Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ 2012


Recommended Posts

πασχαλακι μου καλως ορισες ευχομαι να σου παει καλα η εγκυμοσυνη και να ακουσετε συντομα τη καρδουλα!!!! θα σε περιμενω τα νεα σου!!!

με λενε αλεξανδρα και εγω για δευτερη φορα μανουλα η κορη μου ειναι 19μηνων εν ονοματι σαντυ και πολυ ζωηρη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε κοριτσια εσεις που το εχετε και πιο προσφατο....

Εβδομαδες εγκυμοσυνης δεν μετραμε απο τη μερα που ειχαμε τελευταια περιοδο? Εγω που ειχα τελευταια φορα στις 5/11 και ωορρηξια τσεκαρισμενη 25/11, τοτε ειχαμε και την μοναδικη μας "επαφη" :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops: ποσων εβδομαδων ειμαι? Να σημειωσω οτι λογω πολυκυστικων ο κυκλος μου ειναι απο 30 ως 42 μερες.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μου ειπε.... μαλλον περιμενει να το ακουσουμε πρωτα.

για να δω ποσο ειμαι αν βαλω οτι ειχα 10/11 περιοδο και υπολογισω κυκλο 30 ημερων σωστα δεν θα κανω?

Το σκεφτομαι ετσι γιατι αφου κανουμε ωορρηξια 15 μερες πριν την περιοδο αν θεωρησω οτι εκανα ωορρηξια στις 25/11 περιοδο θα περιμενα στις 10/12, αρα να βαλω 10/11 πρωτη μερα περιοδου σε κυκλο 30 ημερων.

Ελπιζω να μη σας μπερδεψα :shock::shock::shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε πασχαλακι μου γλυκο επειδη ειμαι ξανθια και δεν μπορω να κανω υπολογισμους τωρα (ψιλογλαρωσα με το τζακι) κανε το εξης... πατα στο τικερακι μου εκει που λεει make a pregnancy ticker θα σε βγαλει σε ενα σαιτ που θα σου ζητησει τις ημερομηνιες αυτες βαλτες και θα σου πει ποσο βδομαδων εισαι και αν θες μετα βαλτο στο προφιλ σου για να το βλεπεις συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pasxalitsaki kalws irthes sto postaki mas!! Xairomai pou mas egrapses. Perimenoume ti Charoula na allaksei tin onomasia opote mpei na erthete kai eseis me mwrakia Augoustou! Tha perimenoume na mas peis ta nea sou apo to epomeno rantebou kai episis na mas peis pote tha kaneis uperuxo gia na to simeiwsei h Aleka sti lista!! Gia tin periodo kserw oti metras apo tin prwti imera tis teleutaias periodou kai den exei simasia pote eixes ooriksia. H ooriksia den einai panta stin 15 imera, emena itan stin 17.

An eixes periodo stis 5/11 opws egrapses sto prwto minima tote tha eisai sxedon 7 ebdomadwn!

Maxim fae ligo parapanw twra stis giortes kale na pareis kai esu kanena kilo! Kai egw den exw parei polla...alla twra teleutaia mou exei anoiksei h oreksi.

Delphine pou ta ebales esu ta 6 kale?? Mono koilitsa fainetai!

Aleka upomoni! Suntoma tha deis ti mikri, ksekourasou twra pou mporeis!

Koritsia esteila stin pethera mou ton uperuxo, anupomonw na parei to dema! Mporei aurio na to labei alliws apo bdomada. Tha pathei ena sok! xixi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas k apo mena.. kalws orises pasxalitsa.... gia tin aporia sou tha sou tin lusei o giatros ligo argotera min pedeuesai na to vreis moni sou ama exeis megalo kuklo k egw etsi hmoun k eixa xasei ta auga k ta pasxalia otan piga ston giatro tin deuteri fora nomiza oti eimai 1 evdomada megaliteri apoti eimai kanonika.. k mou eipe i giatros epeidi exw megalo kuklo einai peripou 7-10 meres mikrotero opote gia sigoura tha matheis apo tin giatro kalutera.. me to kalo na akouseis tin kardoula tou.... pou ta evales kale 6 kila delphin?

a den eimai mono egw pou den evala diladi.. epeidi eimai poli adunati genika k to na paxino htan panta kati pou prospathousa alla den petuxena k poli, to exw sunhthisei oti oso k na faw den paxainw... k afou den epeireazei to mwro elpizw k pernei auta pou xreiazetai gia tin anaptuksei tou den me peirazei.... argotera tha valw omws sigoura einai na min parw fora...

