Μετάβαση σε περιεχόμενο

ερχοντε τα φθινοπωρινοχειμωνιατικα μωρακια 2012!!!!!!


Recommended Posts

η δικη μου εμπειρια εχει ως εξης:

πριν απο δυο εβδομαδες περιπου και ενω ειχα συμπληρωσει τις σαραντα εβδομαδες κυησης επροκειτο να μπω για προκληση τοκετου.το ειχα αναφερει κι ολας γιατι ημουν πολυ αγχωμενη με την εξελιξη αυτη.το πρωι της μερας που θα εμπαινα στο νοσοκομειο σπανε τα νερα απο μονα τους!χαρα εγω..δε λεγεται!στρεσαριστηκα βεβαια αλλα χαρηκα γιατι ηλπιζα σε μια φυσιολογικη εξελιξη.πρεπει να σας πω οτι στην αρχη νομιζα οτι κατουρηθηκα γιατι κοιμομουν αλλα οταν σηκωθηκα ετρεχαν σε ολο το σπιτι και συνεχισαν να τρεχουν για αρκετη ωρα.οποτε βεβαιωθηκα :lol:

μαζευω τα τελευταια πραγματα και φευγω απ το σπιτι.λεω στον αντρα μου να περασουμε απ την εκκλησια να αναψω ενα κερακι και να παμε στον φουρνο να παρουμε κατι να φαμε για να εχω και δυναμεις(πεινουσα σαν τρελη).ο αντρας μου ειχε πολλη πλακα γιατι ειχε κατααγχωθει και φωναζε να φυγουμε!σιγα του λεω,δε θα γεννησω και τωρα!εντωμεταξυ ειχα κατι μικροπονακια...

φτανουμε στο νοσοκομειο και κανω τα διαδικαστικα(μου πηραν αιμα,κλυσμα κλπ)ξυρισμα ειχα κανει μονη μου και ημουν κυρια!βασικα και κλυσμα ειχα κανει μιας που θα μπαινα προγραμματιμενα και το χα αγχος αλλα δεν ειπα τιποτα και ξανακανα(τιποτα δε εβγαλε).μπαινω στον καρδιοτοκογραφο και απογοητευση...μηδενικες συσπασεις και διαστολη ενα ωραιοτατο μηδενικο!ωραια λεω!ξεκιναμε λοιπον τεχνητους πονους με ορο και υποθετα...ολο αυτο μου πηρε 12 ωρες(ο γιατρος μου ειναι υπερ του φυσιολογικου και με αφησε να το παλεψω).η προοδος μεσα σε αυτο το δωδεκαωρο ηταν να φτασω σε διαστολη 3!!! οι πονοι εγιναν αρκετα δυνατοι σε καποια φαση και σκεφτομουν οτι δε θα αντεχα για πολυ ετσι.πονουσα ανα τριλεπτο και ηταν αρκετα κουραστικο.υστερα μου εκαναν επισκληριδιο και ηρεμησα!!!μεγαλη ανακαλυψη!!!! παντως το μωρο ηταν πολυ ψηλα και δεν ελεγε να κατεβει.

οποτε αφου εξαντλησαμε ολα τα περιθωρια...μου λεει ο γιατρος οτι δεν υπαρχει αλλη λυση απο το αυτονοητο...με ετοιμαζουν λοιπον για χειρουργειο(ξεβρακωμα,καθετηρας και φορειο)ειχα χεστει πανω μου...ποτε δε χρειαστηκε να κανω καποια επεμβαση και δεν ειμαι κθολου εξοικοιωμενη με ολα αυτα.ειχα ομως βρε κοριτσια μια λαχταρα να δω το μικρουλη μου...και οσο πλησιαζε η ωρα τοσο σπαρταρουσε η καρδια μου!ειχα κουραστει κι ολας και ηθελα να τελειωνω. με φιλαει ο αντρας μου(ειμασταν οι δυο μας ,δεν ηθελα κανεναν πριν γεννησω),μπαινω χειρουργειο και ξεκινουν να μαζευονται οι απαραιτητοι.εγω ξυπνια!τα εβλεπα (οσο μπορουσα απ το παραβαν)και τα ακουγα ολα!ειχαμε και μουσικουλα!και αρχισαν να κανουν τα δικα τους...κοψιμο,και κοψιμο και αλλο κοψιμο αλλα δεν πονουσα καθολου!τα καταλαβαινα ομως ολα! καποια στιγμη...δεν το πιστευα...ακουσα ενα κλαματακι...κοιτουσα δεξια ,αριστερα,τιποτα ακομα! ωσπου μου φεραν το μουτρακι μου διπλα!και τοτε ειδα δυο τεραστια ματια να με κοιτανε γουρλωμενα!και μια φατσουλα απιστευτη!την ωραιοτερη που μπορουσα να φανταστω!καλως ηρθες του ψιθυρισα και τα ματια μου ετρεχαν!δεν μου τον εδωσαν να τον παρω,τον πηραν να τον ετοιμασουν.αλλωστε τα χερια μου ηταν δεμενα.εγω ομως συνεχισα να κλαιω και σκεφτομουν πως αξιζαν ολες οι θυσιες για να ρθει αυτο το ανθρωπακι κοντα μου!υστερα ηταν το χειροτερο..περιμενα να με ραψουν!πολυ ραψιμο!μια ωρα ακομα εκαναν!εννοειται πως δεν πονουσα αλλα βαρεθηκα να περιμενω! συνολικα μιαμιση ωρα χειρουργειο.

υστερα στο δωματιο,εξαντλημενη και τρεμουλο φοβερο(παρενεργια επισκληριδιου).αυτο κρατησε καμια ωρα.μικρο το κακο.το υπολοιπο βραδυ δεν κοιμηθηκα γιατι ειχα κι αλλη παρενεργια...φαγουρα στο προσωπο που την αλλη μερα εξαπλωθηκε στο σωμα!ειχα γδαρει το δερμα μου απ το ξυσιμο!

