Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το εξπρές του Βυζονυχτίου Νο 71 "Το τοστάκι"


Recommended Posts

Σισσυ αφορα την συμπεριφορα τους απεναντη σε παιδιακια..

και ο πεθερος μου δενε ιναι υπερβολικος σε τετοια θεματα..

αλλα να μου λεει αυτος οτι προτιμα να τον πηγαινοφερνει ο ιδιος στον καινουριο ιδιωτικο κας ας μην αρεσει εκεινος στον Ο..παρα να παει το παιδι εκει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, ξέρω ότι χεστήκατε, αλλά θα σας πω τι λέγαμε σε μια prive συζήτηση με τη Θούλη.....Κυρίως για να τα διαβάσει η Νατάσα...Η Στάσα που δε συνδυάζει ποτέ φακή με τυρί...Και η Χρύσα που δίνει στα παιδιά της κεχριά, φαγόπυρα και μούσλι που εγώ ούτε καν ξέρω τι είναι..... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Νατάσααααα έλα....Μπανανα!! :lol::lol::lol::lol:

Με ρωτάει λοιπόν η Θου αν δίνω σοκολάτα στη μικρή όταν δίνω στην Ιωάννα..Της λέω συνήθως δεν παίρνω σοκολάτες...(Τις τρώω κρυφά μόνη μου :oops::oops::oops::oops: για να μη μου τις στερήσουν οι μικρές :oops::oops::oops::lol::lol::lol::lol: )..

Της λέω όμως ότι της δίνω μπισκοτάκια και το καλοκαίρι όταν έπαιρνα παγωτό στην Ιωάννα, επαιρνα και έδινα και στη μικρή.... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Τη ρωτησα αν δίνει αυτή στον Παντελή μπισκότα και μου είπε "όχι συχνά"..

Της είπα ότι εγώ παίρνω ξεχωριστά μπισκότα για τη Μαρτίνα...Μιράντα Παπαδοπούλου.... :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Αλλά προσέξτε...Της παίρνω μιράντα ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ... =))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=)):)):)):)):)):((:((:((:((:((:((

Και της δίνω 1-2 την ημέρα..... :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, και ξέχασα να σας πω και το "απογευματινό" μας....

Της Μαρτίνας της δίνω γιαουρτάκια με γευση Όλυμπος Βιολογικό με μπαλάκια σοκολατένια.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ναι,ναι...Αυτά τα μεταλλαγμένα.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Νατάσα υπογλώσσιο;;;;; :lol::lol::lol:

Και 1-2 φορές την εβδομάδα της δίνω και κρέμα ρυζάλευρο...Ναι, ναι,τη σκόνη.... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: Είναι κρίμα να στερείται το παιδί μου τέτοιες γεύσεις.... :lol::lol::lol::lol::lol::oops::oops::oops::oops:

Αλλά τρώμε 4-5 φρούτα την ημέρα και όοοοολα τα φαγητά (ξέρεις στιφάδο,πίτσες, πιτόγυρα)... :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Πλάκα κάνω για τα τελευταία...Φαγητά τρωμε τα πάντα....

α, και που 'σαι Νατάσα...Τα ρούχα των παιδιών τα πλένω με προδέρμ, τις λεκάνες και τα μπάνια τα κάνει η φιλιππινέζα με χλωρίνη και κάτω σφουγγαρίζω επίσης με χλωρίνη..... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!

σημερα ξεκινησαν τα παιδια καταληψη!! :shock::shock::shock:

αιτηματα..ανυπαρκτα..τεσπα..εχει καθιερωθει πλεον..ας μη συγχιζομαι..

χρυσα δεν καταλαβα τί εγινε..μπορεις να μας πεις αναλυτικα;

για το μαντου,ξερω πως ειναι υποχρεωτικο,δεν ειναι καν εμβολιο οπως ειπες,ακριβως κ μονο για λογους προστασιας..αν εστω κ ενα παιδι πασχει απο φυματιωση διχως να το γνωριζει,σε καποιες μορφες γινεται,τοτε κινδυνευουν ολα..

