Μετάβαση σε περιεχόμενο

ερχοντε τα φθινοπωρινοχειμωνιατικα μωρακια 2012!!!!!!


Recommended Posts

Fotonio και Σωσω να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Να είναι γερά και καλότυχα!

Ο παιδίατρος μας είπε 19-25 βαθμούς, αλλά συμπλήρωσε ότι παιδάκια μεγαλώνουν και στην Αλάσκα και στον Ισημερινό και δεν χρειάζεται να είμαστε συνέχεια με ένα θερμόμετρο στο χέρι. Επίσης μας είπε να μην κρίνουμε αν το παιδί κρυώνει ή ζεσταίνεται από τα χεράκια και τα ποδαράκια που συχνά είναι κρύα ή ιδρωμένα, αλλά από την ωμοπλάτη.

Ιωάννα μπράβο , μια χαρά η μπέμπα, καλό ξεζούμισμα σου εύχομαι :lol:

Σωσώ εμείς δίνουμε το frisolac comfort λόγω παλινδρόμησης μια φορά την ημέρα (στα υπόλοιπα γεύματα θηλάζει), πριν διναμε το απλό frisolac. Αλλά το comfort δεν διαλύεται με τίποτα ρε παιδί μου, τα νεύρα μου έχει σπάσει... το έχω διαλύσει σε χλιαρό νερό, σε ζεστό, σε καυτό, έχω δοκιμάσει τα πάντα. Άσε δε αν κάνεις το λάθος να το διαλύσεις σε καυτό και να το κρυώσεις σε "μπανάκι" - γεμίζει κομμάτια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 877
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε παιδια να σας ρωτησω..εχετε στεγνωτηριο εσεις η οχι;;αν ναι ποιο;;εχετνα πρεοτεινετε;;γιατι ετσι πως παμε..δεν μας βλεπω καλα!!

ητουλις...τελεια πατουσακια αβαταρ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσαρες....

εμεις πινουμε το humana 1...αλλα για να ρευτουμε μου βγαζει την παναγια...και η συμβουλη της γιατρου ηταν να το αλλαξω απο γευμα σε συμπληρωμα για να τρωμε πιο λιγο...αυτο μου δωσανε απο το νοσοκομειο και συμφωνησε και η παιδιατρος...

η πιπιλα ειναι το αγαπημενο μας αξεσουαρ....αμα κοιμηθουμε την πεταμε βεβαια...χωρις αυτην η μαμα θα επρεπε να ειναι συνεχεια με το βυζι απ'εξω... :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρα ιωαννα και χουμανα και βυζι και πιπιλα;;;χαχα!!χαμος!!!

ρε παιδια εμενα πινει 90 μλ..πολλα δεν ειναι για 6 ημερων παιδι;;

δε ξερω..ολοι ετσι μου λενε!!

και κατι ακομα...

στις 10 μερες παμε παιδιατρο μονο για ζυγισμα;;

εννοω οτι πρεπει να παμε στο 10μερο;;γιατι νομιζω ξανα παμε καποια στιγμη στα κοντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσω δεν νομιζ ω οτι ειναι πολλα, θυμαμαι και στο μαιευτηριο τα μεγαλα μωρακια επιναν πολλα ml, ειναι αναλογα με το βαρος. Ο δικος μου ειναι μικρουλης-2500 κιλα- και τωρα πινει 90 και θελει σε καποια γευματα 110-120ml.

Στο 10ημερο δεν πας μονο για ζυγισμα, ο παιδιατρος εξεταζει το μωρο λεπτομερως, αναπτυξη, αντανακλαστικα, οργανακια, οραση, ακοη, σου δινει οδηγιες και συμβουλες-π.χ. για το ταισμα. Εμας ηρθε στο σπιτι και τις 2 φορες και εξετασε το μωρο με πολυ λεπτομερεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α δεν πηγατε εσεις;;;εγω σκεφτομαι να παμε..και στο πρωτο δλδ το πηγασ εγω!!

αλλα τωρα δε ξερω!!

σε ευχαριστω βασιλλικη..αληθεια τοσο πινει ο δικος σου;;;αλλα ειναι και 21 ημερων....καλα ποσο γεννηθηκε και ειναι 2500 κιλα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η συμβουλη που μου δωσανε εμενα ηταν να πιει το παιδι οσο θελει οταν ειναι ημερων...μετα ο παιδιατρος βλεπει και σου λεει αναλογα δωσε κι αλλο η σταματα...

