Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ '11 ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΚΕΡΑΚΙΑ


Recommended Posts

Τελικά λίγο πολύ όλοι οι άντρες μοιάζουν μεταξύ τους....δεν παίζονται λεμε!!!

Ο δικός μου ειναι με τις ώρες του,αν ασχοληθεί θα ασχοληθεί μέχρι αηδίας,θα μου τι σπάει σε κάθε τι που κάνει κ φυσικά θα τα βάζει μαζί μου,το αποτέλεσμα θα ειναι καλό όμως γτ ειναι πολύ ψείρας.

Ευτυχως τα οικονομικά τα έχει αναλάβει αυτός κ ειναι πολύ υπευθυνος κ συνεπής.

Ειναι παρα πολύ γκρινιάρης όμως κ γινεται σπαστικός.

Οταν δεν θέλει να ασχοληθεί Τελος.Θα ακούγομαι εγω η γκρινιάρα που του την σπάει κ εγώ για να τον πείσω σπαω τα δικά μου νευρα....

Ενα ξέρω στην αρχή που τον γνώρισα ήταν γλυκούλης,μου επλενε τα πιάτα μου,νοικοκύρης κ ελεγα αυτός ειναι ο ανθρωπος μου.................τωρα???Μου βγαζει την πιστη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσακια ευχαριστω για τη συμπαρασταση!!!

η αληθεια ειναι οτι αμεσως τα ξαναβρηκαμε και συμφωνησαμε να μην ξαναπουμε πραγματα που δεν εννοουμε...και αποφασισαμε να μην αφηνουμε την αθηνα να κλαιει για να κοιμηθει....το βραδυ πινει το γαλα στην κουνια της και επειτα γυρναει πλευρο και κοιμαται, το μεσημερι αν ειναι πολυ νυσταγμενη θα την κοιμιζω στο καναπεδακι στο δωματιο της, αλλιως θα χαζευουμε μαζι στο κρεβατι μας παιζοντας κι αν τυχει και κοιμηθει θα την πηγαινουμε στην κουνια....πρωτα απ'ολα πρεπει να ακουμε το παιδι μας ;)

δεσποινα, οταν την πηγαινουμε το μεσημερι στην κουνια ειναι πολυ νυσταγμενη, απλα δεν θελει να κοιμηθει....τι να πω...

γιουλη, καπως ετσι ειναι ολοι, και ειναι με τις ορεξεις τους...

δαφνη, σ'ευχαριστω για τα γλυκα σου λογια, εχεις δικιο δεν αξιζει τον κοπο τοσος χαμος για τον υπνο, αλλα βλεπεις ειναι ευαισθητο θεμα σε καθε οικογενεια, και για καποιο λογο καθοριζει αν εισαι επιτυχημενος γονιος η αν εχεις καλο παιδι :twisted:

αναστασια, μην νευριαζεις κι εσυ με τον αντρα σου χωρις να φταιει!!! :lol: περιμενε να υπαρχει λογος!!

καληνυχτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

εχθες δεν μπορεσα να μπω το απογευμα γτ ειχε ο μικρος πολυυυυυ γρινια και ηταν και ο ανδρας μου σπιτι. Καλα δεν εκανε και τπτ μπροστα στο λαπτοπ του καθοταν ολη την ωρα και τα νευρα μου τσαταλια!!!!!! Δεν ξερω τι να τον κανω, σκεφτομαι να του στειλω ενα μνμ ή εμαιλ και να του εξηγησω γτ εαν μιλαμε παλι εγω φταιω. εχθες το βραδυ οταν του ειπα οτι δεν το αντεχω αλλο να παιζει και να με αγνοει μου ειπε οτι με αφησε να δω τηλεοραση!!!!! αυτο εχω εγω αναγκη;

Οπως βλεπετε και εμεις ξεκινησαμε τα προβληματα!!! και θα συμφωνησω με την Αναστασια γτ ολα εμεις και αυτοι να το ξυνουν;;;;;

