Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο16! Γεννητούρια Τέλος!!!!


Recommended Posts

νικη κ εγω στην αρχη δεν βολευομου αλλα μετα την καταβρηκα με αυτην την σταση.........το θηλαστο οντως ειναι λιγο μανικι...μολις τα αποστειρωσα για να βγαλβ για αυριο που θα παμε στην γιορτη...κ αυριο να βγαλω για μεθαυριο για την παρελαση........τελικα οντως ειναι πολυ βολικος ο θηλασμος....πως στο πρωτο δεν με βολευε ακομα δεν το καταλαβα.....για παραδειγμα προχθες κατεβηκαμε για δουλειες με τον αντρα μου κ την πηραμε μαζι γιατι δεν ειχα που να την αφησω....καποια στιγμη πινασε...τσουπ το εβγαλα κ της εδωσα μεσα στο αμαξι...μια χαρα.......

για το απορρυπαντικο δοκιμασα το αριελ το baby κ μυριζει υπεροχα...πολυ πιο ωραια απο το πλανετ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κι απο μενα.

Ολα καλα!κοιμηθηκαμε 2- 8.30 και χωρις συμπληρωμα παρακαλω.

Νικη μπραβοοοοοοοο!!!Επιτελους ξεκουραστηκες λιγο.Θα μας τρελανουν σιγουρα τα μωρα μας.

Μιχαελα περαστικα σου!Προσεχε βρε!!!!

Εχθες αφησα τον Μιχαηλ στον μπαμπα του και βγηκα βολτα για μπυρα με 2 φιλες μου.Οχι οτι το ειχα και απολυτη αναγκη να πω την αληθεια,αλλα οσο να ναι καλα περασα.Μου ελειψε ομως το αντρακι μου πολυ και απο μια ωρα και μετα ηθελα να φυγω.Αφου κοιτουσα συνεχως την ωρα.

Τα λερωμενα ρουχαλακια τα πλενω και εγω πρωτα στο χερι και μετα πλυντηριο στους 40.

Βρε κοριτσια οι γουλιες του εδω και 10 μερες μυριζουν πολυ ασχημα.Σαν εμετος.Αφου το παιδι σκυλοβρωμαει αν λερωθει στο λαιμουδακι του.Γιατι αραγε;Μαλλον τα γαστρικα υγρα ειναι πιο οξινα τωρα.

Κι εγω αλλαξα το πλανετ γιατι καποιες φορες δεν μυριζα ωραια τα ρουχα.Πηρα το προδερμ.Πολυ ωραιο επισης ειναι και το Aριελ baby,μυριζει τελεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

που εισαι βρε συμπεθερα?ακομα ο μικρουλης σου ειναι αρρωστος?πως τα πατε?

γιατι τοσο νωρις δουλεια?δεν θα παρεις το εξαμηνο?ααααχ καταραμενη κριση!!!!

τονια οταν μυριζει ξινιλα ειναι μαλλον το στομαχακι του κρυωμενο......

καλα περασε χθες........εεεεεεεετσι.που κ που καλα ειναι λιγο να ξεφευγουμε,το εχουμε αναγκη...ακομα στο σουπερ μαρκετ να παμε ειναι μια βολτα κ αυτο...χρειαζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθεραναι..ακομα κανει μασκεςκαι βηχει το καημενο...

Ποιο εξαμηνο καλε....θα πεινασουν τα παιδια μου αμα το παρω...

δουλεια και παλη δουλεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααααααααα.....βρε τι διαβαζω τα πλένετε στο χερι κ μετα πλυντήριο?????? :shock:

κατευθειαν πλυντήριο για 30' στους 30-40 κ είναι μοσχομυριστά.........καλε κουράστηκα κ που το σκέφτηκα........ :D:D:D το προδρέμ μου αρεσει πιο πολυ απο το αριέλ............μυριζει μωρό.....

Οσο για το θηλασμο....με εχει σωσει εμενα η ξαπλωτος θηλασμός το βραδυ....ξυπνάω μεν αλλα το ότι δεν φτιαχνω μπουκάλια κ δεν σηκώνομαι...με κάνει να νοιωθω πολύ ξεκούραστα.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου βρε νικολ.Τι κανεις;

Στο χερι πλενω αυτα που εχουν κακα,γιατι δεν μου καθαριζουν αλλιως.Δεν ξερω γιατι.Μονο στον συγκεκριμενο λεκε εχω προβλημα.

Χρυσα περαστικα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τα πλενω γιατι πανω ειναι τιγκα στα κακα πως θα μπουν μεσα με κακα επανω?οποτε τα πλενω και μετα πλυντηριο με τα υπολοιπα ρουχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλες!!!Τι κανετε?

Μιαχαελα μου περαστικα..κ γω μαλλον κρυωσα λιγακι..κ μην στεναχωριεσαι για το αμαξι..σημασια εχετε εσεις!!

Εμενα μονο μια φοραμου λερωσε φορμακι απο κακα κ δεν καθαρισε..

Χρησιμοποιω προδερμ αλλα εχω κ το αριελ που μου ειχαν δωσει στο μαιευτηριο αλλα δεν το χω δοκιμασει ακομη..

Εμεις τα ιδια..χτες εφαγε τελ γευμα κοιμισμενος στις 12 ηπιε 110μλ μετα ξυπνησε 4 ηπιες 60 6.45 ηπιε 50 10,30 παλι 50 12.30 100 κ 3 100..κ εφτυνε κ καμποσο τωρα ποσο εχει πιει ενας Θεος ξερει!!

