Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ,ΜΑΡΤΙΟΥ,ΑΠΡΙΛΙΟΥ 20011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν7


Recommended Posts

τι κανετε κουκλιτσες μου???μυριαμ απο νευρα αλλο τιποτα!!!δε το συζητω!!!οι ορμονες ειναι,μην ανησυχεις, θα γεννησουμε και θα ηρεμησουμε!!!νασια μου, απο πεθερικα κι εγω ψωνισα απο σβερκο!!!!και το ιδιο εφαρμοζω κι εγω!!!!ΜΑΚΡΙΑ!!!!!και οχι αγαπημενοι βεβαια!!!

αναστασια μου, προσεχε μη μας γινεις μοντελο εγκυος!!!παρε το γιατρο σου αμεσα να σε καθοδηγησει!!!

κοριτσια μαντεψτε τι θα κανω αυριο 8-11???σωστα, ΚΑΜΠΥΛΗ για τριτη φορα!!!ελπιζω να την παλεψω!!!

σημερα βγηκα για ψωνια με τη μαμα μου και μου πηρε νυχτικακια, ρομπακια και πυτζαμουλες για το μαιευτηριο!!!ειναι πολυ γλυκα!!!πηρα και βρακακια και 2 σουτιεν θηλασμου!!!δε ξερω τι αλλο πρεπει να παρω!!!

α, κοριτσια εδω και λιγο καιρο καθε απογευμα ξαπλωνω, χαλαρωνω και βαζω στο μωρακι μου MOZART!!! to ειχα διαβασει οτι ειναι ιδανικος για μωρακια,αλλα δε το πιστευα ποσο πολυ θα αντιδρουσε!!!σα να χορευει μεσα στην κοιλια!!!δοκιμαστε το!!!συγκεκριμενα, χτυπηστε στο youtube mozart para bebes και θα σας βγαλει αμετρητα κομματια!!!

ευουλα, ηρεμησε κοριτσακι μου και μην πανικοβαλλεσαι!!!δεν βοηθα!!!ολα θα πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 907
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Vanessaki καλή επιτυχία με την καμπύλη αύριο!Τι να κάνεις για τα μωράκια μας όλα θα τα ανεχτούμε!Καλορίζικα τα ψώνια!Κ γω πήρα δυο σουτιέν θηλασμού, λίγο μεγαλύτερα γιατί λένε ότι πρήζεται το στηθος μετά τη γέννα.Πήρα κ θηλές σιλικόνης..Λογικά θα θέλουν αποστείρωση ε?Δεν έχω ακόμα αποστειρωτή.Μου έχουν πει ότι θα μου τον κάνου δώρο κ ντρέπομαι να τον ζητήσω από τώρα..

Εύη μου τι πέρασες κ συ όλο το βράδυ..Μην απογοητεύεσαι όμως!Όπως κ αν είναι τα πράγματα είσαι δυνατή κ θα τα αντιμετωπίσεις!Κ αν χρειαστεί να κάνεις καισαρικήτόσα κοριτσάκια εδώ μέσα που έχουν εμπειρία θα σε ενημερώσουν κ θα δεις οι μαμαδες γινονται ικανές να αντεπεξέλθουν όταν υπάρχει λόγος!