Οσο για το μεσιμεριανο υπνο ειμαι της αποψης οτι το παιδι πρεπει να ξεκουραζετε. εχθες το βραδυ ο Διονυσης ηθελε να τον κοιμησω εγω, ενω κοιματε μονος του. και το προσεξα αυτο και το προηγουμενο βραδυ. εχθες ομως τον αφησα να κλαψει μεχρι που καταλαβε οτι δεν θα τον κοιμηζα εγω, πηγαινα ομως αναδιαστηματα και τον ξαπλωνα και μετα συκωνωταν. εμενα δεν με πειραζει που κλαιει αντιθετα με κανει πιο σκληρη. ετσι ημουνα παντα. ο ανδρας μου τον ακουγε αλλα μου ειπε οτι δεν θα επεμβει για να ακολουθουμε κοινη γραμμη. ολο αυτο διαρκησε γυρω στο μισαωρο.

Γιουλη μου οπως τα περιγραφεις δεν μπορεις να εχεις καμια εμπιστοσυνη στον Νικο. Παει καμια βολτα με το καροτσι εξω;

Αφροδιτη παλι καλα που τα βρηκατε. απ'οτι καταλαβαινω ειναι πιο αυστηρως ο Γιαννης απο σενα. Ποτε θα εχεις απαντηση για το αποσπασμα;

Ειχε καμια σας νεα αππ την Σαμανθα; ειδα στον υπνο μου οτι γεννησε αγορακι!! και σκεφτομουνα να γραψω στην Σουλα και να της πω οτι κερδισα το στοιχημα! :lol::lol::lol: Καλα τι ονειρο και αυτο!!!! Μ'ενα πονο Σαμανθα μου!!!!!!!!!!!!!!!!! αντε αγορακι να ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Ελπίζω να είναι καλή η μέρα γιατί η νύχτα αφήστε τα.....

Η Γεωργία ξύπνησε 3 φορές μέχρι τις 1. Μετά έβλεπα εφιάλτες συνεχόμενα. Ξύπναγα απ'τον ένα, και με το που κοιμόμουν έβλεπα άλλον. Κουρέλι έγινα... Στις 5 ξαναξυπνάει η Γεωργία και την παίρνουμε στο κρεββάτι μας γιατί δεν είχα κουράγιο να την ξανακοιμήσω. Αυτό δεν ήταν λύση τελικά γτ πάλι είχα το νου μου μην πέσει (παρόλο που ήταν ανάμεσά μας) και δεν κοιμήθηκα βαθιά........

Βγάζει τον 1ο τραπεζίτη το μανάρι μου γι'αυτό μου τα κάνει αυτά. Χτες είδα δυο "σημαδάκια" πάνω στο πρησμένο ούλο της!

Αυτήν τη στιγμή μου τραβάει τα ρούχα για να την πάρω αγκαλιά. Πάω να την κάνω μπανάκι και επιστρέφω να σχολιάσω τα υπόλοιπα για τους άντρες :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ άυπνη είμαι! Ξύπνησε 2.30 με πολύ κλάμα! Της έκανα γάλα, της έδωσα ντεπόν, την έκανα βόλτες, κατά τις 4μιση κοιμήθηκε αλλά ξυπνούσε πάλι για λίγο μέχρι τις 8.30. Και τα προηγούμενα βράδια ήταν ανήσυχη. Δόντια μάλλον! Άντε πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιλησα με μνμ με την Ελενα και μου ειπε οτι ειναι στο Τζανειο με τον Γιωργακη επειδη εφαγε τσιγαρο. αυριο μαλλον θα βγουνε. Ο μικρος ειναι κολλημενος απανω της. λεπτομερειες δεν γνωριζω.

Αναστασια ασε τους ανδρες γτ δυστηχως τους χρειαζομαστε :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πειτε ιδεες για τον επομενο τιτλο!

Μήπως να το πούμε οι πρώτες μας δηλητηριάσεις? Καλέ τι πάθαμε με αυτά τα μωρούλια? Θα αφήσουν τίποτα που να μην το δοκιμάσουν?

Έλενα περαστικά! Ελπίζω να είναι καλά τώρα ο Γιωργάκης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ! Το κακομοίρη το Γιωργάκη! Να βγουν γρήγορα εύχομαι κι όλα περαστικά να'ναι.

