Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χρονίσαμε και θηλάζουμε! Από εδώ και πέρα;


Recommended Posts

Πέρασε κιόλας ένας χρόνος;;;;;;!!!! Ούτε που το κατάλαβα. Ακόμα ακούω τις φωνές του γιατρού στα αυτιά μου "ΣΠΡΩΞΕΕΕΕΕΕΕΕ ΦΩΤΕΙΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ" και εγώ εξαντλημένη να απαντώ "σπρώωωωχνω" :D Και μετά ήρθαν όμορφες στιγμές, δύσκολες στιγμές, στιγμές χαράς αλλά και κούρασης. Θεωρούσα και θεωρώ το θηλασμό το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο και αυτό και έκανα από την πρώτη στιγμή. Υπήρξαν στιγμές αμφιβολίας και αμφισβήτησης όμως γρήγορα ξεπεράστηκαν και ο Αλέξανδρος μου μεγαλώνει μέχρι σήμερα με το γαλατάκι της μαμάς.

Δεν θέλω να σας κουράσω γι'αυτό περνάω στις ερωτήσεις.

Πως είναι ο θηλασμός μετά τον χρόνο;

Πείτε μου τις εμπειρίες σας.

Τι αλλάζει και πότε;

Ήδη παρατηρώ φοβερές αλλαγές στο ζιζάνιο μου: σταματάει για να παίξει με τη θηλή (ψάχνει σταθμό :lol: ή απλώς πιέζει προς τα μέσα τη θηλή και όσο αυτή δεν μπαίνει τόσο επιμένει μέχι να τον σταματήσω), αλλάζει στάση (και εγώ απορώ πως βολεύεται :? ), φεύγει για να κρυφτεί και να παίξει και μετά ξαναγυρίζει, και φυσικά η προσοχή του εδώ και αρκετό καιρό/μήνες αποσπάται τόσο εύκολα που για 5 μεπτά θηλασμού εγώ είμαι με το στήθος έξω 20 λεπτά :twisted: .

Εσάς τι ζουζουνιές κάνουν;

Μειώνονται οι θηλασμοί μετά το χρόνο; Αυξάνονται; Εννοώ πάντα κατά απίτηση του μωρού.

Εμένα πήγε 10 μηνών για να αντικαταστήσει γεύμα. Κατα τ'άλλα τώρα κάνουμε γύρω στους 5 θηλασμούς το 24ωρο.

Τι γίνεται με τον θηλασμό έξω από το σπίτι;

Γενικά τι έχω να ζήσω από εδώ και πέρα; :?:

Αυτά προς το παρόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα χαιρεσαι το παιδακι σου!Να ειναι παντα γερο και χαρουμενο!

Συγχαρητηρια που το θηλαζεις ακομα και καλη συνεχεια! :D

Συμβουλη δεν μπορω να σου δωσω,μιας και ειμαι νεα μανουλα και θηλαζω μολις 40 μερες.Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μην φοβασαι τιποτα!Αυτο που προσφερεις στο παιδι σου ειναι ο,τι καλυτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητηρια κοριτσακι!!!Τα καταφερατε μια χαρα!Καλη συνεχεια!!!

Βασικα ...Τι να περιμενεις?Οτι βρεξει θα κατεβασει! :lol: Σαμπως πατηθηκε κανενα κουμπι με το που σβησατε τα κερακια? :P

Τα "κολπακια" του μικρου σου πιθανον να γινουν ολο κ πιο...δημιουργικα!!!! :lol: Θα δεις κ θα ακουσεις αστειακια με το κιλο!Το αν τα "ανεχεσαι" ή οχι ειναι προσωπικο θεμα!Εγω δεν της επετρεψα ποτε να παιζει με τα μεμε...Δεν το αντεχα με τιποτα!..Με καθαρα λογια ευτυχως σταματουσε γρηγορα...

Το αν μειωνονται θηλασμοι-αντικαθιστωνται γευματα δεν ειμαι καταλληλη να σου το απαντησω αφου το παιδακι μου μεχρι 19 μην στην ουσια ΔΕΝ ετρωγε στερεες..Δλδ κατι ποσοτητες σπουργιτιου μονο κ οχι καθε μερα...Ομως περιμενα μεχρι τα 2 για να δω να τρωει ενα μικρουλι πιατακι φαγητου..Οι θηλασμοι παρολα αυτα μειωθηκαν σταδιακα...Τωρα ειμαστε στους 3/μερα...Μεχρι πριν 1,5-2 μηνες ειμασταν στους 5/μερα...Βασικα,τι σημασια εχει?!

