Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

Καλημερα μανουλες....

Εχω μια μικρουλα που θηλαζει....κοντευουμε 7μηνων....ο θηλασμος ειναι το πιο ωραιο συναισθημα(δεν μπορω να βρω τις λεξεις για να περιγραψω τι νοιωθω εγω), η μπεμπα σιγουρα ξερω τι νοιωθει αφου τρωει κ φαγητο τωρα κ μολις τελειωσει το πιατο θηλαζει με παθος.....(φωναζει κ στο στηθος σαν να λεει ''που ησουν εσυ?'') :lol:

εγω βγαζω γαλα για οταν λειπω κ τις δινουμε (το βαζω καταψυξη)..μεχρι εδω καλα...

εχουμε αλλεργια κ εγω τρωω τα ιδια κ τα ιδια.....ετοιμη ειμαι να ανοιξω το ψυγειο κ να φαω οτι βρω.....αλλα φυσικα δεν το κανω(τρωω κοτοπουλο πατατες μακαρονια ρυζι)..τα ιδια περασα κ στον γιο μου κ τον θηλασα μεχρι 11μηνων....στον γιο μου η αλλεργια σταματησε 2.5χρονων....ελπιζω να της σταματησει στο χρονο οπως στα περισσοτερα παιδακια....

εχει φτιαξει καμια σας τραπεζα ωστε οταν σταματησε να θηλαζει να εχει γαλα για καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα?μην παρεξηγηθω δεν κοβω το θηλασμο....απλα οταν μελλοντικα θα σταματησουμε θα ηθελα να πινει δικο μου γαλα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν λες μεγάλο χρονικό διάστημα τι εννοείς?

Το μαξιμουμ που θα μπορούσες είναι 6 μήνες γιατί τόσο κρατάει το γάλα στην κατάψυξη.

Εγώ επειδή εργαζόμουν είχα τράπεζα την οποία συνεχώς ανανέωνα

Όταν σταμάτησα τις αντλήσεις στην δουλειά (11 μηνών ήταν η μικρή μου) είχα περισσότερα από 100 μπουκαλάκια στην κατάψυξη τα οποία μου έφτασαν για άλλους 4 μήνες.

Από εκεί και μετά έπινε αγελαδινό όταν έλειπα και όταν ήμουν σπίτι θήλαζε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι αυτο εννοω νατασσα....

ξερω για 6μηνες σας ειχα ρωτησει στην αρχη στο τραινακι...απλα εγω δεν εκανα τοσο μεγαλη τραπεζα κ ηθελα να δω αν τελικα μπορει κανεις να την κανει.....ωραια σε ευχαριστω....

κ τωρα ειναι η ευκαιρια γιατι τοσο καιρο η μπεμπα επινε ανα 2ωρο 150μλ ....τωρα αρχισε κ στερεα οποτε δεν θα τρωει τοσο πολυ γαλα...γιαυτο σκεφτηκα να αρχισω να αντλω τωρα που εχω παρα πολυ γαλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω κ παλι νατασσα...κατι αλλο....μπουκαλακια εσυ πηρες απο εδω ελλαδα ή απο εξωτερικο?ειναι πολυ ακριβα εδω που το εχω ψαξει...αφου κατεληξα στην πιο οικονομικη λυση καποια της αβεντ...δεν ξερω για σακουλακια αν αξιζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα σακουλάκια είναι πιο ακριβά δεν συμφέρουν

Εγώ είχα λίγα μπουκαλάκια της medela και μετά αποθήκευα σε γυάλινα βαζάκια αφού πρώτα τα αποστείρωνα

Είναι η πιο οικονομική λύση.

Να ναι καλά η Lala που μου το είχε πεί :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γυαλινα βαζακια?τα αποστειρωνες κ τα καπακια τους?φανταζομαι με βρασιμο....αλλα δεν υπηρχε προβλημα με τα αντισωματα γιατι διαβασα οτι δεν κανει σε γυαλινα αλλα μονο πλαστικο..κ εγω δηλαδη χρησιμοποιω πλαστικα bpa-free γιατι φοβομουν μην καταστρεφω το γαλα....

τα γυαλινα που τα βρηκες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα έβραζα και τα καπάκια

Να σου πώ την αλήθεια δεν το έψαξα πολύ γιατί μου το είπε η Lala ;)

Βαζάκια αυτά που βάζεις μαρμελάδα

Εγώ τα αγόραζα από αποθήκη χαρτικών-ειδών σπιτιού

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νατασουλα σε υπερευχαριστω...θα κοιταξω για τα βαζακια....αν το ειπε η λαλα ειναι οκ σιγουρα..... :P αυτο με τα πλαστικα μου το ειπε ο παιδιατρος βασικα που ειχα....ψαχνω για μια οικονομικη λυση....κ εχω μαζεψει ενα σωρο βαζακια απο μαρμελαδα :lol:

απλα ειναι κριμα να μου μειωθει το γαλα ενω μπορω να το αποθηκευσω κ να το εχω κ για μετα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...