Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012 Νο2


Recommended Posts

GINA μην αγχώνεσαι γιατί μόνο κακό κάνεις στα μωράκια, προσπάθησε να ξεκουράζεσαι πολύ και κάνε μόνο θετικές σκέψεις και όνειρα για τα μπεμπάκια...εγώ από την ημέρα που έκανα την εμβρυομεταφορά μέχρι και σήμερα μου έχει γίνει συνήθειο και κοιτά το χαρτί όταν πάω τουαλέτα μήπως δω αίμα.... :( σε καταλαβαίνω τρελάθηκες, εμένα μου είχαν πει ότι ο 5ος και ο 6ος μήνας είναι ο πιο επικίνδυνος και έτσι δεν κάνω σχεδόν τίποτα, μόνο λίγα πιάτα πλένω, μαγειρεύω κάτι εύκολο (τα πιο περίπλοκα με τον άνδρα μου τα κάνουμε) και από καθαριότητα τα κάνει ο καλώς μου τα πιο πολλά και 1 φορά το μήνα παίρνω μια κοπέλα που μου κάνει γενική........ ότι μου πέφτει κάτω δεν σκίβω να το πιάσω το αφήνω μέχρι να ρθει ο αντρούλης μου :lol::lol: θα μου πει κανείς υπερβολές, αλλά προτιμώ να κάνω υπερβολές παρά να βαράω το κεφάλι μου μετά.......

Εγώ Αρεταίειο θα γεννήσω με τον Χασιάκο και ΠΗΤ έχω 21 Μαρτίου, αν και οι μαίες μου είπαν να υπολογίσω τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου.....

Που στην επαρχία είσαι? την εξωσωματική σε ποιον την έκανες? ουφ σε ζάλησα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kiki m na rwtnsw kati???egw exw pnt 24/3 alla k emena o dr m eipe mallon teln flevarn arxes martn,meres exoume oi duo mas diafora gt egw allazw evdomada ka8e savvato,d exw omws milnsei pote me kamia maia...xreiazetai na t anaferw?na pw ston giatro oti 8elw na me ferei se epafn n oxi???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεχρι στιγμης ολα βαινουν καλως συμφωνα με τον γιατρο μου , για αυτο και συνεχιζω να εργαζομαι. Αλλωστε η εργασια μου ειναι σε γραφειο οποτε δεν ειναι και ιδιαιτερα κουραστικη.

Η αληθεια ειναι οτι λειτουργει ως αγχωλητικο σε εμενα (το σπιτι με τρελλαινει) ... οποτε και ο γιατρος με εχει "αφησει" να συνεχισω για οσο μπορω ακομη ... ! Γιατι με εχει διαβεβαιωσει -παρο ολο που επιμενω για το αντιθετο- οτι σε λιγο που η κοιλια μου θα ειναι τεραστια δεν θα μπορω ουτε να κουνηθω... οιδομεν !!!

...οτι ειναι καλο και για τα ζουζουνια :)

ειμαι απο Λαμια... οποτε Αθηνα θα γεννησω σιγουρα ! Για το ΡΕΑ εχω ακουσει τα καλυτερα , και τις προαλλεςπου το ανεφερα στον γιατρο μου ειναι συμφωνος στο να παμε εκει ή στο ΓΑΙΑ εναλλακτικα... ειμαι εντελως στον "αερα" στο συγκεκριμενο θεμα :(

Ευα απο οτι βλεπω ειμαστε και κοντα στις ημερομηνιες ... λες να βρεθουμε στο Ρεα?

Κικη μου κι εγω απο δουλειες στο σπιτι δεν κανω τιποτα ... ουτε καν μαγειρευω λογω του οτι ακομη δεν αντεχω μυρωδιες... να ναι καλα οι μαμαδες και ο αντρουλης μου, που κι εμενα ο κακομοιρης κανει τα παντα !!!

:roll:

την εξωσωματικη την εκανα στο εμβρυογεννεσις ... εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kiki m na rwtnsw kati???egw exw pnt 24/3 alla k emena o dr m eipe mallon teln flevarn arxes martn,meres exoume oi duo mas diafora gt egw allazw evdomada ka8e savvato,d exw omws milnsei pote me kamia maia...xreiazetai na t anaferw?na pw ston giatro oti 8elw na me ferei se epafn n oxi???

Eμένα μου το είπαν οι μαίες όταν έκανα την Β' επιπέδου, και με ρώτησαν πότε μου έδωσε ΠΗΤ.