ksekourasou twra pou mporeis aleka kalo tha sou kanei na hremiseis ligo...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου. Τα φιλακια μου στις ομορφες στρογγυλες κοιλιτσες σας :):):):):):):)

Δεν πιστευω οτι υπολογισουμε στην περιπτωση μας (εννοω στις κοπελες με αστατο κυκλο) τις εβδομαδες αναλογα με την 1η μερα περιοδου...... Θα σας εξηγησω γιατι. Στον γιο μου ειχα περιοδο 28/8 και οωρρηξια 24/9!!!!! ελεγμενη με τεστακια και τοτε εμεινα να εγκυος. Οταν πηγα στον γιατρο με ρωτησε ποτε ειχα περιοδο και του ειπα, αλλα του ειπα επισης ποτε ειχα και οωρρηξια. Εχω την εντυπωση οτι θεωρησε 1η μερα περιοδου 15 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ και εβαλε στο μηχανημα οτι ειχα 10/9 περιοδο βγαζοντας ΠΗΤ 17/6, οι οποιες ημερομηνιες συμβαδιζαν παντα και με την ηλικια της κυησης και με την αναπτυξη του εμβρυου.

Αρα και τωρα μαλλον θα βαλει στο μηχανημα οτι ειχα περιοδο γυρω στις 10/11 γιατι τα μηχανηματα υπολογιζουν την ηλικια σε κυκλους 30 ημερων και οχι σε αλλα ντ'αλλα κυκλους, οπως ειναι ο δικος μου!!!!!!!!

Οποτε πρεπει να περιμενω...... Ουφ, δεν περνανε και οι μερες. Λοιπον το σταματω εδω τον "θεματακι" μου να μη σας πονοκεφαλιαζω αδικα και σας νευριαζω κιολας :x:x:x:x:x:x:x στην κατασταση που ειστε και θα συνεχιζω να ενημερωνομαι για τα νεα σας.

Σας φιλω ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia!!

Pasxalitsaki den to iksera oti an exeis megalo kuklo metraei alliws...etsi opws to eksigises logiko mou fainetai. Emena o kuklos mou den itan 28 imeres statheros, alla oute uperbolika astatos...itan mia 29 mia 30 mia 31 mia 32 imeres...alla sunithws mexri 32 imeres kai mou erxotan. Egw tsekarismeni imera ooriksias eixa tin 17 imera alla den to peire upopsin tou, metrise apo tin prwti imera tis teleutaias kai me tin anaptiksi tou embruou sto mixanima sumbadizoun oi ebdomades. Den mas zalizeis bre, edw gia auto eimaste gia na akoume h mia tin alli! Pote akoute kardoula??

Koritsia simera edw parolo pou exei kai sunnefa exei kai hlio! Lew epitelous na paw na agorasw kanena soutien giati den xoraw pia kai den antexw na me sfigoun!

Na sas rwtisw...epitrepetai na bafoume ta nuxia mas?? Giati elega na ta bapsw gia tis giortes! Toso kairo den ta ebafa giati den iksera an mporoume!

Thelw na agorasw kai kanena dwraki gia ton antrouli mou giati giortazei tin Triti o kalos mou!!

Auta koritsakia mou apo emena!

Filakia polla

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k vevaia mporeis na ta vapseis den uparxei kanena provlima... k egw den ta evafa toso kairo... kala tha kaneis na pas voltoula k egw ithela na vgw shmera parw kati dwrakia gia ton antrouli mou na tou kanw ekpliksh alla mou tin xalase k ksupnise nwris k den piga telika.... to pote exw ooriksia den to exw psaksei emana pantos pou einai megalos o kuklos mou mou to metrisan etsi pou sas eipa pio panw k twra stin auxeniki mou evgale akrivhs hmerominia....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia!!

Pasxalitsaki den to iksera oti an exeis megalo kuklo metraei alliws...

Ελενα μου, στην δικη σου περιπτωση καλα εκανε και δεν το ελαβε υποψη του, γιατι εχεις πολυ μικρες φυσιολογικες αποκλισεις. Αλλωστε ειναι λιγες οι γυναικες που εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ 28 μερες κυκλο.