Τα άτιμα, όλα στο στόμα τα βάζουν! Χα χα, ωραία ιδέα για τίτλο Δέσποινα, μήπως έτσι το ξορκίσουμε το πράγμα!

Ο Βαγγέλης κάνει μικρές επανορθωτικές κινήσεις... Αμάν πια μ'αυτούς τους άντρες! Μαζί δε κάνουμε και χώρια δε μπορούμε βέβαια...

Άυπνη κι εγώ (τώρα που το σκέφτομαι έχω 10 μέρες να κοιμηθώ κανονικά...), μας ταλαιπωρούν δόντια, γκρίνιαζε μέχρι τις 3.30! κι ας είχε πάρει και ντεπόν! Και θήλαζε όοοολη νύχτα! Τώρα εγώ σέρνομαι αλλά ο Άρης αδειάζει πάλι τη βιβλιοθήκη...!

Είμαι όμως χαρούμενη γιατί παίρνει βάρος σιγά σιγά και γιατί μου πέτυχε το κέικ που θα φτιάξω για τούρτα! Ήθελα να του κάνω μια τούρτα που να μπορεί να τη φάει κι εκείνος. Το κέικ έχει μόνο ξερά φρούτα, αμύγδαλα, χυμό πορτοκάλι και αλεύρι ολικής, δεν έχει ούτε γαλακτοκομικά, ούτε ζάχαρη! Από πάνω θα το σκεπάσω με αμυγδαλόπαστα και θα το διακοσμήσω. Η δοκιμή πέτυχε και μόλις έφαγε κι ο Άρης λίγο και του άρεσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!

κι εμεις μια απ'τα ιδια αποψε...ξυπνησε στις 3.30 ,της εκανα γαλα αλλα δεν της εφτασε, ρουφουσε τον αερα και μετα μεχρι να κοιμηθει πηγε 5 :o ευτυχως, κοιμηθηκα το πρωι μεχρι τις 10 και μιση γιατι την ειχε ο γιωργος ;)

γεωργιαννα, ο γιωργος ειναι πιο σκληρος απο εμενα, μαλλον γιατι εγω μετα τη γεννα μαλακωσα :oops: σαν καθηγητρια , ημουν παντα πιο αυστηρη, αλλα απο τοτε που ηρθε η αθηνουλα , τα ξεχασα ολα!! :lol:

δεν ειναι κακη ιδεα να στειλεις ενα mail στον αντρα σου, στον γραπτο λογο ειμαστε πιο ψυχραιμοι ;) για την αποσπαση, θα την κανω αρχες της εβδομαδας και ελπιζω για το καλυτερο :D

κι εγω σκεφτομουν την ελενα-σαμανθα και μαλιστα οτι εχει γεννησει αγορακι!!!λεεεεεεες;;;;

τι να πω με τα μικρουλια μας!!!περαστικα στο ζοζεδακο της ελενας!!!κριμα ρε γμτ, οσα φερνει η ωρα δεν τα φερνει ο χρονος !!!

ο τιτλος δεν μου πολυαρεσει, ισως : οι πρωτες μας αταξιες;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δαφνη μου ωραια ιδεα για τιτλο!!!!!

του δινεις ξηροι καρποι; εμενα δεν μου επιτερει ακομη.

Αφροδιτη του ετσειλα μνμ για την ακριβεια μου βγηκαν 3 μηνυματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δάφνη, οι ξηροί καρποί απαγορεύονται μέχρι τουλάχιστον 2 ετών, είτε λόγω πνιγμού, είτε λόγω αλλεργιών :?

Ρώτησες τον παιδίατρο? Αυτό νομίζω ότι είναι κοινή γραμμή όλων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ για πλάκα το είπα για τις δηλητηριάσεις! Θα το δει η Πρόνοια και θα μας τα μαζέψει! :lol:

Οι σκανταλιές είναι πιο ωραίο!

Γεωργιάννα κι εμείς όταν ζορίζουν τα πράγματα με emails και μηνύματα επικοινωνούμε. Παίρνει ο καθένας το χρόνο του πριν απαντήσει και είμαστε λίγο πιο ψύχραιμοι.

