Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΖΟΥΣΕΣ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ!!!


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες σας.Χρειαζομαι αμεσα τις γνωμες σας μπας και καταφερω να συνεχισω το θηλασμο.Ο μικρουλης μου ειναι 4,5 μηνων.Εδω και μερικες ημερες εχει ξεκινησει ενα τροπαρι που δεν περιγραφεται.Ξεκιναει να φαει(εμενα με βολευει η μαξιλαρα για το θηλασμο) και ολα καλα για 4 λεπτα.Μετα ξεκιναει ο κακος χαμος-κλαμα ,φωνη,μπουνιες_.Τη βγαλαμε τη μαξιλαρα.Δεν του εφταιγε αυτη.Θηλασα αγκαλια,πιο ορθιοι,πιο ξαπλωτοι,αλογακι,τιποτα.Μονο εντελως ξαπλωτοι κατι γινεται και αυτο οχι παντα.Επισης οταν ειναι θηλασμος μεσα στη νυχτα ειναι παντα ηρεμος και τρωει μια χαρα οπως επισης συνηθως και στον πρωινο του.Ξερω ποια ειναι τα πρωτα που σας ερχονται στο μυαλο,οποτε για να σας προλαβω σας λεω οτι.1.γαλα εχω δεν εχει μειωθει ωστε να εκνευριζεται γι αυτο.2.δεν εχει χορτασει τις περισσοτερες φορες,αρα δεν ειναι οτι κανει πιο αποτελεσματικο θηλασμο,γιατι δοκιμασα συμπληρωμα μετα και το τσακιζει!!ειδικα τις βραδυνες ωρες.3.Δεν του αποσπαται η προσοχη γιατι εχω δοκιμασει και να τον σκεπασω και να σβησω φωτα κλπ,τιποτα.Επισης καποιες φορες αντι να αρχισει το χαμο ξεκιναει,τραβιεται εντονα απο το στηθος(μαζι με τη θηλη!!!)και αρχιζει τα χαχανα!4.Σκεφτηκα την περιπτωση να κατεβαινει πολυ αποτομα το γαλα μου και να τον μπουκωνει(ειναι και λαιμαργο απο μονο του,4.5 μηνων 7.5 κιλα) αλλα τοτε αν συνεβαινε κατι τετοιο δεν θα ηθελε να φαει συμπληρωμα,θα ειχε γενικως μπουχτισει.Εχω αρχισει να απελπιζομαι,ηθελα οπωσδηποτε να συνεχισω μεχρι τους 6 μηνες,αλλα οπως παει το βλεπω απιθανο δεδομενου οτι περναω και μια ψιλοκαταθλιψουλα ακομα και καθε φορα κλαμα ειτε απο τον πονο ειτε απο τα νευρα μου ειτε απο στεναχωρια δεν παλευεται.Βρηκα και αλλα posts με σχετικα θεματα που μοιαζουν με το δικο μου αλλα ηθελα να σας περιγραψω ακριβως το δικο μου να με συμβουλεψετε,ξερω οτι υπαρχουν πολλες εμπειρες μαμαδες να βοηθησουν.Και κατι τελευταιο,Ξερω οτι δεν οφελει να δινω συμπληρωμα αλλα ψαχνω να βρω τι φταιει!!!Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα,περιμενω τις γνωμες σας,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακι και να σου ζησει ο φαγανος μπεμπης σου!!!

εγω θηλασα τη μικρη μου αποκλειστικα 6 μηνες και μετα μεχρι 10 μηνων, και θα σου πω οτι σε αυτη την ηλικια και η αθηνουλα μου καθοταν πολυ λιγο στο στηθος :( νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο, αλλωστε με τον καιρο τα μωρα δυναμωνουν και τους χρειαζεται λιγοτερος χρονος για να ρουφηξουν το γαλα τους :D αφου τα εχεις δοκιμασει ολα, απλα να κανεις υπομονη και να προσφερεις συχνα στηθος :) αν θες να συνεχισεις το θηλασμο, τοτε μην του δινεις συμπληρωμα και οποτε τον βλεπεις ανησυχο βαλ'τον να θηλασει... δεν μας ειπες αν πηρε βαρος, αλλα και πανω απο 300 γρ να μην πηρε, παλι φυσιολογικο ειναι, γιατι μεχρι τριων μηνων παιρνουν πολυ βαρος τα θηλαζοντα μωρα και μετα σταματανε μεχρι 6 μηνων που μπαινουν και οι στερεες ;)

