Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ,ΜΑΡΤΙΟΥ,ΑΠΡΙΛΙΟΥ 20011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν7


Recommended Posts

Νασια μου, πραγματι ετσι ειναι με τα δοντια... Αν πονεσει ενα, ζηλευουν και τα αλλα.. Εοναι νευρικο το θεμα..ρωτησα και τον οδοντιατρο...

Αναστασια μου εχει δικιο η λενα..εφοσον τρεφεσαι σαν να κανεις διαιτα, λογικο ειναι να χασεις κιλα... Ισως πρεπει να αυξησει τις θερμιδες ...

Λενα μου, αυτο το νερο για τα μωρακια λογικα θα ειναι σαν το εμφιαλωμενο... Εμεις ετσι κι αλλιως δεν πινουμε νερο απο την βρυση.. Εχουμε αυτα τα μεγαλα τα 20λιτρα μπουκαλια που τα γεμιζουμε σε πρατηρια ποσιμου νερου αλλα αν ειναι θα παρω εμφιαλωμενο για τον μικρο..

Πανηγυρακι διαβαζω?!του αγιου μαμα εχω την εντυπωση οτι ειναι 1 η 2 του σεπτεμβρη.. Εχει κι εδω μια μεγαλη εκκλησια του αγιου μαμα αλλα δεν εχω ακουσει τοσα χρονια να κανουν πανηγυρι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 907
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πραγματι ετσι ειναι με τα δοντια... Αν πονεσει ενα, ζηλευουν και τα αλλα.. Εοναι νευρικο το θεμα.

:lol::lol::lol: Δίκιο έχεις Αγγελική μου......μα όλα τώρα στην εγκυμοσύνη με βρήκαν, να φανταστείς είχα τόσο γερά δόντια που είχω να πάω σε οδοντίατρο 20 χρόνια και τώρα θα ζητάνε ρεκτιφιέ όλα μαζί μου φαίνεται!!!!!! Η γιορτή του Αγίου Μάμα είναι στις 2 Σεπτεμβρίου, εδώ υπάρχει χωριό με αυτό το όνομα και κάθε χρόνο (εδώ και πάνω από 50 χρόνια) γίνεται εμποροπανήγυρη που κρατάει μια εβδομάδα, μπορεί και παραπάνω.......γίνεται της μουρλής, μιλάμε για χιλιάδες κόσμο καθημερινά!!! Ο Άγιος Μάμας αν δεν κάνω λάθος ήταν κύπριος!

Ηλιαννάκι μου δεν νομίζω να είναι κάτι αυτά τα πονίδια που έχεις χαμηλά...ίσως ο μπέμπης παραμεγάλωσε κι έπιασε όλο τον χώρο....εεεεε κάπου πρέπει κι αυτό να τεντωθεί το καημένο οπότε σε πιέζει χαμηλά.....ρώτα και τον γιατρό σου να δούμε τί θα σου πεί.....

Τιτινάκι σπρώξε...σπρώξε ο μπέμπης θα φτάσετε στη Λάρισα...δεν νομίζεις????? :lol: Σταμάτα να σκας...θα βγεί...κάποια στιγμή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai egw ayto lew........pws tha katalavw tous ponous??????????giayto anxonomai!!!!!!voithiste kaleeeeeeeeeeeeeee..................nai nasia mou tha vgei pou tha paei!!!!!!!!!!!!!!!

katse na parw ton giatro na doume ti tha mou pei!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια μου, τωρα εισαι στον ογδοο!τι επιτρεπεται να κανεις στα δοντια?εμενα με χαλασαν στο πρωτο τριμηνο αλλα ετσι κι αλλιως τα παυσιπονα τα απλα δεν με πιανουν κι ετσι δεν επαιρνα τπτ..εκανα γαργαρες με ουζο πλωμαριου η κανενα δυνατο τσιπουρακι..οδοντιατρο πηγα στον τεταρτο μηνα και μου ειπε οτι οι γαργαρες που εκανα βλαπτουν τα ουλα!σιγα...! Ηταν ο μονος τροπος για να περασει ο πονος!

