Μετάβαση σε περιεχόμενο

το εξπρες του βυζονυχτιου νο 61...O Λεωνιδας και οι 300....


Recommended Posts

kAlημερα..

εδω ακομα!

κρυο πολυ!

χιονιζει ...

βαλαμε πετρελαιο....600 λιτρα...ισα για το πολυ 1 μηνα....μονο και μονο να μην αφησω τα παιδια της εν μεσω χειμωνα χωρις θερμανση...

....και το καλοριφερ δεν δουλευει...!

αν αρχισω να λεω τωρα θα γινω κακια...?

εχω απιστευτα νευρα...

σορυ που σας ζαλιζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βικυ ναι θελει εξαερωση, ειναι αυκολο..παρε ενα μπουκαλακι η ποτυρι αχρηστο και χρειαζεσαι το κλειδακι η ενα κατσαβιδυ απλο...

Ελενα δεν ειναι αν δεχομαι η δεν δεχομαι κατι...οι εμπειριες ειναι καλο να λεγονται..αλλα μονο σαν εμπειριες..

Αλλο ισχυσει για το δικο μου παιδι, και αλλο για το δικο σου, και εαν κατι για εμενα σαν μαμα δουλεψει ως προς την ανατροφη-υγεια-διαπαιδαγωγιση, μπορει να μη δουλεψει για αλλη μανουλα, οποτε το να λες "αυτο ειναι το σωστο" δεν μου αρεσει..

ουτε απο τον γιατρο..ο οποιος εξαλλου το λεει και στο βιβλιο του,,

γεννιακ εμενα δε μου αρεσουν οι "αυθεντιες" πιστευω πως ολοι μας, οσα πραγματα και να ξερουμε πανω σε καποιο αντικειμενο, ακομα και εαν το σπουδαζοπυμε χρονια και το δουλευουμε, δεν κατεχουμε την απολυτη γνωση ..τα παντα ρει λεγανε οι αρχιαιει και ολα αλλαζουν.

Το να μην ειμαι απολυτη το εμαθα σαν μητερα, ποτε δεν ημοπυν, αλλα απο τοτε που απεκτησα παιδια και ηρθα σε επαφη και με αλλες μαμαδες καταλαβα οτι αφενος δεν ξερω τιποτα- οσο και να νομιζα οτι ξερω αρκετα- και αφετερου να μη λεω μεγαλα λογια γιατι θα τα λουστω..

ΠΧ ημουν τοσο μα τοσο σηγουρη οτι θα γεννουσα φυσιολογικα μεχρι καποιο σημειο, που η προοπτικη της δευτερης καισαρικης δεν υπηρχε στο μυαλο μου καν..

οσα εμποδια και να υπηρχαν εξαρχας..απλα υπηρχαν για να ξεπεραστουν..νομιζα οτι ειχα τον καλυτερο γιατρο..και ολα θα γινοταν οπως τα θελω..ακομα και οτι το μωρο γυρησε ηταν για μενα τελειο..ημουν πολυ χαλαρη..τελικα ΟΚ δεν εγινε αυτο πουθελω...τι να κανω..να πεσω να πεθανω;;;..

Αφρο δεν βρισκω λογο να ειμαι σε μια τετοια ομαδα, δεν εχω να προσφερω κατι απο αποψη γνωσεων και δεν μπορω αλλες αυθεντιες...

ειμαστε σε τροχια ρυθμισης των αλλεργιων μας- το ελπιζω δηλαδη- και επειδη υποφερω χρονια ειλικρινα θα προτιμισω να ακολουθισω τις συστασεις των γιατρων που τους παρακολουθουν, μεχρι στγμης απο τον αλλεργιολογο και τον ΩΡΛ μας ειμαι ευχαριστιμενη, δεν τραγηκοποιουν την κατασταση ουτε την χειριζονται σαν μικρης σημασιας ..αλλα και παλη δεν ξερεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Λενάκι μου!!!Καλο παρκάρισμα!!!! :):)

Αφρο τελικα ο Καμμενος θα κανει κομμα ρε.Ξεχασα να στο πω στο τηλ.

Κοριτσια νομιζω οτι με το διαδίκτυο η κατασταση εχει ξεφυγει λιγο... :?:?:? Οκ..καλο ειναι..εχεις προσβαση παντου αλλα θα πρέπει να εχεις και λιγο μυαλο να επεξεργαστεις την πληροφορία.

Εγω βασικα δεν το εχω και σε μεγαλη εκτιμηση. :roll::roll:

Βίκυ στην αρχη του χρονου δεν βαζετε ολοι καποιο ποσο για πετρέλαιο;;;Κατι σαν αποθεματικό;;;

Κανει ενα ψοφοκρυο σημερααααααααααα...Α πα πα..Φαρμάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στην δουλεια εισαι παναγιωτα ?

χρυσα στον καυστηρα ειναι το θεμα οχι στα καλοριφερ ....της ειπα απο το τηλ και προσπαθει ,ευχομαι να τα καταφερει .

οντως πρεπει να επεξεργαζομαστε τα παντα ακομα και αυτα που θεωρουμε "του ματς" η "βλακειες" η οτι "δεν μας κανουν".....αν δεν υπηρχαν καποιες "αυθεντιες" δεν θα θηλαζαμε πολλες απο εμας σημερα η δεν θα ξεραμε πολλα απο οτι ξερουμε σημερα .....εμενα μαρεσει να μαθενω και οτι θελω κραταω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιωτα το κακο ειναι πως ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν το μυαλο να το επεξεργαστουν..

και δεν φταιει τοσο ο wanna be γιατρος η καθε καημενος που το χει καημο...ουτε και η καθε μητερα που θελει να μεταδωσει τις γνωσεις της...

