Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καταρρέω αλλά μ'αρέσει Νο 3!!!!!!!


Recommended Posts

MARDIO σ'ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!!!! Πού το θυμήθηκες βρε θηρίο????? Να 'σαι καλά καλό μου!!! Κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένειά σου και τις μπουμπουκίτσες σου!!!!!!!!!

Αλήθεια Τονιαντόνι μου γιόρταζες του Αγίου Αντωνίου???? Αν ναι να είσαι πολύχρονη και γερή!!!!!

Φιλάκια σε όλες τις καταρρέουσες μανουλίτσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 461
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για τις ευχες, γιορταζαν τα διδυμα, λεγονται αντωνης και θανασης. Οποτε ευχαριστω πολυ για τις ευχες και ευχομαι και σε σενα Νασια χρονια πολλα και οτι καλυτερο.

Βλεπω πολλες απουσιες τον τελευταιο καιρο και υποθετω πως δεν καταρρεεται πλεον οποτε αυτο ειναι ευχαριστο. Εμεις αν εξαιρεσει κανεις τον υπνο που ειναι σκετο μαρτυριο κατα τα αλλα ειμαστε μια χαρα. Εγω ειμαι ποτε στα πανω μου και ποτε στα κατω μου ομως το παλευω οπως φανταζομαι ολες μας. Αλλες φορες προσπαθω να φιλοσοφησω τη ζωη μου οποτε ειμαι μαλλον καλα.

Σκεφτομαι πολλες φορες πως ενω ξεκινησα νωρις να κανω οικογενεια με την εννοια οτι παντρευτηκα μικρη ολα τα αλλα ηρθαν αναποδα, με καθυστερηση και κοπο και ακομα και τωρα εστι ειναι. Θα μου πεις βεβαια δεν σου φταιει κανεις που εσυ αργησες να παρεις καποιες αποφασεις στη ζωη σου. Σωστα, μα ελα που οταν γυρνας πισω και τα σκεφτεσαι και αναρωτιεσαι πως θα ηταν ολη σου η ζωη αν καποια πραγματα ειχαν γινει στην ωρα τους σου ρχεται μια τρελα.

Δεν βαριεσαι ποτε δεν ειναι αργα ετσι???

Φιλια σε ολες και καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νοιωθω, νομιζω... πως καπου εχω κανει λαθος με τα παιδια.Παντα προσπαθουσα να διαβαζω διαφορα, να προσπαθω να δωσω το καλυτερο , ομως νομιζω πως κατι δεν εχω κανει καλα πια. Κατα καιρους εχω προσπαθησει να κανω διαφορα ομως μαλλον δεν ειμαι σταθερη στις αποφασεις μου οποτε τελικα δεν εχω το επιθυμητο αποτελεσμα. Ισως φταει που λειπω και απο το σπιτι αρκετες ωρες και αλλοι αναλαμβανουν την φροντιδα των παιδιων. Αλλα μαλλον ειναι παλι λαθος να ριχνω τα δικα μου λαθη στους αλλους. Λαχταρισα αυτα τα παιδια οσο τιποτα στη ζωη μου και τελικα μαλλον δεν ειμαι οτι καλυτερο για αυτα......

Ως μανα εχω μαλλον τελικα αποτυχει, πιθανον και ως ανθρωπος !!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τόνια μου όλοι κάνουμε καθημερινά λάθη ως γονείς

και ειδικά εμείς που δουλεύουμε πολύ νιώθουμε συνεχώς τύψεις...

αλλά πρέπει να βγεις από αυτό το τρυπάκι στο οποίο έχεις μπει

γιατί δεν θα σε βγάλει σε καλό!!!

πίστεψέ με , για όλες μας είναι μέρες που νιώθουμε έτσι

και εγώ προσωπικά νιώθω συνεχώς τύψεις που δουλεύω και ότι δεν περνάω

πολύ χρόνο με τη μικρή κ ότι την κρατάει μια άλλη γυναίκα

που κάνει κ αυτή-κατ'εμένα-πολλά λάθη στη διαπαιδαγώγηση της μικρής

και που εγω λέω ότι δεν θα τα έκανα

αλλά ίσως κ εγώ κάποια στιγμή να κάνω κάποιο από αυτά!!!

θέλω με όλα αυτά να σου πω ότι η ζωή δεν είναι εύκολη!!

η θα σηκώσεις ψηλά το κεφάλι,θα σφίξεις τα δόντια

και θα κάνεις αυτό που μπορείς και αυτό που αντέχει το σώμα σου

ή θα πέφτεις συνέχεια σε αυτόν τον φαύλο κύκλο...