Δάφνη ωραία η τούρτα. Εγώ έχει τύχει να της δώσω ξηρό καρπό μέσα σε κουλουράκι ή κέικ. Με ένα μεγάλο κομμάτι βέβαια πνίγηκε κι έκανε εμετό γι αυτό τώρα προσέχω να είναι μικρό αλλά για αλλεργίες δε φοβάμαι. Η παιδίατρος μου είπε και φράουλα να της δώσω. Εϊχε πλάκα πως ξίνισε όταν πρωτοδοκίμασε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ για πλάκα το είπα για τις δηλητηριάσεις! Θα το δει η Πρόνοια και θα μας τα μαζέψει! :lol:

Οι σκανταλιές είναι πιο ωραίο!

Γεωργιάννα κι εμείς όταν ζορίζουν τα πράγματα με emails και μηνύματα επικοινωνούμε. Παίρνει ο καθένας το χρόνο του πριν απαντήσει και είμαστε λίγο πιο ψύχραιμοι.

Δάφνη ωραία η τούρτα. Εγώ έχει τύχει να της δώσω ξηρό καρπό μέσα σε κουλουράκι ή κέικ. Με ένα μεγάλο κομμάτι βέβαια πνίγηκε κι έκανε εμετό γι αυτό τώρα προσέχω να είναι μικρό αλλά για αλλεργίες δε φοβάμαι. Η παιδίατρος μου είπε και φράουλα να της δώσω. Εϊχε πλάκα πως ξίνισε όταν πρωτοδοκίμασε!

ναι, σιγα μην ασχολειται η προνοια μαζι μας!!!!

εγω ημουν στο τσακ να τις δωσω φραουλες και μου ειπε η κουμπαρα μου οτι δεν επιτρεπεται πριν τα 2 :( βεβαια, δεν εχω ρωτησει ακομα τη δικη μας την παιδιατρο, που γενικα, ειναι πιο ελαστικη... για τους ξηρους καρπους δεν μου περασε καν απο το μυαλο!!!

ναι, οι σκανταλιες ειναι πιο ωραιο!!!

αραγε, επικοινωνησε καμια με την ελενα-σαμανθα;;; με εχει πιασει μια αγωνια!!

η μικρη ειναι στην πεθερα μου, και τρωω σαν ανθρωπος μπιφτεκια με σαλατα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι φραουλες και τα κερασια μεχρι τουλαχιστον 3 δεν επιτρεπονται, μου το ειχε πει και ενας παραγωγος λαικης. Ο παιδιατρος ακομη και στον θηλασμο μου τα ειχε απαγορευσει.

Επειδη δεν μου αρεσει να γραφουμε σαν τιτλος οι πρωτες μας....... και γραφαμε " οι ταραξιες μας"; και εννοω τα παιδακια μας!!! :lol::lol::lol:

Εγω δεν εχω το τηλ. της σαμανθας για να μιλησω μαζι της.

Παω να δω τι σκατα θα μαγειρεψω!!!!!!! δεν αντεχω μερικες φορες τα ιδια και τα ιδια να σκεφτομαι!!! θελω να αρχισω και διαιτα και να μιλησω με την διαιτολογο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα, ειναι θεμα παιδιατρου...κερασια της εδωσα πρωτη φορα πριν 2 μερες, δεν παρουσιασε τιποτε περιεργο...στο θηλασμο, εγω δεν ειχα τιποτε απαγορευτικο, προσεχα περισσοτερο τις πρωτες 40 μερες αν θυμαμαι καλα...

γεωργιαννα , ναι μ'αρεσει σαν ιδεα, δηλ. :ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ "ΣΚΑΝΤΑΛΙΑΡΙΚΕΣ" ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ '11 !!

να σας πω, βρε κοριτσια, αν δεν γραψουμε τοσες πολλες σελιδες, λετε να προλαβω τα γενεθλια της αθηνουλας στο τοπικ "τα πρωτα μας κερακια " η μπαααααααα;;;; :lol: εκτος απο τα "πρωτα μας δοντακια" δεν εχω πεσει σε αλλο μεσα!!!ασχετο, πριν που ειμασταν στο κρεβατι, η αθηνα σηκωθηκε ορθια και εμεινε ορθια (πριν πεσει στον ποπο της) για μισο λεπτο!!!! πολλη χαρα πηρα!!!να δειτε που σε ενα μηνα θα περπαταει!!