το κακο ειναι πως πολοι ανθρωποι επειδη εχουν απογοητευτει απο τους πραγματικους γιατρους- το τονιζω εγω πρωτοι σου λεω πως μερικοι νυχτα το πηραν το πτυχιο- οπως καια πο την "γερακισια" συμπεριφορα γιατρων καταφευγουν εκει και πιανονται απο εναν λογο και μενουν, χωρις να καταλαβουν τι γινετε..

ειλικρινα το ειχα ξαναπει σε παρομοια δημοσιευση πως ειδικα οταν προκειτε για βηχα ειναι επιτακτηκο να δειγιατρος γιατι ο βηχας προκαλειτε απο διαφορε αιτιες, ουτε γιατροσοφια, ουτε ιντερνετικε διαγνωσεις..

και οχι μονο αυτο..επιπεφοικιτιδα, σπιρακια, ξηροδερμια, ατοπικα δερματα..πως μπορεις να δωσεις θεραπεια αν δεν εχεις δει τι ειναι και πως ειναι...ειδικα αν δεν εισαι γιατρος..

τι σοι ιατρικη ειναι αυτη;;;;

Στο νετ μπορεις να βρεις καποιοες πληροφοριες οι οποιοες θα σ εβοηθισουν στην συζητησου με τον γιατρο και ενδεχομενος να τον καθοδιγησουν λιγακι ως προς το θεμα τελικη διαγνωση..δεν μπορει να σου δωσει λυση

τεσπα..μη το συζητας..εισαι καλυτερα τωρα;;;;

εμεις παντως αφου καθαρισαμε με το ειδικο σπρει, βαψαμε και το ταβανι με μπογια εμπλουτισμενη με αντιμουχλικο και "γεμυσαμε" και τους αρμους με αρμοστοκο εμπλουτισμενο με αντιμουχλικο, αλλα το προβμηνα ξεκιναει σε μεγαλο βαθμο καια πο τους σωλινες του ηλιακου θερμοσυφονα, και κατα δευτερον απο την ελλειψη θερμομονωσης,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Αφρο μου στη δουλεια!!!!

Καλε ειδα κατι φωτο της Γωγως!!!!ΓΩΓΩ τι τρελο γκομενακι ησουνα ρε συ... :o:o:o:o:o

Καλα και τωρα κουκλαρα εισαι αλλα τοτε ησουνα σα μοντελο!!!!Επισης στα 22 μαρη ειχες κανει σεξ;;;Μα σαν 13-χρονο εισαι...Ποιος ανωμαλος πηγαινε μαζι σου;;;; :lol::lol::lol::lol::lol:

Αφρο να σου πω την αληθεια μου εμενα οι αυθεντιες του στυλ.."κανε αυτο και τελος" δεν μου αρεσουν.

Ευτυχως επεσα πανω στην Αγλαϊα (που ξερω οτι πολλα κοριτσια τη θεωρουν υπερβολικη) που εχει το χαρισμα να εστιαζει στο προβλημα που εχεις και να σου προτεινει παντα τη βελτιστη λυση.Εμενα με βοηθησε απιστευτα και τις 2 φορες.Ειδικα τη δευτερη που ειχα το θεμα με τις πληγωμενες θηλες και υπεφερα.

Επισης με βοηθησαν και οι εμπειριες απο αλλες μανουλες (οχι ομως σε στυλ να μου δινουν συμβουλες).

Ιουλια πως εισαι σημερα κοριτσακι μου;;Ο Γιώργος;;;

Χρυσ αμου δεν εχουμε κανει τιποτα ακομη..Δυστυχως Ολο το 3-ημερο ο Γιωργος δουλευε και ημουνα μονη μου με τα 2 και αρρωστη ταυτοχρονα.Τωρα ναι..ειμαι καλα!!!

Η κουνιαδα σου εχει αναρρωτικη αδεια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παναγιωτα εμενα με βοηθησ εποπλυ η λαλα με την εμπειρια της..και ειδικα στον Φο την ειχα πρηξει την κοπελα..

αλλα εγω ειχα και συμβουλο θηλασμου που μου ειπε η παιδιατρος να καλεσω..

ΟΚ πηρε 50 ευρω αλλα ελυσε το προβλημα και ΟΚ, βεβεια ειδικα στον Γιαν υπεφερα..το σκατουλι...τεσπα..

Οχι η κουνιαδα μου δεν εχει αναρρωτικη..πηγε ο αντρας της εκει αφου ουτως η αλλως εδω δεν δουλευει και ηταν και αρρωστοι..ειδικα χτες ψαχνανε εφημερευον γιατι εχει ενα απιστευτο μπουκωμα σε βαθμο που δεν μπορουσε να πατρει ανασα..δεν ξερω τι εκανε τελικα γιατι δεν μιλησαμςε το βραδυ..

εντομεταξη ηθελε να παρει κανονικη αδεια λιγες μερες μετα το Πασχα που εχει να κανει και τον Β επιπεδου και ενω την δωσανε απο την διευθυνση πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης η διευθυντρια της πηρε και ακυρωσε , και μαλωσε μαζι της και λεει οτι θα ερθει και θα παει δω στο ΙΚΑ να παρει αναρωτικη..

Εχει και αυτη τα δικα της...δυσκολα θα ειναι ..μεθαυριο εχει και γιατρο και η θα κανει αγορι και θα χαρει πολυ- δεν θα χρειαστει να αγορασει ΤΙΠΟΤΑ- η θα κανει κοριτσι και θα χαρει ενα τσακ λιγοτερο...χαχαχ..πλακα κανω...οπωσ και να ναι θα χαρει..

και ελπιζω και ο "ευτυχης " μπαμπας τωρα που θα το δει πιο σχηματισμενο το μπεμπακι θα χαρει κλαι αυτος λιιιγο περισσοτερο...