Πάντως μιας κ συζητάτε για τιμές εμάς εδώ στα ιδιωτικά, ξεκινάνε από 3500 σε δμάτιο με έξι κρεβάτια..κ παει λέγοντας..Πολλά δεν είναι?Πάιρνεις βέβαια κ τα επιδόματα του ικα αλλά το διάστημα των 4 μηνών που δικαιούμαστε (2 πριν κ 2 μετά τη γέννα) δεν πληρώνεσαι από τον εργοδότη οπότε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλεναδες τι να σας πω....δεν συζηταμε και τιποτα αλλο στο σπιτι...προσπαθουν να με κανουν να ηρεμησω πως ολες διαλεγουν καισαρικη γιατο φοβουνται το φυσιολογικο και τετοια...σκασιλα μουυυ..εγω την καισαρικη φοβαμαι....το ιδιο ειναι να βγαινει φυσιολογικα και το ιδιο να σε κοβουν?Αμα δεν γυρισει μεχρι την Παρασκευη δεν εχω ελπιδα το ξερω....μου ειπε πως οταν εχουμε συσπασεις τα μωρακια δεν αισθανονται καλα γιατι ειναι σαν να κλεινουμε εμεις την μυτη μας και να μην αναπνεουμε.εεε στα εμβρυα η μητρα με τις συσπασεις σταματαει να τροφοδοτει με αιμα τον ομφαλιο λωρο...και ετσι δεν παιρνουν οξυγονο και επειδη δεν αισθανονται καλα ψαχνουν να βρουν θεση να ειναι καλυτερα..να μην υποφερουν λεει...μα και εγω μεχρι εχτες επανω ενιωθα τα ποδαρακια..σημερα που κουνιεται τα αισθανομαι στο πιπι και οχι μονο αυτο ...πονανε πολυ οι κλωτσιες εκει κατω..δεν ειναι οπως οταν σπρωχνει το κεφαλι..αχχχ...τι να πω...δεν ξερεις ποτε τι σε περιμενει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πειραζει βρε Νασιουλα μου αρκει που εψαξες!!Θελω να μου πεις οταν ευκαιρήσεις...

1.αφηνουν συνοδο?

2.παιρνεις μονο για σενα πραγματα και μια αλλαξια για να φυγει το μωρο?

3.χρειαζεται πιστοποιητικό γαμου?

4.ποσα επισκεπτηρια εχουμε την ημερα?

Δεν θυμαμαι κατι αλλο να ρωτησω σε πλακωσα με πολλες εε? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε βανεσακι!παλι καμπυλη?!να δεις που στο τελος θα σου γινει συνηθεια...μακαρι να πανε ολα καλα κοριτσακι μου...

Μυριαμ, για το σουτιεν θηλασμου, μου ειπαν να παρω λιγο πιο μεγαλο γιατι κατεβαινει (μακαρι)το γαλα και φουσκωνει λιγο ακομα το στηθος...εγω πηρα ενα ασπρο προχθες.. Δυσκολευτηκα πολυ να βρω, δοκιμασα τοσα σουτιεν... Καλα, περιττο να σου πω οτι οταν τα δοκιμαζα και δεν μου εκαναν, ενιωθα σαν αγελαδα γιατι εβλεπα ποσο μεγαλα ειναι κι ομως δεν μου εκαναν..θα παω λιγο πριν γεννησω να παρω αλλα δυο..

Η ντουλαπα σου θα αργησει πολυ.. Ξεκινα να πλενεις και βαλε τα σε θηκες ... Καλα ελεγε η χριστινα μα μην τα αφησουμε για το τελος γιατι κουραζεσαι πολυ...

Νασια μου, λενε οτι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη οποτε αυτην την φορα μπορει να τα καταφερεις να θηλασεις την μικρη σου.. ..

Αναστασακι , πρεπει να τηρεις κατα γραμμα την διαιτα? αν νιωσεις οτι πεινας δεν μπορεις να ξαναφας ενα απο τα γευματα που επιτρεπονται?δεν ειναι διαιτα να χασεις κιλα απλα να προσεχεις το σακχαρο..

κοριτσια πραγματι, δυσκολο πραγμα τα πεθερικα.. Ακομα χειροτερο οταν υπαρχει και κουνιαδα στην μεση και μαλιστα συνομιλικη.. Αστα να πανε..

Α, για νυχτικα, εγω πηρα τρια απο αυτα που εχουν κουμπακια μπροστα.. Δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα κιολας γιατι δεν ειναι τι στυλ μου.. Κι εγω με την μαμα μου πηγα και τα πηρα κι αν δεν επεμενε μπορει και να μην τα επαιρνα..

