Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012! Νο5! ΓΕΝΝΑΜΕ!!!!!!


Recommended Posts

Gεο μαλλον ή στις ιδιες μαιες πεσαμε ή ειναι ολες στο Λητώ τοσο γλυκες και φιλικες!!!Εγω δεν αισθανθηκα ουτε μια στιγμη αβολα! Με βοηθησαν παρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 345
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

este η αλήθεια είναι πως δεν ζήτησα rooming in..όταν με ρώτησαν τι θέλω μου είπαν πως στον αποκλειστικό θηλασμό θα μου το φέρνουν κάθε φορά που κλαίει..οπότε διάλεξα αυτό!

εσύ τι πληροφορίες έχεiς για το rooming in? είναι δωμάτια που όλες οι μαμάδες έχουν ζητήσει rooming in? γιατί εγώ που ήμουν σε τρίκλινο ακόμα και τις ώρες που δεν είχε επισκεπτήριο όλο και κάποιος συγγενής έμενε απο τις υπόλοιπες κοπέλες μέσα..μητέρα.. αδερφή κτλ οπότε ήταν κάπως δύσκολο να έχω το μωρό συνέχεια μαζί μου :(

Βεβαίως και θα σου πω τον γιατρό μου..θα στο γράψω σε π.μ οκ?

nan ναι και σε εμένα ήταν πάρα πολύ καλές οι μαίες_πολύ γλυκιές και με βοήθησαν πολύ_αξέχαστη η εμπειρία του τοκετού πολύ όμορφη και πρωτόγνωρη για εμένα που ήταν και το πρώτο μου παιδάκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geo_dol ναι όταν κάνεις check in ζητάς rooming in και σε βάζουν σε δωμάτιο που έχουν ζητήσει και άλλες κοπέλες rooming in. Αμ εγώ γι'αυτό θέλω μονόκλινο γιατί θα έχω το δικό μου επισκεπτήριο που όπως και να το κάνεις κάπως το κουμαντάρεις. Όμως δεν θα την παλέψω να έχω και ένα κάρο ξένους να θέλω να θηλάσω και να μου την δίνουν. Θέλω απόλυτη ηρεμία να αφοσιωθώ στον μπέμπη μου. Επειδή είναι το πρώτο μου και πέρασα και πολλά έχω περισσότερες απαιτήσεις. Παρέα δεν θέλω ότι χρειαστώ το έχω από τις νοσηλεύτριες και αν είσαι και σε μονόκλινο σε περιποιούνται ακόμα πιο πολύ. Για βοήθεια στον θηλασμό μπορείς να φωνάξεις και μαία. Αν προσπαθούσαν να σου δείξουν οι νοσηλεύτριες σώθηκες. Πάντως έχω ακούσει ότι υποστηρίζουν πολύ τον θηλασμό στο Λητώ. Τώρα θα δείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εστε εγω ειχα rooming in και η αλλη κοπέλα στο δωματιο και τα ειχαμε συνεχεια μαζι μας εκτός των επισκεπτηρίων που τα επαιρναν δεν ειχα ορεξη καμια να μου κολλησει τιποτα το μωρό μου. ολο το βραδυ το ειχα μαζι μου και θηλαζε συνεχεια γιατι ηταν και μεγαλο μωρό. Δεν μπορω να ξερω αν του εδωσαν ξενο θελω να πιστευω πως οχι γιατι ειχαμε δει οτι και στα επισκεπτηρια οταν καποιο μωρό απο τα αλλα δωματια πειναγε εβγαζαν τους επισκεπτες εξω και θηλαζε η μαμα. Επισης οταν το εδειχναν απο το παραθυρο στους συγγενεις μου ηταν ησυχουλι.

Παντως αν αντεχεις οικονομικά σιγουρα το μονοκλινο ειναι το καλυτερο.