Εγώ αλλάζω κάθε Τετάρτη. Ρώτα τον γιατρό σου αν συνεργάζεται με κάποια μαία ή αν θα έχεις όποια έχει βάρδυα την ώρα της γέννας σου.... πάντως βοηθάνε πολύ οι μαίες....

Εγώ έχω τώρα 9/12 πάλι γιατρό οπότε θέλω και εγώ να τον ρωτήσω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tnv deutera 8a rwtnsw gia na 3eroume gt exw akousei oti einai kai gia meta se von8ave kai se sumvouleuoun kai gia t 8nlasmo klp...8a ma8w :P

makari gina m wraia 8a einai na gvwristoume kiolas xaxa

pantws san nosokomeio einai panemorfo kai t rea kai t gaia...san 3enodoxeia!!!opoio k na diale3eis...mia xara emena o giatros m einai antiproedros sto rea

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζινα καλως ήρθες στην παρεα μας και με το καλό τα αγοράκια σου. Σε προσθεσα και στην λιστα μας.

Εγω πήρα το baby planet, στον γιο μου επαιρνα το προδερμ αρκαδι δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω στο πλυντήριο εχω παρει σαπουνι που ειχα και στον γιο μου διοτι καθαριζα στο χερι τα πολλα πολλα πρίν τα βαλω στο πλυντήριο όταν ήταν μωρό εκανε τα ρουχα του τους πρωτους μηνες χαλια, μιλάμε ήταν τρελλό χεζουλούδικο τα έκανε και 8 φορές την ημέρα! τι θυμηθηκα τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gina καλά κάνεις εφόσον στο επιτρέπει ο γιατρός, σίγουρα κάνει καλό στην ψυχολογία η εργασία και στην επαρχία είναι ήρεμοι οι ρυθμοί καμία σχέση με την Αθήνα.......

Εγώ την έκανα στο ΓΕΝΝΗΜΑ....

Αχ σε νοιώθω με τις μυρωδιές, εγώ τα είχα τους πρώτους μήνες αυτά, κλεισμένει στο δωμάτιο μου καλοκαιριάτικα με τον ανεμηστήρα, όλα μου μύριζαν και πολλούς εμετούς....... τώρα όμως είμαι μια χαρά το μόνο που δεν αντέχω είναι το κοτόπουλο (που έτρωγα μόνο κοτόπουλο παλιά) ούτε να το βλέπω, ακόμα και στις διαφημίσεις στην TV μου φέρνει αναγούλα :lol: τι σου είναι αυτές οι ορμόνες........

Κορίτσια μην με κοΪροδέψετε αλλά πριν από λίγες μέρες έβλεπα κόκκινο κρασί και σαμπάνια στην τηλεόραση και ήθελα σαν τρελή, πήγα και πήρα 2 μικρά μπουκαλάκια και ήπια ένα δαχτυλάκι κόκκινο κρασί, έτσι για να μου φύγει η κάψα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζινα καλως ήρθες στην παρεα μας και με το καλό τα αγοράκια σου. Σε προσθεσα και στην λιστα μας.

Εγω πήρα το baby planet, στον γιο μου επαιρνα το προδερμ αρκαδι δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω στο πλυντήριο εχω παρει σαπουνι που ειχα και στον γιο μου διοτι καθαριζα στο χερι τα πολλα πολλα πρίν τα βαλω στο πλυντήριο όταν ήταν μωρό εκανε τα ρουχα του τους πρωτους μηνες χαλια, μιλάμε ήταν τρελλό χεζουλούδικο τα έκανε και 8 φορές την ημέρα! τι θυμηθηκα τώρα!

ΝΑΝ τι σαπούνι για τα χέρια σε σκόνη ή το πράσινο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mn niw8eis enoxes ligo kokkino krasi sto epitrepei k o giatros kiki m

gia ta xeria t prasino sapouni einai t kalutero alla opws k t arkadi gia t pluvtnrio me pr.sapouni einai etsi d einai??

Ναι ναι το ΑΡΚΑΔΙ έχει πράσινο σαπούνι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nan μου σε ευχαριστω πολυ , κι εσυ με το καλο το ζουζουνακι σου :)

Ευουλα και Κικη μου χαρηκα πολυ που τα ειπαμε .... πρεπει να φευγω σιγα - σιγα απο το γραφειο ... οποτε τα λεμε την Δευτερα!!!!

