Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΕΣ.....ΓΙΑ ΕΛΑΤΕΕΕ...


Recommended Posts

firfirikos με κάλυψες!!!

Δυστυχώς κορίτσια το 99% των παιδίατρων δεν έχουν ιδέα από θηλασμό και δε τους ενδιαφέρει καν (δεν έχει χρήμα ο θηλασμός).

Εγώ έχω ένα αγοράκι 7 μηνών, θηλάζουμε από την αρχή, δεν έχει πιει ποτέ φόρμουλα. Τον πρώτο μήνα ζοριστήκαμε, με πονεμένες θηλές, με μαστίτιδα, με μαραθώνιους θηλασμούς... Όλα αυτά περνάνε όμως κι αυτό που μένει είναι μαγικό και είναι ότι καλύτερο για το μωρό αλλά και για τη μαμά (να μη ξεχνιόμαστε!)

Θέλω πολλά να σας γράψω αλλά δε ξέρω από που ν'αρχίσω κι έχω και μια νύστα...

Τα must βιβλία για το θηλασμό είναι του Παπαβέντση (θα σας εξηγήσει το γιατί να θηλάσετε) και της Πατσούρου (το πως θα θηλάσετε - δυστυχώς εξαντλημένο, αναμένεται επανέκδοση...)

ΟΙ ιστοσελίδες που εμπιστεύομαι:

http://pediatros-thes.gr

http://www.mitrikosthilasmos.com

Αν και μόνο 7μηνη η εμπειρία μου, είμαι εδώ αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι...

Καλή Πρωτοχρονιά να έχετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπέροχο θεματάκι!Μπράβο!

Εγώ δυστυχώς τα κατάφερα μόνο για 43 ημέρες....

Εύχομαι στο επόμενο να τα πάω καλύτερα,πάντα με τη βοήθεια και την υποστήριξη σας!!!!!

Πάντως τα βιβλία που αναφέρατε πιο πάνω τα σημείωσα και σε πρώτη ευκαιρία θα τα αγοράσω και τα δύο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Etoile οπως σου είπαν και τα κορίτσια άλλαξε παιδίατρο!!!! το 20+20 δεν ισχύει!!!!!!! που μένεις ? στη Θεσσαλονίκη υπάρχει παιδίατρος πιστοποιημένος σύμβουλος θηλασμού..

ξέχασα να συστηθώ εχθές ,είμαι η Γιώτα και θήλασα την κόρη μου 30 ημέρες αποκλειστικά ,ως δια μαγείας το γάλα μου ηταν λεπτό κατα την άσχετη παιδίατρο μου και με εκαψε και το έκοψα μαχαιρι με χάπι. :twisted::twisted::twisted::twisted: ακόμη χτυπάω το κεφάλι ομυ που την άκουσα...μόνο η γιαγια΄μου ήταν σωστη ,βάζε το μωρό στο στηθος μου έλεγε και ότι ειναι να γίνει θα γίνει...

πάντως που λέτε ρε παιδιά τι έγινε κ να πιει λίγο σκόνη στο μαιευτήριο,δεν είναι έτσι ,πρωτον μας λένε ψέμματα ,γτ εγω οταν μου την φερνανε να τη θηλάσω και μου έβγαλε γουλιά με γάλα (προτου τη θηλάσω ) μου λέγανε δεν την ταίζουμε... :evil: επίσης ένα μωρό μπορεί να έχει αλλεργία (όπως είχε κ η δικιά μου τελικά) ,ερευνες απέδειξαν οτι παιδιά που θήλαζαν και δεν ειχαν πιει ποτε σκόνη ξεπέρασαν την αλλεργία σε 6 μήνες ,ενώ τα υπόλοιπα σε 2 χρόνια... επίσης ξέρετε ότι η σκόνη γάλα δεν είναι αποστειρωμένο?

Αννα -Μαρία τα λίνκ που έβαλες είναι πολύ ωραία!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα σας μανουλες!

Χαιρομαι πολυ που αρκετες μαμαδες θηλαζουν ή θελουν να θηλασουν τα μωρα τους!μακαρι ο θηλασμος να μεταδιδεται κ να εξαπλωνεται!μακαρι οι εγκυουλες να ψαχνονται χωρις παρωπιδες για το καλυτερο δυνατον για τα μωρα τους!