Θηλασμος εκτος σπιτιου...Οπως νιωθεις,πραξε!Ποτε δε θηλαζα αβιαστα οπου κ αν ημουν αλλα οχι πως κολλουσα πχ αν ειμασταν στην παραλια ή σε ενα παρκο...Βεβαια τωρα μου ειναι δυσκολο γτ ειναι ολοκληρο παιδιακι...Ο δικος σου ομως ειναι πολυ μικρουλης ακομα,οποτε...Συνεχισε να θηλαζεις και εξω χωρις 2η σκεψη!

Ολες οι αποριες σου ειναι προσωπικα θεματα κ αναλογα με τις επιθυμιες κ την κριση σου θα βρεις κ τις απαντησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΣΟΥ!!ΧΙΛΙΟΧΡΟΝΟΣ,ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ!!ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΔΙΟΤΙ ΗΜΟΥΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ!!ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ!!ΤΟ ΤΑΛΙΜΠΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ 2ο ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 13ΜΙΣΗ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΙΑΝΕΤΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!!ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΤΜΕΤΡΗΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ!!....ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ!!!ΕΙΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινη ειχατε γενεθλια καλε;;;

Χρονια σας πολλα καλε!!!! :D:D:D

να ναι παντα γερος και ευτυχισμενος ο μικρουλης σας και εσυ να τον χαιρεσαι !!! :x:x

Δεν εχω να πω πολλα επι του θεματος μιας και τον μεγαλο μου γιο τον αποθηλασα 11 μηνων και ο μικρουλης μου ειναι τωρα 9 μηνων.

Πιστευω ομως οτι δεν αλλαζουν και πολλα και οπως ειπε και η Αναστασια ολα εχουν να κανουν με προσωπικες επιλογες και κατα ποσο "αντεχει" η μαμα καποια πραγματα!!!

Βίκυ θα κανεις υπομονη μεχρι να αρχισει καλα τις στερεες!!!Καποια στιγμη θα φαει..δε μπορει!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερίζω τις όμορφες :x:x

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή.

beboulino ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω. Χαίρομαι που αν και είσαι στην αρχή τα βλέπεις τόσο θετικά. Συνέχισε έτσι και μην αφήσεις να σε καταβάλει η κούραση και τα ξενύχτια.

Anastacia τώρα που το λες στο 2ο θα απαιτήσω από τον κατασκευαστή και ένα κουμπί λειτουργίας, μπας και βρούμε μια άκρη γρηγορότερα :lol::lol::lol: Μωρέ ξέρω ότι δεν θα αλλάξει κάτι μέσα σε μια μέρα, και η αλήθεια είναι ότι το θέμα το άνοιξα όχι για να λύσω απορίες για τεχνικά ζητήματα του θηλασμού αλλά για να διαβάσω εμπειρίες θηλασμού που τις βρίσκω τόσο γλυκιές αλλά και ενημερωτικές παράλληλα. Δεν έβρισκα ανάλογο θέμα και είπα να ανοίξω ένα τέτοιο. Βλέπεις δεν ξέρω στο περιβάλλον μου άλλη κοπέλα που να θήλασε τόσο για να ανταλλάξουμε δυο κουβέντες :roll::?

Στο θέμα μας τώρα, το "παιχνίδι" το αφήνω γιατί μέχρι στιγμής δεν με έχει πονέσει αλλά και γιατί και εγώ το βλέπω ως παιχνίδι εξερεύνησης του μικρού σε αυτόν τον κόσμο. Τι είδους αστειάκια μπορεί να κάνει και να μην τα ανέχομαι; δώσε παράδειγμα πλιζ.

Σπουργιτάκι η ζουζούνα σου; Στη φώτο φαίνεται ότι έχει πολλά προσόντα για τσιμπηματάκια. Εμείς θέμα με τις στερεές δεν έχουμε τώρα. Εκεί στον 10ο-11ο μου είχε κόψει το μεσημεριανό αλλά επανήλθε δριμύτερος.

Για την συχνότητα τον θηλασμών ρώτησα και εγκυκλοπαιδικά, δηλ αν παρατηρήσατε φυσικό αποθηλασμό κατά το 2ο έτος τους.