είσαι μια πολύ καλή μαμά που έχει 3 αγγελούδια,

τα οποία θα ήθελαν να έχουν πιο πολύ τη μαμά τους

αλλά στη σημερινή ζωή δεν είναι εύκολο να τα φέρεις βόλτα με τον ένα μόνο να δουλεύει.

προσπαθησε να περνάς όσο καταφέρνεις χρόνο μαζί τους

αλλά αν κάποια στιγμή δεν τα καταφέρεις, μην απογοητεύεσαι...

την αγάπη σου την νιώθουν κ την ξέρουν.

κ λάθος να κάνεις,δεν αναιρείται αυτή η αγάπη...

και καταλαβαίνουν πολλά περισσότερα από όσο νομίζεις..

ξέρουν αν κ μικρά ότι για αυτά μοχθείς κ πόσο πολύ τα αγαπάς.

μην το βάζεις κάτω!δεν είσαι μόνη σου!!

να είναι καλά τα παιδάκια σου πάνω από όλα!!!

και ας έχουν μια μαμά που είναι πάνω από όλα άνθρωπος

και κάποιες στιγμές έχει δικαίωμα να καταρρέει κ αυτή!!!!

συγγνώμη για το θάρρος..είναι πράγματα που έχω στο μυαλο μου

και προσπαθώ κ εγώ να με κρατάνε όρθια και λογική!!!

χρόνια πολλά σε όσους και όσες γιόρταζαν,

εμείς είμαστε μια χαρά απλά έχει πέσει πολλή δουλειά κ τρέχω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Καλυψώ με κάλυψε στις σκέψεις μου.Tonia γερά με τσαμπουκά...(Αλήθεια πως είναι το όνομά σου αφού δεν είναι Αντωνία;)Και αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις;Από περιέργεια και μόνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.......

εννοείται ότι καταρρέω ακόμα!!!!!!!! Ούτε να φτύσω δεν προλαβαίνω......η μπέμπα γκρίνια και η Μαρία ζημιές και αταξίες!!!!! Τίποτα δεν έχει αφήσει όρθιο μέσα στο σπίτι!!!!!!!!

Τονιαντόνι μου όλες οι μανούλες λίγο πολύ τις ίδιες ανησυχίες έχουμε.......κουράγιο κορίτσι μου.....αχχχχχ μου τα΄λεγε η μάνα μου, δεν μεγαλώνουν εύκολα τα παιδιά και κανένας δεν γεννιέται μαθημένος γονιός, όλοι στην πορεία μαθαίνουμε!!!!!!! Και δυστυχώς η ζωή μας έχει γίνει υπερβολικά δύσκολη!!!!!!!!!!

Κορίτσια βαστάτε γεράααααααααααααααααα........

Φιλάκια!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες για το κουραγιο που μου δινεται ειναι φορες που χρειαζεται να τα ακουμε απο καπου αλλου. Καλυψω δεν σε παρεξηγω για οσα εγραψες ισα-ισα σε ευχαριστω απο καρδιας για τα λογια καρδιας.

Μαδριο το ονομα μου ειναι τζενη και ειμαι 38 χρονων. Μαλλον ειμαι η μεγαλυτερη απο ολες ετσι? Ρωτας γιατι πολλες φορες λεω οτι θα ηθελα να ημουν πιο νεα ?? Το λεω γιατι ολα τα πραγματα στη ζωη μου με ελαχιστες εξαιρεσεις τα εκανα αναποδα και αργα. Παρολο που παντρευτηκα μικρη καναμε παιδια αργα αρχικα γιατι σπουδαζα και μετα γιατι δεν μπορουσαμε. Τωρα γυριζω πισω ατο πανεπιστημιο για αλλαγη καριερας κατι που θα επρεπε ή μαλλον θα μπορουσα να ειχα κανει καμποσα χρονια νωριτερα. Στα 22 μου ομως πιστευα πως ολα ηταν εφικτα και πως ειχα ολη τη ζωη μπροστα μου λες και ο χρονος θα με περιμενε. Αγαπητη μου δεν σημαινει παντα πως επειδη θελουμε κατι αυτο θα ερθει μονο του ή οταν εμεις το θελουμε. Το κανουμε για παιδια ηταν για εμας οταν το αποφασησαμε ονειρο, ενα ονειρο που οταν εγινε πραγματικοτητα σταματησε και ο χρονος, μα δεν σταματησε πραγματικα κυλουσε αμειλικτα.

Τελοσπαντων τωρα σκεφτομαι πως θα τα καταφερω ολα μα θαρρω πως θα τα καταφερω γιατι νοιωθω σαν να βγηκα απο το ληθαργο.