Ασχετο..χτες το βραδυ που θηλαζ ατον Γιαν...τον κοιτουσ ακαι ελεγα..οτι αυτο το τουλουμπακι ηταν καποτε μεσα στην κοιλια μου..και εχει γινει ηδη 7 μηνων...και 9+ 6 μηνες επαιρνε ζωη αποκλειστηκα απο μενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! :D:D:D:D ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ! :D:D:D

Τί κάνετε;;; Είμαστε στο χωριό ακόμα θα φύγουμε σε λιγουλάκι!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ;;; ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΠΡΩΙ Ή ΑΠΟΓΕΥΜΑ;

Σκεφτείτε το και πείτε μου! :D Νομίζω οτι είναι καλά δεδομένου οτι τα παιδιά μας (χτυπαω ξύλο) δεν είναι αρρωστάκια! :P

Κανονίστε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κούκλες

Καλή σαρακοστή

Βίκυ ακόμα εδώ?

Νατάσα Πέμπτη εγώ δυστυχώς δεν μπορώ. καθημερινές είμαστε στο τρέξιμο, καλά να περάσετε:D

Με αγχώσατε με την μαργαρίνη, εγώ βούτυρο δεν χρησιμοποιώ καθόλου και μαργαρίνη ελάχιστη (στο ψωμί μόνο ή σε κανένα γλυκό) στα φαγητά χρησιμοποιώ μόνο ελάιόλαδο και σε όσα γλυκά μπορώ.

Το βούτυρο αλείφεται εύκολα πάνω στο ψωμί? και τι βούτυρο χρησιμοποιείται? τυποποιημένο από το ΣΜ?

Επίσης πείτε την γνώμη σας για το μέλι. τι προτιμάται τυποποιημένο από ΣΜ ή από παραγωγό?

Δήμητρα πήγες την Β οφθαλμίατρο?

Παναγιώτα περαστικά

Χρύσα το θέμα της υγρασίας πολύ πονεμένη ιστορία, έχω κι εγώ θέμα :(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μελι εγω παιρνω απο εναν ξαδερφο μου που εχει μελισσια καπου στα ορεινα Τρικαλα αλλα δεν ξερω τι ειναι πχ θυμαρισιο ,ψυχρης πιεσης κτλ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααααχχχχχχ μόλις τώρα είδα ότι τόσον καιρό τρώμε πλαστικό-μαργαρίνη :o:o:o:o:o

μισή μαργαρίνη λέει!!! το LATTA με γιαούρτι!!! :o:o:o:o

ναι ρε Σισσιώ μας βολεύει!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:8-)8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το βιταμ τι ειναι παιδια? καλησπέρα... εχω βήχα και κοιμάμαι όρθια , η κορη μου βελάζει και βλεπει μπάρμπι φερυτόπια... πήγα έδωσα αίμα γ εξετάσεις ,να δω τον θυρεοειδή μου γτ τεινω γ χασιμότο...είναι αυτοάνοσο όπως και η λεύκη...χαζευα ένα δεντρο προχθες (λέυκη) και παρατηρούσα τον αποχρωματισμό στο φλοιό του κορμού και εκεί μου ήρθε φλασιά ότι από το δεντρο πήρε μαλλον η ασθένεια την ονομασία της στα ελληνικά..φαντάζομαι θα έχει αλλη επιστημονική ονομασία...

Βίκυ ακόμη δεν γέννησες?

ξεκίνησα δίαιτα...επιτέλους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kale εδω ειμαι ακομα!

ειπαμε δεν θα γεννησω ακομα...

βλεπω να τελειωνει το τρενακι και εγω να ειμαι εδω!

θα ανοιγω τρενακια μεχρι να γεννησω...

Χρυσα...ξερεις ποσες φορες τα σκεφτομαι ολα αυτα με τη Μ-Ι?

χθες με την ζωγραφια ενοιωσα οτι πραγματικα μεγαλωσε...

αλλα εγω αναζητω συνεχως την αγκαλια της!

Γιωτα...καλη συνεχεια...

και εγω εχω υποθυρεοειδη χασιμοτο...

δεν ξεκινησα ετσι η τουλαχιστον δεν το ηξερα οτι το εχω απο την αρχη!

η ανακαλυψη εγινε μετα τη γεννα!

Σισσιω...εγω λεω να ερθω το σαββατο....

το πολυ πολυ να ερθω με τις πυζαμες απο το ελενα...

αν δεν εχω γεννησει...θα εχω γιατρο εκεινη την ημερα..!

συμφωνω σε οσα λετε σχετικα με τις απολυτες αποψεις...

εγω πλεον δεν απαντω...σε τιποτα και δε σε θεματα θηλασμου ...!

εχουμε καλοριφερ....

αχ ζεσταθηκα!

ποσο ωραια ειναι η ζεστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ομορφες!!! :D

Βικυ αααχχχ αυτα τα κοινοβια με τους συγγενεις!!!!!! :ymsigh: Τι εναλακτικο τροπο θερμανσης εχεις ομως;;;υγραεριο πχ;;; πρεπει να βαλεις δεξαμενη στο χωμα(εμεις εχουμε)...για αεροθερμα δε συμφωνω γιατι ξηρενουν πολυ τον αερα...οι θερμοσυσσορευτες καινε τα αντερα τους απο ρευμα...πφφφ δε ξερω.. :roll:

Για τις μαργαρινες οι γνωμες διιστανται...πχ στα ακολουθα αρθρα υποστιριζουν οτι ειναι καλυτερες αρκει να ειναι επωνυμες και μαλακες..

Μαργαρίνη ή βούτυρο;

Posted by admin on July 19, 2011 in Ειδήσεις · 2 Comments

Οι υδατάνθρακες, τα λίπη και οι πρωτεΐνες είναι μακροθρεπτικά συστατικά απαραίτητα σε καθημερινή βάση στη διατροφή μας.

