Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ16!!!


Recommended Posts

καλησπέρα :D

ζούμπι όμορφα τα νέα σου, σε λίγο το νινί σου θα αρχίσει να κάνει σβούρες μέσα

στην κοιλίτσα σου !!

λιλ να χαίρεσαι τον πασά σου !!

Αυτό τον μήνα πήραμε δραστικά μέτρα, έκανα τεστάκια και του δώσαμε και κατάλαβε...

οχι οτι θα έγινε κάτι αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kοριτσάκια μου γλυκά γεια σας!! Ελπίζω να είστε όλες καλά....Γερά, με θέληση και όλα τα ωραία έρχονται για να τα ζήσουμε...Εγώ αδιαθέτησα και αύριο πάω για υπέρηχο.Αν όλα πάνε καλά, ξεκινάω τις merional. Τις έχει κάνει καμιά σας...Είναι παλαιού τύπου ενέσεις (που σπας το μπουκαλάκι) και αυτό λίγο με τρομάζει γιατί δεν ξέρω πως να τις κάνω....Αφήστε που δεν έχω και κανέναν να μου τις κάνει...Ο άντρας μου και μόνο με τη σκέψη...φρίκαρε!! Δεν μπορώ να τον καταλάβω...αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο....Είναι προτιμότερο δηλαδή να τρέχω σε φαρμακεία να μου τις κάνουν από το να ηρεμήσει και να μου την κάνει ο ίδιος; Βασικά, το γέμισμα της σύριγγας θέλω να μου κάνει κάποιος...Την ένεση την κάνω και μόνη μου στην κοιλιά, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα...

Σας έτυχε κάτι παρόμοιο; Είμαι αγχωμένη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@jigsaw και γω με τις arvecap το ίδιο θέμα είχα.. άσε που δεν είχα κάνει και ένεση ποτέ μου.. έλεγα την πρώτη τουλάχιστο θα μου την κάνει κάποιος άλλος να δω.. αλλά έλα που έπρεπε να ξεκινήσω Κυριακή και δεν είχα άλλη επιλογή (ποιος τρέχει να βρει εφημερεύον φαρμακείο) Είχα πάει εντωμεταξύ στο Μητέρα όπου έκανα την εξωσωματική και μου είπαν οι μαίες πώς γίνεται..

Συνοπτικά η διαδικασία είναι ως εξής..παίρνεις μια ένεση πράσινη (αυτή με τη μεγάλη σύριγγα γιατί με τη σύριγγα ινσουλίνης μπορεί να χάσεις το μισό υγρό κατά τη μεταφορά, όπως έπαθα εγώ..) Σπας το μπουκαλάκι.. (πρόσεχε μην κοπείς) βάζει τη σύριγγα και "τραβάς" το περιεχόμενο..

Μετά αδειάζεις το περιεχόμενο στο μπουκαλάκι με τη σκόνη - το μπουκαλάκι με τη σκόνη έχει ένα καπάκι το οποίο έχεις αφαιρέσει πρώτα (στις arvecap έτσι είναι)

Βγάζεις τη σύριγγα, αλλάζεις βελόνα και βάζεις μια βελόνα από σύριγγα ινσουλίνης που είναι πιο λεπτή (άλλη κάθε φορά!) Ξανατρυπάς το μπουκαλάκι και το γυρίζεις ανάποδα (αν έχει κάτι σαν πλαστικοποιημένο πώμα που απλά το τρυπάς κάθε φορά με την ένεση. Αν δεν έχει δεν ξέρω, σου λέω με βάση τις arvecap) Τραβάς το υγρό και έτοιμη η ένεση!

Κοίτα να μην έχει αέρα και στη συνέχεια την κάνεις..