Καλημερα σε ολες να εχετε μια υπεροχη ΚΥΡΙΑΚΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζένη σε ρώτησα για την ηλικία γιατί τα γράφεις πολύ ωραία και "ψαγμένα" οπότε θεώρησα ότι είχες κάποιες παραπάνω εμπειρίες από τις υπόλοιπες.Αλλά μια φορά έγραψες έκανα παιδιά μικρή και με μπέρδεψες.Μια χαρά είσαι δυναμική μαμά,εργαζόμενη και σύζυγος μη σε παίρνει από κάτω.

Εγώ είμαι η Μαρία και είμαι 31.Και κάνω και γω τώρα μεταπτυχιακές σπουδές στο ανοικτό πανεπιστήμιο.Αλήθεια εσύ τι στροφή κάνεις στα επαγγελματικά που μας είπες οτι σπουδάζεις;Είχα την αίσθηση ότι είσαι νοσηλεύτρια ή λάθος θυμάμαι.Εγώ είμαι λογίστρια σε ιδιωτική εταιρία αλλά αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα θελα να μαι δασκάλα ή νηπιαγωγός ή βρεφονηπιοκόμος κάτι να χει σχέση με παιδιά.Σου εύχομαι τα ονειρα σου να γινουν πραγματικότητα και θα γίνουν γιατί είσαι αρκετά δυναμική πιστεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και σου ευχομαι και εσενα να πανε ολα καλα με τις σπουδες και τη δουλεια. Πραγματι καλα καταλαβες ειμαι νοσηλευτρια σε δημοσιο νοσοκομειο- τρομαρα μου-, ομως επιστρεφω στα πανεπιστημιο και θα κανω οικονομικα, δευτερο πτυχιο κανονικα απο την αρχη. Οσον αφορα τα παιδια μαλλον θα εχεις καταλαβει λαθος διοτι παιδια εκανα μεγαλη στα διδυμα ημουν ηδη 33. Απλα παντρευτηκα πολυ μικρη στα 22 αλλα στην αρχη δεν θελαμε παιδια και μετα που θελαμε δεν μπορουσαμε να κανουμε. Δεν βαριεσαι ομως ολα γινονται τελικα. Καλιο αργα παρα ποτε, σωστα?? Ψαγμενη δεν νομιζω πως ειμαι, απλα γραφω τις σκεψεις και τις ανυσηχιες μου ελευθερα. Και εγω παντως νηπιαγωγος θα ηθελα να γινω μα δυστηχως δεν μου εκατσε οσο και αν το επιδιωξα. Και μου λεγε ο μπαμπας μου οταν ημουν μικρη δασκαλιστα να γινεις πουλακι μου αλλα που μυαλο τοτε χα, χα, χα :D . Τωρα θα ειχα γλυτωσει απο πολλα βασανα.

Θα μου πεις θα ασχοληθεις τωρα οταν και αν και εφοσον τελειωσεις με τα οικονομικα??? Ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει αγαπητη μου και οι καιροι ειναι δυσκολοι και πονηροι.

Αυτα τα ολιγα οπως παντα προσπαθω να βαλω τον μικρο για υμπνο που δεν κοιμαται με τιποτα καθε βραδυ με εχει πεθανει το ατιμο.

Καλε οι αλλες που χαθηκατε??? στο τελος θα γραφω στον εαυτο μου ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ!

