Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ 2011 τα πρωτα λογακια


Recommended Posts

Να'μαι κι εγώ μετά από κάτι αιώνες!

Τι να πρωτοσχολιάσω δεν έχω ιδέα... Τόσα πολλά που γράφτηκαν!

Ας ξεκινήσω με τα νέα μας:

Ολοκληρώθηκε το νέο Θαλερό, έγινε όμορφο και λειτουργικό, πολύ σύντομα θα ανανεωθεί η ιστοσελίδα μας με φωτογραφίες και το νέο πρόγραμμα! Ξεπατώθηκα και ξεπαραδιάστηκα, ο χρόνος θα δείξει αν άξιζε το κόπο ή όχι. Προς το παρόν είμαι χαρούμενη κι αισιόδοξη.

Ταυτόχρονα έκανα αλλαγές στο δωμάτιο του Άρη, με στόχο να κοιμάται πλέον εκεί (από Δευτέρα). Θα σας βάλω φωτογραφίες αλλά να πω δυο λόγια για το κρεβάτι μια που είδα Άντρια ότι το ψάχνετε. Εγώ ήθελα να του φτιάξω πατωματοκρέβατο, θέλω να μπορεί να ανεβοκατεβαίνει μόνος του και γιατί θέλω να μπορεί να εξερευνά το δωμάτιό του μόνος του (το οποίο είναι εντελώς baby safe) και γιατί θέλω σιγά σιγά να μάθει πως έχει την επιλογή να πάει να ξαπλώσει μόνος του όταν το επιθυμεί. Άλλωστε δεν έμαθε ποτέ σε κάγκελο αφού η κούνια του είναι ενωμένη με το κρεβάτι μας και ήδη μπορεί να ανεβοκατεβαίνει αν θέλει (κάτι που δεν κάνει ποτέ μέσα στη νύχτα). Επίσης ήθελα ένα κανονικό μέγεθος κρεβατιού (μονό βέβαια) ώστε να χωράω να ξαπλώσω κι εγώ για θηλασμό, παραμύθι ή και ύπνο αγκαλίτσα αν χρειαστεί. Το στρώμα στο πάτωμα (που ήταν η αρχική μου σκέψη) μου φάνηκε πολύ κρύο, μεταφορικά και κυριολεκτικά. Ήθελα όμως κάτι τόσο χαμηλό, ώστε να μη κινδυνεύει να χτυπήσει αν πέσει στον ύπνο του. Τελικά είχα μια ιδέα. Πήγα στο ΙΚΕΑ και βρήκα ένα μοντέλο κρεβατιού που από κάτω έχει ένα συρταρωτό δεύτερο κρεβάτι. Ε και πήρα μόνο το συρτάρι! Το έχω τοποθετήσει χωρίς τις ρόδες, είναι όσο χαμηλό το ήθελα και πιο ζεστό από το σκέτο στρώμα! Η πόρτα του και η πόρτα μας εννοείται θα μένουν ανοιχτές και θα είναι πάντα ευπρόσδεκτος τόσο στο δωμάτιο όσο και στο κρεβάτι μας. Η πόρτα του μπάνιου θα παραμένει κλειστή τη νύχτα και η πόρτα του διαδρόμου έχει καγκελάκι οπότε θεωρητικά στο σαλόνι δε μπορεί να πάει μόνος του (λέω θεωρητικά γιατί χθες έκανε την πρώτη απόπειρα να ανέβει πάνω στο καγκελάκι!) Έτσι κι αλλιώς θεωρώ πως αποκλείεται να ξυπνήσει και να κάνει βόλτες και να μην τον πάρω χαμπάρι, ο ύπνος μου είναι πάντα πολύ ελαφρύς. Αύριο θα συναρμολογήσω και τη καινούρια βιβλιοθήκη, το ΣΚ θα ταχτοποιήσω και από Δευτέρα θα απολαμβάνει το δωμάτιό του, ελπίζω!

Περάσαμε οικογενειακώς μια ιωσούλα που άφησε εμένα και τον Άρη με συνάχι για σχεδόν 3 βδομάδες και μας έσπασε λίγο τα νεύρα.

Είχαμε επίσης την πρώτη μας βαρβάτη τούμπα από το ποδηλατάκι μας. Μελάνιασε κι έγδαρε το μέτωπό του και χτύπησε άσχημα στο στόμα. Έκοψε λίγο το χαλινό και χτύπησε ένα από τα πάνω μπροστινά δόντια. Έτσι κάναμε την πρώτη μας επίσκεψη σε παιδοδοντίατρο (έτσι κι αλλιώς θα πηγαίναμε, γύρω στους 18 μήνες είναι καλό να γίνεται μια πρώτη επίσκεψη) η οποία πιστεύει πως μπορεί και να νεκρωθεί το δόντι και πρέπει να περιμένω ένα δίμηνο και να ξαναπάω να δούμε μήπως κάνει απόστημα κι ενοχλήσει το καινούριο δόντι που θα βγει αργότερα. Ίδωμεν...

Την περασμένη Παρασκευή συμπληρώσαμε μια δεκαετία (βασάνων - χι χι χι) με το Βαγγέλη και αποφάσισα να αφήσω τον Άρη και να κατέβω στο μαγαζί που παίζει να τον ακούσω επιτέλους μετά από ενάμιση χρόνο (τελευταία φορά είχα πάει μια βδομάδα πριν γεννήσω!) Πέρασα πολύ όμορφα και το χάρηκα πολύ! Είναι λίγο δαπανηρό το σπορ με baby sitter (την καταπληκτική Βαλεντίνα μου βεβαίως) αλλά θα προσπαθήσω κάθε τόσο να το κάνω γιατί το έχουμε ανάγκη.

Κατά τ' άλλα οι μέρες μας κυλούν με πολύ παιχνίδι, πολλές βόλτες και πολλές αταξίες! Κάθε μέρα παιδική χαρά, έχουμε αποκτήσει και φιλαράκια, Κυριακές πολύ συχνά πάμε στον Εθνικό κήπο που είναι πολύ όμορφα κι αν έχει καλό καιρό κάνουμε και πικ νικ, έχουμε πάει και σε ένα δυο μουσεία, επισκέψεις σε σπίτια φίλων, ο Άρης γενικώς έχει μάθει να βγαίνει κάθε μέρα έξω, αν πάει δώδεκα η ώρα και δεν έχουμε βγει πάει και μου δείχνει την πόρτα.

Δουλειά ακόμα περιορισμένη, ελπίζω να πάρει τα πάνω της λίγο με τα νέα δεδομένα.

Ζηλεύω λίγο τις δευτερομανούλες μας και τις εγκυούλες μας, εύχομαι κι εμείς να ισορροπήσουμε σύντομα και να αποφασίσουμε για δεύτερο.

Δέσποινα δυστυχώς οι εργασιακές και οικονομικές δυσκολίες δημιουργούν πολλά νεύρα, το ζω κι εγώ συχνά μέσα στο σπίτι, έχουμε κι εγώ κι ο Βαγγέλης πολύ άγχος, τα πράγματα είναι εξαιρετικά δυσοίωνα και είναι τόσο εύκολο να μας διαλύσει τελείως αυτό που γίνεται, πρέπει όμως να προσπαθούμε να παραμένουμε δυνατοί και όσο γίνεται ενωμένοι γιατί αλλιώς θα το χάσουμε το παιχνίδι.

Αφροδίτη καλό ακούγεται το πρόγραμμα αυτό. Με το καλό να κατέβεις Αθήνα για τις γιορτές, να ενωθεί η οικογένειά σας και να κανονίσουμε συνάντηση!!