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως..μη σου φαίνεται φοβερή διαδικασία.. δεν είναι... καλή αρχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουφ! 12η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά και δεν αισθάνομαι τίποτα.. δε θα έπρεπε να αισθάνομαι κάτι?? κάτι πονάκια (περιόδου?) έχω μια φορά τη μέρα αλλά για πολύ λίγο..δε δίνω σημασία.. κατα τα άλλα τίποτα.. (με τόση προγεστερόνη που παίρνω το πρησμένο στήθος και το ότι ζεσταίνομαι δεν το λαμβάνω υπόψη..) μ'εχει πιάσει ..κάτι για τη Δευτέρα... άλλες 2 μέρες ακόμη.. άντε να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαι σε εμενα μετα την εμβρυομεταφορα μου ειπαν για 3,4 ημερες να μην κανω τιποτα αλλα ειχα τη δυνατοτητα να μπορω να κατσω...σιγουρα παντως δεν θελει ζορια , βαρη και τετοια.

Αντζη μου απο βδομαδα ξεκιναω δουλεια αντε να δουμε πως θα του φανει του μικρου γιατι τωρα παρ ολο που ειναι βρεφακι εχει αρχισει και με καταλαβαινει που φευγω και ειναι ανυσηχος...Με τα ξενυχτια ασε...ειμαι με το θηλαστρο και βγαζω γαλα.Τωρα που σου γραφω ειναι 6 η ωρα το πρωι...Γι αυτο κοιμησου τωρα που μπορεις!

Μερεντακι ευχομαι να γινει το θαυματακι σας!

Jigsaw καλη αρχη κοπελα μου!Και εμενα στην αρχη βουνο μου φαινοταν. Ευτυχως που ειχα τον αντρα μου να μου τις κανει.Συνιθιζεις ομως αν κανεις την πρωτη φορα μετα θα σου φαινεται ευκολο.Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

merentaki ποτέ δεν ξέρεις....άλλωστε το ευχαριστηθήκατε κι όλας!!!!!!! ;););)

jigsaw, όλες περάσαμε αυτό το στάδιο με τις ενέσεις...αλλά, όντως είναι μέχρι να κάνεις την πρώτη... Εμένα ο αντρας μου ήθελε να βοηθήσει, αλλά δεν ήθελα εγώ....φοβόμουν περισσότερο. Δεν ήθελα κανέναν στο χώρο, έπαιρνα τον χρόνο μου και ορμούσα!!! Σκεφτόμουν για ποιο λόγο τα κάνω όλα αυτά και παρηγοριόμουν....Την πρώτη φορά μάλιστα, από τον φόβο μου νόμιζα ότι δεν τρυπιέται το δέρμα μου :lol::lol::lol::lol::lol: ... μετά όμως έγινα σούπερ junky!!!!!!!!

Daphne μου ήρθε η μέρα σου!!!!! Εις αύριο τα σπουδαία!!! Πέρασαν οι μερούλες είδες;;;; Περιμένουμε του νεάκια σου!

Lil τόσο σύντομα επιστρέφεις, ε;;;; Τι να κάνεις βέβαια , οι καιροί είναι περίεργοι......Για το ξενύχτι και την κούραση τελικά κανείς δεν μπορεί να σε προετοιμάσει.....Όταν θα έρθει η ώρα θα το ζήσουμε και αυτό!!!! Καλό κουράγιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Δάφνη μου, εύχομαι ένα τεράστιο νούμερο καλή μου αύριο, θα περιμένω με αγωνία όταν μπορέσεις να μας πεις! Καλή επιτυχία!!!!!

Ζούμπι μου, μπράβο σας, τέλεια τα νέα σας!!!

Lil μου, γλυκειά μανούλα, καλή επάνοδο και καλό κουράγιο για τη συνέχεια. Φιλιά πολλά στον πασάκα σου!

Jigsaw μου, όπως τα είπε κ η Δάφνη, άλλωστε η πρώτη είναι η "ζόρικη", μετά γίνεσαι εξπέρ! Καλή επιτυχία!!!

Μερεντούλα μου, ποτέ δεν ξέρεις. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία! Εύχομαι να μας κάνετε την έκπληξη κ να κάνουμε όλοι τούμπες!!!!

Anji μου, κράτα γερά!!! Έτσι, να μας ανεβάζεις και να μας φυσάς!!! Άντε, κοντεύεις κουκλίτσα μου!!!