Εγω εχω μια κορακλα 28 μηνων!Θηλαζουμε!Γεννηθηκε φυσιολογικα κ εμενε μαζι μου(rooming in)!

Θηλαζε οποτε ηθελε,κοιμοταν μαζι μου οποτε ηθελε(ακομα κοιμαται μαζι μου τη μιση νυχτα :roll::lol: )...

Ηταν ενα σουπερ βυζανιαρικο κ αυπνο μωρο κ μεχρι τα 2 χρονια ετρωγε ελαχιστες τροφες(μηδαμινες ποσοτητες) τροφης.Οχι επειδη δεν ηθελα...αλλα εκεινη ειχε αλλη γνωμη!Τον πρωτο χρονο ειχε κ αλλεργια στην πρωτεινη αγελαδινου την οποια ξεπερασαμε με πληρη αποχη!!!4 μηνες πλεον τρωει κανονικα σαν ανθρωπακι κ ο αποθηλασμος ειναι καπου εκει μπροστα μας!

Θα ηθελα κ εγω να πω 2-3 πραγματακια-συμβουλες προς νεοτερες ή μελλουσες μανουλες!τα ειπαν βεβαιως μερικα κοριτσια η Σοφια φιρφιρικος που ειναι κ "φωτια" η κοπελια :lol::lol::-*:-* ,η Αννα-Μαρια...Ξεχναω ποιες αλλες! :oops:

Δεν βαζουμε χρονομετρα.Δεν εχουμε αμφιβολιες.Ακουμε το μωρο και το σωμα μας.Ξεχναμε τα πρεπει.

Τα μωρα ξερουν!!!!Στην αρχη ειναι δυσκολο να τα καταλαβουμε αλλα εκπαιδευεται γρηγορα μια μανα αν ακουει το παιδι της! ;):D

Το βρεφακι δεν θηλαζει μονο για να χορτασει!Θηλαζει για να νανουριστει,να νιωσει ασφαλεια,να το αγκαλιασουμε,να του περασει ο πονος,να αυξησει την παραγωγη!Γι'αυτο ΠΡΕΠΕΙ απο την 1η ωρα να το εχουμε στο στηθος.Το γαλα δεν ρεει τις πρωτες μερες γτ το πολυτιμο πρωτογαλα ειναι σαν τα ακριβα αρωματα!Μικρη ποσοτητα(ΟΣΗ ακριβως χρειαζεται) αλλα σουπερ θρεπτικο!καντε ενα γκουγκλαρισμα να δειτε τι περιεχει!

Τελος τελος το μωρο θελει να θηλαζει και επειδη...Του αρεσει!!!Λογικα σκεφτειτε!Στην αγκαλια της μαμας,ζεστο γαλατακι ή εστω απαλη πιπιλιτσα(θηλη),υπεροχη μυρωδια!!!Ποιος θα ξεκολλουσε απο εκει??? :lol::lol::lol: Η Αννυ ακομα ερχεται με χαιδευει στο στερνο,με μυριζει,κανει "ααααααχ μιλιζεις τοοοοοθο ωλαια μανουλα" κ φευγει! :x:x

Οποτε καποιες φορες θα θελει να ειναι το στηθος προεκταση δικη του!Ισως θα προτιμησει να μην κοιμηθει απλα για να χουχουλιασει στη λατρεμενη του "γωνια".Ισως προτιμησει να κοιμηθει εκει κ ας χτυπιεται η μανα του που δεν προλαβαινει ουτε να κανει τσισα! :lol: Αν αντεχει η μαμα,ας το αφησει!Ας βρει τροπους να τα κανει ολα παρεα με το μικρακι της! ;)

Ψαχτειτε μανουλες αλλα ψαχτειτε σωστα!!!!Ρωτηστε συμβουλους θηλασμου.Ρωτηστε (οχι μονο 1-2) μανουλες που θηλασαν πολλους μηνες κ θηλασαν συνειδητα!Ρωτηστε γιατρους αλλα μην τους θεοποιειτε!Ειναι ανθρωποι κ υποκυπτουν σε πειρασμους ;) ή ακομα ακομα εχουν ελλειπη γνωση ή δεν εχουν κανει update!καποτε πιστευαν οτι η γη ειναι επιπεδη!καποιοι εχουν μεινει ακομα εκει!