Παντως ενημερωτικά με το να θηλαζω συνεχως το μωρό μου το γαλα μου κατεβηκε γρηγορα και θηλαζω αποκλειστικά το σχεδόν 2 μηνων γιο μου οποτε νομιζω οτι το rooming in κατι βοηθησε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο nan κι εγώ δεν φαντάζεσαι πόσο θέλω να θηλάσω. Κι εγώ θα λέω να το παίρνουν στο επισκεπτήριο. Σαν δίκλινο είχες πρόβλημα? Το μωρό της συγκατοίκου σου δεν έκλαιγε να ξυπνήσει το δικό σου? Οι επισκέπτες της δεν σε ενοχλούσαν? Ακούγομαι λίγο παράξενη αλλά είναι το 1ο μου και πέρασα και πολλά και θέλω να έχω απόλυτη ησυχία για να αφοσιωθώ. Αλλά το σκέφτομαι και το δίκλινο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εστε παντως κι εγω ειχα rooming in στο Μητερα και εκτος απο το πρωτο βραδυ, τα επομενα εδινα την μικρη στις μαιες γιατι δεν αντεχα, ηθελα υπνο, δεν την παλευα!! Μου την εφερναν καθε φορα που εκλαιγε για να τη θηλασω.. Εκανα και καισαρικη και δεν μπορουσα να ειμαι πληρως λειτουργικη...Οποτε θα το δεις αναλογως πως θα εισαι! Παντως αν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο οφειλουν να το σεβαστουν.. φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Este na σου πω την αληθεια το δικό μου ηταν το κλαψιαρικο αλλα τι να κανουμε! εκτος επισκεπτηριου οι αντρες μας μενανε.οταν θηλαζαμε ειχαν την πλατη τους προς την αλλη κοπελα και ολα καλα.

Σε φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω και να πετύχεις περίπτωση κανέναν περίεργο σύζυγο που να σε κόβει όταν θηλάζεις, παναγία μουυυ :shock::oops::evil: . Μονόκλινο και πάλι μονόκλινο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

este καλά θα κάνεις και θα διαλέξεις μονόκλινο φαντάζομαι τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικα..είσαι μόνη σου έχεις την ησυχία σου και το πιο βασικό το μωρό μένει συνέχεια μαζί σου!!!οπότε αν το αντέχεις οικονομικά κάντο! ;) αλήθεια πόσο πάει το μαλλί??

Και εγώ αν ήξερα πως θα ήταν τα πράγματα στο τρίκλινο δεν θα το επέλεγα ξανά, όχι πως ήταν και χάλια τα πράγματα αλλά δεν είχες ηρεμία..πράγμα πολύ βασικό για μία νέα μανούλα πόσο μάλλον αν είναι και το πρώτο της παιδάκι.. όσο για το rooming in μετανιώνω που δεν το επέλεξα αν και δόξα τω Θεώ όλα πήγαν καλά με τον θηλασμό και θηλάζουμε αποκλειστικά από την αρχή μέχρι και τώρα που το μικρούλι μας είναι 2μηνών και μιας εβδομάδας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H αλήθεια είναι πως στην αρχή τα πράγματα ήταν δύσκολα...πληγωμένες θηλές, πόνοι από τα ράμματα της τομής του τοκετού με πυρετό, εξάντληση, μετά επιστρέψαμε σπίτι το μωρό ανέβασε λίγο ίκτερο η παιδίατρος μου είπε να κόψω το μητρικό και να δώσω ξένο για να πέσει_εννοείται πως δεν το έκανα_και απο τότε αλλάξαμε και γιατρό!!! Στο τέλος τα καταφέραμε και είναι τόσο ωραίο να βλέπεις το μωρό σου να μεγαλώνει με το δικό σου γάλα είναι ευλογία Θεού! Και όπως είπες με επιμονή και επιμονή όλα γίνονται ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φλωριαννααααα κ ευααααα,

που ειστε κοριτσαρες????

μπειτε λιγο να μας πειτε τα νεα σας....

μας λειπετε......τι κανουν τα μπουμπουκια σας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι βρε κοριτσια μας λειψατε!! τα μωρουλινια καλα?? Εβιτα εσεις?

geo_dol μπραβο σου!!! η ιστορια σου μοιαζει πολυ με τη δικια μου.. μονο που εγω εκανα το μεγαλο λαθος και ακουσα την παιδιατρο (με πιεσαν πολυ και οι γυρω) και αρχισα να δινω συμπληρωμα.. Μετα που συνειδητοποιησα τι εγινε (ειχα διαβασιε και πολυ για τον θηλασμο τρομαρα μου) αρχισα να το ελαττωνω αλλα ακομα δεν εχω καταφερει τον πληρη επαναγαλακτισμο... Πολυ δυσκολο πραγμα και κυριως αυτη η ανασφαλεια αν το παιδι χορταινει.. Θα σου στειλω και πμ να σε ρωτησω κατι... Επειδη σημερα ειδικα δεν λειτουργει και πολυ το μυαλο.. εσυ στο φασε εισαι δεν θυμαμαι?? φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ...

