Μετάβαση σε περιεχόμενο

δακρυα???


tzenakii

Recommended Posts

καλημερα!! το μωρο μου ειναι 2 μηνων κ εχει δακρυση το δεξι του ματακι 3 φορες σε 1 εβδομαδα ...

την πρωτη φορα που δακρυσε επινε γαλα.. κ εχω η τρελη η μαμα νομιζα οτι συγκινηθηκε :D

κ δακρυσε κ αλλες δυο φορες χωρις να πινει γαλα.. εψαξα να βρω τπτ στο google αλλα δεν βρηκα.

θα πρεπει μαλλον να ρωτησω την παιδιατρο αλλα θελω να ρωτησω κ εσας μηπως σας εχει τυχει? η αν ξερετε οτιδηποτε... [smilie=dontknow.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μωρακι μου ειναι 1 1/2 μηνων και το ματακι του δακρυζει συνεχεια.εχουμε αποφραξη δακρυικου πορου και η παιδιατρος μας συνεστεισε να κανουμε μασαζακι στο ματακι του.συμβαινει σε πολλα νεογνα.ρωτησε το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως το ιδιο εχουμε ακομα και τωρα που ειμαστε 8 μηνων....

μασαζακι και καμια φορα σταγονες...

τσιμπλιαζει συνεχεια εμας και τρεχει δακρυακια συχνα!!ο γιατρος μου εχει πει να μην ανυσηχω και οτι θα περασει!!!ακομα βεβαια δεν εχω δει να περναει!!!

να μιλησεις με την γιατρο σου καλητερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι ο Φίλιππος το είχε αυτό στο ένα μάτι και ο παιδίατρος μας είχε πει να κάνουμε το εξής (και διορθώθηκε το πρόβλημα σχετικά γρήγορα):

Με καθαρά εννοείται χέρια, θα πατάς με το δείκτη του χεριού σου και θα διαγράφεις τη γραμμή που πάει από την εσωτερική γωνία του ματιού μέχρι το ρουθούνι. Θα το κάνεις αυτό συνέχεια, 2-3 φορές την ημέρα, μέχρι να δεις ότι το "δάκρυσμα" θα σταματήσει εντελώς. Θα το κάνεις με αρκετή πίεση, όχι απλό χάδι. Τόσο ώστε να μην το πονέσεις. Δοκίμασέ το στον εαυτό σου πρώτα για να καταλάβεις τι εννοώ.

Μην το αμελήσεις γιατί αν δεν ανοίξει φυσιολογικά, αργότερα θα πρέπει να στο κάνει ο γιατρός, κάτι σαν μικρο-επεμβασούλα.

Να σου ζήσει! Γερό και καλότυχο να΄ναι!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...