Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποθηλασμός-βοήθεια από εμπειρες μανούλες!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά.Εχω ένα μωρό 11 μηνών κ εδω κ ένα μήνα περίπου ξεκινήσαμε αποθηλασμό.Μία βδομάδα περίπου δεν έφαγε καθόλου στήθος.Κ ενώ στην αρχή το στήθος μου δεν είχε πρηστεί πίστευα οτι θα γλιτώσω τα χάπια εχθές το βράδυ δεν μπορούσα να κινηθώ από τον πόνο κ έκανα το λάθος να του ξαναδώσω στήθος.Πρώτον δεν ΄σκέφτηκα οτι δεν κάνει να πιει το γάλα μετά από τόσες μέρες κ δεύτερον πήγα πάλι μια εβδομάδα πίσω... :( Λείπουμε από το σπίτι μας λόγω διακοποών στους δικούς μας κ δεν πήρα μαζί μου το θήλαστρο γιατί πίστευα οτι δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.Τώρα έκλεισα ραντεβού με γυναικολόγο αύριο να μου γράψει χάπια.Ξέρετε εσείς να μου προτείνετε κάποιον τρόπο ώστε να τα αποφύγω?Μου είπαν να το βγάζω λίγο λίγο αλλά έτσι δεν θα έχω συνέχεια έστω κ λίγο?Πέρασα 3 πολύ επώδυνες μαστίτιδες γιαυτό κ δε θέλω να περάσω πάλι τα ίδια..

Σας ευχαριστώ κ κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

δεν κατάλαβα γιατί δεν κάνει να θηλάσει μετά από μια εβδομάδα? γιατί? τι έχει το γάλα και δεν πρέπει να το πιεί?......αυτό πρώτη φορά το ακούω!!! εδώ υπάρχει ο επαναγαλακτισμός....είναι δυνατόν να μην κάνει να πιεί γάλα?

εγώ θα σου πρότεινα να αποθήλαζες σιγά σιγά....δλδ να δίνεις στο μωρό να θηλάζει, απλά θα μειώνεις τα γεύματα....εκεί που έκανες π.χ 5 θα κάνεις 3 μετά 2 μετά 1....αλλά θέλει σταδιακά.....είναι καλύτερα και για σένα αλλά και για το μωρό......προσωπικά πιστεύω ότι το μωρό το μπέρδεψες πολύ (συναισθηματικά)......του αρνήθηκες το γάλα του και μετά από καιρό το έδωσες!!....

επίσης είμαι κατά των χαπιών!!!....2 παιδιά θήλασα και χάπια δεν πήρα και όλα έγιναν ομαλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!Εμπειρία από αποθηλασμό δεν έχω αλλά από αυτά που έχω ακούσει σε συμβουλεύω να μην πάρεις χάπι,είναι πολύ επικίνδυνο!!Το γάλα δεν παθαίνει τίποτα αν δεν θηλάσεις αρκετό καιρό αλλά έτσι μπερδεύεις το παιδάκι σου,τη μια να θηλάζεις και την άλλη όχι.Αν θέλεις να αποθηλάσεις φυσικά,πρέπει σταδιακά να μειώνεις τα γεύματα μέχρι να μην θηλάζετε πια καθόλου αλλά αυτό θέλει αρκετό καιρό για να αρχίσει να μειώνεται η παραγωγή σου.Μετά όταν νιώθεις δυσφορία,θα βγάζεις ελάχιστο γάλα με το χέρι σου για να ανακουφιστείς.Όσο περνάει ο καιρός,θα μειώνεται το γάλα μέχρι να μην έχεις καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Σταδιακά ξεκίνησα τον αποθηλασμό ώσπου φτάσαμε στο ένα γεύμα κ μετά το σταμάτησα.Ισως χρειάζονταν λίγος χρόνος παραπάνω κ για τους 2 μας..

Οσο για ότι του έδωσα να φάει από το στήθος μια εβδομάδα αργότερα κ αν κάνει ή οχι μου είπαν άλλοι ότι ίσως δεν κάνει δεν ξέρω..

Τελος πάντων πήγα στο γιατρό κ μου πρότεινε κάποια ομοιοπαθητικά φάρμακα για 3 μέρες(βότανα) μου τα χαρακτήρισε κ σαφώς δεν έχουν σχέση με τα άλλα χάπια έτσι μου είπε κ τελικά αυτά πήρα.Προς το παρόν όλα καλά θα δείξει :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσακι μου αποθηλασα μονη μου οταν ο μικρος ηταν 8 μηνων κ δεν θα σταματαγα αλλα απο τον 6 ειχε αρχιζει να βγαζει δοντακια κ τα ακονιζε στο αμοιρο βυζακι μου εμεις μειωναμε τα γευματα σιγα σιγα ως που κοπηκε μονο του νομιζα οτι θα ναι πολυ δυσκολο αλλα ο βασιλης μου δεν με δυσκολεψε καθολου το παιδακι μου να ναι καλα συνεργαστηκε αψογα παρολο που 8 μηνες επεινε μονο μαμας γαλατακι.οποτε χωρις χαπια σιγα σιγα μειωνα τα γευματα κ θα κοπει..καλη τυχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οσο για ότι του έδωσα να φάει από το στήθος μια εβδομάδα αργότερα κ αν κάνει ή οχι μου είπαν άλλοι ότι ίσως δεν κάνει δεν ξέρω..

