Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο17! H τσιρίδα πάει σύννεφο!! :)


Recommended Posts

Γιελιζ και εμενα πολλα ατομα με αντιμετωπιζουν ετσι που λεω οτι θηλαζω...'Η μου λενε,σε ποιον μηνα θα σταματησεις; :evil: Βαζει βαρος το μωρο; :evil: Οχι ολοι ομως,να μην ειμαι και αδικη...Τωρα πλεον δεν εχω στηριξη δυστυχως,ολοι μου λενε να τον κοψω...Αλλα δεν θελω να τα παρατησω τοσο ευκολα...Τουλαχιστον να προσπαθησω...Εχω κουραστει πολυ για να φτασω μεχρι εδω,με πολλα ξενυχτια και κουραση σωματικη και ψυχικη...Ειναι κριμα να τα τιναξω στον αερα και να πανε αδικα οι προσπαθειες μου...

Κατερινακι,αν τα καταφερνατε με τον θηλασμο θα ηταν πιο ευκολο και για τους 2 σας,αφου ο μικρος σου ειχε θεμα με τα ξενα γαλατα...Δεν πειραζει,στο 2ο αφου το θελεις,παλεψε το!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Κατερινάκι!! Ότι δεν πτοούμαι, δεν πτοούμαι αλλά καμια μέρα θα μιλήσω άσχημα σε καμιά και μετά θα γίνω εγώ η κακιά!!! :evil::evil::evil::evil:

Ωωωω μια χαρά κοιμηθήκατε!!! Μπράβο σας!!

Με γειά το καθισματάκι σας!! Καλά ταίσματα!! :D:D Κάποια στιγμή θα παραγγείλω και εγώ ένα.

Νικάκι τελικά είναι παντού το ίδιο ε?? Και εμένα οι δικοί μου άνθρωποι ευτυχώς δεν μου λένε τέτοια χαζά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως στις 15 μερες μου σταματησε τελειως!!Κ ξενο εδωσα στις 12 μερες αναγκαστικα γιατι δεν χορταινε με τιποτα μιας κ δεν ειχα κ δεν εβαζε καλο βαρος κ ειχε κιτρινισει δηλ ανεβαζε ικτερακι..

Με τα ξενα γαλατα ειχαμε θεμα γιατι δεν του αρεσαν..τωρα με το Ηumana 2 μηνες βρηκε την υγεια τουαν κ αυτος κ εγω!!!!!!!!!!!

Νικακι αν ο γιατρος σου πει οτι δεν εχει αλλεργια κ στο μητρικο κ μπορεσει να σε καθοδηγησει στο θεμα διατροφης προσπαθησε το!!Κ οσο αντεξεις!!!

Κανεις δεν μπορει να σε κατηγορησει γιαυτη την τοσο σημαντικη προσπαθεια για το μωρο σου!!!

Αλλα να μην καταρευσεις κιολας κ εσυ απο ολο αυτο γιατι πανω απο ολα πρεπει να σαι κ εσυ καλα!!

Και δοξα τω Θεο το μωρο σου θηλασε καλο διαστημα εως τωρα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα!!!

Τι κανετε κοριτσια μου;Κρυωνετε;

Νικη,κατα αρχας μην ξανπεις οτι δεν εχεις στηριξη απο πουθενα στο θεμα του θηλασμου,γιατι θα σε μαλωσω.Εχεις εμας!!!!!Και θα ειμαστε διπλα σου σε οτι κι αν αποφασισεις,εστω κι απο μακρια.Κανε υπομονη!Ελπιζω να μην εχει αλλεργια η κουκλιτσα μας ή αν εχει ας ειναι μονο στο αγελαδινο.Τουλαχιστον ας βρεθει τι ειναι αυτο που το ταλαιπωρει.

Κατερινα μου με γεια το καθισματακι.κι εμεις θα παρουμε τωρα τα Χριστουγεννα απο το molther care.Δωρο του μπαμπα μου στον εγγονο.

Καλημερα Γιελιζ.Ειδες ποσο ανιδεες ειναι μερικες γυναικες;Οι Ελληνιδες δυστυχως θελουν δουλεια ακομα στο θεμα του θηλασμου.Να κοιταξουν α κανουν το πιο ευκολο και οχι τι ειναι το ιδανικοτερο,το πολυτιμοτερο και βρε αδελφε και το πιο οικονομικο.Γιατι ντροπη ειναι τωρα στους δυσκολους καιρους που ζουμε να σκεφτονται καποιοι ανθρωποι και αυτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Τονια μου!!!

Ποιος ειπε οτι ειναι ποιο ευκολο το μπιμπερο?Λαθος!!

Ο θηλασμος ειναι πολυ πιο ευκολος!!Δεν πλενεις,δεν αποτειρωνεις,δεν βραζεις νερο,δεν τρεχεις να χεις παντα αποστειρωμενα βρασμενα γεματανερο μπιμπερο!!που οση κουραση κ αν εχεις αυτο δεν το αφηνει για αργοτερα!!