Μπαμπαλού μου, κι εγώ ομοίως προετοιμασμένη ήμουν κάθε φορά, δηλαδή για πλήρη ανάπαυση το λιγότερο έως την λήξη του 1ου τριμήνου, εφ' όσον φυσικά ερχόταν η εγκυμοσύνη. Κι εγώ είχα ακούσει από τις μαίες διάφορα του στυλ "μπορείτε να πηγαίνετε για καφέ, για βόλτα, στη δουλειά κλπ" και όταν τις ρώτησα αλλά και τους γιατρούς, στη δική μου περίπτωση ήταν όλοι πολύ συγκρατημένοι κι επέμεναν σε πλήρη ανάπαυση. Άλλωστε τι βόλτες;;; Αφού μένω στον 2ο και δεν έχουμε ασανσέρ... Ευτυχώς έχω ωραία βεράντα κ πήγαινα τις βόλτες μου εκεί. Αλλά φυσικά, δεν με καταπίεζε το σπίτι, άλλωστε πόσες ώρες μου έμεναν; Μέχρι να πάρω όλα τα φάρμακα που έπαιρνα, να φάω κλπ ... ου! Το υπόλοιπο το έριχνα στον ύπνο!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουφ! 12η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά και δεν αισθάνομαι τίποτα.. δε θα έπρεπε να αισθάνομαι κάτι?? κάτι πονάκια (περιόδου?) έχω μια φορά τη μέρα αλλά για πολύ λίγο..δε δίνω σημασία.. κατα τα άλλα τίποτα.. (με τόση προγεστερόνη που παίρνω το πρησμένο στήθος και το ότι ζεσταίνομαι δεν το λαμβάνω υπόψη..) μ'εχει πιάσει ..κάτι για τη Δευτέρα... άλλες 2 μέρες ακόμη.. άντε να δούμε...

Σου ευχομαι το νουμερο της χοριακης να ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλη επιτυχια!!! :D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσάκια μου γλυκά γεια σας!! Ελπίζω να είστε όλες καλά....Γερά, με θέληση και όλα τα ωραία έρχονται για να τα ζήσουμε...Εγώ αδιαθέτησα και αύριο πάω για υπέρηχο.Αν όλα πάνε καλά, ξεκινάω τις merional. Τις έχει κάνει καμιά σας...Είναι παλαιού τύπου ενέσεις (που σπας το μπουκαλάκι) και αυτό λίγο με τρομάζει γιατί δεν ξέρω πως να τις κάνω....Αφήστε που δεν έχω και κανέναν να μου τις κάνει...Ο άντρας μου και μόνο με τη σκέψη...φρίκαρε!! Δεν μπορώ να τον καταλάβω...αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο....Είναι προτιμότερο δηλαδή να τρέχω σε φαρμακεία να μου τις κάνουν από το να ηρεμήσει και να μου την κάνει ο ίδιος; Βασικά, το γέμισμα της σύριγγας θέλω να μου κάνει κάποιος...Την ένεση την κάνω και μόνη μου στην κοιλιά, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα...

Σας έτυχε κάτι παρόμοιο; Είμαι αγχωμένη....

Τωρα βεβαια...ισως κ να εχεις αρχισει τις ενεσεις,αλλα θα σου πω κ εγω να μην αγχωνεσαι,δεν ειναι τιποτα απολυτως.Και εγω ειχα φρικαρει :shock: στην αρχη,οταν καταλαβα πως θα πρεπει να κανω 3 ενεσεις την ημερα.Αλλα εκανα την 1η κ ειδα οτι τελικα ολα μεσα στο μυαλο μας ειναι.Εγω εκανα Menopur,ειναι κ αυτες με μπουκαλακι.Το μονο που θελει λιγο προσοχη ειναι οταν θα σπας το μπουκαλακι να μη σου φυγει το υγρο,με λιγη προσοχη δεν θα εχεις προβλημα.

Οι οδηγιες που σου γραφει η Δαφνη ειναι σαφεις!!! :) Καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!!

Δαφνη, αν και πιστευω τωρα θα το γνωριζεις, σου ευχομαι πραγματικα να εισαι εγκυουλα...

και να δακρυζεις μονο απο χαρα!!!!