Σε μενα ομως που μπορει να παει μεχρι και 43 μερες κυκλο, δεν μπορει να πει οτι εκανα ωορρηξια 14 μερα, γιατι θα ειμαι 15-20 μερες πισω στην αναπτυξη......

Ραντεβου για την καρδουλα θα κλεισω με το που θα μπει ο νεος χρονος, ελπιζω να με βαλει στις 2/1 και να ειναι το φετινο μου δωρακι απο τον Αη Βασιλη.

Εγω κοριτσια δεν εβαψα καθολου τα νυχια μου, ουτε τα μαλλια μου, μονο μακιγιαζ οποτε ηταν αναγκη, γιατι οι κυκλοι ηταν ισαμε το πηγουνι. Γενικα ειμαι την αποψης οτι αν μπορουμε να αποφυγουμε κατι, ας μη το κανουμε. Δεν λεω αν καποια παντρευεται να παει με τη ριζα μεχρι τα αυτια, αλλα δεν θα παθουμε και τιποτα αν δεν εχουμε βαμμενα τα νυχακια μας...... Και κρεμες προσωπου και ματιων δεν χρησιμοποιουσα, φοβομουνα τα χημικα, αλλα μαλλον επρεπε γιατι αφου γεννησα και μετα αρχισα να φοραω παλι μετα απο κανενα 8 μηνο, επειδη θηλαζα (θηλασα 15 μηνες χωρις να δωσω καθολου ξενο γαλα και μπιμπερο) και για τον λογο αυτο η "αναστηλωση" του προσωπου μου ηταν πολυ αργη αλλα σιγα σιγα εστρωσε το δερματακι!

Οσο για το οτι κοιτουσα την ωορρηξια μου ειναι επειδη απο τη στιγμη που αποφασισαμε με τον αντρουλη μου να κανουμε παιδακι το εψαχνα, γιατι ο αντρας μου λογω δουλειας εχει υπηρεσιες και ασκησεις και ελειπε αρκετες μερες το μηνα και κοιτουσα να "παμε" προγραμματισμενα. Και τον πριγκιπα και το νεο μωρακι τα συλλαβαμε οταν τσεκαρα την ωορρηξια μου, με τεστακια απο το ιντερνετ που τα θεωρω αξιοπιστα.

Παλι με επιασε ο λογοδιαρροια..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

A Pasxalitsaki kai egw auta ta testakia xrisimopoiisa. Ontws polu aksiopista einai! Maxim piga apo to farmakeio kai peira ena mano to opoio einai pio asfales apo ta kanonika mano...kai genika kai ta mallia mou tha ta bapsw alla me biologiki bafi apo to farmakeio...den einai mono gia ti riza, alliws de tha me enoiaze toso, alla tis aspres pou tis pas???? Egw ama ta afisw ligo parapanw tha moiazw san ti giagia mou!! Ti na kanw klironomisa tin asprila tis manas mou apo mikri exw aspres.

Alla genika, epeidi eimai ekguos den thelw na afisw ton eauto mou aperipiito! To basikotero einai oti den kapnizw, den pinw alkool, den pinw oute goulia kafe kai h diatrofi mou sumperilambanei ola auta pou exei pei o giatros mi sou pw kai perissotera! E kai ennoeitai oti apofeugw kai gw oti exei ximika!

Ante Pasxalitsaki makari na sou kleisei rantebou arxes tou xronou!

Tha perimenoume na mas peis kai emas!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμενα κοριτσια, χουζουρευα χουζουρευα στο κρεβατι και πιαστηκε η μεση μου και τωρα θελω καφε αλλα η κουμπαρα μου λειπει και θα το πιω σπιτακι μονη μου.

ελενα μου εγω δεν τρωω "ειδη υγιηνης" που λεει και η αντζελα. πινω την μπυριτσα μου (αν θελω να παρεκτραπω πινω χωρις αλκοολ) και το κρασακι μου (προτιμα το κοκκινο κανει καλο ενα ποτηρακι τη βδομαδα), τρωω ιδιαιτερα πολυ κρεας αφου αυτο μαρεσει (πιτογυρα), πινω καφε αρκετα (εναν κανονικο την ημερα και τους υπολοιπους ντεκαφεινε), βαφω νυχια και μαλλια και βαριεμαι να περπαταω οπου παω παω με το αυτοκινητο....αστα!!!!