αυτη ειναι η εμπειρια μου κοριτσια και την περιεγραψα με οσες πιο πολλες λεπτομεριες μπορουσα! την φοβομουν πολυ την καισαρικη αλλα η διαδικασια δε με ενοχλησε,ηταν ωραια εμπειρια(ισως η πιο ωραια της ζωης μου).αυτο που μου στοιχησε ηταν η αναρρωση.δυσκολο πραγμα!η επομενη μερα ηταν χειροτερη.κουρασμενη,νηστικη,διψασμενη,να ξυνομαι και να μου λενε οτι πρεπει να περπατησω!πως να περπατησω που ενιωθα κομμενη στα δυο.να εχω και τον ηλιθιο καθετηρα που μου τον εβγαλε μετα απο λιγο.ηταν απαισιο το συναισθημα να τον τραβανε απο κει μεσα(οταν τον εβαλαν δεν τον καταλαβα γιατι ειχα την αναισθησια).να σου λενε οτι δεν κανει ουτε νερο να πιεις.ειχα κορακιασει γιατι ουτε την προηγουμενη με αφησαν να φαω και να πιω(τζαμπα οι λιχουδιες απ το φουρνο).γενικα πολυ εξαντληση και πονος.οταν ομως σηκωθηκα αρχισα να αισθανομαι καλυτερα.εχουν δικιο που λενε οτι πρεπει να περπατησεις.επανερχεσαι γρηγοροτερα! βεβαια μη σας τρομαζω,καθε κοπελα ειναι διαφορετικη.υπηρχαν κι αλλες απο καισαρικη που ηταν πολυ καλυτερα απο μενα αλλα και αλλες που ηταν χειροτερα.ειναι θεμα οργανισμου.εχουν περασει 2 εβδομαδες και εχω 3 μερες που μπορω να κινηθω πιο ανετα(να γυρισω στο πλαι στον υπνο,να σκυψω κλπ).ευκολα η δυσκολα ολα περνανε κοριτσια και βρισκεσαι με ενα θαυματακι στην αγκαλια που δεν πιστευεις οτι ειναι δικο σου!τον κοιταζω και λιωνω...και βουρ τα κλαματα(ειναι κι οι ατιμες ορμονες που μετα την τριτη μερα κατι κανουν).ειμαι μανουλα πια...απιστευτο; για μενα ναι!νιωθω πολυ δυνατη που τα καταφερα και εμεινα ψυχραιμη με ολο αυτο γιατι ειμαι και πολυ φοβιτσιαρα! το απογευμα της επομενης μερας τον εβαλα στο στηθος!στο θηλασμο θελεις πολυ υπομονη μεχρι να το μαθει το στηθος!και ακομη παιδευομαι...πρησμενο το στηθος και ποναει...πετρωνει συνεχεια! αλλα αφου εγινα μαμα ολα μπορω να τα αντεξω! ;)

κοριτσια ηθελα να μοιραστω αυτες τις στιγμες μαζι σας και σε καμια περιπτωση να σας πανικοβαλλω.σκεφτηκα οτι και σεις μπορει να θελατε να μαθαιτε για αλλες εμπειριες οπως ηθελα να μαθαινω και γω οταν ημουν εγκυος! καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σας!φιλακια πολλα και καλο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 877
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dnd τωρα διαβασα την ιστορια σου1να σου ζησει το μωρακι σου και πολυ γρηγορα να το παρεις κοντα σου!ολα καλα να πανε!φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σπουργε...να σου ζησει..δε πειραζει για την καισαρικη..αφου το παλεψατε..ολα καλα!!!

μπραβο!!

ελπιζω να το θηλασεις...να προσπαθησεις εστω!!

εγω παλι με την πρωτη καισαρικη..κανενα θεμα..καθμια ενοχληση..σχεδον κανενας πονος..

ειναι οργανισμοι και οργανισκμοι..

βεβαια εχω και στο ιστορικο μου αρκετες επεμβασεις..οποτε ειμαι εξικειωμενη..

ειμαι και νοσηλευτρια..

οποτε..ολα κουλ1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΑΚΡΟΜΑΛΛΟΥΣΑ ΣΟΥ... :D

σπουργο και εγω θελω να μαθαινω εμπειριες τοκετου...σ ευχαριστουμε πολυ που μας εγραψες την δικη σου...εχω διαβασει παρα πολλες και νευριαζω οταν τα λενε ολα ροδινα...ναι ρε φιλε φοβαμαι μερικα πραγματα πες τα μου για να ξερω τι με περιμενει και που να αγχωθω...ναι μεν καταλαβαινω οτι μολις δεις το πλασματακι που εχεις στην κοιλια σου 9μηνες τα ξεχνας ολα και δεν σε νοιαζει τι περασες αλλα μεχρι να ρθει αυτη η ωρα σκεφτεσαι διαφορα...ποσο μαλλον οταν εισαι πρωτοτοκη...

λοιπον κοριτσακια μου εγω σημερα σταματησα τα χαπια...και περιμενω...νιωθω κατι τσιμπηματα απο κατω και εχω κατι μεγαλα πετρωματα που πιανουν ολη την κοιλια αλλα δεν ποναω...δεν ξερω αν πρεπει να ενημερωσω την γιατρο μου...θα δω πως θα παει...ραντεβου εχω 3/10 για να με δει...τι λετε να κανω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπούργε, πολύ διαφωτιστική η ιστορία σου,ευχαριστούμε!δεν πειράζει για την καισαρικούλα(προσπαθώ να την καλοπιάσω :) )και μπράβο σου που λες τα πράγματα με το όνομά τους.Τι να κάνουμε, δεν έχουμε όλες τον ίδιο οργανισμό!(στην αμνιοπαρακέντηση πόναγα τρελά για μια βδομάδα και στην απόξεση που είχα μετά την παλίνδρομη είχα φρικτούς πόνους και νόμιζαν όλοι οτι κάνω πλάκα, άντε εξήγησε :x )σημασία έχει οτι έφερες στον κόσμο το πιο πολύτιμο δώρο κι όλα τα άλλα περνάνε.Ειδικά στη σκηνή που περιγράφεις οτι το πρωτοαντίκρισες τα έμπηξα κανονικά κι ο άντρας μου έβαλε τις φωνές''τι διαβάζεις πάλι;κλείστο και μην επηρρεάζεσαι''όταν του εξήγησα συγκινήθηκε κι αυτός.Κι εγώ θα ήθελα να μου σπάσουν τα νερά και να γεννήσω φυσιολογικά αλλά δεν το κόβω.Δυστυχώς δεν έχω κανένα σύμπτωμα πέρα από νεύρα και εξάντληση.Έτσι είμαι έτοιμη για όλα.Σήμερα κορίτσια έχω ραντεβού και ξέρω οτι θα με τραβήξει κι άλλο :(

