Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά μωράκια 2011 Νο 18!Μαζί τα ΦΑΓΑΜΕ!!!!


Recommended Posts

Τρώει Πολύ ή Λίγο;

Πάντα υπάρχει η αμφιβολία στους γονείς εάν το παιδί παίρνει όση τροφή χρειάζεται. Δεν υπάρχει ένας γενικός κανόνας που να ισχύει για όλα τα μωρά, γιατί οι ενεργειακές ανάγκες του κάθε μωρού διαφέρουν, αφού εξαρτώνται από την όρεξη, τη δραστηριότητα και το ρυθμό αύξησης του βάρους του. Πάντως, σε γενικές γραμμές κάθε μωρό πρέπει να λαμβάνει 80 ως 135 θερμίδες ανά κιλό βάρους.

Πολλοί γονείς ανησυχούν για την ανάπτυξή του, ειδικά αν δεν τρώει όλα τα γεύματα και δεν πίνει το γάλα του. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν το παιδί παίρνει βάρος, δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση να το πιέζετε να φάει ή να τελειώσει το φαγητό του.

Αν όμως δεν έχει καλή σχέση με το φαγητό και αυτό έχει επίπτωση στο ρυθμός αύξησης του βάρους του, ο γιατρός πιθανότατα να σας συστήσει κάποιες εξετάσεις. Ο βασικός αυτός έλεγχος περιλαμβάνει συνήθως γενική εξέταση και καλλιέργεια ούρων (προκειμένου να ελεγχθεί η περίπτωση ουρολοίμωξης), υπερηχογράφημα στομάχου (αν κάνει εμετούς) και γενική εξέταση αίματος (για να ελεγχθεί η περίπτωση αναιμίας).

Συχνά, επικρατεί η λανθασμένη άποψη ότι, αν το παιδί φάει κάτι ανάμεσα στα κύρια γεύματα, θα του κόψει την όρεξη και δεν θα θέλει το φαγητό του. Ωστόσο, τα μικρά παιδιά, και ιδιαίτερα όσα δεν έχουν καλή σχέση με το φαγητό, δεν μπορούν να φάνε μεγάλες ποσότητες σ’ ένα γεύμα. Έτσι, το στομαχάκι τους μένει άδειο για πολλές ώρες, κάτι που δεν πρέπει να συμβαίνει. Αν και είναι καλό να τηρείτε το πρόγραμμα στα γεύματα, όταν βλέπετε ότι το μωρό σας πεινά, μπορείτε να του δώσετε να φάει κάτι. Επίσης μπορείτε:

Να προσθέσετε μία με δύο κουταλιές ρυζάλευρο στο γάλα.

Αν δεν του αρέσει η φρουτόκρεμα, προσθέστε λίγες κουταλιές από τις έτοιμες βρεφικές κρεμούλες, που συνήθως τρώνε με μεγάλη ευχαρίστηση τα μωράκια.

Λίγο μετά το μεσημεριανό φαγητό, δώστε του γάλα.

Υπάρχει όμως και η αντίθετη περίπτωση. Το μωρό σας τρώει όλο του το φαγάκι, ζητάει κι άλλο κι εσείς ανησυχείτε μήπως παχύνει υπερβολικά. Βέβαια, όλα τα μωρά τον πρώτο χρόνο της ζωής τους έχουν αυξημένο λιπώδη ιστό, με συνέπεια ακόμη και τα πιο αδύνατα να φαίνονται παχουλά, ωστόσο ιατρικές μελέτες δείχνουν ότι η παχυσαρκία στο ένα από τα τέσσερα παιδιά ξεκινά ήδη από τον πρώτο χρόνο της ζωής του. Γι’ αυτό είναι σκόπιμο ν’ αποφεύγετε τις υπερβολές, ειδικά αν ο παιδίατρος σάς έχει κρούσει τον κώδωνα.