εχω ενα σωρο δουλειες για τη βαφτιση, εχω αρχισει και τα σημειωνω σε ημερολογιο γιατι αλλιως δεν θα τα προλαβω!!!καλα, το μεγαλο γεγονος θα ειναι να βρω κομμωτρια να με χτενισει, γιατι ΑΚΟΜΑ να το κανονισω!! :lol::lol: (τωρα γελαω,αλλα μετα θα κλαιω!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι ούτε σ' αυτό υπάρχει κοινή γραμμή των γιατρών...

Έχοντας πάρει διάφορες γνώμες και συζητώντας πολύ και με μαμάδες αλλεργικών μωρών έχω καταλήξει πως δεν έχει κανένα νόημα να αποκλείουμε εξαρχής τροφές που θεωρούνται αλλεργιογόνες καθώς έτσι περιορίζουμε σημαντικά το διαιτολόγιο των μικρών μας. Είναι προτιμότερο να δοκιμάζουμε σταδιακά και πάντα μία καινούρια τροφή τη φορά έτσι ώστε να εντοπίσουμε κάποια αντίδραση αν εμφανιστεί. Εκτός αν υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις ή έντονο οικογενειακό ιστορικό.

Κάποιες μητέρες παιδιών που έχουν ήδη εμφανίσει αλλεργία κάνουν πατς τεστ στο σπίτι πριν την εισαγωγή νέας τροφής, φέρνουν μικρή ποσότητα της τροφής σε επαφή με το δέρμα (κολλημένη με αυτοκόλλητο επίδεσμο στη μέσα πλευρά του καρπού ή στην πλάτη) για ένα 24ωρο και παρατηρούν αντιδράσεις. Πατς σκέφτομαι να κάνω από βδομάδα στον Άρη με το ασπράδι του αυγού για παράδειγμα. Κι αργότερα θέλω να του κάνω με φράουλες και κεράσια.

Στο θέμα των ξηρών καρπών, όχι, ο γιατρός μου εξαρχής δε μου απαγόρευσε τους ξηρούς καρπούς (κάποιοι γιατροί δεν επιτρέπουν στη θηλάζουσα να φάει) ούτε και κάτι άλλο, όλο αυτό το διάστημα εγώ τρώω κανονικά ξηρούς καρπούς.

Το αμύγδαλο είναι ο λιγότερο αλλεργιογόνος ξηρός καρπός (τα πιο αλλεργιογόνα θεωρούνται τα φυστίκια). Εδώ και 1μιση μήνα που απέχω από τα γαλακτοκομικά, έχω αντικαταστήσει το γάλα με γάλα αμυγδάλου, τόσο στα πρωινά μου δημητριακά όσο και σε συνταγές με γάλα (π.χ. παγωτό). Δεν είχα καμία ένδειξη ενόχλησης του Άρη. Πρόσφατα λοιπόν άρχισα να δίνω που και που και σε κείνον γάλα αμυγδάλου.

Και τώρα είπα να το βάλω και στα κέικ. Και προφανώς εννοώ αμύγδαλο αλεσμένο (σκόνη) καθώς ο κίνδυνος πνιγμονής είναι πραγματικός κι εκεί συμφωνώ πως ολόκληροι οι ξηροί καρποί δεν πρέπει να δίνονται πριν τα 2 ή 3.

Το αλεύρι αμυγδάλου επίσης αντικαθιστά θαυμάσια το κανονικό αλεύρι σε πολλές συνταγές και χρησιμοποιείται συχνά για μωρά αλλά και ενήλικες με δυσανεξία στην γλουτένη.

Τέλος το αμύγδαλο είναι πλούσιο σε ασβέστιο οπότε το θεωρώ σημαντική τροφή.

Ουφ, πολλά έγραψα, συγγνώμη!

