Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΕΣ.....ΓΙΑ ΕΛΑΤΕΕΕ...


Recommended Posts

κΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑς!!

Γεννησα κι εγω πριν 10 μερες την κουκλιτσα μου και προς το παρον θηλαζω αποκλειστικα. Ειχα θεματακια με τις πληγωμενες θηλες αλλα τωρα παω πολυ καλυτερα.. Σημερα θα ερθει η παιδιατρος και ου ειχε πει να τη ζυγισω το πρωι. Ειμαι πολυ στενχωρημενη γιατι εχει παρει μονο 30γρ απο τοτε που γυρισαμε απο το μαιευτηριο και φοβαμαι οτι θα μου πει για συμπληρωμα η γιατρος! Δεν καταλαβαινω τι εχει γινει :( Συμφωνα με το βιβλιο της Πατσουρου θα πρεπει να ειναι οκ, βρεχει τις πανες της κλπ. Οκ ξυπναει καθε 2 με 3 ωρες (μπορει και να μην κοιμηθει ενδιαμεσα βεβαια και να ειναι ανησυχη) αλλα θηλαζει καλα, γεμιζει γαλα το στομα.. τι να πω? Εσεις τι λετε?

Επισης, τωρα στην αρχη να δινω και απο τα 2 στηθη καθε φορα ΄η καθε θηλασμος και ενα στηθος ?

φιια σε ολες τις θηλαζουσες..

Να σου ζήσει το μωράκι!

Με τι βάρος γεννήθηκε το μωρό;

Τα 30 γρ που πήρε είναι από το βάρος γέννησης ή από το χαμηλότερο βάρος που είχε μετά την γέννα;

Τα μωρά μετά την γέννα χάνουν ένα 5-7% του αρχικού βάρους.

Οπότε αν τα 30γρ είναι από το βάρος γέννησης τότε είστε μια χαρά.

Εμένα στις 10 μέρες είχε καταφέρει απλά να ξαναφτάσει το βάρος γέννησης.

Τελικά τι σε συμβούλευσε η γιατρός;

Αν το μωρό ζητάει και 2ο στήθος εννοείται προσφέρεις. Όμως πρώτα θα αφήνεις να αδειάζει πλήρως το 1ο στήθος και μετά δίνεις το 2ο.

Εγώ αν θυμάμαι καλά πρέπει στη 1 εβδομάδα να το γύρισα στο γεύμα και στήθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Twiggy μέχρι τις δέκα μέρες τα μωρά μπορεί να χάνουν βάρος το οποίο πρέπει να ανακτήσουν μέχρι τις 20 μέρες.

Πόσες πάνες βρέχει την ημέρα?

Θα δίνεις πρώτα το ένα στήθος και όταν το μωρό το αφήσει θα το σηκώσεις να ρευτεί, αν μετά δείχνει ότι θέλει κι άλλο θα το βάλεις και στο άλλο στήθος. Την επόμενη φορά θα ξεκινήσεις από το στήθος που τελείωσες.

Περιμένουμε νέα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα πριν χορταινε με 1 στηθος ανα γευμα αλλα πλεον οχι της δινω και απο τα 2 εκτος πο τη νυχτα που πινει μονο απο το 1 καθε φορα φυσικα απο αυτο που δεν ηπιε...περιμενουμε νεα σου να δουμε τι σου ειπε ο γιατρος αλλα να ξερεις..γενικα οι γιατροι λενε δωσε συμπληρωμα μην σε τρομαξει...αν θες να θηλασεις αποκλειστικα μην δωσεις γιατι το στηθος δεν θα ξερει ποσο πραγματικα χρειαζεται το μωρο για να παραγει την ποσοτητα την κανονικη και θα στο μειωσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις! Το μωρακι γεννηθηκε 3460 κι οταν φυγαμε απο το μαιευτηριο ηταν 3200. Με τη ζυγαρια του σπιτιου που τωρα γινονται οι συγκρισεις ειμασταν με το που γυρισαμε 3070. Στη μια βδομαδα πηραμε μονο 30γρ. Τελικα η γιατρος μου ειπε να δινω και συμπληρωμα και στηθος μεχρι να ειμαστε οκ. Ξεκινησαμε και ηδη η μικρη παιρνει σταθερα βαρος και κοιμαται επιτελους!! Λιγο βαρβαρο το μπιμπερο, δεν της αρεσει κιολας,κανει γκριματσες.. αλλα τι να κανουμε! Το βλεπω σαν να της δινω φαρμακο..Ευτυχως ο θηλασμος συνεχιζεται μια χαρα.. Το μονο που με ανησυχει καπως ειναι η παραγωγη μου. Βγαζω και με το θηλαστρο για να δουμε ποσο εχω και με το ζορι εχω φτασει τα 30 μλ μια φορα. Η γιατρος λεει πως λογω καισαρικης δεν εχει ακομα λειτουργησει φουλ το θεμα... Εσεις ποσο βγαζετε? Και μετα απο ποσο καιρο εισασταν φουλ παραγωγη?