Η καλύτερη άμυνα κατά της παχυσαρκίας είναι η πρόληψη και ο πιο πολύτιμος σύμμαχος είναι η σωστή διατροφή, γι’ αυτό φροντίστε να:

Μην πιέζετε ποτέ το μωρό σας να φάει περισσότερο απ’ όσο θέλει

Το φαγητό του να μην περιέχει ζάχαρη, αλάτι ή λιπαρά

Μη χρησιμοποιείτε το φαγητό, για να ικανοποιήσετε άλλες ανάγκες του παιδιού, π.χ. όταν κλαίει, με σκοπό να το ηρεμήσετε. Έτσι θέτετε τις βάσεις για λανθασμένες διατροφικές συνήθειες

Η αύξηση βάρους του μωρού συνήθως ακολουθεί την εξής πορεία:

ΜΗΝΑΣ ΑΥΞΗΣΗ ΒΑΡΟΥΣ

1ος 750 γρ.

2ος 750 γρ.

3ος 750 γρ.

4ος 600 γρ.

5ος 600 γρ.

6ος 600 γρ.

7ος 450 γρ.

8ος 450 γρ.

9ος 450 γρ.

10ος 300 γρ.

11ος 300 γρ.

12ος 300 γρ.

ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ

5-7 ΜΗΝΩΝ

Νωρίς το πρωί: γάλα 150-180 ml

Πρωί: -γάλα 150-180 ml

-1 μπισκότο δημητριακών ή/και ρυζογκοφρέτα

Μεσημέρι: -γάλα 150-180 ml

-15-30 γρ. πουρές λαχανικών

Απόγευμα: -γάλα 150-180 ml

-κρέμα δημητριακών ή ρυζογκοφρέτα

Βράδυ: -γάλα 150-180

-15-30 γρ. πουρές λαχανικών

Αργά το βράδυ: γάλα 150-180 ml

7-9 ΜΗΝΩΝ

Πρωινό: -γάλα 180-200 ml

-μπισκότα δημητριακών ή 2 ρυζογκοφρέτες

-30-45 γρ. πουρές φρούτων

-180-240 ml γάλα

Μεσημέρι:

-15-45 γρ. πουρές κρέατος

-30-45 γρ. πουρές λαχανικών

-30-45 γρ. πουρές φρούτων

Απόγευμα:

-180-240 ml γάλα

-60 γρ. δημητριακά ή 2 ρυζογκοφρέτες

-30-45 γρ. πουρές φρούτων

Βράδυ: -180-240 ml γάλα

-30-45 γρ. πουρές λαχανικών

Αργά το βράδυ: 180-240 ml γάλα

9-12 ΜΗΝΩΝ

Πρωί:

-180-240 ml γάλα

-60-90 γρ. δημητριακά ή 2-3 ρυζογκοφρέτες

-30-45 γρ. πουρές φρούτων

Μεσημέρι: -180-240 ml γάλα

-30-60 γρ. δημητριακά

-15-30 γρ. πουρές κρέατος

Απόγευμα: -180-240 ml γάλα

-45-60 γρ. πουρές φρούτων

Βράδυ: -180-240 ml γάλα

-30-45 γρ. πουρές κρέατος

-45-75 γρ. πουρές λαχανικών

-30-45 γρ. πουρές φρούτων

Αργά το βράδυ: 180-240 ml γάλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι δεν εχω επιστρεψει ακομα στις 12 φλεβαρη γυρναω οποτε οταν μπορω θα μπαινω κ θα σας γραφω...

οπως ειπα ειμαστε καλα βεβαια την προηγουμενη κυριακη παθαμα μια τροφικη δηλητηριαση οικογενειακως εκτοσς της μικρης μιας κ δεν τρωει φαγητο αφηστε στα νοσοκομεια για ενεσεις ετρεχα μιας και δεν σταματουσα το ξερατο τργικες καταστασεις νακανω με τον γιο μου διπλα διπλα εμετο κ ναμην μπορει να βοηθησει κανενας κανεναν ευτυχως ο μικρος εκανε εμετο κι συνηλθε εγω ημουνα δραμα δεν θηλασα τη μικρη 1 μερα λογο των ενεσεων πηγαμε στη γιαγια μου προγιαγια των παιδων μου και φαγαμε λουκανικα αυτα μας τσακισαν ουτε να τγο σκεφτομαι δεν θελω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο για τη μικρη με γονατιζει η γαιδουριτσα μου και τσιριζει αυτο ειναι το θεμα ξυπναει και κλαει κ φυσικα κ το μεσημερι ειναι ετσι ο υπνος της κοιμαται κανα 1,5 ωρα και ξυπναει 3 φορες οκ εδω ειμαιστους γονεις μου κ κατι κανω αλλα μεταμονη δραμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oι πρώτες μου κρέμες

Από τη γέννηση έως και τον 6ο μήνα ζωής του μωρού σας, το μητρικό γάλα μπορεί να καλύψει πλήρως τις διατροφικές του ανάγκες, ως μοναδική τροφή!