η κουμπαρα μου μολις γεννησε κολλησε!1 μηνα σε απομονωση στο νοσοκομειο,πολυ ισχυρα φαρμακα,προληπτικα κ ολη της η οικογενεια,κ το νεογεννητο,κ ολοι οι μαθητες της..

το φανταζεσαι;;

κ πρεπει να ειναι προσφατο ωστε να διασφαλισουν οτι καποιος δεν κολλησε στο μεταξυ..

το εμβολιο της φυματιωσης,οχι το μαντου,το εμβολιο λεω, κ το αντιγριπικο ουτε το εκανα ουτε θα το κανω ποτε στον γιωργο..α!κ αυτο για τη γαστρεντεριτιδα ουτε εκανα ουτε θα κανω ποτε..

ολα τα υπολοιπα ναι..

κ εμεις περιμενουμε να μας πουν ποτε θα κανουμε το μαντου..το εγραφε κ στην αιτηση που συμπληρωσαμε..

αν ομως για οποιονδηποτε λογο δεν αισθανεσαι ασφαλης εκει..να αλλαξεις παιδικο,συμφωνω..

προσωπικα ειμαι απολυτα ικανοποιημενη απο τον δημοτικο παιδικο που πηγαινει ο γιωργος κ δε θα τον αλλαζα με κανεναν ιδιωτικο..ειναι τελειος σε ολα..αλλα αν ενιωθα διαφορετικα..θα προβληματιζομουν..

πες μας αν θες τί εγινε να σου πουμε τη γνωμη μας..

ψυχραιμια!

αναστασακι περαστικα1μα πώς τα καταφερατε;σε κολλησε η αννυ μαλλον ε;

καλα,συνελθετε,ξεκολληστε απο τη χεστρα κ ελατε!

φιλακια!

γωγω καλα καλε :shock::shock: ρυζαλευρο σε 1,5 χρονων παιδι;;;;;;;;;;;;;;;;; :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

τα υπολοιπα στα συγχωρω! :geek::geek::geek::mrgreen::mrgreen::mrgreen::lol::lol::lol:

να πας στη σοφιτα!

σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας :mrgreen:

Γωγώ εγώ δεν ξέρω από διακόσμηση :mrgreen: ρώτα καμμιά άλλη :P

αλλά θα σου πω :lol::lol::lol: αν έχετε σοφίτα, να ανέβετε εκεί και είτε

1. να δώσετε σε κάθε παιδί ένα δωμάτιο ή

2. οι μεγάλες να είναι στο ίδιο - πιο μεγάλο - δωμάτιο, το μικρουλάκι σε ένα άλλο και το 3ο να το κάνετε παιδότοπο, εκεί θα παίζουν όλες μαζί ;)

μειονέκτημα της σοφίτας, βασικά, θα είναι το ότι εσύ αν θηλάζεις μετά τους 6 μήνες σημαίνει ότι πρέπει το βράδυ να ανεβοκατεβαίνες την σκάλα......και επειδή το έχω κάνει, δεν θα το συνιστούσα! :roll::roll:

ξέρεις ανά μία ώρα σηκωνόμουν, πολύ ταλαιπωρία!!! :!::!:

εμείς αν κάναμε 3ο εδώ που είμαστε, θα πηγαίναμε στην σοφίτα, που έχει δική της τουαλέτα και τα παιδιά στον κάτω όροφο ;) , θα κάνανε ΤΟ γλέντι :lol::lol::lol:

Αναστ. περαστικά και στις 2 :x:x

Χρύσα τι έγινε βρε? δεν το γράφεις στο κρυφό?

αν δεν σου αρέσει, δνε το συζητώ να τον πας πίσω στο Τζίνι ;)

κράτα όμως και μία πισινή.....μήπως ο πεθερός βάζει σάλτσα ή δημιουργεί καταστάσεις ώστε να μην τον πηγαινοφέρνει και να τον πάτε στο Τζίνι? :? λέω τώρα δεν ξέρω.....