Και απο την αλλη μην θεοποιειτε ουτε το θηλασμο!Κ εμεις ανθρωποι ειμαστε κ εχουμε ορια!Θεμιτο για μια μανα να εχει ορια!Αρκει να μην ξεχναει πως αυτο το βρεφακι θα ειναι για ελαχιστα χρονια τοσο μικρο κ τοσο εξαρτημενο!Εμεις,οι μανουλες,δινουμε εφοδια για το μελλον του!οσο καλυτερα εφοδια παρει τα πρωτα χρονια τοσο καλυτερη θα ειναι κ η ζωουλα του!Ας ειναι νο 1 προτεραιοτητα το παιδι μας για 2-3 χρονια!ας μην χορτασουμε υπνο.Ας μη δουμε ηλιο που λεει ο λογος!Ειμαστε φτιαγμενες για να αντεχουμε αρκει να καταλαβουμε πως ενα μικρο pause στην προηγουμενη ζωη(συνηθειες κλπ) ΑΞΙΖΕΙ να γινει!Για το μικρακι μας! ;):D

Δυσκολο επαγγελμα αυτο της μητερας!!!!

Καλη συνεχεια σε ολες!Καλη χρονια!Να ειναι καλα τα μωρα μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και πάλι!

Εμένα στο μαιευτήριο πρώτα μου τον έφερναν να τον θηλάσω και μετά του έδιναν το ξένο, κι αυτό μόνο τις τρεις πρώτες μέρες. Μου έλεγαν ότι δεν έχει κατέβει ακόμα το γάλα, κι εγώ είχα κάκιστη ψυχολογία λόγω της καισαρικής και δε με ένοιαζε. Αφού μου τον έφερναν κι έλεγα "ποιο είναι αυτό το γκρέμλιν που μου φέρνουν;" :P Παρ' όλα αυτά, τον έβαζα στο στήθος αρκετή ώρα. Οι νοσοκόμες μου τον έφερναν και έφευγαν, δεν κάθονταν από πάνω μου με το ρολόι, ούτε και έρχονταν σε είκοσι λεπτά να τον πάρουν. Έτσι τον άφηνα για ώρα στο στήθος. Παρ' όλα αυτά, ένιωθα ότι δεν έτρωγε, αν και, οι νοσοκόμες επέμεναν ότι σίγουρα κάτι τρώει από μένα, και μάλιστα μου έλεγαν ότι γίνεται δουλειά και προχωρά καλά ο θηλασμός, επειδή ένιωθα πόνο χαμηλά στην κοιλιά κι είχα πολύ αίμα. Τουλάχιστον, αφού θήλασε από τη δεύτερη μέρα, του προσέφερα το πρωτόγαλα, κι ας ήπιε και λίγο ξένο...

Όταν άρχισα να σηκώνομαι με πιο πολλή ευκολία, τον έφερνα μόνη μου στο δωμάτιο ή πήγαινα στο θάλαμο νεογνών και τον κρατούσα αγκαλιά ή τον έβαζα στο στήθος όση ώρα ήθελα. Να μείνει βράδι στο δωμάτιό μου δεν ήθελα, γιατί καλά καλά δεν μπορούσα να αυτοεξυπηρετηθώ, όχι να φροντίζω και το μωρό. Και τον πρώτο καιρό στο σπίτι δυσκολεύτηκα αρκετά, γιατί πονούσα πολύ στην τομή, ευτυχώς είχα τη βοήθεια του άντρα μου.

Όσο για την αγκαλιά, εμάς είναι πολύ αγκαλίτσας. Η μαία στο μαιευτήριο μου είπε ότι είναι ένα μωρό που του αρέσουν πολύ τα χάδια και οι αγκαλιές. Όλος ο υπόλοιπος κόσμος, επιμένει ότι τον έχω μάθει στην αγκαλιά και μετά θα δυσκολευτώ. Τους απαντώ ότι δε θα αφήνω ένα νεογέννητο να σπαράζει από το κλάμα για να το σκληραγωγήσω, κι αν μάθει στην αγκαλιά, έμαθε, τι να κάνουμε.