Οσο για τα νευρα, δεν εχω πολλα..τουλαχιστον αυτες τις μερες... Λιγο γκρινιαζω για το ποτε θα περασουν οι μερες, οτι δεν κοιμαμαι καλα, οτι ο αντρας μου δεν λερωνει το σπιτι... Τα κλασσικα..

Α, κλασικη μουσικη δεν εχω βαλει ποτε στο μωρο να ακουσει.. Οτι του βαζω ομως του αρεσει γιατι ξεκιναει τον χορο.. Καλα μην νομιζεται οτι του βαζω lady gaga αλλα καμια μπαλαντα απο κραουνακη και νικολακοπουλου για να παρει τα δικα μου γουστα κι οχι του αντρα μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!

Ήρθε ο αντρούλης μου, γιούχου!!!!!

Μου είπε πολλά και πολύ χειρότερα από αυτά που μου έλεγε στο τηλέφωνο για την οικογένεια του αδελφού του... Πέρα από τη φρικτή ακαταστασία και τη βρωμιά, αυτοί όλοι μέρα βρίζονται και τσακώνονται (δε μιλάω για τον αδελφό που χώρισε, αλλά για τον παντρεμένο), και μάλιστα βρίστηκαν και μπροστά στον άντρα μου και τον μικρό αδελφό. Απ' ό,τι καταλάβαμε μάλλον η γυναίκα του χτυπάει το παιδί (τώρα τα γράφω και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι), το οποίο είναι δυόμιση ετών, αυτός στη μικρή μιλάει άσχημα, τη λέει "μωρή" ή "φύγε από 'δω μη σου δώσω καμία" (δεν τη χτυπάει, όμως), τη γυναίκα του τη βρίζει κανονικότατα, τι "πατσαβούρα" την είπε, τι "να σηκωθείς απ' το σπίτι και να φύγεις" του είπε αυτή, είναι χάλια η κατάσταση... Το παιδί είναι ψιλοπροβληματικό, όλη μέρα τσιρίζει, ουρλιάζει και έχει μάθει να βρίζει, σε σημείο που ένας άγνωστος του άντρα μου απ' το χωριό, του είπε μια μέρα "πώς το έχουν καταντήσει έτσι το παιδί;". Στεναχωρέθηκα πολύ, γιατί νόμιζα ότι ήταν απλά βρωμιάρα και αδιάφορη ως μητέρα. Τώρα να ξέρω και ότι το χτυπάει (μάλλον) και ότι βρίζονται και το παιδί έχει πρόβλημα είναι πολύ χειρότερο...

Αλλά όταν απλά μένεις έγκυος για να τυλίξεις το φίλο σου για να σε παντρευτεί, μετά σου μένει το παιδί και δεν ξέρεις τι να το κάνεις...