αλλά από την άλλη αν αρχίζουν τις απεργίες και στάσεις εργασίας κ.λπ καλύτερα στο Τζίνι ;)

τι άλλο διάβασα? δεν θυμάμαι :roll::roll:

α! Μαρίαααααααα θα πάμε Καραϊβική :lol::lol::lol: έτσι για να ζηλέψεις :lol::lol::lol::lol:

πλάκα κάνω :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπαινω βιαστικα, θα σχολιασω αργοτερα.

Ιουλια συμφωνω για το αντιφυματικο με την εννοια πως δεν ειναι πολυ αποτελεσματικο και αυτη τη στιγμη γινονται ερευνες να ανατικατασταθει, απλα ειναι το καλυτερο απο το τιποτα.

Οσο για του ροταοιου, προσφατα καλυψα το θεμα κ ημουν κ στο συνεδριο και ειχα πολλες συζητησεις με εναν καθηγητη παιδιατρικης απο την Αυστραλια οπου συγγραψαμε ενα κειμενο. Κοιτα το εμβολιο ειναι καλο, δεν εχει κινδυνους κλπ και ειναι και αποτελεσματικο απλα δεν χρειαζεται οταν το παιδι ζει σε καλες συνθηκες και οχι σε παραγκουπολεις, δεν παει παιδικο κ γενικα εχει ενα σωστο τροπο διαβιωσης.Ειναι κυριως στον αναπτυσσομενο κοσμο και τα πολυ φτωχα παιδια που το εχουν αναγκη.

Εκει απορησα που οι παιδιατροι στην Ελλαδα το συστηνουν κ το θεωρουν και αναγκαιο...

Και εγω δεν το εκανα στον Σεμπ.. Πλεον βεβαια κ αν θες δεν μπορεις να το κανεις διοτι γινεται τους πρωτους μηνες στο μωρο..Καλυπτει μεχρι τα 3 χρονια αν κ ερευνες εδειξαν κ μεχρι τα 5..Μην το φοβασαι ομως, το πρωτο που ειχε βγει ειχε καποιες παρενεργειες κ αποσυρθηκε , αυτο πλεον εχει διαπιστωθει η ασφαλεια του..

Τα γραφω αυτα διοτι υπαρχει μεγαλη συγχιση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα εμείς πήγαμε βεβαίωση στον παιδικό σταθμό της Χ υπογεγραμμένο από την παιδίατρό μας οτι το παιδί είναι επαρκώς εμβολιασμένο, μαζί με την φωτοτυπία του βιβλιαρίου, οπού εκεί φαίνεται καθαρά οτι το παιδί ουδέποτε έχει κάνει το μαντού και δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Εξάλλου το έλεγε και στην αίτηση εγγραφής οτι τους αρκεί βεβαίωση παιδιάτρου.

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα του γιατρού.

Τα νέα μου σε γενικές γραμμές καλα. Αν εξαιρεσει κανεις τον αιματοκρίτη που είναι 30 την φεριτίνη που εχει πέσει στο 12,9 και όλες τις ενδείξεις μου που είναι αλλα αντ' άλλων ε και οτι λογω κακής διατροφής έχω αρχίσει και χάνω μυική μάζα, άλλα προβλήματα δεν έχω! :mrgreen:

Αν εξαιρεσεις και τους δικούς μου που μου τα πρήζουν, επειδη νομίζουν οτι μπορώ να ανεβάσω τον αιματοκρίτη μου στο 35 μεσα σε τρεις μέρες, γενικά δεν έχω θέματα άλλα.

Η αληθεια είναι οτι τους τελευταίους δύο μηνες είχα αμελήσει τα συμπληρώματα και δεν τρεφομουν σωστά λογω στομαχικών διαταραχών και διαβάσματος και άγχους, αλλά δεν περίμενα και τέτοιο χάλι... :roll:

Βαθμολογίες ακόμα δεν έχουν βγει και έχω αρχίσει και ψιλοαγχώνομαι :geek::geek::geek: Ανεβαίνω στην σχολή για τις παρακολουθήσεις, αλλά κουράζομαι πολύ, δεδομένου οτι έχω και και θέματα με τον σίδηρο και τον αιματοκρίτη.... λαχανιάζω εύκολα και όλο θέλω να κοιμάμαι.