εμενα 10ημερων ηπιε και 120μλ γαλα...τι επρεπε να κανω δλδ?να το αφησω νηστικο το παιδι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α δεν πηγατε εσεις;;;εγω σκεφτομαι να παμε..και στο πρωτο δλδ το πηγασ εγω!!

αλλα τωρα δε ξερω!!

σε μας ηρθε την πρωτη φορα η παιδιατρος και χθες πηγαμε εμεις...οπως σε βολευει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες και απο μας!!!να σας ζησουν τα μωρακια σας και καλους θηλασμους να εχετε!!!!εμεις ειμαστε μια χαρα προχτες καναμε και το πρωτο μας εμβολιο εκλαψε πολυ το κοριτσακι μου μαυρισε η ψυχη μου αλλα τι να κανουμε αφου πρεπει...με την αδελφουλα της τα πανε μια χαρα με βοηθαει σε ολα δεν την αφηνει λεπτο απο τα ματια της και εγω φυσικα η μαμα κουκουβαγια καμαρωνω τα μικρα μου 8-)8-)8-)

για το γαλα που λετε εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα δεν πινει καθολου ξενο οσο περναει απο το χερι μου δεν θα της δωσω μπορει να ξυπναει πολλες φορες να ξενυχταω αλλα ειναι γλυκο το ξενυχτι και απο την στιγμη που περνει το βαρος που χρειαζετε δεν εχει αναγκη το συμπληρωμα...για να καταλαβετε ειμαστε 2,5μηνων περιπου με βαρος 5.500kg και υψος 59,5... :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλο βαρος μαρια..μπραβο!!

πλανταξε σοτ εμβολιο,ε;;

παιδια εγω εδωσα πιπιλα σημερα...εχει δωσει καμια αλλη πιπιλα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α δεν πηγατε εσεις;;;εγω σκεφτομαι να παμε..και στο πρωτο δλδ το πηγασ εγω!!

αλλα τωρα δε ξερω!!

σε ευχαριστω βασιλλικη..αληθεια τοσο πινει ο δικος σου;;;αλλα ειναι και 21 ημερων....καλα ποσο γεννηθηκε και ειναι 2500 κιλα;;

Εδω ειναι μικρη η πολη και βολευονται να κανουν επισκεψεις κατ'οικον,επειδη τοσο μικρα μωρακια δεν τα βγαζουμε εξω συνηθως. Εμας ηρθε και τις 2 φορες- επειδη ειναι μικρουλης τον βλεπει ανα 10 μερες- και θα ερθει και 3η. Σωσω μου γεννηθηκε 2060 γρ, βγηκαμε απο το μαιευτηριο 1940 γρ. και σε 10 μερες ειχε παρει οτι εχασε και μετα εβαλε 410 γρ. τις επομενες 10 μερες. Τωρα εχει παρει κι αλλο βαρος σιγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μικρουλι βγηκε!!!

στις ποσες βδομαδες τον γρννησες;;

εμεις καλα παμε..κανε κατι 5-6-7ωρα την νυχτα..και την ημερα 4ωρα περιπου..περνει πιπιλα!!

αντλω και με το θηλαστρο και δινω οτι βγαζω!

προς το παρον ησυχο φαινεται!!τι να πω!

εσεις;;πως πανε τα μωρακια σας;;

πηγαμε παιδιατρο..καλα λεει ειναι!!

τσιμπλα κιτρινη στο ματι ..το ενα ματι..

χαμομηλι για αν ανοιξει..

το ιδιο ειχε και η μεγαλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορτσουδια (που λεει και η γιαγια μου)

τι κανετε πως τα πατε?

εμεις λεμε καλα...το παιδι μου δεν κοιμαται τα πρωινα καθολου...πως αλλαξε ετσι? :shock:

με εχει ψοφησει... (-| ολη την ωρα κανει πως πνιγεται και την παιρνω αγκαλια...ενω τωρα κοιμαται σαν πουλακι...ειναι δυνατον να κανει ψεμματα απο τωρα ή οντως εχει κατι?επισης αυτο που της αρεσει πολυ ειναι η αλλαξιερα γιατι νομιζει οτι θα την ξεντησω...αν την ξεντησω κιολας κανουμε παρτυ...οποτε την περισσοτερη ωρα της μερας την βγαζω στο ορθιο..κοιταω και εγω τις κρεμες τα σαμπουαν τους ορους... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα μανουλες!

