Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ '11 ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΣΚΑΝΤΑΛΙΕΣ


Recommended Posts

Gioulaki mou perastika sto mikro sou andraki, twra pou 3ekinisate tin antiviwsi 8a vlepeis veltiwsi mera me tin mera, kali dinami.. Dwse tou ta filia mas :-*:x:-*

Simera exoume gamo tou 1ou mou 3aderfou k den exw rouxa na foresw :oops: k xtes eixame k talaipwri8ika na vrw kati na valw giati ola mou ta jeans me sfiggoun stin koilia..Aste pou vafomoun k trexe o idrwtas mou exei poli zesti genika, den antexw allo.. K akomi Iounio exoume :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 993
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια χαίρομαι που περάσατε όμορφα στην συνάντηση :D

Ξέρω το κάθε μωρό ειναι μοναδικό κ αξιολάτρευτο,τα λατρεύω!!!

Αφροδίτη μου νεοφωτιστες κ τυχερές να ειναι τα κοριτσάκια μας κ όλα τα μωράκια!

Πήγα κ εγώ σημερα να την κοινωνίσω,δεν το περίμενα αλλά εκατσε κυρία στην αγκαλιά μου,μέχρι να τελειωσει η λειτουργία,σε καποια στιγμή μου μυρισε κ ναι...ειχε κάνει κακά της...ευτυχως ηταν προς το τέλος αλλά ειχα αγχος μην μου συγκαει...την πήρε και ο υπνος.

Ανοιξε τα ματακια κ ειδε τον παπά να της βαζει το κουταλακι με την θεια κοινωνια στο στομα,εκλαψε λίγο αλλά της πέρασε.

Οι νονοι δεν μπορεσαν να ερθουν γτ δουλευαν,ευτυχως με βοηθησε μια κυρια με την λαμπάδα.

Το μονο που ξέχασα να της φορέσω τον σταυρό.

Ειδα μωράκια ντυμένα κρεμμυδι με τα βαπτιστικα τους,το ενα κοριτσακι έκλαιγε τόσο πολύ προφανως γτ η έξυπνη μανούλα της της φόρεσε ΚΑΙ καλτσόν!!!Μα ειναι δυνατον βρε παιδια???

Σημερα θα την κάνουμε μπάνιο με τους νονούς...επιτελους!!!

Τα εσωρουχα κ πετσετες λαδοπανα θα τα ξεπλυνω στην θαλασσα κ το φορεμα της με το νερό απο το μπάνιο που θα ξεβγαλθει,αυριο το πρωί θα το πάω στην εκλησσια για να το ρίξουν στο ειδικό χωνευτήρι...

Μπορει να ειναι υπερβολή όλα αυτά,αλλά θυμάμαι την γιαγιά μου που ηταν απολυτη σε αυτά τα θέματα κ δεν μου εχει μείνει τίποτα άλλο απο το να τιμήσω έστω την παράδοση κ την μνήμη της....με αυτόν τον τρόπ

Γιούλη περαστικά στον Αλεξάκο,πρεπει να ταλαιπωρηθηκε πολύ το μαναράκι μου,ευτυχως που εγινε εγκυρα η διάγνωση!!!!

Την αγάπη μας κ τα φιλιά μας να δώσεις στα "2 μάτακια σαν γαλάζιες λίμνες"....

Εχτές εμεις ειχαμε γενέθλεια ενός 6χρονου ανηψιού,ωραία περάσαμε,βεβαια εγώ κυνηγι πίσω απο την Χριστίνα όπως κ η Δαφνη....γελάει κιόλας γτ της αρέσει,στο σπίτι παιζουμε κρυφτό κυνηγητό κ ξεκαρδίζεται στο γέλιο!!!!

Φιλια τα λέμα αργότερα.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγω μου εγω δεν του ειχα βαλει το σταυρουδακι στο λαιμουδακο του, ηταν και 4 μηνων! επρεπε;

Εγω κοριτσια εχω κολησει αυτες τις μερες με το χομπυ μου!!! που μου το κολησε η Γωγω!! το scrapbooking. ειναι να δημιουργεις διαφορα με χαρτια, αυτοκολητα κτλ. (για οσες δεν ξερουν τι σημιανει, ουτε εγω δεν ηξερα μεχρι προτεινως :lol::lol::lol: ) ξεκινησα με το ημερολογιο του Διονυση και σημερα εφτιαξα το τρενακι για την αδελφη μου, το χαρτι ηταν ηδη κομμενο.