Δεν μπορω να το εξηγησω ολο αυτο..ακομη δεν του αλλαξα γαλα..επιμενω λιγο μηπως ειναι απλα φαση..θα δω ποσο θα αντεξω..εχω παντως στο ντουλαπι 5 διαφορετικα γαλατα..ιδωμεν..

ο μικρος βεβαια ειναι μεσα στην τρελλη χαρα ολο χαμογελα κ κουβεντες..

Ρε κοριτσια κ κατι αλλο τρομαζει μολις αφηνει αερια!!αμεσως κλαιει μερικα δευτερολεπτα κ σταματαει..

Αυριο παμε γι ατην κυστεογραφια κ θα το συζητησω ξανα εκει το θεμα του φαγητου..τουλαχιστον να παψω να ανησυχω μην παθει κατι..

Σημερα βγηκαμε βολτα..βεβαια πηγαμε σουπερ μαρκετ!!!!Α εκανα κ μπανιο!!!Αθλος κ αυτο!!!

Αυτα..θα τα πουμε παλι μετα..φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γελάω ακόμα που διαβαζω το ποστ μου....ε δεν το πιστευω απο το μεσημέρι ο δυσκοίλιος κατα τα άλλα μπεμπάκος μου έχει κάνει κακά του 3 φορές κ τις 2 εχει πασαλήψει τα φορμάκια του αλλα κ εμένα...ε κ φυσικά τα έπλυνα στο χέρι.... :lol::lol::lol: είναι να μην πω κάτι κατευθείαν το παθαίνω.....αααααααααα δεν εχω κερδίσει λαχείο μέχρι σήμερα........................ :lol::lol:

Ναι βρε κορίτσια έχετε δίκιο απλά εμείς μέχρι σήμερα δεν είχαμε λερωθεί......μήπως επειδή αλλαξα τις πάνες? :shock:

αχ ξύπνησε το μουτρακι........................καληνύχταααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα χαχαχαχαχαχα!!!τρομαζει με τις πορδιτσες του?????τι γλυκο!!!!

ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

και γω τα κακα απο τα ρουχα τα ξεπλενω στο χερι και μετα στους 40 με τα υπολοιπα ρουχα.

σημερα εγινα και θεια!!!αλλα πολυ δυσκολη γεννα κοριτσια,πεσαν κατακορυφα οι παλμοι του μικρουλη μας ξαφνικα και τρεχαν ολοι οι γιατροι,ενας πανικος,δοξα το θεο το μωρο γεννηθηκε με καισαρικη και τωρα ειναι στη θερμοκοιτιδα με οξυγονο :(:(:(

σκεφτομαι ποσο αβοηθητα ειναι και ποσο εξαρτωνται απο εμας τα μικρουλακια μας,ουφ ευχομαι να ειναι οοοολα γερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας φιλεναδες...εδω και εγω..μιλαμε ειχα 2 μαρτυρικες μερες και νυχτες αυπνιας..καινουργιο χουι μας εβγαλε η μικρη..θελει να την κραταω ορθια απο τις μασχαλες...ψηλα απο το κεφαλι μου...ουτε 2 λεπτα δεν το αντεχο μολις την κατεβασω κλαιει..αα και το καλυτερο??θελει να θηλαζει ορθια..παρακαλω..αλλα και εγω να ειμαι ορθια και να πηγαινω περα δωθε...ωρε τι να πω...εχτες παρακαλαγα την Παναγια να κοιμηθει γιατι ενιωθα οτι θα καταρευσω...εφαγε στις 9:30 ξεραθικε...και ξυπνησε 5:30 το πρωι να ξαναφαει..σημερα γενικα τρωει κοιμαται...αχχ να ηταν ετσι παντα...πηγα και στη γυναικολογο να με δει για τις 40 μερες..εκει που με εξεταζε ποναγα λιγο..ποναγα και οταν πηγαινα τουαλετα αλλα λεω ραμματα ειναι..τελικα λεει κατι ξερω γω φλεγμονη δεν εχω ιδεα τεσπα..δημιουργιθικε και πρεπει να αφαιρεθει και βγαζει το εργαλειο...ωρε πονος...εριξα κανα 2 ΑΑΑΑΑΑ και σκεφτομουνα...γιατι να μην εχω επισκληριδιο????Μετα λεω θα με ακουνε οι γυναικες εξω και θα λενε τι της κανει καλεεε??Μετα απο αυτα δεν μπορουσα να κατσω...ελπιζω αυριο να ειμαι καλα..Πιπιτσα και εγω οτ ιδιο θεμα εχω με τα κακα..κανει τα φορμακια κιτρινα..ευτυχως που ειναι τα μεσα φορμακια και ειναι απο τα τζαμπο και δεν τα λυπαμαι..Νικη μου οτι μπορεις κανε..εγω στο γιο μου εδινα 10 και 10 λεπτα στηθος και μετα ξενο9ετσι μου ειχαν πει στο νοσοκομειο..τρομαρα τους..ετσι λεει πρεπει)δεν επαθε τπτ και πηρε οσο ειχε να παρει..Μιχαελα..ελπιζω να μην ειναι μεγαλη ζημια..και εμενα με πιανει ριγος καποιες φορες και δεν μπορω να ηρεμησω και εχω και 100 κουβερτες...κατι δεκαττα μου βγαζει αλλα λεω απο καμια κουραση θα ειναι..αα σημερα ζυγιστικα και εχω χασει αλλο ενα κιλο(ειχα συνολο7 εχασα 3 με τη γεννα και αλλο ενα τωρα)καλα παμε...χιχι..παντως πολυ βολικο πραγμα ο θηλασμος και πλεον θηλαζω οπου να ειναι τι να κανω...βαζω σεντονακι και θα παρω τωρα και ενα καλυμμα θηλασμου θα μου το φτιαξει η κοπελα που μου εκανε και το σλινκ..μια χαρα..αα απο απορηπαντικο και εγω το ΑΡΙΕΛ εχω μου το εδωσαν στο νοσοκομειο και το δοκιμασα και μου αρεσει παααρα πολυ..τι τελεια μυρωδια και πολυ πιο οικονομικο βαζει στο καπακι το βαζεις στο πλυντηριο και μια χαρα...αγω πλεον αυτο αγοραζω αυταα σας φιλω και ελπιζω ολες να κοιμηθιτε !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera koritsakia mou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

edw eimaste kai emeis!!