Κατα τα άλλα καλά! :mrgreen:

Μαρία στο μπαλέτο όπως είπα πληρωνουμε 50 € μηνιαίως και δωσαμε και 30 € προκαταβολή. Στολή θα παραγγείλει (κορμάκι, φουστίτσα, ζακέτα, καλσόν) η αδερφή μου απο το ίντερνετ και θα μας έρθει σε τρεις εβδομάδες, γιατί ακουσα οτι θέλει κανα 70άρι € αν την αγοράσεις απο κατάστημα! :shock::shock::shock::shock::shock:

Η Χ λατρεύει να χορεύει! Της αρέσει πάρα πολύ! Καθε μέρα με ρωτάει αν και σήμερα έχουμε μπαλέτο, είναι πολύ ενθουσιασμένη! :x Οποτε χαλάλι τα 50 € το μηνα... :oops::roll::roll::roll::?

Αναστασί πως πάει το τσιρλιό! Ακόμα δεν κρατάει ο κ@λος σου;; :lol::lol::lol::lol::mrgreen: Η μικρή πως είναι;

Γωγω το κρεβάτι μου αρεζε πάρα πολύ ρεεεεε!! Να ανέβετε σοφίτα ΜΟΝΟ αν βαλετε καλο αιρκοντίσιον, διαφορετικά μην το σκέφτεσαι καν! Απο εμεπιρία στο λέω! ;)

Φραγκίσκα ο ξαδερφος σκεφτόταν να έρθει αρχικά με βιζα φοιτητή και θα ήθελε να μαθει αν μπορεί να απασχολείται κάποιες ώρες σε εργοδότη για τα εξοδά του. Ή τελοσπάντων αν γίνεται κάτι τέτοιο ή παρόμοιο :roll:

Νατασούλα τπτ νεώτερο απο Έλενα; Ο ΜΙχάλης μελάνιασε τελικά; Καλα ποιο σκατόπαιδο τον έσπρωξε;;; :twisted::twisted::twisted::oops:

Ζωή εύχομαι να τα καταφέρεις με την πρώτη! :D Έχεις σκεφτεί οτι αν πανε όλα καλά θα γεννησεις κατακαλόκαιρο; :mrgreen: Καλα κουράγια! :lol::D

Ρε Νατασα αν μ'ακούς στείλε μου το ονομα της μαιας που λέγαμε γιατί πάλι το ξέχασα... :mrgreen::oops::oops::oops:

Αργυρούλα πως τα πάτε σήμερα όλη η οικογένεια μαζεμένη; :D

Βαπτιστηρακι εσυ θα πρέεπι να πηγαίνεις όσο είναι σε κατάληψη; Αν όχι τι σε πειράζει; :mrgreen: Αλλα απο τώρα καταλήψεις;; Εμεις συνηθως τις καναμε μια εβδομαδα πριν τα χριστούγεννα! :mrgreen::oops:

Η Παναγιώτα που χάθηκε; Το Μητσάκι; :x

Βίκυ ο άντρας σου σήμερα δουλεύει απογευμα ή πρωί;;; Απαντα μωρη και θέλω να τσεκάρω τον δικό μου! :lol::lol::lol::oops:

Θουλάκι, Έλενα, Άφρο τα φιλιά μου!

Έρη θα κάνεις εμφάνιση σήμερα;

Αν ξεχνάω καμία τα φιλιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ πάντως έκανα και στις δυο το εμβόλιο για τη γαστρεντερίτιδα....Είχε πρωτοβγει όταν γεννήθηκε η Ιωάννα, ο γιατρός μας είπε αν θέλουμε να το κάνουμε, το κάναμε και είμαι απολύτως ικανοποιημένη....