Καλη αρχη jigsaw, ολα να πανε κατ' ευχην!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τί κάνετε; Απο οσα διαβάζω καλά. Καλη επιτυχία στα νεα ξεκίνηματα και Δάφνη όλα ελπίζω να είναι τέλεια. Εγω έχω μπει στη ρουτίνα πάλι και ανασυγκροτώ τις δυνάμεις μου για μετα τα Χριστούγεννα πάλι. Φιλάκια σε όλες θέλω να διαβάζω τέλεια νέα από όλες σας πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως πρεπει να την ξανά κανείς; Ο γιατρός τί σου είπε μιλήσατε; Γιατί 4,1 μπορεί και να είναι στο ξεκίνημα χωρις να θελω να σου δώσω ψεύτικες ελπίδες αλλά μήπως;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου είπε ότι κάτι πήγε να γίνει αλλά στράβωσε και να την ξανακάνω αύριο το πρωί.. αλλά εντάξει.. έχουν περάσει 14 μέρες.. είναι υπερβολικά χαμηλή.. οι τιμές λένε πάνω από 5 για εγκυμοσύνη.. αν ήταν 10 θα μου έλεγε ότι είναι χαμηλή.. αυτός μου είπε ότι κάτι πήγε να γίνει αλλά δεν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Δάφνη μου τι λόγια τώρα να βρω να σε παρηγορήσω. Το πέρασα πρόσφατα και δυστυχώς ξέρω πώς είναι! Δες όμως πώς θα είναι και αύριο και εγω θα προσεύχομαι μήπως γίνει κάτι απρόσμενο. Αν όμως οχι...να ξέρεις ότι πραγματικα σε νιώθω αν και το ξέρω ότι δεν βοηθάει αυτό =((

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Chara 75 πιστεψε με νομίζω, ή μάλλον είμαι σίγουροι πως όλες εδώ καταλαβαίνουμε απόλυτα η μία την άλλη αφού έχουμε μπει στην ίδια διαδικασία... και αυτό βοηθάει...

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι πότε να βάλω να καταψυγμένα (έχω 3.. θα είμαι τόσο άτυχη ώστε να μην αποψυχθεί κανένα σωστα?? τέσπα..) ο γιατρός μου είπε σε 3 κύκλους ... εσείς λέτε είναι νωρίς? δε θα πάρω φάρμακα πριν αλλά μόνο μετά την εμβρυομεταφορά.. και θα είναι χαμηλότερο το κόστος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δάφνη μου,

Δεν έχω λόγια =(( ... Μόνο μια μεγάλη αγκαλιά για σένα! Θα περίμενα πάντως κ την αυριανή μέτρηση, τουλάχιστον να υπάρχει μια βάση που θα βοηθήσει να εξηγηθεί τι δεν πήγε καλά, μπορεί να χρειαστεί και τρίτη...

Πολύ καλά κάνεις που σκέφτεσαι την επόμενη κίνηση! Έτσι θα ξεπεράσεις την τωρινή κατάσταση πιο εύκολα! Άλλωστε, τα εμβρυάκια σου σε περιμένουν!

Οι 3 κύκλοι είναι η συνήθης αναμονή μεταξύ των προσπαθειών, καθώς το κορμάκι μας είναι φορτωμένο με ορμόνες και η ψυχούλα μας αιμορραγεί μετά την αποτυχία...

Αν όμως εσύ δεν αισθάνεσαι έτοιμη μπορείς να το αναβάλλεις.

Πάρε τον χρόνο σου, μίλα με τον γιατρό σου εκτενώς και λύσε όλες σου τις απορίες.

Σε φιλώ γλυκά ευχόμενη από αύριο να αρχίσει μια νέα, καλύτερη περίοδος που θα σε οδηγήσει γρήγορα στη μητρότητα!

Και θα περιμένω όποια νεότερα, ναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δάφνη, λυπαμαι κοριτσακι για το αρνητικο. Τα κατεψυγμενα σου μπορεις να τα βαλεις και σε 2 κύκλους, ακομα και μετα από 1. Ετσι και αλλιώς δεν θα παρεις ορμονες διέγερσης. Εγω ειχα αφησει μονο ένα κύκλο και μετα τα έβαλα και ειχα θετικη χοριακη. Οσο για τα 3, ευχομαι να αποψυχθουν και τα 3 και να διαιρεθουν σωστα. Το πιο πιθανο ειναι αυτο αν τα εμβρυα ειναι καλά.

