Μετάβαση σε περιεχόμενο

ντοπλερ και βαρος εμβρυου


Recommended Posts

Kαλημέρα κ απο μένα....πήγα κ εγώ εχθές στον γιατρό και μαζί με τον συνηθισμένο υπέρηχο, έκανα κ doppler..ημουνα 33 + 4 εβδομάδων κ το μωρό ήταν 2200 ....Μου ειπε οτι ειναι ολά φυσιολογικά...τώρα τι να πω? Μακάρι...φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κ απο μένα....πήγα κ εγώ εχθές στον γιατρό και μαζί με τον συνηθισμένο υπέρηχο, έκανα κ doppler..ημουνα 33 + 4 εβδομάδων κ το μωρό ήταν 2200 ....Μου ειπε οτι ειναι ολά φυσιολογικά...τώρα τι να πω? Μακάρι...φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ DOPPLER ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ(27+4) ΚΑΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 1067gr!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ!ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΗΡΙΑΙΟ ΤΗΣ ΗΤΑΝ 29+3!ΨΗΛΗ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ!:unsure: :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ DOPPLER ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ(27+4) ΚΑΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 1067gr!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ!ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΗΡΙΑΙΟ ΤΗΣ ΗΤΑΝ 29+3!ΨΗΛΗ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ!:unsure: :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ μονο εμενα ειναι τσιλιμπιθρας ο μπεμπακος μου..33+2 1630γρ!τη πεμτη που θα ειναι 35+1 θα ξανακανω υπερηχο να δουμε αν πηρε τιποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ μονο εμενα ειναι τσιλιμπιθρας ο μπεμπακος μου..33+2 1630γρ!τη πεμτη που θα ειναι 35+1 θα ξανακανω υπερηχο να δουμε αν πηρε τιποτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emeis xthes 33+2 eimastan 1977 gr!!! oute 2000 bre paidaki mou;;;;:dry: :dry: apo to mpampa pire i mpoumpou mou....ego genithika 4500!!!:P :P

xthes kaname kai to proto mas kardiotokografima!!!! akouga tin kardoula tis na xtipa kai i diki mou konteue na spasei apo eutuxia!!!!:silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emeis xthes 33+2 eimastan 1977 gr!!! oute 2000 bre paidaki mou;;;;:dry: :dry: apo to mpampa pire i mpoumpou mou....ego genithika 4500!!!:P :P

xthes kaname kai to proto mas kardiotokografima!!!! akouga tin kardoula tis na xtipa kai i diki mou konteue na spasei apo eutuxia!!!!:silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα εγω εκανα το ντοπλερ 32+4 βδομαδων ο μπεμπης ηταν 2500 σε γελικες γραμουλες μια χαρα δηλαδη και ο πλακουντας μου ακομα μια χαρα και ο μπεμπακος ψηλος και λεπτος

γενναω σε λιγες μερες θα σας πω ποσο θα γεννηθει τελικα ο μπεμπακος μου

παντως τα κιλακια τα παιρνουν γρηγορα τα μικρουλακια μας αρα μην ανυσηχειτε:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα εγω εκανα το ντοπλερ 32+4 βδομαδων ο μπεμπης ηταν 2500 σε γελικες γραμουλες μια χαρα δηλαδη και ο πλακουντας μου ακομα μια χαρα και ο μπεμπακος ψηλος και λεπτος

γενναω σε λιγες μερες θα σας πω ποσο θα γεννηθει τελικα ο μπεμπακος μου

παντως τα κιλακια τα παιρνουν γρηγορα τα μικρουλακια μας αρα μην ανυσηχειτε:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rapanaki γεννας κ εσύ...:woohoo: .αχ τελειωνεις....αντε 10 σου μεινανε σχεδόν ε?

ωραια....με το καλό ..παντως το μωρακι σου ειναι μια χαρα...μεγαλο-μεγάλο....αντε καλη λευτεριά........:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rapanaki γεννας κ εσύ...:woohoo: .αχ τελειωνεις....αντε 10 σου μεινανε σχεδόν ε?