Η Μαρτίνα δεν εχει κολλήσει ποτέ γαστρεντερίτιδα και η Ιωάννα νομίζω 2 φορές, τις οποίες πέρασε πολύ πολύ ξώφαλτσα.... :roll::roll::roll::roll: Μάλιστα τη μια (που μας είχε κολλήσει ο Κωστας της Έρης στο πάρτυ του Μανωλάκη της Αφρος :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: ) η Ιωάννα είχε κάνει μόνο μια ημέρα 3-4 φορές εμετούς και εγώ και ο Γιώργος την είχαμε περάσει τόοοοσο βαριά.....Χάλια μιλάμε...Οπότε θεωρώ ότι το εμβόλιο μας έχει βοηθήσει... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Για το μαντού δεν ξέρω...Το εχω κάνει και στις δυο...Από τον παιδικό δε μου ζητήσανε να το κάνουμε, αλλά μπορεί να είδαν στο βιβλιάριο ότι τελευταία φορά το κάναμε Αύγουστο και ίσως γι'αυτό... :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Πάντως Τζούλια πλέον κι εγώ έχω αναθεωρήσει πολύ για τους δημόσιους παιδικούς σταθμούς... ;););) Τουλάχιστον στον δικό μας απ'ότι βλέπω μέχρι στιγμής κάνουν πολύ καλή δουλειά...Η Ιωάννα καθημερινά μου λέει καινούρια πράγματα και καινούρια τραγούδια... :shock::shock::shock::mrgreen::mrgreen::mrgreen: Πραγματικά με έχει εκπλήξει...Αφού ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν πέρυσι στο πανάκριβο σχολείο έκαναν τίποτα.... :roll::roll::roll::oops::oops::oops: 'Όσα μου είχε πει πέρυσι όλη τη χρονιά (όσο και να την πίεζα) μου έχει πιει φέτος (τα διπλάσια θα έλεγα) σε ένα μήνα... :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: Επίσης, τώρα που μου λένε ότι δεν τρωει τίποτα, ότι συχνά δεν κοιμάται, ότι δεν είναι υπάκουη, απορώ πέρυσι αν μου έλεγαν την αλήθεια που πάντα μου έγραφαν ότι αδειάζει τα πιάτα και κοιμάται κλπ κλπ κλπ.... :?:?:?:?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σπουδάσει Αυστραλία εννοείς?

Πόσους χορνωνω ειναι? ήταν να ψηφίσουν τον νομό που επιτρέπει σε έλληνες κάτω των τριάντα που έρχονται με τουριστική βίζα για διακοπές να εργαστούν αλλα δεν ξερω αν ισχύει απο τωρα. Αν όχι, δεν μπορεί να απασχολήηθει μόνιμα.

Εάν έρθει σαν φοιτητής θέλει κ άδεια εργασίας για αν εργαστεί αλλιώς παράνομα κ αν τον πιάσουν θα τον στείλουν πίσω. Ισχύει οτι είπα πριν σισσυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσόνι και αγχώνομαι εγώ προ εγκυμοσύνης είχα αιματοκρίτη 41-42 και τώρα που έκανα είχα 37;;;;; :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Έκανα τις εξετάσεις που μου έγραψε ο γιατρός πριν 3 εβδομάδες και δεν τις έχω πάει ακόμα να τις δει.... :o:o:o:o:o:o:o Και ούτε στην ενδοκρινολόγο πήγα να δω τι στο διάολο έχω με τον θυροειδή... :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: Θα κάνω τη Δευτέρα και την αυχενική και θα πάω μια και καλή.... :oops::oops::oops::lol::lol::lol:

Βίκυ εσύ που εχεις χασιμότο για πες μου.....Το Δεκέμβρη του 2011 που έκανα τελευταία φορά εξετάσεις η ant-TPO ήταν στο 380 με όριο το 50.... :o:o:o:o Έκανα και υπέρηχο, όλα μια χαρά..Απλώς η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι έχω χασιμότο και θα το παρακολουθώ μια φορά το χρόνο....Τώρα, που ξαναέκανα εξετάσεις όλες οι τιμές του θυορειδή ήταν φυσιολογικότατες...και η anti-TPO γύρω στο 30.... :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Πως είναι δυνατόν;;;;; :?:?:?:?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγραψα ενα κατεβατο..και με πεταξε...

πφ...