Πιο συγκεκριμένα, … περίπου το 30% της ενέργειας που προσλαμβάνουμε καθημερινά είναι καλό να προέρχεται από λιπαρά ενώ το 20% από τα λεγόμενα «καλά λιπαρά».

«Καλά λιπαρά» στη διατροφή του ανθρώπου, θεωρούνται τα μονοακόρεστα και τα πολυακόρεστα λιπαρά οξέα -βρίσκονται κυρίως στο ελαιόλαδο, σε άλλα έλαια και στις μαργαρίνες, ενώ τα κορεσμένα και τα trans λιπαρά οξέα, θεωρούνται «κακά λιπαρά» (βρίσκονται κυρίως σε ζωικά και τηγανιτά λίπη).

Οι μαργαρίνες αποτελούν σημαντική πηγή πολυακόρεστων λιπαρών (ω-3 και ω-6 λιπαρά οξέα) κάποια από τα οποία ο οργανισμός μας δεν μπορεί να συνθέσει και μπορεί να τα πάρει μόνο μέσω της διατροφής. Είναι πηγή λιποδιαλυτών βιταμινών Ε, Α και D, που έχουν αντιοξειδωτική ικανότητα (βιταμίνη Ε), συμβάλλει στη δημιουργία των κυττάρων, καθώς και στην καλή λειτουργία της όρασης (βιταμίνη Α), ενώ η D βοηθάει στην απορρόφηση του ασβεστίου, συμβάλλοντας στη διατήρηση της υγείας των οστών. Επίσης, η μαργαρίνη δεν περιέχει υδρογονωμένα/trans λιπαρά και έχει χαμηλή ποσότητα αλατιού.

Γι’ αυτό οι μαργαρίνες είναι μια πολύ πιο υγιεινή επιλογή σε σχέση με το βούτυρο (συμπεριλαμβανομένου και του βουτύρου για επάλειψη και των μιγμάτων βουτύρου), καθώς το βούτυρο είναι ζωικό προϊόν και έχει υψηλή περιεκτικότητα σε κορεσμένα λιπαρά οξέα.

Διεθνείς οργανισμοί, όπως η Αμερικανική Ένωση Καρδιολογίας (American Heart Association – AHA) και το Αυστραλιανό Ίδρυμα Καρδιολογίας (Australian Heart Foundation) συστήνουν τη «χρήση μαργαρίνης αντί ζωικού βουτύρου».

Άλλη μελέτη υποστηρίζει ότι η θνησιμότητα από στεφανιαία νόσο μπορεί να μειωθεί με μερική αντικατάσταση των κορεσμένων λιπαρών από πολυακόρεστα και χαμηλή πρόσληψη trans λιπαρών. Πιο συγκεκριμένα βρέθηκε ότι η αντικατάσταση του βουτύρου από μαργαρίνη είχε σαν αποτέλεσμα τη μείωση κατά 30% του κινδύνου για θάνατο από στεφανιαία νόσο.

Οι φυτικές μαλακές μαργαρίνες μπορούν, να ενταχθούν σε ένα ισορροπημένο καθημερινό διαιτολόγιο και οι ειδικοί συνιστούν την πιο συχνή χρήση ελαιολάδου και μαργαρίνης συγκριτικά με άλλα λίπη. Παρακάτω σας παραθέτουμε τρόπους για να εντάξετε αυτές τις λιπαρές τροφές στη διατροφή σας:

-Μειώστε και αντικαταστήστε τα κορεσμένα λιπαρά με πολυακόρεστα. Περιορίστε επίσης την πρόσληψη trans λιπαρών, αντικαθιστώντας π.χ. το βούτυρο με μαργαρίνη

-Τρώτε ένα καλό πρωινό που να περιέχει μαργαρίνη για επάλειψη στο ψωμί π.χ.1-2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης με μαργαρίνη και μέλι και 1 ποτήρι γάλα 1-2% λιπαρά

-Στα διάφορα είδη κέικ ή άλλα σπιτικά γλυκά (π.χ. τσουρέκι, καρυδόπιτα, γαλακτομπούρεκο, κορμός κ.ά.) χρησιμοποιήστε μαργαρίνη αντί για βούτυρο.

-Σε κάποια φαγητά, όπως ο πουρές, το ριζότο, τα μακαρόνια, οι κρέπες χρησιμοποιήστε μαργαρίνη αντί για βούτυρο.

-Χρησιμοποιήστε μαργαρίνη σε διάφορες συνταγές ορεκτικών όπως: στο γαρνίρισμα στα καναπεδάκια Ροκφόρ, στα καναπεδάκια με χαβιάρι- γαρίδες- σολομό- τυριών, στη γεμιστή πατάτα κ.ά.

-Χρησιμοποιήστε τη μαργαρίνη σε διάφορες συνταγές για σπιτικές πίτες: κοτόπιτα, κιμαδόπιτα, μακαρονόπιτα, πρασόπιτα, σπανακόπιτα, κολοκυθόπιτα, κ.ά.

-Χρησιμοποιήστε τη μαργαρίνη σε διάφορες συνταγές για σπιτικές σούπες: κοτόσουπα, κρεατόσουπα, μανιταρόσουπα, χορτόσουπα κ.ά.

-Στα διάφορα σάντουιτς ή τοστ χρησιμοποιήστε μαργαρίνη, αντί για βούτυρο

-Φτιάξτε ποπ κορν ή άλλα σπιτικά σνακ με μαργαρίνη

Οι φυτικές μαλακές μαργαρίνες είναι πολύ καλή φυσική πηγή των απαραίτητων πολυακόρεστων ω-3 & ω-6 λιπαρών οξέων. Τα λιπαρά αυτά είναι απαραίτητα για τη δόμηση και την ομαλή λειτουργία των κυτταρικών μεμβρανών, καθώς και για την πρόληψη των δυσλιπιδαιμιών και των καρδιαγγειακών παθήσεων.