Φιλακια πολλα σε ολες , καλο σαββατοκυριακο σας ευχομαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια.. ερειξα εναν υπνο κ ισιωσα 3 ωρες κοιμαμαι... :D

gina1975 καλος ηρθες στη παρουλα μας , με το καλο τα αγορακια σου .. αχ τι καλα τωρα εχουμε 3 διδυμομανουλες ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κική εμένα με βόλευε το πράσινο σαπούνι. Εβαζα τα ζιπουνακια του κατω απο κρ'υο νερό για να ξεκολλήσουν τα κακάκια του τα ετριβα μετα και με λιγο πράσινο σαπουνι τα ξεπλενα και μετα τα εβαζα στο πλυντηριο αν τα εβαζα ετσι οπως ήταν μην πω καλύτερα τι θα γινοταν σε όλη την πλύση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κική εμένα με βόλευε το πράσινο σαπούνι. Εβαζα τα ζιπουνακια του κατω απο κρ'υο νερό για να ξεκολλήσουν τα κακάκια του τα ετριβα μετα και με λιγο πράσινο σαπουνι τα ξεπλενα και μετα τα εβαζα στο πλυντηριο αν τα εβαζα ετσι οπως ήταν μην πω καλύτερα τι θα γινοταν σε όλη την πλύση!

Αχ μπράβο ΝΑΝ για τις συμβουλές σου!!!!! πολύ χρήσιμες....... φαντάσου σε 'μενα τι έχει να γίνει με τα κακά εις διπλούν χαχαχα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ......ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΜΕΧΡΙ 2 ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ.....ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ0 4 ΜΕ 5 ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΦΩΝΑΖΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΩΣΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΚΑΙ ΕΧΑΝΑ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ Η ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑ ΛΕΓΟΤΑΝ ΡΑΧΙΑΙΑ....ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΕΧΩ.ΜΠΑΝΙΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΓΑΖΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΡΑΧΕΙ Η ΤΟΜΗ , ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΛΕΝΟΜΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΑΛΛΑΖΩ ΘΕΜΑ......ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΠΡΟΔΕΡΜ....ΔΕΝ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΕΤΥΧΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙΓΜΑΤΑΚΙΑ BABY PLANET ΚΑΙ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ.....ΤΩΡΑ ΠΗΡΑ ΑΡΚΑΔΙ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ....ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.......ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.......ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια πόσα γράψατε! Από χθες το βράδυ πάνω από 6 σελίδες! Δεν σας προλαβαίνω!

Πω πω έχουμε 3 διδυμομανούλες! Τέλεια! Τζίνα καλωσήρθες και με το καλό να πάρεις στην αγκαλιά σου υγιαίστατα τα παλικαράκια σου! Ηρέμησε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!

Εγώ κορίτσια είχα πάρει παλιά το προδερμ το υγρό και το είχα δοκιμάσει όταν ήρθαν τα ανηψάκια μου και είχα μείνει ευχαριστημένη. Τώρα πήρα και το baby planet το υγρό και μου άρεσε περισσότερο το άρωμα του. Όχι ότι είναι έντονο αλλά νομίζω είναι πιο μωρουδιακό! Οπότε λέω να συνεχίσω το baby planet. Απλά μου είπαν ότι δεν κάνει τους πρώτους μήνες να βάζω μαλακτικό έστω και αν είναι κατάληλο για μωρά.

Εμείς αύριο έχουμε γιατρούλι και μάλλον θα μας δώσει και ημερομηνία για την καισαρική. Έχω αγωνία να δω πόσες μέρες μου μένουν!

Αυτά κορίτσια σας αφήνω για τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω γλωσσούδες :lol: ! 5 σελίδες απο το πρωι!

Τζινα καλως ορισες κ με το καλό τα διδυμάκια σου! Είμαι η Τζένη, 31 ετών απο Πάτρα κ περιμένω το δευτερο παιδάκι μου! 3 Διδυμομανούλες σουπερ!

Να ρωτήσω τις διδυμομανούλες, μήπως κάποια εχει μονοχωριακά διδυμάκια (δηλ με κοινο πλακούντα)? Της κολλητούλα μου ειναι μονοχωριακα (αλλά δυαμνιακά) κ ειναι αρκετά αγχωμένη κ προσπαθω να την ηρεμήσω γιατι γενικά είναι μεσα στ αγχος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω τις διδυμομανούλες, μήπως κάποια εχει μονοχωριακά διδυμάκια (δηλ με κοινο πλακούντα)? Της κολλητούλα μου ειναι μονοχωριακα (αλλά δυαμνιακά) κ ειναι αρκετά αγχωμένη κ προσπαθω να την ηρεμήσω γιατι γενικά είναι μεσα στ αγχος..