Δανάη υπέροχη η μικρή βοηθός σας (περαστικά της!), πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός, σύντομα έρχεται ο Νικόλας σας, τι καλά!!

Έλενα κουκλίτσα η μικρή, τα αγαπημένα μου ονόματα για κοριτσάκι είναι Έλλη, Μυρτώ, Λήδα και Άννα.

Γωγώ εύχομαι το Δεκέμβριο να έχεις καλά νέα για τη δουλειά!

Δε σας ευχαρίστησα και για τις ευχές σας για τη φίλη μου, δυστυχώς δεν πέτυχε αυτή η προσπάθεια, θα κάνει άλλη μία και πραγματικά ελπίζω να είναι τυχερή γιατί το θέλει τόσο πολύ κι έκανε θυσίες για να βρει τα χρήματα!

Φιλιά πολλά σε όλες και σε όσες δεν αναφέρθηκα, είναι πολλά που έχετε πει που δε θυμάμαι και συγγνώμη που δε γράφω, πλέον επανέρχομαι σε πιο νορμάλ πρόγραμμα και θα μπαίνω κανονικά.

Εύχομαι όνειρα πολύχρωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 988
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χαχα,Αφροδίτη,ετοιμη σε βλέπω για το δεύτερο!!!ψήνεσαι!!τι καλοκαίρι;;;πιο μπροστά σας βλέπω να βάζετε μπρος! :lol: Τη Γωγώ,δεν την φοβάμαι ακόμα!! :lol:

Αφροδίτη,ο μικρός θα κοιμάται σε κανονική κούνια όπως κοιμάται κ η Μυρτώ.μας χάρισαν μια λευκή που ταιριάζει κ με την κρεβατοκάμαρά μας κ με το δωμάτιο της Μυρτώς.

Δέσποινα,χρόνια σου πολλά!!!!!!ευτυχισμένα!!!δεν θα πρέπει να αφήσουμε την κρίση κ την εργασιακή ανασφάλεια να ταράξει τις σχέσεις μας.όλοι είμαστε αγχωμένοι κ θυμωμένοι κ ενίοτε απελπισμένοι.αλλά σήμερα κ γενικά τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι που έχω μια υγιή οικογένεια,μια δουλειά έστω κ με μειώσεις κ αν την χάσω κ αυτή θα καλλιεργώ τη γη στο κάτω κάτω...Το πιο σημαντικό είναι να είμαστε ενωμένοι,αγαπημένοι κ υγιείς.όλα τα άλλα παλεύονται...Μόνο η ευτυχία κ η αγάπη δεν εξαγοράζονται.

Πάω να ξαπλώσω!έβλεπα το θεοδωράκη.τον κώστα τον πήρε ήδη ο ύπνος στον καναπέ.Αύριο θα πάμε να δούμε κ άλλα σπίτια με τη ζουζού μας,η οποία σήμερα δεν είχε ούτε δέκατα.

Σας καληνυχτώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγώ,καλή επιτυχία με τη δουλειά!θα είναι τυχεροί να σε έχουν!!

Δάφνη,welcome back!μας έλειψες!περαστικά στο χειλάκι κ το δοντάκι του Άρη!ελπίζω να μην νεκρωθεί!καλή προσαρμογή στο νέο του δωμάτιο!καλή αρχή στο Θαλερό!!!εύχομαι η ενέργεια που επένδυσες να πιάσει τόπο!τι ωραία που βολτάρετε κάθε μέρα!!!ελπίζω κ εμείς μολις μετακομίσουμε κέντρο να είμαστε πιο "ευκίνητοι"!

Ευχαριστούμε για τις ευχές!η αλήθεια είναι ότι πλησιάζει ο καιρός κ νιώθω ότι ο μικρός θα έρθει νωρίτερα από τις 25.σημερα το πρωί έκανα πρόβα τις αναπνοές στο κρεβάτι κ με κορόιδευε ο κώστας. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλενα,δεν ξερω ακόμη πόση άδεια θα έχω μετά.Θα διεκδικήσω να πάρω αυτο που είχα κ στη Μυρτώ,δηλ μετά το 2μηνο του ΙΚΑ άλλους 6 μήνες κ ένα χρόνο μειωμένο ωράριο με 6 ώρες ( Αν και στη Μυρτώ αρχικά ειχα ζητήσει να το πάρω όλο σωρρευτικά,δηλ ένα χρόνο).Δεν ξέρω αν θα εγκριθεί,είναι πολύ ρευστή η παρούσα κατάσταση για να μπορώ να προβλέψω.προς το παρόν ελπίζω να υπάρχει ο φορέας όταν επιστρέψω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!!Ειστε πολύ γλυκές,σας ευχαριστω πάρα πολύ για την εμψύχωση!!!!

Δαφνη ο Ταρζαν Αρούλης καλά κρατεί με τις ταρζανιες του ε?

Ολα να ειναι περαστικά!

Οσο για την φιλη σου με την εξωσωματικη,θυμησε μου ηταν 1η προσπάθεια?

Η κουμπάρα μου ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕ 2η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Κ ΕΠΙΑΣΕ ΔΥΔΥΜΑΚΙΑ!!!!!

Ναι!!!!!Απο την χαρα της κανει συνεχεια τεστ εγκυμοσυνης κ κλαιει απο την χαρα της!

Παω να φτιαξω μια ομελέτα στην Χριστίνα κ τα λέμε μετα!

Α!Συμφωνω με την Αφροδίτη,στρωμα στο πάτωμα?Δεν μου κολλαει καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Δάφνη να πάνε όλα καλά εύχομαι με το Θαλερό και με το δοντακι του Άρη! Και να ζήσετε κι αλλα χρόνια πολλά με το Βαγγέλη, τον Αρούλη και το αδελφάκι του όταν είναι η ώρα.

Αφροδίτη συμφωνώ με τη Δανάη, σιγά μην αντέξεις μέχρι το καλοκαίρι! Σε βλέπω τα Χριστούγεννα να το μαγειρεύεις το σποράκι! Με το καλό όποτε θέλετε εσείς να έρθει γρήγορα και γλυκά.

Κι εγώ θέλω κι άλλο μωράκι αλλά πιο πολύ απο τη μωρουδίλα ζηλεύω τις δευτερομανούλες που γύρισαν σπίτι τους στα παιδάκια τους και δε δουλεύουν! Φανταστείτε για να το λέω εγώ που στο τέλος ανυπομονούσα να γυρίσω στη δουλειά πόσο κούραση σέρνω. Πάντως πριν το καλοκαίρι δεν θα ήθελα να μείνω έγγυος.

Γωγώ καλή τύχη. Εύχομαι γρήγορα να βρεις μια δουλειά που να σου ταιριάζει και να σε ικανοποιεί!

Δανάη ευχαριστώ για τις ευχές! Χαίρομαι που ανάρρωσε η Μυρτούλα.

Φιλιά πολλά σε όλες! Παρασκευή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις ευχές σας!

Σας ξενίζει το στρώμα στο πάτωμα ε?

Κι όμως συνηθίζεται από πολλές οικογένειες και είναι μια από τις βασικές αρχές του Μοντεσσοριανού συστήματος (το οποίο δεν ασπάζομαι στο σύνολο αλλά βρίσκω πως έχει πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία).

Δείτε:

«Βοήθησέ με να το κάνω μόνος μου»!

