Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΘΙΝΟΠΟΡΙΝΕΣ Κ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ 20011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜΕ Ν1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σταθερά..μέχρι ν δημοσιεύσω το πόστ παίχτηκε ολόκληρη σύζητηση..

Λενακι συγχαρητήρια για τα κακακια..εμεις περιμένουμε ακόμα..Τρίτη μέρα σήμερα!

Λυδιακι, εγω βάζω sterimar baby.θαλασσινο νερο κι οχι αμπουλιτσα με φυσιολογικό όρο..

Αναστασακι ευχομαι να ηρεμήσει η φραουλιτσα..

αχ κι εγω πινω λίγο bayleys που και που να χαλάρωσω..

Νιά μου,πως προλαβαινεις βρε κορίτσι μου?μπραβο σου πάντως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εσεις μην αγχωνεστε για τα κακα... ειναι φυσιολογικο σε μωρακια που θηλαζουν να κανουν κ σε 1 μερα 14 φορες η και 1 φορα σε 14 μερες! εγω αγχωθηκα γιατι ειναι νεογεννητο κ δεν εηξερα κατα ποσο ειναι φυσιολογικο να εχει κανει μονο 2 φορες κ αυτες απο τα μαυρα κακα, το μηκωνιο

αγγελικουλα φωτο δε βαζω εδω που ειναι ανοιχτο σε ολους

εχω βαλει να δειτε στο φεις!

εμεις απο ορο βαζουμε φισιομερ

αυτο το ρουφηχτηρι γιατις μυξες μην το χρησιμοποιειτε ακομα, ειναι πολυ μικρα κ μπορει να προκαλεσουν ωτιτιδες

σκετο ορο καλυτερα

σας φιλωωωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω το ιδιο βαζω ορο στη μικρη και στο ρουφηγμα χτυπιεται,αλλα ετσι καθαριζει η μυτη ομως και αναπνευει.....το κανω μετα το μπανιο ,μαλακωνουν καλυτερα!Ο παιδιατρος μου το επετρεψε, λετε να παθει κατι?

Λενακιιιιιιιιιι στειλε καλε μια μεριδα :lol::lol:

Αγγελικουλα μαλλον λιγο καλυτερα ειναι,απλα χασαμε λιγο το ρυθμο με τα γευματα της!!Ο δικος σας τι κανει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εδω και εγωωω

Αντε Αναστασια μου να ηρεμισεις και εσυ με τοσο αγχος..αυτο για τους πονους χαζομαρες εγω στο πρωτο ειχα γιατι δεν ηξερα οτι θα εχω και δεν πηρα ενα ντεπονακι και στο δευτερο δεν ειχα μονο οταν θηλαζα(πραγμα φυσιολογικο)και παλι οχι πολυ δυνατα και απο κολικους τπτ τα παιδια μου..και φυσικα απο διατροφη ειπαμε εγω τρωω τα παντα...τι να πω τυχη..

Λενααααα χεστικατεεεε??αχ τι καλααα..τι συζηταμε εεε...τι να κανουμε μωρε με τα μικρουλια μας...παντως εμενα μουγκριζε τον πρωτο καιρο γενικα ετσι κανουν δεν ξερω γιατι και μετα το κοβουν...και μια φορα εκει που θηλαζε κανει πρου με κακα μαζι τοοσο δυνατα που τρομαξε και εκλαιγε και δεν μπορουσα να την ηρεμισω χαχα