πολλα φιλια σε ολες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy είναι πάαααρα πολύ νωρίς για να βγάζεις με το θήλαστρο! Η ποσότητα που βγάζεις είναι παραπλανητική. Μπορεί να έχεις μια χαρά παραγωγή, και με το θήλαστρο να μη βγάζεις ούτε τα μισά. Μην μπαίνεις στο λούκι του "δεν έχω γάλα" ή "πόσο γάλα έχω", γιατί θα αγχωθείς, θα έχεις συνέχεια αμφιβολίες και θα καταλήξεις να καταφεύγεις μονίμως στο συμπλήρωμα.

Κι εγώ καισαρική έκανα και μια χαρά παραγωγή είχα, δεν έχει να κάνει ο τρόπος του τοκετού με το γάλα, τουλάχιστον αυτό ξέρω, αλλά δεν είμαι και ειδική! Αλλά με το θήλαστρο άρχισα να βγάζω στους δυόμιση-τρεις μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο εμενα καλα βρε κοριτσι μου συγνωμη κιολας αλλα η παιδιατρος ειναι και συμβουλος θηλασμου??αν οχι πιστεψε με καλυτερα να μιλησεις με συμβουλο υπαρχει επισης και site

http://www.mitrikosthilasmos.com/ που βοηθαει πολυ ειναι φυσικο να αρχισε να παιρνει σιγα σιγα γιατι τωρα κανονικα αρχιζουν τα μωρακια να περνουν βαρος δεν ειναι οτι επειδη πηρε μπουκαλι μια χαρα ειναι τα κιλακια του αν ανησυχεις για την παραγωγη κοψε το ξενο..κοιμαται επειδη χορταινει το βραδυ καλα σε αυτο να σου πω μακαρι να το εκανε και η δικια μου η οποια δεν πινει με τιποταα πλεον το αλλο δεν εχει μαθει τοσους μηνες αλλα για την ημερα δεν συμφωνω καλυτερα μονο να θηλασεις οσο για το θηλαστρο εγω τωρα που θηλαζω 6 μηνες + αν θα βαλω θηλαστρο θα βγαλει 30-50γρ..δεν ειναι να πιστευεις οτι βγαζει μονο θα σε ανγχωσει..δεν πρεπει να σκεφτεσαι εχω γαλα δεν εχω...εχεις και οσο θηλαζεις θα εχεις και οσο περισσοτερο θηλαζεις τοσο πιο πολυ θα εχεις..αυτο να σκεφτεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια! Θα περιμενω να ανακτησει το βαρος γεννησης και μετα θα συζητησω να μη δινω συμπληρωμα, τουλαχιστον σε καθε γευμα!Παντως το στηθος δεν το νιωθω να γεμιζει οταν το διαστημα μεταξυ των θηλασμων ειναι μικρο.. Ισχυει αυτο? Θελω πανω απο 3ωρο για να νιωσω το πρηξιμο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy δεν είναι ανάγκη ντε και καλά να φουσκώνει το στήθος. Γάλα έχεις ούτως ή άλλως, όποτε τραβά το μωρό, κατεβαίνει γάλα. Μην σε ανησυχεί αυτό.