ωραια....με το καλό ..παντως το μωρακι σου ειναι μια χαρα...μεγαλο-μεγάλο....αντε καλη λευτεριά........:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • οχι σαν περιόδου... είναι ενοχλητικός πονος ..οταν καθομαι ή ξαπλώνω ανάσκελα δεν με πονάει... όταν σηκώνομαι ή πάω να γυρίσω απο την δεξιά πλευρά τότε με πονάει...θα μιλήσω το απόγευμα με τη γιατρό...σηκωσα λίγο βαρος προχθές...δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και αυτό 🤷 σημερα περιμένω και την συρταριέρα...θα εχω δουλειά 🤦
    • Πολύ όμροφα νέα κορίτσι μου!! τι όμορφο συναίσθημα αυτό που περιγράφεις 💖 κι εγώ έκλεισα για 18/06 που θα έχω κλείσει τη 10η εβ να το δω το γλυκάκι για να ηρεμήσω! αυχενική έχω κλείσει 1/07! Αυτό που λες, άντε να φτάσουμε στο τέλος του τριμήνου για να απολαύσουμε έτσι το καλοκαιράκι 🙏 εύχομαι τα καλύτερα σε όλες μας ☘️💖 περιέργο πάντως αυτό με την ούρηση, δε το χω ξανακούσει κι εγώ να σου πω την αλήθεια! Πάντως εμένα τα συμπτώματα έρχονται και φεύγουν. Κυρίως έχω παρατηρήσει ότι νιώθω απίστευτη δυσφορία και κούραση όταν είμαι σε εξωτερικές δουλειές και πάντα κάνω εμετό μετά από τέτοιες εξορμήσεις γιατί με προκαλούν οι διάφορες μυρωδιές απ τα μέσα, τον κόσμο, κτλ. Ευτυχώς η δουλειά μου είναι κατα βάση απ το σπίτι, οπότε όσο είμαι μέσα είμαι σχετικά καλά. Νιώθω ότι κουράζομαι απίστευτα όταν έχω πολλά μιτιγκ ή παρουσιάσεις που χρειάζεται να μιλάω εγώ κυρίως, όπου μου κόβοται συνήθως η ανάσα ένα πράμα. Κι όλοι με ρωτάνε αν είμαι καλά, και λέω ότι είναι εποχικές αλλεργίες 😅 όπως σας είπα το μόνιμο σύμπτωμα είναι το στήθος - όλα τα άλλα είναι σχετικά σε μένα τλχ. 
    • αγαπημένη είναι πολύ καλά τα αποτελέσματα, μόνο της 1 ώρας τσιμπάει, αν και δεν ξέρω τις τιμές αναφοράς του εργαστηρίου, λογικά θα σου πει να προσεχείς την διατροφή σου και να περπατάς 1-2 ώρες πριν τα κυρίως γεύματα.   
    • Έχεις δίκιο κορίτσι μου, κι εγώ αυτό εννοούσα! ας αφαιθούμε στους επιστημόνες κι ευελπιστώ ότι αυτοί γνωρίζοντας τις ανάγκες και τις περιπτώσεις μας μας συμβουλεύουν το καλύτερο για εμάς 🙏 Εμένα αυξήθηκε αρλαφρώς 1,7 από 1,6 που είχα στην 4η εβδομάδα. Μου είπε να αυξήσουμε την ημερίσια δόση λιγάκι καθώς μάλλον για να ανέβηκε, ίσως έχει αυξητική πορεία και δε το θέλουμε εννοείται. Θα επαναλάβω στη 10η εβδομάδα τις εξετάσεις. Κάτι άσχετο/σχετικό τώρα - εγώ σήμερα είμαι 8+2 με βάση τον τελευταίο υπέρηχο. Λέμε δλδ ότι είμαι στην 8η εβδομάδα ή στην 9η; Εμένα μου βγαίνει να πω ότι εφόσον συμπλήρωσα την 8η προχθές που ήμουν ακριβώς 8εβ τώρα μπήκα στην 9η. Αλλά δε ξέρω αν στέκει - ίσως είναι που βιάζομαι να φλυγει αυτό το Α τρίμηνο!! 🤣🤣🤣  
    • Απευθύνομαι στα κορίτσια που έχουν εμπειρία με αιματολόγο και τις συναφή εξετάσεις: Βγαίνουν σιγά σιγά τα αποτελέσματα, ακόμα βέβαια εκκρεμούν τα τις θρομβοφιλίας (Leiden Παράγων V, R20210, MTHFR 677, 1298) και κατά τα λεγόμενα της γυναικολόγου μου, λόγω του ότι τα αντικαρδιολιπινικά και αντιφωσφολιπιδικά βγήκαν αρνητικά είμαι κομπλέ λέει γιατί συνήθως αυτά οφείλονται για αποβολές Α τριμήνου. Η ίδια εκτιμά ότι με βάση αυτά τα αποτελέσματα λογικά δε θα έχω και θρομβοφιλία, αλλά θα δούμε εκ του αποτελέσματος. Πάντως η θρομβοφιλία είπε ότι θα μας απασχολεί για το Β τρίμηνο. Εννοείται μου είπε συνεχίζω ασπιρίνη μέχρι και την 34η εβ.  Σήμερα μου βγήκε κι η Πρωτεϊνη S με εξής αριθμό: 49.3% (Αναφορά: 59 - 118 για μη χρήστες αντισυλληπτικών) Η ελαφρώς χαμηλή τιμή, διαβάζω ότι μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο θρόμβωσης. Είχε κάποια κοπέλα αντίστοιχο αποτέλεσμα/θέμα με αυτήν την πρωτείνη; Κι αν ναι, ποια ήταν η οδηγία του γιατρού σας; Τα έχω στείλει και στους αιματολόγους και στη γυναικολόγο, απλά εν αναμονή των απαντήσεών τους, είπα να δω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα κάτι.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...