Τωρα θελω να φτιαξω ευχολογια για κοριτσια και αγορια. Για κοριτσια εχω βρει το σχημα, αλλα για αγορια μια βοηθεια θα ηηθελα απο εσας. τι πουλαει πιο πολυ; και σαν σχεδιο και σαν θεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω, που την κοινωνησα σημερα, δεν της εβαλα το βαφτιστικο της φορεμα γιατι αμεσως μετα θα πηγαιναμε σε αλλη βαφτιση και θεωρησα οτι ειναι αγενεια στο κοριτσακι που βαφτιζεται να εμφανιστει ενα αλλο μωρο και να "κλεψει την παρασταση" κατα καποιον τροπο!!οποτε, της εβαλα ενα απλο λευκο φορεματακι, και τον σταυρο της!! ο νονος δεν ηρθε, δεν ηθελα να τον κουβαλησω για μιση ωρα, αφου μετα επρεπε να φυγουμε κατευθειαν, και τη λαμπαδα την ειχε ο γιωργος!! μονο που η σκατουλα, εβγαλε τα λουλουδακια απο τα βαφτιστικα της παπουτσακια και τελικα της φορεσα τα πεδιλακια της!!!αυριο στον τσαγκαρη να τα ραψουμε!!!

επισης, αποφασισα να μην της δινω χερακι για να περπαταει και να αναγκαστει να κανει μονης της βηματα ( με πολλα μπραβο και ενθαρρυνση, εννοειται!!!) και ηδη σημειωσε μια μικρη προοδο το μεσημερι...

γωγω, μια χαρα το χριστινακι!!μπραβο!!τι καλα, χρυσο δοντακι τα παιδακια μας!!! κι εμενα μου αρεσουν οι παραδοσεις!! μπανιο την εκανα την τεταρτη και το νερο το κρατησα και το πηγα σημερα στην εκκλησια, δεν μου πηγαινε η καρδια να το χυσω αλλου!!! εσυ, δεν την εχεις κανει μπανιο;; :shock:

γεωργιαννα, μ'αρεσει το κολλημα σου , ειναι δημιουργικο και δεν εχει και πολλες θερμιδες!!! :lol::lol: για αγορακια ειναι λιγο δυσκολο να βρεις πολλες ιδεες....δες εδω http://www.sfragidomania.gr/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Αφροδιτη. μπηκα εχθες αλλα δεν βρηκα κατι που να μου αρεσει.

Το σιτε της δουλειας μου ειναι www.papershop.gr

οτι θελεις μου λες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικά στον Αλέξη μας!

Γεωργιάννα ωραίο χόμπυ κόλλησες, όμορφα πράγματα φτιάχνεις!

Για το περπάτημα κλπ. κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του, μη βιάζεστε και μη τα πιέζετε! Η ανησυχία ξεκινάει αν το παιδάκι δε κάνει προσπάθειες να περπατήσει έχοντας κλείσει το 15ο μήνα και αν δεν έχει περπατήσει μέχρι τους 18 μήνες.

Εγώ πήγα για πρόβα σήμερα, έχουμε βγάλει καταπληκτικό υλικό, τώρα το συνθέτουμε και νομίζω πως θα βγει κάτι καλό! Για παράσταση μάλλον τον Οκτώβριο! Ο Άρης πέρασε μια χαρά ένα τρίωρο με το μπαμπά του, τα πήγαν άριστα!

Τρέχω να δω τη κατσαρόλα μου, μαγειρεύω κουνελάκι λεμονάτο με θυμάρι, γιάμι!

Μουτς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ....ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ...ΕΒΓΑΛΕ ΑΡΓΑ ΔΟΝΤΙΑ 11 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ,ΕΧΟΥΜΕ 4 ΕΩΣ ΤΩΡΑ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΚΑΜΩΜΕΝΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑ,ΒΑΡΟΣ-ΥΨΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ,ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΔΕ ΛΕΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΥΠΟΤΥΠΩΔΗΣ ΛΕΞΗ...ΜΟΝΟ ΜΑΜ,ΝΕ ΝΕ(ΝΕΡΟ),ΤΑ ΤΑ, Κ ΣΤ ΧΑΣΗ Κ ΣΤΗ ΦΕΞΗ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑ ΜΠΑ,ΜΑ ΜΑ......ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΛΛΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΑΜΑ-ΜΠΑΜΠΑ???ΜΙΛΑΜΕ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΤΡΕΛΑ...ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ??ΛΕΤΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΣΕ ΟΛΑ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ,ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ,ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ....ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ??ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ???ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ???ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...ΦΙΛΑΚΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη ειδα την Αθηνα καλα κανεις Αφροδιτη μου και δεν την κρατας αλλο. εχει βολευτει κανονικα!!!!!

Δαφνη μου η Αθηνα περπαταει κανονικοτατα αλλα θελει να "παιδεψει" την μανα της!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη ειδα την Αθηνα καλα κανεις Αφροδιτη μου και δεν την κρατας αλλο. εχει βολευτει κανονικα!!!!!

Δαφνη μου η Αθηνα περπαταει κανονικοτατα αλλα θελει να "παιδεψει" την μανα της!!