Οι Ελληνιδες δεν αφηνουν τον θηλασμο για πιο ευκολια..οι περισσοτερες για το τσιγαρο..γιατι απαγορευεται να καπνιζει μια θηλαζουσα μαμα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι και τοοοσο ευκολος ο θηλασμος,εμενα απλα μου αρεσει και το παλευω.Δεν μπορεις να πας πουθενα χωρις το μωρο και αν χρειαστει να λειψεις αρμεγεσαι με τις ωρες για να αφησεις πισω γαλα.Πρεπει να εχεις συνεχως το νου σου στο στηθος εαν εχει αδειασει καλα.Πρεπει συνεχως να προσεχεις τι θα φας για να μην ενοχλησει το μωρο.Πρεπει εαν θα πας καπου με το μωρο να υπαρχει καπου και χωρος να μπορεις να θηλασεις.Εγω τουλαχιστον αυτο το ψανω παντα γιατι εχω μεγαλο στηθοε και δεν μπορω να το κρυψω ευκολα ωστε να θηλασω μπροστα σε αλλους.Την αποστειρωση δεν την γλιτωνεις εντελως γιατι αν χρειαστει να του δωσεις χαμομηλακι πρεπει να εχεις ετοιμο μπιμπερον αποστειρωμενο καθως και νερο + τις πιπιλες βρασιμο ολη μερα.

Μου αρεσει παρα πολυ που θηλαζω το γιο μου,αλλα για να φτασω μεχρι εδω και μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια μου βγηκε ο κ@λος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια μου σ'ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη! :YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Θα συμφωνησω με την αδελφη ψυχη Τονια,δεν ειναι καθολου μα καθολου ευκολος ο θηλασμος...Θελει τρομερη υπομονη και επιμονη...Κανεις αλλος δεν μπορει να ταισει το μωρο,μονο η μαμα ξενυχταει.Επισης οπως ειπε και η Τονια πρεπει να προσεχεις την διατροφη σου,να αδειαζει το στηθος και αν δεν το αδειαζει το μωρο,να το βγαζεις με το θηλαστρο,πραγμα επωδυνο και χρονοβορο!Αυτο εκανα και εγω στην αρχη...Πρεπει παντου να εχεις μαζι σου το μωρο,δεν μπορεις να λειψεις απο κοντα του.Επισης ο θηλασμος διαρκει καποιες φορες πολυ παραπανω απ'το να φαει το μωρο με μπιμπερο.Υπαρχουν περιπτωσεις που τα μωρα κανουν μαραθωνιους θηλασμους μενοντας στο στηθος πολλες ωρες!Μπορει και να το κανουν πιπιλα και να το ζητανε συνεχως!

Oσο για την αποστειρωση και στον θηλασμο αποστειρωνεις θηλαστρο και πιπιλες,οποτε δεν γλιτωνεις τιποτα...

Μπορει επισης να παρουσιαστουν προβληματα οπως μαστιτιδες,πετρωμα,τραυματισμοι.Ή να εχει η μαμα εισεχουσες θηλες και να μην πιανει το μωρο το στηθος...

Δεν ειναι λοιπον τοσο απλα τα πραγματα.

Οι ελληνιδες θελουν την ελευθερια τους και την ευκολια τους και φυσικα τσιγαρο και καφε,γι'αυτο δεν θηλαζουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.........νικη ακομα ταλαιπωρειται η μικρη?μακαρι να ειναι ολα καλα κ να συνεχισεις με τον θηλασμο...ολα οσα ειπες παραπανω με αντιπροσοπευουν πληρως....εγω επειδη την πρωτη φορα δεν τα καταφερα να θηλασω αποκλειστικα κ για πολυ καιρο,τωρα μου φιανεται παιχνιδακι...καμια σχεση....η πρωτη φορα ηταν επωδυνη κ πολυ κουραστικη,τωρα ομως οχι....ολα μου φαινονται πολυ ευκολα....συνεχισε κ μην ακους κανεναν....κ ειδικα αυτους που λενε τα χαζα τους....κ εμενα καποιες που ερχονται με ρωτανε:θηλαζεις?ξενο δεν δινεις καθολου? :o:o:o κ με κοιτανε λες κ δινω δηλητηριο ή ουζο που λεει κ η γιεληζ :lol::lol::lol: κ στο ερωτημα αν χορταινει απαντω το εξης:απο την στιγμη που κοιμαται,δεν κλαει κ το βραδυ κανει κ 6ωρες να ξυπνησει...αρα χορταινει... κ το βαρος μας ειναι μεσα στις μεσες τιμες....οποτε ολα καλα...μετα το βουλονουν :?:?:?

