Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Κορίτσια για φίλημα" Νο 3


Recommended Posts

γεια σας κουκλες

Ανθη μου χαιρομαι που ειναι καλα τα αποτελεσματα σου,για τον καφε το λεω γιατι οταν θηλαζουμε οτι τρωμε περναει απευθειας στο μωρο μεσω του θηλασμου ενω στην εγκυμοσυνη φιλτραρονται ολα απο τον πλακουντα γιαυτο και δεν επινα καφε στον θηλασμο,τωρα παλι ο καθενας κανει τις επιλογες του και αποφασιζει τι θα φαει και τι οχι,ετσι δεν ειναι;

Κατερινακι εκτος απο την τιμη να κοιταξεις να σου εμπνενουν εμπιστοσυνη οι βρεφονηπιοκομοι και να σου αρεσει ο χωρος του σταθμου,ετσι κι αλλιως θα καταλαβεις αν ολα ειναι καλα απο την συμπεριφορα της Αγγελικης,αν η διαθεση της ειναι καλη και πηγαινει χαρουμενη τοτε ολα θα ειναι μια χαρα

Αννα Μαρια εμεις μετα την βρογχειολιτιδα συνεχισαμε να παιρνουμε εισπνεομενα για προφυλαξη για μερικους μηνες μετα,το flixotide συνεχισαμε,δεν σας εδωσε τιποτα εσας;;;ετσι αποτομα σταματησατε την αγωγη;;οσο για την ποσοτητα που τρωει το μωρο ελεος πια σιγα μην του κανεις και διαιτα 3 μηνων μωρο αχ αυτη η μανα σου παλι :o:D:D παντως εισαι τυχερη που επιασε τοσο ευκολα μπουκαλι,ο Δημητρης δεν επιανε με τιποτα οταν αποθηλασε ο αντρας μου τον ταιζε στην αρχη με χιλια ζορια,σε μενα χτυπιοταν και δεν ηθελε το μπουκαλι με τιποτα

Μαρακι κουκλακι το τιγρακι σου,σκετη γλυκα ενα φιλακια απο μενα στα ζουμερα μαγουλακια!!

Ολια χαθηκες ρε κοριτσι,να χαιρεσε τον μπαμπα σου πολυχρονος,φανταζομαι χαρα που θα πηρε,στον πεθερο μου εχουμε κανει αρκετες φορες εκπληξη με τουρτα και παντα βαζει τα κλαματα απο τη συγκινηση

καλο βραδυ σε ολες και πολλα φιλια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 978
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αννα Μαρια και μενα ο μπαμπας μου εκλεισε τα 76..Ιδια ηλικια με το δικο σου..Οσο γιατο γαλα και μενα ο Νικολακης σ αυτη την ηλικια τοσο επινε να μην πω και πιο πολυ ..Οσο θελει θα τρωει..

Κατερινακι τι κανουν τα αγορια σου??Μερικες φορες δεν προλαβαινω να μπω ...

Κατερινακι (Κανγκουρακι)εδω σε μας ενας πολυ καλος παιδικος που ειναι κοντα στο σπιτι κοστιζει γυρω στα 350 με τη μεταφορα μαζι..Πριν αποφασισεις να ψαξεις καλα ..

Παντως εγω οταν θηλαζα επινα γαλλικο καφε αλλα περνουσαν καποιες ωρες μεχρι να ξαναθηλασω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;; Εγώ καλά αν και ακόμα συναχωμένη...Τέλος πάντων...Πεινάω πολύ τώρα αλλά επειδή η ώρα είναι πολύ περασμένη και σε λίγα λεπτά θα την πέσω λέω να μην φάω...

Όλια πολύ ωραία έκπληξη κάνατε στον μπαμπά σου!!! Μπράβο που το σκεφτήκατε. Οι άνθρωποι έχουν πάρα πολύ μεγάλη ανάγκη να τους δείχνουν ότι τους αγαπούν-ειδικά όταν μεγαλώνουν...

Κατερινάκι εννοείται ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του για το τι θα φάει αλλά πριν τις κάνει πρέπει να ενημερωθεί..Τι πρέπει και τι δεν πρέπει να φάει..Έχω ακούσει πάντως θηλάζουσες που κάπνιζαν κατά το θηλασμό και έλεγαν ότι διάβασαν πως δεν πειράζει αν περάσει κάποια ώρα μέχρι τον επόμενο θηλασμό...Αυτό για να είμαι ειλικρινής κουλό μου φάνηκε αλλά τι να πω;;; Μάλλον όλα υποκειμενικά είναι..Όλο καινούριες θεωρίες βγαίνουν..

Άννα Μαρία πέρασε κιόλας ο καιρός;; Ξεκινάς Τρίτη;; Καλή αρχή και μη φοβάσαι. Όλα θα πάνε καλά και θα πάρουν τη σειρά τους..Πάντως η παιδική παχυσαρκία είναι ο μεγάλος μου φόβος...Από το γάλα όμως δεν παχαίνει ειδικά όταν είναι μητρικό.

Μαράκι δεν το συζητώ πόσο γλύκας είναι ο Στεφανάκος..Τέλειο το τιγράκι σου!!!! Φανταστικός!

Καγκουράκι μου όντως ηρεμείς μετά την αυχενική! Μετά τη Β επιπέδου ακόμα περισσότερο...Γενικώς η εγκυμοσύνη είναι ένα άγχος....Ουφφφφφφφ......Έχω ακούσει διάφορες τιμές για παιδικούς..Τα 500 ευρώ μου φαίνονται πάντως πάρα πολλά...Έλεος πια...

Αυτάαααα. Πάλι μου έφυγε η ώρα...Πάω γιατί το πρωί δε θα μπορώ να πάρω τα πόδια μου...