αυτό το ότι μας λένε οι άλλοι, εγώ θα σου έλεγα να μην το ακολουθείς.....όχιμόνο τώρα στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά και σε άλλα ..... θα ακούσεις πολλά.....πριν αποδεκτείς κάτι ψάξε, δες και άλλες απόψεις, σήμερα με το διαδίκτυο μπορούμε να ενημερωθούμε για πολλά και με επισημονική σφραγίδα!!! :!::!::!:

να φανταστείς ότι κάποιος είπε "μην κάνεις ηλιοθεραπεία γιατί θα χαλάσει το γάλα σου, θα ξυνίσει" :o:o:o τι πιο ηλίθιο δλδ!!!

για αυτό καλύτερα να ψάχνουμε λίγο..........αφού πήρες τα ομοιοπαθητικά, καλή τύχη σου εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα το γαλα δεν χαλαει μεσα στο στηθος!

Και εγω αποθηλασα σιγα σιγα, μπορει το στηθος σου να κανει υπερ παραγωγη!! καλο ειναι ενα ακολουθησεις ενα γευμα την ημερα για περισσοτερο καιρο, αλλα να μην βγαζεις με το θηλαστρο. Εγω με τπτ δεν θα επαιρνα χαπια, μη σου κανει ζημια για μελλοντικη εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ό,τι ξέρω εάν δεν πιει το μωρό έστω και ένα γεύμα από το στήθος τότε θα πρέπι να βγάλεις το γάλα που θα έπινε από το στήθος και για να μην πετρώσει το στήθος αλλα και για να πίνει κάθε φορά "νέο γάλα".

Ίσως για αυτό να σου είπαν ότι δεν έπρεπε μετά από τόσες μέρες να τον θηλάσεις...έπρεπε να βγάλεις το γάλα που είχε συσσωρευτεί στο στήθος σου και σε έκανε να πονάς και μετά να θήλαζες το μωράκι σου.

Καλή επιτυχία εύχομαι στην προσπάθειά σου,μην αγχώνεσαι, θα τα καταφέρετε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.Τελικά πήρα τα ομοιοπαθητικά φάρμακα κ όλα καλά..

Ίσως πράγματι ήθελε λίγο καιρό παραπάνω από ένα μήνα που πίστεψα οτι χρειαζόταν όμως τέλος καλά όλα καλά.Πήρα τα χάπια γιατί φοβήθηκα διότι με 3 πολύ επώδυνες μαστίτιδες δεν ήθελα να περάσω πάλι τα ίδια.

Να είστε όλες καλά κ να χαίρεστε τα παιδάκια σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ό,τι ξέρω εάν δεν πιει το μωρό έστω και ένα γεύμα από το στήθος τότε θα πρέπι να βγάλεις το γάλα που θα έπινε από το στήθος και για να μην πετρώσει το στήθος αλλα και για να πίνει κάθε φορά "νέο γάλα".

Ίσως για αυτό να σου είπαν ότι δεν έπρεπε μετά από τόσες μέρες να τον θηλάσεις...έπρεπε να βγάλεις το γάλα που είχε συσσωρευτεί στο στήθος σου και σε έκανε να πονάς και μετά να θήλαζες το μωράκι σου.

Καλή επιτυχία εύχομαι στην προσπάθειά σου,μην αγχώνεσαι, θα τα καταφέρετε!!

Δυστυχώς, αυτό που λες δεν ισχύει.

christin888 αν δεν σου είναι κόπος μας γράφεις ποια είναι αυτά τα χάπια, γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι για ομοιοπαθητικά χάπια, παρά μόνο ξέρω τα γνωστά επικίνδυνα που συστήνουν οι γυναικολόγοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christin888 αν δεν σου είναι κόπος μας γράφεις ποια είναι αυτά τα χάπια, γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι για ομοιοπαθητικά χάπια, παρά μόνο ξέρω τα γνωστά επικίνδυνα που συστήνουν οι γυναικολόγοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεσαι :D Δεν ρωτάω για να τα πάρω εγώ. Πρώτον έχω μπροστά μου μέλλον για τον αποθηλασμό, και δεύτερον θα προτιμήσω τον φυσικό αποθηλασμό, όχι κάποιο χάπι.

Σε ρώτησα από περιέργεια γιατί δεν είχε τύχει να ξαναδιαβάσω κάτι τέτοιο, και φυσικά καλό είναι να μαθαίνουμε τι υπάρχει γύρω μας.

Από τη μία χαίρομαι που ο γιατρός σου πρότεινε τα ομοιοπαθητικά και όχι τα συμβατικά χάπια, από την άλλη σίγουρα θα ήταν προτιμότερο να γνωρίζει και να σου δώσει σωστές συμβουλές αποθηλασμού χωρίς την παρέμβαση κάποιου χαπιού. Τουλάχιστον τα ομοιοπαθητικά από όσο ξέρω αφού προέρχονται από την φύση, δεν έχουν παρενέργειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...