Ιωάννα δεν χάνεις τίποτα να ενημερώσεις τη γιατρό σου.Τα πετρώματα τα είχα κι εγώ στη βδομάδα που είσαι, ο γιατρός μου έλεγε οτι είναι φυσιολογικά.

Φιλιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΗΤΑΝ ΟΞΥΣ ΔΕΥΤΕΡΑ 17/9 ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΨΙΛΟΠΟΝΑΚΙΑ ΤΠΤ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΜΗΝΥΕΙ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΑΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΡΩΙ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΧΕ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΕΙΧΕ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΨΩΝΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΔΥΝΑΤΟΙ ΠΟΝΟΙ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,15 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ.ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΘΗΣΕ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΣΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ 10ΛΕΠΤΟ ΕΡΧΕΣΕ ΤΟΤΕ...ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΑΝΑ 5 ΛΕΠΤΟ 3 ΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ Η ΜΑΙΑ 6,72 ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :o ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ ΛΕΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΓΟΡΓΟΝΙΤΣΑ :D ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΗΚΩΣΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΕΜΑΘΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝ :D...ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΡΑΜΜΑ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ 10...Η ΑΝΑΡΩΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ...ΕΥΧΟΜΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ....

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποποοοοο Μαρία, μπράβο!!!Τι ωραία γέννα, ζηλεύω!να τη χαίρεσαι την μπεμπούλα σου, να είναι υγιής κι ευτυχισμένη!τι ψώνια έκανες να κάνω κι εγώ ;)

Εμείς πριν από λίγο γυρίσαμε από το γιατρό γιατί χθες αναβλήθηκε λόγω των απεργιών.Λοιπόν, τα νεα μας έχουν ως εξής.Ο μικρός έχει εμπεδωθεί στη λεκάνη και μπορεί να σκάσει μύτη ανα πάσα στιγμή.Δεν έχω συμπτώματα, μόνο αυπνία και αγωνία.Αν μέχρι τη Δευτέρα δεν γίνει κάτι, θα με εξετάσει κολπικά(πονάει, ε;) και μπορεί να μου κάνει κι ένα τεστ-νστ νομίζω το είπε;- κι αν πληρούνται οι προυποθέσεις θα κάνουμε τεχνητούς πόνους.Έχω όπως καταλαβαίνετε μεγάλη αγωνία κι ανυπομονώ να γίνει το θαύμα μέσα στις λίγες αυτές μέρες αλλιώς...τεχνητοί πόνοι που για να πω την αλήθεια δεν τρελαίνομαι κιόλας ή κι άλλη παράταση.Αυτά τα νεότερα, περπατήσαμε κανα δυο χιλιόμετρα μετά το γιατρό αλλά από συμπτώματα τίποτα.Μου ρχεται να σκαρφαλώσω σε κανα τραμπολίνο!Αισθάνομαι οτι βρίσκομαι πολύ κοντά στη μεγάλη στιγμή και προτιμώ τους τεχνητούς προκειμένου να τον δω αλλά ό,τι αποφασίσει η φύση!

Σας στέλνω πολλά φιλιά κι αν δείτε καμια ανάρτηση μέσα στη μαύρη νύχτα μην ανησυχήσετε, η αυπνία καλά κρατεί :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας! Συγχαρητηρια στις κοπέλες που γεννησαν, Σπουργος, Dnd και Μαρια1984. Οι περιγραφες σας συγκινητικες, το αποτελεσμα τελειο, με οποιον τροπο να γεννησε η καθε μια σας το αποτελεσμα μετραει. Να σας ζησουν τα μωρακια σας, να τα καμαρωνετε γερα και δυνατα, και να προσευχεστε και για μας που ακολουθουμε!

Diazακι χαρηκα που ξαναεγραψες, δεν σου κρυβω οτι ανησυχησα ολο το καλοκαιρι που δεν ειχαμε νεα σου. Δεν πειραζει ομως αφου εισαι καλα, και περνουσες πριγκιπικα με τις ανεσεις της μανουλας. Εσυ κι αν κοντευεις, 1 μηνας εμεινε; Τελικα που θα γεννησεις; Εισαι στα πατρια ή στην Αθηνα;

Εχω διαβασει για ολες σας νεα, μπαινω αλλα δεν γραφω συχνα γιατι εχω κι αλλη γραφικη εργασια ιδιωτικη και με κουραζει το γραψιμο ωρες ωρες!