Και συμφωνώ με την Εύη, τώρα είναι που παίρνουν βάρος τα μωρά, οπότε θα έπαιρνε ούτως ή άλλως, ανεξαρτήτως συμπληρώματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεμα ειναι οτι μεχρι να παρει το βαρος που υποτιθετε θελει ο γιατρος θα εχεις χασει το παιχνιδι για 2 λογους ο ενας ειναι οτι θα σου μειωθει το γαλα και ο αλλος ειναι οτι το μωρο θα μαθει στην ευκολη ροη του μπιμπερο και δεν θα θελει με τιποτα να πιασει την θηλη σου και να πολεμισει να κατεβει γαλα..το γαλα δεν ειναι μεσα στο στηθος αλλα στον αδενα απο εκει κατεβαινει εμενα πλεον το στηθος δεν πριζεται καν θηλαζει και μετα απο κανα 2λεπτο καταλαβαινω οτι αρχιζει να κατεβαινει μετα το 2μηνο θα το καταλαβεις αν θες να θηλασεις κοψε το μπιμπερο ειλικρινα αυτα με το βαρος τα λενε για να σε τρομαξουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λετε βρε κοριτσια ε? σας εμπιστευομαι και ευχαριστω για τις απαντησεις.. Θα επιμεινω να κοψω το μπιμπερο μολις παρει το βαρος γεννησης. Ευτυχως ακομα προτιμαει στηθος αλλα κι εγω φοβαμαι μηπως ανατραπει η κατασταση και ειναι πια αργα μετα ..Και θα ειναι κριμα γιατι πραγματικα το απολαμβανουμε και οι δυο.. Ισως αυριο τηλεφωνησω και στον συνδεσμο θηλασμου να δω τι θα μου πουν, πως πρεπει να κινηθω.. πολλα φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι να παρεις τηλεφωνο..θα σε βοηθησουν πολυ..ακουσε μας ..το βαρος θα το παρει το παιδι..αυτο γινεται απλα για να αγοραζεις το γαλα .. δεν υπαρχει καλυτερο γαλα απο της μαμας γιανα βοηθησει το παιδι να παρει τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεται και φυσικα βαρος...ασε εγω απο τοτε που θηλαζω εχω παθει το αλλο..σκεφτομαι μονη μου τωρα ετσι..αφου εμεις εχουμε γαλα και καθε θηλαστικο πρεπει να πινει το γαλα της μαμας του εμεις γιατι πινουμε αγελαδινο??σε σημειο που εβλεπα τη διαφημιση της ΔΕΛΤΑ νομιζω με την αγελαδα και μου ηρθε αηδια που το γαλα ειναι της αγελαδας..χαχα τρελο ξερω αλλα αυτο μου καρφωθικε τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια πρωτη φορα γραφω στην σελιδα σας αν και σας διαβαζω για πολυ καιρο.ειμαι πολυ ασχετη με την τεχνολογια και δεν ξερω ακριβως πως γινεται η ολη διαδικασια επικοινωνιας :oops: (ισως και να ειμαι η μονη στον πλανητη γη που δεν ξερει)αλλα εχω τον εξης προβληματισμο και θελω τα φωτα σας.εδω και δυομιση μηνες θηλαζω αποκλειστικα το πρωτο μου παιδακι με μια κακη αρχη βεβαια την πρωτη εβδομαδα που ηπιε και ξενο γαλατακι αλλα απο τοτε δεν χρειαστηκε να της ξανα δωσω ξενο τωρα τελευταια βεβαια παρατηρω οτι το γαλα μου ελλατωνεται αν και παιρνω μαγια μπυρας που βοηθαει δεν χρησιμιποιω θηλαστρο ουτε δινω συμπληρωμα με ξενο.εχει συμβει αυτο σε καμια σας,τι μπορει να συμβαινει και τι μπορω να κανω για να μην δωσω ξενο και να αυξησω το γαλα μου(αν και και να ηθελα να δωσω ξενο δεν παιρνει μπιμπερο ουτε με σφαιρες η μικρη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα τουιτι

νασε ρωησω απο που καταλαβαινεις οτι μειωθηκε το γαλα σου;

αν το θηλαζεις οποτε θελει σε αυτη τη ηλικιακαι δεν δινεις συμπληρωμα, δεν μπορει να παει κατι στραβα

εμενα στην αρχη τα στηθη μου ηταν πρησμενα οταν την ενλεπα να κοιμαται η την σκεφτομουν εντονα η την θηλαζα ετρεχε γαλα να φανταστεις...