«Το σπίτι, οι χώροι, η εικόνα, η λειτουργικότητά του, θα πρέπει να αντικατοπτρίζει όλους τους ανθρώπους που ζουν μέσα σε αυτό. Όχι μόνο οι ενήλικες, αλλά ακόμα και ένα νεογέννητο χρειάζεται να αισθάνεται ότι ανήκει μέσα στο σπίτι, ότι υπάρχει χώρος για αυτό, ότι μπορεί να συμμετέχει στην καθημερινή ζωή», αναφέρει η Patricia Oriti, συγγραφέας του βιβλίου «At Home with Montessori» («Στο σπίτι με την Μοντεσσόρι»).

Της Λαμπρινής Σταμάτη

Η Patricia Oriti είναι εκπαιδεύτρια γονέων και η εμπειρία της στη Μοντεσσοριανή φιλοσοφία μετριέται σε περισσότερα από 35 χρόνια. Έρχεται κάθε χρόνο στην Ελλάδα (συνήθως το φθινόπωρο), για να συναντήσει γονείς και εκπαιδευτικούς, να μοιραστεί τη γνώση της και να προωθήσει το όραμα της Μαρίας Μοντεσσόρι για παγκόσμια ειρήνη, στο οποίο πιστεύει βαθιά. Όπως η Μαρία Μοντεσσόρι, έτσι κι εκείνη έχει συνδέσει τη ζωή της με την πεποίθηση ότι η ειρήνη γίνεται εφικτή μέσα από την εκπαίδευση των νέων παιδιών, μέσα από το περιβάλλον που τα μαθαίνει να ζουν σε ειρηνική συνύπαρξη και αλληλεξάρτηση με σεβασμό, συμπόνια και υπευθυνότητα.

Οι πρώτες βάσεις χτίζονται μέσα στο σπίτι. «Ό, τι τοποθετείς στο σπίτι γίνεται μέρος του παιδιού, ενσωματώνεται σε νοητικό και συναισθηματικό επίπεδο», τόνισε η Patricia Oriti σε μια από τις συναντήσεις της με γονείς στην Αθήνα, την οποία φιλοξένησε το μοντεσσοριανό σχολείο «Learning Steps» στην Κηφισιά. Σε αυτή τη συνάντηση, έδωσε πρακτικές συμβουλές και οδηγίες για το πώς θα πρέπει να οργανώνεται ένα σπίτι που φιλοξενεί μικρά παιδιά ώστε να καλύπτει όχι απλά της καθημερινές ανάγκες υγιεινής, διατροφής κλπ, αλλά –κυρίως- τις βαθιές, εσωτερικές ανάγκες των παιδιών, τα ψυχικά νεφελώματα εκείνα που αργότερα θα γίνουν τα άστρα στον χαρακτήρα και τον ψυχισμό του.

«Βοήθησέ με να το κάνω μόνος μου»!

«Το παιδί μέσα στο σπίτι χρειάζεται την ομορφιά», λέει η Patricia και δεν αναφέρεται στην πολυτέλεια αλλά στην απλότητα. «Χρειάζεται τάξη. Η εξωτερική τάξη δημιουργεί την εσωτερική τάξη. Προσφέρει σταθερά σημεία προσανατολισμού και βάζει τα θεμέλια για τη λογική σκέψη, αργότερα. Η εικόνα του χάους δημιουργεί εσωτερική αναστάτωση, ταράζει τα παιδιά. Τα παιδί χρειάζεται επίσης εργαλεία, τα οποία θα του επιτρέψουν να είναι αυτόνομο και να μην ζητά διαρκώς βοήθεια για κάθε τι που χρειάζεται. Κάθε φορά που ένα παιδί μας ζητά βοήθεια για να κάνει κάτι, είναι σαν να ακούμε ένα καμπανάκι που θα μας βάλει να σκεφτούμε πώς μπορούμε να οργανώσουμε έτσι τα πράγματα ώστε να μπορεί να το κάνει μόνο του, για να κερδίσει την αίσθηση της ικανότητας και της εμπιστοσύνης στον εαυτό».

Όταν στο σπίτι υπάρχουν μικρά παιδιά συνηθίζουμε να κλειδώνουμε ή να απομακρύνουμε αντικείμενα, να τα ανεβάζουμε ψηλά. «Αυτό αγριεύει τα παιδιά. Τα κάνει να χάνουν τον έλεγχο και δεν τα βοηθά στο να μάθουν να προσέχουν τον εαυτό του, τα αντικείμενα, τους άλλους γύρω τους», τονίζει η Patricia Oriti. «Σαφώς θα πρέπει να έχουμε ως γνώμονα την ασφάλεια, σαφώς κάποια επικίνδυνα αντικείμενα θα πρέπει να κρατηθούν μακριά από τα παιδιά, όμως το παιδί χρειάζεται να καταλάβει πώς λειτουργεί το κάθε αντικείμενο, να το γνωρίσει. Πρέπει λοιπόν να τους δείξουμε, εξηγώντας αργά και καθαρά, το πώς λειτουργεί το κάθε τι, με ασφάλεια. Πρέπει να τους δείξουμε την ιεροτελεστία, δίνοντας το μήνυμα πως πρόκειται για μια πολύ σοβαρή δουλειά, στην οποία το εμπιστευόμαστε ότι μπορεί να τα καταφέρει».

Στο καθιστικό

Το σπίτι θα πρέπει να προσφέρει χώρο σε κάθε έναν που ζει μέσα σε αυτό. Στο καθιστικό χρειάζεται μια γωνιά για τα παιδιά. Μικρές πολυθρόνες ή μαξιλάρια –μια γωνιά που φιλοξενεί δραστηριότητες που τους αρέσει να έχουν εκεί (π.χ. τουβλάκια ή είδη ζωγραφικής). Το συγκεκριμένο δωμάτιο του σπιτιού είναι ο ιδανικός χώρος για να έχουν τα παιδιά την εμπειρία του «είμαστε μαζί, κοντά ο ένας στον άλλο, ενώ ο καθένας από εμάς είναι απασχολημένος σε μια άλλη δραστηριότητα. Μια ιδέα που αρέσει πολύ στην Patricia Oriti είναι να τοποθετούνται πίνακες, έργα τέχνης ή φωτογραφίες, χαμηλά στον τοίχο, στο ύψος των παιδιών ή ακόμα και πολύ χαμηλά, για μωρά που μπουσουλάνε!

Στο παιδικό δωμάτιο

Ένα κρεβάτι χαμηλό, ένα στρώμα στο πάτωμα ίσως, όπου το παιδί θα μπορεί να πηγαίνει μόνο του όταν αισθάνεται κουρασμένο και να σηκώνεται με ασφάλεια όταν ξυπνά, με σκεπάσματα απλά που να μπορεί εύκολα να στρώσει μόνο του, είναι ότι ακριβώς χρειάζεται ένα μικρό παιδί στο δωμάτιό του, επισημαίνει η Patricia Oriti. Τονίζει επίσης πώς η διαδικασία του «στρώνω το κρεβάτι μου», οριοθετεί το πέρασμα από τη νύχτα στην ημέρα, τη μετάβαση από το κοιμάμαι στο ξυπνάω. Ένα μικρό φως, μια λάμπα δίπλα στο κρεβάτι, την οποία θα μπορεί το παιδί να σβήσει μόνο του, σηματοδοτεί επίσης την «καληνύχτα». Μια γωνιά περιποίησης, με έναν καθρέφτη, μια βούρτσα, μια χτένα, μερικά μαντηλάκια, επιτρέπει στο παιδί να μάθει να φροντίζει τον εαυτό του.