Οχι παιδια δεν θα πω κατι γιατι δεν το διαπιστωσα με τα ιδια μου τα ματια..εγω ειδα παιδιακια χαρουμενα..και συμπαθτικη δασκαλα..και οτι και ναεγινε η υπευθυνη ηταν ευγενεσταστη..ασχετα αν εγ στολιζα τον γιατρο....και ΟΚ..δεν ηταν ηλιολουστος και δεν θα βγαινουν..αλλα ΟΚ..αστο..

Τελος..η αποφαση παρθηκε και ειμαι επιτελους ηρεμη..αιτηση στα προνηπια τους

κανενας παιδικος δεν ειναι ιδανικος....αλλα Τζινι..και παλη Τζινι...

και θα τοσκεφτω Χ5 εαν του χρονου κανω

Αργυρω εαν ειναι κατι για το οποιο δεν μπορω να κατηγορισω ΠΟΤΕ τα πεθρικα μου...και ειδικα τον πεθερο μου..ειναι για το οτι δεν αγαπει η φροντιζει τα παιδια..

Τα λατρευει..θα εδινε και τη ζωη του γι'αυτα...

δεν ειναι κακοι..απλα εχουν μια τελειως αδικη και ιδιοτελη φιλοσοφια απεναντη στα παιδια του..και κατ επεκταση και σε μενα..αλλιως..οσο και να αγαπουσα και οσο καλη σχεση και ναειχαμε με τον Ο..θα ειχα φυγει..

ειναι ανακατοσουρες...ιδιοτροποι...αδιακριτοι..αλλα τα παιδια τα λετρευουν...και τα φροντιζουν οσο καλυτερα μπορουν.

Αχ Τζουλι...δε με καταλαβινεις...

επιλεγω να κανω η να μη κανω κατι...εχοντας ΑΠΟΛΥΤΗ συναισθηση του τι κανω..

λες να νοιαζετε περισσοτερο ο γιατρος για το παιδι μου απο μενα...και ειδικα για τονΦοφο με την ευθραστη υγεια

Σισσυ αυτο ακριβως αναρωτιεμαι...ΤΙ προβλημα εχει..εβαιβωση εχουμε..φωτοτυπια..οσες θελει...πφφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ όλα καλά με σένα λοιπόν :mrgreen::mrgreen::mrgreen::lol::lol::lol:

εμείς εδώ όλοι μαζί, δεν βγήκαμε καθόλου έξω :o:o:o

και μην νομίζεις από βδομάδα και για 2 εβδομάδες πάλι όλοι μαζί θα είμαστε σπίτι :mrgreen:8-):lol::lol:

Γωγώ μην το λες, μεγάλωσε έναν χρόνο οπότε φυσικό είναι να σου λέει και πιο πολλά!!! ;)

για το φαγητό δεν ξέρω, μπορεί να άλλαξε συνήθειες!!! ;)

εμείς ούτε μαντού έχουμε κάνει, ούτε γαστρεντερίτιδας, ούτε φυματίωσης....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγω το εμβόλιο ειναι για τον ρόταοιο οχι για την γατσρεντεριτιδα γενικα. Γατσρεντεριτιδα προκαλούν και δεκάδες άλλοι ιοί και εντεροιοι. Ο ροταοιος ειναι ο πιο επικίνδυνος στα βρέφη κ γιναυτο ζητάνε εμβολιασμό ιδίως στον αναπτυσσόμενο κόσμο, ειναι καλό εμβόλιο, απλά με δεδομένο οτι ζούμε σε καλές συνθήκες δεν θεώρησα απαραίτητο να το κάνω στον Σεμπ. Εάν ομως τον είχα πάρει βρέφος την Ουγκαντα θα το είχα κανει. Γενικά οι ενήλικες έχουμε ανοησία στα περισσότερα στελεχη ροταοιου και μπορεί κ να κολλάμε κ να την περνάμε ελαφρά. Πχ η Ιωάννα πλέον που εχει κλείσει τα 3 δεν καλύπτεται απο το εμβόλιο - αν κ μπορει να καλυπτει κ μεχρι τα 5 λενε καποιες μελετες-κ μπορεί να κολλήσει, αλλα το εμβόλιο την προστατεψε απο πιθανή μόλυνση τον πρώτο χρόνο που ήταν πιο ευάλωτη.

