Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ+ ΑΛΛΕΡΓΙΑ


Recommended Posts

καλησπερα!!!! δηλαδη veni απο φαρμακα δεν του εδωσε τιποτα... μονο διατροφη.

ποσα κιλα ειναι δηλαδη τωρα το παιδακι σου?

αλεξανδρα τι εγινε σημερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον κοριτσια μου!!!εμας η διαγνωση ειναι εντεροπαθεια,λογω της αλλεργιας!!μας εγραψε να κανει διατροφη με Neocate,δεν ξερω πως θα το πιει...αλλα ποτε δεν ξερεις..,την κρεμα Neocate,ζυμαρικα,ψωμι και αλευρι ειδικα απο το φαρμακειο...για να δουμε...παντως πηρε βαρος αυτο τομηνα,320 γρ.τωρα ειναι 6800.και δεν ετρωγε ολο τον μηνα...τωρα τελευταια τρωει καλυτερα...η παιδιατρος που πηγα μετα μου ειπε να συνεχισω κ τις θερμιδες στο γαλα,κακο λεει δεν κανουν,βοηθανε κιολας.αλλα ξεχασα να ρωτησω για το epadorenο μηπως πρεπει να το αυξησουμε...αλλα δεν ειπε τιποτα για τον οισοφαγο,μονο για το εντερο.μιλαμε θα κανω λογαριασμο στο φαρμακειο!!χαχα,αλλα μου εδωσε και βεβαιωση για να παρω τα λεφτα απο το ικα.για να δουμε θα τα τρωει;;

Λογικα της veni δεν ειχε προβλημα με αναγωγες και τετοια θεματα για να παρει φαρμακα.

ασε veni,κοιταω και εγω τις ετικετες μπας κ βρω κατι να μπορει να φαει ή να της φτιαξω και παντου το γαλα...μεχρι κ σε ενα αλευρι που ειχα ρωτησει στο φαρμακειο.οι παιδιατροι δεν ξερουν καλα αυτα τα θεματα,εμενα με εστειλε σε γαστρεντερολογο γιατι ειδε οτι τοσους μηνες δεν μπορουσε να το αντιμετωπισει.θα δω αυτο το βιταμ μηπως της φτιαξω κανενα μπισκοτακι με το αλευρι...κι εμεις αλεσμενα για να τρωει ποσοτητα...αυριο θα παραγγειλω το γαλα...και ο Θεος βοηθος!!!

εσεις πως τα πατε;;;spritoulI;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

αμαν βρε αλεξανδρα...εντεροπαθεια ε? :?

εμενα μου εδωσε φαρμακα μονο για την δυσκοιλιοτητα και τωρα εχει μια εβδομαδα που σταματησε η θεραπεια..αλλα μην ξεχναμε εμενα ειναι σχεδον 3 ετων..εσας ειναι πολυ μικρα ακομα..

μπισκοτακια υπεροχα καταπληκτικα κανω εγω με ελαιολαδο..

να την συνταγη

1 αυγο

5 κουτ. σουπας ζαχαρη μαυρη

1 κουπα λευρι μαυρο

1 κουπα νιφαδες βρωμης

2 κουτ. σουπας κανελλα

1 κ. γλυκου μπεικιν παουντερ

μισο ποτηρι(λιγο λιγοτερο) ελαιολαδο

χτυπαμε ζαχαρη με λαδι

προσθετουμε τα υπολοιπα και τελευταιο το ελυρι+βρωμη

αφηνουμε 1 ωρα στο ψυγειο

με αλευρωμενα χερια πλαθουμε μπισκοτα και ψηνουμε στους 150-170 για 25-30λεπτα

οταν βγαινουνε ειναι μαλακουτσικα μετα σκληραινουνε..

ειναι πολυ νοστιμα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα Veni,απο αυτα δεν μπορει να φαει αυγο,αλευρι και βρωμη!!!αλλεργια!!!!και φαντασου οτι τα γαλακτοκομικα,τα σιτηρα και το αυγο τα πηρε μονο μεσω εμου οταν θηλαζε και τα εκοψα πριν τον 6 μηνα.κι ομως της εκαναν προβλημα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταλαβα..πολυ περιορισμος..τουλαχιστον ειναι μικρη ακομα..

