Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΕΣ.....ΓΙΑ ΕΛΑΤΕΕΕ...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αννα μαρια κ η δικια μου δεν μπερδευτηκε...το στηθος ειναι στηθος....το λατρευει :lol:

βασικα μου εφυγε ενα αγχος γιατι αρχισε κ το συνηθισε....την τεταρτη ηπιε 120μλ...το νουμπι εκανε δουλεια....οντως ειναι πολυ μαλακη η θηλη κ το βολευτηκε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια υπαρχει εκπαιδευτικο ποτηρακι για 4μηνων το ειχα ψαξει και εγω και βρικα και της πηρα ενα αν και το νερο και το χυμο θελει να τα πινει με ποτηρι αλλα σκεφτομαι οταν ερθει η ωρα για γαλα με αυτο θα δοκιμασω πρωτα..καλα γενικα εχουν αλλαξει πολλα πραγματα και εγω ακομα σαν δευτερομανα τωρα τα κανω αλλιως πχ το φαγητο πλεον της το λιωνω με το πηρουνι και οχι με το μπλεντερ και μασαει κανονικα και ψωμι και κρεας ενω στο χριστοφορο μετα απο 1.5 χρονων αρχισα να λιωνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες!! Εμας ο μικρος αρχισε πια να πινει μονος του και χωρις πιεση απο μπιμπερο 18 μηνων, αφου χτυπιομασταν να του δωσουμε γαλα 6 μηνες (με κουταλακι, με μπιμπερο, με οτι θελεις) και δεν τα καταφερναμε. Ευτυχως δεν επρεπε να σταματησω τον θηλασμο, απλα ηθελα να μπορω να φυγω μερικες ωρες παραπανω απο το σπιτι :D οποτε δεν ηταν και συνεχομενη η προσπαθεια. Στον ανιψιο μου που η μητερα του ηθελε να αποθηλασει στους 6 μηνες του εδωσε μπιμπερο και το δεχτηκε μετα απο τρεις μερες πια αλλα με πολυ επιμονη και πολυυυυ κλαμμα :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω να πω την αληθεια γαλα δεν εχω δοκιμασει ακομα να της δωσω στο μπιμπερο η στο ποτηρι την αφηνω νερο ομως ποτηρι και μονο οποτε θα δουμε αργοτερα οταν αποθηλασει επειδη μονο πρωι και βραδυ πινει γαλα δεν εχει χρειαστει να εχω θεμα αν δουλευω εκεινη την ωρα τρωει λιγο κρεμουλα και μολις γυριζω της δινω το γαλα οποτε θα δουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ΣΟΣ!!! τωρα κατα τις 9 εβαλα τη μικρη να θηλασει και εγινε χαμος! Αρχισε να πινει για λιγο και μετα ξαφνικα αρχισε να χτυπιεται σαν να μην εβρισκε γαλα :o επεμεινα λιγακι, τα ιδια.. εβγαζε και εβαζε τη θηλη θυμωμενη!! Της αλλαξα στηθος, ηρεμησε λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια. Την εβαλα να ρευτει μπας και ησυχασει, αρχισε να κλαιει!! Τα ειδα ολα... ημουν και μονη στο σπιτι! Τελικα της εβαλα λιγο πιπιλα και ζεστανα λιγο μητρικο γαλα που ειχα στο ψυγειο.. Τι ηταν αυτο? Το εχει παθει ποτε καμια? Γενικα εχω θεμα με τη ροη το απογευματακι αλλα τετοιο πραγμα δεν ειχα ξαναπαθει.. Τι γινεται? ανησυχω...Ευτυχως που ειχα γαλα στο ψυγειο δηλαδη,, αλλιως τι θα εκανα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρα γαλα εχεις μην σκας το εχω περασει και εγω ...εμενα ο λογος που το εκανε ηταν γιατι πειναγε πολυ και ηθελε γρηγορα να πιει ομως για να πιει πρεπει νακατεβει το γαλα και αυτη ηθελε αμεσα και για αυτο υορλιαζε βασικα και τωρα που ειναι 8μιση μηνων αμα πειναει πολυ πιανει την θηλη ρουφαει την αφηνει και ουρλιαζει και ξανα το ιδιο δεν ξερω αν ακομα το νιωθεις αλλα εγω πλεον οταν κατεβαινει το γαλα αισθανομαι ενα πονο κοντα στον δελτοιδη να το πω και ξερω οτι κατεβηκε ετσι λοιπον ουρλιαζει αυτη και της λεω υπομονη θα κατεβει απο τα πολλα και πολλες προσπαθειες γιατι το αφηνει το στηθος οποτε δεν ρουφαει να το βοηθησει να κατεβει πιο γρηγορα μιλις κατεβει ηρεμει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω Κισκα.. πραγματι μετα απο μια ωρα που ηθελε παλι στηθος γιατι δεν την επαιρνε ο υπνος ειμασταν μια χαρα! απλα εκεινη την ωρα φρικαρα...Αυτον τον πονο τον νιωθω!!! και μια ζεστη σαν να αναβαινει η θερμοκρασια στην περιοχη της θηλης! παντως ειναι ανησυχη γενικα τελευταια, την πιανει μανια με τα δαχτυλα στο στομα..μουγκριζει με το προσωπο προς τα κατω σαν να "σκαβει" το στρωμα κα τετοια!!! :shock: μαλλον ειναι καποια φαση...