πασχαλακι μου γλυκο τα παιδακια μας εχουν την ιδια ηλικια οπως καταλαβα. η σαντυ μου γεννηθηκε στις 11/05. δεν νευριασα ουτε θυμωσα απο τις ερωτησεις σου απλως ειναι λιγο "αναισθητη" αν μου επιτραπει η λεξη δηλαδη δεν ψαχνω το ποτε εμεινα ή δεν εμεινα εγκυος ή σε ποια βδομαδα ειμαι(κατ'εμε τα θεωρω ασκοπη λεπτομερια) απλως ακουω και εμπιστευομαι μονο το γιατρο μου οπου αυτος θα ξερει πως και ποτε θα γεννησω αλλα το βασικοτερο που θελω ειναι να ειναι το μωρακι μου γερο!!!! γιαυτο επειδη ηδη εχεις ενα μωρακι που σε λατρευει ασε τα αγχη και τις αναζητησεις και ΧΑΛΑΡΩΣΕ και απολαυσε το καινουργιο μωρακι που θαρθει στη ζωη σας!!!! κανε το σταυρουλη σου καθε μερα και η μονη σου ανυπομονησια ναναι η δυνατη καρδουλα που θα ακουσεις το νεο ετος!!!! συγνωμη αν σου μιλησα λιγο αποτομα αλλα ασε τις μερες να περνανε χωρις σκεψη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλακι μου γλυκο τα παιδακια μας εχουν την ιδια ηλικια οπως καταλαβα. η σαντυ μου γεννηθηκε στις 11/05. δεν νευριασα ουτε θυμωσα απο τις ερωτησεις σου απλως ειναι λιγο "αναισθητη" αν μου επιτραπει η λεξη δηλαδη δεν ψαχνω το ποτε εμεινα ή δεν εμεινα εγκυος ή σε ποια βδομαδα ειμαι(κατ'εμε τα θεωρω ασκοπη λεπτομερια) απλως ακουω και εμπιστευομαι μονο το γιατρο μου οπου αυτος θα ξερει πως και ποτε θα γεννησω αλλα το βασικοτερο που θελω ειναι να ειναι το μωρακι μου γερο!!!! γιαυτο επειδη ηδη εχεις ενα μωρακι που σε λατρευει ασε τα αγχη και τις αναζητησεις και ΧΑΛΑΡΩΣΕ και απολαυσε το καινουργιο μωρακι που θαρθει στη ζωη σας!!!! κανε το σταυρουλη σου καθε μερα και η μονη σου ανυπομονησια ναναι η δυνατη καρδουλα που θα ακουσεις το νεο ετος!!!! συγνωμη αν σου μιλησα λιγο αποτομα αλλα ασε τις μερες να περνανε χωρις σκεψη!!!!

Γλυκουλα μου ο μοναδικος λογος που το "ψαχνω" ειναι γιατι ανυπομονω να περασουν οι μερες και να το ακουσουμε :D:D:D:D:D οπως επισης για να χαιρομαι οτι μεσα μου εχω ενα εμβρυακι 6 ΟΛΟΚΛΗΡΩΝ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ για παραδειγμα, κανενα αλλο λογο και εννοειται οτι τον γιατρο που θα με παρακολουθει τον εμπιστευομαι απολυτα.

Κανω προσευχες στην ΠΑναγιτσα να πανε ολα καλα και να ειμαι και εγω καλα για να φροντιζω τα παιδακια μου.

Ο πριγκιπακος μου ειναι 2/6 αρα μας περνατε λιγες μερες ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταλαβαινω το αγχος σου και εγω ετσι ημουνα μεχρι να ακουσω τη καρδια!!!! τωρα εχω αλλα αγχη να μη κανω αμνιο και να ειναι πιο γερο το μωρακι μου απο τη σαντυ που με ειχε ταλαιπωρησει αρκετα και ακομα με ταλαιπωρει μπορω να πω!!!!

ναι ειμαστε μεγαλυτερες!!!!! βρε απο που εισαι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia ksexasa na sas pw! Peira ta apotelesmata tou PappA alla otan peiga sto giatro itan idi mesimeri kai eixan fugei oloi. Twra den tou ta paw omws, mallon tha ta dei tin Triti. Den anusixw pia giati apo auta pou diabasa kai apo auta pou katalaba diladi, einai kales.

Sunduasmenos kindunos sundromou Down 1/14457

Kindunos sundromwn Edmards kai Patau 1/10000

kai dipla gafei xamilos kindunos.

