Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟΥ ΘΗΛΑΣΤΡΟΥ MEDELA


Recommended Posts

Τι φαγητά θα μπορούσα να καταναλώνω για να αυξήσω την παραγωγή του γάλακτος μου????

Κάθε άντληση με το θήλαστρο δε βγάζει παραπάνω από 20-30μλ. το πολύ......

Είναι ελάχιστο..... και προς το παρόν το δικό μου γάλα είναι το συμπλήρωμα.......

Τί άλλο να κάνω εκτός από συνεχείς αντλήσεις & όσο μπορώ πιο συχνά το νινί στο στήθος (που ούτε να το δει δε θέλει!!!!) για να βγάζω κι άλλο γάλα???? Αφού το ξέρω πως έχω.......

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω ακούσει για μαγιά μπύρας...Δοκίμασε να βγάζεις με το χέρι,μήπως και τα καταφέρνεις καλύτερα με την ποσότητα!!Κουράζεται το χέρι αλλά αξίζει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι το έχω ακούσει κι εγώ Αννούλα μου!!!!!!!!!

Θα ρωτήσουμε και την Παιδίατρο μας βέβαια & θα προσπαθήσω κι αυτό με το χέρι που λες..........

Ίδωμεν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγιά μπύρας να πάρεις και όσο μπορείς να πίνεις πολλά υγρά.

Μην απογοητεύεσαι αν ακολουθήσεις το πρωτόκολλο αντλήσεων θα δείς σύντομα αύξηση στην παραγωγή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γάλα μου έχει αυξηθεί αρκετά.....

Υπάρχουνε φορές που βγάζω και 60μλ. και 70μλ. (κι από τα 2 στήθη μαζί)

Προσπαθώ να κάνω τουλάχιστον 6-7 αντλήσεις ημερησίως..... είναι μέρες που δεν προλαβαίνω ούτε αυτές.... πόσο μάλλον περισσότερες.... άσε που τώρα έχει αρχίσει η γκρινίτσα κι όλο αγκαλίτσα θέλει!!!!!!

Ο μπεμπάκος αρνείται πεισματικά..... όσες φορές κι αν τον βάλω στο στήθος...... να θηλάσει.... ναι μεν το έχει δει πιπίλα, παρηγοριά, νανούρισμα.... κτλ..... κτλ.... αλλά για θηλασμό.... δεεεεεεννννν!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα είμαστε 20 ημερών......

Ας τα καταφέρω να έχω γάλα και τις υπόλοιπες 20 ώσπου να σαραντίσουμε......

Κι έπειτα..... ας κοπεί......

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Δεν πειράζει.......

Να πω τουλάχιστον πως ότι μπορούσα έκανα για το αστεράκι μου!!!!!!!!!

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Άμα συνεχίσει να μην τρώει καθόλου από το στήθος..... σίγουρα είναι θέμα χρόνου να κοπεί..........

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό καλή μου συμβαίνει γιατί του είναι πολύ πιο εύκολο να πίνει από μπιμπερό!!Δεν χρειάζεται να ζοριστεί καθόλου αφού το γάλα στάζει μόνο του,ενώ για να πιεί από το στήθος,θέλει κόπο!!Ο μικρός μου ιδρώνει κάθε φορά που θηλάζει!!!Συμβουλή μου,να μην σταματάς την προσπάθεια,μπορεί να τα καταφέρετε όταν μεγαλώσει λιγάκι!!Να του δώσεις ένα φιλάκι στο πατουσάκι!!! :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόπίτσα νομίζω ότι μια σύμβουλος θηλασμού είναι η πλέον κατάλληλη για σε βοηθήσει. Να έρθει στο σπίτι σου και να σου δώσει συμβουλές για να μπορέσει να θηλάσει το μωρό κατευθείαν από το στήθος από την στιγμή που έχεις αυξήση την παραγωγή σου,

φαντάζομαι ότι πίνει λιγότερο ξένο τώρα απότι στην αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κι έτσι θα έπρεπε Νατασούλα μου........

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να βγάζω όσο συχνά πρέπει με το θήλαστρο κι έτσι.....

Τρώει πολύ ξένο το μικράκι μου.......

Την ερχόμενη εβδομάδα, που έχει κι ο καλός μου αδειούλα & θα είναι συνεχώς μαζί μου.... θα κοιτάξω να μιλήσω με Σύμβουλο Θηλασμού........

Τον είδα που εδώ και 2-3 μέρες..... έχει αρχίσει να ψάχνει το στήθος.... δε θέλει καθόλου τη θηλή σιλικόνης...... και το στήθος έχει μετατραπεί σε πιπίλα διαρκείας.....

Άσε που έχει πολύύύύ γκρίνια..... και θέλει συνέχεια αγκαλίτσα.... και τρώει διαρκώς.... όλο πεινάει....