Φιλάκια πολλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου εννοειται πως αυτα που λεω δεν τα εχω βγαλει απο το μυαλο μου αλλα καπου τα εχω διαβασει φυσικα,επειδη δεν θηλασα στους δυο πρωτους οσο ηθελα,στον Δημητρη ειχα βαλει τοσο πεισμα και εψαχνα συνεχως αρθρα σχετικα με τον θηλασμο,διαβασα παρα πολυ για το θεμα,οσο για το καπνισμα τι να πω καπνιστρια δεν ειμαι αλλα κι αν ημουν με τιποτα δεν θα καπνιζα στην εγκυμοσυνη αλλα ουτε και στο θηλασμο με τιποτα ομως,οσο για τις θεωριες που λες μαλλον εμεις τις προσαρμοζουμε αναλογα με τι μας βολευει καποιες φορες...................

Ολια μου μια χαρα ειναι τα παιδακια μου,οι μεγαλοι σχολειο ο Δημητρης μαζι μου στο σπιτι και λιγο με τους παιδικους χορους τα απογευματα κατα τα αλλα τα ιδια,ο Νικολας τι κανει;;τι τον εντυσες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Επιτέλους πήγα κι έκοψα τα μαλλιά μου!!!!!!!!!!! Ξεφορτώθηκα τη μαλλούρα!!! Επιτέλους δεν έχω μαλλιά μες στα μούτρα μου!!!!!!! Άρεσε και στον άντρα μου το καινούριο κούρεμα!!! Επιτέλους, δεν άντεχα άλλο τη μαλλούρα, σα χαλί...

Κατερίνα, εσάς ο μικρός είχε νοσηλευτεί στο νοσοκομείο; Μήπως μας είπε να κόψουμε τις μασκούλες επειδή ο δικός μας είχε νοσηλευτεί και του έκαναν ένα σωρό ενέσεις κορτιζόνης κι άλλα φάρμακα; Μας είπε μέχρι την Παρασκευή το πολύ να συνεχίσουμε τις μάσκες. Του κάνουμε τρία διαφορετικά εισπνεόμενα... Θα πάρω και τον δικό μας παιδίατρο να τον ρωτήσω. Άλλωστε, πρέπει να τον πάρω να τον ρωτήσω και για τα εμβόλια.

Για το κάπνισμα που λέτε, απορώ πώς μερικές καπνίζουν στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό... Η γυναίκα ενός μαθητή μου κάπνιζε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ενώ είχε και προβλήματα κιόλας, και τους είπε ο γιατρός ότι και καλά υπάρχει παραπληροφόρηση και στην πραγματικότητα δεν κάνει τόσο κακό το κάπνισμα στο έμβρυο κι ότι είναι χειρότερο να πάθει η μάνα στέρηση. Τώρα αν είναι δυνατόν... Και τελικά βγήκε το μωρό ελλειποβαρές και γεννήθηκε και σχετικά πρόωρο.

Καγκουράκι, για τον παιδικό εγώ δεν ξέρω να σου πω, νομίζω με κάλυψαν τα κορίτσια! Πάντως, τρελά λεφτά στους παιδικούς... Δίνουν και φαγητό ή παίρνει το κάθε παιδί το δικό του; Εδώ πάντως οι πιο πολλοί μόλις φτάσουν τα παιδιά τεσσάρων, τα γράφουν στα δημόσια, γιατί είναι τεράστια η διαφορά στην τιμή. Νομίζω ένας ξάδελφός μου πλήρωνε 200 ευρώ στο ιδιωτικό, και μάλιστα ένα από τα καλύτερα και παλιότερα νηπιαγωγεία της πόλης, και καμιά πενηνταριά στο δημόσιο!

Σήμερα που πήγα στο κομμωτήριο, άφησα τον Αντρέα με τον άντρα μου. Τους άφησα γάλα, του το ζέστανε και πρέπει να ήπιε περίπου 200 μλ... Δηλαδή, όταν θα φεύγω για πέντε ώρες περίπου, πόσο ν' αφήνω; 300 μλ λέτε θα είναι καλά; Θα βγάζω 150 το βράδι και άλλα 150 το μεσημέρι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε κοριτσάκια? Εγώ καλα ειμαι...στο σπιτι με το μικρο μου.Σε λιγο θα παω να του φτιαξω τη σουπιτσα για αυριο και σιγα σιγα να συγυρισω λιγο. Χθες πηγαμε και παιδιατρο...μεγαλωσε! 9050γρ ο Στεφανάκος μου!!!Τον βρηκε παρα πολύ καλό οσον αφορα την κινητικη του αναπτυξη..

Εγώ χρειαζομαι υπνο...γενικα καθε βραδυ με το που χαλαρωσω στον καναπε με παιρνει κατευθειαν ο υπνος!!! :shock::shock: Ευτυχως ερχεται τριημερο!!

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τα ομορφα λογια σας για τον μικρο μου τιγρη!! Να'στε καλά κοριτσακια μου!!

¨Ολια τι κανεις? Σε χασαμε!! Ωραιο το παρτυ που κανετε στον μπαμπά σου..Να τον χαιρεσαι! Ο μικρος σου πώς ειναι?

Ανθη συνεχιζει το κρυωμα? Ευχομαι να εισαι καλύτερα σημερα!

Αννα Μαρια με γεια το κούρεμα!!! Για το γαλα που λες, ασε λιγο παραπανω την πρωτη μερα και θα δεις ποσο θα πιει και μετά το ελεγχεις. Φανταζομαι το αγχος σου...

Κατερινάκι τι κάνετε εσείς??Ευχαριστουμε για τα φιλακια!!