Kales den einai?? Esas poso itane gia na sugkrino. opoia thumatai as mou pei, etsi gia na mou fugei h periergia. Aleka amnio giati ekanes?? Eixes kapoia timi upsiloteri apo oti eprepe sto paapA?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταλαβαινω το αγχος σου και εγω ετσι ημουνα μεχρι να ακουσω τη καρδια!!!! τωρα εχω αλλα αγχη να μη κανω αμνιο και να ειναι πιο γερο το μωρακι μου απο τη σαντυ που με ειχε ταλαιπωρησει αρκετα και ακομα με ταλαιπωρει μπορω να πω!!!!

ναι ειμαστε μεγαλυτερες!!!!! βρε απο που εισαι???

Λοιπον...... βιογραφικο εν συντομια!

Ειμαι απο την ομορφη Βεροια, αλλα μετακομισαμε στην ΚΑστορια τον Αυγουστο λογω στρατου. Ηρθαμε απο την Μυτιληνη, ειμασταν εκει 3 χρονια.

Ειμαι 33 ετων, δεν εργαζομαι εδω και 3 1/2 χρονια, απο τοτε που φυγαμε απο τη Βέροια και ειμαι full time μαμα και συζυγος. Εχω τον πριγκιπακο να μου γεμιζει τις μερες και τις νυχτες, ειμαστε μονοι μας εδω οι οικογενειες μας μενουν μακρια και οποτε μπορουν ερχονται ή πηγαινουμε εμεις.

Σου ευχομαι γλυκια μου ολα με το καλο. Αλλα γιατι να κανεις αμνιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aleka na pw tin alitheia exw k egw ligi anesthisia mesa mou.. alla kapoia pragmata ta exw kopsei px. tsigaro k kafe...k auto oxi oti den tha ta ksanaarxisw meta alla den mou ftaiei to mwro na tou xalaw ton organismo akoma den gennithike.... opote kapoia tupika ta elatwsa na pw tin alitheia prospathisa stin arxi na akolouthisw mai pio ugihnh zwi alla den mou polu vgainei apla arxisa na trww perissotera laxanika k frouta pou den etrwga k poli... gia bafes k tetoia den xreisimopoio egw den ta vafw ta malia mou alla apoti kserw apo to farmakeio uparxoun oi futikes pou den prokaloun provlimata oso gia ta mano pou legame den nomizw na einai vlavera gia ton organismo... toso kairo den ta evafa giati variomoun alla twra gia tis giotres ta vafw.... nomizw apla oti se kapoia pragmata me tin eghumosuni upervaloume ligo parapano apoti tha eprepe.... ta palia xronia diladi pou den gnwrizan tpt pws kanan paidia ugiestata..... sas filw epeidi aurio to prwi tha fugw den kserw ama tha ksanampw kala xrisougenna euxomai se oles sas na perasetai omorfa oti k na kanetai tha ta poume apo vdomada... filakia polla

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την Αλεκα,δεν πρεπει να ειμαστε υπερβολικες αλλα ουτε και αναισθητες με την εγκυμοσυνη μας,"παν μετρο αριστον".Κι εγω προσεχω τοσο την διατροφη μου οσο και την αισθητικη μου,πχ. καφες ναι,τσιγαρο ποτε,λαχανικα αρκετα,φρουτα οχι και τοσο καλα(με το ζορι).Αλλα και εμφανισιακα προσπαθω να ειμαι μια περιποιημενη μαμα πρωτα για τον εαυτο μου κ μετα για τον αντρα μου.

Εχει σημασια αυτη η περιοδος που διαβαινουμε να ειναι η ομορφοτερη απ'ολες τις πλευρες χωρις να νιωθουμε οτι στερουμαστε τιποτα.Ειμαστε στα χερια του Θεου και ειμαστε πολυ τυχερες που μας χαριζει το δωρο της μητροτητας.