Πάντα κοιμάται στην αγκαλιά μου ή στην αγκαλιά του μπαμπά του (τον οποίο πολλές φορές προτιμά από εμένα!!!) και δεν μπορεί να κάθεται πολλή ώρα στο πορτ μπεμπέ ή στο ριλάξ. Ο άντρας μου, παρ' όλο που όταν ζορίζεται γκρινιάζει ότι τον έχω κακομάθει, λέει ότι είναι κοινωνικό μωρό και του αρέσει η επαφή.

Νιώθω πολύ περήφανη για το θηλασμό, γιατί ένας άνθρωπος μεγαλώνει από το σώμα μου. Και στην εγκυμοσύνη, βέβαια, το ίδιο έγινε, αλλά εκεί ήταν κάπως ακούσιο. Αντίθετα, στον θηλασμό υπάρχει συνεργασία μητέρας-βρέφους, ό,τι γίνεται, γίνεται με την προσπάθεια και των δύο.

Σας κλείνω, γιατί θέλει αγκαλιά ο κατεργάρης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσο χαιρομαι που τοοσες μανουλες θηλαζουν και αλλες που θελου να θηλασουν...εγω να πω με τη σειρα μου στη κοπελα με τον παιδιατρο δεν πανα ειναι κορυφη αμα δεν αισθανεσαι καλα οταν πας εκει γιατι να τον εχεις??εγω αλλαξα 3 μεχρι να βρω μια γιατρο που αν και ειναι σε αλλη πολη μπορω να συνενοηθω μαζι της...οσο για το 20 -20 δεν ισχυει εμενα στο νοσοκομειο μου ελεγαν 10 και 10 και εβλεπα οτι δεν αρεσε στο παιδι αυτο και αρχισα να το αφηνω σε 1 στηθος σε καθε γευμα για να μην την ενπχλω και φυσικα να τρωει οσο θελει εε μια μαια εκει αρχισε να λεει οτι θα παθω και τι δεν θα παθω και δεν γινεται και τετοια...εμενα εμεθα το στηθος μου και ειναι μια χαρα δεν επαθα ποτε μαστιτιδα δοξα το θεο μεχρι τωρα την αφηνω να τρωει απο το 1 οσο θελει και αν πειναει και αλλο τοτε της δινω το αλλο στο πομενο γευμα τις δινω αυτο που εφαγε λιγοτερο..δεν εχω θεμα με το ξενο γαλα και αν χρειαστει εγω δινω το ξαναλεω..ε δεν ειναι και το τελος του κοσμου να δωσεις ξενο αλλα το χειροτερο ειναι αυτος ο φανατισμος των παλιων να λενε δωσε ξενο δεν φτανει το γαλα σου και των νεων...μην δινεις ξενο θα κοπει το γαλα σου για οολα υπαρχει μετρο!!Εγω θηλαζω 4 μηνες τρωει απο 8-12 γευματα την ημερα μπορει να φαει στην 1 ωρα μπορει και στις 3 μπορει και στις 4 το βραδυ τις πιο πολλες φορες δεν ξυπναει αλλα υπαρχουν φορες που το κανει αυτο την βαζω διπλα μου και θηλαζει και ξαπλωνω και εγω γιατι δεν αντεχω η αληθεια ειναι αλλα πραγματικα οταν τρωει και με κοιταει πεθαινω και ριχνει και ενα στραβο χαμογελακι εκει που τρωει...αχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εεετσι εεετσι ευη....εμας ειναι κ λιγο κουτσομπολιτσα κ εκει που θηλαζουμε ετσι κ ακουσει κατι κ ειδικα τον μπαμπα της...το βγαζει απο το στομα,κοιταει λοξα...μας ριχνει ενα στραβο φαφουτικο γελακι κ μετα παλι βουτια στο βυζι :lol::lol::lol: ολα τα λεφτα....πραγματικα δεν τις αλλαζω με τιποτα αυτες τις στιγμες....στην πρωτη μου κορη ηταν μια τραυματικη εμπειρια....τωρα θα την χαρακτηριζα απλα μαγικη!!!!οσο για την ξαπλωτη θεση θηλασμου...κοριτσια οσες προκειται να θηλασετε...να την δοκιμασετε...δεν υπαρχει πιο ξεκουραστη....κ ειδικα μεσα στην νυχτα που δεν ανοιγει το ματι,ειναι ιδανικη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα ετσι κουτσομπολα τη λεω κα εγω την κινεζα που θελει να ακουει κιολας και σταματει και πεταγετε το γαλα βρυση..χαχα και εγω στεναχωριεμαι τοσο παραγωγη που κανω να μην πηγαινει χαμενη...χαχα...τα τρελαα...εμενα δεν ηταν τοσο τραυματικη η πρωτη απλα ειχα κουραστει να προσπαθω αφου ειχε μαθει μπουκαλι και δεν επιανε με τιποτα...πιο πολυ επαιζε καλα το τι αναγουλες εκανε..αφου τα εχω γραψει σε βιντεο και τωρα το καταλαβα οτι το εκανε..τωρα πιο τραυματικη ηταν με αυτα που περασα αλλα το πεισμα μεγαλο δεν με πηρε απο κατω..απλα θελει προσπαθεια δεν ειναι για ολους ευκολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια και χρόνια πολλά!