ααααχ!!κατι ηξερες εσυ και εκανες τους γιους!!! :lol::lol::lol::lol:

γιουλη, ενα θα σου πω : ο αντρας μου μεχρι 3 ετων δεν ελεγε κουβεντα και μονο εδειχνε με το δαχτυλο!!! :shock::shock::shock::shock: αλλα, επειδη, καταλαβαινε ο γιατρος τους ειπε να μην ανησυχουν και οντως στα 3 τα ειπε μαζεμενα!!! :lol::lol::lol: δεν εννοω φυσικα οτι ετσι θα κανει ο αλεξακος, προς θεου!!!αλλα οτι εφοσον δειχνει να καταλαβαινει δεν υπαρχει καποιο προβλημα και η προοδος του ειναι απλα θεμα χαρακτηρα, ποσο τους αρεσουν οι αλλαγες η ποσο σιγουρος θελει να ειναι για να κανει κατι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια ηρθια κι εγω!

Καταρχην να σας ζησουν και με το ονομα η αθηνουλα και η ζηνα μας!! χαχα Ζηνα επρεπ ενα τη βγαλετε λεμε!! γελασα τοσο με το ποδι εξω απο τηνμ κολυμπηθρα χαχα

Περαστικα στον Αλέξη !

Μεγια το καρότσι αναστασια..εχω κι εγω το ιδιο και οντως ειναι απο τις καλυτερες αγοες που εχω κανει! για τα κιλα που γραφεις δεν σχολιαζω γιατι θα παρεκτραπω..εισαι κορμι σταματα!!

Δαφνη μου περασατε ομορφα ε; ο ταξιδι-αρης σου ειναι πολυ φατσας οταν ειναι διακοπες! χεχε

Δαναη μου ησουν θεσ/νικη δε καταλαβα; Χαμπαρι δε πηρα κ ηθελα να σε δω κι εγω! την αλλη φορα η κουβεντα μας με ειχε βοηθησει ασε που θελω να χαιδεψω νεο μπεμπε!!

Ελενακι μονο 4 κιλα; πφ χαλατε τις παραδοσεις!!!

Σουλιτσα 3 παιδια ;;;;; καλα λεει ο αντρας σου χαχαχα!!! θα κοιματε σε αλλο σπιτι ετσι που σε κοβω φορτσάτη!!!

καλε ξεχασα να ευχηθω στην ελενα μας ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!! γΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ! Πως αντριδραει η εμμα;το εχω κιε γω απορια!

Γεωργιαννα επειδη το εχω κοιτραξει κι εγω για ευχολογια με πλεκτα στοιχεια θα σου πω για αγορι παιζει πολυ πριγκιπας , αεροπλανο , φουρφουρι ( ανεμομυλος)..μετα κλασσικα τρενακια αυτοκινητακια ειναι all time classic. καλη επιτυχια!!

Να σας πω κι εγω τα δικά μου γιατι ειμαι λιγο διαλυμενη ψυχολογικα...η Νεκαρια μου ΠΑΛΙ εκανε ιωση πυρετου 2 μερες κρατησε με 39.5 ανεβοκατέβαινε.. δεν τρωει τίποτα μονο θηλάζει ακι πινει τονους νερου .. θα φαει πολυ λιγο απο διαφορα.. δεν ξερω ειολικρινα νοιωθω ΑΧΡΗΣΤΗ ΜΑΜΑ... οτι δεν κανω το σωστο για εκεινη..την Παρασκευη θα παμε παιδιαοτρο ειμαι σιγουρη 2ος μηνας χωρις βαρος.. ειμαι να σκάσω γφιατι νομιζω οτι εγω τα κανω ολα λαθος... εχω χασει την σιγουρια μου δε ξερω τι προγραμαμ να της βαλω με το φαγητό οταν δεν τρωει τιποτα και ειναι επιλεκτική..πχ για δεκατιανο της κανω τοστ.. θα φαειμια μπυκια κ μετα θελει μονο τη γαλοπουλα ή μπορει να θελει μονο το ψωμι..επιλεκτικοτατη!! εσεις τι προγραμμα διατροφης ακολουθειτε τωρα μετα το χρονο;;

Δεν σας ειπα καναμε κι εμεις μπανιο στη θαλασσα και μαυρισαμε..αληθεια πως ειστε εσεις στην θαλασσα; εμεις με αντηλιακο και καπελακι αλλα θελω να βρω βαρκούλα με τέντα! ποια ειπε οτι ειχχε βρει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Touristria μου σε ευχαριστω για τις ευχές σου,δεν καταλαβαίνω για πιο λογο αισθάνεσαι άσχημα στο αν το παιδί σου περνάει μιά φάση που δεν θέλει να τρώει,λογικό δεν είναι εφόσον ήταν αρρωστούλικο??

Τα καλύτερα προσπαθείς να κάνεις κ απο οτι βλεπω καλοπερνάει με τα μπανάκια κτλ :D

Εμενα σε καποια φάση δεν έπινε καθολου γάλα δλδ 90 μλ με το ζόρυ,η παιδίατρος ειπε να της ξεκινησω εβαπορε,εγώ επέμενα κ μετά απο 1 εβδομάδα περίπου ξανα άρχισε το humana γυρω στα 450 μλ ημερησιως....