SHMERA GINOMASTE 2 MHNWN!!!!!!!!!!!!!!!!!APISTEYTO!!!!!!!!!!!!!

KORITSIA KAI EGW ME PRODERM TA EPLENA KAI MYRIZAN TEEEEEEEEEEEELEIAAAA!!!!!!!!!!!!

TWRA OMWS MOU TELEIWSA KAI PHRA KAI EGW NA DOKIMASW TO ARIEL!!!!!!!!MYRIZEI PARA POLY OMORFA ALLA SAN TO PRODERM DEN EINAI...DEN MYRIZEI AYTHN THN GNWSTH MWROUDILA OPWS KAI NA TO KANOYME :D:D:D:D

KALA KAI EMENA MOY TO EKAEN EXTHES AYTO ME THN PORDH.....ERIXE MIA PARA POLY DYNATH KAITROMAXE...DEN EKLAPSE APLWS PETAXTIKE APO THN TROMARA KAI EIXE MIA FATSA APORIAS...XAXAXAXAXAXAXA PETHANA STO GELIO EIXE POLY PLAKA!!!!!!!!!!

PARASKEVH MOU NA SAS ZHSEI TO MWRAKI!!!!!!!!!OLA KALA NA TOU ANE EYXOMAI!!!!!!KAI EGW OTAN PHGA NA GENISW PHGAINA GIA FYSIOLOGIKA...ALLA O MPEMPIS ERXOTAN ME TO KEFALI KATW ALLA KOITOUSE MPROSTA....OPOTE PERIMENA MPAS KAI ALLAXEI THESH KAI TELIKA ARXISE KAI EMENA NA XANEI TOUS PALMOUS TOU MOU EFERAN MPOUKALA OXYGWNOU KAI TELIKA MPHKAME KATEYTHEIAN GIA KAISARIKH!!!!!!ALLA META TO MWRAKI MOU HTAN MIA XAROULA!!!!!

AAAA KORITSIA SHMERA FEYGOUME GIA TO EKSOXIKOOOOOOOOOOOOOO AYRIO KANOUME MEGALO GLENTI GIA THN GENISH TOY MPEMPH MAS!!!!!THA SOYVLISOUME ARNAKI!!!!!!!!XAMOS THA GINEI THA ERTHEI POLYS KOSMOS....MAKARI NA MHN MAS TA XALASEI O KAIROS!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

σημερα η μπεμπα μου κοιμηθηκε 12 ωρες σεριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!τι ξεκουραση ηταν αυτη!!!ηπιε βραδινο 170μλ και κοιμηθηκε στο δευτερολεπτο!!!

ρε κοριτσια πως βαζετε τα τικερακια με την ηλικια των παιδιων?δεν μπορω να τα καταφερω :x:x:x

τιτινα μου φευγεις ε???????????αχ για πες που ειναι το εξοχικο να ερθουμε και μεις να φαμε αρνακι!!!χχχ!!!

να τον χαιρεσται τον τιγρουλι σας,να ναι γερος!!να περασετε τελειαααααααααααααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου..... πάλι εξαφανίστηκα!!!!! Τί να κάνω βρε κορίτσια???? Όταν κοιμάται ο μπέμπης προσπαθώ να κάνω καμιά δουλειά ή να κοιμηθώ κι εγώ.....

Εμάς οι τελευταίες μέρες είναι πολύ ζόρικες... πολύύ γκρίνια... κλάμα ατέλειωτο-απαρηγόρητο.... μερικές φορές ούτε η αγκαλιά μας παρηγορεί..... τρώει λιγότερο.....

Μιλήσαμε με την Παιδίατρο μας & μας στέλνει το απόγευμα για μία Καλλιέργεια Ούρων, μας είπε πως του δίνουμε πολύ γάλα κι ίσως του κάνουμε ζημιά στο στομαχάκι του.... αλλά..... ναι μεν όταν στραγγίζει το μπιμπερό του δίνουμε 30μλ. παραπάνω (βάσει των οδηγιών σου!!!!) ΟΚ.... αλλά πες μου πως μέχρι 180μλ. μπορεί να τρώει τώρα κι όχι περισσότερο!!!!!!!! Δλδ. να πάθουμε ζημιά πρώτα???? Μετά τον 4ο μήνα τα 180μλ!!!!

Ααααααχχχχ..... σκασμένη είμαι!!!! Τί σκατομάνα που είμαι γμτ??? Γιατί να ταλαιπωρείται έτσι ο μικρούλης μου??? Γιατί??? Αχ να μην του κάναμε ζημιά Παναγιά μου!!!! Δε μου χαμογελάει σήμερα.... τον παιδεύω τον μικρούλη μου..... όόόόλο κοιμάται.... και τρώει μόνο λίγο.... ανόρεκτα εντελώς!!!!

Απόψε κοιμηθήκαμε στις 5 το πρωί!!!!! Δε μπορούσαμε να τον συνεφέρουμε με τίποτα!!!!!!! Πολύύύύύύ κλάμα!!!! Κι εκεί που κοιμότανε του καλού καιρού..... ξυπνούσε με ουρλιαχτά!!!!!