Δύο απορίες έχω:

1. Πώς ακριβώς είναι η ξαπλωτή στάση θηλασμού; Δεν υπάρχει κίνδυνος να πλακώσω το μωρό με το πάπλωμά μου;

2. Από πότε μπορώ να βγάζω γάλα με το θήλαστρο, σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω απ' το σπίτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια και χρόνια πολλά!

Δύο απορίες έχω:

1. Πώς ακριβώς είναι η ξαπλωτή στάση θηλασμού; Δεν υπάρχει κίνδυνος να πλακώσω το μωρό με το πάπλωμά μου;;

"Θηλασμός όταν είστε ξαπλωμένη στο πλάι.

Αυτή η στάση θηλασμού είναι πολύ χρήσιμη τη νύχτα, όπου δε χρειάζεται να σηκωθείτε για να θηλάσετε, ενώ στην περίπτωση που το μωρό σας κοιμάται κοντά σας, μπορείτε να αποκοιμηθείτε αμέσως μετά τον θηλασμό. Παρακάτω περιγράφεται ο θηλασμός στο αριστερό στήθος.

Ξαπλώστε αναπαυτικά στην αριστερή πλευρά, με ένα μαξιλάρι κάτω από το κεφάλι. Το μωρό σας είναι και αυτό ξαπλωμένο στο πλάι αντικριστά σε εσάς, σε στενή επαφή με το σώμα σας, έτσι ώστε η κοιλίτσα του να αγγίζει την κοιλιά σας. Το μωρό σας μπορείτε να το στηρίξετε, για να παραμείνει ξαπλωμένο στο πλάι, με ένα μαξιλαράκι στην πλάτη ή εάν κάνετε μια πετσέτα ρολό και τη σπρώξετε ανάμεσα στην πλάτη του μωρού σας και το κρεβάτι. Με το δεξί σας χέρι κρατάτε το στήθος, όπως περιγράψαμε και παραπάνω και ερεθίζετε απαλά τα χείλη και τα μάγουλα του μωρού σας. Όταν εκείνο ανοίξει καλά το στόμα του, το σπρώχνετε απαλά με το αριστερό σας χέρι, προς το στήθος. "