Μαρινα, έχεις ξεκινησει με φυσικους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Sweety μου!

Όχι, δεν έχω ξεκινήσει καν...

Αύριο-μεθαύριο σκεφτόμουν να πάρω τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού αρχικά, να τα πούμε με τον γιατρό μου, όπου φαντάζομαι κ ελπίζω να συμφωνήσει...

Εσύ; Θύμησέ μου, σε ποιό στάδιο βρίσκεσαι;;;

Καλή επιτυχία να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δαφνη μου μια μεγαλη αγκαλιτσα απο εμενα :YMHUG:

Εισαι τυχερη που εχεις τα μπαρμπασταθακια να σε περιμενουν! Εγω πιστευω οτι ο γιατρος σου και η ψυχολογια σου θα σου πουν ποτε να ξαναπροσπαθησεις.Ευχομαι στην επομενη να ερθει το μωρακι και να το γιορτασουμε!

φφφφφφφφφφφφφοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χοριακή 4,1... αρνητική... κενό...[/quote

Απλα να σκεφτεσαι πως δεν ειχε ερθει ακομα η ωρα η δικη σου.

Μην το βαζεις κατω,η επομενη θα ειναι κ δικη σου. :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"daphne_b loipame polu koritsi mou tin epomenh fora euxome olopsixa na sou pane ola kala alla mi to bazeis kato na skeftese oti tha gineis manoula akoma k an auto argiseis ligo exe pisti upomoni k kouragio

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δάφνη μου λυπάμαι πολύ και θα συμφωνήσω με τη ζούμπι, δεν ήρθε ακόμη η ώρα σου κορίτσι μου γλυκό.Ανασυγκροτήσου, μάζεψε δυνάμεις και θα έρθει η ώρα!στο λένε γυναίκες που έχουν περάσει την ίδια διαδικασία και δεν μιλούν εκ του ασφαλούς.

Τι κάνετε οι υπόλοιπες;Lil, ο μπέμπαρος μεγάλωσε;κοριτσάκια της προσπάθειας;πολλά φιλιά, το φθινόπωρο πάντα το συνέδεα με μια νεα αρχή.

Όσο για τα δικά μου, η εγκυμοσύνη παει πολύ καλά με εξαίρεση τις διπλές ενέσεις που με έχουν κάνει σουρωτήρι.Λίγο στις ημερομηνίες κολλάω.Ο ένας με βγάζει 36 εβδομάδων, ο άλλος 37 και έχω κι απορίες,Δεν θα πρεπε να έχει μαια;κι αν έχει δεν έπρεπε να είχα ήδη έρθει σε επαφή μαζί της;η αμοιβή του είναι δυο χιλιάρικα.Και να ρωτήσω και κάτι άλλο βρε κορίτσια,ο γιατρός πληρώνεται τις επισκέψεις στη διάρκεια της εγκυμοσύνης;έτσι, για να μου λυθεί η απορία ρωτάω.

Είπα οτι παει καλά η εγκυμοσύνη γιατί ψυχολογικά είμαι χάλια.Τώρα που μπήκαμε στο σπίτι μας και περιμένουμε το μωράκι μας έγινε μια φοβερή σύγκρουση ανάμεσα στη μητέρα μου και τον άντρα μου(ντρέπομαι να πω λεπτομέρειες) κι έχω πάθει τέτοιο σοκ που δεν κοιμάμαι καθόλου.Μου έρχονται εικόνες στο μυαλό και υποφέρω αντί να απολαμβάνω τις τελευταίες μέρες πριν την άφιξη του θησαυρούλη μας κι έτσι κράτησα αποστάσεις από τη μάνα μου κι ο άντρας μου είπε οτι δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί στπο μαιευτήριο.Καταλαβαίνετε πώς αισθάνομαι.Αν έχω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω, την Πέμπτη θα τον δούμε -και είναι και θρεφταράκι.Α, και κάτι τελευταίο.Τις ενέσεις πρέπει να τις κόψω μου είπε η αιματολόγος μια μέρα πριν γεννήσω.Που θα ξέρω πότε θα γεννήσω;Αυτά κορίτσια μου, φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!

