Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2010 Νο2/οι πρώτες βουτιές!!


Recommended Posts

θα αρχισω να βαζω τις φωνες...μονο εγω εμεινα σπιτι σαν την καλαμια στον καμπο???

ρουλα μου τι ομορφοι που ειστε και οι δυο...καλα ποσο συγκινηση μπορει να κρυβει μια τετοια μερα για μια μανουλα...ανυπομονω να ερθει και η δικη μας σειρα του χρονου...εμεις εχθες ημασταν με πυρετο...υποθετω οτι ειναι δουλεια των δοντιων γιατι ουτε τιποτα αλλο ειχαμε ουτε συνεχιζετε σημερα...εσας κανουν πυρετο με τα δοντια???δεν ξερω τι να πω ...δεν αρρωστησαμε ολο το χειμωνα που ειμασταν τοσοδουλικα και τωρα με τα δοντια τον εχουν ξετιναξει...ετσι θα γινεται σε καθε δοντι??? :|:|:|:|

Μαράκι μου ένα θα σου πω: ευτυχώς που είχα πάρει αδιάβροχη μάσκαρα!! :lol::lol::lol:

Μιλάμε για μεγάαααααααααααααλη συγκίνηση.... με το καλό και για τη δικιά σας βάφτιση!

Για τα δόντια που ρωτάς, στο πρώτο είχε κάνει για λίγη ώρα ένα 37,5 αλλά μέχρι εκεί.

Όταν λες πυρετό, πόσο;;; Αν δεις ότι συνεχίζεται, πάρε τον παιδίατρο καλού κακού.

Άτιμο πράγμα πάντως τα δόντια... τρελή γκρίνια ώρες ώρες... τι τραβάνε μωρέ τα καημένα... :(

Ευγενία καλά λένε ότι η εξοχή ανοίγει την όρεξη!!!!

Καλά να περνάτε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσια!!!!!!!

Τι κάνετε; Εμείς είμαστε μια χαρά! Την κοπανήσαμε πάλι απ' την Αθήνα με κάτι ξαδέρφια μας και περνάμε σούπερ!!!!!!

Ευγενία μου 700 γραμμάρια σε 20 ημέρες;;;;;;;;;; Του δίνεις και δικά σας φαγητά ή απ' τα δικα του γευματα τα στάνταρ τρώει;

Εγω της δίνω και δοκιμάζει σχεδόν απ'όλα πλέον.

Καλή συνέχεια να έχετε, να περνάτε καλά!!!!!

Μαράκι εμείς δεν κάναμε ποτέ πυρετό με τα δόντια αλλά πολλα παιδάκια κάνουν. Υπομονή και δίνε του και λίγο depon που και που. Θα να ανακουφιστεί ο καημενούλης. Κρίμα είναι να ψήνεται στον πυρετό μες στο κατακαλόκαιρο.

Ρουλίτσα φαίνονται όλα υπέροχα απ' την βάφτισή σας! Μπράβο σου για άλλη μια φορά, να σου ζήσει το κουκλί σου!

Ελενάκι καλώς γυρίσατε! Όλα καλά; Πως είναι η πριγκιπέσσα σου στην Αθήνα; Εγκλιματήστικε;

Μαρινάκι σε φώναξε μαμά;;;;; Τι καλά! Μην στενάχωριέσαι για την δουλειά. Στην αρχή είναι λίγο ζόρικα μετά όλοι θα συνηθίσετε. Μην ανησυχείς.

Κορίτσια μου σας αφήνω γιατί είμαι σε μια καφετέρια με την κολλητο-ξαδέρφη μου εγκυούλα και τα λέμε. Θα ξαναμπώ όποτε μπορέσω. Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νατα μωρε τα κοριτσακια μου... ;);););) οταν λεω πυρετο εννοω πυρετο απο το μεσημερι της παρασκευης μεχρι το βραδυ του σαββατου ειχε 39...και λεω πως ειναι δοντια γιατι ακριβως το ιδιο ειχε κανει και τον προηγουμενο μηνα και μια βδομαδα σχεδον μετα ειχε ξεπεταξει το πρωτο 13 ιουλιου..οποτε γυρω στις 13 αυγουστου περιμενω και το δευτερο...

ευγενια αυτα ειναι οχι παιζουμε οχι σαν το δικο μου το μοντελο που περνει 300γρ τον μηνα και αυτα με το ζορι...σημερα το καμαρι μου εφαγε μονο φρουτα(μαλλον θελει να τα χασει και αυτα)οτι και να του εδινα δεν το ετρωγε μονο φρουτα-μα να μην μου μοιασει καθολου :oops::oops::oops::oops: τι να πω δεν ξερω...

νατασακι..γυριστρουλες γινατε...

σας αφηνω..για την ωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σααααας! τι κάνετε κούκλες; από τα λίγα που πρόλαβα και διάβασα όλες καλά μαμάδες και μπεμπάκια, εκτός από τον Μανωλιό μας ε; έτσι όπως τα είπες Μαράκι κι εγώ από τα δόντια θα υπέθετα ότι είναι, αλλά αν συνεχιστεί πάρε καλού κακού και την παιδίατρο να σου φύγει και η έγνοια.