ΑΑΑ Ανθη σε σκεφτομουν χθες! Η παιδιατρος μας ειπε να του κατεβαζουμε καθε βραδυ το πουλακι του κατω γιατι ειναι πολύ κλειστο και πολύ φοβαται πως δεν θα γλυτώσουμε το παιδοχειρουργο!!! :o:o

Μας ειπε βεβαια να το κανουμε καθε βραδυ κι αν θα χρειαστει κατι θα το δουμε οταν θα ειναι 2 χρονων!!! Ατιμα πουλάκια!!!! :roll::roll::lol:

Καγκουράκι μου εκανες β΄επιπεδου???Σορρυ δεν θυμάμαι!!!! :oops::oops:

Σημερα το βραδυ λεω να κανω κεφτεδάκια...τα πεθυμησα..Αν και βαριεμαι το τηγανισμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, άσε, κι εγώ ενώ είχα τα ωράρια της Ανθής, τώρα πλέον έχω κάτι ωράρια σαν της μάνας μου... Κατά τις 11-12 πέφτω για ύπνο... Όχι τόσο γιατί νυστάζω, όσο γιατί κρυώνω και θέλω να χωθώ κάτω απ'τα σκεπάσματα! Την Κυριακή με πήρε ο ύπνος στην πολυθρόνα... Τώρα ο Αντρίκος κοιμάται νωρίς, κατά τις οκτώ-εννιά και μετά μπορεί να ξυπνήσει κατά τη μία-δύο, μπορεί και όχι. Επειδή, όμως, κάνουμε τις εισπνοές εκείνες τις ώρες, ξυπνά από τις εισπνοές, ουρλιάζει, οπότε τον θηλάζω, ηρεμεί και ξανακοιμάται. Κάποια βράδια ξυπνά κατά τις πέντε-έξι, κάποια πιο αργά. Σήμερα ξύπνησε κατά τις εφτά παρά. Το άσχημο είναι ότι μετά ξανακοιμάται μεν, αλλά κάθε λίγο ξυπνά και γκρινιάζει και θέλει κούνημα. Το πάει έτσι μέχρι τις εννιά περίπου, οπότε και ξυπνά μια και καλή! Για μένα, όμως, αυτή η ώρα είναι πολύ νωρίς, έτσι όλη μέρα νυστάζω...

Βρε, από τώρα αρχίσατε ιστορίες με το πουλάκι; Πω πω.... Του δικού μου ανοιχτό μου φαίνεται, αλλά πάλι, πώς να καταλάβω; Ο γιατρός πάντως μας είπε να μην το πειράζουμε, κι ότι χρειάζεται μέχρι και δύο χρόνια για να ανοίξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχχ, κεφτέδες, το αγαπημένο μου!!!

Αλλά είναι φασαρία... Και η προετοιμασία των υλικών, και το πλάσιμο και το τηγάνισμα...

Εγώ λέω να κάνουμε λουκουμάδες το βράδι... Πήρα και μαγιά και μέλι! Μια που έχουμε και τα μηνογενέθλια σήμερα! Ο Αντρίκος γίνεται τριών μηνών!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

Αννα Μαρια με γεια το μαλλάκι, ανανεώθηκες και ετοιμάζεσαι για την άλλη βδομάδα? Λουκουμάδες...τι μου κάνεις τώρα δεν θα λεγα οχι στειλε μου να δοκιμάσω...χαρουμενα μηνογενέθλια στον Αντρικο.

Μαράκι δεν εχω κάνει β επιπέδου ακομα σε δυο βδομάδες θα πάω. 9 κιλά ο Στεφανάκος μια χαρά το αντράκι σου, άρχισες και εσύ με το πουλάκι θα σε βοηθήσουν εδώ τα κορίτσια η Κατερίνα με τρια και η Ανθή ειναι πολύ έμπειρες, αντε να μου λετε και μενα μετά απο καιρό τι πρεπει να κάνω :):)

Ολια Κατερινάκι τα φιλιά μου.

Σημερα ειδα δυο παιδικούς σταθμους εναν ακριβο και έναν πιο οικονομικο. Στον πρώτο ήταν ενα νεοκλασικό κτιριο περιποιημένο αρκετά και μου έδειξαν ολες τις αιθουσες με τα παιδάκια μεσα, τις τουαλέτες, την κουζίνα την τραπεζαρία, τα κρεβατάκια που τα κοιμίζουν. Ο δεύτερος ήταν πιο μικρός και αυτό που δεν μου άρεσε ήταν οτι δεν ειχαν κρεβατάκια αλλά τα κοιμίζαν σε στρωματάκια στο πάτωμα και ειδα τα παιδάκια λιγο χύμα δηλαδη αυτά που ήταν στην ηλικια της Αγγελικής μαζί με μεγαλύτερα. θα δω και κανα δυο αλλους και ελπιζω να αποφασισω.

Σας χαιρετώ για την ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και χαρα σας κοπελιες!

Καγκουρακι μου ψαχνεις σταθμο για την Αγγελικουλα; Ποτε θες να την στειλεις; Αν θες για Σεπτεμβρη τοτε εχεις ακομα χρονο να κανεις αιτηση και σε δημοσιο σταθμο, γιατι ειναι πανακριβοι ρε γαμωτο!Καλα εισαστε; Πως πανε οι λιγουρες;

Μαρακι μου τι κουκλι τιγρακι ειναι αυτο; Μεγαλωσε πολυ σε σχεση με την παλια σου φωτογραφια! Μια γλυκα!Εμας το πουλακι του μας το ανοιξε η γιατρος οταν ηταν 10 μηνων και απο τοτε μας ειπε να το ανοιγουμε καθε 2 μερες περιπου για να μην παθει φιμωση.