αρα δεν μποορεις να δωσεις μπισκοτα..΄η το αλευρι επιτρεπεται??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι ουτε το αλευρι...μονο ειδικο απο το φαρμακειο.δεν ξερω απο τι ειναι φτιαγμενο,σημερα το παρειγγειλα.εσυ βλεπω απο το ticker σου θες να χασεις κιλα;δωσε μας κανενα γραμμαριο!!!! :lol::lol: μακρι να γινοταν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν εχει κοιλιοκακη,αυτο ειναι οταν εχουν καταστραφει οι λαχνες του εντερου και δεν απορροφουν τα συστατικα.εμενα ειχε κανει καποια φλεγμωνη,ευτυχως σιγα σιγα περναει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια της υπομονής. Εμείς τα ίδια. Κάνουμε εξετάσεις επαναληπτικές στα κακά μας να δω αν έφυγαν τα ερυθρά και ούρα γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι έχει η μικρούλα μου σχετικό με ουρολοίμωξη. Αλεξάνδρα το γάλα μας είναι της nestle althera το λένε. Μου είπε η παιδίατρος ότι είναι από τα γάλατα με την πιο «ευχάριστη» γεύση. Αλλά σου είπα το δοκίμασα και είναι χάλια φαντάζομαι πως είναι τα άλλα. Εμένα η δικια μου το πίνει μόνο αρκετά ζεστό αν είναι χλιαρό δεν το πίνει, όποτε αν δεις ότι δεν το πίνει δοκίμασε το και λίγο πιο ζεστό.

Spirtouli το στοιχειακό είναι το εκτενώς υδρολυμενο από ότι κατάλαβα. Μου το έδωσε έως ότου διαπιστωθεί η αλλεργία αν χρειαστεί να της το δώσω σαν συμπλήρωμα (θηλάζω ακόμα όσο μπορώ) γιατί το άλλο που είχα ήταν μερικός υδρολυμενο θα της ερέθιζε το έντερο σε περίπτωση αλλεργίας.

Δεν πειράζει βρε Αλεξάνδρα αρκεί να πάρει βάρος το νινί σου!

Veni κι εγώ αυτό θα κάνω όταν είναι να κλείσω ραντεβού. Πάντως μου άρεσε η δικά σου που είναι της διατροφής. Εσύ για πιο λόγω είχες πάει αρχικά και πόσο χρονών ήταν το νινί σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giam μου καλημερα!!ελπιζω να εχετε καλα αποτελεσματα!!!!βασικα αλλο ειναι το εκτενως υδρολυμενο και αλλο το στοιχειακό.το πρωτο ε,περιεχει την πρωτεινη του γαλακτος ενω απο το δευτερο λειπει τελειως.μην νομιζεις κι εγω τα μαθαινω με τον καιρο....χαχαχα.διαβασα στο κουτι οτι για να βελτιωθει η γευση του υπαρχει ενα βελτιωτικο.θα παω στο φαρμακειο να το παρω...γιατι το δοκιμασαμε κ μπιαχ δεν το επινε με τιποτα!!!σημερα της το εκανα μισο μισο με το αλλο μεχρι να το συνηθισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

giam εγω τον πηγα δυστηχως αργα γιατι δεν ηξερα..

εμεις καναμε πριν απο ενα χρονο αποχη μετην παιδιατρρο..και πιναμεκ αι ειδικο γαλα..τοτε ητανε 15 μηνων περιπου..αφου 6 μηνες δεν ειδαμε καμια διαφορα και επειδη η γιατρος οταν την ρωτουσα μου ελεγε κατι κουλα του τυπου

εγω: γιατρε τον βοηθαει η αποχη?

γιατρος: δεν ξερουμε, ποτε δεν θα μαθουμε. δεν τρωει για αυτο δεν βαζει πρεπει να περαςει ενας χρονος μπορει η αλλεργια να τον πειραζει στη ναναπτυξη μποιρει και πουθενα κτλ

λογια που δεν με εκαναν να νιωθω πως προσφερω κατι στο παιδι μου κοβοντας του τροφες.

στην ουσια ενιωθα πως του στερω παρα του προεφερω :(:(:evil::evil:

μετα απο 6 μηνες της λεω να κανουμε επαναληπτικες για την αλλεργια μου λεει οκ τις κανουεμ βγαινουνε αρνητικες!

τρελαθηκα απο χαρα και αρχιζω γαλα αλμιρον απλο και εισαγωγη ολων των τροφων...

αρχισε ο μικρος να εχει δυσκοιλιοτητα..τη νρωτουσα μου ελεγε ειναι η ηλικια κτλ

εγω πιστευα πως ειναι το γαλα σκονη.

