Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΕΣ.....ΓΙΑ ΕΛΑΤΕΕΕ...


Recommended Posts

κοριτσια εμενα οσες φορες εχει κανει εμετουλι εκτος απο προσφατα που αρρωστησε ηταν γιατι εφαγε η λαιμαργα η πολυ ..να πω την αληθεια δεν την αφηνω να ξαναφαει γιατι η παλια γιατρος μου ειχε πει μετα απο 1 ωρα που εκανε εμετο να της δεινω...αα οσο για τα μπουκαλακια υπαρχουν και τα σακουλακια για αποθηκευση γαλακτος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εύη, το διάβασα το άρθρο που το παρέθεσε η Χριστίνα στην ομάδα στο φέισμπουκ! Μάλλον έχω υπερβολική αυτοπεποίθηση σχετικά με τον θηλασμό, γιατί ποτέ δεν αγχώθηκα αν έχω γάλα ή όχι!

Κορίτσια, απορία: πώς ζεσταίνουμε το μητρικό γάλα που έχουμε βγάλει με θήλαστρο για να το δώσουμε στο μωρό; Σε δοχείο με ζεστό νερό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια

Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες

Είμαι η Νατάσα και θηλάζω την κόρη μου σχεδόν 3 χρόνια

Τώρα είμαστε σε φάση αποθηλασμού

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας και καλή επιτυχία σε όλες :D:D:D

Άννα Μαρία το μητρικό γάλα το ζεσταίνεις ή κάτω από τρεχούμενο χλιαρό νερό ή σε μπεν μαρί με ζεστό νερό (όχι καυτό)

Κάπου σε προηγούμενες σελίδες είδα να μιλάτε για θήλαστρα,

να ξέρετε ότι δεν είναι όλα τα θήλαστρα κατάλληλα για όλες

Αν μπήτε στην σελίδα της κάθε εταιρίας μπορείτε να δείτε πιο θήλαστρο είναι κατάλληλο για εσάς αναλόγως με το τρόπο που θέλετε να το χρησιμοποιείται.

Επίσης να ξέρετε ότι το θήλαστρο δεν είναι ένδειξη για το πόσο γάλα έχετε

Υπάρχουν μητέρες που δυσκολεύονται πολύ να βγάλουν με θήλαστρο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατάσα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Δεν ήξερα ότι τα θήλαστρα είναι ολόκληρη επιστήμη! Θα το ψάξω! Εκτός από την Μεντέλα, ποιες άλλες εταιρίες υπάρχουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλεναδες αυτο που εγραψε η Νατασουλα για το ποσο βγαζουν τα θηλαστρα να το θυμαστε...να μην στεναχωριεστε αμα βγαλει λιγο...Αννα Μαρια καλα κανεις και δεν αγχονεσαι για το γαλα..εγω περασα κατι φασεις..κοριτσια εγω ειμαι με μαστιτιδα και μιας και επαθα μπηκα να σας πληροφορησω...βεβαια δεν ειναι σε ολες ιδια τα συμπτωματα αλλα καλο ειναι να ξερετε μερικα να μην νομιζετε οτι αρρωστησατε γιατι κανει πυρετο και εκει μπερδευεσαι...

