Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποθηλασμός


Recommended Posts

Γειά σε όλους!!

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας και κυρίως τη βοήθειας της ειδικού κας Αγλαΐας Παπαδήμα!

Το αγοράκι μου είναι 2 χρόνων και σχεδόν 3 μηνών. Μέχρι την περασμένη Κυριακή θήλαζα κυρίως μόνο το βράδυ αλλά σε καμια δυο περιπτώσεις ταξιδιού και κατά τη διάρκεια της ημέρας (εκείνο το σαββατοκύριακο δηλαδή)! Την Κυριακή λοιπόν διέκοψα απότομα γιατί έπρεπε να μείνω στο νοσοκομείο και να συμπαρασταθώ στον πατέρα μου που περνάει μια πολύ άσχημη περιπέτεια υγείας. Από τότε δεν ξαναέδωσα γάλα στο μωρό μου!

Είναι επιλογή μου να αποθηλάσω και ο μικρός δείχνει να το δέχεται καλά, με τη σχετική γκρίνια πάντοτε!

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: πρέπει να πάρω κάποιο χάπι για να διακοπεί το γάλα και να μην μείνουν υπολείμματα στο στήθος μου που ενδεχομένως μου δημιουργήσουν σοβαρό πρόβλημα ή πρέπει να μείνω στο ότι αφού σταμάτησα να δίνω θα σταματήσω και να παράγω;

Και σε αυτή την περίπτωση με το γάλα που υπάρχει ήδη τι θα γίνει;;

Τέλος πρέπει να προσθέσω ότι έβγαλα δύο φορές με το χέρι και επίσης δεν αισθάνομαι το στήθος μου να πρήζεται! Δηλαδή δεν έχω ανάγκη ανακούφισης. Βέβαια πάει και καιρός που δεν το αισθάνομαι αυτό!!

Θα ήθελα τις συμβουλές όλων όσων έχουν την καλοσύνη να μου απαντήσουν γιατί πραγματικά ανησυχώ επειδή ακούω διάφορα!

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω από δω και πέρα;;;;;

Σας ευχαριστώ πολύ όλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο εξαρταται απο την καθε κοπελα το τι θελει να κανει στο γιο μου μετα απο ενα χρονο θηλασμου πηρα χαπια για να ειμαι σιγουρη αν κ οπως λες δεν ειχα προβλημα συμφορησης στη μικρη μου τωρα σε ενα μηνα με 1,5 θα παρω παλι εκτος αν το κανω πιο νωρις γιατι βλεπω εδω κ μερικες μερες οτι δεν θελει πλεον να θηλασει θηλαζουμε γυρω στις 3 φορες τη μερα κ τωρα την βλεπω με 1 βαρια 2 να θελει...εγω προσωπικα προτεινω να παρεις γιανα μην εχεις θεμα στο μακρυ μελλον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

τίποτα δεν πρέπει να κάνεις από δω και πέρα! :)

2 παιδιά εγώ και τα 2 θήλασαν και αποθήλασαν ούτε χάπι πήρα ούτε τίποτα......να αφήσεις την φύση να κάνει την δουλειά της....δεν θα έχεις γάλα, δεν θα μείνει τίποτα.....μην ανησυχείς.....γιατί να πάρεις χάπι?

άσε που θήλαζες μόνο μία φορά, που σημαίνει ότι έχεις ήδη προσαρμόσει την ροή ..... οπότε άσε όλα να γίνουν φυσικά :)

γιατί να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με χάπια?

ούτε καν ο γυναικολόγος δεν μου πρότεινε κάτι!!! :!:

και αν ρίξεις μια ματιά σε υπεύθυνες ιστοσελίδες θηλασμού θα δεις ότι πουθενά δεν αναφέρεται το χάπι!!! ή πουθενά δεν έχω - προσωπικά - διαβάσει ότι κάποια γυνάικα απέκτησε πρόβλημα αργότερα στην ζωή της!! :!:

περαστικά στον μπαμπά σου! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα......

και τις δυο φορες του θηλασμου δεν χρειαστηκε να παρω χαπι για να διακοψω τον θηλασμο.....ουτε φυσικα και τωρα που θηλαζω παλι δεν προκειται να -παρω χαπι.......η φυση κανει μια χαρα τη δουλεια της απο μονη της.....δεν βρισκω το λογο να παρω καποιο χαπι το οποιο ειναι αρκετα βαρυ.......το δευτερο γιο μου σταματησα να τον θηλαζω οταν ηδη ημουν εγκυος 4 μηνων στη μικρη μου.........ουτως η αλλως δεν μπορουσα να παρω καποιο χαπι.......

περαστικα στο μπαμπα σου.......