'Εχω πάααρα πολύ καιρό να μπω, να φανταστείτε ήμουν στην παρέα του 14!

Τότε, (μ΄ εκείνη την παρέα δηλαδή) έκανα και την πρώτη μου προσπάθεια εξ/κης προκειμένου να χαρίσω αδερφάκι στην κορούλα μου.

Εκείνη η προσπάθεια λοιπόν, κατέληξε σε... παταγώδη αποτυχία: 2 ωοθυλάκια τη μέρα της ωοληψίας (3/2/12) και κανένα ωάριο!!! τζούφια!!!

Νέες εξετάσεις που ακολούθησαν απεκάλυψαν... πορεία προς το τέλος της αναπαραγωγικότητας...

Σχεδόν σαλταρισμένη και χωρίς να το πολυπιστεύω η ίδια, αποφασίζω μια 2η προσπάθεια στο τρίμηνο ακριβώς, με αλλαγή κέντρου κ ταυτόχρονη αλλαγή πρωτοκόλλου (μακρύ αυτή τη φορά, αντί για βραχύ που είχα κάνει) και... είμαι έγκυος!!!

Είμαι 18 εβδομάδων έγκυος σε διδυμάκια (κατά 95% κοριτσάκια είπε ο ντοκ).

Έτσι καθώς φαίνεται η οικογένειά μας θα μεγαλώσει λίγο πιο πολύ απ΄ ότι περιμέναμε (όχι πως δεν το επιθυμούσαμε βεβαίως...).

Εύχομαι σε όλα τα κοριτσάκια καλή επιτυχία και να μην το βάζετε κάτω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα αγαπημενες μου!

Και εγω Αγγελα μου οπως θυμασαι εκανα τις ενεσεις και εναμισι μηνα πριν γεννησω καθε 12ωρες,θα τις κανεις και μετα αφου γεννησεις για 40 μερες , μια την ημερα και μαλλον μικροτερο νουμερο. Δηλαδη εγω εκανα τις τεσσαρες και μετα για 40 μερες δυαρες.

Η αιματολογος σου δινει οδηγιες , και μαλιστα εμενα μου τις ειχε γραψει να τις διαβασει ο γιατρος μου και να τις εχω μαζι μου οταν θα κανω εισαγωγη....Μου ειπε μια μερα πριν να τις σταματησω γιατι δεν κανει με την επισκληριδιο, μπορει να μελανιασεις γι αυτο χρειαζεται να μην εχεις κανει υπαρινη. Στο μητερα λενε 24 ωρες πριν η αναισθησιολογος, ενω στο ιασω η κουμπαρα μου με το ιδιο θεμα 12 ωρες πριν.Οι αποψεις διαφερουν μαλλον στις ωρες...

Γινεται λοιπον να πας με ραντεβου ετσι και να γινει προκληση φ.τ.

Στην περιπτωση μου που ειχαμε κλεισει ραντεβου αλλα εσπασαν τα νερα 3 μερες νωριτερα , την ειχα κανει 7 ωρες πριν δεν το ρισκαρανε σε καμια περιπτωση, εκανα ολικη με κασαρικη, εκτος αν αντεχεις να γεννησεις χωρις επισκληριδιο.

Εγω πηγαινα και για καισαρικη γιατι ο πασακος μου ειχε ισχιακη θεση δηλαδη δεν ειχε γυρισει και ηταν με το κεφαλι προς τα πανω.

Ο γιατρος μου ειχε τη μαια που ηταν και στο ιατρειο του καθε φορα και ηταν και γραμματεας του.Ρωτησε τον...

Οσο για τις επισκεψεις σε εμας που ηταν φραγκοφονιας πληραναμε μεχρι τελος σε ολη την εγκυμοσυνη κα οχι λιγα ασε...

Υπομονη με τις παρεξηγισεις ειναι και απο το αγχος της αναμονης πιστευω.Και σε εμενα εγινε παρεξηγιση στο μαιευτηριο με τη μαμα μου και την πεθερα μου μεταξυ τους για ασημαντο θεμα .Ημουν και χειρουργημενη και ταλαιπωρημενη και με τρελανανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...