Το δεκατιανό ειναι αυγο-χυμο μπορει κ τόστ,φαγητό,φρουτόκρεμα' ή φρουτοκρεμα,φαγητό,γιαούρτι ή κρεμα κ δίαφορα σνακ.....περιπου έτσι.

Γεωργιάννα μου συγχαρητηρια στο καινουργιο σου χόμπυ!!!Ειναι πολυ ομορφο το τρενακι!!!Καλή αρχή!!!

Γιούλη κ η Χριστίνα 4 δοντάκια έχει κ ξεκάθαρες λέξεις δεν λεει,αλλά δεν ανυσηχω είμαι σιγουρη πως θα τα κανει μαζεμένα,εσυ συνέχισε αυτό που κάνεις κ να ανοιγεις διάλογο οταν σου μιλάει ακαταλαβίστικα.....

Αφροδιτη,ναι σήμερα επιτελους,ο παπάς μου ειχε πει 1 εβδομάδα,αλλά την επλενα απο κάτω,μονο μαλλί δεν έκανα..........

Πάω να την πέσω,ειμαι overdose!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένας μικρός μπούσουλας για όλες μας είναι τα παρακάτω:

Είναι λογικο να ανησυχησετε και να ζητήσετε τη γνωμη ειδικου αν το παιδι:

Στο τελος του 3ου μήνα

· Εχει ανισες και μη συμμετρικες κινησεις των χεριων ή/και των ποδιων του

· Δεν στηριζει εστω και για δευτερολεπτο το κεφαλακι του στην ημικαθιστικη θεση

· Δε δειχνει να αντιδρα σε δυνατους ηχους

· Δεν κανει φωνουλες

· Δεν παρακολουθει με τα ματια του ένα κοντινο αντικειμενο

· Δεν κοιταει παρατηρητικα τα ανθρωπινα προσωπα

· Δε χαμογελαει όταν σας βλεπει ή όταν του χαμογελατε

Στο τελος του 6ου μηνα

· Δεν εχει σταθερο το κεφαλακι του όταν καθεται

· Δεν σηκωνει, εστω και στιγμιαια, το βαρος του στα ποδια του

· Δεν προσπαθει, εστω και ατελως, να γυρισει από μπρουμυτα ανασκελα ή το αναποδο

· Δε γυριζει στον ηχο μιας κουδουνιστρας

· Δε γελαει

· Δεν προσπαθει να φτασει με το χερακι του και να γραπωσει καποιο παιχνιδι

· Δεν παρακολουθει τη μαμα που κινειται μπροστα του από τη μια ακρη του δωματιου στην άλλη, 180 μοιρες

Στο τελος του 9ου μηνα

· Δεν καθεται μονο του χωρις υποστηριξη της πλατης

· Δεν στεκεται στηριζομενο με τα χερια του όταν το βαζουμε ορθιο

· Δε μιμειται ηχους της γλωσσας ή δε βαβιζει με απλες συλλαβες, όπως μα-μα-μα, μπα-μπα-μπα

· Δε μεταφερει κυβακι από το ένα χερι στο άλλο

· Δε μπορει να κρατησει δυο κυβακια στα χερια του Στο τελος του 12ου μηνα

· Δε μπορει να καθισει από ξαπλωτο

· Δε μπορει να κρατηθει ορθιο εστω για δυο δευτερολεπτα

· Δε βαβιζει με πολλες συλλαβες, πχ μα-βα –μπα-βου

· Δε χρησιμοποιει τον αντιχειρα και το δεικτη για να πιασει ένα μικρο αντικειμενο, όπως μια σταφιδα

· Δε χτυπαει μεταξυ τους δυο κυβακια που εχει στα χερια του

· Δεν παιζει απλα παιχνιδακια όπως κου-κου-τζα

· Δεν επικοινωνει με τον τροπο του, χειρονομιες ή φωνουλες, τα θελω και τις αναγκες του

Στο τελος του 15ου μηνα

· Δεν κρατιεται ορθιο μονο του

· Δεν κανει προσπαθειες να περπατησει

· Δε χρησιμοποιει τις λεξεις ‘μαμα’ ‘μπαμπα’ με το συγκεκριμενο τους νοημα

· Δε χρησιμοποιει μια λεξουλα περαν του ‘μαμα’ ‘μπαμπα’

· Δε βαζει το τουβλακι μεσα στο κουτι ή το δοχειακι

· Δε χρησιμοποιει το μολυβι στο χαρτι κανωντας ακατεργαστες μουτζουρες

· Δε χαιρεταει ‘αντιο’ με το χερακι του

· Δεν παιζει με τη μπαλα

· Δε μιμειται δραστηριοτητες στο σπιτι, όπως μαγειρεμα, ανοιγμα του ψυγειου, διαδικασια φαγητου ή υπνου

Στο τελος του 18ου μηνα

· Δε μπορει να περπατησει

· Δε μπορει να περπατησει προς τα πισω

· Δεν εχει τουλαχιστον δυο λεξεις περαν του ‘μαμα’ μπαμπα’