Από τον 6ο μήνα και μετά, το γάλα δε μπορεί να καλύψει πλήρως τις αυξανόμενες ανάγκες του σε ενέργεια και θρεπτικά συστατικά. Για το λόγο αυτό, η διατροφή του πρέπει να εμπλουτιστεί και με άλλες τροφές, πλούσιες σε σίδηρο, που θα του δώσουν όλα τα απαραίτητα εφόδια για μια υγιή ανάπτυξη!

Έφτασε λοιπόν η μεγάλη ημέρα που το μωράκι σας θα γευτεί επιτέλους την πρώτη του στερεά τροφή! Ο παιδίατρός σας θα σας συμβουλέψει για το πότε θα την ξεκινήσετε!

Η αγωνία σας βέβαια μεγάλη! Δεν είναι και λίγο… μετά από 6 ολόκληρους μήνες μόνο με γάλα, ήρθε επιτέλους η συνταρακτική αυτή στιγμή που θα δοκιμάσει … το κουτάλι!

Και η πρώτη του κρέμα; Milupa Κρέμα Bανίλια !

Οπλιστείτε λοιπόν με λίγο χιούμορ και τη ...φωτογραφική σας μηχανή (πρέπει να αποθανατίσετε αυτήν την έκπληκτη, πασαλειμμένη με κρέμα φατσούλα!), πάρτε ένα καθαρό μικρό πλαστικό κουτάλι και ένα μικρό μπωλάκι για να φτιάξετε την κρέμα και … ξεκινήστε! Σας ευχόμαστε … καλή διασκέδαση!

Στην αρχή του απογαλακτισμού....

Βράστε νερό και αφήστε το να γίνει χλιαρό. Βάλτε όσο νερό χρειάζεστε στο μπωλάκι αφού το μετρήσετε πρώτα σε ένα καθαρό μπιμπερό και προσθέστε τις απαραίτητες κουταλιές της σούπας κρέμα. Χρησιμοποιείστε ένα καθαρό κουτάλι.

Βάλτε το μωράκι έτσι ώστε να είναι όσο πιο όρθιο γίνεται. Καλή ιδέα είναι να το βάλετε στο ριλάξ ή στο καρότσι του! Ίσως είναι πολύ μικρό και ασταθές ακόμα για καρεκλάκι φαγητού. Μπορείτε ακόμα, απλά να το κρατήσετε καθισμένο στο πόδι σας. Φορέστε του την πιο μεγάλη και αδιάβροχη σαλιάρα που έχετε (θα καταλάβετε σύντομα γιατί...).

Επειδή τα μωρά μιμούνται ...δείξτε του τι πρέπει να κάνει, στρέφοντας μια κουταλιά προς το δικό σας στόμα.

Κατά την πρώτη εβδομάδα, το μωράκι θα πρέπει σταδιακά να μεταβεί από το γάλα στην κρέμα (αυτό σημαίνει και απογαλακτισμός).

Θα ξεκινήσετε λοιπόν σιγά - σιγά τις πρώτες ημέρες, δίνοντας λίγα κουταλάκια βανίλια και συμπληρώνοντας με γάλα ώστε να χορτάσει. Μέχρι και την 5η ημέρα απογαλακτισμού θα πρέπει να δίνετε στο μωράκι μετά την κρέμα και το μπουκάλι με το γάλα του. Από την 6η ημέρα και μετά, δε χρειάζεται να φτιάχνετε γάλα. Το γεύμα έχει αντικατασταθεί με την κρέμα!

Μην ξεχνάτε όμως ότι κάθε μωράκι είναι μοναδικό!

Γι αυτό, μην απογοητευτείτε αν σας πάρει λίγο χρόνο παραπάνω μέχρι να αδειάσει τελικά το πιατάκι του!