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα τον έπιανε καμια φορά κριση και έκανε έτσι και τον άλλαζα στηθος και φαίνεται εκει έβρισκε μεγαλυτερη ροή και ηρεμουσε.

Από τώρα δάχτυλα στο στόμα; :shock: Άρχισαν να την πονανε τα ουλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ΣΟΣ!!! τωρα κατα τις 9 εβαλα τη μικρη να θηλασει και εγινε χαμος! Αρχισε να πινει για λιγο και μετα ξαφνικα αρχισε να χτυπιεται σαν να μην εβρισκε γαλα :o επεμεινα λιγακι, τα ιδια.. εβγαζε και εβαζε τη θηλη θυμωμενη!! Της αλλαξα στηθος, ηρεμησε λιγο αλλα μετα παλι τα ιδια. Την εβαλα να ρευτει μπας και ησυχασει, αρχισε να κλαιει!! Τα ειδα ολα... ημουν και μονη στο σπιτι! Τελικα της εβαλα λιγο πιπιλα και ζεστανα λιγο μητρικο γαλα που ειχα στο ψυγειο.. Τι ηταν αυτο? Το εχει παθει ποτε καμια? Γενικα εχω θεμα με τη ροη το απογευματακι αλλα τετοιο πραγμα δεν ειχα ξαναπαθει.. Τι γινεται? ανησυχω...Ευτυχως που ειχα γαλα στο ψυγειο δηλαδη,, αλλιως τι θα εκανα?

η δικια μου ειναι 4 μηνων....καταρχην μπορεις να ελεγχεις το στηθος σου να βλεπεις αν εχει γαλα...πατας λιγο κ βλεπεις αν βγαζει....μου εχει κανει κ μενα τετοια ακριβως που περιγραφεις αλλα εμενα ετρεχε το στηθος...δηλαδη δεν ηταν επειδη δεν ειχα'' πολυ γαλα'' αλλα επειδη ηθελε να κοιμηθει, ηταν κουρασμενη....

δεν μου εχει συμβει ποτε να περιμενω να ''κατεβει γαλα'' παντα με το που ρουφαει μια τρεχει ασταματητα..δεν ξερω γιατι το παθαινω αυτο....εντωμεταξυ στον γιο μου ηταν πιο ηρεμα τα πραγματα δηλαδη θηλαζα αλλα δεν τουμπανιαζα τοσο....στην μπουκιτσα κοντευω να εκραγω...

οσο για τα χερια....απο 1,5 μηνων στο στομα..χαμος..τωρα περνει κ κουδουνιστρες κ τις βαζει στο στομα...της πηρα μασητικα αλλα δεν τα θελει με τιποτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσανθη .. δεν εχω πατησει ποτε και να βγει κατι!!μονο στο μαιευτηριο μια μαια μου το ειχε κανει.. δεν νομιζω οτι εχω τοσο πολυ :( καμια φορα μονο τρεχει μονο του οταν -πολυ σπανια- περναει πολυ ωρα χωρις να θηλασω.. Αλλα βγαζω με το θηλαστρο και βλεπω οτι εχω γαλα-οχι τρελες ποσοτητες βεβαια...