Συγγνώμη που δεν σχολιάζω κορίτσια.... πρέπει να βρω έναν τρόπο να μετακινήσω το μωρό για να αρμεχτώ και πάλι..... πονάωωωωω.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουφ τα χω γραψει 2 φορες κ τις δυο με εχει πεταξει!!

Τι κανετε μανουλες!!Εμεις ειμαστε καλυτερα..ελπιζω να συνεχισουμε ετσι!!Σημερα καναμε την κυστεογραφια..ευτυχως δεν ταλαιπωρηθηκε ουτε πονεσε..αλλα τσατιστηκε γιατι τον κραταγαμε κ εκλαιγ το μαναρι μου!!Τελικα δυστυχως εχουμε μια μικρη παλινδρομηση ουρων..ευτυχως αντιμετωπιζετε κ περναει μτον καιρο..θα παρουμε αντιβιωση για αρκετο καιρο!!Λεπτομερειες την Δευτερα με το εμβολιο!!

Δευτερο νεακι!!!ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΑΛΙ ΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΗΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΡΑ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μας ηρθε κ η Σοφι η καμηλοπαρδαλη!!!Καλε τι τρελλα ειναι αυτη!!Την εχει ξεζουμισει την κακομοιρα :D:D:D:D:D:D την ζουλαει την δαγκωνει εχει ξετρελαθει!!!!!!

Πιπιτσα αν πατε για καλλιεργια να τους πεις να τον πλυνου παρα παρα πολυ καλα!!Με γαντια διαφορετικα για τον πωπο κ μετα αλλα για το πουλακι του!!!Επισης να του ςτονισεις αν δεις πως δεν το κανουν να του κατεβασουν το πουλακι κ να του το κανουν με ορο πολυ καλα και να τον σουπισουν με αποστειρωμενο πανι!!

Εμεις καναμε 5 καλλιεργιες κ ολες βγαινα με μικροβιο11Τελικα καναμε απευθειας ληψη απο την κυστη κ ηταν στειρα!!!

Οσο για το φαγητο..οντως τρωει αρκετα ο μικρουλης σου..δεν ειναι απαραιτητο παντα να του κανεις αυτα τα 30 παραπανω..εγω δε του το κανω..οταν δω οτι παει να το στραγγιξει τον σηκωνω ν αρευτει κ τοτε του κανω τα 30 ..που πειναει..μετα μπορει να μην πειναει ..κ να τα τρωει απο λαιμαργια κ να βαρυστομαχιαζει ο μπεμπης σου!!

εμενα δεν εχειφαει ποτε 210 μεχρι τωρα..μεχρι 180 κ αυτο 1-2 γευματα μεσα στη μερα κ συνηθως απο μεσημερι κ μετα!!

Χριστινιω καλα να περασετε στο εξοχικο!!!

Παρασκευη 12 ωρες ε??Τι καλα!!Εγω κ με 6-7 ευχαριστημενη θα ημουν!!θα ναι το γραμμα μου στον Αγιο Βασιλη φετος!!Ευελπιστω εως τοτε να χει κοψετο βραδινο!!

Ευακι καψονακια η μικρη ε??Κ μενα τωρα 4 μερες μου χει αλλαξει τα φωτα!!!

Οι υπολοιπες που ειστε καλε??

Φιλακιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορτσουδια μου........σημερα πηγαμε στην γιορτουλα μας...περασαμε τελεια...ακουσαμε τα ποιηματακια απο τα καμαρια μας,μας τραγουδησαν κ τον γνωστο ντουτσε :D:D:D κ στο τελος καναμε μαμαδες κ παιδακια μια κατασκευη...κοψαμε σε χαρτονι ενα περιστερι (η κυρια τους εμαθε για την ειρηνη κ τον πολεμο) κ κολησαμε στο ραμφος του ενα χαρτακι οπου καθε παιδι εγραψε (με την βοηθεια της μαμας) τι θελουμε να μας φερει το περιστερι.....ε κ το δικο μου το καμαρι τι εγραψε? :?:?:?:? ενα χοντρο ανθρωπακι :lol::lol::lol::lol: τωρα πως ακριβως το σκεφτηκε,θα σας γελασω....αυριο θα βγουμε για παρελαση

η μικρη μου παλι σημερα με ψιλολαχταρισε στην αρχη αλλα μετα γελουσα....εκει που καθοταν ηρεμη στο ριλαξ ετοιμη να κοιμηθει...παταει μια τσιριδα κ ενα κλαμα...μαυρισε το προσωπο της κ για δευτερολεπτα δεν ανεπνεε...το γνωστο που κανουν πολλα παιδακια...την σηκωσα αγκαλια,της μιλουσα κ εκεινο να κλαιει με λιγμους....ευτυχως ηρεμησε γρηγορα....μετα καταλαβα τι ειχε κανει....με το νυχι της γρατζουνισε το ρουθουνακι της κ πονεσε πολυ :cry::cry::cry: ...αν δεν εβλεπα την γρατζουνια ματωμενη ουτε που θα ηξερα γιατι εκλαιγε...πηραμε μια γευση για το τι μας περιμενει στο πρωτο εμβολιο...κοντευουν οι μερες :?:?:?χθες βραδυ επειδη την ημερα κοιμηθηκε πολλες ωρες,ηταν ορεξατη η κυρια...καναμε μπανιο κ στις 9 την εβαλα για υπνο.μεχρι της 11 ψευτοκοιμοταν αλλα δεν μουρμουριζε.οταν πηγα στις 11 για υπνο ειχε τα ματια ανοιχτα...την θηλαζω για λιγο κ ξεραθηκε...ξυπνησε στις 5.30 αλλα μου κοιμηθηκε 7 παρα κ στις 8 ξαναξυπνησε...κ σημερα κοιμοταν αρκετες ωρες...για να δουμε τι θα κανει αποψε...για την ωρα κοιμαται καλα...ειδωμεν!!!