· Δεν αφηνει ή ριχνει αντικειμενα από το χερι του

· Δεν πινει από παιδικο ποτηρακι

· Δεν βοηθαει αυθορμητα τη μαμα σε καποια δουλεια του σπιτιου

· Παιζει συνεχως με έναν επαναλαμβανομενο, στειρο, μη δημιουργικο τροπο, χωρις φαντασια ή προσποιηση

· Εχει ελαχιστη ή καθολου γλωσσα του σωματος (εκφρασεις, χειρονομιες)

Στο τελος του 24ου μηνα

· Δε μπορει να τρεξει

· Δε μπορει να κλωτσησει μια μπαλα προς τα εμπρος

· Δε μπορει να ανεβει τις σκαλες ορθιο, εστω με τη μαμα να βοηθαει κρατωντας το

· Δεν εχει τουλαχιστον 6 συγκεκριμενες λεξεις

· Δε δειχνει σωστα δυο εικονες στο βιβλιαρακι

· Δε μπορει να φτιαξει έναν πυργο με τουλαχιστον 4 τουβλακια

· Δε χρησιμοποιει καθολου πιρουνι ή κουταλι

· Δεν κανει παιχνιδι προσποιησης, όπως να ταιζει την κουκλα

Στο τελος του 3ου χρονου

· Δε μπορει να πεταξει τη μπαλα πανω από τους ωμους του

· Δεν ονοματιζει τουλαχιστον τεσσερις εικονες σε βιβλιαρακι

· Δε φτιαχνει πυργο από τουλαχιστον 6-7 κυβακια

· Δε μιμειται μια καθετη γραμμη στο χαρτι

· Δε βγαζει ή βαζει χωρις πολλη βοηθεια τα ρουχα του

· Δεν πλενει και δε σκουπιζει τα χερια του

Στο τελος του 4ου χρονου

· Δεν ισορροπει στο ένα ποδι για τουλαχιστον 1-2 δευτερολεπτα

· Δε γνωριζει μερικα χρωματα ή να μετραει 1-2 κυβακια

· Εχει λογο που είναι εστω και μερικως ακαταληπτος

· Δε μπορει να αντιγραψει καλα έναν κυκλο

· Δεν αναφερει το ονομα ενός/ μιας φιλης του Στο τελος του 5ου χρονου

· Δε μπορει να πηδηξει στο ένα ποδι

· Δεν κατανοει τουλαχιστον τεσσερις προθεσεις, τρια επιθετα ή τεσσερα χρωματα

· Δε μπορει να αντιγραψει έναν σταυρο ή να ζωγραφισει έναν ανθρωπο με τουλαχιστον 3-4 μερη του σωματος

· Δεν παιζει επιτραπεζια ή παιχνιδια με καρτες

· Δε μπορει να ντυθει χωρις βοηθεια

Και πάλι αυτά δεν είναι απόλυτα αλλά είναι ενδείξεις.

Προσπάθεια να περπατήσει εννοούμε σηκώνεται όρθιο και πιάνεται από κάπου για να περπατήσει, δοκιμάζει ν'αφήσει χεράκια και να ισορροπήσει κάνοντας έστω κι ένα βήμα.

Στο κομμάτι της ομιλίας είναι πολύ σημαντικό να βλέπουμε ότι αντιλαμβάνεται κάποια από αυτά που ακούει, έχει συνδέσει λέξεις με πράγματα ή με κινήσεις και μπορεί να ακολουθήσει πολύ βασικές εντολές (δώσε μου, έλα, κάτσε κλπ. - λίγο σα σκυλάκι :lol: ) και πως το ίδιο το παιδάκι προσπαθεί να πει πράγματα κι ας είναι εντελώς ακαταλαβίστικα.

Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό κι έχει το ρυθμό του.

Για το βάρος και το ύψος Γιούλη μου, ξέρω πως είναι μεγάλο άγχος, τα περνάω κι εγώ κι ο Άρης μικροσκοπικός είναι, θα κάνετε κάποιες εξετάσεις και ότι είναι θα το λύσετε. Μπορεί να έχει λίγη αναιμία ή κάποια αλλεργία (που συνήθως τις ξεπερνάνε με σωστή διατροφή) ή και τίποτα και να επανέλθει μόνος του. Κι εμείς κάναμε ένα σωρό εξετάσεις κι ακόμα περιμένω κάποια από τα αποτελέσματα.

Σας φιλώ γλυκά όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνη κ γιουλι θα φατε διαδυκτιακη σφαλιαρα να συγκεντρωθητε κ οι δυο σας!!!!!!

καλα τι ειναι αυτα που λετε?????