ΤΕΛΙΚΑ ΦΗΓΑΤΕ ΟΛΕΣ :( ΟΥΤΕ ΝΕΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΑΘΕΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΤΠΤΑ...

ESTE ΜΟΥ ΑΝΤΕ ΘΕΜΑ ΗΜΑΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ..ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ Σ ΓΕΝΝΗΣΑ 29. ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΥΚΛΑ Μ Κ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ,ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΙΔΕΣ..ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ;)

TWIGGY ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΚΛΑ Μ ??? ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΤΕ??? ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ Κ ΓΩ ΠΙΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΜΙΑ ....

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΠΕΤΑΜΕ ... ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ ,ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΠΟΛΥ 6200ΓΡ Κ 61 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ Μ. ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΛΑΣΜΟ Κ ΜΟΝΟ ... ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ Μ ΚΟΙΜΑΤΕ Κ ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΠΙΑ ΟΠΟΤΕ ΣΟΥΠΕΡ ...

ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟΣ , ΓΕΛΑΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ...ΧΑΧΑΝΟΥΛΙ ΤΟΝ ΛΕΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ Μ :lol::lol::lol:

ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΧΑΙΡΕΤΗΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβιτακι τι μου κανεις? χαιρομαι που εισαι καλα. και εμεις ειμαστε μια χαρα μεγαλωνουμε σε λιγο θα παμε για το πρωτο μας εμβολιακι. Να μωρε μαζευτηκαμε όλες στο φασε γιατι ειναι γρηγορο και οι περισσοτερες δεν εχουμε χρονο. Και εμενα ειναι πολυ ηρεμο μωρό το βραδυ μου ξυπναει κατα τις 3 και μετα το πρωι αλλα ειναι ησυχουλι τρωει και κοιμαται. Στενοχωριεμαι που δεν μιλαμε πια οχι τιποτα αλλο εχουμε γνωριστει και απο κοντα! της Κικης νοσηλευτηκε ο ενας της μπεμπακος για 1 μερα στο νοσοκομειο αλλα τωρα ειναι καλα. Εγω μπαινω και στο μαμυ αλλα η αληθεια ειναι εχουμε φυγει όλες.

Καλα να περνας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy είχες και εσύ προβλήματα με τον θηλασμό?

και εγώ δέχτηκα μεγάλη ψυχολογική πίεση από μαμά, γιαγιάδες, γυναικολόγο_που έλεγε πως αν δεν δώσω συμπλήρωμα μπορεί να ανέβει ο ίκτερος να αφυδατωθεί το παιδί κτλ επειδή δεν ξέραμε αν τρώει καλά το παιδί μόνο με το θηλασμό... Οπότε ήμουν στα πρόθυρα να δώσω συμπλήρωμα...

Μεγάλη στήριξη βρήκα από τον σύζυγο, την κουμπάρα μου _που θήλασε αποκλειστικά για 2 χρόνια τον μικρούλη της και μία μαία που είχα γνωρίσει σε κάτι μαθήματα ανώδυνου τοκετού_είχα διαβάσει, κλασικά, και το βιβλίο της Πατσούρου,πήρα τηλ και μια παιδίατρο_σύμβολο θηλασμού και εκείνες μου είπαν να δίνω όσο περισσότερο στήθος μπορώ και ο ίκτερος θα πέσει και όντως την επόμενη μέρα από 14 και κάτι που είχε πήγε στο 11 και μετά από μία εβδομάδα είχε φτάσει στη φυσιολογική τιμή του 9!!!

όποτε θες και για ότι θες στείλε μου π.μ και μην ανησυχείς για τίποτα δεν έγινε και τίποτα αν το παιδί πήρε συμπλήρωμα αρκεί να είναι καλά_αυτό πρωτεύει!!! Μην αγχώνεσαι και θα τα καταφέρεις:) Είμαι και στο face αλλά δεν μπαίνω πολύ συχνά.

Este εννοείται πως δεν είπα την ιστορία με τις δυσκολίες του θηλασμού για να σε αποθαρρύνω ή να σε αγχώσω..αυτό έτυχε σε εμένα..και στο τέλος όλα καλά πήγαν!:) Με το καλό να γεννήσεις και μια χαρά θα τα πας με τον θηλασμό γιατί το θέλεις πραγματικά απ ότι έχω καταλάβει:) Μην φοβάσαι τίποτα!!!