Χριστινα, εγω χθες που ειχα αιματακι και πονους μπερδευτικα..οταν πηρα τον γιατρο και μου ειπε πως αν εχω καθε μια ωρα τα πονακια να παω να με δει κι εγω του λεω εχω καθε 15-20λεπτα και μου λεει ελα αμεσως... Πανικοβληθηκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταμάτα καλέ να αγχώνεσαι.......μην ανησυχείς και θα τους καταλάβεις......σαν πόνοι περιόδου είναι μόνο πιο δυνατοί, που πάνε κι έρχονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. κάθε 10 λεπτά).....Όσο πιο πολύ αγχώνεσαι τόσο πιο πολύ εκνευρίζεσαι και τσιτώνεσαι!!! Χαλάρωσε κι άστο να έρθει όποτε θέλει....πάντως μέσα αποκλείεται να μείνει.....όσο και να αδημονείς θα έρθει μόνο όταν θα είναι η ώρα του!!!!

Αγγελική μου πήγα προχθές στον οδοντίατρο και μου έβαλε ένα προσωρινό σφράγισμα - ξέρεις εκείνο το άσπρο - κάτι είπε για απονεύρωση μετά την γέννα αν χρειαστεί τελικά που μπορεί και να μην χρειαστεί!!! Αλλά επειδή μου το σκάλισε το δόντι εκείνη την μέρα μέχρι τις 12 το βράδυ πέθανα στον πόνο...έπαιρνα κάθε 4 ώρες ντεπόν ή παναντόλ αλλά δεν με καλοέπιανε και μέσα σε μία ώρα ξαναπονούσα φρικτά....αφού έκλαιγα από τον πόνο!!!! Ααααα την ώρα που μου έκανε το σφράγισμα μου έβαλε και ένεση για να μην νιώθω αλλά όχι την κανονική....μου είπε ότι αυτή είναι πιο ελαφριά για εγκύους και διαβητικούς!!!! Άμα βάλω ούζο ή τσίπουρο θα μερακλώσω καλέ.......θα θέλω και μεζέ :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια μου, δεν το επινα το ουζακι, γαργαρα εκανα.. Βεβαια κατι πονεμενα μεσανυχτα που ξυπνουσα απο τον πονο κι επαιρνα το μπουκαλι με το ουζο, ονειρευομουν και χταποδακια και μεζεδακια κι απο ολα...

Αυτο το ασπρο το σφραγισματακι που σου εβαλε ειναι πολυ προσωρινο!θα δεις οτι θα ξεκινησει να φθειρεται λιγο λιγο..τουλαχιστον δεν θα μπαινει αερας στο νευρο και δεν θα πονας.. Αν πονεσεις ομως θελει απονευρωση το ατιμο... Λογικα σου ειπε να ξεναπας σε καμια δεκαρια μερες..μακαρι ομως να μην σε ξαναπονεσει γιατι οταν ποναμε το καταλαβαινει και το μωρο..δεν κανει να ζοριζομαστε τωρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιτινακι μην ανησυχεις, οταν θα σε πιασουν οι πονοι της γεννας θα τους καταλαβεις!!!!

εγω δε μπορουσα να παρω ανασα απο τους πονους, ουτε να μιλησω, να κουνηθω!!

ολα καλα θα πανε κ μην αγχωνεσαι, δε θα το χωνεψεις ετσι κ αλλιως!!! :lol::lol:

δεν ειναι στο χερι του, καποια στιγμη θα βγει!!

αγγελικουλα κ τι διαφορα θα εχει αραγε απο τα εμφιαλωμενα αυτο το νερο?

ισως απευθυνεται σε πιο μεγαλα παιδακια, μπορει να μην εχει αλατα μεσα κλπ

ετσι κ αλλιως τωρα θα πρεπει να το βραζεις, οποτε θα ειναι το ιδιο με τα αλλα

ειναι ακριβο?

αχ... δε μπορω να διαβαζω για δοντια.. στον ανασταση εκανα εξαγωγη τον ενα φρονιμητη γιατι ειχε σαπισει κ τωρα πρεπει να παω μια επισκεψη να δει σε τι κατασταση ειναι τα δοντια μου κ δε θελωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενα μου, 1.55€ η μπουκαλα των 1.5λιτρων.. Και φαντασου οτι ειναι καπου στα δυο ευρω η εξαδα των κανονικων εμφιαλωμενων..