πηγή: http://www.thilasmos.gr/staseis%20thilasmou.htm

Καλή Χρονιά :x

με θήλαστρο δεν έβγαλα ποτέ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια μου χρονια πολλα...καλα πολυ βολικη αυτη η σταση για τη νυχτα..στην αρχη η μικρη δεν ηθελε με τπτ αλλα πλεον της αρεσει και κοιμαται και αμεσως και ειναι και πιο ευκολο για εμενα..σου βαζω βιντεακι να δεις..για το παππλωμα τι να σου πω κουβερτα εχω και δεν εχω θεμα την εχω τυλιγμενημε την δικη της και το πρωι κατα τις 7 που τρωει την αφηνω και κοιμαται στο κρεβατι μου μεχρι τις 10 για να κοιμηθω και εγω πιο ανετα και δεν εχω προβλημα...οσο για το θηλαστρο εγω εβγαζα 2-3 φορες την ημερα στις αρχες γιατι ποναγα και ειχα τραυματισμενες θηλες...απο οσο ξερω μετα τις 40μερες να αιδρεωθει η γαλουχια και μπορεις να βγαλεις το θεμα εχει μονο ως εξης επειδη το στηθος δεν εχει μαθει με θηλαστρο δεν θα βγαλει την ποσοτητα που πρεπει να φαει το παιδι..οποτε ξεκινα νωριτερα απο οταν θελεις να λειψεις πψ..ξεκινας δουλεια ξικινα να βγαζεις 1 φορα την ημερα πριν 2 βδομαδες απο την ημερα που θα λειψεις να μπει το στηθος σε μια σειρα και να μαθει με το θηλαστρο για να βγαλει την ποσοτητα που θες την συγκεκριμενη στιγμη μεχρι να το κανει δωσε στο επομενο γευμα το γαλα αν δε θες να το φυλαξεις γιατι ισως και να μην ειναι πολυ...αυτα βαζω το βιντεακι βοηθαει πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Εύκολος φαίνεται ο ξαπλωτός θηλασμός, αλλά τώρα με το κρύο, νομίζω αν το επιχειρήσω το βράδι, θα ξεπαγιάσουμε... Γιατί, όπως το βλέπω, θα πρέπει εγώ τουλάχιστον να είμαι ξεσκέπαστη μέχρι τη μέση. Αν πάλι σκεπαστώ, φοβάμαι ότι θα πλακώσω το μωρό με το πάπλωμα... Αφήστε που φοβάμαι ότι θα τον πλακώσει και ο άντρας μου... Εσείς τώρα με το κρύο πώς το κάνετε;

Όσο για το θήλαστρο, δεν έχω αγοράσει ακόμα. Ποιο μου συστήνετε; Θα το χρειαστώ οπωσδήποτε όταν θα επιστρέψω στο σχολείο, δηλαδή τέλη Φλεβάρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μας!!!Πολύ ωραίο το θεματάκι και χρήσιμο!!!Οπως όλες οι μέλλουσες μανούλες έχουν αγωνία για το καινούριο τους μωρακι,ειδικά αν είναι και το πρώτο δε ξέρεις που παν τα τέσσερα,έτσι κι εγω απο όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος άρχισα να το ψάχνω σε ότι site εβρισκα μπροστά μου μέχρι που βρήκα και το mammy και ειδικά η Tonia28 με ξεστράβωσε!!!!Αντωνία μου σ'ευχαριστώ!!!Αλλα φυσικά άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη!!!Μπαστούνια μόλις βγήκε η τσούπρα μου!!!Να με πονάει η τομή της καισσαρικής,οι θηλές μου,σκασίματα,πύο,αίμα,εκεί που εκλεινε η μια πληγή να ανοίγει άλλη,η μικρή να κάνει μαραθώνιους θηλασμούς και να νομίζω ότι δε χορταίνει,κρίση πανικού,πήρα ξένο να της δώσω,είδα ότι είναι χορτάτη και δεν το έπινε κι έτσι ηρέμησα!Το μεγάλο λούκι κρατησε περιπου 40 μέρες και λίγο παραπάνω,μετά...παιχνιδάκι!!! στο νοσοκομείο που γέννησα οι μαιες οι περισσότερες δε ξέρουν την τυφλά τους και της έδωσαν μια δύο φορές ξένο γιατι λέει το μωρο γεννήθηκε πεινασμένο!!!μονο μια μου έδειξε πως να το κάνω!Ο παιδίατρος φυσικα αμέσως να μου πει ότι αν δε χορταίνει να δώσω συμπλήρωμα!εγω όμως άκουσα τον παιδιατρο που είχα όταν ήμουν εγω μικρη που μου είπε χαρακτηριστικά ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ ΡΟΛΟΪ!!!!απο τότε θηλαζω αποκλειστικά όποτε θέλει το μωρο μου,παίρνει πολύ καλό βάρος,ψηλώνει αρκετά κι εγω είμαι πολυ ήρεμη χωρίς την έννοια του μπιμπερό & της αποστείρωσης!Η ξαπλωτή στάση με έχει βολέψει απίστευτα και ρίχνουμε κάτι υπνους μάνα και κορη που πανε σύννεφο!!!Παρηγγειλα και κάτι μπλούζες θηλασμού πολύ ωραίες απο ένα site Boob design στη Σουηδία και σώθηκα για τις βόλτες μας!!!γιατί πρέπει να κλειστώ στο σπίτι και να ντρέπομαι που θηλάζω???!!! Πρέπει να υπάρχει καλύτερη ενημέρωση στην Ελλάδα για τον θηλασμό που δυστυχώς δεν την έχουμε!ευτυχως που υπάρχουν κι οι παλιές και το mammy....!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια εγω οταν γεννησα...στον μηνα πανω ειχαμε τον γαμο του κουνιαδου μου κ επερεπε να βγαζω γευματα...η αληθεια ηταν λιγο ζορικο γιατι επερεπε κ 4μερες πριν να το κανω για να εχω τις επιθυμητες ποσοτητες...ευτυχως ηταν μικρο κ δεν ειχε τις αναγκες που εχει τωρα...κ η αληθεια ειναι 4μηνες μετα,οταν χρειαζεται να βγαλω πρεπει να το κανω 2μερες πριν για να εχω ενα γευμα πληρες...με το θηλαστρο εγω προσωπικα δεν βγαζω αρκετα....100 με 120μλ στην ανληση κ αυτο μονο απο το δεξι στηθος που θα το εχω αφησει να γεμισει στο 12ωρο.για θηλαστρο που ρωτησες ειχα ενα απο την πρωτη μου κορη,χειρος αλλα δεν εβγαζα ουτε σταγονα....κ μια κοπελα εδω στο μαμυ ετυχε να πουλαει το δικο της,ηλεκρικο κ το πηρα...ειμαι της μεντελα το μινι...αν θυμαμαι καλα...καμια σχεση με τα χειρος...κ εφοσον θα αρχισεις δουλεια θα χρειαζεσαι πολλες ανλτησεις....παντως να προτιμησεις τα ηλεκτρικα.