ΒΙΚΥ χιλιοχρονα και τα δικά σου παιδάκια. Απαιτητικό μωράκι η κορούλα σου; Ίσως θα πρέπει να περιμένεις και εσύ όπως η Αναστασία να πάει 2 για να φάει έστω και ένα μικρό πιατάκι. Με τίποτα δεν την ξεγελάς για να φάει έστω και λίγο παραπάνω; Όταν τρώει ο μεγάλος δεν ζηλεύει καθόλου για να δοκιμάσει και αυτή;

Παναγιώτα μου ναι είχαμε γενέθλια. Ακόμα τρώω τούρτα. Θέλεις να στείλω ένα κομματάκι και από εκεί;Δίπλα είμαστε :lol: Να σου ζήσουν και εσένα οι γιοι σου. Με τον παιδικό όλα καλά; Ξεκίνησε; Έφτασε 9 ο Φωτάκης; Ε άντε σε λίγο χρονίζετε και εσείς.

Πάλι ξεχάστηκα και έγραψα ένα κατεβατό. Συγχωρέστε με :D:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητηρια μονο αυτο εχω να σου πω....για αυτο που κανεις....εγω σε λιγους μηνες θα γινω μανουλα και θελω πολυ να τα καταφερω σαν και σενα τοσο πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως είναι ο θηλασμός μετά τον χρόνο;

Ακομα πιο ευκολος απο ηταν ως τωρα!

Πείτε μου τις εμπειρίες σας.

καθε μανουλα εχει διαφοετικες εμπειριες...αλλιως συμπεριφερετε ενα παιδακι 1,5 ετους αλλιως 2 και αλλιως 3,5 που ειναι η κορη μου!

σιγουρα μειωνονατι σταδιακα τα γευματα...βασικα εχουν να ασχοληθουν με νεα πραγματα και πολλες φορες μπορει να ξεχασουν για λιγο το βυζακι της μαμας....αλλα οχι τελειως!

Τι αλλάζει και πότε;

οσο περνα ο καιρος θα μειωνονταισ ε χρονο οι θηλασμοι...ξερει τι σταση πρεπει να παρει για να ρεει το γαλατακι πιο ευκολα...η πως να κατσει οταν παλι θελει να πιπιλισει....ξερει οτι ειναι εκει παντα...ειναι βαλσαμο για εκεινο οτι κι αν συμβει...ειναι βαλσαμο για τη μαμα...οταν ειναι αρωστο...οταν πονουν τα δοντακια...οταν χτυπα...ηρεμει αμσως!

Ήδη παρατηρώ φοβερές αλλαγές στο ζιζάνιο μου: σταματάει για να παίξει με τη θηλή (ψάχνει σταθμό :lol: ή απλώς πιέζει προς τα μέσα τη θηλή και όσο αυτή δεν μπαίνει τόσο επιμένει μέχι να τον σταματήσω), αλλάζει στάση (και εγώ απορώ πως βολεύεται :? ), φεύγει για να κρυφτεί και να παίξει και μετά ξαναγυρίζει, και φυσικά η προσοχή του εδώ και αρκετό καιρό/μήνες αποσπάται τόσο εύκολα που για 5 μεπτά θηλασμού εγώ είμαι με το στήθος έξω 20 λεπτά :twisted: .

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Εσάς τι ζουζουνιές κάνουν;

η κορη μου απο 2 χρονων τρωει σε σταση αλογακι...επανω στο ποδι μου καθισμενη!

και ενοειται εχουμε θηλασει παντου....

Μειώνονται οι θηλασμοί μετά το χρόνο; Αυξάνονται;

μπορει να μειωθουν ...αλλα τιποτα δεν ειναι σταθερο...

σιγουρα μειωνονται σε διαρκεια...μπορει και 5 λεπτα να του φτασουν!

αλλα μπορει το βραδυ που ειναι κουρασμενο και θελει αγκαλιτσα να θηλαζει 1 ωρα!

Εννοώ πάντα κατά απίτηση του μωρού.

εκεινο καθοριζε τα παντα....αρκει να του τ επιτρεψουμε

Εμένα πήγε 10 μηνών για να αντικαταστήσει γεύμα. Κατα τ'άλλα τώρα κάνουμε γύρω στους 5 θηλασμούς το 24ωρο.

η κορη 10 μηνων ξεκινησε στερεες τροφες...12 μηνων σχ. μπηκε στο φαγητο του σπιτιου!

Τι γίνεται με τον θηλασμό έξω από το σπίτι;

ως τωρα πως θηλαζες?

θηλαζες εξω?