Κοριτσια για γαλατα ( σε περιπτωση που δεν θηλασετε) και πανες, εχετε σκεφτει ποιας εταιριας θα χρησιμοποιησετε? εσεις που ειστε ηδη μανουλες κατι παραπανω ξερετε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

e nai ontws...pou tha paei...tha vgei mporei na kanei kai alliws??????? :P:P:P:P:P

ti trwte shmera koritsaki????????egw tis fakoules pou den efaga exthes........giammmmmmmmm giammmmmmmmmmmm!!!!!!!

egw panes pros to parwn babylio exw parei!!!!na doume pistevw pws einai poly kales!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγγελικουλα εγω δεν εχω σκεφτει ακομα για γαλα!! ΘΕΛΩ να τα καταφερω να θηλασω, με νυχια κ με δοντια!!!

αλλα για πανες, θα παρω παμπερς, ειδικα στην αρχη

στον ανασταση οι μπειμπιλινο εκαναν τρελες διαρροες οι ναννις ηταν τεραστιες κ μυριζαν πολυ τα τσισα οι λιμπερο τον ερεθιζαν μονο της λιντλ δεν δοκιμασα κ λενε οτι ειναι καλες

νομιζω οτι θα κανετε αρκετες αλλαγες μεχρι να δειτε τι βολευει τα μωρακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια μου, δεν το επινα το ουζακι, γαργαρα εκανα.. Βεβαια κατι πονεμενα μεσανυχτα που ξυπνουσα απο τον πονο κι επαιρνα το μπουκαλι με το ουζο, ονειρευομουν και χταποδακια και μεζεδακια κι απο ολα...

:lol::lol::lol: Αν κάνω γαργάρα θα θέλω να το πιώ κιόλας Αγγελική μου...ειδικά στο τσίπουρο είμαι μερακλού!!!!! Γενικά οι Χαλκιδικιώτες νομίζω είναι μερακλήδες στο τσίπουρο......δεν πίνω πολύ αλλά στην παρέα δεν χάνω ευκαιρία, όχι τώρα βέβαια!!!!! Ναι αυτό μου είπε κι ο γιατρός....το άσπρο είναι πολύ προσωρινό και ίσως χρειαστεί να ξαναπάω μέσα στον μήνα, μετά την γέννα θα δούμε τί θα κάνω, απονεύρωση ή κανονικό σφράγισμα......ωχχχχχ Παναγίτσα μου!!!! Για τα γάλατα, εγώ στην κόρη μου έπαιρνα το φριζολάκ αλλά κι αυτό σχετικό είναι.....πολλά μωράκια δεν το θέλουν ή είναι αλλεργικά ή έχουν ΓΟΠ (γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση) και ο παιδίατρος συστήνει κάτι άλλο...αυτό θα το δείς στην πορεία, το ίδιο το μωρό θα σου δείξει τί θέλει σε περίπτωση που δεν θηλάσεις!!!!

Μαϊμουδάκι μου κι εμείς με εμφιαλωμένα ζούμε εδώ.......ούτε στο μαγείρεμα δεν βάζω από την βρύση πλέον, μόνο στο βούρτσισμα των δοντιών κι αυτό με πολλές τύψεις....εδώ έχουν πρόβλημα με τους αμιαντοσωλήνες-σκοτώστρες που έχουν και ο καρκίνος (ειδικά, εκτός από όλα τα άλλα) θερίζει...... στην μικρή πάντα εμφιαλωμένο!!!!! Αυτό το νεράκι που λένε τα κορίτσια ότι είναι για μωρά ούτε κι εγώ το ξέρω.......Άσχετο, ο Λάκης ο Πυραυλάκης είναι μία μηχανή παγωτού, έρχεται κάθε χρόνο στο πανηγύρι....είναι στημένος πάντα στον κεντρικό δρόμο που περνάει μπροστά από την εκκλησία αλλά λίγο πιο κάτω από την εκκλησία και σερβίρει μια κυρία περασμένης ηλικίας με καπέλο......αποκλείεται να μην την δείς :lol::lol::lol:

Ααα και για παιδίατρο που ρωτάγαν κάποιες κοπέλες στον τοκετό......υπάρχει πάντα παιδίατρος στην κλινική όπου γεννάτε οπότε μην αγχώνεστε να βρείτε για τον τοκετό..

