Μετάβαση σε περιεχόμενο

1ος τοκετος καισαρικη.Ο 2ος;


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας. Εχω ενα κοριτσακι 23μηνων και μολις μπηκα στον 8ο μηνα της δευτερης εγκυμοσυνης μου.

Θελω πολυ να γεννησω φυσιολογικα αυτη την φορα.

Εχω πιθανοτητας αν ολα πανε καλα;

Ποια η δικη σας εμπειρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καισαρικη καλυτερα, να ξεμπερδευεις , αφου ηδη εχεις κανει μία ...μην το συζητας.

Γιατι να το διακινδυνεψεις για φυσιολογικο τοκετο???? Αντε με το καλο να ερ8ει το μπεμπουλακι σου :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γερμανία που μια καισαρική δεν σημαινει δευτερη απαραιτητα ξερω απο φίλη ότι ο γιατρος της ειπε ότι πρεπει να μεσολαβησουν 2μιση με τρια χρόνια απο την μια γεννα στην αλλη. Οποτε δεν νομιζω ειδικά στην Ελλαδα να βρεις γιατρο να σε αναλάβει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό και το δεύτερο μωράκι σου!

Βασικά και να βρεις γιατρό να σε αναλάβει (κυκλοφορεί κάπου μια λίστα με -λίγους- εξειδικευμένους), είσαι ήδη στην τελική ευθεία. Θα ρίσκαρες μια τέτοια αλλαγή σε αυτό το σημείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιστήμη με το καλό να υποδεχτείς και το 2ο μωράκι σου!

Κι εγώ θα ήθελα να βιώσω τον φυσιολογικό τοκετό, για τον οποίο πήγαινα σφαιράτη αν δεν έσπαγαν τα νερά στην 35/36η εβδομάδα, ωστόσο θα ακολουθήσω την καθιερωμένη οδό της 2ης καισαρικής - όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα - γιατί δεν θα ήθελα να το διακινδυνέψω πρωτίστως για το μωράκι, δευτερευόντως για εμένα.. αν ο γιατρός σου αναλαμβάνει όμως φ.τ. έπειτα απο κ.τ., τότε ας κρίνει εκείνος τι επιτρέπεται και τι όχι. όλα να πάνε τέλεια! σημασία έχει ότι φέρνεις το μωράκι σου στον κόσμο, τώρα το πώς είναι άλλο θέμα και καταλαβαίνω τελικά - παρά την επιθυμία μου - ότι δεν μετράει κ τόσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.

Γέννησα φυσιολογικά μετά από καισαρική τη 2η κόρη μου. Την εμπειρία μου μπορείς να τη διαβάσεις εδώ.

http://www.mammyland.com/forum/30/16962

Καταλαβαίνω απόλυτα τον καημό σου και τη λαχτάρα σου και είμαι μαζί σου αν το αποφασίσεις.

Στείλε μου αν θέλεις πμ με τον τόπο που μένεις για να σου δώσω μια κατεύθυνση. Έχω ενημερωθεί πάρα πάρα πολύ και ελπίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω.

Πραγματικά μπορείς να τα καταφέρεις . Είναι δικαίωμά μας να επιλέγουμε τον τρόπο που θα γεννήσουμε. Εγώ λυτρώθηκα ελπίζω και εσύ. ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ ολες σας για τις απαντησεις σας αλλα και τις ευχες σας. Η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω θελω να ρισκαρω απλα εχω μια ελπιδα. Ο γιατρος μου (αλλαξα γιατρο στην δευτερη εγκυμοσυνη μου) μου ειπε οτι αν ξεκινησει μονος του ο τοκετος και εχει παρει θεση το μωρο μονο του και εχει αρχησει την καθοδο για τα καλα τοτε σαφως και δεν θα χρειαστει καισαρικη. Διαφορετικα αν ειναι ψηλα τοτε δεν μπορει να ρισκαρει να ασκησει πιεση στην ηδη υπαρχουσα τομη.

Αυτα τα εμαθα σημερα το απογευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιστήμη μακάρι να πάνε όλα καλά και να ζήσεις την εμπειρία του φ.τ.

Αφού ο γιατρός σου συμφωνεί τότε μην αγχώνεσαι, γιατί σίγουρα χρειάζεσαι ένα ΓΙΑΤΡΟ που πραγματικά να σε βοηθήσει σε αυτή σου την απόφαση.

Ρώτα και την lovie ό,τι απορία έχεις, το έχει ζήσει και σίγουρα μπορεί να σε κατατοπίσει.

Επίσης, θα βρεις στο ιντερνετ αρκετές πληροφορίες για τον φ.τ μετά από καισαρική, αν έχεις χρόνο ψάξε το και οπλίσου με γνώσεις που χρειάζονται.

Και πάλι εύχομαι να κυλήσουν όλα ομαλά και να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι με τον τρόπο που επιθυμείς.

:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...