κατερινακι περαστικα σας κ μακαρι να ειναι μικρο το κακο κ να μην ταλαιπωρειθηται αλλο...μια γλυκια αγκαλια στο μωρακι σου!!

πιπιτσα μην ατεναχωριεσαι κ μην σκεφτεσαι τετοια πραγματα...μια χαρα μανα εισαι απλα ως πρωταρα δεν μπορεις να ξερεις κ τα παντα...εδω κ εγω πολλα πραγματα τωρα τα μαθαινω...μια χαρα ειναι το μικρουλι σου...απλα μπορει να ταλαιπωρηθει λιγες μερες μεχρι να στρωσει το στομαχακι του κ συνηθησει στα λιγοτερα μλ...υπομονη κ ηρεμια!!!

παρασκευη 12 ωρες? :shock::shock::shock: πες μας το μυστικο ;););) να σας ζησει κ το μωρακι!!!

χριστινα καλα να περασετε...πιες κ ενα ποτηρακι κ για μας....ή μαλλον πολλα ποτηρακια γιατι ειμαστε κ πολλες :lol::lol::lol:

ευη περαστικα σου.......καλε τι χουι ειναι αυτο που αποκτησε το κινεζακι σου?θελει να τα βλεπει αφυψηλου η κυρια? :lol::lol::lol:

αυταααααααααα....καλα να περασετε αυριο οτι κ αν κανετε.....φιλια καλο βραδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!!!!!!!!!

Χρόνια μας Πολλά σήμερα μέρα που είναι!!!!!!!! Τί κάνετε???? Εγώ αρμέγομαι..... τί άλλο.... κι ο μπουμπούκος είναι ξαπλωμένος δίπλα μου.....

Απόψε είχαμε ένα λιγάκι περιπετειώδες βραδάκι..... λίγο μετά τις 6 το απόγευμα ήμασταν στο Ιατρκό Κέντρο που μας σύστησε η Παιδίατρος μας για την καλλιέργεια ούρων. Μας έπλυνε η κοπέλα πολύ-πολύ καλά & μας έβαλε το σακουλάκι ενώ ο μπόμπιρας καθότανε Παναγίτσα!!! Κάποια στιγμή φάγαμε κιόλας & λίγο αργότερα μας είπε ο παππούς μας 1 κολπάκι..... να του τρίψουμε την κοιλίτσα..... κι αμέσως κάναμε τσισάκια!!!! Δευτέρα απόγευμα περιμένουμε απαντήσεις.

Αργότερα, μιλώντας πάλι με την Παιδίατρο μας είπε να πεταχτούμε να δει το νινί για το μπουκωματάκι του και τις ανησυχίες του γενικότερα..... μας είπε θα περιμένουμε τ΄αποτελέσματα της καλλιέργειας μήπως υπάρχει ουρολοίμωξη αλλιώς θα πάρουμε σιροπάκι για το στομαχάκι..... προσπαθούμε να προλάβουμε την οισοφαγίτιδα.... να δούμε τελικά γιατί αυτές οι ανησυχίες στο μπέμπη..... γκρίνια.... ανορεξία.... κτλ.....

Επιστρέφουμε (αυστηρά) στα 150μλ. το ανώτερο κι αν το νινί πεινάει κι άλλο.... χαμομηλάκια ενδιάμεσα (30-50μλ. τη φορά) & να τον ξεγελάμε με πιπίλα και χαδάκια.... 3-4 μέρες θα είναι κάπως δύσκολες μέχρι να επανέλθουμε στις σωστές ποσότητες..... κι εκείνη πάντως λέει πως ίσως βαρυστομαχιάζει γι΄αυτό και γκρινιάζει τόσο πολύ!!!! Για να δούμε!!!! Από βάρος είμαστε στα 5,5 κιλάκια & μας είπε είναι πολύ καλά.... για τη μυτίτσα & το μπουκωματάκι μας είπε συνέχεια φυσιολογικό ορό, τα ακροαστικά μας είναι πεντακάθαρα & αύριο θα πάρουμε το σωληνάκι για τις μυξούλες.... να βοηθήσουμε λιγάκι τον μπέμπη γιατί μπορεί να πνίγεται κιόλας ο έρμος.... επίσκεψη δεν μας χρέωσε.... πήγαμε εκτάκτως άλλωστε....

Θα πάρουμε και για μένα μπυρίτσες χωρίς αλκοόλ.... μπορώ να πίνω 1 κάθε μέρα ή 1 ποτήρι μπύρα κανονική ή ακόμη κι ένα ποτηράκι κόκκινο κρασί..... πάντα μετά το θηλασμό.... μπας κι αυξηθεί το γάλα μου..... για στήθος βέβαια ο μπέμπης ούτε λόγος.... αλλά ας περάσει αυτή η φάση και βλέπουμε.... προς το παρόν εξυπηρετεί καλύτερα να το βγάζω με το θήλαστρο (αρκεί να προλαβαίνω γιατί σήμαερα που ήταν δύσκολη μέρα έκανα ελάχιστες αντλήσεις....) για να υπολογίζουμε και πόσο πίνει.... έχω πάντως αρκετό.... γυρνώντας από την Παιδίατρο έβγαλα 150μλ. μέσα σε λίγα λεπτά από το 1 στήθος μόνο!!!!!!!!! Αλήθεια βρε κορίτσια.... ξέρετε πόσο αντέχει το χαμομήλι το ρόφημα στο ψυγείο??? Εγώ βράζω από το πρωί για να έχω όλη μέρα.... ελπίζω να μην παθαίνει τίποτε.... μοσχοβολάει πάντως......