αντε κατερινα μακαρι να στρωνει...γιατι πολυ ταλαιπωρηθηκε ο καημενουλης τοσο καιρο...το δικαιουστε κ οι δυο :D:):) τα φιλια μας

γεια σου τονια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα τι να πρωτοπω για το θηλασμο....με ανυπαρκτες θηλες που εχω...η που δεν εχω...τι πονο τραβιξαααα τι αιμααα τι δακρυααα τι πονο στο στομαχιιι το οποιο και εχω ακομα..καθε φορα που θηλαζω ποναει το στομαχι μου απο το ανγχος...οχι για το μωρο αλλα για να μην πονεσω..και ας εχουμε βρει το ρυθμος μας μου εχει μεινει αυτο...ναι οκ η αποστειρωση με τα μπιμπερο και το βρασιμο και οολα αυτα τα εχω περασει στο γιο μου αλλα απο οτι θυμαμαι ειχα αρκετα μπιμπερο και ετσι το εκανα μια φορα τη μερα...μετα επινε το γαλα τσακ μπαμ...ενω με το θηλασμο το τρωμε το μισαωρακι την ημερα το βραδυ τρωει πιο γρηγορα,,αν ειμαι σε αλλο σπιτι παω σε δωματιο να ταισω σαν την ψωριαρα...οπως ειπε η Νικη για το τσιγαρο και το μπλα μπλα και την παρεα και τον καφε δεν θηλαζουν και φυσικα για να μην προσπαθησουν..δεν λεω για οσες προσπαθησαν και δεν τα καταφεραν γιατι και εγω στο πρωτο το ιδοι επαθα..αλλα οταν γεννησα η διπλανη μου της λενε θα θηλασεις και λεει οοοχι δεν μπορω θελω να καπνισω και να πιω καφε...εμεινα...δηλαδη αντι να κανει καλο στο παιδι της ..θελει λεει να πιει καφε..οκ τι να πεις σεβαστο...εγω απο τροφες δεν στερουμε τπτ μα τπτ...δοκιμαζω αν την πειραξει σταματαω αν οχι τοτε συνεχιζω...εγω εμαθα απο συμβουλο οτι δεν πρεπει τπτ να στερουμαστε απο φαγητο και μπορουμε να βαφουμε φυσικα και τα μαλλια μας..απο τσιγαρο και καφε δεν μπορω να εκφερω αποψω γιατι ουτε καπνιζω ουτε πινω καφε...και ετσι δεν στερουμε αλλα την σοκολατα που λενε οτι δενν την τσακιζω κανονικοταταα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευη μου κ εγω ηξερα μια κοπελα που απο την πρωτη στιγμη που γεννησε πηρε χαπια για να της κοπει το γαλα....αποψεις ειναι αυτες κ δεν μπορεις κ να πεις κ κατι....εγω προσωπικα χαιρομαι που τα καταφερα ταωρα με την μπεμπα...κ αγχονομαι που θελω να ξεκινησω δουλεια με το νεο ετος...φοβαμαι μην μου μου κοπει επειδη δεν θα της δινω οσες ωρες τις δινω τωρα....ειδωμεν....ακομα κ αυτο να συμβει τουλαχιστον θα ξερω οτι το προσπαθησα κ δεν τα παρατησα τοσο ευκολα οσο στο 1ο.

οσο για καφε κ τσιγαρο....δεν καπνιζα ποτε,οποτε οκ...κ για τον καφε,ακομα κ τωρα πινω ειτε νες ειτε φραπε αλλα ντεκαφεινε...ο πειδιατρος δεν μου το απαγορευσε κ βλεπω οτι κ ημπεμπα ειναι καλα...καμια φορα πινω κ ελληνικο.γενικα ο παιδιατρος μου ειπε να τρωω τα παντα εκτος απο γαλακτομικα...κ αυτο μονο γαλα δεν πινω.τυρι τρωω κ κασερι κ η μπεμπα κ παλι φαινεται οτι ειναι οκ....εφοσον περασαμε το σταδιο με τους κολικους,που δοξα το θεο δεν ειχαμε τετοιο θεμα...σιγα σιγα θα αρχισω κ το γαλα.

εσυ τι κανεις?ακομα στην μαμα σου εισαι?

φιλακια...καλο βραδυ...παω για παιχνιδι :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα μανουλες!

Κατερινακι μεγεια το καρεκλακι σας!Καλα φαγητα!!!

Γιελιζακι μου γλυκο πως ειστε?Ο Κερεμ?Θαυμασα φωτο στο φατσοβιβλιο :D Τι αντρακι ειναι αυτο?Κουκλος!!!

Νικακι μου :YMHUG::YMHUG: Ευχομαι ολα καλα να πανε αυριο με τις εξετασεις της μικρης αλλα κ γενικοτερα.Να βρειτε τους ρυθμους σας κ να μη ξαναταλαιπωρηθειτε μανουλα κ κορουλα!!Οσο για το θηλασμο να το παλεψεις οσο μπορεις κ μην ακους κανενα..οπως ειπε κ η αγαπημενη μου συμπεθερα λιγη προσπαθεια χρειαζεται στην αρχη με τη διατροφη κ μετα συνηθιζεις ;) Κ οπως επισης πολυ σωστα ειπε κ η Τονια στηριξη εχεις απ'ολες μας εδω ;);)

Μιχαελα Ευη κ Τονια τα φιλια μου!