Στο παιδικό δωμάτιο, το παιδί θα πρέπει να έχει πρόσβαση στη ντουλάπα και στα ρούχα του. Ακόμα και για ένα μικρό μωρό που τα πετάει όλα έξω, είναι σημαντικό να υπάρχει ένα χαμηλό συρτάρι με μία ή δύο αλλαξιές, με τις οποίες να μπορεί να πειραματιστεί στο «ντύνομαι μόνος μου». Είναι σίγουρα πιο εύκολο και πιο γρήγορο να κάνουμε τα πάντα εμείς, παραδέχεται η Patricia, όμως ζητούμενο δεν είναι το πώς θα νοιώσουμε εμείς καλύτερα αλλά το πώς θα χτίσουμε την αυτοπεποίθηση του παιδιού, την αίσθηση της αξίας του.

Η τάξη στις ντουλάπες και τα συρτάρια, είναι επίσης πολύ σημαντική. «Το κάθε τι μέσα στο δωμάτιο θα πρέπει να έχει τη θέση του και να εξυπηρετεί κάποιον σκοπό. Αν δεν ισχύει αυτό, μάλλον υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα (παιχνίδια συνήθως) και ίσως πρέπει να σκεφτούμε να απομακρύνουμε ορισμένα και τα εμφανίσουμε μετά από καιρό (αποσύροντας κάποια άλλα), ώστε το κάθε τι να έχει τη θέση του».

Κάτι εύθραυστο

Το παιδί μαθαίνει να παρατηρεί και να φροντίζει ευαίσθητα αντικείμενα, όταν υπάρχει κάτι εύθραυστο, κάτι πολύτιμο, μέσα στο δωμάτιό του, φυλαγμένο ίσως σε ένα μικρό κουτί, τοποθετημένο σε σημείο που υποδηλώνει την προσοχή που δίνουμε σε αυτό. «Μαζί, αργά, σε μια τελετή θα δημιουργήσουμε την εμπειρία του ότι παίρνω το κουτί, το ανοίγω προσεκτικά, κάθομαι, παρατηρώ, φροντίζω κάτι ευαίσθητο. Κι αν θέλει να το φάει ή να το πετάξει, το μαζεύουμε προσεκτικά, εξηγώντας πως “τώρα αυτό πάει στη θέση του, θα σου το δείξω πάλι όταν θα είσαι έτοιμος”»…

Στο υπνοδωμάτιο των γονιών

Χρειάζεται κι εδώ μια μικρή γωνιά για τα παιδιά, ίσως ένα τραπεζάκι, ένα καναπεδάκι χαμηλό, κάπου που να μπορεί να καθήσει, να ασχοληθεί με μια δραστηριότητα, να διαβάσει ένα βιβλίο. «Η ιδέα είναι το παιδί να νοιώθει ευπρόσδεκτο, ότι το υποδέχονται με αγάπη, ότι υπάρχει χώρος για αυτό, ότι ανήκει και σε αυτό το δωμάτιο», επισημαίνει η Patricia Oriti.

Στην κουζίνα

Η συμμετοχή του παιδιού στις δουλειές του σπιτιού γίνεται από πολύ νωρίς, με την παρατήρηση. «Ακόμα κι ένα μωρό που το κρατάει η μαμά ή ο μπαμπάς του αγκαλιά και του περιγράφει βήμα – βήμα τι κάνει στην κουζίνα, έχει την αίσθηση ότι συμμετέχει», λέει η Patricia Oriti. Τα παιδιά έχουν ανάγκη να συμμετέχουν, να νοιώθουν ότι ανήκουν, ότι τα εμπιστευόμαστε.

Στην κουζίνα, τα παιδιά, ακόμα και από πολύ μικρά χρειάζεται να έχουν πρόσβαση, στο ψυγείο, στο ντουλάπι με τα τρόφιμα, ακόμα και σε ένα ντουλάπι όπου θα έχουμε τοποθετήσει αρκετά πιάτα για να στρώνουν το τραπέζι για την οικογένεια.

«Ακόμα κι ένα παιδί που μόλις άρχισε να περπατάει μπορεί να μάθει να χειρίζεται αντικείμενα που σπάνε, αν του δείξουμε αργά, ήρεμα και αναλυτικά πώς πρέπει να το κρατάει, πώς να το μεταφέρει με προσοχή, πώς να το ακουμπήσει στο τραπέζι. Είναι βαθιά η ανάγκη τους να το μάθουν αυτό γιατί βρίσκονται σε μια περίοδο που αναπτύσσουν την κίνηση και έτσι εξασκούν τις κινητικές δεξιότητες, αποκτούν τον έλεγχο των κινήσεών τους».

Σε ένα χαμηλό ράφι στο ψυγείο μπορούν να μπουν αυτά που χρειάζονται τα παιδιά, σε μικρές μερίδες, ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν μόνα τους. «Το παιδί έχει ανάγκη για τάξη. Είναι σημαντικό να ανοίξει το ψυγείο και να βρει τα πράγματα οργανωμένα και σε τάξη», σημειώνει η Patricia. Ένα σταθερό σκαλάκι, που θα επιτρέπει στο παιδί την πρόσβαση στο ψυγείο ή στο νεροχύτη, είναι επίσης απαραίτητο. Κάποια εργαλεία καθαρισμού στα μέτρα του, ένα μικρό σφουγγάρι, ένα πανάκι, ένα πιατάκι για τα ψίχουλα, μια σκούπα με κομμένο κοντάρι και συγκεκριμένες οδηγίες, όπως, π.χ. μαζεύεις τα σκουπίδια εδώ, στο πόδι του τραπεζιού και τα μαζεύεις στο φαράσι με αυτή τη μικρή βούρτσα, επιτρέπουν στα παιδιά να αφοσιωθούν σε μια δραστηριότητα, να νοιώσουν ικανά και υπεύθυνα.

Ποιά είναι η Μαρία Μοντεσσόρι

Έζησε στην Ιταλία των αρχών του 1900 και πέθανε στην Ολλανδία το 1952, σε ηλικία 82 ετών, αφού ταξίδεψε σε ολόκληρο τον κόσμο, καθιερώνοντας την εκπαιδευτική της μέθοδο, παλεύοντας για τα δικαιώματα των παιδιών και περιγράφοντας το όραμά της για παγκόσμια ειρήνη. Σπούδασε Ιατρική (ως γυναίκα, χρειάστηκε ειδική άδεια από τον Πάπα Λέοντα 13ο!), επίσης παιδαγωγική, ανθρωπολογία, πειραματική ψυχολογία. Η μέθοδός της έχει ως γνώμονα το σεβασμό στις εσωτερικές ανάγκες του παιδιού, στη φύση και στον άνθρωπο και παραμένει ακόμα σήμερα εναλλακτική και καινοτόμος. Στα μοντεσσοριανά σχολεία το παιδί μαθαίνει μέσα από δραστηριότητες της καθημερινής ζωής, με υλικά που καλλιεργούν τις ικανότητες των αισθήσεων, σε περιβάλλον ζεστασιάς και ασφάλειας, όπου κυριαρχεί η εμπιστοσύνη στην ώθηση του παιδιού προς την ανεξαρτησία και στις απεριόριστες δυνατότητές του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να και 2-3 φωτογραφίες από άλλα δωμάτια...

post-5130-13873934650245_thumb.jpg2011-03-22-floorbed (640x475).jpg[/attachment:zc34zlpq]

post-1311-13873934649868_thumb.jpgIMG_0740 (640x478).jpg[/attachment:zc34zlpq]

post-5130-13873934650118_thumb.jpgfloor bed (400x267).jpg[/attachment:zc34zlpq]

Κι αυτό είναι το αγαπημένο μου (σε κάποιο άλλο ιδανικό, φαντασιακό, μεγάλο σπίτι - χα χα χα):

http://sewliberated.typepad.com/sew_lib ... -room.html

room1 (274x184).jpg[/attachment:zc34zlpq]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγώ συγχαρητήρια στη κουμπάρα σου!!! Με το καλό τα διδυμάκια της!