οσο για την καταθλιψουλα, θελει λιγη προσοχη μην σε παρει απο κατω, να μην εχεις ενοχες ( δεν ξερω και ποσο υποστηρικτικο ειναι το περιβαλλον σου ) και να ζεις τη ζωη σου οσο γινεται πιο φυσιολογικα, χωρις να αφηνεις το θηλασμο να σου γινεται εμποδιο στην κοινωνικη σου ζωη ;) ειναι και καλοκαιρακι παρε τον μπεμπη και πιειτε το γαλατακι σας στην ακροθαλασσια :lol::lol::lol: !!!

αυτα απο εμενα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afrodite μου σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Για το βαρος ακολουθω τη συμβουλη του παιδιατρου να μην τον ζυγιζω παρα μονο στο ιατρειο του αφου τον βλεπω φυσιολογικο στις αλλες λειτουργιες του και η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν αγχωθηκα για αυτο αφου γεννηθηκε 2590 και τωρα εχει περασει τα 7 κιλα.Δεν με προβληματιζει μην δεν παρει βαρος αλλα μηπως συμβαινει κατι αλλο και δεν μπορω να το καταλαβω και τον παιδευω.Οσο για το αλλο που ειπες,εγω να τον βαζω συχνα στο στηθος,αυτος δεν ξαναμπαινει,εκει ειναι το προβλημα!!!Μαλλον το μονο που απομενει ειναι η υπομονη που ειπες και εσυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου mumbasha!επειδη και εγω θηλαζω αποκλειστικα πλεον,απο τον 2ο μηνα ζωης του μωρου μου...καταφερα να κοψω το συμπληρωμα...(οποτε μην δινεις ξενο,εγω εδω καταφερα και το εκοψα μετα οχι εσυ που ειχες αποκλειστικο απο την αρχη,καλα θυμαμαι ε?) θα σου πω πως και εμενα το κανει αυτο καποιες μερες αλλα συμφωνα και με καποια αλλα κοριτσια που ειμαι ομαδα στο facebook με συμβουλεψαν να μην δωσω ξενο...ειναι το λεγομενο αλμα αναπτυξης αυτο που σου συμβαινει...μπορει να κρατησει 2-3 ημερες εως και 1 εβδομαδα...απλα θελει ΟΠΟΤΕ και οσο συχνα ζηταει το μωρο να του προσφερεις στηθος για να αυξηθει η παραγωγη σου,αν του δωσεις ξενο δεν θα τα καταφερει το μωρο...μπορει να ειναι κουραστικο αλλα αξιζει!γραφει και ακριβως σε ποιες εβδομαδες ζωης του μωρου συμβαινει συνηθως...θα σου γραψω το Link...Πατησε να δεις...http://www.facebook.com/groups/Attiki.T ... 482733506/

ελπιζω να σε βοηθησα! :D:D:D:D

aaaaaa εμενα αυτο το εκανε και οταν ηθελε να ενεργηθει ή οταν ειχε κολικους...αλλα εσενα περασαν αυτα! :D

φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mumbasha Μου θα συμφωνήσω κ εγώ με την μωρουδένια!Μαλλον αλματάκι περνάτε,υπομονή.Κ ο δικός μου δεν έχει αφήσει άλμα για αλμα,ευτυχώς δεν κρατάνε πάνω απο 2 μερες!Για μεγαλύτερη ευκολία παραθέτω εδώ πληροφορίες σχετικά με τα αλματα ανάπτυξης όπως ακριβως υπάρχουν σε έγγραφο της ομάδας "Απανταχού θηλάζουσες" στο fb.

Τα μωρακια περνουν αναπτυξιακα αλματα. Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικο,δεν παιρνουν ολα τα μωρα με την ιδια ενταση τα αλματα. Στο αναπτυξιακο αλμα τα θηλαζοντα μωρα αυξανουν την παραγωγη συμφωνα με τις αναγκες τους,ενω τα μωρα που πινουν ξενο γαλα μπορει ειτε να αυξησουν την ποσοτητα φαγητου ειτε να τη μειωσουν για εκεινη την περιοδο. Τα αλματα αναπτυξης σε εβδομαδες..