Ενδεικτικά:

1η ημέρα 50 γρ. νερό και περίπου 2 κουτ. της σούπας Βανίλια

2η ημέρα 75 γρ. νερό και περίπου 3 κουτ. της σούπας Βανίλια

3η ημέρα 100 γρ. νερό και περίπου 4 κουτ. της σούπας Βανίλια

4η ημέρα 125 γρ. νερό και περίπου 5 κουτ. της σούπας Βανίλια

5η ημέρα 150 γρ. νερό και περίπου 6 κουτ. της σούπας Βανίλια

6η ημέρα 175 γρ. νερό και περίπου 7 κουτ. της σούπας Βανίλια

7η ημέρα και μετά 200 γρ. νερό και περίπου 8 κουτ. της σούπας Βανίλια αναλόγως με την προτίμηση του μωρού σας!

Ο παραπάνω πίνακας είναι καθαρά ενδεικτικός! Το μωράκι σας μπορεί να χορτάσει με λιγότερη ποσότητα κρέμας ή μπορεί να προτιμά την κρέμα του πιο αραιή ή πιο σφικτή απ' ότι αναγράφουμε στον ανωτέρω πίνακα.

Με την ίδια λογική θα ξεκινήσετε και την πρωινή φρουτόκρεμα στο μωρό σας.

Λίγα κουταλάκια φρουτόκρεμα στην αρχή και συμπλήρωμα με γάλα και μετά την 7η ημέρα μόνο φρουτόκρεμα!

Στην αρχή μπορείτε να ξεκινήσετε με φρέσκα φρούτα. Καλό θα ήταν, για την αναγνώριση πιθανής αλλεργίας ή δυσανεξίας σε κάποια φρούτα, να προσθέτετε μόνο ένα καινούργιο φρούτο τη φορά, το οποίο θα το δίνετε στο μωράκι για 3 συνεχόμενες ημέρες. Δηλαδή, στην αρχή θα αλέσετε μόνο αχλάδι για 3 ημέρες, στην συνέχεια αχλάδι και μήλο για άλλες 3 ημέρες κτλ. Σταδιακά θα προσθέσετε όλα τα φρούτα που θα σας υποδείξει ο παιδίατρός σας ή μπορείτε να συνεχίσετε με τη Φρουτόκρεμα Milupa!

Όταν αλέθετε φρέσκα φρούτα, ελέγξτε προσεκτικά μήπως έχουν μείνει κομματάκια από το φρούτο που δεν έχουν αλεστεί καλά, καθώς υπάρχει κίνδυνος πνιγμού.

Από τον 6ο μήνα και μετά το μωράκι μπορεί να γευτεί και τις υπόλοιπες γεύσεις, όπως τη Φαρίν Λακτέ Milupa και τη Μπισκοτόκρεμα Milupa.

Κατά τον απογαλακτισμό....

Περίπου από τον 6ο μήνα και μετά, και αφού πλέον το μικρό σας έχει πλήρως εξοικειωθεί με το κουτάλι, θα δοκιμάσει και την πρώτη του σουπίτσα!

Ο παιδίατρός σας θα σας συστήσει πότε και με ποιες τροφές θα πρέπει να ξεκινήσετε!

Σε όλη τη διάρκεια του απογαλακτισμού θα πρέπει να θυμάστε ότι το γάλα συνεχίζει να είναι απαραίτητο στο μωράκι σας, καθώς του παρέχει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για τη σωστή ανάπτυξή του!

Γι' αυτό, ακόμα και όταν έχετε πια αντικαταστήσει το δεκατιανό, το μεσημεριανό και το απογευματινό του γεύμα με στέρεες τροφές, το πρωινό και το βραδινό του γεύμα εξακολουθούν να είναι πάντα... γάλα!

Μετά τον απογαλακτισμό....

Μετά τον 6ο μήνα της ζωή του λοιπόν, οι ανάγκες σε σίδηρο, ασβέστιο και βιταμίνες αυξάνονται συνεχώς! Καθώς θα αρχίσουν σιγά – σιγά τα πρώτα δοντάκια να ανατέλλουν και τα μικρά αυτά ποδαράκια θα προσπαθήσουν να κάνουν τα πρώτα τους δειλά βήματα … χρειάζεται όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά ενός ισορροπημένου διαιτολογίου για να τα καταφέρει!

Περίπου την ίδια χρονική περίοδο που θα ξεκινήσετε τα πρώτα του γευστικά πιάτα, θα μεταβείτε στο γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας, όπως είναι το Aptamil 2 με LCP's.

