Μετάβαση σε περιεχόμενο

6ΜΗΝΩΝ ΠΙΑ, ΚΡΕΜΕΣ, ΦΡΟΥΤΑ, ΒΑΦΤΙΣΙΑ !!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια...πρώτη γράφω; Άντε έρχεται Σαββατοκύριακο! Σήμερα είναι Φθινοπωρινή ισημερία (αρχή Φθινοπώρου). Γι αυτό έπεσε η θερμοκρασία. Η μπουμπού μου κοιμάται και είπα να σας γράψω. Έχω πρόβλημα κορίτσια...Δεν μου τρώει ούτε φρουτόκρεμα, ούτε βανίλια. Όλα της φαίνονται μία αηδία. Για να φάει 100 γραμμάρια γίνεται πόλεμος. Τι παιχνίδια, τι καραγκιοζιλίκια από παππού, γιαγιά, μαμά, μπαμπά...αφήστε που εγώ δεν μπορώ και να την πολυπλησιάσω την ώρα που τρώει γιατί με το που με βλέπει βάζει τα κλάματα και απλώνει τα χέρια της για να την πάρω...μπας και της δώσω γάλα! Επομένως προσπαθούν οι άλλοι να της δώσουν καμιά κουταλιά. Από πρώτη Οκτωβρίου αρχίζω και δουλειά 2 - 9 απογεύματα και δεν ξέρω τι να κάνω! Δεν βγαίνω αλλιώς οικονομικά. Ο παιδίατρος μου λέει πρέπει να αρχίσει να τρώει, άστη να πεινάσει και θα φάει, τι θα κάνει! Ο επιμένων νικά! Για ξένο γάλα...ούτε συζήτηση. Προτιμά να κοιμηθεί νηστική. Είχα μία ελπίδα οτι τη βανίλια θα την τρώει...τίποτα, άλλαξα και της έδωσα και Milupa και Νουνού...τα ίδια. Σήμερα πήγε και η μαμά μου για εξετάσεις και θα της τη δώσω εγώ τη φρουτόκρεμα όταν ξυπνήσει...Σιγά μη φάει! Καταστροφή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 898
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερούδια !!! γειά σου βρε Κωνσταντίνος ! μας την εσκασες πάλι ...χιχιχι ;)

Μαριτινάκι ελα να κανουμε παρέα... ουτε ο δικος μου τρώει τις στερεές --ακόμα :geek:

Επειδή το εψαξα αρκετά, αφού ειχα αγχωθεί και γω πολύ, θα σου πω το εξής : (ειδικά με τον θηλασμό) το γαλα παραμένει η πρωταρχική τροφή του παιδιού και για το 2ο εξάμηνο της ζωής του και οι στερεές ειναι συμπληρωματικές ! το 2ο εξάμηνο ειναι μια περίοδος που το παιδί πρεπει να ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ διαφορετικές τροφές (γεύσεις) και για την ακρίβεια οταν ρωτησα στο γκρουπ του Σ.Παπαβεντση μου ειπε οτι το αγχος ΜΟΥ μπορεί να οδηγήσει το παιδί ακομα και σε διατροφικές διαταραχές... γι αυτό "γραψε" το γιατρο σου που ΠΑΕΙ να σου μεταφέρει τετοιο αγχος... και στη δουλεια που θα επιστρεψεις ΑΝ θες τη γνώμη μου ή βγαλε με το θηλαστρο ή προσπαθησε να δωσεις 1 - 2 γευματα ξενο (χωρίς αγχος... κατι θα πιει σιγα σιγά και απο ξενο !).

Το μωράκι σου δεν ειναι καλά απο ανάπτυξη (κιλά-υψος) ;; μην αγχώνεσαι... εσύ κοιτα να του δινεις εστω και να γλυφει λιγο το κουταλάκι απο φρουτο, σουπα κλπ και ας μην τρωει ! απλα μην επαναπαυτείς ! θελει πολύ υπομονή και καθόλου αγχος ! α! και δοκίμασε να το ταϊσεις λιγο ΠΡΙΝ ερθει η ωρα να φάει και καλύτερα σε ήσυχο περιβάλλον και οχι με πολύ κοσμο (παπουδες/γιαγιαδες) ;) βαλτον στο καρεκλάκι του και δωστου ενα παιχνιδάκι του να ασχολείται !