εμενα ξεκινησε με πονο στο στηθος βασικα στους αδενες τη νυχτα..μεσα στη νυστα μου ομως νομιζα οτι δεν ειχα ταισει απο εκει..ταιζα ξανα ταιζα ξανα ταιζα και ποναγα..σηκωνομαι το πρωι και δεν μπορουσα να κουνησω χερι..πωπω λεω αυτο ειναι παιρνω αμεσως τη γιατρο τηλ και μου δινει αντιβιωση εκεινη την ημερα ημουνα τοσο χαλια με πυρετο 39 και πονο πολυ με κοπωση τι να σας λεω λιγο κοκκινο ηταν εμενα οχι πολυ...την αλλη μερα δεν ειχα πυρετο και ολο και λιγοτερο πονο..πλεον δεν ποναω καθολου αλλα πρεπει να πινω για μια βδομαδα το φαρμακο..παλι καλα που το καταλαβα αμεσως..εχετε το νου σας αμα αισθανθητε τπτ τετοιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα, μια απορία έχω!!!Όπως είχα αναφέρει,θηλάζω από τότε που γέννησα αποκλειστικά και η μπέμπα μου δεν έχει πιάσει ποτέ πιπίλα αλλά ούτε και μπιμπερό με εξαίρεση μόνο 5-6 φορές που χρειάστηκε να λείψω,κι αυτό με το ζόρι!!!!Δεν της αρέσει καθόλου ούτε σιλικόνη ούτε καουτσούκ και κανένα είδος θηλής εκτός απ'τη δικιά μου!Κρίμα τα 150 ευρώ που έδωσα για το θήλαστρο της medela το swing που το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλες!Είχα δοκιμάσει και το mini electric αλλά με πονούσε κι έτσι κατέληξα στο άλλο.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς θα πιει γάλα ή άλλα υγρά όταν θα αρχίσει τις τροφές,γιατί ακόμα μόνο τη θηλάζω,δοκίμασα κανα 2 φορές λίγο χυμό με το κουταλάκι αλλά κι εκεί δεν τρελλάθηκε κιόλας!!!Τα μωράκια σας πως τα πάνε με το μπιμπερό?Σημειωτέον ότι θα γυρίσω στη δουλειά αρχές Μα'ι'ου που η μπέμπα μου θα είναι 10 μηνών και με τα ωράρια που θα έχω δε ξέρω αν μπορώ να συνεχίσω τον θηλασμό παρόλο που θα το ήθελα πολύ!Παρεμπιπτόντως όταν λείπεις απ'το σπίτι άστατες ώρες μπορείς να συνεχίσεις περιστασιακά το θηλασμό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχ φιλεναδα αστα να πανε,,δεν θελει εμενα το μπιμπερο με τιποτααα ειδικα τωρα με τη μαστιτιδα προσπαθησα να της δωσω γιατι ποναω το δικο μου γαλα μεν αλλα με τιποτα δνε το ηθελε και το εφτυνε,,,πιπιλα εχει αλλα μπιμπερο δεν θελει..τωρα που λες οτι θα λειπεις απο οσο ξερω το στηθος μαθαινει στα γευματα αλλα αμα ειναι αστατο το ωραριο πως να προλαβει να μαθει??μηπως να κουβαλας μαζι το θηλαστρο και να βγαζεις..τι να πω δεν ξερω..εγω θα ηθελα σιγα σιγα να της μαθη μπιμπερο με το δικο μου γαλα μεν αλα μπιμπερο ομως προς το παρον μενει νυστικια...η τρελη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι λιγο ζορι αν δεν μπορει να πιασει μπιμπερο....εμεις παρολο που θηλαζουμε μια χαρα το εχει παρει κ το μπιμπερο κ την πιπιλα...ισως να δοκιμαζες αρκετο καιρο πριν πας στην δουλεια μηπω κ μεγαλωνοντας το παρει..ειναι δυσκολο γιατι κ η κουμπαρα μου υπεφερε μεχρι να πιασει η μικρη ρωγα...οσο για το περιστασιακα..θα μπορεις να το συνεχισεις αλλα καποια στιγμη το γαλα σου θα μειωθει...βεβαια αυτο μπορει να παρει αρκετο χρονο...μεχρι τοτε να προσπαθεις να βγαζεις ακομα κ αν εισαι στη δουλεια γιατι σιγουρα θα πρηζεται κ το στηθος σου...

ευη νηστικια η μιλα? :lol::lol::lol: πολυ μου αρεσει το τρελη.... :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ ωχ, δηλαδή θα πρέπει ν' αρχίσω νωρίς τις προσπάθειες για μπιμπερό... Μες στη βδομάδα μάλλον θα πάω να αγοράσω θήλαστρο. Ωχχχ.... Και δεν μπορώ το πλύνε μπιμπερό-αποστείρωσε μπιμπερό... Δεν το έχω κάνει ποτέ... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anm υπάρχουν μωρά που δεν έχουν πιεί ποτέ από μπιμπερό, τώρα που θα ξεκινήσετε στερεές αν δεν πίνει υγρά από μπιμπερό θα τις δίνεις με κουταλάκι ή από εκπαιδευτικό ποτηράκι.

10 μηνών θα μπορεί σίγουρα να πίνει γάλα από το εκπαιδευτικό ποτηράκι

Το στήθος όπως και το μωρό προσαρμόζονται στα καινούργια δεδομένα, όταν θα είσαι σπίτι θα θηλάζει περισσότερο για να αναπληρώνει τις ώρες που λείπεις.