jTBrp2.png

o4S4p2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!!πασχαλιτσα καλως ηρθες!!σου ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη να εχεις..καλη αρχη!!!τα κιλα που εβαλα φαινονται γι'αυτους που με ηξεραν πως ημουν πριν..46 κ ημουν στο πρωτο μηνα μου κ τωρα ειμαι 52,5κ!!!πλεον φαινεται τοσο η κοιλιτσα που την χαιδευουν!!!:)ξεκινησα κ εγω με φυτικη βαφη κ πριν μια βδομαδα εκανα ανταυγιες!!!τελεια!!!!!εγω πινω ενα καφε το πρωι καμια φορα τωρα κανα κοκκινο κρασι λογω εορτων!!!οι βαφες δεν πειραζουν..οι μυρωδια του οξυζενε πειραζει..στον γιο μου ολους τους μηνες τα εβαφα με κανονικη βαφη με μασκα..τιποτα δεν επαθε!τα μωρακια μας προστατευονται απο τον σακο.για τα νυχια μονο τζελ δεν κανει..μανο δεν εχει προβλημα.γιατι αν συμβει κατι να μπορουν να ξεβαψουν οι νοσοκομες τα νυχια για να δουν αν μελανιαζουν τα νυχια(σε περιπτωση κινδυνου)η δουλεια μου ειναι αυτη..μανικιουριστρια..μαθαινουμε κ ιατρικη για οτι αφορα τα χερια,ποδια,μυκητες,κτλ!μπορει να γελασετε τωρα αλλα θελω να σας πω....:)χτεσ ενιωσα το μωρο..αλλαζε θεση..εβλεπα εργο κ οπως ημουν ξαπλωμενη,τα χερια τα ειχα στην κοιλια μου..μια λεξη......μου ειχε λειψει πολυ αυτη η αισθηση!!την προηγουμενη βδομαδα ενιωθα φτερουγισμα..για να πω την αληθεια οταν γεννησα τον γιο μου,μου ελειπε πολυ απο την κοιλια μου..ναι μεν τον ειχα στην αγκαλια μου,αλλα ηθελα να το νιωθω κ μεσα μου!ηταν τελεια αισθηση,μοναδικη!!μαξιμ καλα να περασεις!!καλα χριστουγεννα!!κοριτσια για οσες δεν θα μπουν λογω εορτων να περασετε τελεια,καλα χριστουγεννα!!!φιλακια πολλα!!!(εγω εδω θα ειμαι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας και απο μενα!!! σας εγραφα το πρωι αλλα με πεταξε εξω και το παρατησα και πηγα για καφε!!! ωχ σκοτεινιασε εξω παω να μαζεψω τα ρουχα και επιστρεφωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε αργησα!!!!! μετα απο 3μερες βροχης και κρυου αποφασισε σημερα ο καιρος να μας κανει λιακαδα (αν και φυσαει εχει τελειο καιρο) και ετσι απλωσα τα ρουχα εξω, αερισα το σπιτι και ξεσηκωσα το δωματιο της μικρης αλλα βαριεμαι τωρα να το καθαρισω θα το κανω το απογευμα!!!

το πρωι βλεπετε ο πωπος μου δεν καθεται σπιτι ηθελα καφεδακι και κουτσομπολιο που να κανω δουλειες, φαι δε μαγειρευω σημερα (ο αντρας μου θελει διαιτα) και ετσι πιασαμε το ψιλοκουβεντο και πριν απο λιγο γυρισα σπιτι!!!

λοιπον αμνιο ειχα κανει γιατι στη σαντυ το pappa ηταν 1/500 ενω στο τεταρτο στη αλφα τεστ(δεν το κανουν ολοι οι γιατροι αυτο γιατι βγαζει και λαθος αποτελεσματα- εξεταση αιματος ειναι και αυτη) ηταν 1/121 παρα πολυ υψηλο ποσοστο κινδυνου για συνδρομο νταουν. ετσι αποφασισαμε με το γιατρο να κανουμε αμνιο η οποια σα εξεταση δεν ποναει και διαρκει 5λεπτα, αλλα πρεπει επι 4μερες να εισαι ακινητη και να περιμενεις τηλεφωνο απο το γιατρο για τα αποτελεσματα.

σε αυτο το νινι ηταν διαφορετικες οι απαντησεις(δεν ξερω γιατι) και τα αποτελεσματα μου τα εβγαλε ο γυναικολογος απο το υπολογιστη του και μου ειπε οτι το ποσοστο ειναι 1/5000 (παρα μα παρα πολυ καλο) και μου ειπε οτι μαλλον δεν θα χριαστω αμνιο στο τεταρτο (βλεπουμε φυσικα), μονο αν θελω εγω να τη κανω (που φυσικα δεν θελω). τετοιες μερες πριν τα χριστουγεννα το 2009 εκανα τη αμνιο και περιμενα τα αποτελεσματα να παω διακοπες- ηταν και η γριπη των χοιρων- ολα τοτε ηταν, αλλα αφου ηταν αρνητικη τα ξεχασα ολα και πηρα τη κοιλιτσα μου και πηγα διακοπες!!!