Πρώτη προσπάθεια ήταν για τη φίλη μου, ναι. Ελπίζω κι εγώ να πετύχει με τη δεύτερη.

Έχω αράξει σπίτι σήμερα, βράζω ένα κατσικίσιο κεφαλάκι για τον Άρη, βάζω πλυντήρια κλπ. και το απόγευμα θα προσπαθήσω να τελειώσω το δωμάτιό του. Πάλι βλέπω να χαλάει ο καιρός αργότερα οπότε μάλλον σε καμιά ωρίτσα πρέπει να κάνουμε το πέρασμά μας από την παιδική χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κι απο εμενα κ ευχαριστω για τις ευχες σας....εχω χαθει τελειως και πλεον ουτε φεισμπουκ μπαινω καθολου....μου περασε πλεον ο ενθουσιασμος για ολα αυτα.....παντα σας σκεφτομαι και θελω να ειστε καλα....εμεις ξεκινησαμε βρεφικο οπως σας ειχα πει...τη πρωτη βδομαδα που πηγε ο νικος ελειπε ταξιδι,και το περασα ολο αυτο μονη μου...πολυ δυσκολο ολο αυτο....γενικα ομως ο αλεξης ειναι πολυ καλος και προσαρμοζεται πολυ ευκολα...οι δασκαλες τον λατρευουν κ δειχνει να περναει πολυ καλα εκει....αλλα εδω κ μια βδομαδα τον εχω αρρωστο,με δεκατα,μπουκωμα,καταρροη,το ματακι του βγαζει τσιμπλιτσες πρασινες και βγαζει κ ολα τα κατω δοντια του...χτες που ξανα πηγαμε παιδιατρο μας ειπε οτι εχει ακροαστικα....κανουμε μασκες αερολιν,αντιβιωση,σινομαριν,ενα δραμα γενικα..επισης κι εγω απο τη κυριακη ειμαι με τρομερους πονοκεφαλους,και πονολαιμο και πονους στον αυχενα.....τη τεταρτη εκανα 38,5 κ πηγα νοσοκομειο μου εκανα γενικες εξετασεις σε περασανε απο ψιλη σιτα κ κατεληξαν οτι εχω μαγουλαδες ....ολος ο λαιμος μου κ η μυτη μου εχει πληγες,εχουν πρηστει οι λεμφαδενες μου γι αυτο ποναει ο αυχενας μου,μου εδωσαν αντιβιωση 1000μγ....γενικα ειμαι πολυ εξουθενωμενη και δεν μπορω να περιποιηθω τον αλεξη...στη δουλεια ολα καλα,κ εδω στο σπιτι μια απο τα ιδια....στολισαμε δεντρακι θα σας βαλω φωτο....

ποποοοο κοντευετε να γεννισετε βρε κοριτσια....πως περασε ο καιρος????

ελενακος το βαλερια το εχω κι εγω στα υποψην μου αν τυχον κανω δευτερο κ ειναι κοριτσι...

τα ξανα λεμε φιλια σε ολες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Daphne mou perastika sas k se euxaristw poli gia tis plirofories gia to krevvataki, mou einai poli xrisimes..Na zisete me ton androuli sou k otan 8a 8elete 2o na er8ei xwris diskolia..Kales douleies sto neo sas 8alero..Aa twra eida tis photos EINAI TELEIES, mou edwses polles idees se euxaristw!!

Afrodite mou katalava ti 8eleis na peis k esi alla pistevw me ta katallila sentonia k tin wraia diakosmisi 8a fenete wraio, den eimai k sigouri ti 8a vgei stin poreia k pws 8a einai emfanisiaka giati 8elw na to dw stin pra3i,Idwmen!!! Mia leme gia strwma sto patwma mia leme na pame ikea na paroume kamia idea gia krevvataki xamilo, sorry egw lew giati o george den poli asxoleitai k mou afise oles tis apofaseis panw mou den einai pws den endiaferetai i me agnoei aplws den ekferei gnwmi einai k agxwmenos mia exei douleia k mia oxi k egw eimai mesa sto agxos, prin 3espasa eri3a k ena klama k iremisa, eimai kapws kalitera, prepei na tis vrw xali gia to dwmatio tis, na tis agorasoume strwma, 8elw na alla3w ta blinds sto dwmatio tis Anastasias, trexw k gia pitzames-nixtiko k den vriskw opws ta 8elw k einai k akriva k vlepw tis meres na pernane k niw8w na pnigome..Me ton george den volevoun k toso oi wres mas k egw me tin mikri den mporw na trexw pantou gia agores..Asteee eimai gia na skasw!!!

Gwgw mou sigxaritiria stin koumpara sas!!

Gioulaki mou pernas k esi diskola, perastika k stous dio sas..kali dinami!!!

Axx den 8imame ti allo diavasa, signwmi, eimai ligo stresarismeni..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιουλη μου, περαστικα!!!!στον αλεξακο σου και κυριως σ'εσενα που περασες τετοιο λουκι!!!! μαγουλαδες βρε θηριο, εεε;;!! :o:o:o νομιζα οτι ειναι παιδικη ασθενεια και την περνας απαξ, αλλα μαλλον οχι... :(:( υπομονη, θα καλυτερευσετε, θα στολισετε και το δεντρο σας και συντομα ολα θα ξεχαστουν!!! ο νικος επεστρεψε;; η μαμα μου σε βοηθουσε καθολου;;;

δαφνη, καλως ηρθες, καλοριζικο το νεο θαλερο και καλες δουλειες!!! περαστικα στον αρουλη, τρομαξα με το ατυχημα σας, ελπιζω να ειναι παροδικο το τραυμα και το δοντακι σας να ειναι μια χαρα :) πριν 3 χρονια ανακαλυψα κι εγω οτι ειχα ενα νεκρο δοντι, μαλλον απο ατυχημα....αλλα ο,τι και να γινει, ευτυχως θα βγει το καινουριο σε μερικα χρονια.... η ιδεα σου για το κρεβατακι του αρη, μου αρεσει πολυ :D γενικα, με χαλαει το στρωματσαδα, αλλα μ'αρεσει το χαμηλο κρεβατακι :) καλοριζικες και οι αλλαγες στο παιδικο δωματιο!!και ευχομαι καλη προσαρμογη για τον αρη και για εσενα ;) εγω σκεφτομαι (προς το παρον) το καλοκαιρι να κανω την κουνια της αθηνα κρεβατακι, με ενα προστατευτικο στο πλαι....αλλα, δεν με βιαζει τιποτε, θα δω ποτε ειναι ετοιμη η ιδια ;)

δαναη, πολυ καλα κανετε και εχετε κρεβατακι για το νικολα, εγω δεινοπαθησα με την καλαθουνα, αλλα δεν μπορουσα αλλιως γιατι η κουνια δεν χωρουσε στο δωματιο μας... :( αντε, καλε που με βλεπεις τα χριστουγεννα χαχαχχα :lol::lol: !! εγω ειμαι της χρονοκαθυστερησης, το λεω τωρα για να ειμαι ετοιμη σε 6 μηνες!!! λοιπον, να μαζευω συμμετοχες για το καλοκαιρι 2013;;; γωγω και δεσποινα να σας γραψω στο "δευτεροmammy to be";;; :lol::lol: δαφνη, κι εσυ ψηνεσαι συμπεθερα ... ;)

αντρια, πολυ αγχωνεσαι, χωρις λογο!!! σορρυ κιολας αλλα δεν γεννας αυριο, εχεις χρονο μπροστα σου, κι ολα θα τα κανεις με τον καλυτερο τροπο!!! μαλλον, σε επιασαν οι ορμονες της εγκυμοσυνης .....παρε μια βαθια ανασα, και κανε ενα πραγμα τη φορα, κι αν δεν σου βγαινει με την πρωτη, δεν πειραζει :)

γωγω, συγχαρητηρια για την κουμπαρα σου!!!!!!!!!!! μπραβο , μακαρι να εχει μια καλη εγκυμοσυνη η κοπελα, και να κρατησει σε 9 μηνες τα μωρακια της αγκαλιτσα !!!! με το καλο ευχομαι!!!!