Όταν τα πρώτα του γενέθλια φτάσουν και το μικρό σας ανθρωπάκι έχει εμπλουτίσει τις γευστικές του απαιτήσεις τότε η Milupa είναι .. ακόμα εδώ, με το γάλα συνεχείας Aptamil 3. Αυτό το πλούσιο σε σίδηρο και βιταμίνες γάλα, μπορεί να το συντροφέψει έως και τα προ-σχολικά του χρόνια.

Ενδεικτικός πίνακας διατροφής μωρού από 5 μηνών

Με το ξύπνημα Δεκατιανό Μεσημεριανό Απογευματινό Βραδινό

γάλα από το στήθος ή από το μπουκάλι φρουτόκρεμα από αλεσμένα φρέσκα φρούτα γάλα από το στήθος ή από το μπουκάλι Κρέμα Βανίλια Milupa γάλα από το στήθος ή από το μπουκάλι

Ενδεικτικός πίνακας διατροφής μωρού από 6 μηνών

Με το ξύπνημα Δεκατιανό Μεσημεριανό Απογευματινό Βραδινό

γάλα από το στήθος ή από το μπουκάλι φρουτόκρεμα από αλεσμένα φρέσκα φρούτα ή Φρουτόκρεμα Milupa αλεσμένη σούπα χορταρικών Κρέμα Φαρίν Λακτέ ή Μπισκοτόκρεμα Milupa γάλα από το στήθος ή από το μπουκάλι

Ενδεικτικός πίνακας διατροφής μωρού από 7 μηνών

Με το ξύπνημα Δεκατιανό Μεσημεριανό Απογευματινό Βραδινό

γάλα από το στήθος ή από το μπουκάλι φρουτόκρεμα από αλεσμένα φρέσκα φρούτα ή Φρουτόκρεμα Milupa αλεσμένη σούπα με κοτόπουλο ή μοσχάρι Κρέμα Φαρίν Λακτέ ή Μπισκοτόκρεμα Milupa γάλα από το στήθος ή από το μπουκάλι

Μικρές χρήσιμες συμβουλές - ιδιαίτερα για την αρχή του απογαλακτισμού

Το κουτάλι δε θα πρέπει να είναι παραγεμισμένο με υπερβολική ποσότητα τροφής

Το τάισμα του μωρού σας είναι μια μοναδική εμπειρία. Μοιραστείτε τη μαζί του και δείξτε του όλη σας τη στοργή και την τρυφερότητα!

Μην αφήνετε τίποτα να σας αποσπάσει την προσοχή καθώς ταϊζετε το μωράκι σας. Ακόμη κι αν χτυπάει το κουδούνι ή το τηλέφωνο, απλά αγνοήστε το! Στρέψτε όλη σας την προσοχή στο μωρό σας!

Ξεκινήστε τα πρώτα του γεύματα, όταν το μωρό δεν είναι νυσταγμένο και όταν δε βιάζεστε

Για να μπορέσετε να προβλέψετε τυχόν αλλεργία σε κάποια τροφή, προσθέτετε κάθε φορά μόνο ένα είδος νέας τροφής

Να είστε προετοιμασμένες για κάποιες... αρνήσεις, αλλά μην καταθέτετε τα όπλα, καθώς τα μωρά αλλάζουν γρήγορα συνήθειες

Είναι πιθανό κάποια κομμάτια τροφής να μην έχουν αλεστεί καλά. Γι' αυτό πριν ξεκινήσετε το τάισμα ελέγξτε το φαγητό του μωρού σας και αφαιρέστα τα, αν τυχόν υπάρχουν.

Το μωράκι σας αντιλαμβάνεται τη θερμοκρασία του φαγητού όπως ακριβώς κι εσείς. Φροντίστε λοιπόν το φαγάκι του να είναι στην κατάλληλη θερμοκρασία ώστε να το απολαύσει με περισσότερη όρεξη!

Η ώρα του γεύματος είναι στιγμή χαράς και ευτυχίας τόσο όσο και για το μωρό σας. Αφήστε πίσω σας άγχη και έγνοιες και απολαύστε μαζί του αυτήν την υπέροχη στιγμή!

Άφου έχετε ταϊσει το μωράκι σας, είναι πιθανό να διψάει. Μπορείτε να του δώσετε νεράκι αλλά αποφύγετε χυμούς που προορίζονται για ενήλικες ή ανθρακούχα αναψυκτικά.