Όσο για τις πάνες εγώ βολεύτηκα πολύ τις πάνες βρακάκια λίμπερο όταν λίγο ξεπετάχτηκε η μπουμπού.....στην αρχή έπαιρνα τα πάμπερς αλλά δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένη γιατί είχαν διαρροές, τώρα δεν έχω αποφασίσει ακόμα, θα δώ στην πορεία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω χριστινα μου εχει pampers, nannies kai huggies! Λογικα θα παρουμε αυτες που ειναι για 2-5κιλα για αρχη.. Δεν ξερω ομως τι μαρκα να παρω..

Σημερα θα κανω χοιρινα φιλετακια με μανηταρακια και κρεμα γαλακτος και θα το συνοδεψω με ρυζι..

Λενα μου κι εγω θελω να θηλασω και θα το παλεψω με νυχια και με δοντια γιατι το μητρικο γαλα δεν συγκρινεται με τιποτα..αλλα πολλοι μου λενε οτι μπορει να μην τα καταφερω η να μην χορταινει το μωρο κτλ..

Εντωμεταξυ ισχυει αυτο που λενε οτι αν περασεις στεναχωρια η στρεσς κοβεται το γαλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλει πολύ κόπο και επιμονή ο θηλασμός Αγγελική μου αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο!!!!!!!! Εγώ έκλαιγα για μέρες που δεν κατάφερα να θηλάσω την κόρη μου......δεν είχα γάλα, δεν κατέβηκε ποτέ ίσως και από στεναχώρια δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο...μόνο αίμα έβγαινε από το στήθος μου!!! Τώρα θέλω να προσπαθήσω περισσότερο.....Μην ακούς κανέναν γιατί ο καθένας μπορεί να λέει το μακρύ του και το κοντό του, εσύ να προσπαθήσεις να θηλάσεις και να επιμένεις!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι οι πανες δε βολευουν το ιδιο ολα τα μωρα, το βλεπετε στην πορεια

νασια κ εγω φριζολακ εδινα που κ που στον ανασταση, το γενεσις αυτο προωθουσε κ μας ειχαν δωσει μια κουταρα οταν βγηκαμε

αγγελικουλα θελει υπομονη κ επιμονη ο θηλασμος, ειδικα τον πρωτο καιρο

πιστευω οτι ειναι θεμα κουρασης δικιας σου υπομονης κ στηριξης απο τα κοντινα σου προσωπα

σιγουρα θα εχεις γαλα, ολες οι γυναικες εχουν (εκτος απο πολυ σπανιες κ εξαιρετικες περιπτωσεις) ααρκει να μην ακολουθησεις τις οδηγιες που σου δινουν στα μαιευτηρια: 10' απο το ενα στηθος και 10' απο το αλλο κ να θηλαζεις απο την αρχη, μην ακους που θα σου λενε οτι δεν εχει γαλα τις 3 πρωτες μερες, μια χαρα γαλα εχεις, το πρωτογαλα, που ειναι πολυτιμο

ο θηλασμος ειδικα τον πρωτο καιρο πρεπει να ειναι ελευθερος κ ανεμποδιστος

αν θελετε μπορω να σας στειλω καποια λινκ να διαβασετε

νασια μηπως δεν καθοταν καλα η μικρη στο βυζι κ στο πληγωνε, ποιος ξερει

παντως ναι παιζει ρολο η ψυχικη κατασταση η δικια μας για την πορεια του θηλασμου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νασια μηπως δεν καθοταν καλα η μικρη στο βυζι κ στο πληγωνε, ποιος ξερει

παντως ναι παιζει ρολο η ψυχικη κατασταση η δικια μας για την πορεια του θηλασμου