Φιλια σε ολες και καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Τζένη για τις σπουδές αν και με τα οικονομικά που διάλεξες δεν έχουν και πολλές δυνατότητες απασχόλησης πλέον.Να μου πεις πιο επάγγελμα έχει πια εδώ που φτάσαμε.Αλλά αφού έχεις τη δουλειά σου δε πειράζει,κάνεις και το κέφι σου.Αλήθεια γράψε μας λίγα παραπάνω για σένα (αν θες φυσικά).Τα δίδυμα είναι τα μεγάλα σου παιδάκια;Ήρθαν με εξωσωματική;Δυσκολεύτηκες;Το επόμενο ήρθε φυσιολογικά;Δεν έχεις και tickerakia και δε ξέρω τις ηλικίες τους.Εγώ τα κοριτσάκια μου τα έχω από τη πρώτη επιτυχημένη εξωσωματική και θα ήθελα κάποια στιγμή να κάνω άλλο ένα παιδάκι.Αλλά προς το παρόν ο άντρας μου δε θέλει,φοβάται έτσι όπως έχει η κατάσταση με τα οικονομικά ότι δε θα έχουμε να τους προσφέρουμε το κάτι παραπάνω.Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι ένα παιδί παραπάνω δε θα κάνει τη μεγάλη διαφορά.Δε θέλω να κλείσει ο κύκλος μου με μια εγκυμοσύνη,θέλω να το ξαναζήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα διδυμα ηρθαν μετα την πρωτη εξωσωματικη και εμενα και ειναι 5,5 χρονων. Ο μικρος ειναι 2 χρονων και ηρθε μονος του χωρις παρεμβαση. Η αληθεια ειναι πως αυτη την εγκυμοσυνη την ευχαριστηθηκα παρα πολυ παρολο που ειχα και τα αλλα 2. Και εγω ηθελα και θελω και αλλο ενα παιδακι. Μου αρεσουν τοσο πολυ τα παιδια, η εγκυμοσυνη, ο θηλασμος ολα. Δυστηχως ισως να μην ξανασταθω τυχερη και βεβαια δεν προκειται να ξαναμπω σε διαδικασια εξωσωματικης πλεον εχοντας δηλαδη ηδη 3 παιδια. Αν βεβαια ερθει μονο του ειναι καλοδεχουμενο. Για αυτο λοιπον σε καταλαβαινω απολυτα και σου ευχομαι με ολη μου την καρδια να αποκτησεις και εσυ αλλο ενα παιδακι. Η αληθεια ειναι πως οσο ειναι μικρα τα εξοδα ειναι σχετικα λιγα , ομως μεγαλωνοντας χρειαζονται και αυτα αλλα πραγματα . Ο θεος ομως ειναι μεγαλος και δεν πρεπει να απογοητευομαστε και να σχεδιαζουμε τη ζωη μας με μονο γνωμονα το οικονομικο. Σιγουρα και εμεις δεν ειμαστε οπως ημασταν με τα 2 παιδια και πριν ξεκινησει η κριση και η μειωση των μισθων και ολα τα σχετικα ομως δεν πειναμε κιολας. Δοξα το θεο ολα καλα μας πανε.

Οσον αφορα τις σπουδες που λες για την επαγγελματικη αποκατασταση , δεν το κανω για αυτο αλλα για γιατι το θελω, θελω να εμπλουτισω τις γνωσεις μου. Τωρα αν μου χρησιμευσουν πουθενα δεν το ξερω, ουτε και τι θα κανω σε μερικα χρονια πλεον ξερω. Και δεν νομιζω οτι με απασχολει πλεον. Προτιμω να σκεφτομαι το σημερα, να ειμαστε καλα, να διασκεδαζουμε, να γελαμε, να παιζουμε....,να χαιρομαστε τη ζωη.

Αυτα τα ολιγα . Ουφ μιζεριασαμε παλι. Αντε καλο βραδυ σε ολες τις απανταχου καταρρεουσες και μη μανουλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσουν Τζένη μου τα κουκλιά σου!Έχουν την ιδανική διαφορά ηλικίας για μένα.Αχ θα θελα και γω να ερχόταν ένα μπεμπάκι φυσιολογικά και να μη ξαναμπώ στη διαδικασία της εξωσωματικής,παρόλο που δε με κούρασε αφού πέτυχε με τη πρώτη και δε χρειάστηκε να πάρω τόσα πολλά φάρμακα.Ο άντρας μου βέβαια δε θέλει ακόμα λέει όταν πάνε 3 χρονών το συζητάμε.

Μπράβο και για τις σπουδές ότι μαθαίνεις καλό είναι,αυτής της άποψης είμαι.Αν και μεγαλώνοντας τα διαβάσματα γίνονται βραχνάς.Τώρα με το μεταπτυχιακό και τα ζουζούνια έχω στριμωχτεί αρκετά.Αλλά ήθελα να το κάνω.Έκανα 7 χρόνια αιτήσεις και με πήραν την ημέρα που έμαθα ότι είμαι εγκυος!Όλα τα καλά μαζί..χι χι.

Έτσι να στε πάντα να γελάτε να παίζετε και να διασκεδάζετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου καταλαβαινω τις δυσκολιες με παιδια και διαβασμα και αν δουλευεις κιολας θα ειναι ακομα πιο δυσκολα ομως κανε υπομονη. Επειδη καταλαβαινω πως νοιωθεις σου ευχομαι με ολη μου την ψυχη να σου ερθει και εσενα ενα παιδακι φυσιολογικα. Εμεις το ειχαμε πλεον βγαλει αυτο απο το μυαλο μας και οταν ηρθε δεν το πιστευαμε. Εκεινη μαλιστα την εποχη ειχα μαστορους στο σπιτι και ημουνα ενα πτωμα. ΦΑντασου ειχα 3 μερες αιμα και νομιζα πως ηταν περιοδος και οταν εκανα το τεστ και βγηκε θετικο δεν το πιστευα. Εκανα 3 τεστ και 2 χοριακες για να το πιστεψω. Βγαλτο απο το μυαλο σου κανε τη ζωη σου και μπορει να ερεθι εκει που δεν περημενεις.Εξαλου η ζωη ειναι γεματη εκπληξεις.