το κοβω γυρναω σε κατσικισιο..τα ιδια και χειροτερα

μου λεει ειναι επειδη δεν τρωει τι να βγαλει κτλ.. :?:?:?

μεχρι που μαι μερα μου την εδωσε και τον πηγα μετα απο 4 ολοκληρους μηνες κανονικης διατροφης σε γαστρεντερολογο και τι μου λεει?????

α) η κοιλια του ειναι γεματη κακα

β) ο σφικτηρας εχει αδρανησει

γ) εξετσασσεις σε πειριοδο αποχης δεν κανουμε ειναι ψευδη

δ) 4ου βαθμου δυσκοιλιοτητα

ε) εννοειτε πως η αναπτυξη ειναι χαλια λογω αλλεργιας

στ) το παιδι σας ειναι πολυ χαλια αναπτυξιακα καλα που το φερατε θαειχατε θεμα

:(:(:(:(:(:(:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

αρχιζουμε αλεσμενα, πολυ φαγητο, πολλα φρουτα πολλα λαχανια κοψαμε ολα αυτα που σας εχω πει και σφιγγουνε, πολυ νερο, σιροπια 2 ειδων

εξετσεις επαναλητικες που ειχανε μεγαλυτερο βαθμο αλλεργια απο οτι πριν :evil::evil::evil::evil:

γενικα με εκανε να νιωσω πως αυτα που κανουμε καλως τα κανουμε και τελικα ειχε δικιο.

νιωθω σιγουρια πλεον και ειδα και αποτελεσμα.

αργησαμε πολυ αλλα δεν φταιμε..δεν ξεραμε και κανεις δεν μας ειπε..απο το ιντερνετ βρηκα οτι βρηκα... :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αα ταλαιπωρηθηκατε ρε VENI...πωπω...και εμεις που κανουμε αποχη τωρα πως θα ξερουμε αν περασε;;

ε τι ειμαστε γιατροι;;εδω οι ιδιοι δεν ξερουν...αστα κι εμεις εχουμε παει σε γιατρους κ γιατρους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια. Οι εξετασεις μας ηταν καλες απο οτι ειδα εγω, γιατι στην παιδιατρο θα παω τη Δευτερα για ζυγισμα εμβολια κτλ. Veni εμας ευτυχως μας ειπε η ιδια η παιδιατρος να παμε νωρις στην γαστρεντ. οποτε καλα εκανε κατα τα λεγομενα σου. Ναι Αλεξανδρα εχεις δικιο τα ειχα μπερδεψει. Θα σας πω τη Δευτερα νεοτερα. Ελπιζω να μας αρχισει κρεμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε τι γινεται που ειστε ολες? Λοιπον εμεις και στη γιατρο πηγαμε και βαρος πηραμε 7 κιλα φτασαμε. Ακομα δεν ξερουμε για την αλλεργια. Μου ειπε η παιδιατρος θα το δει με την παιδογαστρε. γιατι ειναι λιγο περιεργη η κατασταση και τελικα μπορει να μην εχει αλλεργια. Οποτε κρεμε δεν αρχιζουμε ακομα για να μην φαμε χωρισ λογω τις στοιχιακες. Εσεις τι ενδειξεις ειχατε για την αλλεργια? Μακαρι να μην εχουμε τελικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Giam!!!μπραβο,μια χαρα τα πατε...κι εμεις κοντευουμε τα 7..βεβαια σας περναμε 8 μηνες!!!εμενα ειχε κανει εκζεμα σε χερακι ποδαρακια,μαγουλα,,σαν ξηροδερμια.αλλο συμπτωμα ειναι το αιμα στα κακα.κοιτα, απο τον αλλον μηνα θα μπορειτε να κανετε εξεταση αιματος και να δειτε αν εχει αλλεργια.παντως απο κρεμα μπορειτε να ξεκινησετε ρυζαλευρο που δεν εχει γαλα ή και φρουτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μαι και γω!!!! μπραβο giam!!! ελπιζω και μεις αυριο που εχουμε παιδιατρο να δουμε την ζυγαρια να παταει στα 7 κιλα αν και μεις σας περναμε 2 μηνες :lol::lol:

εμενα εκανε βλεννες και αιμα στα κακα. μακαρι να πανε ολα καλα και να μην εχει τελικα αλλεργια το παιδακι σου!!!