Εγώ επέστρεψα στην δουλειά όταν η κόρη μου ήταν 2 μηνών και 10 ημερών

Άννα-Μαρία να μην δοκιμάσεις να δώσεις εσύ στο μωρό με μπιμπερό γιατί είναι σίγουρο ότι δεν θα φάει, ούτε να βρίσκεσαι στο σπίτι γιατί θα σε μυρίζει και δεν θα πιεί από το μπιμπερό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια είναι απίστευτο τι μπορούν να κάνουν προκειμένου να μην πιουν με το μπιμπερό!!!!Μια φορα η δικιά μου έμεινε νηστική απ'τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 1 το βράδυ που δεν άντεξα και της έδωσα στήθος!!! Το εκπαιδευτικό ποτηράκι είναι εκείνο που έχει καπάκι με ένα στόμιο πάνω?Ειμαι και λίγο άσχετη!!!Με τη δουλειά δε ξέρω τι θα κάνω καθότι αεροσυνοδος και το βλέπω κομματάκι δύσκολο να αφήσω τον επιβάτη σύξυλο και να πάω να αρμεχτώ!!!Εκτος και αν το κάνω μόνο όταν έχουμε λίγο κενό,αλλα το στήθος δε θέλει στάνταρ αντλήσεις για να διατηρηθεί η παραγωγή ή κάνω λάθος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εκπαιδευτικό ποτηράκι ναι είναι αυτό που λές

10 μηνών το μωράκι σου θα τρώει και στερεές τροφές οπότε δεν θα έχει πρόβλημα

Δεν ξέρω βέβαια τα ωράριά σου αλλά αν λείπεις για ένα 8ωρο πιθανόν να μην χρειάζεται να κάνεις καθόλου άντληση, αν όμως λείπεις 24ωρο σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις άντληση.

Δεν είναι απαραίτητο να γίνονται αντλήσεις σε συγκεκριμένες ώρες, αυτά ισχύουν για όσο το μωρό θηλάζει αποκλειστικά, πριν την εισαγωγή των στερεών.

Μην αγχώνεσαι θα προσαρμοστείται και οι 2 στα καινούργια δεδομένα και δεν θα έχετε πρόβλημα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστα και εμενα δεν τρωει για να της δωσω στηθος εγω δεν εχω προβλημα με τη δουλεια αλλα πχ τωρα με την μαστιτιδα ποναγα ρε με τιποτα δεν πηρε μπιμπερο και της το εδεινε και το αντρας μου στο τελος εκανα την καρδια μου πετρα και την εβαλα στο στηθος ελπιζω με τις τροφες κατι να γινει..παντως μια θεια μου που εχει ενα μωρακι 2 ετων πλεον και το θηλαζε αποκλειστικα ...οταν σταματησε να θηλαζει στο χρονο το παιδι πηρε ποτηρι δεν ηθελε με τιποτα μπιμπερο...για να δουμεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Τι έγινε ρε κορίτσια...

Το κλείσαμε το θεματάκι?

Για να βλέπω ερωτήσεις-απαντήσεις.....

Πρέπει όοοοταν μείνω έγκυος-γεννήσω να υπάρχει σα θέμα για να υποβάλλω κι εγώ τα ερωτήματά μου!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!

ΕΙΜΑΙ Η ΒΙΚΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 3 1/2 ΕΤΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΧΡΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΔΙΟΤΙ ΗΜΟΥΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ..ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 19 ΜΗΝΩΝΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΘΗΛΑΖΕΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν εκλεισε το θεματακι αλλα..μονη μου να γραφω χαχα..εγω θηλασω ακομα..στο γι ομου δεν ειχα θηλασει κλασικα λανθασμενες οδηγιες και δεν μπορω να πω οτι εφτασα στον αποθηλασμος..εγω το εκοψα επαθα ψυχολογικο και επρεπε να παρω χαπια ειχα πεθανει να θηλαζω και να δινω μπιμπερο...κλασικες οδηγιες για συμπληρωμα και επαθα ψυχολογικο..σην κορη μου ομως το εβαλα πεισμα και λεω θα τα καταφερω..οπως και εγινε..κλεινουμε 6 μηνες θηλασμου ηταν πολυυ δυσκολα στην αρχη..εχω εισεχουσες θηλες και ποονεσα πααρα πολυ μεχρι να βρουμε και οι 2 τροπο ειχα αιμα ραγαδες και τετοια αλλα πλεον ειμαστε μια χαρα και ο θηλασμος ειναι πιο ευκολος απο ποτε..τωρα τρωμε και κρεμουλες και πινει γαλα πρωι βραδυ αλλα και ενδιαμεσα στη νυχτα και αν θελει λιγο την ημερα συμληρωμα της δινω οσο θελει ...ειναι απολαυση!!Και πριν 3 μερες μου ηρθε και περιοδος..καλα εε πραγματικα ανακουφιστικα!!ξαλαφρωσα ενα πραγμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑς!!