Που χαθηκατε ολες; εγω τρααβαω ζορια με τον μικρο που θελει ολη την ωρα να θηλαζει! Εχει γίνει μονιμη καρφιτσα στο στηθος μου! χαχα! Συμβαίνει και σε άλλη θηλαζουσα μανουλα αυτο; Επίσης το βραδυ που κοιμιζεται τα μικρα σας, γιατί εγω στο κρεβατι μου αφου δεν αποχωριζεται το στηθος!! Με το που θηλαζει και τον παιρνει ο υπνος αν παω να τον βαλω στην καλαθουνα κλαιει και μου δειχνει οτι πειναει! Η αληθεια ειναι οτι το προτιμω και εγω για να κοιμαμαι και λιγο!!

Αχ Σωσω 5-6-7ωρα ε;;; Πόσο σε ζηλευω!!! Δοκιμασαμε και πιπιλα αλλα δεν την θέλει!!

Ιωαννα89 οταν παω να τον ξεντυσω - αλλαξω πανα, μας ακούει όλη η Αθηνα, δεν του αρεσει καθολου, η μονη φορα που ειναι ήσυχος ειναι οταν τον αλλαζω και ετοιμαζεται να κανει βρωμοδουλεια (κακακια), και εχει και ενα βλεμα πολυ πονηρο!!! Χαχαχα

Η παιδίατρος εχει ερθει σε εμας ήδη τρεις φορες στο σπιτι και λεει οτι παμε μια χαρα!!

Πότε περάσαν τρεις βδομαδες που γεννησα; Σαν νερακι κυλησε ο χρονος ουτε που τον καταλαβα!! Πήρε καμια σας μισοσαραντηση; Έχετε βγάλει καθολου τα παιδακια σας εξω;;;

Αυτα για τωρα!!! Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια! τι κανετε? εχετε χασει κανενα κιλο απο την εγκυμοσυνη? εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 60 κιλα εφτασα τα 72 κ οταν γεννησα κ ζυγιστηκα ημουν 69! δηλαδη με την γεννα μου εφυγαν μονο 3 κιλα κ κολλησα εκει :? μου ειπαν οτι τα κιλα χανονται μετα απο δυο κυκλους αλλα εγω δεν εχω αδιαθετησει ακομα. να διευκρινησω οτι δεν θηλαζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκινησα με 59 κιλα, εφτασα 73 και τωρα μετα απο τρεις εβδομαδες ειμαι 63!! Δεν με αφηνει σε ησυχια ο μικρος βεβαια!!! Δεν ειναι καλο οτι τα εχασα τοσο γρηγορα. Να δω πως θα σφιξει το δερματακι μου παλι!!

post-16404-13873939885298_thumb.jpg

post-16404-13873939885516_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε η δικια μου με αφηνει σε ησυχια αλλα γιατι δεν φευγουν τα ρημαδια? εκανες διαιτα κ τα εχασες ή μονο με το τρεξιμο για τον μικρο? η χαλαρωση για να φυγει πιστευω οτι ειναι νωρις ακομα αλλα θα στρωσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε μαμάδες, μαμάδες to be και μωράκια... Αλήθεια, πότε περιμένουμε άλλα γεννητούρια;

Εγώ ρε κορίτσια από βάρος έκανα την πιο περίεργη εγκυμοσύνη ever... Έμεινα έγκυος 68, έφτασα τον 3ο μήνα 63 (χωρίς ιδιαίτερους εμετούς), όταν μπήκα να γεννήσω ήμουν 69,5... Βγήκα από το μαιευτήριο 63, τώρα είμαι 59, που τελευταία φορά ήμουν στα 15 μου!!! (τώρα είμαι 36). Τι να πω... αφού έχω φτάσει να ανησυχώ... Βάσω λένε ότι ο θηλασμός βοηθάει στην απώλεια βάρους, οπότε ίσως να σε παιδέψουν λίγο παραπάνω για να τα χάσεις...