Ολια να χαιρεσαι τον πατερα σου, πολυ ομορφη η εκπληξη σας! Και του χρονου!

Κατερινακι μου πως ειστε;

Για το καπνισμα στην εγκυμοσυνη και το θηλασμο οντως επικρατει η αποψη οτι ειναι πολυ ασχημο για το μωρο να παθει στερητικο η μητερα, οποτε 2-3 τσιγαρα τη μερα δεν βλαπτουν. Στην εγκυμοσυνη προστατευει ο πλακουντας και στο θηλασμο υποτιθεται οτι το κανεις αμεσως μετα το θηλασμο και περνανε 2-3 ωρες μεχρι να ξαναθηλασεις. Εγω ποτε δεν καπνισα ουτε στην εγκυμοσυνη ουτε στο θηλασμο, αλλα κατανοω οτι καποια μπορει να μην αντεχει, ομως ειλικρινα θεωρω οτι και οι γιατροι εχουν γινει πολυ ελαστικοι, οκ 1 τσιγαρο αλλα βλεπεις και κανουν 7-9-10! Πρεπει να υπαρχει μια εγκρατεια, ενα μετρο,ε για το παιδι σου προκειται, ας πιεστεις και λιγο!

Αννα Μαρια με γεια το μαλλι! Ανανεωμενη θα πας στη δουλεια! Ασε αρκετο γαλα παραπανω για να μην εχεις αγωνια!

Εδω οι δημοτικοι σταθμοι ειναι λιγοι κι ετσι κανεις αιτηση πολυυυυ νωρις και σε παιρνουν υπο προϋποθεσεις και μη σου πω να εχεις και μεσο! Δυστυχως οι ιδιωτικοι ειναι πανακριβοι, νομιζω το φαγητο το στελνεις εσυ μαζι με το παιδι δεν περιλαμβανεται, αλλα δεν ειμαι σιγουρη...Να χαιρεστε τον Αντρικο!!!!

Ανθη μου εσυ καλα εισαι; Το κρυωμα πως παει; Ο Πανουλης; Εσυ με τις λιγουρες τι κανεις;

Φιλια κοριτσακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια τωρα που το ειπες οταν καναμε εισπνεομενα τα καναμε 3 φορες την ημερα.Μετα τα μειωσαμε για 4-5 μερες σε 2 την ημερα κ μετα τελος!!

Ο Στεφανος κοιμαται στις 9 και ξυπναει 5-6.Πινει γαλα κ ξανακοιμαται μεχρι 7-7:30.Με βολευουν βεβαια αυτες οι ωρες λογω δουλειας.

Α κ για το πουλάκι ετσι κι αλλιως μετα τον 6ο μηνα μπορουμε να το πειραζουμε!

A και χαρουμενα μηνογενεθλια!!

Καγκουράκι μου ωραια σε 2 βδομαδες θα δεις και το νινι σου και θα ηρεμησεις κι απο αυτά!

Χριστινακι μου ειδες πόσο μεγάλωσε?Περνάει ο καιρος! Το δικος σου το ζουζουνι αλωνιζει το σπίτι??? :lol::lol:

Α εκανα τους κεφτεδες και πλιγουρι για συνοδευτικο..Πολύ ωραια ηταν. Εφτιαξα και σουπα του μικρου και ειμαι πτωμα...Παω για μπανακι!!Καλο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι, είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή ανάμεσα στους δύο σταθμούς; Ελπίζω να βρεις αυτό που ζητάς, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις δάνειο!

Χριστίνα, θα αφήνω αρκετό γάλα, ελπίζω μόνο να έχω για να βγάζω!

Μαρία, κεφτέδες με πληγούρι, το αγαπημένο μου!!! Μιαμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ακούστε το τελευταίο: παίρνει η μάνα μου τηλέφωνο και με ρωτάει τι κάνει ο μικρός. Της λέω ότι είναι καλά, αλλά γκρινιάζει λίγο. Και τι μου λέει; "Γιατί γκρινιάζει;;;;;;; Μήπως δε χορταίνει;;;;;;;;". Τι της λες;;; Μία μου λέει είναι χοντρός, μία ότι δε χορταίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια τωρα που το ειπες οταν καναμε εισπνεομενα τα καναμε 3 φορες την ημερα.Μετα τα μειωσαμε για 4-5 μερες σε 2 την ημερα κ μετα τελος!!

Α κ για το πουλάκι ετσι κι αλλιως μετα τον 6ο μηνα μπορουμε να το πειραζουμε!

A και χαρουμενα μηνογενεθλια!!

!

Αννα Μαρια η παιδιατρος που ειχα στα μεγαλα και αυτη που εχω τωρα στον Δημητρη ειναι της αποψης οτι δεν πειραζουμε τη τσουτσου μεχρι το παιδι να γινει 2 χρονων,μετα βγαζει απο μονο του μια ουσια και ειναι ετοιμο να το ανοιξει πρωτα ο γιατρος και μετα εμεις καθε φορα που του κανουμε μπανιο,οι γνωμες διυστανται βεβαια και φυσικα αναλογα και την περιπτωση καποιες φορες ο γιατρος θα κρινει αν πρεπει να ανοιχτει νωριτερα,τωρα δεν ξερω ο γιατρος σου τι γνωμη εχει και πως ενεργει,συζητησε το μαζι του αν και ειναι νωρις ακομα,στα μεγαλα που το ανοιξαμε μετα τα δυο δεν ειχαμε κανενα προβλημα,στον Δημητρη αναγκαστηκαμε να το ανοιξουμε νωριτερα λογω ουρολοιμωξης(που τελικα δεν ειχε,αλλη ιστορια αυτη)και παλι δεν ειχαμε κανενα προβλημα,ελπιζω να σε διαφωτισα,οσο για τα εισπνεομενα ο δικος μου δεν νοσηλευτηκε αλλα οπως ειπε και η Μαρια τα μειωσαμε και μετα σταματησαμε πρωτα το aeroline και μετα συνεχισαμε το flixotide για μερικους μηνες μετα για προφυλαξη,τωρα δεν ξερω οτι σου πει ο γιατρος σου αυτος ξερει καλυτερα

χαρουμενα μηνογενεθλια στον ζουζουνακο σου!!!!και μεγεια το κουρεμα!!!!