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και θυμήσου : ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ και ΧΑΛΑΡΑ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Ας μου πει οποια δει την δημοσιευση και ας μην ειναι απο το ποστ αν πρεπει να ζεστανω τα χθεσινα λαχανικα που ειχα στο ψυγειο για να ταισω το μωρο η να του τα δωσω παγωμενα??? πρεπει να φαμεεεε pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε ΖΕΣΤΑΝΕ ΤΑ εστω και λιγο !!! υποψιαζομαι οτι θα το παει λιγοοοο ΤΣΙΡΛΙ το μικρό αν τα φαει κρύα... χιχιχιχι... !! καλή σας ορεξη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.Ας μου πει οποια δει την δημοσιευση και ας μην ειναι απο το ποστ αν πρεπει να ζεστανω τα χθεσινα λαχανικα που ειχα στο ψυγειο για να ταισω το μωρο η να του τα δωσω παγωμενα??? πρεπει να φαμεεεε pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeee

εννοειτε οτι τα ζεσταινουμε (οχι φουρνο μικροκυματων) απλα δεν τα ξαναβαζουμε ψυγειο οτι περισσεψει το πεταμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω Μαρακι!!! αφου δεν απαντησε καμμια, το ζεστανα και γω και ελπιζω να μην εκανα βλακεια και να μην ειναι καλο για το εντερακι του γιατι παλι σημερα ηταν μεσα στο αιμα τα κακα του :(:( μαλλον λογο πορτοκαλιου που του εδωσα προχθες.... αμαν αυτη η αλλεργια :cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εννοειτε οτι τα ζεσταινουμε (οχι φουρνο μικροκυματων) απλα δεν τα ξαναβαζουμε ψυγειο οτι περισσεψει το πεταμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hello!!!!!!!!!!!!!!!!τονια να σου ζησει το αγορι σου γερος και ευτηχισμενος!!!!!!τι νεα?βρε μαρακι τα δοντια πανε συννεφο ε!εμας εχει ψιλοσκασει το κατω αριστερα και ακομα δεν εχει ανεβει αλλα απο πρησμενα ουλα αλλο τιποτα το πουλακι μου........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirtouli αντε ρε συ ειχαν αιματακι τα κακα του? μιλησες με την παιδιατρο?εσυ προφανως λογω αλεργιας θα του δινεις αρνι αντι για μοσχαρι, ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια να σας ζησει καλοφωτισμενος ο Απολλωνας....

Σπιρτουλι εμενα παντως η γιατρος μου ειπε δωσε ολα τα φρουτα (μανγκο, ανανα, μηλα, ροδακινα κτλ) εκτος απο πορτοκαλι κ φραουλες. Ειναι τα Νο1 για αλλεργιες.

Αρχιζουμε κανονικα ολα τα φαγητα και εμεις θα βαζουμε κ κρεμμυδι κ σκορδο αν θελω μου ειπε με το κρεατακι.

καναμε το εμβολιο και ειναι πολυ ζωηρη :roll:

Ειναι 75 εκ. και 8300. Μου ειπε οτι εφοσον μπουσουλαει να την αφηνω κ ας πεφτει. Απλα να μαζεψω λιγο απιπλα κ βαζα και οτι μπορει να βρει...χαχαχ

Μα ςαφησε και μπισκοτακια να τρωμε σιγα σιγα. Αυτα τα νεα μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κρεμμυδακι βαζω για τη γευση- δεν την πειραζει καθολου- αφου το σουρωνω δεν το αλεθω-κ σκορδο αμα θελω ειπε αλλα δεν εχω βαλει απ'αυτο. αφου ειπαμε ο καθε παιδιατρος δινει διαφορετικες οδηγιες..!

Γιουλακι ο κορίτσαρος σου μεγαλωνει!!!!