μετα τους δυο μηνες ομως σταματησαν αυτα οχι γιατι ειχε μειωθει η παραγωγη μου αλλα γιατι ειχε πλεον ρυθμιστει...

γραψε πιο πολλες λεπτομερειες για να μορεσουν να σε βοηθησουν τα κοριτσια καλυτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη για την καθυστερηση τωρα ανακαλυψα πως να διαβασω την απαντηση :oops::oops::oops: χι χι.μεχρι τωρα ετρωγε μονο απο την μια πλευρα καθε μιαμιση με δυο ωρες σχεδον ενω τωρα με αδειαζει και απο τις δυο και ξανα πειναει στην ιδια ωρα παλι.γενικως εχω πολυ αγχος με τον θηλασμο καθολου υποστηριξη και βοηθεια μιας και ειμαι μονη μου και πιστευω οτι με επηρεαζει το γεγονος οτι ξερω πως και να χρειασρτει να της δωσω μπιμπερο (αν και ξανα λεω πως δεν το θελω)δεν θα τα καταφερω γιατι δεν το παιρνει .βαρος παντως τον προηγουμενο μηνα πηραμε ενα κιλο και περιμενω με αγωνια να δω τι θα γινει αυτον τον μηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου

κοιτα αυτο δεν σημαινει οτι μειωθηκε το γαλα σου

το πιο πιθανο ειναι το μωρακι σου να περνα αλμα αναπτυξης

αυτο σημαινει οτι θελει να ειναι πιο συχνα στο στηθος για να σου αυξησει την παραγωγη

καθως και αυτο μεγαλωνει και οι αναγκες του αλλαζουν

εμεις δεν ειχαμε ποτε προγραμμα θηλαζε τον πρωτο καιρο ασταματητα,μιλαμε για μαραθωνιους τρελους..

ακομα και μετα το δτμηνο που λενε οτι στρωνουν ,η δικια μου εκει χωρις προγραμμα και πολυ συχνους θηλασμους με μικρη διαρκεια ..

βαζε την στο στηθος οποτε το ζητα μην κρατας ρολοι και θα τα πατε μια χαρα!

μην αγχωνεσαι ασε το μωρο να σου δειξει,θηλαζετε ηδη 2,5 μηνες τα πας θαυμασια!

οσο για το θεμα ου αγχους και γω ετσι ημουν,

εκτος απο τη μαμα μου καμια υποστηριξη απο πουθενα,

οτι και αν ειχε το μωρο εφταιγε ο θηλασμος και οτι δεν της εδινα μπουκαλι

ετοιμασου να ακουσεις τις μεγαλυτερες χοντραδες για οσο καιρο θηλαζεις!

μην μπαινεις στο τρυπακι της σκονης και του μπιμπερο..

δεν το χρειαζεστε κ<αι δεν θα σας βοηθησει πουθενα!

να ερχεσαι σε επαφη με θηαλαζουσες,θα σε βοηθησει ψυχολογικα και θα σου λυσει οτι αποριες εχεις!

υπαρχει και ο συνδεσμος θηλασμου ελλαδος που διοργανωνουν συνανησεις και θα ερθεις σε επαφη με αλλες μανουλες και τα μωρα ους!