Κατερινακι καλο ψαξιμο και ευχομαι να βρεις συντομα τον καταλληλο σταθμο που θα τα συνδυαζει ολα,εγω στελνω τα παιδια στην Αιανη ειναι κωμοπολη κοντα στο χωριο που μενουμε,υπαρχει ενας παιδικος σταθμος μονο που ειναι κρατικος αλλα πληρωνουμε αναλογα με το εισοδημα,μαγειρευουν εκει και μεχρις τις 2 πρεπει να τα παιρνουμε,κρεβατακια δεν εχουν αλλα στρωματακια μονο,δεν παιρνουν ομως μωρα απο 2μιση χρονων και μετα,εκει εστελνα και τα μεγαλα και ειμαι ευχαριστημενη με το προσωπικο,τον Σεπτεμβριο θα στειλω και τον Δημητρη μαλλον

Μαρακι στειλε καμια κεφτεδα προς τα εδω με γιαουρτακι την εβγαλα αποψε :(

Χριστινακι μου εγω παλι δεν κατανοω καθολου τις γυναικες που λενε οτι δεν αντεχουν αν δεν καπνισουν,ελεος πια για το καλο του παιδιου τους ειναι,δεν χρωσταει σε τιποτα αυτη η ψυχη να παιρνει ολες αυτες τις επικινδυνες ουσιες και να μην εχει κι αλλη επιλογη,καλα λεω εγω οτι καποιες γυναικες προσαρμοσουν τις θεωριες στα μετρα τους,και λογικο ειναι να γεννιουνται παιδια με προβληματα μετα...................τελοσπαντων δεν ειμαι η καταλληλη που θα τις κρινω ο καθενας πρατει αναλογως, κι εσεις με τη τσουτσου προβλημα,ελπιζω να ειναι κατι περαστικο και να μην χρειαστει παιδοχειρουργο

καλο βραδυ κουκλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα, κι ο δικός μου παιδίατρος τα ίδια λέει για το πουλάκι! Μόλις γεννήθηκε ο Αντρίκος, πήρε η πεθερά τον άντρα μου και του είπε να ρωτήσουμε τον παιδίατρο τι θα κάνουμε με το πουλάκι. Δεν είχαμε άλλη έγνοια, με το που γεννήθηκε με το πουλάκι ασχολούμασταν! Κι αυτή τρία αγόρια έχει, δεν ξέρει περί πουλακίων; Τον ρώτησα και ο παιδίατρος μου είπε δεν το πειράζουμε και ότι χρειάζεται πάρα πολύς καιρός για να ανοίξει, μετά τα δύο θα γίνει αυτό.

Για τα εισπνεόμενα θα τον πάρω αύριο να τον ρωτήσω, αφού έτσι κι αλλιώς θα τα κάνουμε μέχρι την Παρασκευή. Να δούμε και με τα εμβόλια τι θα κάνουμε.

Άντε βρε, κοντά στην Αιανή μένετε; Εκεί γινόταν μια ανασκαφή θυμάμαι! Νομίζω πρέπει να ήταν από τη σχολή μου, αλλά εγώ δεν έτυχε να πάω.

Για το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη τι να πω... Εγώ έχω μαθήτριες που έμειναν έγκυες 18 και 19 χρονών (η μία παντρεμένη, η άλλη αρραβωνιασμένη και παντρεύτηκε), και με το που το έμαθαν έκοψαν το τσιγάρο μαχαίρι. Και μιλάμε για μικρά κορίτσια, υποτίθεται ανώριμα. Και βλέπω γυναίκες μεγάλες, τριάντα χρονών και βάλε, και λένε ότι δεν αντέχουν να μην καπνίσουν. Δεν υπήρξα ποτέ μου καπνίστρια, αλλά ρε παιδιά, όταν κάποιος βλέπει πόσο καταστροφικό είναι το τσιγάρο, πώς μπορεί να συνεχίζει να καπνίζει; Βλέπω τον πεθερό μου που είναι 61 ετών και είναι καταδικασμένος να ζήσει όσα χρόνια του απέμειναν με ένα τέταρτο από πνεύμονα, με μάσκες οξυγόνου καθημερινά και με πάρα πολλές δυσκολίες στην καθημερινή του ζωή, κι αυτό επειδή κάπνιζε, και συνέχισε να καπνίζει και όταν διαγνώστηκε το πρόβλημα στους πνεύμονες. Τώρα το έκοψε, βέβαια, αλλά τι να το κάνεις; Και οι δύο γιοί του (όχι ο άντρας μου), συνεχίζουν να καπνίζουν και μάλιστα στα μούτρα των παιδιών τους... Τέλος πάντων, ευτυχώς που όσες φορές δοκίμασα τσιγάρο δε μου άρεσε, κι έτσι δε μου δημιουργήθηκε η επιθυμία να το συνεχίσω...