Εμένα είναι διζυγωτικά τα δίδυμα. Γενικά όμως η δίδυμη κύηση είναι υψηλού κυνδίνου και απλά έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να γεννηθούν προωρα. Να μην αγχώνεται, να προσπαθεί να είναι ήρεμη για τα μωράκια πρώτα απ' όλα και απλά να προσέχει πολύ. Ο οργανισμός της σίγουρα έχει περισσότερες ανάγκες σε σχέση με μια απλή κύηση, και από ασβέστιο και από σίδηρο και θα κουράζεται πολύ πιο εύκολα. Άρα θέλει πολύ ξεκούραση και όλα θα πάνε καλά πες τις και εμείς εδώ είμαστε για ότι θέλει. Σε πια εβδομάδα είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Kiki ευχαριστώ για την αμμεση απάντηση. Το ξέρω οτι τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λες. Ειδικά την προωροτητα την εχουμε σίγουρη γιατι υπάρχει κ θέμα μ τον τράχηλο κ εχει κάνει περίδεση. Εχει δίκιο να ειναι πολυ αγχωμένη, απλα προσπαθω να σκεφτω κ να μαθω οτιδηποτε μπορει να την χαλαρώνει.

Είναι η δευτερη κυηση, εχει κ ενα κοριτσάκι15 μηνών κ οταν εμεινε εγκυος με το που αρχισε να προσπαθει για δευτερο παιδάκι, σε διδυμάκια επαθε ενα μικρο σοκ :) . Μετά επειδη ειναι μονοχωριακα κ λογο του τραχηλου ο γιατρος της την εχει εντελως στην τσιτα. Τρελο αγχος.. Τεσπα, ευχομαστε κ ελπίζουμε να πανε ολα κατευχην με τα μωρουλια κ με το καλο να τα παρουν γερα στην αγκαλιτσα τους! Τωρα είναι στην 15-16 εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια!!! τι κανετε??? τζινα ακλως ορισες στην παρεα μας!

την δευτερα αρχιζω τα μαθηματα ανωδινου τοκετου και πολυ χαιρομαι που περασανε οι μερες και θα τα κανω!!! :D:D

εχθες μου ηρθαν τα δειγματα απο την libero! εχει 6 πανες για νεογενητο, πολλα εντυπα, κουπονια για πανες, για απορρυπαντικο persil baby, και για προιοντα johnsons baby. ενα αφρολουτρο και μαντηλακια καθαρισμου johnson σε κανονικο μεγεθος και ολα αυτα ειναι μεσα σε ενα καλαθακι καλλυντικων! μεχρι και ματακι ειχε μεσα! :lol:

σημερα ξυπνησα με την απορια για τα βλαστοκυτταρα! τι να κανω? εχω διαβασει πολλα και διαφορα για αυτο το θεμα!ποια η γνωμη σας? οι δευτερομανουλες τι κανατε στα πρωτα? οι υπολοιπες τι λετε? θα ρωτησω και τον γιατρο μου τι λεει για αυτο το θεμα!

καθε μερα ολο και κατι αλλο με απασχολει... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες!!!

καταρχας Τζινα καλως ηρθες στην παρεα μας!! Τριτωσαν οι διδυμομανουλες, τι καλα! :)

Ηθελα να σου πω οτι κι εγω ειμαι εγκυος απο εξωσωματικη, επισης στο εμβρυογενεσις και επισης με την πρωτη! Καταλαβαινω πολυ καλα την αγωνια σου, ειναι πολυ φυσικο, ομως τωρα να σκεφτεσαι πως αφου περασαμε το δυσκολο α' τριμηνο, δεν διαφερουμε απο τις αλλες εγκυουλες. Ετσι πρεπει να στελνουμε ολη τη θετικη μας ενεργεια στα μωρακια μας, ειδικα εμεις που παιδευτηκαμε και τοσο να τα αποκτησουμε!Οταν ημουν περιπου στη βδομαδα σου ειχα κι εγω λιγη αιμορραγια και τα ειχαμε δει ολα, τρομαξαμε πολυ! Πηγαμε στο Μητερα και μας ειπαν οτι ειχα μια ελαφρα αποκολληση, κυριως επειδη ο πλακουντας ηταν χαμηλα.. Δεν ανησυχησε η γιατρος μου πολυ, απλα εμεινα 1 βδομαδα σπιτι χαλαρα. Ευτυχως μετα απο 2 βδομαδες ο πλακουντας ειχε ανεβει και τωρα ειμαι πολυ πιο ηρεμη... Ευχομαι απο εδω και περα η εγκυμοσυνη σου να ειναι και σενα πιο χαλαρη ..!