Και χάνω πολύ μαλλί ρε κορίτσια... ήξερα ότι συμβαίνει στις λεχώνες, αλλά τόσο πολύ δεν το περίμενα, άρχισε τον 3ο μήνα του παιδιού και είμαστε στους 4,5 και όχι μόνο δεν έχει σταματήσει, αλλά φεύγουν τούφες...

Ο νέος είναι καλά, τρώει πλέον ανά 3,5 ώρες αλλά το βράδυ χάνει ένα γεύμα συνήθως λόγω ύπνου, τη Δευτέρα που πήγαμε στο γιατρό μας έδωσε οδηγίες για το τέλος Γενάρη (αν και ανάμεσα θα τον ξαναδούμε γιατί έχουμε εμβόλια) για να αρχίσουμε σιγά σιγά τροφές (φρουτόκρεμα και κρέμα βανίλια) και χάρηκα, μεγαλώνουμε...

'Οσο για τον ύπνο, και τον δικό μου τον πιάνει μίρλα το βράδυ και τελικά κοιμάται στο τάισμα πάνω στο στήθος, να δω τι θα κάνουμε όταν σταματήσουμε το θηλασμό...

Τα εμβόλια που κάναμε αυτήν τη φορά τον ταλαιπωρήσανε πάρα πολύ τον κακομοίρη (2η δόση των πρώτων εμβολίων συν εμβόλιο γαστρεντερίτιδας σε σταγόνες), πόναγε πάρα πολύ η κοιλίτσα του, έκλαιγε 40 λεπτά τόσο που δεν τον έχω ξαναδεί έτσι, για να καταλάβετε ετοιμαζόμασταν για νοσοκομείο, ευτυχώς όμως μας είπε ο γιατρός και του δώσαμε ντεπόν σιρόπι σαν παυσίπονο και ηρέμησε... μετά έκανε και πυρετό, άυπνη η μαμά, καθόμουνα και τον φύλαγα, φοβούμουνα να κοιμηθώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε μαμάδες, μαμάδες to be και μωράκια... Αλήθεια, πότε περιμένουμε άλλα γεννητούρια;

Εγώ ρε κορίτσια από βάρος έκανα την πιο περίεργη εγκυμοσύνη ever... Έμεινα έγκυος 68, έφτασα τον 3ο μήνα 63 (χωρίς ιδιαίτερους εμετούς), όταν μπήκα να γεννήσω ήμουν 69,5... Βγήκα από το μαιευτήριο 63, τώρα είμαι 59, που τελευταία φορά ήμουν στα 15 μου!!! (τώρα είμαι 36). Τι να πω... αφού έχω φτάσει να ανησυχώ... Βάσω λένε ότι ο θηλασμός βοηθάει στην απώλεια βάρους, οπότε ίσως να σε παιδέψουν λίγο παραπάνω για να τα χάσεις...

Και χάνω πολύ μαλλί ρε κορίτσια... ήξερα ότι συμβαίνει στις λεχώνες, αλλά τόσο πολύ δεν το περίμενα, άρχισε τον 3ο μήνα του παιδιού και είμαστε στους 4,5 και όχι μόνο δεν έχει σταματήσει, αλλά φεύγουν τούφες...

Ο νέος είναι καλά, τρώει πλέον ανά 3,5 ώρες αλλά το βράδυ χάνει ένα γεύμα συνήθως λόγω ύπνου, τη Δευτέρα που πήγαμε στο γιατρό μας έδωσε οδηγίες για το τέλος Γενάρη (αν και ανάμεσα θα τον ξαναδούμε γιατί έχουμε εμβόλια) για να αρχίσουμε σιγά σιγά τροφές (φρουτόκρεμα και κρέμα βανίλια) και χάρηκα, μεγαλώνουμε...

'Οσο για τον ύπνο, και τον δικό μου τον πιάνει μίρλα το βράδυ και τελικά κοιμάται στο τάισμα πάνω στο στήθος, να δω τι θα κάνουμε όταν σταματήσουμε το θηλασμό...