Εμεις ειμαστε καλα σε γενικες γραμμες. Ο μπεμπης μεγαλωνει τελεια, 1540 γρ. στη χθεσινη μετρηση και η γιατρος μου λέει ειναι απολυτως φυσιολογικος. Θα γεννησω γυρω στις 23/11 με καισαρικη, αν αντεξει το παιδακι μεχρι τοτε, απο 15/11 και μετα ειμαι υποψηφια επιτοκος!Ο λογος; εχω διαβητη κυησης, κανω μετρησεις ολη μερα και 2 φορες ινσουλινη, πρωι-βραδυ. Το ζαχαρο δεν ρυθμιζοταν με τιποτα με διατροφη, επεσε τρελλη πεινα, δεν εβρισκα τι να φαω και παλι ξεφευγαν οι μετρησεις. Αγχωθηκα, στενοχωρηθηκα και η διαβητολογος ειπε ινσουλινη. Εξ'ου και η καισαρικη!Ειχα τοσο αγχος μηπως δεν μεγαλωνει το μωρο, οσο ηταν αρρυθμιστο το ζαχαρο, ή αντιθετα μηπως μεγαλωνει πολυ που δεν ησυχαζα καθολου! Ευτυχως ολα καλα! Την Δευτερα εχω το doppler, ελπιζω κι εκει να δουμε οτι πρεπει!

Εν τω μεταξυ ψωνισα τα περισσοτερα απαραιτητα για μαιευτηριο και γενικα: ζιπουνακια (3 κοντομανικα-3 μακρυμανικα), φορμακια (3 μακο μακρυμανικα- 1 βελουτε αλλα ειμαι σε αναζητηση περισσοτερων γιατι ειναι χειμωνας και μαλλον αυτα θα χρειαστω ειδικα για πρωτες μερες, πειτε γνωμες ποσα ακριβωσ!!!), πανακια για γουλιτσες, πανες αγκαλιας, καλτσακια, κουβερτουλα αγκαλιας (μια τελεια, ειναι φλισ διπλη, πολυ μοντερνα, μαρκα Μ....al, το λεω γιατι τωρα την ανακαλυψα κι εχω κατενθουσιαστει!!!), πετσετουλες και μπουρνουζι απο 1 (λετε να χρειαστω κι αλλο για μαιευτηριο;), πιπιλα, μπιμπερο. Μενουν κι αλλα αλλά θα πεταχτω και Αθηνα το αλλο σ/κ και θα ολοκληρωσω εκει αγορες. Εδω που μενω δεν εχει και πολλα οποτε επιβαλλλεται επισκεψη στην αδερφουλα για παρεα και ψωνια. Αληθεια κανει να ταξιδεψω απο τωρα και μετα; Μεχρι την Αθηνα ειναι 2 ωρες απο μας, δεν ειναι πολυ!!). Εχουν πολυ φαση τα ψωνια για μωρουδιακα, αχ ειναι τελεια!!

Θυμαστε που σας ελεγα δεν νιωθω το μωρο; Τωρα τελευταια εχει ξεσαλωσει. Κουνιεται ολη η κοιλια μου, τρωω κατι κλωτσιες που κανω "ααααα", ησυχια δεν εχει, μερα νυχτα. Ευτυχως, με καθησυχαζει οταν κινειται γιατι ενα αγχος το'χω, αν ειναι καλα ανα πασα στιγμη. Παραδοξως κοιμαμαι λιγο καλυτερα αν και ο μπεμπης ειναι κινητικος και τη νυχτα, και απο κοιλια δεν εχω κανει πολυ, μαλλον θα ειναι κομψη ή κοιλια μου ή θα δω το...θαυμα απο δω και περα!!

Σας ζαλισα, αλλα ηθελα καπου να τα πω. Ειμαι τοσο ενθουσιασμενη και συγκινημενη που με αξιωσε ο Θεος να κανω σχεδια για ενα μικρο ανθρωπακι που δημιουργησαμε εγω και ο αντρουλης μου, δεν πιστευα οτι θα το ζησω και ωρες ωρες δεν το πιστευω ακομα. Μακαρι να πανε ολα καλα ως το τελος! Για ολες μας!

Φιλακια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει μαρια 1984!!μπραβο που ολα πηγανε καλα...και εσυ κα ιτο μωρο..

λιγοτερα ραμματα,ε;;σουεπρ..

βασιλικη και εμενα χορευει σα τρελο..απαπαπαπ..σε σημειο που να λεω..φτανει ρε παιδιδ μου!!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα!!! Άρχισαν για τα καλά τα γεννητούρια!!

Dnd βιαστικός ο κούκλος σου!! Να σας ζήσει! Πάντα γερός και δυνατός!

Σπούργε να σας ζήσει και σε σας! Χαμένες πήγαν και οι λιχουδιές από το φούρνο!! Δεν πειράζει! Χαλάλι!

Μαρία 1984 εσύ μια χαρά βλέπω τα πήγες! Μπαμ μπαμ την ξεπέταξες!!! Τέλεια!

Υγεία σε όλα τα μωράκια!!!

Ρε κορίτσια τι κλάμα ρίχνω όταν διαβάσω την εμπειρία τοκετού σας δεν λέγεται!!! Όταν κάνω το δικό μου με το καλό θα πλημμυρίσω τον τόπο από τα δάκρυα!!!

Παίρνουμε σειρά σιγά σιγά! Να δω πότε θα το πάρω είδηση εγώ που όλο λέω έχω καιρό ακόμα! Ούτε βαλίτσα δεν έχω φτιάξει. Έχω ψωνίσει μερικά πραγματάκια αλλά μέχρι εκει. :roll:

Βασιλική μου διάβασα και τα νέα σου! Μια χαρά μεγαλώνει το αγόρι σου! Ταξιδάκι λογικά επιτρέπεται! Ρώτα βέβαια και το γιατρό σου. Την περασμένη εβδομάδα έκανα το τελευταίο μου. Τώρα δεν το κουνάει ρούπι γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει και κουράζομαι! Αυτό το ζάχαρο σε ταλαιπωρεί αλλά όπως έχουμε ξαναπεί για το μωρά μας τα πάντα! Περιμένω νέα από το doppler!

Ιωάννα μου μην αγχώνεσαι! Όλα καλά θα πάνε! Τουλάχιστον για την ώρα χαλαρά το βλέπω! Στο τέλος θα σου πω αν με πιάσει πανικός! :D

Φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι κανετε?