ρε γιουλι μια χαρα ειναι ο αλεξης το παιδι εχει τους δικους του ρυθμους!!!!ολα τα μωρα εδω στο γκρουπ εχουν πανω κατω την ιδια ηλικια αν κατσουμε ολες κ σου γραψουμε τι κανουν τα παιδια μας θα δεις οτι το ενα ειναι εντελως διαφορετικο απο το αλλο!!!!εδω η ανιψια μου ειναι περιππου 20-21 μηνων κ λεει ελαχιστες λεξεις οσες μπορει κ η ελενα να πει που ειναι 6 μηνες μικροτερη οσο για δοντια μα χαρα ειστε εμεις κολλησαμε εδω κ μηνες στα 8 ειδες εσυ κανεναν ανθρωπο χωρις δοντια???????????θα γινει ενα διμετρο τρελοπιπινο ο γιος σου κ δεν θα πιστευεις στα ματια σου!!!!!!να δεις ολα αποτομα θα τα κανει!!!!

εσυ ειρηνη παλι ε!!!!εισαι για πολυ ξυλο!!!!ακου εισαι αχρηστη μητερα!!!!!!μηπως να σου θυμησω τι αγωνα εκανες για να καταφερεις να την θηλασεις???ολα τα μωρα αρρωστενουν θελουμε δεν θελουμε δεν ειναι κατι για το οποιο μπορουμε να κανουμε κατι!!!!το να αρρωστηση ενα παιδακι δεν μας κανει κακες μητερες συντονησου ξανα κ μην σε ακουσω να λες αλλη φορα τετοιες κουβεντες για τον εαυτο σου!!!

για συ βρε γεωργιαννα μαστορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εμεις τα νερα απο το μπανιο της μικρης κ τα ρουχα πηγαμε κ τα ριξαμε στις ριζες ενος δεντρου δεν ξερω πως μας ηρθε ετσι κ δεν α πηγαμε στην εκκλησια....

δαφνουλα φανταζομε περασες τελεια στην κρητη..δεν εχω παει ποτε αλλα θα το ηθελα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!

αντρια αν ζεστενεσε απο τωρα εγω η ερημη τι να πω που εχω δυο μετρα κοιλια????υποφερωωωωω..

πολλα φιλια σε ολες κοριτσια μου δεν γυρναν αλλο οι σελιδες να ξανα διαβασω τι γραψατε κ δεν θυμαμαι τιποτα :oops::oops::oops::oops: διαβαζω τα νεα σας οταν δεν απαντησω σε καποια μην νομιζετε πως το κανω επιτηδες η οτι σας αγνοω πραγματικα ξεχναω εχω προβλημα μνημης μαλλον.....

εμεις γυρισαμε εχθες απο θεσσαλονικη μου ελειψε πολυ το σπιτακι μου..στεναχωρεθηκα ομως η μικρη δεν γνωρισε τον μπαμπα της :? μεσα σε 10 μερες τον ξεχασε?ειναι δυνατον???μετα απο ωρα πηρε θαρρος κ πηγε κοντα του...

σημερα το πρωι που ξυπνησε την αφησα στο πατωμα κ αντι να αρχισει να τρεχει οπως παντα εκλαιγε κ ηθελε να την παρω αγκαλια ξεχασε κ το σπιτι της????αν ειναι δυνατον!!!!!λετε κ εγω που θα λειπω 5 μερες για την γεννα να με ξεχασει?????? :?:cry::roll::roll::roll:

σημερα ενοιωσα ενα πονο στην κοιλια μου χεστηκα απο τον φοβο μου....

ειμασταν εξω την εκανα μια μικρη βολτα με το ποδηλατακι απο τον δρομο ενοιωθα μια ενοχληση κατω χαμηλα στην κοιλια μολις περασα την πορτα του σπιτιου διπλωθηκα στα δυο απο τον πονο...κ μεχρι τωρα τιποτα...τι λετε να ηταν???????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια Γιούλη ο Αλέξης εκτός από τη στασιμότητα βάρους και ύψους έχει άλλα συμπτώματα? Οι κενώσεις του πως είναι? Έχεις παρατηρήσει βλέννες ή αίμα? Έχει φουσκώματα ή πονάκια? Κοιμάται μπρούμυτα με τα χέρια στη κοιλιά? Έχει μαύρους κύκλους στα μάτια? Κάνει ανήσυχο ύπνο? Έχει καθόλου σπιθουράκια, ξηροδερμία ή κοκκινίλες στο δέρμα?