Εβίτα συγχαρητήρια!!μεγάλωσε πολύ το αντράκι σου, με το εμβόλιο πως πήγατε? πως τα κατάφερες και ο μικρός σου δεν ξυπνάει μέσα στην νύχτα?δίνεις γάλα μόνο από το στήθος ή βγάζεις και με το θήλαστρο και δίνεις απ το μπουκάλι? Καλή συνέχεια..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑ... ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ Ε???

ΝΑΝ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ Μ??? ΑΧ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΣΟΥ... ΚΟΙΤΑ Κ ΕΜΕΝΑ ΞΥΠΝΟΥΣΕ 3 Κ ΜΕΤΑ 6 ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ Μ ΚΟΙΜΑΤΕ ΟΛΗ ΤΥ ΝΥΧΤΑ Κ ΞΥΠΝΑΕΙ 7 ΓΙΑ ΜΑΜ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 11 ΟΠΟΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΜΑΙ ΥΠΝΟ :D

geo_dol ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΚΟΥΚΛΑ Μ ΕΣΕΙΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ Σ??? ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΣΥΧΟΣ ΗΤΑΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Π ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΙΧΑΜΕ ΓΡΙΝΙΑ , ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Κ Μ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ Τ ΔΩΣΩ ΛΙΓΟ ΣΙΡΟΠΑΚΙ Κ ΜΕΤΑ ΗΡΕΜΗΣΕ

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΝΟΣ Τ , ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ , ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ , ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ Κ ΑΥΤΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ Μ ΠΟΝΑΕΙ Κ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΒΓΑΛΑ... ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΑ ΠΑΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΙ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ Μ Η ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ Κ ΚΟΙΤΑΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ 2ΩΡΟ. ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Μ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΡΚΕΤΑ Κ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ... ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ??? ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ?? ΒΑΡΟΣ Κ ΥΨΟΣ??ΕΣΥ ΘΗΛΑΖΕΙΣ???

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλεια Εβίτα !Έχεις το ιδανικό μωρό!!! ;) Καλά αυτό με τον συνεχόμενο ύπνο με έχει καθηλώσει_ελπίζω να μην αργήσουμε να το ζήσουμε και εμείς!! :)

Εμένα ο μικρούλης είναι 2μιση μηνών τώρα, πριν 2 εβδομάδες που τον ζύγισε η γιατρός τον βρήκε 5.620kg και 60.5cm Μια χαρούλα και εμείς πήγαμε με το εμβόλιο καμία διαφορά δεν είχαμε:)Τέλος του μήνα πάμε για το επόμενο... και εγώ θηλάζω _δεν έχω δώσει καθόλου συμπλήρωμα ούτε έχει χρειαστεί να βγάλω με θήλαστρο_προσπαθώ και εγώ μέσα στο 2ωρο να έχω επιστρέψει σπίτι αν τυχών είμαι έξω.

Με τον ύπνο καλά πάμε..το βράδυ κοιμάται απο τις 10 ή 11 με 4 ή 4:30(έχει φτάσει και 5:30 κανα 2 βράδια) μετα τρώει και ξανακοιμάται μέχρι τις 7:30 το πολύ 8! απο εκεί και πέρα κοιμάται και μέσα στην ημέρα αλλα όχι στην κόυνια του μόνο όταν τον κρατάμε αγκαλίτσα! και η αλήθεια είναι πως αυτό είναι κάπως κουραστικό γιατι δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε μια δουλειά και κάθε βράδυ είμαι πτώμα! Φαντάζομαι πως καθώς μεγαλώνει θα αλλάξει αυτο..??!!Συνεχόμενο βραδινό νάνι δεν έχει κάνει ακόμα αλλα πάλι καλά δεν παραπονούμαστε!

Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει πως ακόμα και αν έχει μόλις φάει βάζει τα χεράκια του στο στόμα_παίζει να φουσκώνουν τα ούλα για δοντάκια και να τον ενοχλούν? εσένα το κάνει?