η αληθεια με την ξαπλωτη θεση κ εγω με κουβερτα ειμαι αλλα καποιες φορες η πλατη μου ειναι ξεσκεπαστη κ κρυωνω...κ ειμαι κ σε μονο κρεβατι...ειναι ομως τοσο βολικη σταση...ειδικα τις πρωτες μερες που την θηλαζα την νυχτα ορθια,επιανα τον εαυτο μου να αποκοιμιεται κ τρομαζα γιατι μπορουσε να μου πεσει το μωρο απο τα χερια...ετσι το δοκιμασα κ σωθηκα....θα δεις με το καιρο το συνηθιζεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου τα βγαζει περιεργα σημερα και ελπιζω να μπορω να απαντησω...λοιπον Αννα Μαρια εγω βαζω τη κουβερτα πισω απο την πλατη και τη σφηνωνω φυσικα η καλυτερη λυση ειναι μπιτζαμα με κουμπια...αλλα το βραδυ βαριεμαι να κουμπωνω και να ξεκουμπωνω...τη μικρη την εχω με τη δικη της κουβερτα και λιιιγο απο τη δικη μου..οσο για τα ml εγω στις αρχες που ηθελα να ξερω ποσο να τρωει αμα δωσω ξενο μου το εβγαλε η γιατρος μου με ενα υπολογισμο...για ρωτα και εσυ οταν ερθει η ωρα...αυτα ελπιζω να το δημοσιευσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να σας ρωτησω και κατι... Εχω μια καλη φιλη που γεννησε περυσι και θα μας δωσει διαφορα πραγματακια.. Ειχε αγορασει το θηλαστρο της μεντελα και ειπε οτι αν θελω να μου το δανεισει κι αυτο. Πιστευετε οτι ειναι οκ, δηλαδη να το αποσετιρωσω και να το χρησιμοποιησω κι εγω ή καλυτερα να παρω καινουργιο? Επισης υπαρχει περιπτωση αν το χρησιμοποιησω κι εγω να φθαρει πολυ και μετα να μην μπορει να το εχει για το δευτερο παιδακι της στο μελλον? Πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια με τα μλ κανε μερικες μερες πριν δοκιμη κ θα δεις περιπου τι τρωει...ή ρωτα την παιδιατρο οπως ειπε η ευη....εμενα στον μηνα που το εκανα ετρωγε 120μλ στο γευμα.....