Τέλος πάντων. Μας έστειλε και δώρα η μάνα του... Για μαντέψτε!!! Σε μένα ένα ζευγάρι πυτζάμες 8 νούμερα μεγαλύτερο (το 28ο ζευγάρι πυτζάμες που μου παίρνει), ένα ζευγάρι παντόφλες για έξω, 1 νούμερο μικρότερο (το 10ο ζευγάρι παντόφλες που μου παίρνει, ενώ οι γονείς μου έχουν μαγαζί με παπούτσια!). Στον άντρα μου ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ζευγάρι κάλτσες και ΠΕΝΤΕ μποξεράκια (τα νούμερα είναι πραγματικά), ενώ απ' τις κάλτσες και τα μποξεράκια έχουν ξεχειλίσει τα συρτάρια του, βάζει και στα δικά μου και πάλι δε χωράνε πουθενά!!!!! Έλεοςςςς!!!!!!!!! Και σα να μην έφτανε αυτό, μας έστειλε και μια σακούλα με μωρουδιακά. Λοιπόοοοον.... Δύο φορμάκια κοντομάνικα, καινούρια και πολύ ωραία. Αλλά είναι για νεογέννητο. Τα κοντομάνικα θα μπορεί να τα φορέσει μες στον Νοέμβρη-Δεκέμβρη; Ένα σωρό άλλα φορμάκια τα οποία δεν κατάλαβα ποιανού είναι, είτε της εγγονής της είτε του άντρα μου, γαριασμένα, σκληρά, ξεφτισμένα και κάποια έχουν και λεκέδες... Οι ετικέτες στα περισσότερα κομμένες και δεν μπορώ να δω αν είναι βαμβακερά. Δύο σαλιάρες σκληρές σαν πέτρα. Δύο ζευγάρια σεντονάκια κεντημένα, πολύ ωραία. Ένα ζευγάρι σεντονάκια σκέτα άσπρα και γαριασμένα. Ένα ζευγάρι παιδικές, κοριτσίστικες πυτζάμες για παιδί δύο ετών. Και ένα πακέτο μωρομάντηλα (!!!!!!!!!!!!!!) άγνωστης μάρκας. Και μία σακουλίτσα με: δύο ματόχαντρα, τα οποία θα πετάξω γιατί δεν μπορώ ούτε να τα βλέπω, μία ονειροπαγίδα απαίσιου γούστου και.... εδώ γίνεται λίγο περίεργο: ένα σταυρό, μικρό, ρώσικου στυλ, με ζωγραφισμένα πάνω λουλούδια, τον οποίο μου είχε κάνει δώρο ένας μαθητής μου και τον είχα χάσει... Τώρα, άλλος σταυρός είναι αυτός που μας έστειλε, ο ίδιος είναι και μου είχε πέσει όταν πήγαμε Πάτρα, δεν ξέρω, αλλά είναι πολύ περίεργο...

Βανεσσάκι, εγώ του βάζω γενικώς κλασική μουσική, όχι μόνο Μότσαρτ, και του παίζω και πιάνο, αλλά επειδή με κουράζει, παίζω καμιά ώρα τη μέρα, αν αντέξω τόσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη μου, δεν το ηξερα αυτο για τις συσπασεις.. Κι εγω την καισαρικη φοβαμαι γιατι δεν θα μπορεσω να εχω πολυ διπλα μου την μαμα μου αλλα κι επειδη φοβαμαι τα χειρουργεια και γενικα...

Φοβαμαι κι εμενα μηπως εχει γυρισει, μου εχει καρφωθει εδω και μερες η ιδεα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια , σου εστειλε καλη προικα η πεθερα!ποιος στην χαρη σου...

Καλα οσο για την νυφη, κουνιαδα ,τι ειναι δεν ξερω ... Τι να πω???εχουν δει κι εμενα πολλα τα ματακια μου αλλα νευριαζω οταν καποιοι προσπαθουν χρονια για ενα παιδακι κι αλλοι τα εχουν και τους φερονται ετσι.. Μεγαλη αδικια αυτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι εδω για τιμες μου ειπαν οτι ειναι καπου 2600€ φυσιολογικος τοκετος και καπου 4500€ καισσαρικη.. Παιρνεις καπου 500€επιδομα τοκετου και σου δινουν και κατι απο τις κοινωνικες ασφαλισεις..τωρα δεν ξερω σε τι δωματιο σε βαζουν αλλα ο γιατρος μου εχει μονο μονοκλινα και δικλινα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax evaki mou mas thn eskase h mikrh e????????prospathise na hremiseis vre...shmasia exei nathn pareis gerh sthn aggalitsa sou mhn anxonese se parakalw.....ola kala tha pane!!!na deis pou thn paraskevh tha einai pali me ta podia panw!!!!!!!kai na mhn einai pali mhn anxonese tosa koritsia exoune genisei me kaisarikh kai lene pws shmasia eixe na einai to mwraki tous kala!!!!!!!ti allo na sou pw den xerw gia na hremhseis!!!!!!

koritsia egw phra ton giatro thl na tou pw gia ta vlastokytara.........kai mou eipe ayrio to prwi na paw na me koitaksei......kserete elenxos me daxtylo kai loipa...............axxxxxx lete na genisw ayrio????????makariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii panagitsa mou na teleiwnw!!!!!!!!!!!!!!!