Αποφύγετε ζάχαρη, μέλι, αλάτι και καρυκεύματα στο φαγητό του μωρού σας.

Κάποιες τροφές όπως ξηροί καρποί ή ολόκληρα κομμάτια φρούτου, είναι αρκετά σκληρές για το μωράκι σας και μπορεί να μην είναι ακόμη έτοιμο να τις μασήσει!

Φροντίστε έτσι ώστε το μωράκι σας να ακολουθήσει ένα υγιεινό πρόγραμμα διατροφής. Κάτι που ίσως να το συνοδεύει σε όλη του τη ζωή καθώς οι διατροφικές συνήθειες αποκτώνται από μικρή ηλικία. Αξίζει τον κόπο πάντως να προσπαθήσετε μιας και η οικογένεια είναι αυτή που μπορεί να βάλει τους θεμέλιους λίθους μιας σωστής και ισορροπημένης διατροφής!

Ενημέρωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικακι μου με το μικροβιο απλα περιμενουμε ποτε θα κανει πυρετο η θα σταματησει να χει ορεξη για φαγητο η δεν θα βαλει βαρος...τοτε κ μονο θα κανουμε εισαγωγη!!

Με τις σουπιτσες δεν τρελενεται καθολου ....σημερα εφαγε μοσχαρι με πατατα καροτο σελινο..καπως καλυτερα..αλλα 150γρ δεν εφαγε..αυριο δευτερη μερα το ιδιο..για να δω..τι θα κανει..

νεακια!!!! ΕΣΚΑΣΕ ΜΥΤΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΔΟΝΤΑΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ισα που φαινετε ..με το χερι το καταλαβε ο αντρας μου κ βαλαμε κ κουταλακι κ εκανα τσουκ τσουκ!!!!!

Χαραααααααααααααααααα εμεις δεν φανταζεστε κ ο μικρος μας κοιτα καλα καλα!!

Επισης του κανουμε κουουκου κ κρυβεται κ με το τσα εμφανιζεται κ γελαει!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα μολις μπηκα στο ποστ κ βλεπω ολοκληρα κατεβατα....εεε λεω επεστρεψε η ιφηγενεια [smilie=blob9.gif][smilie=blob9.gif][smilie=blob9.gif] κ οτι σε μελεταγα το πρωι κ εψαχνα να βρω τα αρθρα που ειχες βαλει παλια με την διατροφη των μωρων...ειχαμε συζητηση με την τονια στην ομαδα...μωρε μπας να παιξω κανενα τζοκερ μηπως κ μου κατσει :lol::lol::lol::lol:

παω να συνεχισω την αναγνωση...... :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω Κατερινα μου,καλοριζικο το δοντακι σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τι κανετε κορες;

εμεις τα ιδια.την κρεμα δεν μου την πολυτρωει.την τριτη ξεκιναμε φρουτακια.απο γκρινιτσα μπολικη δοξα το Θεο.

Ιφιγενεια τι τραβηξατε βρε παιδι;αχ αυτα τα λουκανικα!τωρα ολα καλα;

οντως σε ζυζηταγαμε,για φαντασου συμπτωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες!

Γεια σου βρε ιφιγένεια με τα ωραία σου!! :D:D

Τι πάθατε βρε παιδί μου με τα λουκάνικα!!! Περαστικά σας!!

Κατερινάκι καλορίζικο το δοντάκι!!!

Νίκη μια χαρά τσάκισες τα μεξικάνικα!! και η Εβελίνα κυρία!!

Τόνια άντε με το καλο να ξεκινήσετε τα φρούτα μπάς και τρώει παραπάνω!

Οι υπόλοιπες που είστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπονζουρ και απο εδω

τι μου κανετε;;;

εμεις ειμαστε οικογεννιακως χαλια. Εκτος απο τα μικρα που ειανι αρρωστα επαθε και κατι ο αντρα ςμου..πηγε χτες να δεσει τα κορδονια του και δεν μπορουσε να σηκωθει...

απο τοτε εκτος απο 2 μικρα που νιαοζυριζουν..εχω και τον μεγαλο που βαρηγγομαει.

Μ'αρεσει που το Σαββατο πηγα και ψωνισ αολα τα ωραια..πηρα και κολοκυθα και αβοκαντο και κινοα και βρομες και κεχρι τα παντα -οχι μονο για τον μικρο αλλα και για τον μεγαλο.