σας βαζω και φωτο με το κινεζακι με facepainting

καλα τι παθαμε σημερα πηγε 8.20 ο αντρας μου στο λιντλ να παρει το παιχνιδι και δεν υπηρχεεε ουτε ενααα σοκ επαθαα τι θα κανω λεω ο Χριστοφορος το θελει τοοσο πολυ που κοιταει ολη μερα το προσπεκτους...και σκεφτικα ποσες φορες μικρη ηθελα κατι και δεν γινοτανε για τον ΑΒ λογω να το εχω τελικα πηρα τηλ την αδερφη μου που ηταν Αθηνα να παει να ψαξει ...σε 2 πηγε και πηρε τελικα το τελευταιο ..πωπω ησυχασα...του πηραμε και ενα χαλι μακουν και μια μπιτζαμα ΜΠΕΝ 10 κλασικα...και θα φερει και η νονα το δωρο και θα το βαλουμε κατω απο το δεντρο να τα εχει ολα ..περισυ επαθε σοκ και ουρλιαζε...για τη μικρη τη Σοφη κλασικα .σημερα μου εστειλαν μηνυμα οτι λογικα αυριο θα την εχω..μακαριι να δωσω και στο βαπτιστηρι μου...σε λιγο παμε στη γιορτη...με την ωραια στολη που του εκανα(ψωναρααα αλλα να πρωτη φορα ραβω και εγω)καναμε και face painting με αστερακια..καλα οχι να το παινευτω αλλα ειμαι πολυ καλη ασχετα αν κουνιεται ο χριστοφορος και η Μιλα και κανω τα πολυ απλα..χαχα ψωναρααα σας φιλωω αυριο λογικα θα ειμαι σπιτι να κανω δουλειες μελομακαρονα κουραμπιεδες(δεν γινεται αμα δεν κανω θα εχουμε διπλοματικο επισοδειο)και σοκολατοσπιτο να δω τι θα προλαβω...

ααα Αγγελικη για τη ζαχαροπαστα ειναι πολυ ευκολο...θα βρεις συνταγη στο συνταγες παρεας και βιντεακι στο you tube πως να τη φτιαξεις ενα ζυμαρι ειναι οσο για χρωμα πρεπει να βαλεις χρωμα ζαχα;ροπλαστικης αυτααα

post-1349-13873938359364_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασακο επειδη εγω εχω αλλαξει πολλους παιδιατρους ολοι (ακομα κ στο νοσοκομειο που ειχε νοσηλευτει ο αναστασης) μου ειχαν απαγορευσει να το χρησιμοποιω. μου ειπαν οτι ειναι για παιδια απνω απο 1.5 ετους κ παλι με ρεγουλα.

γιατι οταν ρουφαμε τις μυξες προκαλειται μεγαλη αντισταση κ με μεγαλη δυναμη κ μπορει να προκαλεσει το αντιθετο απο το επιθυμητο αποτελεσμα, δηλ ωτιτιδα

ρεσυ ευη πολυ ωραια τα αστερακια!

κ η μιλα τι κουκλααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αστερι κανονικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Σας διάβασα και πριν και άρχισα να γράφω, αλλά ήρθαν οι γείτονες επίσκεψη και αναγκάστηκα να το κλείσω. Μετά σας ξαναδιάβασα, αλλά ήθελε ο άντρας μου τον υπολογιστή και δεν έγραψα. Τώρα επιτέλους κρατάει αυτός τον Αντρέα και είπα να σας γράψω.

Βανεσσάκι, τα μωρά διαθέτουν ειδικά αισθητήρια, και κλαίνε πάντα τις πιο ακατάλληλες ώρες. Μόλις βάλουμε την πρώτη μπουκιά στο στόμα μας (όταν είναι το πηρούνι μετέωρο ανάμεσα στο πιάτο και στο στόμα), την ώρα που αρχίζει η ταινία που θέλουμε να δούμε, στη φάση του αλευρώματος... Εμείς πάντως έχουμε δει ένα σωρό ταινίες αυτόν τον καιρό. Είναι ένα κανάλι της Λεμεσού που πιάνει σε όλη την Κύπρο και τον τελευταίο καιρό για κάποιο λόγο έχει σταματήσει το κανονικό του πρόγραμμα και δείχνει μόνο τα εξής: ελληνικές ταινίες, τα Ζουζούνια, το Πάρτι της ζωής σου και ειδήσεις και εκπομπές με τον Αυτιά που πήρε μεταγραφή εκεί. Οπότε, έχουμε ξεσκιστεί να βλέπουμε ελληνικές ταινίες!!!

Φυσιολογικό ορό εμείς βάζουμε το Physiomer ή κάτι τέτοιο. Είναι θαλασσινό νερό, όχι αμπούλα ορού. Ελάχιστες φορές έχουμε βάλει. Το μηχάνημα που βγάζει τις μυξούλες δεν το έχουμε πάρει καν.

Αναστασία, αυτό με τους πόνους χαζομάρα μου φαίνεται. Πάντως εγώ είχα τρελούς κολικούς στην αρχή, κι απ' ό,τι φαίνεται ο μικρός δεν έχει. Αλλά προφανώς είναι τυχαίο. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια σχέση.