Αυτάάάάά......

Σήμερα θα έρθουνε τα πεθερικά, έχουνε να δούνε το νινί 3 εβδομάδες..... θα τους αφήσουμε να τον ευχαριστηθούνε να συμμαζέψει ο άντρας μου τα χαρτιά του κι εγώ να σιδερώσω.... κι έχω..... ουυυυυυυυ.... 100 πλυντήρια!!!!!! Κι ελπίζω να μπορέσουμε να κοιμηθούμε και λιγάκι μωρέ...... να ξεκουραστούμε...... αν προλάβω θάσχοληθώ λιγάκι και με τα ρούχα..... έχω τις σακούλες με τα χειμωνιάτικα μέσα στη μέση δεν έχω κάνει τίποτα...... αφού δεν ξεκολλάει ο μπέμπης από πάνω μου κι όταν κοιμάται κοιμάμαι κι εγώ..... πώς ν΄αντέξω αλλιώς????? Μα τον βάζω να ρευτεί βρε παιδιά μετά το μαμ & μου τραβάει την μπλούζα!!!!!! Μην του φύγω!!!!!!! Το μαναράκι μου!!!!!

Καλό ΠΣΚ κόρες αν δεν ξαναμπώ...... φιλιά σε μαμάδες και νινάκια!!!!!!

Ααααα..... δε σας είπα καλέέέ..... το Πτυχιάκι μου βρίσκεται στο φροντιστήριο & θα πάμε εντός της ερχόμενης εβδομάδας να το πάρουμε!!!!! Θα δω και την αγαπημένη μου Καθηγήτρια βέβαια, το Γιοβαννάκι, που από την 1η στιγμή πίστεψε στις ικανότητες & στις γνώσεις μου!!!!!!! Μάλλον πρέπει να πάω και κανένα γλυκάκι..... και για το Proficiency και για τη γέννηση του μπέμπη μου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια τι μου κανετε?μπραβο για το πτυχιο πιπιτσα..με το καλο να το παρεςι τωρα για το γαλα οπως λες ολες οι κοπελες σου το ειπαν οτι δεν κανει τοσο γαλα...περιπου καθε μηνα το μωρο ανεβαινει 30μλ ποσοστητα.δεν πειραζει θα μαθεις....ολες εχουμε κανει λαθη...τωρα για τις μπυρες αλλο ενα μεγαλο λαθος πινοντας μπυρα ειτε με αλκοολ ειτε χωρις δεν θα αυξησει την ποσοτητα σου αλλα θα" γαργαλαει" τον ουρανισκο σου.δηλ δεν θα σου κανει τιποτα δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει αυτη η νοοτροπια πινοντας μπυρα αυξανεται το γαλα....

θα παρεις βιταμινες μαγιας(οπουυ φτιαχνεται με αυτο η μπυρα)αυτο αυξανει το γαλα αλλα κανει κοιλια ρωτα μια μαια να σου πει την αναλογια...

αχ οσο για τα ξενυχτια εχει 3-4 μερες με τεντωνει η μικρη.κοιμαται 2 με 2 παρα δεν κοιμαται πιο πριν αλλα μετα ξυπναει γυρω στις 8 γιαφαγητο οκ.προχθες κοιμηθηκε 12,30 3,30 με ξυπνησε ετσι ανευ λογου και αιτιας και αν δεν την εβαζα στο στηθος δεν ηρεμουσε οχι για να φαει για να χουζουρεψει πιο πολυ και χθες το αποκορυφωμα κοιμηθηκε στις 3 και ηταν απο8 ξυπνοια δεν γκρινιαζε για φαγητο απλα δεν κοιμοταν μετα κατα τις 2 αρχισε η γκρινια γιατι νυσταζε η σκατου δοκιμασα ολους τους τροπους τιποτα δεν επιασε αφηστε και μετα με ξυπνησε 8 κλασσικα για φαγτο αλλα εχω ενα κεφαλι καζανι ημουνα και ολη μερα μονη ο αντρας μοπυ ειχε υπηρεσια το μεσημερι κοιμηθηκα παλι χαλια σχεδον καθολου κατι σπαστα μεσαωρα....ελπιζω να ειναι φαση αν και θυμαμαι και ο κωνσταντινος μου περνουσε τετοιες φασεις καθε μηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεχασα να πω για μια κοπελα που ρωτησε το στηθος συνηθιζει για το βραδυ που δεν τρωει το μωρο αν πια σε ζοριζει βγαζεις λιγο ισα ισα για να χαλαρωσουν τα στηθη και μετα με τα γευματα παλι μαθαινει αφου μετα θα δινεται μονο πρωι και βραδυ(ενδιαμεσα μπορειτε να το αντλειτε και να το αποθηκευεται)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βότανα και φυτικά συμπληρώματα για αύξηση της παραγωγής μητρικού γάλακτος

Όλες οι μαμάδες περνάμε κάποια στιγμή την κρίση του "έχω αρκετό γάλα;" όμως οι μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά, τις περισσότερες φορές δεν έχουν κανένα λόγο να χρησιμοποιήσουν συμπληρώματα για να αυξήσουν την παραγωγή τους ειδικά όταν έχουν εδραιώσει τη γαλουχία. Στην περίπτωση τώρα που το γάλα σας πραγματικά δεν είναι αρκετό, μην απελπίζεστε. Με τα κατάλληλα μέτρα μπορείτε γρήγορα να αυξήσετε την ποσότητα που παράγεται από το στήθος.