Και τζιφος..εκτος του οτι δεν ρωει κανενας τους...

αχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Χρύσα μου!!

Περαστικά σας μωρέε!!!!

Κορίτσια κάτι δεν πάει καλά εδώ!!! Κάποιος μας μουτζωσε!!!! Έχει τρομάξει το μάτι μου με τόσες αρρώστιες!!!! Ξουτ ξουτ μακριά απο δώωωωωω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως το φτιαχνεις παλι αυτο βρε Χρυσα.Ειναι τοσο ωραιο;θελω συνταγη.

Βγαλαμε δοντακι,το εγραψα εχθες και στο fb.Εχει πεταχτει μια μυτουλα και τσιμπαει.Ελπιζω να μην αρχισει και με δαγκωνει και ποναω γιατι λυπαμαι που το λεω ,αλλα θα σταματησω να τον θηλαζω.

Οπως καταλαβατε ο μικρος κοιμαται ακομα και δεν πηγα βολτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κινοα το μαγειρευεις οπως και το ρυζι. εγω εφτιαξα απλα ενα πιλαφακι με μανηταρια, σταφιδες και ξηρους καρπους. Ωραιο εγινε...η βερσιον χωρις μανηταρια προοριζοταν για τον Χριστοφορο αλλα τοσο χαλια που ειναι δεν το τρωει

Τονια μου σηδερενιο το δοντακι.

Πηρα και κεχρι για να φτιαξω σουπες και κοκκινες και κιτρινες φακιες για σαλατες- ευτυχως οσπρια τρωει ο μεγαλος μου.

βασικα ειναι τροφες χωρις γλουτενη που σε μορφη χηλου- η σκετο κινος βρασμενο σε ζωμο λαχανικων θα δινω και στον μικρο. Οσο για την κολοκυθα τη δινω σκετη βρασμενη στο μικρο, ψητη στο φουρνο με ξηρους καπους μηλα και σταφιδες στον μεγαλο. Το αβοκαντο ο μικρος θα το τρωει σκετο με το κουταλακι η μεσ αστη φρουτοκρεμα..ο μεγαλος σαν γουακαμολε- χωρις τα μπαχαρικα- με το κουταλακι του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες καλημέρα!! Τι μου κάνετε?

Μαράκι μου περαστικά σας!!!εμάς η παιδίατρος και συνάχι να έχουν δεν κάνουμε εμβόλιο... περιμένουμε να αναρρώσουν πλήρως..!

Νικόλ μου πάλι τα ίδια??ελπίζω να μην τριτώσει!! πάλι καλά που δεν σας πήραν την τσάντα!!όσο για τους άντρες.. πολλές φορές νομίζω ότι απλά είναι από άλλο πλανήτη!

Τόνια μου καλορίζικο το δοντάκι!!άντε και καλά δαγκώματα!!

Χρύσα μου περαστικά σας!!!!!!

Μιχαέλα μου τι περάσατε κι εσείς???Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά!!!Παιχνιδιάρα σας βγήκε ε??Φιλησε τη μου τη ζουζούνα!!

Κατερινάκι μου μεγειά το δοντάκι και σε σας!!!! Υπομονή με τις σουπίτσες.. θα τις συνηθίσει!!!

Τι άλλο? δεν θυμάμαι.. εγώ είμαι στο γραφείο με πυρετό...έχω περάσει πια σε άλλο επίπεδο.. από την κούραση δεν ορίζω το σώμα μου.. ένας συνάδελφος με κατάλαβε και μου έδωσε θερμόμετρο.. 38!! :shock::shock: κι εγώ χαμπάρι...

Τα παιδιά κολλήσανε κι αυτά.. η μικρή έχει δέκατα και τρελό μπουκωμα..δεν μπορεί να αναπνεύσει το καημενούλη.. περάσαμε ένα εφιαλτικό βράδυ που δεν ηρεμούσε με τίποτα... έφτασα μάλλον ξεπέρασα τα όρια μου.. μου βγήκαν όλα μαζί κι έκλαιγα κι εγώ μαζί της!Ο άντρας μου δεν ήξερε τι να κάνει με δύο γυναίκες να κλαίνε μέσα στη νύχτα!! :lol::lol:

Ο Νικόλας μου έχει μόνο βήχα..ελπίζω να μην κάνει κι αυτός πυρετό... :?