δαφνη, ειχα διαβασει για τα μοντεσσοριανα σχολεια αλλα δεν ηξερα λεπτομερειες, γενικα ειναι μια ωραια θεωρια που νομιζω οτι μπορει να γινει πραξη ( ως ενα βαθμο ;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω χαρηκα σημερα, γιατι μιλησα με το διευθυντη του γυμνασιου που ειμαι σημερα, και επειδη ειναι συννενοησιμος και πρακτικος ανθρωπος ( σπανιο δηλ.) συμφωνησε να μετατρεψουμε μια αιθουσα στο σχολειο αποκλειστικα "αιθουσα γαλλικων" , που θα ειμαι μονο εγω και θα ερχονται οι μαθητες στην ωρα του μαθηματος απο την ταξη τους :) μου αρεσε, γιατι εχει και προτζεκτορα που μπορω να συνδεσω με το λαπτοπ του σχολειου ( γιατι εγω δεν εχω δικο μου :(:( ) και να ενισχυσουμε το μαθημα και οπτικοακουστικα :D:D:D θα ψαξω να βρω και αφισες για τη γαλλια, τουλαχιστον ,μεχρι να κανουμε καποια πραγματα με τα παιδια... ηδη εχουμε κανει ενα κολλαζ με φωτο και εικονες και ζωγραφιες για την γαλλια :) τα χριστουγεννα λεω να κανουμε κι ενα αλλο με τα γαλλικα ηθη και εθιμα των χριστουγεννων :)

ειχε και ωραια μερα σημερα, και καθως τελειωσα νωρις, πηρα την αθηνουλα για βολτα στην παραλια 8-) οπου να 'ναι θα ξυπνησει ομως, και με περιμενει το σιδερο, για αυριο θα παω αγρινιο να βαψω τα μαλλακια μου ;)

φιλακια στην πιο ομορφη μαμαδοπαρεα :x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afrodite mou etsi einai opws ta les agxw8ika pnigome mesa se ena potiri nero k den 3erw k to giati..Tetoio agxos den to eixa otan etoimazomastan gia tin Victoria ti na pw? :oops:

Telika piga me tin 3aderfi mou k nona tis Victorias mall prosexe tin Victoria k egw e4axna, pira pitzames ok kaloutsikes einai den poli en8ousiastika alla den 8a tis foraw na pigenw k cafe :lol: k meta pou sxolase o george me pire se ena katastima mias gnwstis tis mamas mou k eutixws vrika k nixtiko itan TELEIO mou arese para poli k se kali timi apo 35evro se 10evro :o rompa mou daneise i nimfi mou..Avrio 8a paw na parw times gia blinds mou metrise o george ta palia blinds k mou edwse diastaseis k 8a paw na parw prosfores k pio meta 8a me parei o mpampas mou se ena katastima pou exei rolla apo xalia vlepeis tin poiotita/xrwma/sxedio pou 8es k sou kovei sto mege8os pou 8eleis k sto ravei pistevw 8a einai pio oikonomika etsi..K strwma vlepoume ti 8a prwtoprolavoume avrio..

Afrodite mou poli wraia ta nea sou apo to sxoleio, 8a einai pooooli wraia na exeis ena xwro apokleistika gia sena, na to ftia3eis opws esi 8es..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afrodite mou etsi einai opws ta les agxw8ika pnigome mesa se ena potiri nero k den 3erw k to giati..Tetoio agxos den to eixa otan etoimazomastan gia tin Victoria ti na pw? :oops:

Telika piga me tin 3aderfi mou k nona tis Victorias mall prosexe tin Victoria k egw e4axna, pira pitzames ok kaloutsikes einai den poli en8ousiastika alla den 8a tis foraw na pigenw k cafe :lol: k meta pou sxolase o george me pire se ena katastima mias gnwstis tis mamas mou k eutixws vrika k nixtiko itan TELEIO mou arese para poli k se kali timi apo 35evro se 10evro :o rompa mou daneise i nimfi mou..Avrio 8a paw na parw times gia blinds mou metrise o george ta palia blinds k mou edwse diastaseis k 8a paw na parw prosfores k pio meta 8a me parei o mpampas mou se ena katastima pou exei rolla apo xalia vlepeis tin poiotita/xrwma/sxedio pou 8es k sou kovei sto mege8os pou 8eleis k sto ravei pistevw 8a einai pio oikonomika etsi..K strwma vlepoume ti 8a prwtoprolavoume avrio..

Afrodite mou poli wraia ta nea sou apo to sxoleio, 8a einai pooooli wraia na exeis ena xwro apokleistika gia sena, na to ftia3eis opws esi 8es..

ειδες που τζαμπα αγχωνεσαι;;; εχεις και ανθρωπους που σε αγαπανε και σε προσεχουνε, γι'αυτο μην ανησυχεις!!! αντε, καλα ψωνια αυριο :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα είμαι γενικά σε υπερένταση-ευχάριστη!Σηκωθήκαμε νωρίς κ μαγειρέψαμε νωρίς για να προλάβουμε να πάμε για σπίτια οι 3 μας.είδαμε ένα που του έδωσα 9/10 στο κέντρο ( κ ο κώστας 8,5/10),παλιο αλλά ανακαινισμένο σούπερ,με ξύλινα πατώματα,εντοιχισμένη κουζίνα ολοκαίνουρια,καινούριο μπάνιο,τεράστιο σαλόνι,καθιστικό ξεχωριστικό που μπορούμε να κάνουμε γραφείο κ 2 μεγαλα υπνοδωμάτια με εντοιχισμένες ντουλάπες,αυτόνομη θερμανση κ ηλιακό.είναι 1ος ορ,οροφοδιαμέρισμα,η μια όψη βλέπει σε πολύ κεντρικό δρόμο κ η άλλη σε πρασιά πίσω κ έχει κ μια λεμονιά στο ύψος του μπαλκονιού.βγαίνεις,κόβεις τα λεμόνια σου κ ξαναμπαίνεις στην κουζίνα.έχει κ μεγάλη αποθήκη!το ερωτεύτηκα αν κ δεν ήθελα κάτι τόσο κεντρικό αλλά έχει διπλά τζάμια κ δεν ακούγεται τπτ από το δρόμο κ έχει κ την εναλλακτική του πίσω ήσυχου μπαλκονιού.είναι 2' από τη δουλειά μου με τα πόδια και 5' από την κουμπάρα μου.144 m2 με 400 ευρώ.θεωρώ ότι η τιμή είναι πολύ καλή για τα τετραγωνικά κ για την ποιότητα του σπιτιού.Τώρα μένει να δούμε πόσο μπορούμε να τρενάρουμε την μετακόμιση ώστε να γλυτωσουμε όσο μπορούμε τα διπλά ενοίκια.Ενημέρωσα κ την ιδιοκτήτρια.Θα κοιτάξουμε αν δούμε κ άλλα αλλά με κέρδισε.κ του κώστα του άρεσε αν κ δεν ήθελε κ αυτός τόσο κεντρικό δρόμο,αλλά το σπίτι μας άρεσε πολύ.Θα δούμε αλλά ψήνομαι πολύ!!!!!από την ώρα που το είδα έχω ενθουσιαστεί κ είναι να μην μου μπει κάτι στο μυαλό!κ με την κοιλιά τούρλα θα έκανα μετακόμιση που λέει ο λόγος :lol: για τέλη Γενάρη το βλέπω,θα φάμε πακέτο βέβαια αλλά θα είναι κ η μαμά μου εδώ,θα βοηθήσει κ η πεθερά μου οπότε θα τα καταφέρουμε,δεν μασάμε!