Προληπτικά δεν παίρνουμε συμπληρώματα!

Δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε κάτι που δεν έχει χαλάσει γιατί αν το προσπαθήσουμε έχουμε μεγαλύτερες πιθανότητες να το καταστρέψουμε παρά να προσφέρουμε κάτι θετικό! Έτσι εξετάζουμε αν όντως υπάρχει πρόβλημα πριν καταφύγουμε σε κάποιο φυτικό ή φαρμακευτικό σκεύασμα!

Πολύ συχνά ακούει κανείς από μητέρες, ότι αναγκάστηκαν να διακόψουν το θηλασμό γιατί δεν είχαν αρκετό γάλα για το μωρό τους. Είναι όμως γεγονός ότι, εκτός ίσως από ελάχιστες εξαιρέσεις, όλες οι γυναίκες είναι σε θέση να παράγουν αρκετό γάλα για να θρέψουν το παιδί τους.

Πολλές φορές, όταν το μωρό είναι πολύ ανήσυχο ή θέλει πολύ συχνά να πίνει στο στήθος, νομίζει η μητέρα ότι δεν παίρνει αρκετό γάλα. Ακόμα, όταν το στήθος δεν είναι πια τόσο μεγάλο όπως τις πρώτες ημέρες, αισθάνονται πολλές μητέρες ανασφαλείς και νομίζουν ότι το γάλα λιγόστεψε.

Όλα τα παραπάνω δεν είναι σίγουρα σημάδια, ότι πραγματικά έχετε λίγο γάλα. Ένα παιδί μπορεί να είναι ανήσυχο και για άλλους λόγους εκτός από την πείνα.

Τα συμπληρώματα προτείνονται κυρίως αν για κάποιο λόγο δεν έχει εδραιωθεί η γαλουχία τις πρώτες 40 μέρες, για παράδειγμα αν η μητέρα δίνει αρκετό συμπλήρωμα και θέλει να απεξαρτηθεί απ' αυτό.Τα συμπληρώματα είναι αποτελεσματικά όταν το γάλα λείπει (έχει αποδειχθεί)` αλλά μπορεί να δημιουργήσουν υπερπαραγωγή με αρκετά προβλήματα όταν το γάλα δεν λείπει.

Επίσης συχνά αλλάζουν τη γεύση του γάλακτος και μερικά μωρά δεν το θέλουν! Αυτά και διάφοροι άλλοι λόγοι μπορεί να μας οδηγήσουν μέχρι και στον αποθηλασμό, γι΄ αυτό χρειάζεται μεγάλη προσοχή.

Φυτικά συμπληρώματα

Όταν λοιπόν κρίνεται αναγκαίο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μαγιά μπύρας (brewer's yeast), τριγωνέλα (fenugreek), γαϊδουράγκαθο (blessed thistle), φύλλα σμέουρα (red raspberry leaf tea), μάραθο (fennel), απήγανο (ρυτή), μηδική (alfalfa), τσάι τσουκνίδας (nettle tea), milk thistle, goat's rue και πολλά άλλα.

Τα συμπληρώματα (ειδικά η μαγιά μπύρας) μπορούν να βοηθήσουν μόνο αν συμβαίνει το ελάχιστο ερέθισμα των 100 λεπτών ενεργού θηλασμού στο κάθε στήθος ημερησίως δηλαδή πρέπει να θηλάζει το μωρό αποτελεσματικά (10 λεπτά σε κάθε στήθος) τουλάχιστον 8 φορές τη μέρα ή να κάνει η μητέρα 8-12 αντλήσεις το 24ωρο (μάλιστα για μητέρες που δεν έχουν εδραιώσει τη γαλουχία πρέπει να γίνονται με νοσοκομειακό θήλαστρο) και η μια άντληση να είναι βραδινή μεταξύ 12 τα μεσάνυχτα και 6 το πρωί.

Προσοχή!

Τα σκευάσματα αύξησης της γαλουχίας πρέπει να χρησιμοποιούνται με πολλή προσοχή γιατί υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσουν υπερπαραγωγή που η μητέρα θα είναι δύσκολο να τη διαχειριστεί. Όταν υπάρχει υπερπαραγωγή αυξάνει ο κίνδυνος για φραγμένους γαλακτοφόρους πόρους και μαστίτιδες.

Για το μωρό η κατάσταση είναι ακόμη πιο δύσκολη! 'Όταν το γάλα είναι παραπανίσιο το μωρό τρέφεται με το γάλα που εκκρίνεται στην αρχή, το οποίο έχει περισσότερα ζάκχαρα, λιγότερα λιπαρά και λιγότερες πρωτεΐνες. Αυτό σημαίνει ότι το μωρό φουσκώνει με μη θρεπτικό γάλα, μπορεί να έχει αέρια, να κάνει συνεχώς πράσινες κενώσεις (έτσι πιθανόν το έντερο να ερεθιστεί τόσο που να κάνει και αιμορραγία (αίμα στα κακά) που μπορεί να οδηγήσει ακόμη και σε αναιμία) και να μην αναπτύσσεται κανονικά.

Φυτικές θεραπείες για προβλήματα θηλασμού

Μαγιά μπύρας

Η μαγιά της μπύρας υπάρχει σε ταμπλέτες και σε σκόνη και θα τη βρείτε στα φαρμακεία. Η δοσολογία που αναγράφεται πάνω στη συσκευασία είναι πολύ μικρή για να βοηθήσει τη γαλουχία. Για να υπάρξει αποτέλεσμα, η δοσολογία για την αύξηση της παραγωγής γάλακτος είναι 2 γραμμάρια 3 φορές τη μέρα, δηλαδή συνολικά 6 γραμμάρια το 24ωρο.