Παντως μπορεί κ η Ιωάννα οτι γατσρεντεριτιδα κόλλησε να μην ήταν ροταοιος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραν είναι 9 μηνες μεγαλύτερος μου, άρα πρεπει να είναι.... 32,5 χρονών. Για μεταπτυχιακό σκεφτόταν και με την ευκαιρία να εργαζόταν, αλλα αν είναι όπως τα λές... καλύτερα να προσανατολιστεί και πάλι προς Αμερική... :roll:

Γωγω εγω προ εγκυμοσυνης ειχα 39 αιματοκριτη! :roll:

Αργυρούλα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το λες! :mrgreen::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρω ναι, δεν υπάρχει και τόση ανάγκη για εμβόλιο ροταοιου στις δυτικές χώρες οταν τα παιδιά δεν ειναι απο πολυ φτωχές οικογένειες , έχουν καλή ιατρική περίθαλψη, τρώνε καλα, κλπ..κια να κολλήσουν αντιμετωπίζεται, αν κ στα βρέφη ειναι το πρόβλημα...ιδίως αν ειναι σε σταθμούς. Το είχα αναλύσει το θέμα για την δημοσίευση και το γνωρίζω καλα.

Σισσιω εγω θα έλεγα να ρωτήσει στην πρεσβεία της Αυστραλίας. Στην Αμερική θα εχει άδεια εργασίας δηλαδή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγω το εμβόλιο ειναι για τον ρόταοιο οχι για την γατσρεντεριτιδα γενικα. Γατσρεντεριτιδα προκαλούν και δεκάδες άλλοι ιοί και εντεροιοι. Ο ροταοιος ειναι ο πιο επικίνδυνος στα βρέφη κ γιναυτο ζητάνε εμβολιασμό ιδίως στον αναπτυσσόμενο κόσμο, ειναι καλό εμβόλιο, απλά με δεδομένο οτι ζούμε σε καλές συνθήκες δεν θεώρησα απαραίτητο να το κάνω στον Σεμπ. Εάν ομως τον είχα πάρει βρέφος την Ουγκαντα θα το είχα κανει. Γενικά οι ενήλικες έχουμε ανοησία στα περισσότερα στελεχη ροταοιου και μπορεί κ να κολλάμε κ να την περνάμε ελαφρά. Πχ η Ιωάννα πλέον που εχει κλείσει τα 3 δεν καλύπτεται απο το εμβόλιο - αν κ μπορει να καλυπτει κ μεχρι τα 5 λενε καποιες μελετες-κ μπορεί να κολλήσει, αλλα το εμβόλιο την προστατεψε απο πιθανή μόλυνση τον πρώτο χρόνο που ήταν πιο ευάλωτη.

Παντως μπορεί κ η Ιωάννα οτι γατσρεντεριτιδα κόλλησε να μην ήταν ροταοιος

Φραν μου τόσες λεπτομέρεις δεν ξέρω... :roll::roll::roll: Ναι, το εμβόλιο ήταν για τον ροταιο....Λεγόταν ροτατέκ το εμβόλιο θυμάμαι και στη μικρή κάναμε ροταρίξ....Άλλαξε εταιρία ο γιατρός μας φαίνεται.. :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραν το εμβόλιο αυτό γινόταν σε δυο δόσεις και αν θυμάμαι καλά μέχρι 6 μηνών... :?:?:? Μετά από αυτή την ηλικία δεν επιτρέπεται..Οπότε προφανώς είναι κυρίως για βρέφη... ;);););)

Εμείς το πρώτο το είχαμε κάνει 2 μηνών και το δεύτερο 4-5 μηνών.... :roll::roll::roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραν νομιζω στην Αμερικη τους βρίσκουν δουλειές απο το Παν/μιο σχετικές με αυτο που κάνουν ή κατι τέτοιο ... δεν καταλαβα ακριβώς τί μου είπε... :oops:

Ρε κοριτσια τι αγχος και αυτο που τραβατε με τα εμβόλια;; :| Εμενα δε με έχει απασχολήσει ποτέ... :oops::oops::oops: Κανω αυτα που προβλέπονται και τέλος. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...