις μόνο όταν πρόκειται να κοιμηθεί!!! :|

αν αποκοιμιέται να τον ξυπνάς για να τρώει.....να ακούτε μουσική.....δλδ άλλαξε λίγο την διαδικασία του φαγητού.....να ξέρει ότι είναι μέρα και ώρα φαγητού και δεν κοιμόμαστε!!!

η κόρη μου 10 λεπτά θήλαζε από κάθε στήθος, τόσο της έφτανε προφανώς......και στην αρχή είχα πρόβλημα γιατί την έπιανε ο ύπνος πάντα.....την ξυπνούσα για να φάει......

υποθέτω οτι βάζει βάρος...... :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kana duo fores pou dokimasa na ton taisw sto saloni kathistei pali den ithele na faei....

varos pernei oxi polu alla einai sta fusiologika plaisia...

emena trwei apo 5 lepta k kamia fora apo 10...

etsi pou ton taizw ksaplwta exw dokimasei na ton ksipnisw gia na faei na min ton afisw na koimithei k to apotelesma itan na ekneuristei k na min thelei na faei...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαξιμ για να κάνεις ερωτηση πατας στα αριστερα το εικονιδιο που λεει " ρωτα τον ειδικο-απαντα σε ολεΣ τις αποριες σου". Θα σου ξαναπω μην τα παρατας κανε υπομονη και θα την βρειτε την φορμουλα με το μωρο σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι απο τα δύο. Σου ερχεται καις το μειλ ειδοποιηση και μπορεις να κοιτας και το σαιτ για να το δεις. Αναλογα ποιον θα ρωτησεις, γιατι οταν αρχιζεις να συμπληρωνεις την φοαρμα σε ρωταει σε ποιον θες να απευθυνθει η ερωτηση, μπορει να κανει 5 με 15 μερες. Επισης μπορεις να γραψεις και εδω στο fb http://www.facebook.com/mitrikosthilasm ... ts&fref=ts και στην ομαδα "Απανταχού θηλάζουσες" στο fb. Μπραβο σου για μια ακομα φορα για την υπομονή σου αλλα και την επιμονή σου!!!! Περιμενω νεα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simera ton piga sti giatro epeidi exei k mia iwsoula exei ipia broxiolitida k se 20 meres pire mono 150gr den pernei baros k fovamai oti tha xreastei na arxisw to kseno.... mou edwse na ton kanw eksetasei ourwn k na doume ti tha kanoume...

polu stenaxwrithika....

se euxaristw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maxim τι κανετε? τελικα πως ηταν οι εξετασεις σας?? ερωτηση εστειλες τελικα?? παντως στον μεγαλο μου 4 μηνων περασε βροχιολιτιδα, με εισπνοες κτλ και δεν δωσαμε ξένο. Και 6 μηνων ειχαμε ουρολοιμωξη κρυφη, δλδ το μονο που ειχε και απο εκει τον καταλαβαμε ενα μηνα δεν πηρε βαρος αλλα εχασε κιολας 200 γρμ παλι δεν εδωσα ξενο. Και με την μαστιτιδα που επαθα οταν ήταν τρειν μηνων παλι ξενο καθολου. Ξερω γινομαι κουραστικη αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να δώσεις ξενο. Φιλακια περιμενω νεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euxaristw koritsia kalutera eimaste simera stamatame k tin antiviwsi... oi eksetaseis einai kathares. twra apo vdomada tha pame giatro k skeftomai na ton ksekinisw rizaleuro gia na ton voithisw me to varos ti lete eseis?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πόσα κιλά είναι?

τι ρυζάλευρο καλέ? :o:o:o:o

αν αρχίσεις τις τροφές να αρχίσεις με λαχανικά....το θέμα είναι να παίρνει βιταμίνες και όχι μόνο άχρηστες θερμίδες!!!! :!::!:

οι βιταμίνες θα τον βοηθήσουν να είναι υγιής όχι οι θερμίδες!!! :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

o mikros einai 6500 kila evale mono 150gr ton teleutaio mina,

den kserw den milisa akoma me tin giatro apo vdomada pou tha paw tha doume ti tha kanoume...

gia to rizaleuro to skeftomoun gia to varos fusika tha arxisw k ta frouta

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω συμφωνω με την Argi. Το ρυζαλευρο δεν προσφερει τπτ στο μωρο θρεπτικο, παρα μονο θερμιδες.

Καλη μου maxim μην σε πιανει τετοιος πανικος με τα κιλα και ποσο παιρνει καθε μηνα. Το θέμα ειναι να μην χάνει. 6500 κιλα ειναι μια χαρα! Μεσα στις φυσιολογικες καμπυλες αν δεν κάνω λαθος. Ασε που με αποκλειστικο θυλασμο η εισαγωγη στερεων συνισταται μετα τον εκτο μηνα! Εμεις παντως και στους δυο μου ακουλουθησαμε αυτο το σχημα και δεν εδωσα ποτε κρεμα απο σκονη(εγω ειχα μια αρνηση, οπως και στο γαλα σκονη, οχι οτι δεν ειναι καλα) , τυπου βανιλια ρυζαλευρου κτλ. Αφου σκεφτεσαι οτι θα δωσεις καλητερα θα ειναι μετα τον εκτο. Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
    • Άντε μπράβο συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό ο γάμος πάντα ευτυχισμένοι να είστε, αγαπημένοι και να έρθει το μωρακι σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας 🥰 καλα εκανες και έφυγες από την δουλειά δεν είναι να χάνονται τέτοιες μερες μακάρι να μπορέσετε και αύριο και μεθαύριο να έχετε μπόλικες επαφες 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...