Από καιρό εσείς πώς πάτε; Εδώ κρύοοοοοοοο............. Ειδικά το βράδι, αλλά και τη μέρα μέσα στο σπίτι έχει κρύο, μάλλον γιατί μαζεύει κρύο όλη τη νύχτα... Αφού πηγαίνω πάρα πολύ νωρίς για ύπνο επειδή κρυώνω... :( Πότε θα έρθει η άνοιξηηηηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια ιδια αποψη εχουν οι παιδιατροι μας,το χωριο μας ειναι 5 λεπτα απο την Αιανη, ειχαν κανει ανασκαφες και ακομα κανουν και ειχαν βρει αρχαια,εχει ενα μουσειο με ευρηματα,εσυ που σπουδαζες;;;συμφωνω απολυτα μαζι σου για το τσιγαρο και υπηρξα και καπνιστρια παλιοτερα,τωρα δεν καπνιζω ουτε εγω αλλα ουτε και ο αντρας μου και με τιποτα δεν θα ξαναρχιζα,το θεμα ειναι να μην γινετε εξαρτηση και να μπορουμε να ελεγχουμε τον εαυτο μας και φυσικα να μην επιβαρυνουμε τους αλλους και περισσοτερο τα ιδια μας τα παιδια

ο καιρος ειναι λιγο καλυτερος αυτες τις μερες,αν και εχει συννεφια εχει ανεβει λιγο η θερμοκρασια αλλα φυσικα αναβουμε καλοριφερ ακομα και θα συνεχισουμε μεχρι τον Απριλιο στανταρ οπως καθε χρονο αλλωστε,εσυ γιατι κρυωνεις δεν εχετε καλη θερμανση;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα, το πρώτο μου πτυχίο είναι Αρχαιολογία στο Α.Π.Θ.

Για το τσιγάρο συμφωνώ. Εγώ δεν κάπνιζα ποτέ μου, αλλά το δοκίμασα αρκετές φορές και ευτυχώς δε μου άρεσε! Το ίδιο και ο άντρας μου. Ένας συμφοιτητής μου, όταν κάναμε το μεταπτυχιακό, κάπνιζε 4-5 τσιγάρα τη μέρα το πολύ. Μετά πήγε φαντάρος και είχε πολύ άγχος και πίεση, κι άρχισε να καπνίζει περισσότερο, σε σημείο που οι άλλοι φαντάροι τρόμαξαν και ανησυχούσαν! Αυτός, όταν του λέγαμε τίποτα, έλεγε "αν δεν καπνίσω τώρα, πότε θα καπνίσω;", και έφτασε να μη σβήνει το τσιγάρο καθόλου. Βγαίναμε, τελείωνε το πακέτο, αγόραζε άλλο και κάπνιζε και το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου πακέτου. Και πόσο είχε καπνίσει προηγουμένως... Άντε τώρα να το κόψει... Τουλάχιστον αυτός δεν είναι παντρεμένος, ούτε παιδιά έχει, οπότε μόνο τον εαυτό του βλάπτει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, για τη θέρμανση που λες, δεν έχουμε καθόλου... Έχουμε καλοριφέρ που δουλεύουν με ρεύμα και σόμπες, αλλά τι να σου κάνουν; Ειδικά στο σαλόνι κάνει κρύο, επειδή είναι μεγάλος ο χώρος. Έχουμε και κλιματιστικό εκεί, αλλά το φοβάμαι με το μωρό, δεν είναι κι ό,τι καλύτερο, ειδικά τώρα που έπαθε τη βρογχιολίτιδα... Άσε που τα κλιματιστικά μαζεύουν και διάφορα μικρόβια, κι εμείς το δουλεύουμε σπάνια. Και το καλοκαίρι με όλα αυτά που έγιναν με την έκρηξη, δεν το ανάβαμε, βάζαμε ανεμιστήρα.

Δυστυχώς στην Κύπρο τα περισσότερα σπίτια δεν έχουν θέρμανση. Τα διαμερίσματα δεν έχουν ποτέ, κι άμα θες βάζεις εσύ. Αλλά και τα σπίτια που έχουν κεντρική θέρμανση, είναι παγωμένα, γιατί την ανάβουν πολύ λίγες ώρες. Το πατρικό μου είναι ένα ψυγείο (θυμάστε που κοιμηθήκαμε εκεί ένα βράδι με τον Αντρίκο και είχε 15 βαθμούς;). Οι πιο πολλοί Κύπριοι λένε "έλα μωρέ, σιγά έχουμε δυο μήνες χειμώνα και θα βάλουμε και θέρμανση;" με αποτέλεσμα αυτοί οι δύο μήνες να γίνονται μαρτύριο. Για του χρόνου θα κάνουμε μια έρευνα αγοράς και θα βάλουμε κεντρική θέρμανση. Τώρα έχει βγει ένα νέο σύστημα, που στη θέση του σοβατεπί βάζουν θέρμανση, γύρω γύρω και λέει είναι πολύ ζεστά. Για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαυτο το καινουργιο συστημα που λες τι καις;;;εμεις ευτυχως με τον ξυλολεβητα σωθηκαμε φετος και ζεσταθηκαμε και γλυτωσαμε χρηματα,και τωρα που ανεβηκε λιγο η θερμοκρασια τον αναβουμε μια με δυο φορες την ημερα, σημερα τον αναψε ο αντρας μου το απογευμα και αυτη τη στιγμη εχουμε 22 βαθμους,αυριο παλι θα ξαναβαλουμε ξυλα το πρωι ,παντως παιζει μεγαλο ρολο και η μονωση που εχει το καθε σπιτι,κι εγω θα υπεφερα με τοσο χαμηλες θερμοκρασιες μεσα στο σπιτι μπρρρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω πόσο καις, θα κάνουμε μια έρευνα αγοράς πρώτα. Και τζάμια και μπαλκονόπορτες θα πρέπει να αλλάξουμε κάποια στιγμή, γιατί δεν έχουμε πολύ καλή μόνωση, παρ' όλο που δεν μπαίνει αέρας μέσα στο σπίτι. Ουφ, χάλασε το άλφα του λάπτοπ και παιδεύομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ δεν σας προλαβαινω δεν σας προλαβαινω