Εμάς με τις κλανίτσες δε φαίνεται να πονάει. Όταν κλάνει έχει συνήθως ένα αφηρημένο ύφος, δε μοιάζει να ταλαιπωρείται. Το ίδιο και με τον λόξυγγα, μόνο που στην πολλή ώρα εκνευρίζεται και αρχίζει να κλαίει.

Πριν που είχαν έρθει οι γείτονες, ο μικρός ήταν ξύπνιος και για καμιά ώρα δεν έκλαψε καθόλου. Τον κρατούσε η γειτόνισσα, η μάνα μου, εγώ, ο άντρας μου, και ήταν πολύ ήσυχος και συνεργάσιμος! Φυσικά όταν έφυγαν άρχισε τη σειρήνα...

Τα Χριστούγεννα τι θα κάνετε κορίτσια; Εμάς μας κάλεσε μια θεία μου, αλλά της είπα ότι θα πάμε μόνο αν δεν έχει κανένα άρρωστο, γιατί θα είμαστε πολλά άτομα, νομίζω 18.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία μου...μια χαρά ο Αντρίκος σας.....φτουυυ...φτουυυ...:)....

εμείς όσον αφορά τις γιορτές θα είμαστε μέσα στο σπίτι με το μωρο καθότι σαραντίζουμε στις 13 Ιανουαρίου οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν έχει τραπεζώματα κτλ. φέτος......θα μπορούσα βέβαια να πάω μέχρι την μητέρα μου αλλά εδν το ρισκάρω να αλλάξω περιβάλλον, ειδικά τώρα που ο καιρός είναι πάρα πολύ άσχημος..... :roll::roll: ...άρα θα είμαστε εδώ με τον αντρούλη μου και όποιος θέλει μπορεί να έρθει να μας δεί...:).....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σαραντίζω 31/12, αλλά νομίζω ότι αν δεν έχει αρρώστους, θα μπορούμε να πάμε στη θεία μου. Το πολύ πολύ τον μικρό τον βάζουμε σε άλλο δωμάτιο. Θα δούμε...

Α, πριν που έλεγες ότι η μικρή ξυπνά κάθε μία ώρα, μετά πόση ώρα κάνει για να κοιμηθεί; Γιατί εμάς μπορεί να ξυπνήσει μία και μόνη φορά, αλλά να κοιμηθεί μετά από δύο-δυόμιση ώρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααα......να σου πω.......ξυπνάει κάθε μία ώρα για φαγητό και κοιμάται μετά από μια ώρα....χιχιχιχι.....μέχρι να ρευτεί κτλ....περνάει η ώρα.....τί να κάνω μωρέ....απλά φοβάμαι να την βάλω αμέσως στην καλαθούνα μήπως και μου βγάλει καμιά γουλίτσα... :roll::roll: ...εσύ?.....τί κάνεις?....πόση ώρα θηλάζει ο μικρός?......εμένα γύρω στο 10 λεπτο με 20 λεπτο το βράδυ.....δεν τρώει παραπάνω γιατί την πιάνει ο ύπνος πάνω στο στήθος και καταλαβαίνεις ότι δεν περιμένω να ξυπνήσει...απλά την βάζω κατευθείαν για νάνι μόλις μου το κάνει αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω αλλά εμένα δυσκολεύεται να ρευτεί......ίσως δεν την βοηθάω και εγώ αρκετά....δεν ξέρω....αλλά προχθές το βράδυ κοιμήθηκε μετά από 4,5 ώρες....την μία πεινούσε, μετά ήθελε να ρευτεί, ακολουθούσε το άλλαγμα της πάνας και παλι από την αρχή....οπότε πήγε έτσι όλη η νύχτα.... :roll::roll: ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω πόση ώρα θηλάζει, δεν έχει στάνταρ ωράρια! Εγώ τον βάζω να ρευτεί, αλλά σπάνια ρεύεται. Νομίζω ότι με το θηλασμό δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη για ρέψιμο, γιατί το μωρό δεν τραβάει αέρα. Συνήθως ρεύεται όποτε το κατέβει.

Κι εμένα κοιμάται στο στήθος, αλλά μόλις τον βάλω στο πορτ μπεμπέ ξυπνά και κλαίει. Οπότε, πρέπει να τον αφήσω να κοιμηθεί βαθιά, κοιμάμαι κι εγώ μαζί του, και μετά ξυπνάω και τον βάζω στο πορτ μπεμπέ.