Όχι ρε συ....μια χαρά το έπιανε το στήθος το γλυκάκι μου απλά δεν έβγαινε απολύτως τίποτα.......μετά την τέταρτη μέρα άρχισε να βγαίνει μόνο αίμα......αφού να φανταστείς μετά από μερικούς μήνες που χρειάστηκε να κάνω υπέρηχο στο στήθος (ευτυχώς δεν ήταν τίποτα τελικά) ο ακτινολόγος απόρησε γιατί το στήθος μου ήταν σαν γυναίκας που δεν έχει γεννήσει ποτέ.....κι εγώ είχα ήδη περάσει δύο εγκυμοσύνες μέχρι τότε (η μία σταμάτησε στον 6ο μήνα)!!!!!!!!! Τί να σου πώ....ίσως είμαι για το βιβλίο γκίνες :shock: πάντως αυτό που έβλεπα από τις άλλες κοπέλες που γεννήσαμε μαζί και είμασταν μαζί στο δωμάτιο που πάταγαν το στήθος και το γάλα πεταγόταν στον απέναντι τοίχο εγώ δεν το είχα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε κι εγώ δεν ξέρω......πιθανόν επειδή δεν ήξερα ότι δεν έβγαινε τίποτα από κεί κι εγώ εξακολουθούσα να βάζω στο στήθος την μικρή κι αυτή ρούφα ρούφα μου έσπανε αγγεία.........και την πάτησα γιατί το μωρό αυτές οι κλώσσες οι μαίες το τάιζαν με ξένο στην κλινική κι μας έλεγαν ψέματα ότι δεν τα δίνουν τίποτα.......εγώ νόμιζα ότι χορταίνει από μένα κι ήμουν περιχαρής!!!!!! Το πρώτο βράδυ όμως που βγήκαμε από την κλινική αποκαλύφθηκαν όλα κι ευτυχώς που μας είχαν δώσει και το φριζολάκ από την κλινική γιατί Κυριακή βράδυ που θα έβρισκα εγώ να ταϊσω το λεχουδάκι μου?????? Άσε....μόνο που το σκέφτομαι συγχίζομαι......τί κλάμα έχω ρίξει εγώ γι'αυτόν τον θηλασμό.....είχα και την πεθερά πάνω από το κεφάλι μου να μου λέει ότι η μάνα ξεχωρίζει από τον πατέρα μόνο από τον θηλασμό, κι αφού δεν κατάφερα να θηλάσω άρα δεν κάνω τίποτα παραπάνω από τον άντρα μου :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Επιτέλους έρχεται ο άντρας μου σήμερα!!! Θα κοιμηθώ στο σπίτι μου σαν άνθρωπος!!!

Κατερινούλα, καλή ιδέα το οινόπνευμα! Αυτό θα κάνω.

Ο αιματοκρίτης μου είναι 30. Ο γιατρός μου πάντως ποτέ δεν κοιτάει αιματοκρίτη, μόνο αιμοσφαιρίνη, σίδηρο και TIBC. Ξεκίνησα σήμερα το διπλό σίδηρο, πήρα και τα δύο χαπάκια νηστική το πρωί, ξανακοιμήθηκα και δε με ενόχλησαν καθόλου!

Αυτά που λέτε για κατσαρολάκια και νερά μου φαίνονται λίγο κινέζικα. Και να τα διαβάσω, δε θα τα συγκρατήσω. Μόνο στην πράξη θα τα μάθω, αλλιώς είναι λες και μαθαίνω Πρώτες Βοήθειες από βιβλίο! Πάντως, με τόσες προφυλάξεις και τόσα μέτρα που πρέπει να παίρνουμε, απορώ πώς επιβίωσαν τα παιδιά του αδελφού του άντρα μου και απ' τις δύο γυναίκες, που μεγάλωσαν μες στη βρώμα. Ειδικά, μόνο που σκέφτομαι ότι με την πρώτη γυναίκα περνούσαν αρκετό καιρό στο σπίτι της μάνας του και πόσο βρώμικα είναι όλα τα πιατικά, με λίγδες κολλημένες πάνω κ.λπ., καλύτερα να το έπαιρναν το νερό κατευθείαν απ' τη βρύση, χωρίς βράσιμο! Αφού πιο βρώμικο θα γινόταν άμα το έβραζαν εκεί μέσα! Και τα χαλιά που κολλάνε απ' τις σκόνες και τη βρώμα, που είχαν το μωρό και κυλιόταν και τους καναπέδες με καλύμματα που μυρίζουν... Μπλιάαααχ........ Πάντως, όπως μου έλεγε κι η μάνα μου, μια χαρά επιβίωσαν κι αυτά, και τα παιδιά που τα μεγάλωναν παλιά μέσα στα χωράφια, που τα είχαν να κοιμούνται στο χώμα και μετά πήγαιναν ιδρωμένες και βρώμικες και τα θήλαζαν. Υπήρχε και μεγάλο ποσοστό παιδικής θνησιμότητας, βέβαια, αλλά και πάλι, τα περισσότερα επιβίωσαν!!!

Τέλος πάντων, γράψατε πολλά και δε θυμάμαι τίποτα!

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...