Χριστίνα θέλω να την στειλω τώρα για να μην τις πέσουν ολα μαζί το καλοκαιρι, οι αιτήσεις για δημοσιο νομιζω γίνονται Μάιο αλλά πρεπει να έχει κλεισει τα 2,5 και να μην φοράει πάνα για να την πάρουν. Πάντως και οι δυο που ειδα συμπεριλαμβάνουν στην τιμή και φαγητο και μεταφορά. Επισης μπερδευουν που σου λένε τοσα επι 11 μηνες (γιατι τον αυγουστο ειναι κλειστά) ή τοσα επι 10 μηνες (και αν θες και τον Ιουλιο τον πληρώνεις και αυτόν) και ενας αλλος μου ειπε οτι πληρώνω 12 μηνες γιατι ειναι μέσα και τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα παρολο που ο Αυγουστος ειναι εκτος. Οποτε σκέφτομαι να τα υπολογίζω στον χρονο για να δω πραγματικά ποσο κοστίζουν...

Για το τσιγάρο συμφωνώ μαζί σας δεν έχω καπνισει ποτέ αλλά τρελένομαι οταν βλεπω γονεις να καπνιζουν μπροστά στα παιδιά τους, ποσο μάλιστα στην εγκυμοσύνη και στον θηλασμο. Τωρα ακριβώς επειδή δεν έχω καπνισει ποτέ δεν μπορώ να ξέρω ποσο μεγάλη θυσια πρεπει να κάνει ο άλλος για να το κοψει ή να το ελλατώσει την εγκυμοσύνη και στον θηλασμο αλλά ειναι κάτι βλαβερο και μονο για την υγεια του μωρού να το σκεφτεις η θυσια πρέπει να γινει.

Αννα Μαρια αληθεια τα περισσοτερα σπίτια ειναι χωρις θέρμανση μπρρρ το χειμώνα αμα δεν ειναι ζεστο το σπιτι δεν μπορώ καθολου, νιωθω πολύ αβολα αν κρυώνω και πρεπει να φορέσω έξτρα ρούχα. Εμας ευτυχώς η πολυκατοικια επειδη δεν ειναι καινούρια εχει κεντρική θερμανση και τα ανάβουν κάθε μερα δυο ώρες το πρωί και τρεις το απογευμα και ετσι το σπιτι δεν προλαβαινει να παγώσει και ειμαστε μια χαρά. Οι γονεις μου έχουν αυτονομη θέρμανση και μπορει να μην το ανάψουν καθολου κάποια μέρα ή να το ανάψουν λίγο και τα σπιτι ειναι πολύ πιο κρυο απο το δικό μας.

καλο βράδυ κοριτσάρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Οχι καλε! Δεν εχουμε προβλημα με την τσουτσου, εδω οσες κοπελες ξερω ετσι εχουν κανει, τα εχει ανοιξει στους 10 μηνες ο παιδιατρος και μετα καθε 2 μερες το ανοιγεις στο σπιτι για να μην κλεισει και χρειαστει χειρουργειο.

Που λετε, για το καπνισμα, εγω ειμαι καπνιστρια, μια εποχη μαλιστα καπνιζα παρα πολυ παρολου που εχω ασθμα, τα τελευταια χρονια το εχω ελαττωσει πολυ. Οταν εμεινα εγκυος δεν το ηξερα και τον πρωτο μηνα καπνιζα αρκετα γιατι ηταν και διακοπες, οταν το εμαθα οπμως το εκοψα μαχαιρι σε ολη την εγκυμοσυνη και στο θηλασμο, τωρα καπνιζω 2-3 τσιγαρα τη μερα και καπνιζουμε μονο στο παραθυρο της κουζινας κι εγω κι ο αντρας μου, με το μωρο μονο αν ειμαστε εξω σε ανοικτο χωρο καπνιζουμε μπροστα του και οχι βεβαια διπλα του.

Σε αυτο που λες Αννα Μαρια, ετσι ηταν κι ο πατερας μου, ακριβως ιδια περιπτωση, αμετανοητος καπνιστης του στυλ 4 πακετα τη μερα, με ΧΑΠ και οξυγονα νοσοκομεια συνεχεια κλπ! Ειναι πολυ ισχυρο ναρκωτικο η νικοτινη και οι καπνιστες πρεπει να αντιμετωπιζονται ως ασθενεις, ως ναρκομανεις, δεν ειναι υπερβολη! Θελει πολλη δυναμη να το κοψεις τελειως οταν εισαι μανιωδης καπνιστης!

Για τη θερμανση, εμεις εχουμε καταξοδευτει με το πετρελαιο φετος, ο ξυλολεβητας ειναι ακριβος; Η εγκατασταση; Χρειαζεται κατι ιδιαιτερο η απλα αντικαθιστας τον λεβητα πετρελαιου και μενεις με τα ιδια σωματα;

Για τους σταθμους ετσι οπως τα λες μαλλον καλα ειναι, αφου εχει και το φαγητο στην τιμη.

Μαρακι το πληγουρι πως το φτιαχνεις; Σκετο, σαν ριζακι;

Αντε βοηθηστε την ανοικοκυρευτη μπας και μαθω να μαγειρευω!