Ουφ, δεν ξέρω τι έχει πάθει σήμερα, κάθε δυο ώρες θέλει φαΐ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που δεν μπορώ είναι το "άσ'τον να κλάψει. Θα κλάψει και θα του περάσει". Ναι, θ' αφήσω το μωρό να σκάσει απ' το κλάμα, θα μείνουμε κι εμείς άγρυπνοι, έτσι, για να σκληραγωγηθει ένα μωρό ενός μήνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνώ μαζί σου...και εγώ δεν μπορώ να την ακούω να κλαίει και ούτε θέλω να ταλαιπωρέιται από το κλαμα.....όχι...είναι ακόμη πολύ μικρά και κλαίνε και πολύ συγκεκριμένους λόγους και όχι για ναζάκια.... :P:P ...αγκαλίτσα για να ηρεμήσουν όσο μπορούν......όχι να τρελαθούν στο κλάμα και μετά να έχουν υπερένταση τα μικράκια μας...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μπηκα να σας ενημερωσω πως η ΜΑΝΤΙ μας ΓΕΝΝΗΣΕ!!!Οπως μου εγραψε εκανε μια κουκλιτσα που ειναι ιδια ο μπαμπας της! Ειναι 3290 και θηλασε μια χαρα!!!! εχετε χαιρετισμους και θα σας γραψει οταν μπορεσει!!

φιλια σε ολες, να χαιρεστε τα μωρακια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy ευχαριστούμε πολύ για την ανταπόκριση! Να τους ζήσει και να τη χαίρονται!!!

Αναστασία, χε χε χε... :P

Λυδία, ο δικός μου είναι ώρες που απλά κλαίει στο άσχετο. Δεν πονάει, δεν πεινάει, δεν κρυώνει. Ίσως αισθάνεται ανασφάλεια, ίσως είναι κουρασμένος, βαριέται, δεν ξέρω. Είναι φάσεις που ξέρω ότι, ό,τι και να κάνω, δεν πρόκειται να σταματήσει να κλαίει, έτσι απλά τον κρατάω και περιμένω να σταματήσει από μόνος του. Αλλά μιλάμε, απ' το κλάμα ιδρώνει. Καταβάλλει τρομερή ενέργεια...

Μου φαίνεται αδιανόητο να τον αφήνω απλά να κλαίει μέχρι να σταματήσει, χωρίς τουλάχιστον να τον κρατάω αγκαλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy , ευχαριστούμε για την ενημέρωση..με το καλο κι εσυ κορίτσι μου..

Μαντι, να σας ζήσει το κοριτσάκι σας!να το χαίρεστε και να το καμαρωσετε όπως επιθυμείτε!

Αναστασακι, με έκανες και γέλασα..δεν λέει να κοιμηθει η μικρη,ε?

Λυδιακι,τα έκανε κι εμένα αυτα..μόλις τον έβαζα στην καλαθουνα, τσουπ..μάτι γαρίδα κι ο θεός βοηθός..

Εγω τώρα καταφερα να τον βάλω για νανι..με ταλαιπώρησε σήμερα αλλα χαλάλι του..

Αύριο θα πάρω την να κλείσω ραντεβού για παιδίατρο την Τετάρτη..να δούμε πόσο πήραμε ..πάντως , του φοραω ρούχα 3-6 και μερικά ίσα που του κάνουν..και λυπάμαι γμτ κάτι ωραία φορμακια που ειναι τοσο χαριτωμενα και του πηγαιναν και χρυσό πληρώσαμε και τώρα δεν του κάνουν και τα αποθήκευση σε θήκες ..και σκέφτομαι..ποτε θα τα ξανά πλύνω και αν..αν το επόμενο είναι κοριτσάκι δεν μπορω να του βάλω γαλάζια και μπλε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γυρισαμε και εμεις ...το παιδακι μου ειπε το ποιηματα τελεια δυνατα και φωναχτα αφου ολοι χειροκροτησαν τοοσο δυνατα και φωναζαν μπραβο που εκλαιγα λες και εκανε τι ποια...μια μαμα του λεει στο τελος στο αυτι...Χριστοφορε ειπες το ποιημα καλυτερα απο ολους και λεει ο γιος τη...μαμααα το ακουσα αυτοο χαχαχ..πεθανα στο γελιο...κουκλι ηταν το παιδακι μου ΚΟΥΚΟΥΒΑΑΑ...χαχαχ