Ειρήνη! Εσένα θα σε δείρω στο τέλος. Γιατί καλή μου είσαι άχρηστη μάνα? Επειδή φροντίζεις τη μικρούλα σου με το καλύτερο τρόπο? Τα μωρά αρρωσταίνουν! Έτσι γίνεται! Και να σου πω και κάτι? Τους κάνει καλό ν'αρρωσταίνουν και λίγο, δυναμώνουν το ανοσοποιητικό τους. Με τόσους πυρετούς είναι απολύτως λογικό να μη τρώει η Νεκταρία μας! Συνέχισε να της προσφέρεις ποικιλία φαγητών και το γαλατάκι σου κι όλα καλά θα πάνε! Να μου το φιλήσεις το γλυκό μουτράκι της!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σουλίτσα τα μικρά μας βιώνουν πολύ έντονα τις αλλαγές και αποσυντονίζονται για λίγο, προσαρμόζονται όμως μια χαρά. Ούτε το μπαμπά της, ούτε το σπίτι της ξέχασε η Έλενα, ήθελε λίγο χρόνο να τα συνειδητοποιήσει. Και φυσικά δε θα σε ξεχάσει όταν πας να γεννήσεις! Θα σε περιμένει με ανυπομονησία να χωθεί στην αγκαλιά σου και να γνωρίσει την αδερφούλα της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λες βρε δαφνουλα μου????πραγματικα στεναχωρεθηκα πολυ με αυτην την συμπεριφορα της...δεν ειχε τυχει ποτε να φυγουμε τοσες μερες κ μου ηρθε καπως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Χαίρομαι που περάσατε ωραία στη συνάντηση! Εμείς δεν τα καταφέραμε όπως το φανταζόμουν γιατί ξυπνήσαμε οικογενειάκώς 10μιση! Ούτε θυμάμαι από πότε έχω να ξυπνήσω τόσο αργά. Η Κατερίνα είχε γκρίνια με τα δόντια τη νύχτα και μετά με τη ζέστη ζαβλακωθήκαμε τελείως στον ύπνο. Με έχει πιάσει απίστευτη αδυναμία με τη ζέστη, ευτυχώς που η εγκυμοσύνη δεν με πέτυχε καλοκαίρι γαιτί δεν ξέρω τι θα έκανα. Οι εγγυούλες να προσέχετε! Το υπόλοιπο Σ/Κ περάσαμε καλά, με πολλές δουλειές στο σπίτι (οι εργαζόμενες μανούνες ξεπατώνεστε τα Σάββατα ή μόνο εγώ είμαι η καταραμένη; - ευτυχώς με βοήθησε ο αντρούλης μου που έπλυνε το μπαλκόνι και έκανε όλα τα τζάμια!) και με βολτούλες έξω. Η Κατερίνα τρέχει και αμολιέται και όπως είπα και στον πατέρα της εκείνη μας πάει βόλτα όχι εμείς αυτήν.

Γιούλη και τουρίστρια ψυχραιμία! Μια χαρά είναι τα μωρούλια σας! Και θα αρρωστήσουν και μίζερα με το φαγητό θα γίνουν και μια χαρά θα μεγαλώσουν. Εμένα η μάνα μου με πήγαινε κάθε μέρα στην Πορτάρα (όσες ξέρετε από Νάξο) μήπως φάω καμία μπουκιά γιατί ήμουν πετσί και κόκαλο και σήμερα είμαι 1,75!

Όσο για δόντια, περπάτημα και ομιλία, δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες! Εμείς ακόμα μόνο 6 έχουμε και η Κατερίνα αρνείται πεισματικά να πει μαμά. Λέει μερικές άλλες λεξούλες, κυρίως πως κάνουν τα ζωάκια, πάει, γιαγια, μαμ, μπρ εννοεί το νερό και κάπως συνεννοούμαστε, αλλά πιο πολύ πλάκα έχει όταν αρχιζει να λέει ολόκληρες προτάσεις ή τραγουδάκια με τατατατατα!

Γιούλη μάλλον κράμπα έπαθες. Παίρνεις μαγνήσιο;

Δάφνη να χαίρεσαι τη μαμά σου!

Γεωργιάνα μεγειά το χόμπι!

Δεν θυμάμαι τα υπόλοιπα αλλά σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry που δεν σχολιάζω τα τόσα σημαντικά πράγματα που έχετε γράψει αλλά δεν είμαι καλά....... Πριν λίγο άνοιξα το pc και διάβασα τα νεάκια σας και εκεί που έγραφα το μήνυμα χτύπησε το τηλέφωνο. Πρέπει να πάω το μεσημέρι από το νοσοκομείο για να μου πουν μάλλον σε ποιό τμήμα θα δουλέψω και τι ωράρια. Έχω τρελαθεί από το άγχος μου...όπως και όλες τις τελευταίες μέρες. Μέχρι και ναυτίες νιώθω, κόπωση κτλ. Τα πρωινά δεν μπορώ να περπατήσω από την καταβολή. Με έχει πάρει πολύ από κάτω...

...γιατί να εξαρτάται απ'αυτούς το αν θα μπορέσω να μεγαλώσω το παιδάκι μου??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασια μου ηρεμησε βρε πανε πρωτα απο εκει δες τι εχουν να σου πουν κ μετα σκεφτεσε τι γινετε...δυστιχως ολοι απο καπου εξαρτωμαστε,ελπιζω τα πραγματα να πανε ομορφα για εσενα ηρεμησε λιγο ομως ναι?κ περιμενουμε τα νεα σου οταν γυρισεις!!!!!

ασε δεσποινα αυτη η ζεστη μας εχει πεθανει!!!!εγω με βλεπω ενα καλοκαιρι να το βγαζω κατω απο το κλιματιστικο!!!!