εγω χαθηκα γιατι τα πραγματα τον τελευταιο καιρο δεν πανε και πολυ καλα..

ειμαι ξαπλα στο κρεββατι...οσο καλη ηταν η πορεια της εγκυμοσυνης μου, τοσο δυσκολα ειναι τωρα...τι σκατα με μουτζωσανε...????

Βασικα για να μην σας πολυ-πρηζω να σας πω εν ταχει: κανω πιεση αρκετη , χαπακι πρωϊ και βραδυ, εκανα triplex και μου βρηκαν φυσημα στην καρδια (εξου και οι ταχυκαρδιες), και παιρνω επισης χαπακι τωρα για την καρδια... μου ειπε η γιατρος οτι επειδη εχω και το στιγμα της αναιμιας και χαμηλο σιδηρο σε συνδιασμο με την καρδια ισως κανω και την πιεση...αυτα σε μενα που στην τελικη χεστηκα..το αγχος μου ειναι η μικρη που εχει παρει θεση και το βασικο προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ χαμηλα και δεν υπαρχει καθολου αμνιακο υγρο...το κακομοιρο εχει στεγνωσει...σαν σταφιδα θα ειναι..η γιατρος με ξεχεσε για τα καλα..αφου η αληθεια ειναι οτι κωλο δεν ειχα βαλει κατω...καφεδες, βολτες, οδηγηση, δουλεια κτλ κτλ...με πλακωσε και σε ενεσεις κορτιζονης για να προετοιμασει το αναπνευστικο (πνευμονες) του μωρου οσο μπορει σε περιπτωση προωρου τοκετου...στο doppler που καναμε μου ειπαν ολα καλα...ηταν 1980 gr...αν και με ανησυχει γιατι μου ειπαν οτι ισως χρειαστει να το ξαναεπαναλαβουμε...η γιατρος με καθησυχασε λεγοντας μου οτι ειναι καθαρα προληπτικο για να ειμαστε καλυμενοι λογω της πιεσης που κανω...

Αυτα απο εμενα..οποτε τωρα την βγαζω ξαπλα με το laptop τηλεοραση κανενα βιβλιο και υπνο...

Φιλια πολλα σε ολες σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εκανα χτες το doppler και ο μπεμπακος μου ηταν 1612 γρ. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι μικρο το μωρο, επρεπε και βαση κυκλου να ειναι πιο μεγαλος, ειναι πισω καμμια βδομαδα. Βρηκε μειωμενο αμνιακο υγρο (13 εκ) και ειπε να πινω πολυ νερο, να τρωω κρεας και να ξεκουραζομαι. Εχω αγχωθει πολυ, για πολλους λογους, παρ'ολο που στο πορισμα εγραψε φυσιολογικη αναπτυξη, τα λογια του δεν μου φευγουν απο το μυαλο. Επισης εχει και μια περιτυλιξη με τον λωρο, που δεν το ζοριζει απ'οτι ειπε αλλα θα επαναλαβω ντοπλερ γι' αυτο το λογο. Τι λετε;

Η γυναικολογος μου που την πηρα τηλεφωνο και της τα ειπα δεν ανησυχει για τιποτα απ'ολα αυτα. Εγω ειμαι φαρμακωμενη. Ανησυχω μηπως φταιει ο διαβητης, γιατι σχετικα προσφατα καταφερα να τον ρυθμισω, ανησυχω για πολλα!

IRO81 εσυ σε ποια εβδομαδα εισαι; Μακαρι να ηταν κι εμενα 1900 γρ. ο μικρος μου. Ανησυχω μηπως μου τον παρουν πολυ νωριτερα, ας φτασει τουλαχιστον τα 2 κιλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας κυριες μου...

καταρχην βασσιλικη μου μην αγχωνεσαι...μια χαρα ο μπεμπακος σου στα γραμμαρια...τουλαχιστον και η δικια μου τοσο ηταν στην εβδομαδα σου και τωρα εχει φτασει τα 2475...ειναι στα φυσιολογικα πλαισια αλλα στα κατωτατα...εμενα η γιατρος μου δεν μου εχει πει οτι κατι δεν ειναι φυσιολογικο...εχω παρει τις ιδιες ακριβως συμβουλες με σενα (νερο κρεας και ξεκουραση) αλλα δεν μου εχει αναφερει ποτε το αμνιακο υγρο αν ειναι μειωμενο ή φυσιολογικο...και οσον αφορα το λωρο αφου δεν ζοριζεται το μωρακι μαλλον δεν υπαρχει προβλημα...

ηρω κατσε εκει που καθεσαι και ξεκουρασου...τα ιδια ελεγα και εγω...ποιος σκατα με μουτζωσε!ενα μηνα ξαπλα εκανα και εγω απο το τελος του 7ου..ολα θα πανε καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!

Ηρώ μου ξέρω πόσο δύσκολο είναι αλλά κάνε υπομονή, 1,5 μήνας είναι, θα περάσει... Το σημαντικό είναι πως το βάρος της είναι καλό και η εβδομάδα σου αρκετά προχωρημένη (από την ΠΗΤ υπολογίζω πως πρέπει να είσαι στην 34;;;), όλα καλά θα πάνε.

Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει, αλλά όταν είχα νοσηλευτεί τον Ιούνιο είχα μιλήσει με έναν παιδίατρο-νεογνολόγο ειδικευμένο στα πρόωρα στο μαιευτήριο (δουλεύει στη ΜΕΝΝ), και μου είχε πει ότι θεωρούν σημείο καμπής τις 30 εβδομάδες και το 1,5kg, εσύ τα έχεις και τα δύο... Και οι ενέσεις είναι ψιλοστάνταρ διαδικασία όταν υπάρχει πιθανότητα προωρότητας, υπάρχουν γιατροί που τις κάνουν έτσι κι αλλιώς...