Είτε άλμα ανάπτυξης περνάμε (δεν είναι λιγάκι νωρίς???) είτε αρχίσανε οι κολικοί (βοήθειά μας!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόπη όταν τον βάζεις στο στήθος δεν ρουφάει καθόλου απλώς πιπιλάει?

Να συνεχίσεις πάντως να τον βάζεις για να μην χάσει την επαφή με το στήθος

Δοκίμασε να τον βάζεις όταν δεν είναι πολύ πεινασμένος που είναι και πιο ήρεμος και μίλησε όσο το δυνατόν γρηγορότερα με σύμβουλο θηλασμού

Τα αλματα ανάπτυξης σε εβδομάδες :

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (αγχος αποχωρισμού /προσκόλληση)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασούλα μου είσαι πολύ κατατοπιστική & σ΄ευχαριστώ.....

Ο μικρούλης μου τώρα πια κάθε φορά σχεδόν που θα τον βάλω στο στήθος (κυρίως σε φάσεις ηρεμίας ή έχοντας πιει μία Α ποσότητα γάλακτος στο μπουκάλι.... κατά κύριο λόγο δικό μου!!!!) θα τραβήξει & μάλιστα με λαιμαργία!!!!!

Τον βάζω πάντως συνέχεια..... πριν από κάθε του γεύμα..... ή μετά αναλόγως.... και πάντα συνδυαστικά με το θήλαστρο..... συνήθως πριν.....

Πρωταρχικός μου στόχος αυτή τη στιγμή είναι να κόψουμε τελείως (ή να μειώσουμε στο ελάχιστο) το ξένο γάλα.... να γίνει συμπλήρωμα όπως ακριβώς το λέει κι η λέξη.... στη συνέχεια θα κόψω και το θήλαστρο.... ακόμη είμαστε στα 5-10 λεπτά θηλασμού.... δε νομίζω πως αρκεί.....

Έχω πολύ υπομονή πάντως..... κι εκείνος όμως ξέρει πού να ψάξει..... πιάνει πολύ καλύτερα το στήθος & δεν πονάω όπως τις πρώτες μέρες..... θα τα καταφέρουμε..... είμαι σίγουρη γι΄αυτό!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Πόπη μού πολύ χαίρομαι που τα πάτε καλύτερα και κυρίως που βλέπω ότι είσαι αισιόδοξη

Καλή συνέχεια και είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη κορίτσια μου....

Ότι μπορώ κάνω.... και για όσο αντέξω βέβαια.....

Αισιόδοξη δεν είμαι πάντα Νατασούλα μου.... με τις ώρες μου είμαι.... αλλά το παλεύουμε το πράγμα ακόμη..... έχω πιάσει τον εαυτό μου να κλαίει & να χτυπιέται πως είμαι άχρηστη μάνα που δεν έχω γάλα να δώσω στο μωρό μου......

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Αννούλα μου.... δεν έχουμε αποφασίσει για όνομα ακόμη....

Αλλά μάλλον κάτι άσχετο από πεθερό-μπαμπά.....

Ο ένας Γρηγόρης.... ο άλλος Γιώργος.... κανένα δε μου αρέσει για τον ζουζούνο μου......

Και γενικά δεν είμαι της φιλοσοφίας να δίνουμε το όνομα των παππούδων σόνι και ντε.......

Κάτι σε Αρχαιοελληνικό σκεφτόμαστε.....

Αλλά ως τον Μαϊο που θα γίνει η Βάπτιση..... έχουμε χρόνο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρελοπιπιτσα καποτε μιλουσαμε στο ΛΕΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ...

Ειμαι η Μαρια120309.Μολις ανακαλυψα (εχω καιρο να μπω)

οτι εκανες αγορακι.

Πολυ χαιρομαο γιατι τοτε μας ειχες αφησει γιατι ειχες πεσει ψυχολογικα.

(τι σου θυμισα τωρα ε?)

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙΙΙΙΙ!ΠΑΝΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ ποντικομαράκι μου!!!!!!!!!!

Σε θυμάμαι καλέέέ.....

Ναι.... είδες.... ήρθε όταν ήθελε.... όσο κι αν έσκαγα εγώ!!!!!

Να χαίρεσαι κι εσύ τα παιδάκια σου κοριτσάκι μου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσάκια για πείτε.....

Κάθε πόση ώρα πρέπει να θηλάζουμε??? Μήπως δεν πρέπει να κοιτάζω ρολόγια αλλά να βάζω τον μπέμπη όποτε νομίζω εγώ ή όποτε τον βλέπω να ψάχνεται??? Μέχρι στιγμής.... μόλις τον δω σε ήρεμη φάση κι όντας κάπως χορτασμένος.... πάντα πιάνει και τρώει.... και μπορεί και πολλή ώρα.... αναλόγως τα κέφια του!!!!!