κ εγω τα ζεσταινω τα λαχανικα στο κατσαρολακι την επομενη μερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχχχχχχ Γιουλακι μου εγω πρωτα εκανα την βλακεια και εδωσα και μετα μου το ειπε...... :(:( ελπιζω μονο να ηταν απο το πορτοκαλι το αιμα και οχι απο τιποτε αλλο και να μην το εχω καταλαβει και να συνεχιζω να του δινω... αλλα μιλαμε για αρκετο αιμα, φοβηθηκα οταν το ειδα γιατι μεχρι τωρα εκανε κλωστιτσες με αιμα οχι τοση ποσοτητα... :(:(

πω πω 75 ποντους??? :shock::shock::shock: τι κοριτσαρος ειναι αυτος παναγια μου!!! μπουσουλαει κιολας?? αχ το γλυκο καραμελακι!!!!

κων/νε μου ειπε κοτα, αρνι και κατσικι αν και η γαστραντερολογος ειπε πως το μοσχαρι ειναι οκ, αλλα ειπαμε με την παιδιατρο να δωσουμε αργοτερα....

τονια να σου ζησει ο μπεμπακος και παντα ευτυχισμενος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

................................................. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ !!!! χιχιχιχιχιιιιιιιιιιιιιιιιι.....

:evil::evil::evil: ααααααααα.... δεν τα παμε καθολου καλα!!! b-(b-(b-(b-(b-( [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif] [smilie=violent1.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερούδια καλημερούδια :x:x:x:x:x:x:x

εγραψα χθες την καληνύχτα μου τετοια ωρα γιατι ξυπνησε ο μικρος να πιεί γαλα και δεν ξανακοιμόταν με τι πο τα !! εχω να το ζήσω αυτό απο τον 2ο μήνα ;;; φρίκαρα σε μια στιγμή γιατί ημουν και πτώμα, αλλα τελικά ο κακομοιρακος ειχε τα ουλα του -μαλλον γιατι μασουλαγε με μανία ΟΤΙ εβρισκε- και τελικα μετα απο μια ωρα του εδωσα ντεπονακι και κοιμηθηκε αυτόματα !! ...πόσο πρεπει να πονουσε ο κακομοιρακος... :cry:

τωρα ειναι αγκαλιά μου και γκρινιάζει γιατί δεν τον αφήνω να πιασει το πληκτρολόγιο... αρα ειναι περδίκι...χιχιχιχιχιχι :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[smilie=naka.gif] φτου γαμωτο...εχασα ΚΑΙ την καληνυχτα ΚΑΙ την καλημερα...εχετε χαρη που ξυπνησε στις 9 ο μπουμπουκος μου κ χορτασαμε υπνο!τωρα θα ετοιμαστουμε για βολτουλα στα μαγαζια κ για καφεδακι.η μαμα,ο μπαμπας κ ο μπεμπεκος!!!

κ εμενα ρε μαρια τις τελευταιες μερες,μαλλον νυχτες ξυπναει πολυ συχνα..χτες με πηγε μεχρι τις 12:30 μονο ευτυχως..κ κοιμαται μονο ορθιος στην αγκαλια μου.η δοντακια η κοιλιτσα γιατι εκλαιγε κ μετα απο λιγο εριχνε κ καμια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα βρε ράνια ! και μενα κανει πριτς ! ....χχχχμμμμ... προβληματίστηκα τωρα...

εντομεταξύ τα πρωινά το εχουμε καθιερώσει πιά... απο τις 6 - 6.30 αρχίζει και στριφογυρίζει διπλα μου στο κρεβάτι (κοιμομαστε μαζί στο διπλό, αφού το εχω κολλήσει στον τοιχο) και ολο μπουσουλάει περα δώθε... κουτουλάει στην κεφάλα μου, με σπρώχνει κλπ κλπ ωσπου να το παρω αποφαση να σηκωθω... :lol: βέβαια συνεχίζει να πεφτει για υπνο απο τις 8 - 8.30 το βραδυ αλλα ΠΩΣ να την πεσω και γω εκεινη την ώρα ;;;! στη διαρκεια της ημέρας πολύ δυσκολο να κοιμηθεί πανω απο 40λεπτο ... και η μέση μου για γυρω γυρω ολοι οπως παλια ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΠΙΑ... με εγκατέλειψε !