καλους θηλασμους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου gerani η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να σταματησω τον θηλασμο οτι κ αν ου λενε οι γυρω αλλωστε φτασαμε τους 2,5 μηνες κριμα να παει ολος αυτος ο κοπος χαμενος και θα προσπαθησω οσο μπορω και για οσο πιο πολυ καιρο μπορω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τουτι μου με καλυψε το "γερανι"αλματακι ειναι για να αυξησει την παραγωγη το μωρο και θελει πιο συχνα καλα εχω περασει απο τετοιο σταδιο και να λεω τι γινεται γιατι θελει και αλλο...δεν εχω γαλα παει τελειωσε να ρωταω για αυτα τα χαπια μαγιας αν και εγω αυτο που νομιζω οτι με βοηθησε ειναι οτι επινα λιιιτρα χυμο πολυ χυμο τελικα μετα τους 3 μηνες αν θυμαμαι καλα ρυθμιστικε η παραγωγη και δεν πριζεται το γαλα πλεον βεβαια ακομα περναει φασεις που θελει παραπανω γαλα και τρωει μεχρι να αυξησει και ας εχουμε βαλει και στερεες τροφες πλεον..θα στο κανει οποτε χρειαζεται και αλλο γαλα ετσι δινει ερεθισμα στον οργανισμο να παραγει και αλλο ενω αν της δωσεις μπουκαλι δεν θα ξερει ο οργανισμος και θα μεινει στασιμο υπομονη να εχεις να θηλαζεις οσο θελει καλα μου ειχε κανει ενα τετοιο σε σημειο που καναμε μαραθωνιους θηλασμου και ηταν 4 μηνων..ουτε νεογεννητο δεν εκανε ετσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια, αν και δεν έχω παρόμοια εμπειρία.

Ρε κορίτσια, έλεος, σε όποιον πω ότι θηλάζω μου λέει "Μα ακόμα το θηλάζεις;". Έλεος, ούτε τεσσάρων μηνών δεν είναι το μωρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρι ατα ιδια ακουω μην σκας τοτε εσυ να πεις ΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΦΑΝΤΑΡΟς ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΑΜΟΘΡΕΥΤΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΓΕΛΑΔΟΘΡΕΥΤΟ αααα μαν πια λες και το δικο τους βυζι τραβαει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δεν το λένε από κακία. Πραγματικά εκπλήσσονται! Τους φαίνεται αδιανόητο να θηλάζει ένα μωρό πάνω από ένα-δύο μήνες.

Η γραμματέας του σχολείου (αυτή που λέει ότι αραίωσε το γάλα της), κάθε φορά που της λέω για θηλασμό, μου λέει "πω πω, απορώ πώς μπορείς και θηλάζεις ακόμα!!!". Όχι, δεν ήξερα να ταλαιπωρούμαι με βραστά νερά, αποστειρώσεις, ρεψίματα, μπουκάλια, κ.λπ. Εδώ μόνο τα συμπράγκαλα του θηλάστρου αποστειρώνω και τις πιπίλες και το θεωρώ βουνό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα

kiska χαχαχα για το αγελαδοθρεφτο!δεν εχεις και αδικο...

ελπιζω να μην παρεξηγηθει καμια μανουλα :?

αννα μαρια και μενα με κοιταζουν με απορια...

μια γνωστη μου νομιζε οτι ο θηλασμος κραταει 40 μερες και μετα δινεις μπουκαλι...

να φανταστεις ποτε της δεν ειχε γωρισει μαμα παιδι που να θηλαζουν τοσο καιρο

και τοτε η μικρη μου ηταν 3-4 μηνων :roll:

και η πλυση εγκεφαλου καλα κρατει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σημερα μιλησα με συμβουλο θηλασμου και μου ειπε να μειωσω σταδιακα το συμπληρωμα και να αυξησω το στηθος οσο περισσοτερο μπορω! Σημερα εδωσα μονο μια φορα ξενο το μεσημερι γιατι δεν ησυχαζε με τιποτα και ισως ξαναδωσω το βραδυ για να κοιμηθουμε λιγο. Ενδιαμεσα θηλαζω συνεχεια για να ενεργοποιηθει περισσοτερο το συστημα! Ελπιζω να πανε ολα καλα... Οταν ξυπναει σε λιγοτερο απο 2ωρο τι κανουμε? Φανταζομαι θηλαζουμε θηλαζουμε θηλαζουμε οσο θελει ετσι? Θα σας γραψω νεα ..ευχαριστω πολυ για την στηριξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
Κι εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια, αν και δεν έχω παρόμοια εμπειρία.

Ρε κορίτσια, έλεος, σε όποιον πω ότι θηλάζω μου λέει "Μα ακόμα το θηλάζεις;". Έλεος, ούτε τεσσάρων μηνών δεν είναι το μωρό...

ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 2 ΤΗΣ(ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΑΓΗΤΑ Κ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ)ΤΙ ΝΑ ΠΩ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΑ. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...