ναι ντελφιν μου οταν ακους το μωρακι στη κοιλιτσα να κανει τουμπες ειναι απιστευτο!!! λογικα εισαι στις βδομαδες που το ακους το μωρο. κοριτσια εσεις που ειστε νεες μαμαδες θα το ακουσετε πιο αργα γιατι δεν ξερετε θα νιωθετε (θα νομιζετε δηλαδη οτι ειναι το εντερακι σας!!!!)

πασχαλακι μου η σαντυ με το καινουργιο νινι θα εχουν 2χρονια και 1μηνα διαφορα. ηθελα και αυτο το νινι να ειναι γεννημενο το μαιο οπως η μικρη αλλα η συλληψη πηγε ενα μηνα αργοτερα μας ξεφυγε. δεν χρησιμοποιουσα τεστακια απλως ξεαγχωθηκα απο το να κανω παιδι (τωρα το θελω τωρα εγινε) και ηρθε οπως και η σαντυ (με επιασε ο αντρας μου κουρασμενη μετα τη δουλεια γλαρωκοιμομουνα κιολας και εγινε το σπορακι και το ενα και το αλλο)

μαξιμ μου καλες διακοπες ναχεις και τα λεμε απο το επομενο ετος και μετα!!!καλη χρονια, χρονια πολλα με υγεια και χαρα για την οικογενεια σου

κοριτσια τελικα απο οτι βλεπω ειναι το "κακο παιδι" της παρεας μας! χθες βγηκαμε με το αντρα μου και χτυπησα 3κρυες παγωμενες μπυριτσες μεγαλες μεγαλες κιολας!!! πηγαμε στο μαγαζι του κουμπαρου μου γιατι με τη κοκοπικου σπιτι ειναι αδυνατον να βγουμε βραδυ ολοι μαζι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsia kai apo mena! Ti kanete...kai egw simera piga bolta gia kafedaki kai piga kai sta magazia! Pwpw tis trelis ginotan! Oloi eksw einai! Mousiki, kalanta, agioi Basilides, psinoun stous dromous! Ntaksei mpika ligo sto pneuma! Wraia itan!

Auto to sunaisthima thelw kai egw na to niwsw Delphine....bebaia einai nwris...kai ontws skeftomoun kai egw bre Aleka pws tha kserw oti einai to mpempe kai oxi to entero mou...kai emeis pou einai to prwto mas pote diladi tha to akousoume? Egw exw kai polles enterikes diataraxes kai amfibalw an tha mporw na ta ksexwrisw, toulaxiston stis arxes.

Auta koritsia, kales giortes, kala Xristougenna na perasete oles wraia!!

Filia se oles!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα μου μη μου στεναχωριεσαι περιπου το νιωθουμε το μωρο στις 16 με 20βδομαδες(το πιο τεμπελικο νινακι). στη αρχη νομιζεις πως ειναι το εντερο σου δηλαδη νιωθεις στιγμιαια ενα τσιμπημα ή ενα σκιρτιμα σα κουνημα ελαφρυ στη κοιλια (κυριως ξαπλα ησυχα το βραδυ) γιαυτο και δεν το ξεχωριζεις. οταν θα πλησιαζουν οι βδομαδες για να μπεις στο 5ο ή αρχες 5ου μηνα θα νιωθεις πιο εντονα και πιο συχνα αυτα τα σκιρτηματα και τοτε καταλαβαινεις οτι ειναι το μωρακι σου και φυσικα οσο θα περνανε οι μηνες θα βλεπεις κινησεις στη κοιλια σου ας πουμε να κανει ολοκληρες τουμπες ή να βολευεται μονο απο τη μια μερια και να "πεταει" η κοιλια σου απο τη μια μερια. τη σαντυ την ενιωσα στο 5ο μεχρι τοτε χαμπαρι δεν ειχα παρει αν κινειται! παντως βραδυ θα το ακους πιο συχνα εκτος αν ειναι ζωηρουλικο!!!! η σαντυ το βραδυ την επιανε ανυσηχια αβολευτο αυτο το παιδι μου μεχρι τωρα ολο γυρναει στη κουνια της γιαυτο και τη μετακομισα στο δικο της "μεγαλο" κρεβατι και κοιμαται σα παναγιτσα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...