twiggy ουτως η αλλως σε καθε αντληση θα αποστειρωνεις το μπουκαλι κ την χοανη,οπως κ τα κυπελακια....δεν ομιζω πια να παθει κ κατι με την πολυ χρηση...ενα μοτορακι ειναι που δουλευει...παντως εγω εμεινα ευχαριστημενη

ευη ακριβως ετσι κανω κ εγω ;););) ...την κουβερτα απο πισω σφηνωμενη κ λιγο στα ποδια της μικρης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τι καλα μετα την απεργια που καναμε εφτιαξε το μαμμυ..και εγω το μινι ηλεκτρικ εχω της μεντελα δεν νομιζω πως παθαινει κατι η χοανη οπως ειπε και η Μιχαελα το αποστειρωνεις απλα ξερω το εξης το μινι ηλεκτρικ ειναι για χρηση απλη πχ 1-2 φορες την ημερα ενω το αλλο που εχει 150ευρω δεν θυμαμαι πως το λενε ειναι για συχνη χρηση οποτε αναλογως πως θα το χρησιμοποιησετε...στην αρχη δεν γινοταν η ξαπλωτη σταση μιας και η μικρη κλωτσαγε και εκλαιγε..,.αλλα πλεον βλεπει οτι ειναι καλυτερα μιας και κοιμαται ανετα αντι να ειναι στα χερια..μιλαμε το τι τραβαγα...σηκω παρε μαξηλαρι θηλασμου σηκωσε μλπουζα ανοιξε σουτιεν...να φαει και να κουτουλαωωω..τελικα μολις αρχισε να θελει σωθηκαα ααα μια περιοδο ξερετε πως θηλαζαμε..η παλιες μπορει να θυμουνται...σε ορθια σταση και ορθια και εγω να πηγαινοερχομαι στο σπιτι...μονο ετσι ετρωγε και ηταν και ηρεμη.,.μιλαμε τα ειχα παιξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαπα, περιπατητικός θηλασμός, με τίποτα!!!

Ρε κορίτσια, χτες βράδι ο μικρός έκανε έναν ξεγυρισμένο εμετό, τον αλλάξαμε, τον έπιασε λόξυγκας, του πέρασε και μετά ήθελε πάλι στήθος. Δεν ήθελα να τον ταΐσω, μήπως τον πειράξει μια που είχε κάνει εμετό, αλλά τελικά του έδωσα, γιατί επέμενε. Μήπως δεν έπρεπε; Τώρα είναι μια χαρά, βέβαια, αλλά τι γίνεται όταν κάνει εμετό; Σε πόση ώρα γίνεται να φάει πάλι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή και εγώ έχω θήλαστρο της medela και θα το δώσω σε λίγο καιρό στην νύφη μου που περιμένει το αντράκι της, θα της πάρω ανταλλακτικά την χοάνη και τα μπουκάλια και θα είναι σαν καινούργιο. Δεν θα της δώσω τα δικά μου και δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά. Στο ιντερνετ βρήκα 11 euro την χοάνη και περίπου στα 13-15 τα 3 μπουκαλάκια αποθήκευσης του γάλακτος. Και στα ΛΗΤΩ εχει ανταλλακτικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα να το ξανατασεις αν το ζηταει....αλλωστε οτι ηταν να βγαλει το εβγαλε με τον εμετο...οποτε τι του εμεινε για χωνεψη ;););) αν το ζηταει να του δινεις....εμενα συνηθως οταν ετρωγε λαιμαργα το εκανε εμετο...μετα το διναμε με δοσεις κ ηταν καλυτερα...καλα τωρα δεν πρλαβαινουμε με δοσεις γιατι θα φαει κ εμας...μολις το βγαζω τσιριζει :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χι χι, κι εμένα λαίμαργα τρώει το γαϊδουράκι. Δεν έχουμε μεγάλο πρόβλημα με γουλιές και εμετούς. Δυο-τρεις φορές έχει κάνει εμετό ως τώρα, κι από γουλίτσες λίγα πράγματα. Αλλά είναι πολύ φαγανός και ό,τι πρόγραμμα είχαμε φτιάξει (πρόγραμμα, λέμε τώρα), το έχει καταργήσει. Όποτε του κατέβει ζητάει βυζί, κάθε μία ώρα, κάθε μιάμιση, ό,τι θυμάται χαίρεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...