Vassiliki μου τα ίδια ισχύουν και για σένα, προσπάθησε να ξεαγχωθείς (το ξέρω, άλλο να το λες και άλλο να το κάνεις, εγώ ήμουν η miss άγχος 2012). Περιτύλιξη είχαμε και μεις κάποια στιγμή, αλλά στον επόμενο υπέρηχο είχε ξετυλιχτεί, ο λώρος μπορεί να τυλιχτεί και να ξετυλιχτεί πολλές φορές και να μην το πάρει χαμπάρι κανείς γιατί πολύ απλά γίνεται ανάμεσα στους υπερήχους. Από τη στιγμή που δεν τον ζορίζει όλα ok.

Όσο για μας, φτάσαμε τα 3.630kg και σε λίγο λογικά θα πάμε σε 4ωρα ταϊσματα μπας και κοιμηθεί λίγο κι η δόλια μάνα γιατί τα μάτια μου έχουν γίνει σαν κουμπότρυπες. Κάναμε και το πρώτο μας 3ωρο κλάμα προχθές, έτσι για να μην χάσουμε την εμπειρία :lol: Πάνω κάτω στο σαλόνι 1-4 το πρωί και οι τρεις (μαζί με τον μπαμπά του), τελικά ησύχασε όταν ήρθε η ώρα του να φάει, πάλι καλά που μου έμοιασε στη λαιμαργία ;)

Γύρω στις 20 του μήνα θα κάνουμε τα πρώτα εμβόλια και στεναχωριέμαι από τώρα που θα τον πονέσουνε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωαννα και Htoulis ευχαριστω πολυ για τα ακθησυχαστικα σας λογια, ελπιζω να εξελιχθουν καλα τα πραγματα για ολες μας και τα μωρακια μας να γεννηθουν με το βαρος που πρεπει. Αν παει στα 2 κιλα θα ηρεμησω λιγο, μετα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα. Αμην Παναγια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία1984 να σου ζήσει, να είναι γερή και δυνατή! Τώρα πήρα είδηση ότι δεν σου ευχήθηκα στο προηγούμενο post :oops: , είπαμε, δεν πολυδουλεύει το ρετιρέ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια....

δεν μπορω αλλο...θα παθουν τα νευρα μου στο τελος...ηρθε η πεθερα μου για καφε χθες το απογευμα και μου ελεγε χιλιες 2 μαλακιες...για τα επιπλα που φτιαχνει ο βασιλης για την μικρη και τι συμφωνιες εχει κανει με τα μαστορια (πραγμα που εγω δεν ξερω) και αφου ξεκινησε απο αυτα και εβλεπε οτι δεν αντιδραω κατεληξε στο οτι ειναι αξυριστος και γιατι δεν του λεω εγω τιποτα και πως καταντησε ετσι το παιδι της και γυρναει σαν λετσος...

να σου και ο βασιλης απο την δουλεια φορτωμενη εγω παταμε εναν καβγα..σηκωνεται και φευγει η πεθερα μου...ειπαμε ειπαμε ειπαμε με τον βασιλη και γυρναω και του λεω σε καποια φαση "καθομαι και ανεχομαι την καθε μαλακια που μου λεει η μανα σου τοση ωρα και τα λεει σε μενα...δεν ερχεται να τα πει σε σενα...εγω τι φταιω?"τα βρισκουμε με τα πολλα με τον βασιλη και καθομαστε στον καναπε και βλεπουμε τηλεοραση...τσουπ.....χτυπαει το κινητο μου...μηνυμα...η πεθερα μου...και γραφει "σε ευχαριστω παρα παρα πολυ που με ανεχτηκες.δεν θα ξανασυμβει." και μενω μαλακας και εγω και ο βασιλης....το μονο που προλαβα να πω ηταν..."παναγια μου...ποση ωρα ηταν απ εξω και κρυφακουγε?" την παιρνει τηλεφωνο στο καπακι ο βασιλης και της τα εχωσε ενα χερακι...το "κατινα" πηγε συννεφο...

ελα μου ντε ομως που θελει ο βασιλης να την παρω εγω τηλεφωνο και να της ζητησω εγω συγγνωμη...του λεω γιατι επειδη ειμαι μικρη? και μου λεει ναι...μικρη ειμαι οχι ηλιθια του απαντησα και δεν πηρα και δεν θελω να την παρω κιολας...εχω μπλεξει σε τρελοσογο...δεν εξηγειται αλλιως...η πλακα ειναι οτι μιλησα με την μαμα μου τωρα το πρωι και μου λεει ναι εσυ πρεπει να την παρεις τηλεφωνο..ε οχι ρε γαμωτο δεν θελω αλλο...απο αυτες τις μαλακιες να παιρνω τηλεφωνα και να κανω την καλη μας εχει ανεβει στο σβερκο...

ουφ....τα 'πα και ηρεμησα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα.Επιτέλους την Κυριακή 30/9 γεννήσαμε κι εμείς!!! :D:D:D είναι απίστευτη η εμπειρία,όλα καλά και κάποια στιγμή θα σας γράψω την εμπειρία μου γιατί ο μπεμπούλης δεν μας αφήνει να πάρουμε ανάσα.Τώρα καταλαβαίνω το ''κοιμήσου τώρα που μπορείς'' :)Ακόμη γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον.Αυτή τη στιγμή κοιμάται(θαύμα!) μετά από μια εφιαλτική :o νύχτα όπου ξύπναγε για θηλασμό κάθε 20λεπτο.Σύνολο ύπνου το 24ωρο 3μιση ώρες :shock: Γέννησα φυσιολογικά,κάποια στιγμή δεν άντεξα την εξάντληση και ζήτησα επισκληρίδιο και σε δυο ωρίτσες κάναμε εμφάνιση!Εύχομαι μια καλή γέννα σε όσες είστε στη σειρά, καταλαβαίνω το άγχος σας και μην αφήνετε σόγια να μπαίνουν στη μέση, θα δείτε κι από μόνες σας οτι όλη σας η ζωή θα είναι γύρω από το μωρό σας.Και σας το λεει παθούσα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγέλα μου να σου ζήσει ο μπέμπης, να έχει τύχη και υγεία πάνω απ' όλα...