τρεχαντιρι κ το κατερινακι :lol::lol::lol::lol: μια απο τα ιδια :lol::lol::lol::lol:

εγω εγραψα γα τον πονο που ενοιωσα εχθες...κραμπα λες ε???η αληθεια ειναι οτι τα χαπια μου τα παραμελω σε αυτην την εγκυμοσυνη...μονο σιδηρο παιρνω καθε μερα το μαγνησιο κ το φολικο οξυ τα ξεχνα απο εχθες ομως τα περνω κ αυτα....δεν με εχει ξανα πιασει παντως τιποτα απο εχθες το βραδυ...

οι υπολοιπες που γυρνατε??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία ηρέμησε. Θα βρεθεί μια λύση. Δεν μπορούν στην αρχή να ρυθμίσουν τις βάρδιες με τρόπο που να σας εξυπηρετεί? Δεν θυμάμαι, παππούδες έχετε στην Αθήνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ γκάστρωσα τη Γιούλη! Σούλα εσένα εννοούσα, παίρνε τα χαπάκια σου και αν το ξανανιώσεις πάρε και το γιατρό, μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά κράμπα μου θυμίζει, εγώ παθαινα συχνά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλεεεεε αφηστε την Γιουλη ησυχη!!!! μην την βαζετε στο ματι :lol::lol::lol::lol:

κοριτσια γεια σας γραφω με το αριστερο γιατι με το αλλο βγαζω γαλατακι...

Σουλα μην ανησυχεισ, τα παιδακια μπερδευονται...και εγω ελειψα 5 μερες και την ειχαν οι γονεις μου και γενικα περνανε πιο πολλες ωρες οι γονεις μου με την μεγαλη και εγω ασχολουμαι με το μωρο και νιωθω ασχημα ΑΛΛΑ μολις ασχοληθω μαζι την τοτε γινεται παλι το...αυτοκολητακι μου....οτι και να γινει η μανα θα εχει παντα προτεραιοτητα (σορρυ μπαμπαδες αλλα περναμε τα πανδεινα να μην εχουμε και ενα μικρο οφελος? χιχι)

εγω κατα τα αλλα οδευω προς Δαφνί μερια...στην πτερυγα με τις λεχωνες αν υπαρχει :lol::lol::lol:

εχω 1 εβδομαδα που αρχισα 4-5ωρα δουλεια και κοντευω να τρελαθω...

σημερα ημουν στο δασαρχειο για δουλεια με ενα αγχος να προλαβω να γυρισω να ταισω το μπεμπακι μου...και αφησα γαλατακι να του δωσει η μαμα μου...τωρα βγαζω το επομενο....γενικα θηλαζω με πολυ κοπο εχω αυξησει την παραγωγη με μαγια μπυρας, σουπες κ τσαγακι αλλα βγαζω κ με το θηλαστο για να μπορει να δινει η μαμα μου τις ωρες μου λειπω ή καμια φορα μεσα στην νυχτα αν δεν βλεπω μπροστα μου...

Αναστασια κοριτσακι μου σε καταλαβαινω παρα πολυ και εγω ωρες ωρες τρελαινομαι και δεν ξερω τι θα κανω μολις φυγει η μαμα μου ...σε 1 εβδομαδα δηλαδη...ουφ...να παει παιδικο για λιγες ωρες η να την κραταει καποια γυναικα>? δεν γινεται? ενημερωσε μασ για τα αποτελεσματα...

φιλες μου σας χαιρετω...σορρυ που δεν σχολιαζω και αλλο και δεν μπαινω συχνα ελπιζω να μπορεσω να μπω συντομα...σν δεν μπω αναζητηστε με στο Δαφνι.... :?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα Σαμανθα ουτε να σαραντησεις δεν περιμενες; εργασιομανης εισαι; :lol::lol::lol:

Σουλα τα χαπια σου!!!!!! ειδικα τον μαγνησιο για τις κραμπες.

Οσο για το θεμα που μιλατε για το βαρος των παιδιων δεν θα σχολιασω επειδη εχω αντιθετη γνωμη με αυτα που λετε και επειδη ετσι και γραψω θα με φατε δεν θα πω τπτ.

Αφροδιτη δεν θα το πιστεψεις τι ειδα στον υπνο μου!!!!!!!!!! την Αθηνα σου 18 χρονων!! :o:o και καλα σκεφτηκα πως θα ειναι μετα απο πολλα χρονια εαν θα κανουμε παρεα και ειδα εσενα και την Αθηνα που ηταν σε μια καφετερια. Πανεμορφη και τα ομορφα ματακια της ειδα. και εσυ δεν πηγαινες πισω!! δεν ειχες αλλαξει και πολυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
    • Στο πλάι κοιμάμαι αλλά γυριζω στον ύπνο μου ανασκελα δεν το καταλαβαίνω 🤷‍♀️ μια χαρά πας από τα πράγματα του μωρού μαζεύονται σιγά σιγά 😊 πιστευω για τώρα δεν θα χρειαστεί να πάρεις και πολλά μετά όταν γεννήσεις θα κανείς και τις υπόλοιπες αγορές σου βλέποντας και κάνοντας 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...