Εμεις ειμαστε λιγο καλυτερα μονο που στη μικρη μου η ιωση χαλασε ο,τι προγραμμα ειχα ιδρωσει να φτιαξω..Ωραρια υπνου εντελως αστατα κ σαν 2 μηνων ξυπναει παλι τη νυχτα συνεχεια.Φαγητο ακομη δε τρωει με ορεξη κ ηδη εχουμε παει πισω στις κρεμουλες.Αλλα αν δε πινει γαλα πως νε ξεκινησουμε στερεα τροφη?Η μεγαλη μου παλι παρ'ολο που ακομη δε συνηλθε,στον υπνο κ το φαγητο επανηλθε πληρως!!Κοιμαται 9-9 με μικρη διακοπη στις 7 το πρωι για γαλα!!!!!Ξερω επαναλαμβανομαι αλλα νιωθω τοοοοοσο κουρασμενη που ολη τη μερα κλαιω...δε ξερω που θα παει αυτη η κατασταση κ ολα μου φαινονται πολυ δυσκολα..Τεσπα..σας αφηνω να κανω ενα μπανακι κ να χαλαρωσω.Σας φιλω!!Καλο βραδυ να εχουμε ολες μας κ τα μωρακια μας φυσικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια τι μου κανετε?μιλατε για το θηλασμο ειτε ετσι ειτε αλλιως εχει υπερ και κατα.εγω στο γιο μου τον θηλασα ενα χρονο αλλα του εδινα και συμπληρωμα και δουλέυα μετα πηρα χαπια και το εκοψα και μετα απο 3 μηνες εμεινα ξανα εγκυος...τωρα στο γιο μου ειχα 2ταλαιπωρια γιατι θηλαζα μιση ωρα σε καθε γευμα και επειδη δεν χορταινε εδινα και ξενο οποτε και θηλασμο και διαδικασια αποστειρωσης...μετα το 6μηνο πηγαν ολα πιο ευκολα κοπηκε η αποστειρωση κ τον ταιζα μονο πρωι και βραδυ..τωρα στο θεμα της διατροφης δεν στερηθηκα τιποτα ουτε πριν ουτε τωρα ολα μα ολα και καφε μια κουπα την ημερα μπορεις να πιεις...κ ο γιος μου ειχε θεμα με το ξενο και του εδινα ειδικο αντιαναγωγικο και κατα της δυσκοιλιας μου εκανε ρουκετες αυτο μεχρι το χρονο μετα πηρα σκονη κανονικη και στα 1,5 ξεκινησαμε νουλακ....τωρα στη μικρη απο τη μερα που γεννηθηκε την θηλαζω σε καθε γευμα 40 λεπτα ακομα και τωρα πολυ κουραστικο αλλα τοσο θελει και ετσι το επομενο της γευμα ειναι καθε 3-4ωρες...στη μικρη δεν δυσκολευτηκα να την θηλασω απο την αρχη χορταινε χωρις ιδιατερη προσπαθεια...και χαιρομαι γι αυτο και φυσικα γλυτωνω και χρηματα γιατι οπως ειπα στο μεγαλο εδινα γυρω στα 130το μηνα για γαλατα μονο αλλα χαιρομαι που τρωει απο εμενα και χορταινει δεν ξυπναει κοιμαται κανονικοτατα...ηθικη ικανοποιηση..οσο για της θηλες?και στα 2 μου παιδια μου τις ματωσαν και υπεφερα για μια βδομαδα στον μεγαλο και στη μικρη μου τις εκοψε στη μεση γιατι ρουφουσε με πολυ δυναμη μου τις ειχε ερεθισει μετα τις ματωσε και μετα λογο λαιμαργιας ρουφουσε με δυναμη και για να αυξησει την παραγωγη μου τις εκοψε ωραιοτατα υπεφερα ενα μηνα δεν αντεχα ουτε μπλουζα να ακουμπαει ουτε σουτιεν ευτυχως ηταν καλοκαιρη και την εβγαζα ημιγυμνη και μολις λιγο ηρεμησαν φορουσα επιθεματα και απο πανω σουτιεν καπως με βοηθουσε....με λιγα λογια πολυς κοπος αλλα οπως και να εχει οπως ειπα ειτε ετσι ειτε αλλιως ολες οιμανες ειναι αξιες και ας μην θηλασαν η καθε μια με την επιλογη της εγω ποτε δεν εκρινα τη θα κανει η καθε μια..θεωρω χειροτερο να παλευει μια μανα να θηλασει ενω δεν εχει γαλα και δεν χορταινει το μωρο και κλαει εκεινο απο πεινα και εκεινη απο την ταλαιπωρια την απογοητευση την ψυχολογια και παει λεγοντας ειναι ψυχοφθορο και για τους 2.πρεπει να απενεχοπιηθει το ταμπου αυτο η καθε μανα ξερει τι ειναι καλυτερο για το παιδι της απλα δυστυχως εδω στην ελλαδα δεν υπαρχει πολυ ενημερωση γι αυτο υπαρχει αυτη η αναλογη συμπεριφορα θυμαμαι στο μεγαλο μου γκρινιαζε εκανε οκ εδινα ξενο μετα μου ελεγαν να κοψω το γαλα λεω γιατι οσο εχω θα δινω εστω και αυτο το λιγο..καποια στιγμη στους 4 μηνες περασε μια φαση ο μεγαλος μου και δεν ηθελε το στηθος μου μου ελεγαν παλι κοψτο με βοηθησαν κοριτσια εδω στο μαμμυ με οδηγιες και στηρηξη και δεν το εκοψα τελικα και τελικα ο στενος μου κυκλος καταλαβε πολλα με ολα αυτα και με στηριξε και στη μικρη μου τωρα με στηρηζουν και νιωθουν και εκεινη περηφανοι που μπορω και τη θηλαζω που θελω να καταληξω λογο αγνοιας ολοι εχουν τη λυση δωσε ξενο δεν ειναι ετσι πρεπει ολοι να ενημερωνονται και ειδικα οι αντρες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες και καλή εβδομάδα!!!