Κι εγώ πλάκα έκανα για το τίτλο, "οι πρώτες σκανταλιές" είναι ωραίος τίτλος!

Γεωργιάννα τι έγινε με τα e-mails σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για τις φράουλες και τα κεράσια θεωρώ την απαγόρευση μέχρι τα 3 υπερβολική. Στο θηλασμό δε μου βάλανε ποτέ κανέναν περιορισμό και αυτές τις μέρες τρώω φράουλες (έφτιαξα και παγωτό με φράουλες και γάλα καρύδας - μούρλια!) και δεν έχω δει αντίδραση. Καλού κακού όμως θα του κάνω κι ένα πατς πριν φάει ο ίδιος.

Αφροδίτη μπράβο στην Αθηνούλα! Κι εγώ δε ξέρω αν θα προλάβω τα γενέθλια του Άρη, προβλέπω πως θα έχουμε καινούριο θέμα ως τη Κυριακή...

Εμείς φάγαμε λιθρινάκια, με πατάτες τηγανιτές και ντοματοσαλάτα. Μιαμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δαφνη, ησουν πολυ κατατοπιστικη και με πειστικη επιχειρηματολογια!!! οσα και να γραψεις διαβαζονται ευχαριστα!!δεν καταλαβα, ομως, γιατι να κανεις πατς την φραουλα π.χ και να μην δωσεις λιγη απ'ευθειας στον αρη να δοκιμασει;;;

βεβαια, αφου ολο γραφουμε ( για εμενα το λεω ;) ) πως να μην ανοιξουμε καινουριο θεματακι;;;!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry που άνοιξα θέμα πάλι με τη διατροφή..... είναι ξεκάθαρο ότι κάθε μανούλα κάνει το καλύτερο για το παιδί της. Και η διατροφή θα μας διχάζει πάντα...

Ο τίτλος "οι πρώτες σκανταλιές" είναι πολύ ωραίος!

Αφροδίτη, κάποια στιγμή με ρώτησες πότε γυρίζω στη δουλειά. 18 ιουνίου δουλεύω πρώτη μέρα. Ακόμη δεν ξέρω σε τι τμήμα θα με τοποθετήσουν και τι βάρδιες θα κάνω. Με τη Γεωργία βοήθεια δεν υπάρχει και θα πρέπει να την κοιτάζουμε με βάρδιες εγώ και ο άντρας μου. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές ο ένας θα πιάνει δουλειά νωρίτερα από την ώρα που σχολάει ο άλλος....... Να δω τι θα κάνουμε το παιδί......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί sorry? Η ανταλλαγή απόψεων δεν έβλαψε ποτέ κανέναν! Έγραψα απλώς τη δική μου οπτική επειδή με ρωτήσατε για τα αμύγδαλα. Από εκεί και πέρα προφανώς κάθε μαμά κάνει το καλύτερο για το παιδί της και να μη ξεχνάμε πως δε ταιριάζουν όλα σε όλους, ούτε είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι!

Αφροδίτη σκέφτομαι για πατς γιατί θα είμαι πιο σίγουρη έτσι για το ποια τροφή ενοχλεί και ποια όχι...

Αναστασία δύσκολο ακούγεται αυτό, έχετε σκεφτεί για baby sitter ή θα προσπαθήσετε να το ρυθμίζετε μόνοι σας? Πότε θα ξέρεις λεπτομέρειες για τη δουλειά σου? Έχεις επιλογή στις βάρδιες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα,καλησπέρα!!!