Φωτεινη νομιζω οτι αυτο με τα δαχτυλα εχει να κανει με το στοματικο σταδιο.. μιλαμε για μανια!! αφου γρατζουναει το προσωπο της με τα υπολοιπα δαχτυλα... :o

NA RVTHSV KAI KATI AKOMA...

τελευταια η μικρη δεν παιρνει βαρος με τον ιδιο ρυθμο κι αναρωτιεμαι.. μηπως δεν πινει αρκετα ή μηπως δεν παιρνει το λιπαρο γαλα? καλυτερα να δινω ενα στηθος σε καθε γευμα ή να τα εναλλασσω? εγω κανω το πρωτο συνηθως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ παλιοτερα πἰεζα λίγο το στηθος όταν έκανα ντουσάκι για να δω πως πάνε τα πραγματα ή αν υπήρχε διαφορά από προηγουμενη φορά. Τώρα δεν ασχολουμαι γιατί έτσι και αλλιώς με ψιλοποναει λόγω εγκυμοσύνης.

Μείνε στο στήθος και γεύμα για να είσαι σιγουρη ότι παίρνει το λιπαρό μέρος. Τι εννοείς ότι δεν παίρνει βαρος με τον ίδιο ρυθμό; Μην ζυγιζεις καθε μερα και αγχωνεσαι. Μονο αν δεις ότι δεν παίρνει καθόλου ψαξε αν υπάρχει θεμα με αλλεργίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι μας εχει μειενι η κακη συνηθεια να την ζυγιζουμε συχνα! το τελευταιο 10ημερο πηρε μονο 130γρ αλλα κατα τα αλλα φαινεται μια χαρα.. δεν ξερω!Την επομενη βδομαδα παμε γιατρο οποτε θα δουμε πιο συνολικα...Οταν εχουν αλλεργιες δεν παιρνουν βαρος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως κακή συνήθεια :lol::lol: Δεν μου ακουγονται τραγικά τα 130 γρμ. Μπορεί το παιδί να πήρε ύψος :D

Συνηθως όταν δεν παίρνουν βάρος καλό είναι να ψαχτουμε για αλλεργίες, πριν φυσικά έρθει κάποιος εξυπνάκιας και κατηγορήσει τον θηλασμό για ακόμα μια φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε ναι μην το ζυγιζεις το παιδι συνεχεια εγω περιμενω μονο οταν παω στη γιατρο ενας αλλος λογος που μπορει να κλαιει ειναι γιατι τρεχει πολυ το γαλα και την ενοχλη επισης το θηλαστρο νομιζω το εχω ξανα πει δεν βγαζει την πραγματικη ποσοτητα που εχεις και πινει το παιδι το στοματακι τα ουλακια ενοχλουν δεν ειναι νωρις ειναι φυσιολογικο και εμενα απο τον τριτο περιπου αρχισε αλλα τωρα 8μηνων εβγαλε δοντια μην λες καλε οτι εχεις λιγο αν τρεφεται το παιδι αποκλειστικα με το στηθος εχεις οσο χρειαζεται να πιει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια.. σημερα ειμασταν καλυτερα, πηρα και μια συμβουλο θηλασμου και με καθησυχασε οτι αποκλειεται να εχει σχεση με το γαλα μου, τη ροη κλπ..Οσο για το βαρος, οι μανουλες που μιλαμε εδω με συνομηλικα μωρα μου ειπαν οτι και τα δικα τους παιρνουν πια λιγοτερο βαρος απο οτι στην αρχη... Θα δουμε τι θα πει και ο παιδιατρος.. φιλια,να ειστε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα η κορη μου ειναι τωρα 8μιση μηνων στους 7μιση περιπου μηνες που ειχαμε παει στο παιδατρο ηταν 6μιση κιλα ενω αλλα παιδακια στην ηλικια της ηταν 8-9 κιλα το λιγοτερο βαρος ποτε δεν ειναι προβλημα ενω το πολυ ειναι επισης κατα κανονα τα παιδακια που θηλαζουν δεν ειναι παχια αν και υπαρχουν και εξαιρεσεις οποτε το βαρος να μην σε αγχωνει και φυσικα δεν θα βαζει 1 κιλο το μηνα λλα λιγοτερο οσο μεγαλωνει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...