ώι ώι....

ειχαμε μια αλλη καλή εξέλιξη ομως τις προάλλες ! ειχαμε παει στο εμπορικό κεντρο και του γυρισα το καθισμα προς τα μπρος να βλεπει (καροτσι) και ηταν ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ! μασουλαγε ενα παιχνιδάκι του, χαμογέλαγε ... ενώ παλιοτερα μετα απο λιγο αρχιζε να γκρινιαζει και να θελει χέρια !!!

μωρε μεγαλώνουν... :x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα! τι κανετε? εμεις μια χαρα, πηγα πρωι πρωι κι εφτιαξα τα μαλλια μου για μια βαφτιση που εχουμε το απογευματακι κ τωρα ηρθα σπιτι. ο μπεμπης ξυπνησε κλασικα στις 8, ηπιε το γαλατακι του και ξανακοιμηθηκε κατα τις 9. ο μπαμπας μας ειναι στην αυλη και κοβει ξυλαρακια για το τζακι μας!!! τρελαινομαι για τζακι!! περιμενω πως και πως να χειμωνιασει λιγο και να αρχισουμε να το αναβουμε!!! :D:D:D κι εμας εσκασε και το δευτερο κατω μας δοντακι χωρις να το καταλαβουμε!! καθολου γκρινιτσα το καημενο μου!! και ο γιατρος δε μας αφησε ουτε αλοιφες ουτε τιποτα... (μονο λιγο ντεπονακι ειπε σε εξαιρετικες περιπτωσεις αλλα δεν του εδωσα ποτε!).

τωρα περιμενω σε 2 βδομαδες που θα παμε παλι για εμβολιο, θα μας δωσει κι εμας επιτελους οδηγιες για σουπιτσες. γιουλακι ειμαστε ιδια ηλικια ακριβως, εσεις τρωτε ηδη μπισκοτακια κι εμεις ακομα δοκιμαζουμε το τριτο μας φρουτο!!! ειναι να αναρωτιεται κανεις για τους γιατρους με τοσο διαφορετικες αποψεις... :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστηθηκαμε καφε.3,5 ωρες!!ειχα να κατσω τοσο πολυ απο πριν μεινω εγκυος!βρηκαμε κ μια μπεμπουλα 1,5 μηνα μεγαλυτερη κ χορτασανε παιχνιδι.τι παιχνιδι δηλ,κοιτουσε το ενα το αλλο,γελουσαν και επιαναν χερακια!ερωτευτηκαν!οποτε θανα δεν σας εχουμε αναγκη.παραχωρω τη θεση μας στο σπιρτουλι.επελεξε η καρδια του,παω πασο σαν μανα!

συγνωμη μαρακι,δεν φοβασαι που κοιμαστε μαζι?μη χτυπησει,μη πεσεις πανω του?και το κυριοτερο,μη συνηθισει κ αντε να του το κοψεις μεγαλωνοντας?εμεις τον εχουμε στο δικο του δωματιο απο 15 ημερων για να μη μαθει.φοβαμαι πως ειναι δυσκολο να το κοψεις μετα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σας!!!!!!!!!!τι νεα?εμεις εδω καλα επιτελους η μερα της μπουμπους μου εφτασε!!!!τελος του μηνα εχουμε και εμβολιακι οσο για φαγητο και ζυμαρικουλι και κρεμμυδι και σκορδο και μπροκολο και γενικοτερα απο ολα τα λαχανικα που ειναι στην εποχη τους γιαουρτι και μπισκοτακια απο αρχες του μηνα ελευθερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπέρα,τι κανετε?

θελω να ρωτησω τις μανουλες που αλέθουν φρουτα...δίνουν κ πορτοκάλι στο μωρο τους ή μονο μηλο-αχλάδι-μπανανα?

εμας ενα περιεργο πραμα-τα αλεσμενα φρουτα δεν τα θελει,τ ην ετοιμη φρουτοκρεμα την τρωει κανονικα....ααααχχχχχχ το παιδι μου θελει fast food :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...