Σύνολο ύπνου το 24ωρο 3,5ώρες... έχω κάνει και 1,5, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω... Το καλό είναι ότι σιγά σιγά αυτό στρώνει (υπάρχουν βέβαια και κάτι νύχτες άστα να πάνε, αλλά δεν είναι ο κανόνας). Μόλις ρυθμιστεί η ροή στο γάλα σου, προσπάθησε να βάλεις ένα πρόγραμμα, γιατί είναι σημαντικό να μην εξαντληθείς τελείως, σε συνεννόηση πάντα με τον παιδίατρό σου...

Ιωάννα μου, προσπάθησε να βάλεις όρια, ξέρω ότι είναι εύκολο να το λέει κανείς αλλά δύσκολο να το κάνεις, όμως η εγκυμοσύνη είναι μια καλή δικαιολογία για να πουλήσεις λίγο τρελίτσα. Άρχισε να έχεις ζαλάδες όταν θα θέλει να έρθει επίσκεψη (οπότε δεν θα μπορεί να έρθει), ακόμα καλύτερα άρχισε να έχεις ζαλάδες μετά τις επισκέψεις της... κατινιά θα μου πεις, αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν παλεύεται η κατάσταση.

Όσον αφορά το να ζητήσεις συγγνώμη, για τι πράγμα; Εσύ δεν είπες τίποτα, έτσι δεν είναι; Πώς γίνεται να άκουσε να λες κάτι αφού φυσικά δεν είχε στήσει αυτί έξω από την πόρτα σου, κατίνα είναι;;; ;) Ας σου εξηγήσει λοιπόν πώς γίνεται να άκουσε οτιδήποτε, ας απολογηθεί για τον τρόπο που το άκουσε (τον οποίο φυσικά δεν θα παραδεχτεί) και μετά να ζητήσεις συγγνώμη... αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν θα φτάσετε ως εκεί, αφού μια κυρία σαν την πεθερά σου κατινιές του τύπου "στήνω αυτί" δεν τις καταδέχεται... :twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελα να σου ζησει το μωρακι σου..!!!υγεια πανω απ ολα και καλοτυχο να ειναι....

οσον αφορα το θεμα μου με την πεθερα....οσο περναει η ωρα προσπαθω να καταλαβω και εχω καταληξει στο οτι ολα τα εχει κανει επιτηδες!!!σπαω το κεφαλι μου να καταλαβω γιατι και δεν βρισκω κατι...τωρα που περιμενει και εγγονι ξεσηκωνει φασαριες...μα και να ακουσω να με κατηγορουν δεν κανω φασαρια...περιμενω πρωτα να ηρεμησουν τα πνευματα και μετα παω και λεω ακουσα κατα λαθος αυτο...γιατι?τι προβλημα υπαρχει?

λεω εγω τωρα τι θα εκανε ενας λογικος ανθρωπος...

και φυσικα δεν εχω μιλησει ακομα μαζι της...

ΕΜ...ΟΠΟΙΟΣ ΚΡΥΦΑΚΟΥΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΚΟΥΕΙ... 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια μου τι κανετε????IRO και VASSILIKI προσπαθειστε οσο μπορειτε να ξεκουραζεστε και να ειστε ηρεμες για τα μωρακια το ξερω δεν ειναι ευκολο οσο ακουγετε αλλα ειπαμε για τα μωρα μας κανουμε τα παντα γιατι το εχουν αναγκη...η παναγια απο ψηλα εχει μεγαλη δυναμη και δεν αφηνει καμια μανουλα ολες μας προσεχει οπως και τα μωρα μας!!!! ;)

HTOULIS ευχαριστω πολυ να σαι καλα σε καταλαβαινω απολυτα δεν παρεξηγω μην ανησυχεις... :D

IOANNA για την πεθερα σου τι να πω δεν εχω λογια η γυναικα δεν παλευετε με τπτ...και φυσικα γιατι πρεπει να την παρεις τηλ???αυτο δεν το καταλαβα απαιτηση που την εχουν μερικες ωρες ωρες απορω... :twisted::twisted:

AΓΓΕΛΑ να σου ζησει ο παιδαρος να τον καμαρωσεις οπως επιθυμεις περιτο να σου πω οτι και ο αντρας μου γεννηθηκε 30/9 με πολλα χρονια διαφορα απο τον δικο σου... :lol::lol:

τα δικα μας νεα ειμαστε καλα τις προαλλες ειχαμε γιατρο ειμαστε 3240 και υψος 51,5 επομενο ραντεβου οταν θα ειμαστε 1 μηνα...δεν εχουμε στρωσει ακομα στο θεμα υπνου αλλα που θα παει θα γινει και αυτο πχ.χτες κοιμηθηκαμε στις 2 την νυχτα :o και συνεχιζουμε....

HTOULIS εσεις πως πατε με το θεμα υπνου????με το θηλασμο???