χθες πήγαμε στην παιδίατρο και η Μυρτώ πήρε 500γρ σε δεκαπέντε μέρες!!!μάσες που έπεσαν!!και 1 εκ!!!είπα γελώντας στην παιδίατρο,εντάξει φτάνει τόσο,όχι μου λέει,μην ανησυχείς έχει περιθώριο,από την κατώτατη καμπύλη το 3% ανέβηκε στην αμέσως επόμενη στο 10%!πατήσαμε τα 8 κιλά!8.150 και 74 εκ. προσθέτουμε σταδιακά όσπρια,ασπράδι,καινούρια φρούτα (και η δικιά μας είπε όχι φράουλες λόγω του ότι έχουν σποράκια μέχρι τα 2-2,5),ναι στα κεράσια κ άλλα εποχιακά και μέλι μετά το χρόνο μπορώ να της δώσω.μου είπε κ πάλι να αποφεύγω τα έτοιμα παιδικά γιαουρτάκια κ να ξαναπροσπαθήσω με αγνό γιαούρτι προσθέτοντας κάτι που της αρέσει όπως μπανάνα,κεράσι,μέλι. Αλάτι,ζάχαρη,οστρακοειδή και ξηροί καρποί όχι. Γενικά το πνεύμα είναι να ενταχθεί στο διαιτολόγιο της οικογένειας σιγά σιγά,να τρώει αυτό που τρώμε κ εμείς χωρίς αλάτι βέβαια,με λιγότερο λάδι.να συνεχίσω να αλέθω πιο λίγο το κρέας αλλά τα λαχανικά να της τα δίνω κομματάκια ή πατημένα με το πηρούνι.1 φορά την εβδομάδα όσπρια,2 φορές ψάρι,1 λαδερό,3 κρέας.Μου είπε να βάλω φαντασία και να πειραματιστώ!για να δούμε...Τυριά σε μικρή ποσότητα και ανάλατα,όπως ανθότυρο,μυζήθρα.επιτέλους θα της δίνω ξινόχοντρο (όχι σε μεγάλη ποσότητα) και τραχανά.σιγά σιγά θα της αντικαταστήσω την απογευματινή κρέμα με φαγητό. Στο θηλασμό κ εγώ δεν είχα απαγόρευση (αν κ το σκέφτηκα προς στιγμή) για φράουλες κ κεράσια,σήμερα πήρε ο κώστας κεράσια κ λέω να τα τσακίσω).

Αυτά από εμάς...Εγώ αυτές τις μέρες είμαι αρκετά πιεσμένη στη δουλειά,γιατί αναπληρώνω μέρος της δουλειάς μιας συναδέλφου που λείπει.επιστρέφω σπίτι με μια πείνα κ υπνηλία απίστευτη,τρώω χαλαρώνω λίγο και μετά πάμεεεε ξανά με τη μικρή!!!λίγο μαγείρεμα,λιγο συμμάζεμα κ πέφτω στον καναπέ νοκ αουτ.Ευτυχώς που τα μοιραζόμαστε με τον Κώστα,διαφορετικά θα είχα λαλήσει προ πολλού!!! :?:?:?

οπότε τι να πω για τους άντρες που συζητούσατε;;δεν θέλω να είμαι αχάριστη κ άδικη...παρόλα αυτά κάποιες φορές γκρινιάζω αλλά το μαζεύω πάλι γιατί ξέρω ότι γίνομαι παραπάνω απαιτητική και ότι κάνει ο,τι καλύτερο μπορεί,είναι όλο το πρωί με τη μικρή,της μαγειρεύει,την ταίζει, την παίζει και μετά αναλαμβάνω εγώ τα υπόλοιπα.Οπότε θα πέσει φωτιά να με κάψει...Δεν τα γράφω για να με λιθοβολήσετε :lol::lol: αλλά για να τα ακούω κ εγώ!

Δάφνη,χαίρομαι που ο Αρούλης βρίσκει ξανά την όρεξη του!ελπίζω σύντομα να μπορέσεις να ξεκουραστείς κ να αναπληρώσεις λίγο από το χαμένο ύπνο.Ωραία η ιδέα σου να φτιάξεις μια τούρτα που να μπορεί να τη φάει κ ο Άρης.κ εγώ είχα τον ίδιο ενδοιασμό με τα κορίτσια για τα αμύγδαλα αλλά όπως πάντα το έχεις ψάξει οπότε ξέρεις τι είναι καλύτερο!Ισχύει το ταξίδι στα Χανιά;;;ανυπομονούμε!Όσο για το Βαγγέλη,τι να πω;;με στεναχωρεί η εικόνα ενός τουρίστα μέσα στο σπίτι μου...από την άλλη φαντάζομαι ότι εσείς βρίσκετε με έναν τρόπο τις ισορροπίες σας...ελπίζω.