αν ναι θα συνεχισεις

τωρα το πως θα σε κοιτουν....δικο τους θεμα....

απλα οσο μεγαλωνει τ παιδι μπορεις να βαλεις καποιοα ορια....

πχ..θηλαζουμε μονο σπιτι

η θηλαζουμε μονο με συγγενεις

η περιμενε να γυρισουμε...

κλπ

Γενικά τι έχω να ζήσω από εδώ και πέρα; :?:

υπεροχες στιγμες.......

εγγυημενο απο μια μαμα που θηλαζει 3.5 χρονια και περιμενοντας το 2ο μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Εγώ σήμερα ξύπνησα πολύ καλά αλλά παρατήρησα ότι το στήθος μου κάπως ξεπρηστηκε - εξακολουθεί να είναι γεμάτο και να πονάει στην αφή αλλά δεν είναι πρησμένο όπως τις προηγούμενες μέρες. Οπότε κάπως άρχισα ν ανησυχώ, έκανα και τη μ*****α να γκουγκλαρω και με κυρίευσε το άγχος. Οπότε έστειλα μνμ στο γιατρό ο οποίος με πήρε πίσω κατευθείαν και μου Μ έβαλε στη θέση μου 😅😅 μου είπε πως αν δεν υπάρχει αίμα ή καφέ εκκρίσεις να μη τρελαίνομαι, αλλά καλά έκανα και τον ενημέρωσα για την ηρεμία μου περισσότερο 🙏 είπα να το γράψω κι εδώ για οποία χρειαστεί να το ακούσει ❤️ Κατα τ αλλά μίλησα και με την άλλη κολλητή μου η οποία κατενθουσιαστηκε και η χαρά της μου έδωσε πολύ θετική ενέργεια και αισιοδοξία! Το μικρό μπιζελακι είναι ήδη τόσο αγαπητό σκέφτομαι και χαϊδεύω την κοιλίτσα μου 🤰🏼 ξέρω ότι κάποιοι δε συμφωνούν με τις ανακοινώσεις τόσο νωρίς, κι εγώ έτσι έκανα πέρυσι στην παλινδρόμη, αλλά δ αυτή την εγκυμοσύνη που το ξέρουν οικογένεια και κολλητές πραγματικά παρατηρώ ότι με βοηθάει να γεμίζω με θετική ενέργεια και κατευνάζεται το άγχος 🙏 είναι κάπως λυτρωτικό να έχω όλη αυτή τη στήριξη κι αγάπη ❤️
    • Ευτυχώς δεν έχω πολλά πάνω κάτω ακόμα και θα κανονίζω να γίνουν σε μέρες και ώρες που δε θα έχει πολύ κόσμο! Δεν ξέρω. Μου είπε να τα ξανά πούμε μετά τις 28 εβδομάδες. Αλλά τότε θα είμαι Αθήνα. Τεσπά δεν πειράζει... Ότι χρειαστεί θα κάνω για την μπεμπούλα μου! Θα δω τι θα μου πει και η καινούρια γιατρός όταν με δει αλλά τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια είναι η αλήθεια! Και μάλλον επειδή είναι το 1ο μου παιδάκι και σε προχωρημένη ηλικία είναι λίγο υπερπεοστατευτικός!!! 
    • Καλά αποτελέσματα το ξέρω ότι δεν θα έχω τουλάχιστον να μην έχει ξεφύγει πολύ😅 δεν ξέρω ποτε θα βγουν τα αποτελέσματα γιατί έχω και άλλες εξετάσεις όποτε λογικά θα μου τα στείλουν όλα μαζί 
    • Είναι ταλαιπωρία το ταξίδι και όσο περναει ο καιρός γίνεται ακόμα πιο δύσκολο είναι η αλήθεια Ωχ γιατί σου είπαν όχι για το μπάνιο στην θάλασσα ;    εγω τον καινούργιο γιατρό δεν τον ρώτησα αλλά ο παλιός μου είχε δώσει το οκ στην πρώτη εγκυμοσύνη τουλάχιστον..για αυτήν δεν ρώτησα θέλει τον άλλο μήνα που θα πάω να το ρωτήσω  και εμείς έχουμε ζεστουλα, σκόνη λίγη για την ώρα δεν με ενοχλεί 
    • Ωωωω άντε καλά αποτελέσματα να έχεις!!!να μας πεις την εμπειρία σου κ τα αποτελέσματα (δεν ξέρω αν βγαίνουν αμέσως)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...