πολλα φιλια σε ολες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου και καλη βδομαδα να εχουμε τι κανετε????εχω καιρο να μπω και να γραψω αλλα σας διαβαζω

με τρια παιδακια δεν ειναι ευκολο να κατσω στον υπολογιστη και να γραφω συνεχεια

καταρχην να πω σε ολες σας που γεννησατε να σας ζησουν τα ζουζουνακια σας γερα και δυνατα και να εχετε καλη λοχεια

επειτα να πω οτι και η σουλιτσα μας-HAPPY -γεννησε στις 29/8/12 ενα κοριτσακι 4 κιλα

και με το καλο σε ολες οσες ειναι κοντα στο να γεννησουν να κανετε υπομονη και να προσπαθησετε να ξεκουραστειτε τωρα που μπορειτεεεεεε χα χα χα χα χα χα χα χα χα

Βασιλικη μου ολα καλα θα πανε και το μωρακι σου ειναι μια χαρα αφου η γιατρος σου σου ειπε ολα οκ αυτην θα ακους ξερει οσο ια το οτι ειναι πιο μικρο και μενα ο δευτερος ο ηλιας ετσι μου λεγαν οτι ειναι σχεδον 2 βδομαδες πιο μικρος αλλα δεν καθομουν να ασχοληθω και να εξηγω καθε φορα με τον γυναικολογο μου το ξεραμε οτι η συλληψη ειχε γινει στο τελος του κυκλου γιαυτο και στις ημερομηνιες δεν εβγαινε αλλα οταν γεννηθηκε ηταν 3.100 και στις 38 βδομαδες παρακαλω αρα μην στεναχωριεσαι τσαμπααααααα πινε υγρακια και ηρεμησεεεεεεεεεε

htoulis μια χαρα ο μπεμπακος σου ειχετε και τα κλαματακια σας ολα μεσα στο προγραμμα ειναι υπομονη θα περασουν ολα

ιωαννα μου προσπαθησε να ηρεμησεις γιατι εισαι στο τελος και δεν πρεπει να σε νευριαζουν αν δεν το καταλαβαινουν αυτο αστους να τα λενε και εσενα απο το ενα να σου μπαινει και απο το αλλο να σου βγαινει

μαρακι να σου ζησει η μπεμπουλα σου μια χαρα και αυτη ειναι ολα θα φτιαξουν και μετα σε καποια φαση θα μπουν και αυτα σε ενα προγραμματακι

τα δικα μας νεα τωρα περασαμε μια τρομαρα γιατι τα αγορακια μου αρωστησαν και απο τα φιλακια που δινα στην μπεμπα την κολλησαν και αυτην με αποτελεσμα να αρχισει να βηχει να μην τρωει και να μην μπορει να αναπνευσει τα λεω στην παιδιατρο και αμεσως με στελνει στο νοσοκομειο πηγαμε στο ιασω παιδων να την δουν

φοβηθηκαμε για βροχειολιτιδα ευτυχως ομως το μπουκωμα ηταν μονο στην μυτουλα δεν ειχε κατεβει κατω στα πνευμονακια της της πηραν την πιεση της μετρησαν το οξυγονο και διαφορα αλλα εγω το κλαμα το ειχα ευκολλα οταν την εβλεπα ετσι και μας δειξαν πως με τις συρυγκουλες με δυναμη να της κανουμε πλησεις στην μυτουλα της ευτυχως τωρα σιγα σιγα ειναι ολο και καλυτερα την ειδε και η παιδιατρος και την ακουει καλα και μας ειπε οτι ειναι παλικαρακι η μπουμπου και το περασε ετσι απλαααααααααααααα με τον θηλασμο καλα παμε απλα της το βγαζω με το θηλαστρο και αυτο γιατι κοιμαται πολλες ωρες και εγω μεχρι να φαει γινομαι τουμπανο ετσι το βγαζω και το αποθηκευωωωωωωωωωω τωρα εδω και 4 μερες τρωει 9 το τλελευταιο της γευμα και το επομενο ειναι 6 και κατι το πρωι τι να πω ολα μου τα παιδακια ετσι καναν απο πολυ μικραααααα μαλλον λοττο εχουμε κερδισει στο θεμα των παιδιων αυτα για την ωρα σας ζαλισα θα τα ξαναπουμεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα!!καλη εβδομαδα σε ολες!!Ποσο χαιρομαι για οσες γεννησατε!!!να ειστε καλα και να χαιρεστε τα βλασταρια σας!!! :) εγω ειμαι καλα,παχαινω...εφτασα τα 66... παναγια μου! :lol: Την προηγουμενη εβδομαδα ειδαμε την πριμαντονα μας,μια χαρα ειναι!1800 γρ και επιτελους γυρισε με το κεφαλι κατω!περασε 8 μηνες ξαπλωτη και αραχτη!!Παντα 1 εβδομαδα μικροτερη αλλα ολα οκ!!Εμενα με εχουν πιασει αγχη και φοβος μην γεννησω πιο νωρις!Γενναμε κατα τις 10 νοεμβρη.. Ρε κοριτσια δεν μπορω να σηκωθω απο το κρεββατι...ολο πονους ειμαι!!η μεση...τα ποδια ....ως και ο πωπως με ποναει!! :lol: Επομενο ραντεβου 17/10... Ηθελα να σας ρωτησω αν καμμια σας εχει γεννησει σε δημοσιο και δη στο παπαγεωργιου θεσσαλονικης....διοτι χρηματα για κλινικες καπούτ!!! :lol:

Οσο ζυγωνει ο καιρος,,,Θα με φαει το αγχος κοριτσια!!!

ΥΓ Κρατηστε τις πεθερες ψιλομακρια!!για να μην πω χοντρομακρια....!! φιλακιαααααααααααααα :YMHUG::-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραπανακι παλι καλα που η μπεμπουλα σου το περασε ετσι ανωδυνα!σιγουρα παιζει ρολο και ο θηλασμος!και γω φοβαμαι πολυ τωρα που ειναι μικρουλης μη μου παθει τιποτα.τον εβγαλα ομως και την πρωτη βολτα του μιας που η παιδιατρος μας παροτρυνε για να συνηθιζει σιγα σιγα και το εξωτερικο περιβαλλον!ηταν μολις 3 εβδομαδων και ολο κοιμοτανε!αληθεια οσες εχετε μκρουλια τους δινετε πιπιλα;εγω ξεκινησα δειλα δειλα γιατι εχει κανει το βυζι μου πιπιλα! πεθερες;;;παπαπα!!!!ακομη κι αν ειναι πολυ καλες δεν ειναι για πολυ!φαντασου να μην ειναι κι ολας!υπομονη ιωαννα!αγγελα να σου ζησει το μικρουλακι σου!να τον χαιρεστε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...