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια τι κάνετε? Εμεις ειχαμε επισκεψεις τους γονεις μου και τον ενα απο τους αδερφους μου κι ετσι ο Στεφανάκος ήταν απασχολημένος!!! :D Μου βγαζει λιγη μυξουλα σήμερα.Ελπιζω να μην εχουμε τιποτα παραπανω..Κατα τα αλλα ολο λεει "μπου" "πα"¨και εννοειται ο μπαμπας μου πιστευει ότι λεει "παππού" και ενθουσιάζεται!!! :lol::lol::lol:

Για το καπνισμα που λετε συμφωνω μαζι σας.Δεν ημουν ποτε καπνιστρια κι ευτυχως ούτε κι ο αντρας μου! Γι'αυτο κι αν τυχει και παμε καπου κι εχει πολλή τσιγαριλα μας ενοχλει...Και οι περισσοτεροι απο τους φιλους μας δεν καπνιζουν ευτυχως!!!Στην εγκυμοσύνη πάλι το θεωρω απαραδεκτο...

Αννα Μαρια δεν εχετε θερμανση ε??Ο αδερφος μου που ειναι πολιτικος μηχανικος μου συστησε ενα συστημα θερμανσης πολύ οικονομικο και που ζεσταινει το χωρο...Δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα. Εμεις εχουμε θερμανση δαπεδου..ναι μεν ζεστη αλλα πανακριβη!!

Κατερινα μου μεχρι τωρα δεν μας ειχε πει τιποτα για το πουλακι του. Προχθες στον ελεγχο που του εκανε ειδε οτι ειναι πολύ κλειστο γιάυτο ισως να μας ειπε να το κανουμε...Τι να πω, δεν ξερω. Και μας ειπε οτι 2 χρονων γινεται ξανα ελεγχος. :roll:

Καγκουράκι κατέληξες κάπου στο θέμα του σταθμου? Δεν εχετε κατι σαν κοινοτικα που εχουμε κι εμεις εδω?Πόσο σου ειπαν αυτά που βρηκες?

Ανθη πού είσαι εσύ??

Χριστινα μου το πλιγουρι στην Κυπρο του φτιαχνουμε σαν πιλαφι.Βαζω λιγο ελαιολαδο σε μια κατσαρολα τσιγαριζω φιδε (σαν κοφτο σπαγεττι) ριχνω φρεσκο χυμο ντοματας, προσθετω ενα ζωμο λαχανικών και λιγο νερο.Αφηνω να βρασουν για 5 λεπτα και μετά προσθέτω το πλιγουρι. Προσθετω κι αλλο νερο και προσεχω μεχρι να τραβηξει το ζουμάκι του!! Παει τελεια με γιαουρτι!!! :D

Πολύ ησυχία σήμερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Σας διάβαζα κατά τη διάρκεια της μέρας, αλλά δεν μπόρεσα να γράψω.

Καγκουράκι, μπέρδεμα οι παιδικοί σταθμοί. Άσε, και οι γονείς μου ανάβουν τη θέρμανση μόνο λίγες ώρες το βράδι και το σπίτι τους είναι ψυγείο... Είναι και μεγάλο, και η στέγη είναι κεραμίδι χωρίς μόνωση, οπότε είναι πάρα πολύ παγωμένο το σπίτι...

Χριστίνα, αυτό λέγαμε και με τον άντρα μου για το τσιγάρο. Ότι είναι σα ναρκωτικό κι ότι είναι βλακεία να απαγορεύουν τα ναρκωτικά και όχι το τσιγάρο...

Μαρία, ρώτα τον αδελφό σου γι' αυτήν τη θέρμανση!!!!!!!!!!! Πες μου οπωσδήποτε!!!!!

Ζωμούς εγώ δε χρησιμοποιώ καθόλου. Έχουν πολλά συντηρητικά και δε μου αρέσει και η γεύση τους. Αφήστε που σήμερα πήγε ο άντρας μου και πήρε ένα κουτί λουκούμια που έγραφε πάνω "Χωρίς συντηρητικά" και τα συστατικά ήταν πήχτρα στα Ε, και μάλιστα επικίνδυνα... Άσχετο, αλλά μια που λέμε για συντηρητικά.

Ουφ, έχει ξεκολλήσει το άλφα και πρέπει να το πατάω πάρα πολύ δυνατά για να γραφτεί κι έχει πονέσει το δαχτυλάκι μου... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου πολυ νοστιμο ακουγεται, θα το δοκιμασω!

Αννα Μαρια, σιγα μην απαγορευσουν το τσιγαρο, μιλαμε για τρελλα φραγκα!

Ζωμο κι εγω αποφευγω για τους ιδιους λογους, σπανια το χρησιμοποιω.

Μα καλα δεν υποτιθεται οτι αν η ετικετα αναγραφει κατι ψευδες μπορει η εταιρεια να βρει μπελα;

Καλο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα, για τον ίδιο λόγο, δηλαδή τα τρελά φράγκα υπάρχουν τα καρτέλ ναρκωτικών στη Νότια Αμερική και καμιά υπερδύναμη δεν μπορεί να τα καταστρέψει... Προφανώς οι "σωτήρες" των λαών έχουν κι αυτοί το μερίδιό τους απ' αυτήν την ιστορία.

Όσο για τα λουκούμια, έλα ντε... Τουλάχιστον ας μην το έγραφαν... Ευτυχώς έχουμε την απόδειξη και θα πάει αύριο να τα αλλάξει...

Το πληγούρι όντως είναι πολύ νόστιμο, πάρα πολύ υγιεινό και είναι πολύ συνηθισμένο στην κυπριακή κουζίνα. Εγώ το φτιάχνω συχνά, κι ο άντρας μου που στην αρχή δεν το έτρωγε, τώρα γλείφει και τα δάχτυλά του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...