Κι εγω Μαριαπαπα ειμαι λιγο μαζοχα και σκεφτομαι τον φυσικο τοκετο χωρις φαρμακα και η πεθερα μου (που ειναι απο τις παλιες μαιες) προς τα εκει παντα προσανατολιζεται. Μετα τα Χριστουγεννα νομιζω θα ξεκινησουμε και μαθηματα ανωδυνου. Βεβαια η γιατρος μου λεει οτι οι πονοι ειναι αφορητοι και οτι τωρα πια η επισκληριδιος εχει εξελιχθει , να μην τη φοβαμαι..Οποτε βλεποντας και κανοντας.. Ας πανε ολα καλα χωρις πολυπλοκες καταστασεις κλπ και ας γινει το καλυτερο!

Ναν, εμεις που γενναμε στο Λητω, εχω ακουσει οτι κανουν σεμιναρια για το θηλασμο. Το εχεις ψαξει καθολου?

Εβιτα μπραβο για τις ερωτησεις κι εγω εχω τετοιες και αλλες αποριες... :roll:

πολλα φιλια σε ολες, καλο σαββατοκυριακο να εχουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Gina καλώς μας ήρθες, με το καλό τα διδυμάκια σου!!

Σχετικά με το απορρυπαντικό κι εγώ το αρκάδι θα πάρω. Είναι νυφάδες πράσινου σαπουνιού (νομίζω έχει βγει και σε λευκό σαπούνι) και δεν έχει πρόσθετα χημικά. Δεν ξέρω αν κάνει για πλυντήριο βέβαια γιατί είναι αλήθεια ότι διαλύεται δύσκολα. Η νύφη μου που το χρησιμοποιεί στο μωράκι της ακόμα και όταν πλένει στο χέρι το διαλύει πρώτα σε ένα κουπάκι με ζεστό νερό. Θυμάμαι στην αρχή αυτό το κουπάκι με διαλυμμένο σαπούνι υπήρχε μόνιμα στο νεροχύτη.

Έχει χρησιμοποιήσει καμιά από τις μανούλες θηλές σιλικόνης? Αν ναι, πως βρίσκουμε ποιο νούμερο να πάρουμε, είδα ότι η NUC πχ βγάζει Medium και Large. Επίσης μήπως έχετε χρησιμοποιήσει κρέμα για τις θηλές? Γνωρίζετε αν χρησιμοποιείται προληπτικά ή μόνο σε περίπτωση που ερεθιστούν από τον θηλασμό?

Και κάτι άσχετο: όσες μένετε σε ενοίκιο, έχετε ζητήσει μείωση ενοικίου? Και αν ναι, καταφέρατε κάτι? Εγώ θέλω να το κάνω αλλά κολάω λίγο να πάρω τηλ τη σπιτονοικοκυρά.Το καθυστέρησα όσο μπορούσα αλλά με τις μειώσεις που έχω ήδη φάει και αυτές που έρχονται τώρα με το ενιαίο έχω ζοριστεί αρκετά.

Πήρα χτες ένα φορμάκι από τα Prenatal και λέω με αυτό να βγάλω τον μπέμπη από το μαιευτήριο. Το ανεβάζω σε φώτο, για να δούμε θα φανεί??

PB260010.JPG[/attachment:lf05bsht]

post-15539-13873938212888_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalnmeraaaaa an8rwpaki διζυγωτικά kai ta dika m to idio sok me tn filn s epa8a k egw pou me t pou pantreutnkame kai emeina pame sto dr kai mas leei 2......ntoivvvvvvvvv

epa8a sok alla panagia m euxaristw lew pia ka8e mera exw trela8ei!!!!

korina super!!!!