Αν βρείτε των 500 μιλιγκράμ, τότε η δοσολογία είναι 4 ταμπλέτες x 3 φορές τη μέρα (δηλ. 12 ταμπλέτες το 24ωρο). Πιο σύνηθες είναι να βρείτε των 300 μιλιγκράμ οπότε η δοσολογία είναι 7 ταμπλέτες x 3 φορές τη μέρα (21 ταμπλέτες το 24ωρο)

Η λήψη της μπορεί να διαρκέσει σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού ή των αντλήσεων αν την παίρνουμε για 2 εβδομάδες και τη σταματάμε για μία. Μετά τις 2 εβδομάδες ο οργανισμός συνηθίζει και η μαγιά δεν έχει καμία επίδραση, αν όμως διακόψουμε για μία εβδομάδα, και μετά την ξαναπάρουμε, θα αυξηθεί πάλι το γάλα.

Να σημειωθεί πως η κατανάλωση μπύρας χωρίς αλκοόλ δεν έχει καμία επίδραση στο θηλασμό εκτός αν γίνεται σε πραγματικά τεράστιες ποσότητες!

Τριγωνέλα (fenugreek)

σπόροι (θα τους βρείτε σε καταστήματα με μπαχαρικά):

Βάζουμε 1 κουταλάκι του γλυκού σε ένα φλιτζάνι νερό, το βράζουμε 4-5 λεπτά και το αφήνουμε να κρυώσει, πίνουμε το ζουμί και αν μας αρέσουν μασάμε και μερικούς σπόρους με το φαγητό ή τη σαλάτα μας!

ταμπλέτες: παίρνουμε τουλάχιστον 3 το 24ωρο για να έχουν αποτέλεσμα, (η ιδανική δόση είναι 9 ταμπλέτες ημερησίως).

Συχνά πωλείται σε συνδυασμό με το θυμάρι, προτιμήστε όμως τις κάψουλες με τριγωνέλα μόνο.

Η τριγωνέλα δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με τη μαγιά μπύρας. Αν και υπάρχουν αναφορές, δεν έχουν γίνει μελέτες όπως με τη μαγιά της μπύρας.

Η τριγωνέλα έχει μια χαρακτηριστική μυρωδιά! Αν δεν μπορείτε να τη μυρίσετε στο δέρμα σας τότε δεν λαμβάνετε αρκετή (κι ας παίρνετε 3 ταμπλέτες, 3 φορές τη μέρα). Το χειρότερο είναι ότι μετά από λίγες μέρες όλα μυρίζουν σαν παστουρμάς, ο ιδρώτας, τα ούρα, όλο το σπίτι...

Γαϊδουράγκαθο (blessed thistle)

Για να υπάρξει αποτέλεσμα χρειάζονται 3 κάψουλες, 3 φορές τη μέρα ή 20 σταγόνες βάμμα 3 φορές τη μέρα. (για το βάμμα μπορεί να διαβάσετε στις οδηγίες πως δεν είναι συμβατό με το θηλασμό αλλά η ποσότητα αλκοόλης που περιέχει είναι πολύ μικρή και δεν βλάπτει το βρέφος).

Όπως έχει φανεί ο συνδυασμός τριγωνέλας και γαϊδουράγκαθου αποδίδει καλύτερα από το να τα πάρετε το καθένα μόνο του. Το γαϊδουράγκαθο μόνο του δεν έχει επίδραση, φαίνεται όμως να βοηθά την τριγωνέλα! Η ελάχιστη δοσολογία είναι 9 και 9 ταμπλέτες. Μάλιστα μπορείτε να πάρετε παράλληλα και δομπεριδόνη (3 δισκία, 3 φορές τη μέρα).

Η τριγωνέλα μαζί με το γαϊδουράγκαθο συνήθως ενεργούν γρήγορα! Θα δείτε διαφορά από την 3η-4η μέρα χρήσης τους, υπάρχουν όμως μητέρες που διαφορά παρατήρησαν μετά τις 2-4 εβδομάδες.

Η τριγωνέλα και το γαϊδουράγκαθο φαίνεται να λειτουργούν καλύτερα τις πρώτες εβδομάδες ειδικά την πρώτη ενώ η δομπεριδόνη λειτουργεί καλύτερα μετά τις πρώτες λίγες εβδομάδες!

Απλές συνταγές

Κουάκερ

Πολλές μαμάδες έχουν δει αποτέλεσμα με το να καταναλώνουν κουάκερ! Αν λοιπόν σας αρέσει μπορείτε να το φτιάξετε απλά!

Θα χρειαστείτε 6 κουταλιές κουάκερ και γάλα όσο ένα μπωλ.

Σε κατσαρολάκι τα βράζετε μέχρι να πήξουν ανακατεύοντας συνέχεια (δεν παίρνει πολύ) και σερβίρετε είτε μέλι και κανέλα για γλυκιά εκδοχή, είτε με παρμεζάνα και μοσχοκάρυδο για αλμυρή.

Μία φορά τη μέρα είναι αρκετή!

Αφέψημα θηλασμού

25γρ Άνηθο, 25γρ Μάραθο, 25γρ Γλυκάνισο, 25γρ Τριγωνέλα, 25γρ Μελισσόχορτο Ανακατεύετε όλα τα ανωτέρω και τα φυλάτε σ’ ένα γυάλινο δοχείο. Βάζετε 1 κουταλάκι του γλυκού σε ένα φλυτζάνι με καυτό νερό και το αφήνετε για 15 λεπτά.

Μετά το σουρώνετε και είναι έτοιμο να το απολαύσετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...