Οι ειδικοί προτείνουν τη χρήση μαργαρίνης για επάλειψη στο ψωμί (ή για άλλη χρήση), αντί για ζωικό βούτυρο.

Επίσης, οι διατροφικές συστάσεις αναφέρουν συχνά τις φυτικές μαργαρίνες, υπογραμμίζοντας τον σημαντικό ρόλο που παίζουν στην υγιεινή διατροφή και στην προστασία της καρδιάς.

Πηγή: mednutrition.gr

και αυτο..

Το βούτυρο είναι προϊόν ζωικής προέλευσης, αφού παράγεται από το λίπος του γάλακτος («ανθόγαλα»), συνηθέστερα αγελαδινού ή πρόβειου, έπειτα από μηχανική κατεργασία του. Αντίθετα, οι περισσότερες μαργαρίνες (προσδιορισμός: «λιπαρή ουσία για επάλειψη» ή «spread») παρασκευάζονται από διάφορα φυτικά έλαια, όπως ηλιέλαιο, σογιέλαιο, λινέλαιο, κραμβέλαιο, ελαιόλαδο και μίγματα αυτών, άρα είναι φυτικά προϊόντα. Εντούτοις, υπάρχουν και σύνθετοι τύποι μαργαρινών, που, για να εξυπηρετήσουν τις γευστικές απαιτήσεις των καταναλωτών, περιέχουν και ζωικά συστατικά, όπως, π.χ., μαργαρίνη με γιαούρτι, με τυρί κ.ά.

Ποιοι τύποι υπάρχουν;

Ο πιο ευρέως καταναλισκόμενος τύπος βουτύρου είναι το «φρέσκο αγελαδινό βούτυρο», το οποίο έχει σκληρή υφή, λόγω της υψηλής περιεκτικότητάς του σε κορεσμένα λιπαρά οξέα, και διατίθεται είτε αλατισμένο είτε ανάλατο.

* Σε ό,τι αφορά τις μαργαρίνες, υπάρχει μια πολύ μεγάλη ποικιλία τύπων, όπως, π.χ., σκληρή μαργαρίνη σε ράβδους, υγρή μαργαρίνη, μαλακή μαργαρίνη, μαργαρίνη φτιαγμένη από διάφορα φυτικά έλαια, μαργαρίνη εμπλουτισμένη με φυτικές στερόλες (κατά της υψηλής χοληστερίνης) ή κάλιο (κατά της υπέρτασης) κ.ά.

Ποια συστατικά περιέχουν;

Το φρέσκο αγελαδινό βούτυρο από παστεριωμένη κρέμα γάλακτος αποτελείται κατά μέσο όρο από 82% λιπαρά επί ξηρού, 16% υγρασία και 2% μη λιπαρές ξηρές ύλες (πρωτεΐνες, σάκχαρα κ.ά.) που υπάρχουν φυσικά στο λίπος του γάλακτος ή μπορεί να έχουν προστεθεί, π.χ. αλάτι, κατά την κατεργασία και τη μετατροπή του σε βούτυρο.

* Στον αντίποδα, τα συστατικά κάθε μαργαρίνης και η περιεκτικότητά της σε λιπαρά διαφέρουν ανάλογα με τη σύνθεση και τον τύπο της, π.χ. μαργαρίνη με 70% λιπαρά, με μειωμένα λιπαρά (60%) ή με χαμηλά λιπαρά (soft light).

Και από θερμίδες;

Το βούτυρο με 82% λιπαρά αποδίδει περίπου 74 θερμίδες ανά μερίδα 10 γραμμαρίων.

* Στην ίδια ποσότητα μερίδας (10 γραμμάρια), η μαργαρίνη με 70% λιπαρά αποδίδει περίπου 63 θερμίδες, η μαργαρίνη μειωμένων λιπαρών 54 θερμίδες και η μαργαρίνη χαμηλών λιπαρών περίπου 36 θερμίδες. Επομένως, η μαργαρίνη είναι πιο διαιτητική επιλογή σε σχέση με το βούτυρο και μπορεί να συμπεριλαμβάνεται καθημερινά σε οποιοδήποτε διαιτολόγιο, ακόμα και σε μια δίαιτα απώλειας βάρους.

Σύνθεση λιπαρών

* Η μαργαρίνη είναι καλή πηγή απαραίτητων λιπαρών, όπως το α-λινολενικό οξύ (ALA) και το λινολεϊκό οξύ (LA), τα οποία είναι αναγκαία για την ανάπτυξη και ομαλή λειτουργία του οργανισμού, και επειδή δεν μπορεί να τα συνθέσει μόνος του, πρέπει να λαμβάνονται μέσω των τροφίμων. Επιπλέον πλεονεκτήματα της μαργαρίνης είναι ότι έχει χαμηλότερη περιεκτικότητα σε κορεσμένα λιπαρά οξέα συγκριτικά με το βούτυρο και αναλογικά μεγαλύτερη σε πολυακόρεστα και μονοακόρεστα λιπαρά οξέα, που είναι ωφέλιμα για τα αγγεία και την καρδιά.

Trans λιπαρά οξέα

Ανάλογα με την προέλευση του γάλακτος, το βούτυρο περιέχει από 0,5 έως 4% trans λιπαρά οξέα, για τα οποία οι έρευνες δείχνουν ότι αυξάνουν τη χοληστερίνη στο αίμα, προκαλούν φλεγμονές στα αγγεία και συντελούν στις καρδιοπάθειες.