paw na etoimastw pame na doume gia kounies

filakia se oles ta leme argotera!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • @marinamanoulitsaκοριτσακι μου λυπαμαι πολύ και για εσενα😢 πάλι βιοχημικη βρε κορίτσι μου πφφφφ! Δεν ξερω τι να πω πραγματικά! Μη το βάζεις κατω κορίτσι μου γτ είναι πολύ σημαντικό που κανεις συλληψη φυσιολογικά και δεν χρειάζεσαι άλλες μεθόδους! Θα έρθει το μπεμπακι σου είμαι σιγουρη🙏
    • Κορίτσι μου λυπαμαι πολύ😢 ήταν βιοχημικη κορίτσι μου ότι και να έπαιρνες δεν θα βοηθούσε! Πέρασα και εγώ μια βιοχημικη τον Δεκέμβρη που μας πέρασε ακριβώς όπως εσυ η πρώτη χοριακη νου ήταν 9,9 και η δεύτερη αρνητικη  και έπειτα πολύ αίμα και πόνοι δυνατοί ! Ξεκινά καινούργιος κύκλος όποτε σφίξει δοντια σήκωσε ανάστημα και ξεκινά τις προσπάθειες και το μωρακι είναι στο δρομοοοοο❤️🙏
    • Με τίποτα κορίτσι μου δεν θα ήθελα να παρω την απόφαση ! Ούτε να το σκέφτομαι άλλωστε παρακάλεσα τον άγιο Εφραίμ που πήγα και του είπα πως αν είναι άρρωστο το μωρακι μου να το πάρει κοντα του🙏 ο γιατρός μου είπε πως θα είχε πολλα προβλήματα μιας και η αυχενική του ήταν πολύ αυξημένη  αλλά είχε υγρό και στην κοιλιτσα του και αν δεν παλινδρομουσε και ερχόταν στη ζωή θα είχε σοβαρά θέματα! Ευχαριστώ κοριτσάκι μου μακάρι η Τρίτη να είναι και η τυχερη🙏🤞🌈 Μακάρι κορίτσι μου μακαριιιιιιιιιιιι🙏❤️🌈 Ναι είναι σπάνιο σύνδρομο και έχει διάφορες μορφές ! Μπορεί πχ να είναι μόνο στείρο , να έχει αναπτυξιακά , νοητικά (σπάνιο), αλλά και παθολογικά όπως διαβήτη, αυτοάνοσα, αντίσταση στην ινσουλίνη , πρόβληματα στα αυτιά όπως ακοή ωτίτιδες κτλ αλλά και  ψυχοκοινωνικά θέματα. Τυχαίο γεγονός μας είπε και εμας μιας και οι καρυοτυποι μας βγήκαν φφσηολογικοι! Όπως τα λες κορίτσι μου συν αυτά που ανέφερα πιο πάνω! Τα πήρε ψηλά μαζί του για να μην ταλαιπωρηθούν το πιστεύω πολύ αυτό🙏 Σε ευχαριστώ πολύ για τα ομορφα λογια σου κορίτσι μου❤️ θα ανταμειφτούμε όλες μας και θα κρατήσουμε ένα γερό μωρακι στην αγκαλια μας❤️🌈 μπάντα αξία να είσαι είσαι κορίτσι μου🙏 με το καλό η βαφτηση και με το καλό το μπεμπακι σου το γλυκο ουράνιο τόξο σου🙏❤️🌈 Καλύτερα που σταμάτησε η καρδουλα από το κοριτσάκι μου δεν θα άντεχα να έρθει στη ζωή και να ταλαιπωριόνταν με τίποτα🙏 με το καλοοοοστη φίλη σου κοριτσάκι μου🌈 όλα να πανε υπεροχα❤️ Αχ κορίτσακι μου θα έρθει το ουράνιο τόξο μας θα το δεις🌈🌈 εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε☺️❤️
    • Ααα εντάξει τότε καλύτερα να έχεις κάποιον κοντά σου εκείνο το διάστημα είναι η αλήθεια  Ναι να πάρεις τηλ μακάρι να βρεις ραντεβού άμεσα.. εγω Τετάρτη θα πάω να με δει και πρέπει να παρω τον άλλο τηλ (τον ιδιώτη ) να του πω ότι λογικά θα σταματήσω να πηγαίνω σε αυτόν 
    • @Ioann89 μην το σκεφτεσαι. Ειναι πολυ αρχικο σταδιο. Κατι ηταν λάθος και δεν προχώρησε. Οση προγεστερονη και να επαιρνες δε θα αλλαζε κατι πιστευω. Μην κανεις τέτοιες σκεψεις. Θα μπορούσες καν να μην καταλαβεις οτι εχεις καθυστέρηση. Λογικα απο αυτο τον κυκλο κιολας θα μπορεις να ξανα προσπαθησεις. Κριμα ρε κοριτσι μου. Δεν εχω κατι αλλο να σου πω.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...