Για τον θηλασμό που λέτε.... εγώ πιστεύω ότι ο θηλασμός είναι δύσκολος τον πρώτο καιρό και θέλει παααρα πολύ υπομονή και επιμονή και μεγάλες αντοχές... γιατί μπορεί να έχεις το μωρό στο στήθος ώωωρες! Δεν μπορείς να ξεκουραστείς δεν μπορείς να κοιμηθείς... νομίζεις ότι δεν χορταίνει το μωρό, νιώθεις ανασφάλεια και πίεση... γιατί εξαρτάται απο σένα...όλα αυτά μέχρι να πάς στο γιατρό και ζυγιστεί το μωρό!! Όταν δείς ότι το μωρό έβαλε κιλά που σημαίνει ότι χορταίνει μια χαρά με το γάλα σου το συναίσθημα δεν περιγράφεται...Όσο μεγαλώνει το μωρό γίνεται πιο εύκολος ο θηλασμός! Αλλά και πάλι δεν παύεις να έχεις εσύ την ευθύνη για την ποιότητα του γάλατος που θα δίνεις στο μωρό σου...

Το ξένο απο την άλλη μπορεί να είναι εύκολο αλλά σε περιορίζει, αν θές να πάς κάπου πρέπει να κουβαλάς μαζί σου γάλα νερό μπιμπερό, να αποστειρώνεις... η οταν ξυπνήσει το μωρό τη νύχτα πρέπει να σηκωθείς να φτιάξεις γάλα...

Ο κάθε τρόπος έχει ευκολίες και δυσκολίες, το τι φαίνεται εύκολο και τι δύσκολο για την κάθε μία πιστεύω είναι υποκειμενικό...

Μου αρεσει παρα πολυ που θηλαζω το γιο μου,αλλα για να φτασω μεχρι εδω και μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια μου βγηκε ο κ@λος.

Πόσο με εκφράζει αυτό που έγραψες Τόνια μου!!!! Αυτό με τον κ@λο το έπαθα και εγώ!!! :lol::lol::lol::lol:

Νίκη έχει δίκιο η Τόνια... εμείς είμαστε εδώ!!!!!

Εύη σωστό αυτό που λές... ότι πρέπει να τρώμε τα πάντα και αν δούμε ότι κάτι πειράζει το μωρό τότε το κόβουμε... και εμάς ο γιατρος έτσι μας είπε!

Μιχαέλα εγώ πίνω και γάλα, όχι όπως παλιά που έπινα ένα λίτρο την ημέρα... αλλά ένα ποτηράκι την ημέρα το πίνω.

Ιφιγένεια συμφωνώ με όσα είπες... ειδικά αυτό για τους άντρες είναι πολύ σωστό!!! Εγώ αν δεν είχα τον άντρα μου να με στηρίζει μπορεί και να μην τα κατάφερνα με τον θηλασμό!! Κάποιες φορές μου την έσπαγε λίγο γιατί καθόταν με τις ώρες και διάβαζε για τον θηλασμό και μετά ερχόταν και μου έκανε υποδείξεις,(την είχε δεί σύμβουλος θηλασμού :lol::lol: ) αλλά αυτό έγινε 2-3 φορές και μόλις του είπα αφού τα ξέρεις καλύτερα πάρτο και θήλασε το εσύ, αν δεν μπορείς να θηλάσεις τότε σταμάτα να πρήζεις αυτόν που μπορεί...γιατί μου τη σπάς και απο τα νεύρα θα μου κοπεί το γάλα!!! αυτό δεν το λέει μέσα σε αυτά που διαβάζεις???? :lol::lol: Ε αυτό ήταν... δεν το ξαναέκανε...βέβαια και αυτός να βοηθήσει ήθελε αλλά όπως ήμουν εγώ δεν σήκωνα πολλά πολλά :lol::lol:

Συμπεθέρα μου γλυκιάααα ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγιαααα!!!

Πολύ στεναχωριέμαι που αρρωστήσατε και χάλασε το πρόγραμμά σας... μακάρι να φτιάξει γρήγορα... Μη κλαίς βρε κοριτσάκι προσπάθησε να χαλαρώνεις πιο συχνά (αν είναι εύκολο να σου κρατήσουν τα μωρα) ξέρω ότι κουράζεσαι με 2 μωρά αλλά προσπάθησε να μην σε παίρνει απο κάτω... Σου κάνω μια μεγάααααλη αγκαλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα!!!