* Οι νέες τεχνολογίες παρασκευής μαργαρινών, αντίθετα, έχουν ως αποτέλεσμα τη δημιουργία υγιεινών προϊόντων χωρίς «υδρογονωμένα» λιπαρά. Έτσι, σε αυτές τις μαλακές φυτικές μαργαρίνες δεν ανιχνεύονται καθόλου trans λιπαρά οξέα ή ανευρίσκονται μηδαμινές ποσότητές τους, εξαιτίας όμως της φυσικής τους παρουσίας στα φυτικά έλαια και όχι της μεθόδου παρασκευής των μαργαρινών.

Και από βιταμίνες;

Τόσο το βούτυρο όσο και η μαργαρίνη αποτελούν πηγές των λιποδιαλυτών βιταμινών Α, D και Ε, σε ποσότητες που κυμαίνονται ανάλογα με το προϊόν. Οι βιταμίνες Α και Ε, που έχουν ισχυρές αντιοξειδωτικές ιδιότητες, πρέπει να προσλαμβάνονται καθημερινά μέσω των τροφίμων, ενώ η βιταμίνη D, η οποία είναι αναγκαία μεταξύ άλλων για τη σωστή απορρόφηση του ασβεστίου, μπορεί να παραχθεί από το σώμα μας με την έκθεση στο φως του ήλιου. Ωστόσο, αρκετές έρευνες έχουν δείξει ότι στις μεσογειακές χώρες, παρά την ηλιοφάνεια, υπάρχει ανεπαρκής πρόσληψή της. Κατά μέσο όρο, 10 γραμμάρια μαργαρίνης καλύπτουν περίπου το 15% της ημερήσιας συνιστώμενης πρόσληψης σε βιταμίνη D, το 10% σε βιταμίνη Α και το 6% σε βιταμίνη E.

Συμπερασματικά

Η μαλακή φυτική μαργαρίνη είναι ένα εύγευστο και εύκολο στη χρήση τρόφιμο, που ανταποκρίνεται στις σύγχρονες διατροφικές απαιτήσεις και στις επίσημες κατευθυντήριες οδηγίες για την προστασία της καρδιάς αλλά και τη γενικότερη προαγωγή της υγείας. Μας παρέχει πολύτιμα συστατικά, όπως απαραίτητα λιπαρά και βιταμίνες Α, D και Ε, ενώ έχει χαμηλή περιεκτικότητα σε κορεσμένα λιπαρά και μηδενική περιεκτικότητα σε trans λιπαρά και χοληστερίνη. Παρεπόμενα, εξυπηρετεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ένα ευρύ φάσμα διατροφικών αναγκών συγκριτικά με το βούτυρο, ενώ προσφέρει επιπλέον οφέλη στην υγεία, χωρίς όμως εκπτώσεις στη γεύση ή στη χρηστικότητα. Επομένως, η μαλακή φυτική μαργαρίνη αποτελεί ενδεδειγμένη επιλογή αντικατάστασης του βουτύρου τόσο για επάλειψη, π.χ. στο ψωμί κ.ά., όσο και για ζαχαροπλαστική ή μαγειρική χρήση.

Προσοχή όμως: Δεν είναι όλες οι μαργαρίνες το ίδιο ποιοτικές και ωφέλιμες. Γι’ αυτό θα πρέπει να επιλέγουμε επώνυμες μαλακές μαργαρίνες που παρασκευάζονται από φυτικά έλαια με σύγχρονες μεθόδους, προτιμώντας όσες είναι πλουσιότερες σε ακόρεστα λιπαρά και βιταμίνες, φτωχές σε κορεσμένα και χωρίς υδρογονωμένα λιπαρά.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΑΥΡΙΔΟΥ

Νατασουλα εγω προτιμω το μελι απο παραγωγο..εχω βρει ενα εδω που μου αρεσει πολυ η γευση του μελιου του και απο οσο ξερω ειναι και πολυ καθαρο..

Βικυ δε μου ειπες σου αρεσε;;;;:P

Παναγιωτα μου χαθηκαμε δε λες τιποτα... :(:(

Τωρα και με τη δουλεια,χεστα βραστα και κατουρατα!!! :?

Τι εγινε στο παρεντς;;;;(οοχιιι οτι ειμαι κουτσομπολα! :P )

Γιωτα ναι ρε νομιζω απο το δεντρο πηρε την ονομασια η ασθενεια... :roll: εσενα ειναι σοβαρο αυτο το χασιμοτο;;;; :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη σαρακοστη..ειμα στο πατρικο κ εχει σκοταδι..κοιμαται ο παντελος :mrgreen:

αππαπα..τι 3ημερο κ αυτο :roll::roll::roll:

καλη σαρακοστη..

τη πεμπτη πηγα απ τη βενι..ενω με ειχε ειδοποιησει οτι ο μικρος ειχε κολλησει μαλλον απ το παππου του κ ειχε μυξες

εγω σα τη ιουλια πηγα..ε σιγα λεω..εγω κ ο παντελος ειμαστε με αντιβιωση,,ο θοδωρης παει σχολειο.. :?:?:?

παμε καβαλα//το βραδυ να εχω ριγος..ξυπναω το πρωι ζεστη..ειχα πυρετο..σερνομουν//τι σκατα λεω κολλησα?? :?

γυρναμε λαγκαδα νσ ψησουμε για τα γενεθλια του κ γω ψηνομουν στο πυρετο :cry::cry:

ακατεβατο 40 :cry::cry::cry:

η πεθερουλα με ανελαβε..τι τσαι..τι κομπρεσες :x:x:x

με ελγαν να με πανε στο ΕΣΥ να με κανουν ενεση.. :shock::shock: εγω καθετη..

τη επομενη..ολη μερα ξαααααααααπλα..παλι τη επομενη(δηλ χθες)40 :cry::cry::cry:

κ να εχω ενα αγχος για το τι θα κανω σημερα αν παλι ειχα :cry::cry:

κανεις δε μπορουσε..η αδερφη κ αυτη ηταν αρρωστη

τελικα σηκωθηκα μια χαρα :D:D

τα μικρα τη περασαν ξωφαλτσα..με μια δυοο φορες πυρετο

παω για διαβασμαα :mrgreen:

ρε βικυ μ αρεσει που στεναχωριωσουν για προωρο :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!!!