Ανδρια,τι είναι τα blinds?τώρα μου θύμισες ότι ίσως πρέπει να πάρω κ εγώ μια νυχτικιά χειμωνιάτικη για την κλινική.ρόμπα έχω απο τη Μυρτώ αφόρετη γιατί δεν φοράω ρόμπες.βεβαια κ η νυχτικιά μπορεί να είναι περιττή γιατί στη Μυρτώ μια χαρά βολεύτηκα κ με πυτζάμες-παντελόνια.ειχα πάρει κ μια νυχτικιά με τη mafalda :lol: Τα κρεβατάκια που είχα δει εγώ στο ΙΚΕΑ ειχαν μικρό κ χαμηλό κάγκελο κ δεν μου είχαν φανεί πολύ ασφαλή για την ηλικία της Μυρτώς.βέβαια μπορείτε να κάνετε καμιά πατέντα δική σας κ να ενισχύσεις λίγο την ασφάλεια.Με φαντασία πολλά γίνονται!

Γωγώ,συγχαρητήρια στην κουμπάρα σου!να έχει μια ομαλή κ τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

Δάφνη,ωραίες οι φωτο από τα δωμάτια!!πολύ cosy!ευχαριστούμε για το άρθρο,θα το διαβάσω αύριο που θα είμαι ξεκούραστη!

Αύριο βράδυ επιτέλους θα βγούμε μετά από καιρό μόνοι μας με το αντράκι μου να πάμε σε φίλους που γιορτάζουν (Κατερίνα)!!!θα νιώσουμε λίγο ξανά ..άνθρωποι ανεξάρτητοι!!!!φανταστείτε ότι η μικρή χθες ήταν τόσο κολλημένη κ γαντζωμενη πάνω μου στην κουζίνα την ώρα που μαγείρευα που μου κατέβασε το παντελόνι της πυτζαμας από το τράβηγμα!!!! :lol::o ποιος είπε ότι τα κοριτσάκια προσκολλώνται στο μπαμπά,ε?????μάλλον περνάει φάση το ζουζούνι γιατί διαισθάνεται την επικείμενη αλλαγή,χαιρεται που με έχει όλη μέρα σπίτι κατ'αποκλειστικότητα (Δέσποινα ,πολύ σε καταλαβαίνω που ζηλεύεις τις δευτερομανούλες που είναι σπίτι!!!ήταν κ αυτό ένα κίνητρο για το timing της δεύτερης εγκυμοσύνης)

Τέσπα,πολλά έγραψα σήμερα!

Οι υπόλοιπες τι κάνετε;Γεωργιάννα αρχηγέ που τρέχεις κ σε χάσαμε;Δέσποινα,πώς θα γιορτάσετε την Κατερίνα την Κυριακή;

Γιούλη,περαστικά κ στους 2 σας!!πακέτο περνάς κ εσύ.

Την καληνύχτα μου σε ολες!!!καλή ξεκούραση!πάω να αράξω στον καναπέ!ο κώστας μετά το μάθημα με πήρε κ μου ζήτησε ρεπό για να περάσει για μια μπύρα από τον κολλητό του.Το αξίζει κ με το παραπάνω... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Blinds einai ena eidos skiasis,opws to roller, persides ktl..

Auta einai tis Victorias (photo) tis ta kaname otan tis ftiaxname to dwmatio tis, etsi lew na valw k tis Anastasias paidika..

Afou sas arese toso poli to spiti kleiste to!!!! K egw etsi eimai an en8ousiastw me kati, teleiwse to 8elw :lol:

Kaloriziko!!!!!

Paw na 3aplwsw giati eimai kommatia..

kalinixta sas k oneira glika :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δαναη, σου μπηκε στο μυαλο, εεε;; σε καταλαβαινω, κι εγω ειμαι τοσο ενθουσιωδης, στη θεση σου θα ξεκινουσα μετακομιση αυριο κιολας :lol::lol:

αυτο με την προσκολληση, το κανει και η αθηνα τελευταια....το σεπτεμβριο που αρχισα δουλεια, περιμενα να κλαιει οταν εφευγα, αν και παντα της λεγαμε οτι η μαμα παει στο σχολειο και την χαιρετουσα, αλλα δεν εδινε σημασια και υπεθετα οτι μια χαρα περναει με τη γιαγια της!! τον τελευταιο, ομως καιρο, δεν θελει να με χανει απο τα ματια της: κλαιει οταν φευγω για το σχολειο, και οταν με βλεπει να ντυνομαι μου λεει "νανα μπομπο" δηλ. να φορεσει κι αυτη το μπουφαν της για να ερθει μαζι μου :o σημερα δε, την αφησα λιγο στη μαμα μου για να φαει τι γιαουρτακι της κι εγω να τελειωσω το σιδερο, και λιγο αργοτερα μου ηρθαν και οι δυο γιατι η μαμα μου ειπε οτι με εψαχνε :(

να υποθεσω οτι ειναι λογω της ηλικιας;;;αααα επισης, μερικα βραδια ξυπναει μια φορα τη νυχτα με κλαματα, την παιρνω αγκαλια και γερνει πανω μου, και μετα απο λιγο μου δειχνει την κουνια της για να την ξαναβαλω, και κοιμαται.... :shock: ανασφαλεια ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕς....ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ....ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!ΜΕ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΩ.....

ΕΓΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΗΤΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ,ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ Η ΜΕΡΑ,ΛΙΓΟ FB KI ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ .....

ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΙΓΑ ,ΙΩΣΟΥΛΕς ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΑΤΥΧΗΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!!!

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΟΛΥ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΑΡΖΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕς ΤΟΥΜΠΕς,Η ΤΖΕΗΝ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΤΑΡΖΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.....ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ Ν ΑΚΟΥΣΩ ΤΟ ...ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ,ΠΑΡΤΟΝ ΑΠΟ ΔΩ....ΤΕΛΟΣ ΧΡΟΝΟΥ,ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΑΖΕΥΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΕΛΑΦΡΑ ΕΩΣ ΒΑΡΙΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ,ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ......ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΤΟΥ!!!!!!!ΤΟ ΟΠΟΙΟ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΑΡΖΑΝ.....ΛΑΤΡΕΥΕΙ......

ΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ!!!!!!

ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΠΟΥΚΩΜΑ ΚΑΜΙΑ 10 ΜΕΡΕς ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ,ΤΑ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΑΜΥΝΑΣ ΤΟΥ...ΘΑ ΔΟΥΜΕ....Η ΜΙΚΡΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΧΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ Σ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΒΑΛΑΜΕ 2 ΚΙΛΑ!!!!!!ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΥΚΟΛΟ;;;;;;;;;;

ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΑΖΩΞΗ,Ε;ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕς ΝΑ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.

ΕΓΚΥΟΥΛΕς ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ,ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ!!!!!!!!!!!!ΟΧΙ ΚΟΥΡΑΣΗ!!!!!