Δεν αντέχω άλλο...... βοήθεια!!!!καταρρέω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενια περαστξκα!!!!

Τονια γιατι καλε..ξες τι ωραια και νοστιμα..και διαφορετηκα ειναι..

Βαρεθηκα ρε συ ολο τα ιδια και τα ιδια και στραφηκα σε τροφημα που ετρωγαν οι ανθρωποι αιωνες πριν χορτασουμε με τα κοινα.

Συνιστω ανεπιφυλακτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαγαμε το φρουτάκι μας και ήρθαμε...

Χρύσα τέλεια φαίνονται.... πολύ ποικιλία...διαφιρετικές γεύσεις... τη κολοκύθα έτσι όπως λές στο φούρνο τη κανει η γιαγιά μου... με μήλο+ αχλάδι και μετά τη σερβίρει με ξυρούς καρπους ζάχαρη αχνη και κανέλλα... μιαααμ!!

Ευγενία μου περαστικάα σας βρεεε!!! πω πω πολλές αρρώστιες βρε κορίτσια... :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμπεθερα εισαι σε λαθος ποστ.... :lol::lol::lol::lol: πηγαινε μια βολτα στις ζουμερουλες να μας δινεις ιδεες... :lol::lol::lol: εγω λεω πρωτα ο θεος αν η μικρη μου τρωει θα τις δοκιμασω κ απο αυτα τα περιεργα που λεει η χρυσα...οντως κ για μενα τονια κινεζικα μου φαινονται :lol::lol::lol::lol: αλλα λογω οτι με την μεγαλη ειχαμε φοβερο θεμα με το φαγητο...θα βγαλω ολο μου το απωθημενο υγιεινης διατροφης στην μικρη :lol::lol::lol::lol:

ευγενια περαστικα σας βρε....πωπω φαντασου ποση κουραση κουβαλας επανω σου καθημερινα που ο πυρετος σου φιανοταν φυσιολογικος :?:?:?:?:? μπρρρρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερα θα την κανω εγω τη νυφη μου εξπερ..χαχαχα...

Γιελιζ ειναι νοστημα..και ειγυεινα.. και ειδικα γι ατον μεγαλο μου που δεν το χει με το κρεας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαέλα μου άσε... τεσπα!!ευχαριστώ κοριτσάκια για τα περαστικά!Ελπίζω τα παιδάκια μου να μην περάσουν τους πόνους που είχα εγώ το σκ!!Περιμένω να αναρρώσουν για να πάμε και για εμβόλιο.έχουν και τα δύο... άουτσ!!

Χρύσα όντως υπάρχουν τροφές πολύ νόστιμες και υγειινές που μακάρι να τις βάζαμε στη διατροφή μας... Εμείς γενικά είμαστε της υγειινής διατροφής και το έχουμε περάσει και στον Νικόλα.. τρώει πράγματα που άλλα παιδάκια στη ηλικια΄του δεν ξέρουν καν τι είναι..ζάχαρη και τυποποιημένα φαγητά, έτοιμα φαγητά και ψιλολοδίδια δεν τα ξέρει.. να φανταστείτε μπαίνουμε στο σούπερ μάρκετ και περνάει από τον διάδρομο με τις σοκολάτες,μπισκότα,γαριδάκια κτλ... και δεν δίνει σημασία.. τις προάλλες πήρε ο άντρας μου ένα σακουλάκι σοκοφρετάκια μίνι και ο Νικόλας μου τα έδωσε και μου είπε.. μαμά πήραμε και ταμπλέτες για το πλυντήριο... :lol::lol::lol::lol: Αυτό νόμιζε ο καημένος ότι είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol: Ευγενία τέλειο αυτό με τις ταμπλέτες!!! Πολύ γέλασα.... μπορώ να πώ ότι και εμείς τρωμε υγιεινά.... δεν τρώμε τηγανιτά αποφεύγουμε τη ζάχαρη, φρούτα λαχανικά τρώμε μπόλικα...λίγο με τα γλυκά ξεφεύγουμε που και που... και στις ποσότητες :lol::lol::lol::lol:

ελπίζω να καταφέρω να μάθω και τον μικρό ετσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...