anna maria egrapse pali h pethera sou....ta kalytera dwra sas esteile!!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σταματησε Αννα Μαρια σαν προχθες ηταν...θα δω πως θα παει σημερα και αν ειναι θα τον παρω αυριο....ξαπλα λογικα θα μου πει....αφου ειχα μικρη αποκοληση κι εγω κωλο δεν βαζω κατω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, άμα δε βάζεις κώλο κάτω, τι να σου πω... Είναι σπαστικό να είσαι ξαπλωμένη, τουλάχιστον ξάπλωσε στον καναπέ, διάβασε κάτι, κοίτα τηλεόραση και μην κάνεις ΚΑΘΟΛΟΥ δουλειές. Ούτε μαγείρεμα ούτε τίποτα. Ας φτιάξει ο άντρας σου κάτι, ας σας στείλει η πεθερά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε αναστασια μου!μεινε κι εσυ να ξεκουραστεις.. Εγω σημερα απο τον φοβο μου την εβγαλα σχεδον ολη μερα ξαπλα....ποσο αιμα δλδ ειχες?σταγονες η ροη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιδιως τωρα που πρεπει να μαγειρευω ειδικα για μενα?Μπα άνοστα τα κανει δεν τρώγονται!!!Εχεις δικιο δουλειες κομμενες!!!Λιγο στο σερβιετακι ειχα οπως προχθες....ρε κοριτσια νιωθω λες και γυρισε πλατη η μπεμπα και με κλωτσαει προς τα πισω....ειναι αραγε ετσι ή ειναι τιποτα συσπασεις και δεν το πηρα χαμπαρι?Δηλαδη εννοω νιωθω σαν κλωτσια κατω χαμηλα ακριβως στη μεση απο τις σαλπιγγες και νιωθω να εχει αντίκτυπο πισω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα, στις συσπάσεις πετρώνει η κοιλιά, δε νιώθεις κλωτσιές! Θα σου πούνε και τα κορίτσια που ξέρουν καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει κανα 2 ημερες μου το κανει αυτο και με προβληματισε δεν ειμαι σιγουρη τι ειναι...και χθες με επιασε και ενας γερος σφαχτης αριστερα αλλα ηρεμησα μετα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασάκι μου πάλι αίμα????? Μα δεν ξεκουράζεσαι και καθόλου βρε κοριτσάκι μου......να πάρεις τηλέφωνο τον γιατρό σου!!!! Γι'αυτά που με ρώτησες.....αν εννοείς συνοδό για τα βράδια, μόνο στην περίπτωση που έχεις κάνει καισαρική αφήνουν έναν συνοδό το πρώτο βράδυ μόνο.....αλλαξιά για το μωρό εγώ χρειάστηκα μόνο για την μέρα που φύγαμε για να μου ντύσουν το παιδί, τις άλλες μέρες της φορούσαν φορμάκια της κλινικής.......πιστοποιητικό γάμου, ταυτότητες και όλες τις εξετάσεις σου να τις έχεις μαζί σου γιατί θα σου τα ζητήσουν στάνταρ.....επισκεπτήρια νομίζω έχει δύο την μέρα, πρωί και απόγευμα δεν θυμάμαι ώρες, ο άντρας σου όμως μπορεί να είναι εκεί σχεδόν όλη μέρα εκτός από το βράδυ!!!!! Αυτά που σου λέω ίσχυαν το 2009 που γέννησα εγώ την κόρη μου, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει πολιτική τώρα αν και δεν το πιστεύω!!!

Πάω να κάνω ένα ντουζ και επανέρχομαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια, δεν ξερω να σου πω για τους πονους αλλα θυμαμαι κι εγω καπου στην βδομαδα που εισαι εσυ, ενιωθα πονους πισω..παρε καλυτερα τηλεφωνο τον γιατρο ομως..

Χριστινα, θα παρεις και την βαλιτσα αυριο μαζι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...