η 5η

η 8η & η 9η

η 12η

η 15η-16η-17η-18η-19η συνεχομενες με κορυφωση στην 17η

η 23η-24η-25η-26η με κορυφωση την 26η

η 29η-30η (αγχος αποχωρισμου/προσκολληση)

η 34η-35η-36η-37η με κορυφωση την 36η

η 42η-43η-44η-45η-46η-47η με κορυφωση την 44η

η 51η-52η-53η-54η με κορυφωση την 53η

η 60η-61η-62η-63η-64η με κορυφωση την 62η-63η

η 71η-72η-73η-74η-75η με κορυφωση την 72η-73η

Στα αλματα αναπτυξης τα βρεφη περνουν μια πολυ εντονη περιοδο που τα αναστατωνει. Ετοιμαζουν τα νεα τους κατορθωματα (μπουσουλημα,σηκωμα,περπατημα,ομιλια) κι αυτο τα αναστατωνει,τα κανει να φοβουνται και να αναζητουν την αγκαλια της μητερας τους. Μονο εκει νιωθουν ασφαλεια και σιγουρια!

Για να δεις εσύ σε ποια εβδομάδα είναι το μικρούλη σου μπορείς να ακολουθήσεις τον παρακάνω σύνδεσμο

http://www.disabled-world.com/artman/pu ... ator.shtml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια μου ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα γιατι νιωθω οτι δεν ειναι αλμα?κανονικα θα επρεπε να ζηταει περισσοτερο το στηθος και να πειναει πιο πολυ στο αλμα ετσι δεν ειναι?κι οχι να κανει λες και το ταιζω δηλητηριο!!κι απο την αλλη το αλμα κραταει λιγες ημερες οχι κοντα εβδομαδα.Εξαλλου επειδη το ειχα τσεκαρει ειναι ηδη στην 20 εβδομαδα που θεωρειται εκτος περιοδου αλματος!Πριν λιγο παλι που τον θηλασα διακοψαμε γιατι ουρλιαζα εγω απο τον πονο καθως κοντεψε να μου κοψει τη θηλη.Ειμαι πραγματικα σε απογνωση...νομιζω δεν αντεχω αλλο να το παλευω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια μου ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα γιατι νιωθω οτι δεν ειναι αλμα?κανονικα θα επρεπε να ζηταει περισσοτερο το στηθος και να πειναει πιο πολυ στο αλμα ετσι δεν ειναι?κι οχι να κανει λες και το ταιζω δηλητηριο!!κι απο την αλλη το αλμα κραταει λιγες ημερες οχι κοντα εβδομαδα.Εξαλλου επειδη το ειχα τσεκαρει ειναι ηδη στην 20 εβδομαδα που θεωρειται εκτος περιοδου αλματος!Πριν λιγο παλι που τον θηλασα διακοψαμε γιατι ουρλιαζα εγω απο τον πονο καθως κοντεψε να μου κοψει τη θηλη.Ειμαι πραγματικα σε απογνωση...νομιζω δεν αντεχω αλλο να το παλευω.

Δεν είναι απαραίτητο να ζητάει περισσοτερο φαγητό νομίζω.Κ ο δικός μου την προηγούμενη εβδομάδα αρνιοταν να φάει κάποιες φορές κ είχε πολύ γκρίνια.

Μήπως τον ενοχλούν τα δοντάκια του κ γι αυτο σε δαγκώνει με μανία?Δοκίμασε όταν το κάνει αυτό να του δίνεις μασητκό..Μήπως να μιλούσες με κάποιον σύμβουλο θηλασμού?