Αφροδίτη, για το μεσημεριανό ύπνο κ εγώ δεν πολυσκάω εφόσον το παιδί κοιμάται καλά το βράδυ.συνήθως έτσι γίνεται,κάποιος από τους δύο είναι λίγο πιο σκληρός και κάποιος πιο ήπιος.στην περίπτωση τη δική μας ο Κώστας συνήθως δεν άντεχε να την ακούει να κλαίει κ τη σήκωνε.Είπαμε,προφανώς δεν υπάρχει σωστό και λάθος,είναι τι επιλέγει κ τι αντέχει η κάθε οικογένεια.το σημαντικό είναι να είστε μαζί σε αυτό και να αισθάνεστε καλά!

Αναστασία μου,ζόρικα θα είναι με τις βάρδιες,ε;η μαμά σου είναι μακριά.η πεθερα σου;τι εναλλακτικές έχετε;παιδικός;περαστικά στο κροκοδειλάκι για τον τραπεζίτη!!!άντε σε λίγο κ φρονιμήτη θα βγάλει!!!!!η Μυρτώ προς το παρόν έχει 5 και ετοιμάζει κ άλλο πάνω!δεν βιαζόμαστε.ήδη τσακίζει ο,τι βρει!

Γεωργιάννα,πώς είναι ο Διονύσης!είναι όντως ζόρικα με 2,φαντάσου το σκέφτομαι από τώρα που το ένα είναι ακόμα μέσα,σε ελεγχόμενο περιβάλλον!!!! :lol: φαντάσου μετά!!!Σου αξίζουν συγχαρητήρια γιατί είσαι πολύ άξια μανούλα και σύντροφος!!! :-*

Ελενακος,πώς είναι ο Ζοζεδάκος;;;αμάν πρέπει να έχουμε κ στον κ..λο μάτια που λέει κ η μάνα μου!!!

Δέσποινα,έγραψες ότι είσαι control freak,άκουσα το όνομα μου κ ήρθα!!!!! :lol::lol::lol: join the club!!μην μου πεις ότι είσαι κ εσυ ταυρίνα (πάλι έκανα την επιστημονική διαπίστωση της εβδομάδας!!).Προσπάθησε να μείνεις αισιόδοξη,θα βρεθεί λύση κ με τη δουλειά κ με την Κατερίνα,απλά θα επισπεύσετε λίγο τις διαδικασίες που ούτως ή άλλως θα κάνατε σε 2 μήνες, με καλή διάθεση και συζήτηση με τον άντρα σου.ΔΥΣΤΥΧΩΣ,για εμάς που μας αρέσει ο έλεγχος,κάποια πράγματα είναι κάποιες φορές εκτός του ελέγχου μας...Είναι για να μας μαθαίνει να γινόμαστε πιο ευέλικτοι.

Από την Έλενα,ειχε καμία κανένα νέο;;;;λέτε να έκανε αγόρι;;;να πέσαμε όλες έξω;;;

πάω να φάω...κ να χαλαρώσω!

καλή ξεκούραση κ στις υπόλοιπες!Άνδρια,Γωγώ,Ειρήνη.Γιούλη,Βασιλική,Αφρο,σούλαααα (πού χαθηκες;;;)ξεχνάω καμιά;;;sorry...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δαφνη μου το αλεσμενο αμυγδαλο δεν ειναι λιγο βαρυ για το εντερο; σε ρωταω γτ εμενα μου το εχουν απαγορεψει με την κολιτιδα, γενικα οι ξηροι καρποι.

Του εστειλα μυνημα και βλεπω καποια αποτελεσματα :lol::lol::lol:

Προηγουμενος ειχα γραψει και αλλα, αλλα delete εγινε!!!

Ο μικρος συνεχιζει την γρινια του!! του εδωσα το απογευμα ντεπον αλλα τπτ δεν εγινε.

Δαναη μου εαν η Ελενα εκανε αγορι θα ειμαι η μοναδικη που το ελεγα απο την αρχη.

Εβαλε ταινια ο ανδρας μου, εφυγα..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...