καλη σας νυχτα θα τα πουμε αυριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι... καλη σας μερα!!! λοιπον ολα καλα!!! ειμαστε 7 μηνων και 7 κιλα :lol::lol::lol: πηρε 500 γραμ και αυτο το μηνα. μου ειπε πως ειναι πολυ καλα και προσθετουμε και γλουτενη στα γευματα μας γιατι λεει σε παιδι που εχει αλλεργια και παιρνει βαρος δεν κοβεις ετσι τις τροφες, χωρις να ξερεις αν το πειραζουν... του εδωσα μακαρονια αλλα δεν του αρεσαν... ελπιζω να αλλαξει γρηγορα αυτο..

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο spirtouli πολύ χάρηκα για το παιδάκι σου. Άντε κι εμένα περνάνε οι μέρες. Θα πάρω τηλ την Πέμπτη να μου πει τι έγινε. Εκζεμα έχουμε κι εμείς λίγο στα πόδια. Δεν ξέρω θα δείξει. Τες πα όταν έχω νέα θα σας πω. Καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! ❤️ Έχετε όλες τα δίκια σας ✨ ειδικά στέκομαι σ αυτό που είπε η @Katiana1987 δε θέλω να στεναχωρώ το μπιζελακι μου με τις δικές μου ανησυχίες, όπως και να χει και το στρες επηρεάζει κάπως. Απλά το θέλω τόσο πολύ ρε γαμώτο που τώρα που το ζω πάλι κάτι βρίσκω να ανησυχώ 😅 ας απολαύσουμε λοιπόν το ταξίδι 🌈 Επανέλαβε μαζί μου @Naty_: Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Τρελαααααα 🤣🤣🤣🤣 @Diwni έχεις δίκιο, γι'αυτό τον πήρα το γιατρό, ήξερα ότι θα μου την πει, και θα μ έβαζε στη θέση μου 😅 Τι θα χουν ακούσει κι αυτοί οι άνθρωποι! @Naty_ λυπάμαι για τη φίλη που έδωσε βαρύτητα σε άσχετα στοιχεία απ' το να σου σταθεί. Όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, όπου νιώθουμε ασφάλεια και οπότε είμαστε έτοιμες να μιλάμε. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό στις ανακοινώσεις, όπως αισθάνεται κανείς, κι ότι έχεις ανάγκη τη δεδομένη στιγμή ❤️  
    • Καλέ γιατί το προδικάζεις;;; Όλα καλά θα είναι. Αφού μετριέσαι και ψιλό προσέχεις! Πόσες μέρες κάνουν να βγουν;;; Άσε!!! Εγώ δεν πολύ ξυπνάω για τουαλέτα. Αν ξυπνήσω, θα είναι μια φορά. Αλλά για την αλλαγή πλευρού... σε νοιώθω! Για τη θάλασσα όπως είπα ίσως είναι λίγο υπερ προστατευτικός!
    • Καλέ τι χαζά είναι αυτά;;; Δηλαδή αν αύριο αισθάνεσαι τελείως "καλά" θα μπεις ξανά στο ίδιο τριπάκι;;; Συμπτώματα είναι! Τη μια μέρα θα έχεις το ένα, την άλλη το άλλο και κάποια άλλη μέρα δε θα έχεις τίποτα!!! Για ηρέμησε σε παρακαλώ πολύ και μη μου αγχώνεις και στεναχωρείς το μπιζελάκι σου!!! Όσο για την ανακοίνωση... όπως, όποτε και σε όποιον θέλεις εσύ και μόνο θα το πεις!!! Σιγά μην καταπιεστούμε και για αυτό!
    • Ναι, κουλό. Κ εγώ δεν το είχα ξανακούσει, μου φαινόταν πολυ αντιφατικο, γι αυτό ρωτούσα την κοπέλα πώς εγινε... Τελικα από τιποτα δεν μπορούμε να είμαστε 100% ήσυχοι.
    • Καλημέρα! Ωχ φαντάζομαι πώς πέρασες.. βασικά δε θέλω να το φανταστώ 😆 Νομίζω πλέον θα πάρει καιρό να ξανακοιμηθώ ωραία όπως πριν..🤷 κάθε βράδυ πονάω γοφούς και μέση και με δυσκολία γυρνάω από τη μια πλευρά στην άλλη..έχω και τα ξυπνήματα για τουαλέτα.. άσε.. ευτυχώς εγώ δεν πρήστηκα ακόμη στα πόδια.. Να σου πω γτ όχι μπάνιο στη θάλασσα; Για τους μύκητες; Πάλι διχογνωμία στους γιατρούς βλέπω.. θα ρωτήσω κι εγώ σε μια βδομάδα που θα πάω..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...