Σας διάβασα το πρωί αλλά δεν πρόλαβα να γράψω!

Είμαστε καλά!!!

Νατάσα κρίμα που δε θα ρθείτε... :(

Οι υπόλοιπες; Χρύσα; Βενετία; Ιουλία;

Για τη μαργαρίνη δε διάβασα κάτι καινούργιο...

Απλά οι ελληνικές μαργαρίνες (βιταμ -αλτις κλπ) είναι καλύτερες από τις εισαγώμενες διότι ένα 40% της σύστασής τους είναι το ελαιόλαδο. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως είναι αθώες.

Εγώ τις έχω καταργήσει εδώ και πολύ καιρό! Τη θέση τους πήρε το φρέσκο πρόβειο βουτυράκι στο τραπέζι μας. Όσο πιο κίτρινο είναι τόσο το καλύτερο. Σημαίνει πως υα ζώα τράφηκαν με χορταράκια ως επί το πλείστον και όχι αποκλειστικά μμε ζωοτροφές. Το αγελαδινό βούτυρο δε είναι το πιο νόστιμο και μυρωδάτο. Στο ψωμί αλείφεται εύκολα αρκεί να το βγάλεις λίγο νωρίτερα από το ψυγείο και να μαλακώσει λίγο.

Σχετικά με το μέλι να προτιμάτε παραγωγούς που τους βλέπετε πχ στη λαική. Πολλές φορές το μέλι του σμ δεν είναι ακριβώς μέλι αλλά σιρόπι ζαχαροπλαστικής.... :?:?:?

Το καλύτερο είναι να είναι άθερμο διότι δεν καταστρέφονατι τα συστατικά του και περιέχει όλη του τη γύρη. Ρωτήστε επίσης τί ταιζουν τις μέλλισες. Ορισμένοι δεν της αφήνουν απλά να 'βόσκουν' αλλά τις ταΐζουν ζάχαρη ακόμη και το χειμώνα για να έχουν παραγωγή.... :shock::shock::shock:

Σισσάκι εγώ θα έρθω!!!! :D:D:D Σε πηρα τηλ το Σαββατο αλλά με προώθησες!!! :oops::oops::oops:

Χρύσα σε ποιον αλλεργιολόγο πάτε;

Παναγιώτα μου φιλάκια! Γαστρεντερίτιδα σε βρήκε;;; Ευκαιρία για δίαιτα βρε!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Αργι εδώ το ΙΚΕα δεν ανοίγει τις αργίες! Επίσης κουκλίτσα η Ρ με το φουστανάκι! Και τα συνδύασες τέλεια!!!

Έλενα καλό μάθημα!!!!!!

Γιώτα καλή αρχή ρε συ!!!! Μην το βάζεις κάτω!!!!

Αφρο καλώς να τη δεχτείς τη μανούλα σου!!

Μα τι ησυχία είναι αυτή σήμερα!!! :?:?:?

Θου Τόνια Βίκυ ποστάρω και σας διαβάζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρθα πλακα με κανεις!!!!!!!!!!!!!!

αντε ρε στεναχωρεθηκα!!! εμεις πυρετο δεν καναμε αλλα ειμαστε με μυξες και λιγο βηχα

ο μικρος εχθες το βραδυ εριξε στο πιατι με τις φακες την μπαλα του(επιτηδες) και γεμισε το χαλι..σαγγυ..μαλιαρο..μεχρι τις 11 το κααθριζαμε..ο μικρος τιμωρια στην κουνια να μην μπορει να βγεει..καθε τοσο ρωτουσε..καθαρισατε???????? ναι του ελεγα ακομα να βγει σταματα και κοιμησου δεν θα βγεις απο εκει..τελικα κοιμηθηκε...ε μα πια!!! δεν ακουει ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!!!

νατασσα!!!! ρε κριμα!! πεμπτη εχουμε μια συναντηση για δουλεια 5 το απογευμα δεν μπορω ναλειπω..εαν γινει παρασκευη(υπαρχει μαι μικρη πιθανοτητα) θα σου ερθω!! κριμα..

για τις μαργαρινες τι να πω? εγω χρησιμοποιω μονο μαργαρινη για τον μικρο και ελαιολαδο..δυστηχως βουτυρο δεν μπορω..αν μπορουσα θα του εδινα εινα ιπιο νοστιμο!

και αυτες με το ελιαολαδο..σιγα..εναμ ικρο ποσοστο εχουνε ελαιολαδο..σιγα τα αυγα!

βικυ εμας μας ειπανε πως οταν τελειωσε το πετρελαιο που βαλανε(οπου να'ναι δηλ.) δεν θα ξαναβαλουνε για ναμ ην πληρωνουνε..το εχουνε λεει συννενοηθει...αχχχχχχχχχχχχχχχ να μας δω!!!!!!

αντε γιωτουλα μπραβο!!!!!!!!!!!

αργυρω και σισιω τα φιλια μου!

φατην μωρε αργυρω!! εκει μειναμε!!! αλλοι δεν εχουνε ουτε αυτην!! αμαρτια να πεταχτει!!!!!!

οπως καταλαβατε παλι δεν εχω φατσουλες και δενμ πορω να εκφραστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θου περαστικά ρε συ! Μα τόσο πολύ πυρεττό είχες;;;; :shock::shock::shock: Σε πήρα και σένα τηλ στο κινητό και στο σταθερό και με γείωσες!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Βίκυ ζεστάθηκε το κοκαλάκι σου; Και μεις σήμερα βάλαμε. Όταν φτάσει στα μισά το γεμίζουμε για να μην ξεμένουμε και να μην μαζεύονται πολλά.