φιλιά σε όλες τις μανούλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβιτακι γεια!! μας εχεις λειψει πολυ μωρε.. ελα κι εσυ στο φασε εστω και με ψευδωνυμο μονο για το μαμμυ... ;) Μπραβο μπραβο με τον μπεμπη.. τα πατε τοσο καλα !!χαιρομαι που εχετε βρει τον ρυθμο σας!! Εμεις ακομα εχουμε μελλον, εχω ακομα ανασφαλεια και προσπαθω ακομα να κοψω το συμπληρωμα αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο γιατι ταυτοχρονα πρεπει να αντλω με το θηλαστο για να αυξησω την παραγωγη μου.. Ταυτοχρονως απο το απογευμα και μετα η μικρη συνηθως ειναι πολυ ανησυχη, κανει τα παλαβα της και εγω ειμαι κουρασμενη ηδη απο την ελλειψη υπνου και το τρεξιμο που με πιανει λιγο απελπισια!! Καποιες μερες ομως ειναι καλυτερα, ειδικα οταν κοιμαται λιγο παραπανω αναμεσα στους θηλασμους κι εγω η δολια μανα καταφερνω να κανω καμια δουλεια, να παω τουαλετα κλπ κλπ :o Το χειροτερο που αντιμετωπιζω ειναι τα σχολια γυρω οτι αφηνω το παιδι να πειναει, οτι εχω κολλησει με το θεμα του θηλασμου και τα " τι πειραζει να φαει και λιγο ξενο" .. θα 'θελα να εχω την Πατσουρου στο σπιτι να τους απανταει γιατι εμενα με πιανουν τα νευρα μου ή τα κλαματα!!

Ελπιζω να στρωσουμε σιγα σιγα και να συνεχιζω να θηλαζω με λιγοτερα προβληματα.. ευτυχως η μικρη προτιμαει στηθος, δεν εχουμε θεματα.. απλα κι εγω καποιες φορες αναρωτιεμαι αν εχω αρκετο γαλα για να την καλυψω..

geo_dol τα ιδια ακριβως επαθα σου λεω!! Αλλα δεν ημουν ψυχολογικα ετοιμη εκεινη τη στιγμη να αντιμετωπισω την παιδιατρο!Μου ελεγε συνεχεια οτι το παιδι εχει αφυδατωθει και ανεβηκε ο ικτερος και γιατι δεν της ειχα πει τιποτα απο το τηλεφωνο (σαν τι δηλαδη?μια χαρα θηλαζε.. τι επρεπε να καταλαβω?), εμενα με επιασαν τα κλαματα στο καπακι και την επομενη στιγμη βλεπω τον αντρα μου με τις οδηγιες της να φτιαχνει γαλα χωνει στο στομα της μικρης το μπιμπερο και ολοι να λενε "να το παιδι!!! πεινουσε !! βλεπετε???"" Νομιζω οτι ηταν απο τις πιο ασχημες στιγμες της ζωης μου..Τελοσπαντων.. Δηλαδη εσυ συνεχισες απλα να θηλαζεις και ολα λυθηκαν ε? Αχ...

Μπραβο κοριτσι!! Για να δουμε, το παλευω κι εγω για επαναγαλακτισμο, νομιζω παμε καλα βεβαια καποιες μερες νιωθω οτι δεν θα τα καταφερω... :( Αλλα ας ειμαι αισιοδοξη, με βοηθαει πολυ και η Τζενη (ανθρωπακι)

πολλα φιλια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy κουράγιο και υπομονή. Κλείσε τα αυτιά σου σε αυτούς που δεν υποστηρίζουν την μεγάλη προσπάθεια που κάνεις. Η μικρούλα σου θέλει το γάλα της μαμάς της και όχι το ξένο γι'αυτό μην ακούς κανέναν. Ο ίκτερος μην σε ανησυχεί γιατί με τον θηλασμό θα φύγει. Σε καταλαβαίνω όμως. Καλή επιτυχία εύχομαι με τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy μπράβο σου!!! σε θαυμάζω για την μεγάλη προσπάθεια που κάνεις.. δίνε όσο πιο πολύ στήθος μπορείς και θα τα καταφέρεις..για μένα δηλαδή ήδη τα έχεις καταφέρει ;) Μην έχεις καμία αμφιβολία για το αν έχεις αρκετό γάλα_σίγουρα έχεις και η μικρούλα σου το προτιμάει από το ξένο_όλα θα πάνε μια χαρά απλά κοίτα να ξεκουράζεσαι όσο πιο πολύ γίνεται ανάμεσα από τους θηλασμούς για να έχεις δυνάμεις..γιατί εφόσον βγάζεις και με θήλαστρο κουράζεσαι διπλά.

καλή συνέχεια_έχε πίστη σε εσένα θα τα καταφέρεις!!! :)

Εμένα αυτό που με βοήθησε ήταν να αποβάλλω το άγχος, την ανασφάλεια και τις άσχημες σκέψεις_χορταίνει ,δεν χορταίνει το παιδί κτλ έδινα στήθος αυξανόταν η παραγωγή έτρωγε το μωρό και όλα πήραν το δρόμο μόνα τους έτσι θα γίνει και με εσένα ;) να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...