Καποτε σκεφτομουν και εγω να κανω μεταπτυχιακο ομως τα πραγματα στη νοσηλευτικη ειναι πολυ περιορισμενα και τωρα πλεον αυτος ο κλαδος δεν με ενδιαφερει, χορτασα, ευχαριστω. Εσυ τι ακριβως κανεις στο ανοιχτο πανεπιστημιο??? Απο τη Ροδο εισαι ή ειστε εκει για δουλεια? Αν και πολυ σε ζηλευω που δεν ζεις στη ζουγκλα που λεγεται Αθηνα. Τουλαχστον τα παιδια σου μεγαλωνουν σε ανθρωπινο περιβαλλον. Αυτα προς το παρον καληνυχτα και καλο κουραγιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από Ρόδο είμαι.Σπόυδασα 4 χρονια Σαλόνικα και ξαναγύρησα.Ο άντρας μου είναι Αθηναίος αλλά τον κατάφερα και ήρθε Ρόδο.Βέβαια δεν έχει τακτοποιηθεί ακόμα καλά επαγγελματικά αλλά το παλεύει.Μεταπτυχιακό κάνω στη Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων.Το πρώτο μου πτυχίο είναι οικονομικά.Δε λέω κουράζομαι αλλά νιώθω και περήφανη ώρες ώρες που τα καταφέρνω.Ξεφεύγει και λίγο το μυαλό από τα καθημερινά με το διάβασμα.

Αχ τι ωραία έκπληξη που σας έκανε το τρίτο σας ζουζούνι,μακάρι να γινόταν κάτι τέτοιο και σε μας.Και γω σίγουρα δε θα το πίστευα ότι μπορεί να συμβεί έτσι φυσιολογικά αφού προ εξωσωματικής προσπαθούσαμε εντατικά 2 χρόνια και τίποτα.

Για να δουμε αν και η δική μας ζωή κρύβει εκπλήξεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου και βεβαια να εισαι περηφανη για τον εαυτο σου και να διεκδηκεις και να παλευεις για αυτο που θελεις. Μια χαρα κανατε και δεν μεινατε εδω αλλα εγκατασταθηκατε εκει. Νομιζεις πως εδω ειναι καλυτερα επεγγελματικα τα πραγματα? Εκτος αν ειχε κατι καλο απο πριν και το εγκατελειψε. Αν και παλι τιποτα δεν αξιζει περισσοτερο απο την οικογενεια και την γαληνη που σου προσφερει η επαρχια. Πραγματικα σας ζηλευω αλλα ο δικος μου συζηγος δεν φευγει με τιποτα. Οσον αφορα την εκπληξη που λες θα σου πω πως εμεις προσπαθουσαμε τουλαχιστον 5 χρονια για να μην πω και παραπανω και το ειχαμε πλεον σιγουρο οτι δεν κανουμε φυσιολογικα παιδια παρολο που σοβαρος λογος δεν υπηρχε ποτε, παρα μονο μικροπροβληματα και για αυτο ισως τα καταφεραμε με την πρωτη εξωσωματικη. Δεν ξερω τι να πω πιστευω ομως πως οταν καποιος θελει κατι πολυ στο τελος το πετυχαινει με τον ενα ή τον αλλο τροπο. Οποτε αγαπητη μου αν πραγματι το θελεις τοσο πολυ δεν εχεις παρα να προσπαθησεις. Αληθεια πως τα πανε οι μικρες μεταξυ τους? Εχεις καποιον να σε βοηθαει ή τα παλευεις ολα μονη σου?

Οι υπολοιπες που εισαστε καλε :!::!::!::?::?::?:

Ζητε :?::?:

Καλυψω πως τα πατε εισαστε καλα??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζένη μου φαίνεται καταχραστηκαμε το θέμα με τα προσωπικά μας...χι χι...Αχ τι ωραία που τα περιγράφεις.Οι ζουζούνες μου είναι η μια πιο αναπτυγμένη πό την άλλη.Και δεν εννοώ σωματική ανάπτυξη κάθε άλλο.Είναι μικροσκοπική αλλά τρέχει παίζει μιλάει.Η άλλη είναι πιο βαριά και σωματικά και σα χαρακτήρας,δε περπατάει ακόμα εκτός να την βοηθάμε και η αλήθεια έχουμε αρχίσει να το σκεφτόμαστε αν πρέπει να κάνουμε κάτι για΄αυτό.Ο γιατρός λέει ότι όλα καλά με ισχύα και πέλματα αλλά είναι το παιδί τεμπέλικο.Για να δούμε την άλλη βδομάδα θα μαστε 17 μηνών.Κατά τα άλλα μια θα τσακώνονται μια θα κάνουν αγκαλίτσες.Σε γενικές γραμμές πάντως αγαπημένες είναι αν και σκοτώνονται ποια θα πρωτοκλέψει τη προσοχή μας...Έχω τη μαμά μου και έρχεται τα απογεύματα και κάνω καμιά δουλειά γιατί πρωινά δουλεύω και τις έχουμε παιδικό σταθμό από ενός έτους.

Αλήθεια που χάθηκαν τα άλλα κορίτσια;;;Καλυψώ,Νάσια,Λένα;;;Μόνες μας θα βγάζουμε τα σωψυχα μας;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις ειμαστε παλι αρρωστοι, την τυχη μου μεσα. Ξεκινησε ο θανος το Σαββατο με βηχα εντονο και σημερα ο μικρος βηχα και πυρετο. Τους πηγα στον γιατρο και εχουν ακροαστικα και ο μικρος μεσα σε 12 ωρες εχει ηδη γεμισει. Οποτε αρχισαμε αντιβιωση, σταγονες, εισπνοες κλπ. Αποψε θα ειμαι σε επιφυλακη ολη νυχτα με τον μικρο μπας και γλυτωσουμε τα νοσοκομεια παλι. Εγω αυριο δουλευω, τα παιδια δεν εχουν σχολειο αστα να πανε . Και εχω μια νυστα αλλο πραμα.

Αυτα τα ολιγα για σημερα να δουμε πως θα ξημερωσει ο Θεος τη μερα.

Μαρια μην νομιζεις και τα δικα μου καπως ετσι ειναι μαζι δεν κανουνε και χωρια δεν μπορουνε. Εκει τσακωνονται, εκει τα ξαναβρισκουν. Ασε που εχουν και κοινο εχθρο τον μικρο που δεν τον θελουν με τιποτα στα παιχνηδια τους και γινεται το ελα να δεις και εγω στη μεση κανω τον διαιτητη και τις αρπαζω απο ολους.Αστα να πανε οσο πιο μικρα τοσο πιο καλα. Παντως αν θες την γνωμη μου για την μικρη μηπως να την πας σε κανενα νευρολογο να εισαι σιγουρη οτι ολα ειναι καλα? Συγγνωμη που στο λεω αλλα εγω φοβαμαι με τα παιδια τοσο πολυ που τρεχω με το παραμικρο. Ειμαι υπερβολικη πολλες φορες το ξερω. Αυτα παω να κοιμισω το θηριο και να ετοιμαστω για την ολονυχτια.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Τζένη μου περαστικά σας,τι τραβάς και συ...Νευρολόγο λες ε;Γιατι εμεις σκεφτόμασταν ορθοπεδικό.Περπατάει όμως αμα την κρατάμε και κανει 2-3 βήματα αν τη σηκωσουμε να πάει από το έναν στο άλλο.Μόνη της σηκώνεται μόνο όταν κρατάει καναπέ,καρέκλα,τοίχο.Σκαρφαλώνει καναπέ και τραπεζάκι ανεβαινει και μπουσουλώντας σκάλες και περπατάει στα γόνατα όχι με μπουσουλημα.Λέμε να δούμε μέχρι το καλοκαίρι και αν δεν να αρχίσουμε το ψάξιμο.Ουφ ελπίζω να μην είναι κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

Μπηκα σφηνα (η ασχετη) στην παρεα σας γιατι εχω τρομερη αναγκη απο την εμπειρια σας κ τις συμβουλες σας!

Εχω 2 κοριτσακια διδυμα 10 μηνων και εχουμε τρομερο θεμα με τον υπνο!!!!

Δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθουν μονες τους στα κρεβατια τους....Η μια θελει να κοιμαται αγκαλια κ η αλλη στο καρεκλακι του αυτοκινητου κ να την κουναω!!!!

Εχω πελαγωσει....δεν μπορω να τις κοιμησω μονη μου με τιποτα!!!!! Οσες φορες προσπαθησα να τις βαλω στο κρεβατι τους για να κανω μια αρχη εκπαιδευσης τα εκανα σαλατα.....Φυσικα το αποτελεσμα ειναι να εχω ολη μερα 2 μωρα στην τσιτα απο την αυπνια.......