α!!!!!!επισης να μην πιεζεις το στηθος για να δεις αν εχει γαλα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες.Ζητω συγνωμη που παρεμβαινω στο συγκεκριμενο τοπικ αλλα βρηκα την ευκαιρεια να ρωτησω και εγω κατι που εχω στο μυαλο μου και οσες μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας αν θελετε.Εχω ενα αγορακι 3,5 μηνων που θηλαζει σχεδον αποκλειστικα(μονο το βραδυ στο τελευταιο γευμα δε χορταινει με τιποτα και δινω και 100 μλ ξενο περιπου.Σκοπευω να κρατησω το θηλασμο μεχρι και τους 6 του μηνες.Μηπως ξερει καμια να μου πει πως πρεπει να γινει ο αποθηλασμος?χαπια δεν θελω να παρω και ο μικρος απο μονος του δεν προκειται να το κοψει γιατι ειναι μαλλον νωρις για εκεινον.Οποτεδεν ξερω ουτε ποσο καιρο θα παρει να αποθηλασει ουτε και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος.Οποια συμβουλη θα ηταν πολυτιμος οδηγος για εμενα.Σας ευχαριστω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi bebaia..na mhn pareis xapi....apo th stigmi pou den prizetai k den se ponaei no problem....meiwthike idi i paragwgi k tha meiwthei entelws kapoia stigmi....

tis idies apories eixa k egw otan ithela na apothilasw, alla mou eipan mia methodo k htan super....

apo kei pou thilaza 5 fores th mera px, ksekinisa na thilazw 4 gia mia bdomada, thn allh bdomada 3, thn allh 2, k thn alli 1......k meta ebgala alli mia fora me to thilastro meta apo 2-3 meres k telos...k den eixa kanena apolutws problima....oute desimo stithous pou lene polloi, oute tipota. apla kobeis stadiaka ena geuma....

bouriqueeeee!!!!!!!!ti kaneis????ti kanei i mpempoula sou??? me ta koritsia apo to thema manoules ianouariou febrouariou exoume kanei mia omada sto facebook k milame ekei pleon....an exeis facebook steile mou to onoma sou na se prosthesw....ta koritsia proxthes anarwtiontousan ti na kaneis arage....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε!

Η κατάσταση όμως έχει αλλάξει δραστικά!! Σήμερα ενώ αναρωτιόμουν πότε θα μου έρθει περίοδος συνειδητοποίησα πως μάλλον έχω καθυστέρηση και η χοριακή που έκανα βγήκε θετική!!

Θα πάω σε ένα γιατρό και ελπίζω να με κατευθύνει σωστά!!

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά νομίζω ότι το γάλα δεν θα κοπεί καθόλου..

Και πάλι σας ευχαριστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageliki sovara???sigxaritiria!!!!

pantws kai emena o gynaikologos mou sintagografise xapia gia otan thelisw na kopsw to gala! :? mou eipe na mhn pinw polla ygra,na eimai afydatwmenh kai episis na exw sfixta demeno to stithos kai se kamia periptwsh na mhn vgalw to gala giati tha to aisthanomai na ponaei kai na einai vari!!! :o:o:o

den skopeuw na ta parw sintoma egw vevaia...sto psygeio einai!

alla eipe pws an den ta pareis mporei na yparksei provlima

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, συγχαρητήρια! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωράκι.

Ρε συ Μαρίνα, ό,τι να 'ναι σου λέει ο γυναικολόγος σου. Σου έδωσε χάπια για αποθηλασμό ενώ το μωρό σου είναι δύο μηνών; Την άλλη φορά σου έλεγε ότι αν δεν σου έρθει περίοδος όσο θηλάζεις, δε μένεις έγκυος.