Με τον παιδίατρο μίλησες καθόλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου..τοτε βγαζε με το θηλαστρο μην του δινεις ξενο εφοσον εχεις γαλα ειναι κριμα...και παραλληλα προσπαθησε και το στηθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γεια σας κορίτσια… ήθελα να μπω κ εγώ στην παρέα μετά από καιρό… να σας πω πολύ σύντομα την ιστορία μου. Μετά από προσπάθεια 1 χρόνου αρχίζουμε με τον άντρα μου να κάνουμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Όλα φυσιολογικά και οι 2.Τελικά ξεκινάμε πρόκληση ωορρηξίας, σπερματέγχυση, χωρίς αποτέλεσμα και μπαίνουμε στην ‘ανεξηγητη υπογονιμοτητα’ όποτε αποφασίζουμε να πάμε για εξωσωματική. Μένω για πρώτη φορά στη ζωή μου έγκυος μετά την 1η εξωσωματική αλλά τελικά είναι βιοχημική. Στην 2η εξωσωματική μένω έγκυος αλλά είναι εξωμητριο κ μπαίνω για λαπαροσκόπηση και αφαίρεση σάλπιγγας. Ο γιατρός βρίσκει και λίγες εστίες ενδομητριωσης (το υποψιαζόμουν λόγω απίστευτου πόνου περιόδου αλλά δεν φαινόταν τίποτα στον υπέρηχο), όποτε και τώρα είμαι σε καταστολή περιόδου για 3 μήνες. Τον ρώτησα αν τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα που δεν εμένα έγκυος φυσιολογικά και μου είπε ότι δεν μπορούμε να το ξέρουμε 100% αλλά ότι δεν είχα πολλές εστίες ενδομητριωσης κ ότι ήταν κοντά στην ουροδόχο κύστη.  Την τελευταία μηνιαία ένεση για να σταματήσει η περίοδος την έκανα τέλη Απριλίου όποτε θεωρητικά περιμένω περίοδο από Ιούνιο. Δεν μου έχουν μείνει άλλα κατεψυγμένα εμβρυα όποτε και πρέπει να κάνω καινούργια διέγερση (έχω κάνει ήδη 2, η πρώτη κανονική η 2η πιο χαμηλή δόση φαρμάκων). Η ερώτηση τώρα είναι, να κάνω κατευθείαν καινούργια διέγερση ή να προσπαθήσουμε μήπως μείνω φυσιολογικά? Μπορεί να τα έγραψα όλα εν συντομία αλλά έχω περάσει πολλά και μου είναι πολύ δύσκολο να περιμένω κ άλλο… Επίσης έχω πάρει να φάρμακα ήδη μέσω επιτροπής. Αν έχει περάσει κάποια κάτι παρόμοιο ή θέλει να μου πει μια γνώμη, καλοδεχούμενη.
    • Καλά αυτά τα ποσα απλησίαστα παρά πολλά μωρέ 😳 Ακομα και αυτά που έδωσα για το πρώτο μου παιδάκι, γεννά + επισκέψεις πάλι ήταν πολλά για εμάς..  Μακάρι τώρα που διάλεξα να πάω σε δημόσιο να είναι όλα οκ και να μην μου βγει ξινό🤷‍♀️  
    • Γιατί εμένα γράφει επάνω το κουτί να μην καταναλώνεται σε περίοδο εγκυμοσύνης. Μόνο μια πολυβιταμίνη μου είπαν εδώ ότι επιτρέπεται (pregnacare) αλλά δεν την πήρα.  Να μη σκέφτεσαι το παρελθόν!!! Να είσαι θετική κι όλα θα πάνε καλά! Να σου ζήσει κι εσένα ο μικρός σου κορίτσι μου!  Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Με το καλό ο γάμος σας με φουσκωμένη κοιλίτσα!
    • Μια απο τα ίδια κι εγώ. Άλλαξα νούμερο απο το 2ο μήνα. Και φυσικά δεν άντεχα καθόλου τη μπανέλα στην αρχή. Αχ κορίτσια μου, εγώ να δείτε πόσο χαίρομαι που μπήκα σε αυτό το παρεάκι! Πολύ σωστά τα λες. Εγώ δηλαδή που τώρα στα 37 έρχεται το 1ο τυχαία δε νομίζω ότι θα κάνω 2ο δυστυχώς. Αλλά αισθάνομαι κι εγώ ότι έχω πολύ δύναμη και αντοχές ακόμα! Αυτό απάντησα κι εγώ σε όσους μου είπαν τώρα να πάρω ρούχα εγκυμοσύνης... Αφού θα φοράω φορέματα δε λίγες μέρες... τι να τα κάνω;;; Κι εγώ μαζί σου. Αν δεν είχα την πτώση της βαρύτητας δε θα φορούσα!!!
    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου, να ζήσετε 💞 όλο χαρές να έχουμε σ αυτό το φόρουμ ✨✨ Βουρ στο ψητό τώρα και σας εύχομαι να έχετε κι άλλες χαρές σύντομα 🤰🏼🔜 🤞
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...