Χανω την υπομονη μου λογω κουρασης και απογοητευομαι.....Τι να κανω;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την διδυμομανούλα!Καταρχήν ψυχραιμία.Θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις την εκπαιδευση υπνου.Που σημαίνει.Κάνουν μπάνιο πίνουν το γαλατάκι τους κατά τις 21,00(ή όποτε νομίζεις εσυ ότι είναι καλή ώρα για να μάθουν).Τις βαζεις στα κρεβατάκια τους βγαίνεις από το δωμάτιο κλείνεις την πόρτα τις αφήνεις εκεί να κλαινε ή να μουρμουράνε για ένα 5λεπτο.Κάνεις την καρδιά σου πέτρα και στο 5λεπτο την πρωτη μερα ξαναπας μέσα.Δεν τις σηκώνεις,τις ξαναξαπλώνεις αν είναι όρθιες και ξαναβγαίνεις από το δωμάτιο.Τις αφήνεις 10 λεπτά μετά και ας σκούζουν.Ξαναμπαίνεις τις ξανακατεβάζεις και φεύγεις.Θα το επαναλάβεις αυτό για κάποιες μέρες ώσπου θα δεις ότι μέσα στη βδομάδα ο χρόνος κλάμματος μειώνεται και κοιμούνται στο τεταρτο πανω.Εμεις το εφαρμοσαμε αυτό από 7-8 μηνών και δουλευει ρολόι.Τώρα κάθονται στα κρεβάτια τους και μπορεί να μην κοιμηθούν και αμέσως να παίζουν με κουκλάκια που έχουν μέσα οι κούνιες.Το δωμάτιο να έχει ένα φωτάκι νυκτός να είναι ζεστό.Και μέσα στη μέρα μην τις αφήνεις να κοιμούνται πολλές ώρες.Ένα δύωρο το μεσημεράκι είναι αρκετο να πάρουν δυνάμεις.Ξέρω σα στρατιωτική πειθαρχία ακούγεται αλλά ακολουθησέ το και θα βρείτε την υγεία σας και συ και ο άντρας σου και τα μικρα θα αποκτήσουν πρόγραμμα.Και πιστεψε με εμενα ειναι 16 μηνων τωρα και τους αρεσει απίστευτα αυτη η ρουτινα.Αφου μονες τους πια πάνε στα κρεβατια τους μετα το μπάνιο.Θέλει βέβαια εκ μέρους σας να κάνετε λίγο την καρδιά σας πέτρα και όχι να τρέχετε στο δωμάτιο με το πρώτο κλάμμα.Εγω τον άντρα μου με νύχια και με δόντια τον κρατούσα να μη τρέχει μέσα.χα χα.Φιλάκια και καλή εκπαίδευση αν αποφασίσετε να το κάνετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον βραδυνο υπνο δεν εχουμε προβλημα. Το προγραμμα εχει μπανιο-γαλα-νανι στο κρεβατι τους. Το προβλημα ειναι ο υπνος κατα την διαρκεια της μερας.....

Προσπαθησα να εφαρμοσω την τεχνικη που μου ειπες,τωρα το μεσημερι, στην μικρη που ειναι πιο <ευκολη> στον υπνο.....

Αποτελεσμα; 1 ωρα κλαμμα που κατεληξε σε υστερια και εκνευρισμο....

Στο τελος την σηκωσα(χαζομαρα εκανα ε;)...και μεχρι να την ηρεμισω ειδα κι επαθα :(:(:( ξεσηκωθηκε και η μεγαλη και τις ειχα ντουετακι να καλινε με λυγμους :?:?:?:?

Θα το ξαναπροσπαθησω ομως......Εστω τη μια να καταφερω να κοιμαται μονη της θα ειναι τελεια!!!!!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν δω οτι δεν κοιμαται κ δεν ηρεμει με τιποτα (οπως σημερα) τι κανω;

Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα ειμαι τελειως μονη με τις μικρες κ νιωθω οτι η ψυχη και το σωμα μου εχουν φτασει στα οτρια τους......... :cry::oops::cry::oops::cry::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου λεω παιδονευρολογο και οχι ορθοπεδικο γιατι το παιδακι οπως λες δεν εχει καποιο θεματακι με ισχυα ή ποδαρακια αν και εφοσον κανει τοσα πραγματα προφανως φοβαται και δεν εχει φυγει ακομα. Εμεις δυστηχως ειμαστε πολυ χαλια και αν γλυτωσουμε παλι το νοσοκομειο θα ειμαστε πολυ τυχεροι. Τι τυχερη που εισαι που εχεις καταφερει να κοιμουνται μονες. Εμεις ειμαστε μεσα στην ταλαιπορεια αλλα δυστηχως δεν τα καταφερα με την εκπαιδευση. Οταν μια φορα πηγα να το κανω επαθε την πρωτη κριση και εκτοτε δεν ξαναδοκιμασα. Αγαπητη φιλη διδδυμομανουλα καλοσηρθες στην παρεα μας και κουραγιο. Ειναι δυσκολα με δυο παιδακια ομως τωρα που ειναι ακομα μικρες ακολουθησε τις οδηγιες της Μαριας που τα εχει καταφερει μια χαρα. Εγω δεν ειμαι και η καλυτερη συμβουλος σε θεματα υπνου. Μαλλον δεν ειμαι και τοσο καλη συμβουλος γενικα οσον αφορα την ανατροφη των παιδιων. Το δουλευω περισσοτερο συναισθηματικα και δεν τα καταφερνω και τοσο καλα.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα και τις αρρωστιες μας . Τα λεμε ξανα αυριο. Καλη επιτυχια στην εκπαιδευση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop εμένα πάνε παιδικό σταθμό οπότε στη διάρκεια της μέρας κοιμούνται 12,00 με 15,00 μόνο.Τις βάζουν σε κρεβατάκια όμως αλλά έχουν συνηθίσει και τα ΣΚ που τις έχω εγώ όλη μέρα μετά το μεσημεριανό φαγητό τις βάζω πάλι όπως το βράδι στα κρεβάτια τους και κοιμούνται σε κανά τέταρτο.Αν η μια θέλει να κοιμηθεί και η άλλη όχι τότε αφήνω τη μια στο κρεβάτι και την άλλη τη βάζω στο καρεκλάκι του φαγητού που έχει ανάκλυση και νανουρίζεται με μενα να πηγαινοέρχομαι να κάνω δουλειές και κοιμάται.Βάζε τες κάπου να σε κοιτάνε στο καρεκλακι του αυτοκινήτου όπως είπες πχ και κάνε δουλειές θα κοιμηθούν κάποια στιγμή δε μπορεί.Να έχω τη μια στην αγκαλιά και την άλλη στο ριλαξ που κουνάω με το πόδι το έκανα όταν ήταν πολύ πολύ μικρές 5-6 μηνών.Δε θα άντεχα να το περνάω και τώρα,χαρά στο κουράγιο σου!Θα στρώσουν μεγαλώνοντας αλλά άφησε τες και λίγο να κλάψουν να σκληραγωγηθούν δε παθαίνουν τίποτα.Θα σου πάρουν τον αέρα και μετάαααααααααααα...Καλά δεν είπαμε να έχουν σπασμούς και να μελανιάζουν έλεος!!Εμένα κλαίνε και δάκρυ δε βγαίνει και μόλις κάνω αυτό που θέλουν είναι μέσα στη καλή χαρά.Ε ο πόνος τις πήρε ;;;;δε νομίζω....

Τζένη περαστικά σας...εύχομαι να γλυτώσετε τα χειρότερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop νομιζω πως αν επιμεινεις στην τακτικη της μαριας θα τα καταφερεις τωρα που ειναι νωρις.

Μαρια δεν ξερω αν ειχες διαβασει την περιπετεια που ειχαμε τον μικρο. Ενα βραδυ τον εβαλα στο κρεββατι του να κοιμηθει μονος του και μου εμεινε στα χερια. Αυτη την εικονα δεν μπορω να την βγαλω απο το μυαλο μου. Δεν εφταιγε το γεγονος που εκανε την πρωτη του κριση απνοιας καποια αφορμη θα εβρισκε για να γινει σιγουρα. Εκτοτε ομως δεν τολμω να ξαναπροσπαθησω αμ και τωρα γνωριζω και τι να κανω και οτι δεν ειναι τιποτα ανυσηχητικο. Εγω ποτε δεν ειχα το κουραγιο να εφαρμοσω αυτο που εκανες και μπραβο σου, πραγματικα σε θαυμαζω.

Εμεις τωρα εχουμε να κοιμηθουμε κανα δυο μερες γιατι ο μικρος εχει τετοια γκρινια που δεν λεγεται. Τα νευρα μου εχουν παιξει καστανιετες και τα ματια μου εχουν γινει κουμποτρυπες απο την νυστα. Παντως νομιζω πως γλυτωσαμε το νοσοκομειο αλλα σιγουρα θα μας ο γιατρος σημερα το απογευμα.

Αυτα τα ολιγα τα ξαναλεμε το βραδυ τωρα παω για υπνο μιας και το βασανακι μου κοιμηθηκε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...