Τα εμβόλια που κάναμε αυτήν τη φορά τον ταλαιπωρήσανε πάρα πολύ τον κακομοίρη (2η δόση των πρώτων εμβολίων συν εμβόλιο γαστρεντερίτιδας σε σταγόνες), πόναγε πάρα πολύ η κοιλίτσα του, έκλαιγε 40 λεπτά τόσο που δεν τον έχω ξαναδεί έτσι, για να καταλάβετε ετοιμαζόμασταν για νοσοκομείο, ευτυχώς όμως μας είπε ο γιατρός και του δώσαμε ντεπόν σιρόπι σαν παυσίπονο και ηρέμησε... μετά έκανε και πυρετό, άυπνη η μαμά, καθόμουνα και τον φύλαγα, φοβούμουνα να κοιμηθώ...

κ εγω το πρωτο τριμηνο εχασα 2 κιλα αλλα μετα...... τα μαλλια μου δεν πεφτανε ισα ισα αυξηθηκαν (κ αλλο). αλλα μιας γνωστης μου της επεφταν πολυ ακομα κ 4-5 μηνες μετα! γεμιζε το σπιτι τριχες! αυτο για τα εμβολια που λες ειναι του 4ου μηνα? γιατι τοσο πολυ τον πειραξαν? ετσι γινεται σε ολα τα παιδακια? κ τι ειναι το εμβολιο σε σταγονες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασω2 τι διαιτα να κανω που πειναω όλη την ωρα;; Απλα δεν με αφηνει ο μικρος καθολου!

εγω παντως για φαι βρισκω χρονο! δεν το παρακανω μην νομιζεις οτι χλαπακιαζω ολη την ωρα κ μετα απορω γιατι δεν χανω. απλα οταν πειναω κατι ψιλο θα μασουλησω. οριστε ο μικρουλης νοιωθει τυψεις που σε παχυνε κ θελει να σε κραταει σε φορμα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααααααα....

εγω κοριτσια εβαλα συνολικα 14κιλα...και μεσα στις 40μερες εχασα τα 9...τωρα εχω κολησει στα 57...αλλα 5θελω αλλα μου ειπαν οτι τα κιλα χανονται μεσα στο 6μηνο..μετα ειναι δυσκολο να φυγουν...οποτε εχουμε μελλον ακομα...

οσο για τα μαλλια...πολυ τριχα...το μωρο εχει συνεχεια δικες μου τριχες πανω της και φοβαμαι τοσο πολυ μη φαει καμια και τρεχουμε...οταν λουζομαι ειδικα η μπανιερα βουλωνει...ελεος πια...για την βουρτσα δεν το συζητω μια φορα χτενιζομαι και μετα θελει καθαρισμα...

το βραδυ και εμενα με βολευει να την παιρνω στο κρεβατι γιατι αποκοιμιεται στο στηθος και κοιμαμαι και εγω λιγο παραπανω...αλλιως ξυπναμε απο τις 5 6..ενω στο κρεβατι τρωμε κοιμομαστε και σηκωνομαστε κατα τις 10...

οσον αφορα το φαγητο τρωει ανα 3ωρες χωρις να πειναει και μετα βγαζει γαλα...το εχει παρει για πιπιλα το στηθος και θυμωνει κιολας που ρουφαει και πινει γαλα...τωρα εχω την πιπιλα διπλα της την δινω αλλα θελει να ειναι διπλα μου σαν να τρωει...

ααα και φυσικα βγηκαμε μολις σαραντισαμε...και εξω ειχε -3...πεμπτη σαραντισα και σ/κ πηγαμε και στη μαμα μου στο χωριο...πηραμε χθες και το καροτσι μας οποτε στις καλες μερες ντυσιμο καλο και βολτα...το κρυο σκοτωνει τα μικροβια...αρκει να μη φυσαει και να μην εχει υγρασια.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω ηθελα να την βγαλω σημερα αλλα φυσαει ρε γαμωτο! ααααααααα το καροτσι εχει ενα ναυλον για βροχη κ αερα. κανει λετε δουλεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω μωρε εχει ναυλον εχει τον ποδοσακο λογικα κανει δουλεια αλλα και παλι βασιζεσαι?

οσο για να πας σε μια φιλη για καφε ανετα μπορεις αλλα μη γυρνας στους δρομους για καμια ωρα...ειναι ακομα πολυ μικρουλια..μετα τους 3μηνες να κανουμε και ενα εμβολιο και παμε οπου θελουμε... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...