Τόνια τί κάνει ο Αλεξ; Καμιά καινούργια πατάτα; Ρε συ και η δικιά μου είναι άλλο παιδί! Εκεί που την ακουμπούσα στο κρεβατι και κοιμόταν στο δευτερόλεπτο τώρα μου βγάζει την πίστη. Σκαρφαλώνει παντού και γενικά είναι απίστευτα ζωηρή...

Αργι φάτε την και μετά πάρε βούτυρο!!! :lol::lol::lol:

Βενετία λες; Παρασκευή σας βολεύει καλύτερα δλδ; Θου εσένα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσακι μου δεν σε ξεχασα αλλα τι να σου πω ....δεν ξερω αν θα ερθω γιατι ακομα ο Κ δεν ηρθε (την δευτερα αν ολα πανε καλα ) θα ειναι εδω η μαμα μου αλλα δεν ξερω αν θα αφσω το μωρο στην μαμα μου για να ερθω με τον Μ ....αν το καν αυτο το πρωι ειναι καλυτερα ....αλλα τι να πω δεν ξερω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Δεν ξέρω τι να σου πω.. μόνο από αυτά που μας αναφέρεις εμένα προσωπικά μου έχει προκαλέσει ανασφάλεια.. πόσο μάλλον να το βίωνα κιόλας... Μήπως να κάνεις διπλό υπέρηχο σε διαφορετικούς γιατρούς την ίδια μέρα για μεγαλύτερη ασφάλεια;; Σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη για τα ultro.. μπορεί να μην αρκεί αυτή η ποσότητα για τη περίπτωση σου με τόσο αίμα.. και μόνο γιατρός μπορεί να στο πει.. εγώ δεν θα έχανα χρόνο, ακόμα και αν "δεν είχε νόημα" κατά τα λεγόμενα του συγκεκριμένου κυρίου, θα ήθελα να του δώσω τις καλύτερες δυνατές ελπίδες.. Για το αιμάτωμα με είχες ξαναρωτησει και όσο και να σε ευχαριστώ για την εμψύχωση απέφυγα να απαντήσω.. κυρίως γιατί δεν θέλω να εστιάζω στις αρνητικές στατιστικές και σίγουρα στο να τις μεταδίδω.. χθες είχε μεγαλώσει σε σχέση με δύο εβδομάδες πριν αν και λεπταίνει σε πάχος όπου πιθανότατα σημαίνει ότι απορροφάται σιγά σιγά λέει ο γιατρός.. λίγο που το έψαξα όταν το βρήκαμε, το αιμάτωμα προκαλείται από αποκόλληση του σάκου.. αυτά που διαβάζω είναι αρκετά τρομακτικά αλλά ευτυχώς ο γιατρός μου δεν έδειξε ποτέ να ανησυχεί.. και δεν ένοιωσα με αυτή την έννοια τον φόβο ίσως και που θα έπρεπε..  "Ορισμένοι ερευνητές προτείνουν ότι τα μικρά αιματώματα δεν επηρεάζουν την έκβαση της εγκυμοσύνης. Ωστόσο, άλλες μελέτες υποστηρίζουν την άποψη ότι η έκβαση της εγκυμοσύνης εξαρτάται από το μέγεθος του αιματώματος, την ηλικία της εγκύου και την ηλικία κύησης. Η κλινική σημασία μιας SCH (υποχοριονικό αιμάτωμα) στο πρώτο τρίμηνο μπορεί να προσδιορίσει έναν σημαντικό πληθυσμό εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο δυσμενούς βραχυπρόθεσμης ή μακροχρόνιας εγκυμοσύνης, όπως: κολπική αιμορραγία, αποβολή, υπέρταση, προεκλαμψία, αποκόλληση πλακούντα, πρόωρο τοκετός, ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης (IUGR), εμβρυϊκή δυσφορία, ενδομήτρια θνησιμότητα και περιγεννητική θνησιμότητα. Το θεραπευτικό αποτέλεσμα της ανάπαυσης στο κρεβάτι εξετάστηκε από μια μελέτη η οποία σημείωσε λιγότερες αυτόματες αμβλώσεις και υψηλότερα ποσοστά τελειόμηνης εγκυμοσύνης σε γυναίκες με ανάπαυση στο κρεβάτι." Ένα από τα paper που έγιναν και δημοσιεύθηκαν στην Ελλάδα:  p21-3-15.pdf
    • Είναι χειρότερο το πρωί κορίτσι μου και ειδικά τέτοιες ώρες. Ξεκουμπώνω το παντελόνι στην δουλειά. Δεν παίρνω προγεστερόνη.
    • Πολλά συγχαρητήρια για την προαγωγή σου κορίτσι μου 🥰 👏 καλα εκανες με τα τεστ καλοκαίρι είναι κοιτα να χαλαρώσεις να ξεκουραστείς να πας τις βολτες σου διακοπές αν μπορείτε και να το χαρεις γιατί το άτιμο το καλοκαίρι περναει γρήγορα 😂  
    • Πρήξιμο είναι κορίτσι μου και αν πίνεις και προγεστερονη δεν βοηθάει και πολύ φαντάζομαι το βράδυ είναι ακόμα πιο εντονο σε σχέση με το πρωί όταν ξυπνάς ;
    • Παρε το χρονο σου γτ το χρειαζεται η ψυχολογια πανω απ ολα. Κ γω σε φαση διαλλειματος ειμαι.πεταξα τεστ  ημερολογια χαπια κ ο,τιδηποτε με αγχωνε κ θα ζησω τ καλοκαιρι μ...το μυαλο πρεπει να φυγει να ξεφυγει κ ολα ερχονται στ χρονο τους
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...