Στο στήθος πώς καταλαβαίνουμε πως χόρτασε??? Δεν είναι κακό που τον αφήνω και κάνει και πιπίλα.... έτσι δεν είναι??? H Παιδίατρος μου είχε πει για 20΄ (και τα 2 στήθη μαζί) ανά 2,5 ώρες.... λίγο δεν είναι???? Την Τρίτη θα μας ξαναδεί η Παιδίατρος.... θα την ξαναρωτήσω βέβαια....

Στις 16 του μηνός θα πρέπει να επιστρέψω το θήλαστρο..... αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμη να θηλάζω αποκλειστικά.... βγάζω όσο μπορώ πιο συχνά με το θήλαστρο.... η παραγωγή μου έχει αυξηθεί πολύ.... κι ο μπέμπης είναι πολύ πιο συνεργάσιμος όταν τον βάζω στο στήθος!!!! Αλλά εξακολουθώ να πονάω.... λιγότερο βέβαια αφού το κολπάκι με το γάλα στις θηλές είναι μαγικό.... αλλά.... κι αυτό με τις ώρες του είναι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε τον παιδιατρο και μην τον ρωτας ,απλα εχει μαυρα μεσανυχτα .

οποτε νομιζεις οτι θελει στηθος βαλτων να θηλασει ,ακομα και πιπιλα να σε κανει καλο σου κανει στην παραγωγη σου γιατι ερεθιζει το στηθος και παραγει γαλα .

μια χαρα τα πας κοριτσακι μου φτου φτου φτου μια χαρα .

ξενο δινεις η οχι ?

ποσα κιλακια ειναι και ποσο γεννηθηκε ?

ποσες πανες μετσισα κανει ?

αν το θες το θηλαστρο μπορεισ να το κρατησεις ακομα ενα μηνα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το αγγελούδι σου!

Ο θηλασμός δυστυχώς δεν έχει ωράρια... πρέπει να βάζεις το μωρό όποτε το ζητήσει. Αυτό που λένε οι περισσότερες μαίες και γιατροί για το γνωστό "δεκάλεπτο σε κάθε στήθος" εγώ τουλάχιστον ούτε μπόρεσα να το εφαρμόσω ούτε έχω ακούσει ποτέ να ισχύει στην πράξη! το μωράκι θα φάει όσο θέλει και όποτε το θέλει, δεν έχει χρονοδιακόπτη. Προσπάθησε να το βάζεις στο στήθος κάθε φορά που το βλέπεις και ψάχνεται. Αν είναι χορτάτο θα είναι ήρεμο, και όσο για το αν τρώει καλά θα το καταλάβεις από τις βρεγμένες πάνες του. Αφού ακόμα δεν θηλάζεις αποκλειστικά θα σου έλεγα να το κρατήσεις για άλλο ένα μήνα το θήλαστρο, πιό πολύ για να νιώθεις εσύ "ασφάλεια" μέχρι να τα καταφέρεις και να μη χρειαστεί να δώσεις ξένο γάλα αλλά να βγάζεις το δικό σου! Τα πας περίφημα από οτι διαβάζω μπράβο, συνέχισε έτσι και θα τα καταφέρεις μια χαρά! καλή δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ μανούλες μου!!!!!!!!!!!

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να βγάζω όσο συχνά όσο απαιτείται με το θήλαστρο (όλη μέρα είμαι μόνη μου με το μικρό στο σπίτι... ο μπαμπάς μας επιστρέφει στις 6 από τη δουλειά & βοήθεια δεν έχω) κι αναγκαστικά του δίνω και ξένο.....

Τα γεύματα του στην πλειοψηφία είναι δικό μου γάλα & το ξένο είναι όντως συμπλήρωμα!!!!! Τις νύχτες για να κοιμάται το καλό μου (κι εμείς σαφώς γιατί τα έχουμε παίξει από τα ξενύχτια!!!!!) του δίνουμε σχεδόν πάντα ξένο!!!!

Τις πάνες δεν τις έχω μετρήσει ποτέ.... πόσες πρέπει να βρέχει στο 24ωρο???? Δεν το ήξερα πως παίζει ρόλο.... όσο για τα κιλάκια μας....