Δεν ξυπνησαμε καλα σημερα. :(:(:(:(:(:(

Ο μικρος μου δεν κοιμηθηκε καλα ολη τη νυχτα και το πρωι ειχε 38,5 πυρετο. :(:(:(:(:(

Τωρα ειμαστε στη φαση που εστειλα ουρα για καλλιεργεια.

οραν εχω νεα θα σας πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου τι κανετε?

Τονια μου ευχομαι να μην ειναι ουρολοιμωξη!!!!!!!!!!!!!Να ναι ενας απλος πυρετος!!

Νικακι μου πως πηγατε σημερα?Πως ειναι η μικρουλα?

Γιελιζακι μου καλα του τα πες του συζυγου :D:D:D αν μπορουσε ας θηλαζε!!!

Χρυσα θα χεις σχολασει τωρα οποτε καλη ξεκουραση!!

Ευακι κ Μιχαελα φιλουθια!!!

Σοφακι μου γλυκο στεναχωριεμαι να σε διαβαζω ετσι στεναχωρεμενη!!!Αλλα σε νιωθω απολυτα!!Κ γω δυο μηνες τωρα τα χα παιξει κ τα βλεπα ολα μαυρα!!!Υπομονη καρδια μου κ ζητα λιγη παραπανω βοηθεια αν μπορεις!!

Τα νεα μας!!Κοιμηθηκαμε 11-7!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Βασικα ξυπνησε 2,30 τον πηρα αγκαλιτσα ξανακοιμηθηκε..ξυπνησε εξι τον ξαναπηρα αγκλιτσα κ κοιμηθηκαμε παρεα μεχρι τις 7!!Θελω να τον μαθω να τρψει 7 το πρωτο γευμα ωσε να πηγαινει 7-11-15-19-23!!κατι εχουμε κανει αυτες τις μερες!!

Σημερα ημασταν ολο εξω..επειδη γκρεμιζαν σπιτι κ υπηρχε κρουστικο πηρα μωρο κ πεθερα κ εκανα δουλειες.

1)πηγα νομαρχια κ πηρα επιτελους κανονικο βιβλιαριομιας κ ειχα φωτο

2)Πηγα στο μαγαζι που πηρα τα επιπλα να παρω ενα υποστρωμα αντιπνικτικο που ειχα πληρωσει κ αντι αυτου μου εφεραν καλυμα αλλα δνε το χαν φερει ακομη.επισης ρε κοριτσια το στρωμα του μωρου μυριζει καουτσουκ ποτιζουν τ απαντα σεντονια κουβερτα κ το κεφαλακι του αντι να μυριζει σαμπουαν την αλλη μερα μυριζει καουτσουκ :evil::evil::evil: και τι μου ειπαν?πως ετσιμυριζει το λατεξ..εσας μυριζει??

3)πηγα εκκλησια κ εκλεισα ημερομηνια 28/7 τελικα για να χε σαραντησει η αδεφη μου..ο Παπας ελειπε κ θα με επαιρνε τηλ..κ με πηρε..κ χρειαζονται τα εξης δικαιολογητικα,

α)Ληξ.πραξη γεν, μωρου την οποια να χω παει στην ενορια μας κ να μας κνουν μεταβιβαση στην εκει ενορια(εχω ταξει να το βαφτισω στην Αγ.Αννα Χαλανδρι)

Και οι αναδοχοι

α)Πιστοποιητικο βαπτισης

β)Πιστοποιητικο οικ.καταστασης ενα μηνα πριν που να λεει οτι ειναι αγαμοι η πεντρεμενοι μονο με θρησκευτικο αν εχουν κανει πολιτικο δεντους δεχεται η εκκλησια για νονους

γ)Να ναι ενηλικες

δ)Υπευθυνη δηλωση με το γνησιον της υπογραφης οτι ειναι ενεργα μελη της εκκλησιας κ δεν ανηκουν σε καποια αιρεση η παραθρησκευτικη οργανωση

Το προβλημα τωρα..

Το μωρο θα το βαφτισει η αδερφη μου η μικρη ενηλικη κ ελευθερη μαζι με τον μελλοντα γαμπρο μου που ομως αναγκαστικα λογω εγκυμοσυνης θα τελεσουν πολιτικο γαμο και μετα γαμοκ βαφτιση!!

Κ μεις τον θελουμε για νονο κ εκεινος πολυ!!Κ η θα πρεπει να αλλαξουμε νονο η να ρωτησω αλλη εκκλησια δηλ την ενορια μου που μας γνωριζει ο Παπας 25 χρονια κ αν μπορει να κανει τα στραβα ματια(θα τον παρει η μαμα μου το απογευμα)που αν γινει αυτο δεν θα πραγματοποιησω το ταμα μου..

Και οπως καταλαβαινετε ειμαι σκασμενη!!!!!!!!Κα με πολλα νευρα!!!!!!!!!!

Αυτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες μου...τι κάνετε? Εμεις καλά...πήγα κ στο σχολείο σήμερα κι ευτυχως ολα καλά.Μου αρεσε το κλιμα κ γενικά μου φανεται οτι θα περασω καλά.Μονο ο Στεφανάκος μου μου ελειπε τοοοοοσοοοο πολύ! Εχει κ πολύ κρυο, από το πρωί βρέχει....

Ξεκινησα να σας γραφω και σταματησα εκατο φορες...με αποτελεσμα δεν θυμάμαι τιποτα!!! :lol::lol::lol::lol:

Θα μπω αργοτερα ή αυριο που θα έχω περισσοτερο χρόνο...

ΑΑΑΑ και συμπεθέρα μου συνεχισε ακαθεκτη με το θηλασμό!! Μια χαρά τα καταφερνεις κι εσυ ξερεις τι ειναι το καλύτερο για το παιδάκι σου...ευχομαι να ειναι ολα καλά!!!

Τονια μου περαστικά στο μικρό σου...

Σοφάκι μου γλυκό δεν εχεις κάποιον να σε βοηθησει???Μην τα βαζεις κατω κοπέλα μου και θα στρωσουν πάλι οι μικρές σου...

Γιελιζ, Ευη, Μιχαέλα, Χριστινα, Χρύσα, Κατερινάκι, Πιπίτσα κι ολες οι άλλες πολλά φιλιά!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια....ειμαι να σκασω..απο τον θυμο μου :twisted: ,την υπομονη μου :| ,την στεναχωρια μου :( ...ολα μαζι!!!δεν ξερω αν σας ειχα αναφερει ποτε για την μεγαλη μου...εχουμε θεμα με το φαγητο,δεν τρωει κ οταν λεω δεν τρωει δεν ειμαι απο τις μαμαδες που θελουν τα παιδια τους ζουμπουρλουδικα κ τα μπουκωνουν ολη την ωρα...οχι,οχι.μετα τα δυο σταματησα να αγχωνομαι με το φαγητο.θελει να φαει καλως,δεν θελει παλι καλως.απο μωρο που ηταν μεχρι κ σημερα ειναι λιγοφαγη κ τρωει συγκεκριμενα πεντε πραγματα....τις τελευταιες πια μερες ουτε κ αυτα :shock: ..τι θα την κανω?βρε με το καλο,με το κακο,με τις απειλες,με τα καλοπιασματα...τιποτα.μου λεει πιναω κ οταν της δινω τρωει δυο μπουκιες μετρημενες χωρις υπρβολη.σημερα το πρωι ηπιε ττο γαλα,στο σχολειο δεν ακουμπησε καν το τοστ κ το μεσημερι εφαγε μια μπουκια απο τα δυο κεφτεδακια που τις εβαλα.το δε απογευμα μου λεει πιναω....εεε λογικο.της κανω τοστ κομενο στα τεσσερα κ τρωει το ενα....ασε που ολη την ωρα μου ζητουσε σοκολατα...για αυτα η ορεξη ειναι απεριοστη :evil::evil::evil: την καλοπιανω κ της λεω αν φαμε τα φρουτακια θα σου δωσω ενα κιντερακι.καλα θα φαω...καθαριζω ενα αχλαδι κ ενα μανταρινι.εχει φτυσει ενα κομματακι κ απο τα δυο κ εχει φαει ενα κομματακι αχλαδι....κ μου κανει κ μουμουμου ωραιο μαμα...κ μετα τιποτα....εεεε σου ανεβαινει η πιεση ή οχι? :oops::oops::oops:

το πρωι μιλησα με τον παιδιατρο κ μου ειπε να κανουμε κατι εξετασεις.εν τω μεταξυ τα χερια της ειναι παγωμενα λες κ γυρναει στο κρυο.ολο το σωμα ζεστο,η ιδια λεει οτι ιδρωνει κ τα χερια παγος.ο γιατρος μου ειπε οτι τα κρυα χερια υποδηλωνει θεμε με τον θυροειδη κ επειδη εχουμε ιστορικο θα κανουμε εξετασεις.πηρα τον ξαδερφο μου που δουλευει στο νοσοκομειο κ αυριο θα παμε απο εκει να μας δει κ αλλος παιδιτρος κ να κανουμε εξετασεις.θα μας παει ο αντρας μου,θα παρουμεκ το μωρο στο αμαξι να μεινει μαζι του.κ αν πινασει να βγω να το ταισω.αντε να δουμε τι θα δουμε αυριο :?:?:?:?

μαρακι καλη αρχη...ευτυχως που βρηκες καλο κλιμα.

κατερινα πολυ τρεξιμο βρε....τοσα χαρτια χρειαζονται :shock::shock: ?δεν θυμαμαι σε εμας να ειχαν ζητησει χαρτι για πολιτικο γαμο.κ ο κουνιαδος μου που βαφτησαν το πασχα ηταν παντρεμενοι με πολιτικο αλλα δεν πηγαν κανενα χαρτι.μονο ταυτοτητα ο νονος.ισως εκει ειναι αλλιως τα πραγμαυα.ή ο δικος μας παπας ειναι αλλου νταλλου :lol::lol:

τονια περαστικα σας....γιατι ουρα?μακαρι να ειναι ολα καλα με τον μιχαηλ κ να μην ειναι τιποτα.