Πάντως όσα σου είπε για τον αποθηλασμό νομίζω είναι λάθος, θα σου πουν και άλλα κορίτσια που ξέρουν καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες.PΑPPY σε ευχαριστω για την ενημερωση.Γνωριζω τις επιπτωσεις του συμπληρωματος,εχω ασχοληθει ωρες ατελειωτες διαβαζοντας για το θηλασμο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου αφου ημουν στο κρεβατι για πολλους μηνες.Παρολα αυτα ομως θα σου πω τα εξης.Κατ αρχην ο μικρος γεννηθηκε 2590 και μεχρι να σαραντισει οσες ωρες και να τον ειχα στο στηθος δεν χορταινε ποτε.Μετα τους θηλασμους του εδινα συμπληρωμα γιατι εκλαιγε απαρηγορητος και γυρευε με το στομα του φαγητο συνεχεια,το οποιο συμπληρωμα εκοψε μονος του σιγα σιγα καθως εφτανε το φυσιολογικο του βαρος.Τωρα εχει φτασει τα 6700 πινοντας ολη ημερα μονο απο μενα και ζητωντας λιγο παραπανω το βραδυ στο τελευταιο του γευμα.Να συμπληρωσω οτι απο την αρχη για να ενισχυσω την παραγωγη μου ειχα πιστο φιλο το θηλαστρο και τη μαγια μπυρας.Ετσι καταφερα και εχω αυξησει το γαλα μου και ακομα το αυξανω.Επομενως δεν νομιζω να συμβει αυτο που λες!!Αυτο στο οποιο ζητησα συμβουλη ειναι στον τροπο που θα το μειωσω για τους δικους μου λογους μετα το εξαμηνο ετσι ωστε ουτε το μικρο μου να μην αποπροσανατολισω αλλα ουτε και εγω να ταλαιπωρηθω με προβληματα στο στηθος.Καποιες κοπελες θα γνωριζουν την ιστορια μου ,ειμαι και εγω απο τις λιγο ταλαιπωρες για να γινουμε μανουλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, συγχαρητήρια! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωράκι.

Ρε συ Μαρίνα, ό,τι να 'ναι σου λέει ο γυναικολόγος σου. Σου έδωσε χάπια για αποθηλασμό ενώ το μωρό σου είναι δύο μηνών; Την άλλη φορά σου έλεγε ότι αν δεν σου έρθει περίοδος όσο θηλάζεις, δε μένεις έγκυος.

Πάντως όσα σου είπε για τον αποθηλασμό νομίζω είναι λάθος, θα σου πουν και άλλα κορίτσια που ξέρουν καλύτερα.

ANNA MARIA naii etsi mou eipe...kai malista tote mou eipe e afou den exeis poly gala an thes na apothilaseis...kai lew mpa den thelw.alla dwsta gia ooootan thelisw!meta to xrono thelw

tha deiksei...

MUMNASHA mhn neuriazeis...ypervoliko auto pou sou eipe.me 1 simplirwma den apothilazeis :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pantws kai emena o gynaikologos mou sintagografise xapia gia otan thelisw na kopsw to gala! :? mou eipe na mhn pinw polla ygra,na eimai afydatwmenh kai episis na exw sfixta demeno to stithos kai se kamia periptwsh na mhn vgalw to gala giati tha to aisthanomai na ponaei kai na einai vari!!! :o:o:o

καλά ο δικός σου πρέπει να ζει στην εποχή του Νώε!!! :?

αν είναι δυνατόν να λεέι τέτοια :shock::shock::shock::shock:

Αγγελική πολλά συγχαρητήρια (αν ήταν κάτι που επιθυμούσατε φυσικά) :D

με το καλό, όλα καλά σου εύχομαι να πάνε!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά ο δικός σου πρέπει να ζει στην εποχή του Νώε!!! :?

αν είναι δυνατόν να λεέι τέτοια :shock::shock::shock::shock:

Αγγελική πολλά συγχαρητήρια (αν ήταν κάτι που επιθυμούσατε φυσικά) :D

με το καλό, όλα καλά σου εύχομαι να πάνε!! :D:D

απαραδεκτος ο γυναικολογος!!!! :evil::evil::evil: τι να πω!!!

και με ενα συμπληρωμα, θα ερθει ο αποθηλασμος σε 2 με 3 μηνες, οποτε θα ειναι στην ηλικια που θα θελεις να αποθηλασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageliki sovara???sigxaritiria!!!!

pantws kai emena o gynaikologos mou sintagografise xapia gia otan thelisw na kopsw to gala! :? mou eipe na mhn pinw polla ygra,na eimai afydatwmenh kai episis na exw sfixta demeno to stithos kai se kamia periptwsh na mhn vgalw to gala giati tha to aisthanomai na ponaei kai na einai vari!!! :o:o:o

den skopeuw na ta parw sintoma egw vevaia...sto psygeio einai!

alla eipe pws an den ta pareis mporei na yparksei provlima

Τι μεσαιωνικές πρακτικές είναι αυτές? Αυτός ο γιατρός θέλει καταγγελία!

Αγγελική συγχαρητήρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως προς πληροφορηση μερικων κοριτσιων στυο γιου μπυθηλασα ενα χρονο κ στους 4,5 μηνες ξεκινησα συμπληρωμα το κρατησα ενα χρονο με συπληρωμα κ μετα το εκοψα εγω κ ειχα γαλα δεν παει να πει αμα δωσεςι ξενο θα αποθηλασεις απλα μειωνεται κι αλλο η ποσοτητα που βγαζεις...στη μικρεη ηταν διαφορετικα κ ειναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...