Γεννησα κι εγω πριν 10 μερες την κουκλιτσα μου και προς το παρον θηλαζω αποκλειστικα. Ειχα θεματακια με τις πληγωμενες θηλες αλλα τωρα παω πολυ καλυτερα.. Σημερα θα ερθει η παιδιατρος και ου ειχε πει να τη ζυγισω το πρωι. Ειμαι πολυ στενχωρημενη γιατι εχει παρει μονο 30γρ απο τοτε που γυρισαμε απο το μαιευτηριο και φοβαμαι οτι θα μου πει για συμπληρωμα η γιατρος! Δεν καταλαβαινω τι εχει γινει :( Συμφωνα με το βιβλιο της Πατσουρου θα πρεπει να ειναι οκ, βρεχει τις πανες της κλπ. Οκ ξυπναει καθε 2 με 3 ωρες (μπορει και να μην κοιμηθει ενδιαμεσα βεβαια και να ειναι ανησυχη) αλλα θηλαζει καλα, γεμιζει γαλα το στομα.. τι να πω? Εσεις τι λετε?

Επισης, τωρα στην αρχη να δινω και απο τα 2 στηθη καθε φορα ΄η καθε θηλασμος και ενα στηθος ?

φιια σε ολες τις θηλαζουσες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου twiggy και να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!

Εμείς είχαμε πάει στον παιδίατρο όταν ο Αντρέαρος ήταν δέκα ημερών περίπου, τον ζύγισε και είχε πάρει κι αυτός κάπου 50-60 γραμμάρια. Ο παιδίατρος είπε ότι τις πρώτες μέρες δεν βάζουν τα μωρά, αντίθετα χάνουν, οπότε κι αυτά τα λίγα που πήρε ήταν επιτυχία! Κι αυτός ρώτησε πόσες πάνες λερώνει και αν κοιμάται, και μετά που ξαναπήγαμε όταν ήταν δύο εβδομάδων και κάτι, τον ξαναζύγισε και είχε πάρει αρκετό βάρος. Μην ανησυχείς, είναι πολύ νωρίς ακόμα!

Κι εγώ ταΐζω κι από τα δύο στήθη, δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος, όμως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ .ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΠΕΜΠΗ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ Κ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΥΛΑΣΜΟ,ΤΟΥ ΔΙΝΩ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΣΚΟΝΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ.

ΤΟ 1 ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΘΥΛΑΖΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΗΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ,ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Κ Η ΜΑΜΑ ,ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΜΑΜΑ ΚΑΛΑ Κ ''ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗ'' ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Κ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΣ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταμούλα, τι κάνουν τα μωρά σου;

Για μένα δεν είναι κουραστικός ο θηλασμός, άλλωστε από τον δεύτερο-τρίτο μήνα το μωρό μπαίνει σ' ένα πρόγραμμα, αλλά έχω αρκετή βοήθεια. Αν δεν είχα βοήθεια, δεν ξέρω αν θα μπορούσα να θηλάζω αποκλειστικά, επειδή δεν είμαι και άνθρωπος με πολλές αντοχές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy τα 30γρ μια χαρα ειναι..τις 10 πρωτες μερες χανουν τα μωρακια εμενα γεννηθικε 2630 και σε 10 μερες ηταν 2500..εσυ κανε αυτο που νομιζεις να ξερεις οτι τα μωρακια που θηλαζουν ειναι πιο αδυνατα απο αυτ που πηνουν μπουκαλι...σορρυ δεν λεωξενο γιατι δεν μ,ου αρεσει η λεξη..σιγα και εγω ηπια μπουκαλι και ο γιος μου τπτ δεν παθαμε..αμα μπορει η μανουλα καλο ειναι να θηλασει οχι να χαλασει και την υγεια της..παντως και εγω ειχα αιμα..η λυση μια..λανολινη της μεντελα και χωρις σουτιεν και μπλουζα και οχι πλησυμο συνεχεια...ειδικα με σαπουνι ξηραινει τις θηλες..Σταμουλαα τι κανεις??καλα κανεις παιδι μου και δινεις συμπληρωμα...πινει και δικο σου πινει και το αλλο στο κατω κατω αυτα τα γαλατα για καποιο λογο φτιαχτικαν απλα αν μια μανουλα θελει να θηλασει αποκλειστικα καλο ειναι να μην δινει καθολου συμληρωμα...εγω παντως πλεον το βραδυυ θα ηθελα να της δωσω συμπληρωμα να χορταινει καλα αλλα δεν πιανει μπουκαλι με τπτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...