καλα για το ρεψιμο στο Χριστοφορο ειχα τρελαθει μπορει και ωρες να περιμενα να ρευτει και να μενω εγω ξυπνια...στη μικρη οχι,,,την βαζω στην καλαθουνα το βραδυ μιας και κοιμαται αμεσως μολις φαει και την ημερα καποιες φορες πλεον ξεχναω να τη βαλω να ρευτει αλλα πολλες φορες κοιμαται και οταν ξυπνησει να φαει ριχνει και ενα ρεψιμο μολις την σηκωσω αντε το πολυ πολυ να βγει λιγο γαλα αλλα και παλι δεν παθαινουν τιποτα...ρε τι κολλημα ειχα στο Χριστοφορο καλα δεν ηξερα πρωτο κιολας..αφηστε που οπως ειπε και η Αννα Μαρια λογω θηλασμου δεν περνουν και τοσο αερα οπως με το μπουκαλι και δεν χρειαζεται καθε φορα να ρευτουν αυτο που μπορειτε να κανετε αμα εχετε αγχος ειναι να το κρατατε κανα 10λεπτο ορθιο να μην κανει παλληνδρομηση και ολα καλα...αυτααα εβαλα φωτο και στο φατσομπουκι με το κουκλι μου στη γιορτη και μολης περασω και τη γιορτη θα σας βαλω να δειτε το ποιημα...τελειο ομως...παιδιιιι μουυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καλε , ξέχασα να σχολιάσω το αστερακι μας, την μιλα!

Ευη μου, κουκλιτσα η μιλα..και τι ματαρες είναι αυτές?!φτου να μην το ματιασουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη, κι εγω πολλές φορές δεν τον βάζω να ρευτει..άμα κοιμάται αμέσως μετα τον θηλασμο, τι να κάνω ?να τον ξύπνησω?πολλες φορές βέβαια ρευεται και μόνος του όταν θέλει..

Καλα, μέχρι ποτε πρέπει να τα βάζουμε να ρευτουν?

Είδα την φωτο στο φέις..τελικα μοιάζουν πολυ τα αδελφάκια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναστασακο νομιζω οτι ολα τα γαλατα σε σκονη εχουν μεσα ταυρινη :?

αννα μαρια κ εμενα οταν τον βαλω στην καλαθουνα το ματι ΤΑΚ ορθανοιχτο

κ οταν ειμαι κουρασμενη ξαπλωνω διπλα του η στο κρεβατι η στον καναπε (αναλογα που καθομαι με τον ανασταση) κ τον θηλαζω ετσι. οταν αποκοιμηθει αφηνει μονος του τη θηλη κ δεν παιρνει γραμμη τιποτα!

τουιγκι ευχαριστουμε για την ενημερωση!!

μποραβο το συμπεθερονι!!!!!! αντε τωρα θα περιμενουμε τα νεα της!!!!!! ελπιζω να ειχε καλη εμπειρια!

κοριτσια αυτο με το κλαμα δεν το δεχομαι ουτε εγω.. μου τη δινει αυτη η νοοτροπια του στυλ κ εγω ποτε θα κοιμηθω κλπ.. λες κ απο τη στιγμη που γιναμε γονεις υπαρχει περιπτωση να κοιμηθουμε ησυχοι ενα βραδυ.. εγω καθε νυχτα σκεφτομαι τα χιλια μυρια.. αλλα απο την αλλη δε μπορω να το κατακρινω, γιατι δεν εχουν οολοι οι ανθρωποι τις ιδιες αντοχες

αγγελικουλα θηριακι ο δικος σου ε?? :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

αχ κ εμενα ενα φορμακι δεν του κανει καν... του εκανε σημαδι το κουμπωμα στο τρυφρο του το μπουτακι.. κ ειναι απο τα αγαπημενα μου με τογουινι!

εμεις αυριο περιμενουμε τον παιδιατρο σπιτι να τον δει..

τελικα πρεπει να του παρω υπνοσακο, ολο γυρναει πλευρο στον υπνο του, πολυ σβουρα πεφτει κ ολο ξεσκεπαζεται η θα εχει χωθει ολοκληρος κατω απο την κουβερτουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...