παω να παιξω λιγο κ μετα να δω το blackout...ριχνουμε πολυ γελιο με τον αντρα μου...κ το χρειαζομαστε ;););) φιλακια κ καλο βραδυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στον μεγαλο μου πριν 2 χρονια τον βαφτισα και οι νονοι ειναι με πολιτικο γαμο και δεν μας ζητησαν τιποτα απο αυτα σεν ξερω αν ισχυαν αλλα η αν ηταν στο χωριο και δεν τους πειραζε..τωρα στη μικρη που τη βαφτισα πριν ενα μηνα μου το ζητησαν ληξηρχιακη πραξη γαμου.απλα εγω που εκανα και τα 2 το πρωτο χαρτι λεει ληξηρχιακη πραξη γαμου και στο θρησκευτικο λεει ιαρχικη πραξη γαμου...παντως οι δευτεροι κουμπαροι μου ηταν παντρεμενοι με θρησκευτικο.μαρακι αλλαξε ο μπομπιρας σου τελειος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααα μαρακι ο γιος μελαχρινουλης δεν ηταν? πως ασπρισε ετσι καλε? :lol::lol::lol: ειναι πολυ φατσα κ εχει κ ωραιο βλεμμα....φιλακια στις μαγουληθρες του!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααα

Τι κανετε;;;

μαρακι..τι κουκλος που εγινε ο Στεφανακος σου!!! φτου φτου

Κατερινακη τι χαζομαρες ειναι αυτες καλε που σας λενε..

παναγια μου βλακιες κολανε σε κατι λεπτομεριες ( βλακιες) αλλα τεσπα

εμας δε μασ ζητησαν τιποτα ουτε στη Βαφτηση του Χριστοφορου που εγινε σε αλλη ενορια ουτε τωρα για αυτη τη βαφτιση παρα μονο και τις δυο φορες ληξηαρχικη πραξη γεννισης του παιδιου

Συμπεθερα τετοια καψονια σου κανει η μεγαλη...απαπα..κουραγιο..ξερω πως ειναι..ειχα θεμα με τον Χριστοφορο..ευτυχως τωρα εστρωσε και παλη τρωει..εχει βεβεια που και που ξεσπασματα..αλλα τα ελεγχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσακια μου δεν εχω Internet για λίγο στο σπίτι κ σας εχασα.............

Μαρακι μεγαλώσατε κ ομορφείνατε κ άλλο..... :D

Διαβασα λίγα για το θηλασμό...κ εγω κοριτσακια το παλευω ακόμα αν κ ο μπέπης έχει γίνει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ δύσκολο μωρό................τη μια δεν θελει μπουκαλι κ σκουζει αλλα ούτε κ στήθος...κ γενικώς κλαιει ασταμάτητα ενω έχω καλύψει όλες του τις ανάγκες...+ 'οτι μου ξυπναει 530 κλαίγοντας..............Σήμερα πήγα να του δωσω στήθος 530 το πρωι κ δεν ήθελε ...τον έβαλα στο άλλο κ το ρούφηξε...........τι να πω....με εχει ζουρλάνει...........μετα απο 1 ωρα πάλι κλάματα .....άλλα όχι γάλα.......... Γενικώς μπορεί να είναι κ όληηηηηηηηη μέρα με γκρίνια.....το άτιμο όσο γλύκας είναι αλλο τόσο νευρο έχει.............νευραστενικό πρέπει να βγήκε απο μένα............... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες!!

Τι κάνετε? Εμείς πρίν απο λίγο ξυπνήσαμε και είπα να δώ τι κάνετε... έχω αρκετές δουλίτσες σήμερα και ΒΑΡΙΕΜΑΙΙΙΙΙΙΙ!!!! :((:((:((:((:((:((

Μαράκι πολύ μεγάλωσε ο Στεφανάκος!!!! Και άλλαξε και πολύυ!!! Πώ πώωωω κουκλάκιιι είναιιιιιι!!!! φτού φτούυ!!!

Χαίρομαι που είναι καλό το κλίμα στη δουλειά!

Μιχαέλα εύχομαι να μην έχει τίποτα το κοριτσάκι σου και απλά να σας κάνει καψόνια λόγω της μπέμπας... Καλά αποτελέσματα, περιμένουμε νέα σας!

Επίσης νέα περιμένουμε απο τη Νίκη και τη Τόνια...

Κατερινάκι δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω... εύχομαι να γίνουν όλα όπως τα θέλεις.

Καλημέρα Χρύσα! Καλημέρα Νικόλ!

Νικόλ μου είναι γκρινιαρούλης ο μπεμπάκος σου ε? Πάντως αυτό που δεν θέλει το ένα στήθος και απο το άλλο πίνει μια χαρά το κάνει και ο δικός μου κάποιες φορές... δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό... κουράγιο και υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...