ΣΕ ΟΛΕς ΤΙΣ ΑΛΛΕς ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕς ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ....ΧΑΝΟΝΤΑΙ ,Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΕΚΔΙΚΕΙΤΑΙ ,ΑΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΥΧΕΡΗ ΜΟΥ ΝΥΧΤΑ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααααα!!! Βλέπω "κίνηση" εδω μέσα κ μ'αρέσει!Άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγα..(ποιος μιλάει..) :D

Λοιπόν κορίτσια το στρώμα στο πάτωμα δεν είναι τόσο κακή ιδέα αλλα οπωσδήποτε όχι μόνιμη.Εγώ αναγκαστικά του έβαλα προσωρινά το στρώμα της κούνιας στο πάτωμα γιατί δν μπαίνει στη κούνια! Καλόμαθε ο κύριος στο κρεβάτι μας κ μας κάνει νερά κ εγώ δν θέλω να τον πιέσω άλλο. Έπρεπε να βούμε μια λύση φανταστείτε οτι κάθε βράδυ απο όταν γέννησα στη μία άκρη ήταν ο Χάρης,στη μέση ο Γιώργος,η μπέμπα αναλόγως πιο στήθος θηλάζε κ εγώ! 4 μαζευόμασταν κ γινόμασταν σαν γαλλικό 8. :? Η κούνια του γίνεται κρεβάτι κ μόλις μαζέψω όλα τα λεφτά κατα τον Δεκέμβρη θα του πάρω το ανάλογο ορθοπαιδικό στρώμα που είναι κ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ . Έχετε κοιτάξει τιμές?? Πιο ακριβά είναι τα στρώματα παρά να πάρεις κανονικό κρεβάτι! :o

Πάντως άν το στολίσετε ανάλογα όπως στις φωτό που έβαλε η Δάφνη φαίνεται πολύ ωραία! Στου Γ. έστρωσα χαλί κ γύρω γύρω έχω μαξιλάρες! Ωραία είναι! Φυσικά στον διάδρομο έβαλα πορτούλα προστατευτική αλλα κ μένα Δάφνη ζήτημα χρόνου είναι να την σκαρφαλώσει όπως τον βλέπω. Αυτά για το πατωματοκρέβατο.

Δάφνη ΚΑΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!!!!Καλορίζικο κ καλή αρχή το ΘΑΛΕΡΟ! Περαστικά στον Αρούλη.Ελπίζω να την γλίτωσε το δοντάκι σας!

Δανάη ακούγεται ωραίο το σπίτι μεγάαααααλοοοο κ καλή τιμή για τα τετραγωνικά του! Θα ξεπατώνεσαι να το καθαρίσεις αλλα είναι ωραία η άπλα! Το δικό μου είναι 105τμ κ τα παίζω,φαντάζομαι αλλα 40τμ θα είναι #:-s αλλα χαλάλι αν το χαίρεσαι. Στη θέση σου θα το έκλεινα αμέσως γιατί είμαι περίεργη κ δν ενθουσιάζομαι εύκολα! :)

Γωγώ συγχαρητήρια για τη δουλεια!! Με το καλό κ ελπίζω να σ'αρέσει πολύ! Επίσης συγχαρητήρια για τη κουμπάρα σου!! Διπλή χαρά!!

Άντρια μεγιά τα ψώνια! Πάντως αγχώνεσαι τζάμπα έχεις χρόνο! Εγώ για να δεις ετοίμασα τις βαλίτσες το βράδυ πριν μπώ να γεννήσω..Έλεγα κάποιος θα μου τα φέρει ή θα ψωνίσει άμα με πιάσουν οι πόνοι νωρίτερα! ;) Έτσι είναι μην σκάς,απόλαυσε το όσο προλαβαίνεις! ;)

Γλυκερία μου κ νέα μου συμπεθέρα! :D Χαίρομαι που σε διαβάζω! Μπράβο στο Μαριεττάκι για τα 2 κιλά!! Το χαπάκι κάνει δουλειά! Εύχομαι να συνεχίσει έτσι! Περαστικά στον Λευτεράκη για τα δοντάκια! Μόνο 2 σας έμειναν?? όλα τα έχετε βγάλει?? Μπράβο!!! Σίγουρα θα χαρώ πολύ να σε γνωρίσω απο κοντά αυτή τη φορά!!Πότε θα ανέβεις περίπου?

Γιούλη καλή αρχή στον Αλεξάκο κ περαστικά σας! Μαγουλάδες?? πωπω! Υπάρχει περίπτωση να κολλήσει ο Αλέξης? ρώτησες τον παιδίατρο?πώς τα προλαβαίνεις?έχεις βοήθεια?

άσχετο, ήθελα να σε ρωτήσω που πήγαινες για ζούμπα στον Πειραιά?

Αφροδίτη είμαι σίγουρη οτι θα κάνεις την αίθουσα γαλλικών την πιο ευχάριστη αίθουσα του σχολείου!! Μεταξύ μας θα ήθελα να σε είχα δασκάλα! Αλήθεια,μιλάς καθόλου γαλλικά στην Αθηνούλα??

Δέσποινα μια χαρά το Κατερινάκι! Μοντελάκι κ αυτή!! Βάλε μας καμια φωτό να τη δούμε! όσο για τα προβλήματα..με κάλυψαν τα κορίτσια. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι! Μόνο αυτό!

Γεωργιάννα πως πήγαν τα ψώνια?

Αναστασία τρέχεις κ δν φτάνεις??

Άφρο που είσαι? καιρό έχω να σε διαβάσω!

φιλιά πολλά σε όσες δν σχολίασα! Καλό Σ/Κ κοριτσάρες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Ενθουσιασμένος ο Άρης με τις συναρμολογήσεις, πάει κι έρχεται με κατσαβίδια και βίδες πανευτυχής!

Τώρα το πρωί που ξυπνήσαμε με τράβηξε από τις πυτζάμες και με πήγε εκεί που είχα αφήσει χθες το ηλεκτρικό κατσαβίδι να φορτίζει για να το πάρουμε να συνεχίσουμε! Και τώρα επειδή δε θέλω να πάμε μέσα γιατί κοιμάται ακόμα ο Βαγγέλης, το έχει πάρει και παριστάνει πως βιδώνει τις βίδες στο καρεκλάκι του. Επίσης τραγουδάει κάτι με πολλά μπλου μπλου μέσα (η αγαπημένη μας "λέξη" τις τελευταίες μέρες. Πολύ γέλιο! Έτσι και στις δουλειές στο Θαλερό, όλο μαζί τον είχα και βούταγε πότε το πινέλο, πότε το κατσαβίδι και πάντα στο τέλος τη σκούπα και τη σφουγγαρίστρα. Το καταδιασκέδασε! Βούτηξε βέβαια και 2 φορές τα χέρια του σε μπογιά και φρίκαρα!!!

Έλενα έχεις δίκιο πως είναι πανάκριβα τα στρώματα, εγώ πάντως δεν πήρα το σούπερ ανατομικό αλλά ένα σχετικά απλό στρώμα αφρού από το IKEA και το βρίσκω μια χαρά.

Άντρια καλά σου λένε βρε τα κορίτσια, χαλάρωσε κι απόλαυσε λίγο τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης σου!

Γιούλη περαστικά.

Δανάη καλό ακούγεται το σπίτι, σε ποιο σημείο είναι? (εγώ η περίεργη ;) )

Αφροδίτη πολύ ωραία ιδέα για την αίθουσα και μ' αρέσουν τα κολάζ που κάνετε!

Γλυκερία φιλιά στα ζουζούνια κι ελπίζω κι εγώ πως θα κανονίσουμε χριστουγεννιάτικη συνάντηση να ιδωθούμε!

Έχω να κάνω 100 δουλειές... πάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...