Γεννηθήκαμε 3.280 στις 5/8 κι εχθές ήμασταν 3.840.... έχοντας χάσει κιόλας τις πρώτες μέρες αρκετό βάρος!!!! Νομίζω μία χαρούλα είναι!!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας & για την στήριξη!!!! Έχω κι άαλο θήλαστρο.... εκτός του Νοσοκομειακού.... ακόμη δεν έχω αξιωθεί να το χειριστώ.... πάντως λογικά θα μου χρειαστεί κι άλλο γιατί εκτός του ότι βγάζω κι έχω έτοιμα γευματάκια όσο πιο συχνά μπορώ.... μόλις σαραντίσουμε κι αρχίσουμε τις βόλτες.... θέλω να έχω πάντοτε μαζί μου γαλατάκι (εκτός εά πηγαίνουμε επισκέψεις σε σπίτια οπότε θα κλείνομαι σε 1 δωμάτιο & θα τον θηλάζω!!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Πιπίτσα μου!!Χαίρομαι που από συμπλήρωμα μητρικού,έφτασες στο συμπλήρωμα ξένου!! :D

Άντε λίγο υπομονή και επιμονή ακόμα και θα θηλάζεις αποκλειστικά!!!!!Δεν υπάρχουν ώρες στον θηλασμό!!Ο μικρός μου είναι 7 μηνών και τώρα άρχισα να προσπαθώ να του βάλω ένα πρόγραμμα αν και δεν μπορεί να τηρηθεί αυστηρά γιατί ο θηλασμός δεν είναι μόνο τροφή...παρέχει και ασφάλεια στο μωράκι!Όσο για την βόλτα,μπορείς να θηλάζεις καλυμμένη με ένα σεντονάκι ή στο αυτοκίνητο γιατί με την σκόνη θα μπλέξεις!!Θα πρέπει να κουβαλάς όλο το σπίτι μαζί σου!!Καλή συνέχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόπη μου ο θηλασμός δεν έχει ωράριο ούτε συγκεκριμένη διάρκεια ιδίως τον πρώτο καιρό μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία.

Το να βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε θέλει και για όση ώρα θέλει είναι ο καλύτερος τρόπος για να αυξήσεις την παραγωγή σου και να απαλλαγείς από το θήλαστρο.

Κάθε ερέθισμα στο στήθος ακόμα και το πιπίλισμα δίνει εντολή για αύξηση της παραγωγής.

Η Αφροδίτη σε ρώρησε πόσες πάνες βρέχει και για το βάρος γιατί στον θηλασμό μόνο από εκέι μπορείς να καταλάβεις αν το μωρό τρέφεται σωστά και προσλαμβάνει επαρκεί ποσότητα γάλακτος αφού δεν μπορείς να το μετρήσεις.

Το βάρος του πάντως είναι πολύ καλό.

Θήλαστρο που δεν είναι νοσοκομειακό αυτήν την στιγμή δεν είναι κατάλληλο για σένα. Να μην το χρησιμοποιήσεις.

Πόσο ξένο πίνει το 24ωρο?

Το βράδυ έχεις δοκιμάσει τον νυχτερινό θηλασμό που είναι ξεκούραστος και για σένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κορίτσια!!!!!!

Κάθισα σήμερα και υπολόγισα τις πάνες μας αλλά και τα γεύματα μας…..

Το λοιπόν.… κάναμε πιπί σε 7 πάνες & κακάκια σε 1 μόλις (λιγάκι ψιλοδυσκολευόμαστε!!!)

Συνολικά σήμερα φάγαμε 5 φορές στήθος (από 20΄ κατά μέσον όρο….συνήθως από 1 στήθος κάθε φορά.... μόνος του πάντως σταματούσε) κι επίσης 360μλ. δικό μου γάλα από το θήλαστρο + άλλα 180μλ. ξένο….. στο σύνολο τα γεύματά του δλδ. είναι 11 (μαζί με το στήθος)

Δεν ξέρω… τι λέτε??? Καλά είναι??? Ξεκινήσαμε πια να τρώμε (από το βράδυ) γεύματα των 150μλ. και το νυχτερινό μας στα 180μλ. για να μας κρατάει παραπάνω!!!!! Είναι ρολόϊ πάντως ο μπέμπης…. στο 3ωρο νιαουρίζει για μαμ είτε είναι ξύπνιος είτε κοιμάται!!!!

Ααααααα….. σήμερα πατήσαμε τα 4 κιλάκια!!!!!!

Ο μπαμπάς μας έχει πάθει ψύχωση & θέλει να μας ζυγίζει κάθε μέρα!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόπη το βάρος σας και οι πάνες που βρέχεται είναι πάρα πολύ καλές.

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ τώρα είναι σταδιακά να απαλλαγείς από το συμπλήρωμα και μετά από το θήλαστρο.

Για να απαλλαγείς από το συμπλήρωμα μπορείς κάθε μέρα να δίνεις λιγότερο συμπλήρωμα και να βάζεις το μωρό περισσότερο στο στήθος ή να κάνεις 1 επιπλέον άντληση.

Χθες πχ αφού ήπιε 180ml συμπλήρωμα σήμερα μπορείς να δώσεις 160 αύριο 140 κοκ και ταυτόχρονα περισσότερη άντληση ή περισσότερη ώρα στο στήθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...