Ρούλα υπέροχες οι φωτογραφίες! όλα φαίνονται τέλεια, και πάλι να σου ζήσει! αχ αυτό με τη συγκίνηση, εδώ με πιάνουν τα κλάματα στις άσχετες βαπτίσεις, φαντάζομαι στου παιδιού μου τι έχει να γίνει...

Αναστασάκι μου καλά να περνάτε! καλά κάνατε και αποδράσατε! η μικρή μου εγκλιματίστηκε αλλά πάλι φεύγουμε την Τετάρτη οπότε φοβάμαι ότι θα την ξαναχάσει την μπάλα η καημένη! αυτή τη φορά λέω να πάρω και την πάντα της μαζί να την βάζω στο παρκοκρέβατο όταν είναι η ώρα του ύπνου, μπας και καλυτερέψει λίγο η κατάσταση.

Κορίτσια, εγώ είμαι ένα ΠΤΩΜΑ..... όλη την εβδομάδα που πέρασε ήμουν πρωί-απόγευμα-βράδυ στους δρόμους, είτε για να μοιράσω προσκλητήρια είτε για ψώνια είτε για τα της βάπτισης... το σπίτι το είχα παραμελήσει εντελώς και σήμερα από το απόγευμα που μαζεύτηκα μέχρι και τώρα κάνω δουλειές.... με έπιασε να κάνω και γενική στην κουζίνα (ντουλάπια-απορροφητήρας-γυάλισμα inox κλπ) που ήθελα καιρό να κάνω, και τώρα σέρνομαι κυριολεκτικά :( . Τα ευχάριστα είναι ότι κλείσαμε το πρωί και τον στολισμό, και αύριο θα κλείσουμε φωτογράφο και όλα κομπλέ. Κλείσαμε και τις παιδικές μπομπονιέρες που έψαχνα (ασημένιος κουμπαράς σε σχήμα κορώνας), το μόνο κακό είναι ότι επειδή τα εργοστάσια από τα οποία παραγγέλνουν τα μαγαζιά είναι κλειστά μέχρι 22 Αυγούστου, δεν θα ξέρω σίγουρα μέχρι τότε ότι υπάρχουν :shock::?

Α πήρα και φόρεμα... αλλά δεν το λέω με ενθουσιασμό γιατί δεν ενθουσιάστηκα είναι η αλήθεια. Απλά το πήρα γιατί ήταν συμπαθητικό, άσχετα που δεν έψαχνα για κάτι τέτοιο, επειδή δεν είχα χρόνο για περισσότερο ψάξιμο. Νομίζω ότι είναι αρκετά καλό για πρωί, για αυτό έχω ενδοιασμούς... Η ιστορία για τα παπούτσια είναι ακόμα πιό πικραμένη, βρε κορίτσια ΤΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΦΕΤΟΣ;;;; Ολα έχουν 15 πόντους τακούνι τουλάχιστον ή είναι πλατφόρμες. Πλήρη απογοήτευση... μάλλον θα φορέσω τα πέδιλα που φόρεσα στο γάμο μου, είναι ασημί και τα είχα κάνει ειδική παραγγελία για να έχουν χαμηλό τακούνι, οπότε εκεί θα καταλήξω μάλλον. Απλά ξενέρωσα με το φόρεμα γιατί αλλιώς το φανταζόμουν.

Τελοσπάντων αρκετά σας ζάλισα, πάω για νάνι. Φιλάκια πολλά και όνειρα γλυκά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!!

Ελένη κι εγώ έτσι ένιωθα για το φόρεμα που πήρα, αλλά τελικά μια χαρά ήταν!

Μην αγχώνεσαι γι'αυτό, θα'ναι το τελευταίο που θα σε απασχολεί!!

Κοίτα μην ξεχάσεις την αδιάβροχη μάσκαρα - αυτό θα σε απασχολήσει!! ;):lol::lol::lol:

By the way, κι εγώ με πλατφόρμες το φόρεσα, δεν τα μπορώ καθόλου τα τακούνια πλέον...

Μαράκι τι κάνει ο Μανωλιός;; Πέρασε ο πυρετός;; Έσκασε μύτη το δόντι να ησυχάσετε;;

Ο δικός μου τρώει μετά μανίας ότι βρει μπροστά του, μιλάμε για μεγάλη φαγούρα.. άντε να δούμε πότε θα σκάσει κι εκείνου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!! :D:D:D

Διακοπαρω αλλα εχω WIFI και μπαινω που και που!!!

Περασατε καλα ολες σας διαβαζω!!!Τελεια!!!

Ρουλα μου πολυ ωραιες οι φωτο.Και ο μικρουλης σου ενας κουκλος!!! :x:x:x:x

Ειρηνη που εισαι καλε;;;πηγατε Πρεβεζα;;;

Ελενη με το καλο και η δικια σας η βαπτιση.ειμαι σιγουρη οτι θα εισαι κουκλα με το φορεμα.

κοριτσια τα μωρα σας κινητικα που βρισκονται;;;ο δικος μου ουτε στον κωλο του δεν εχει κατσει ακομη ακι κοντευει 8 μηνων!!! :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!

χανομαι γενικως,αλλα σας διαβαζω κανονικοτατα!!

Μαρακι εμενα την περασμενη εβδομαδα εκανε ενα 38,1 και μετα κατι δεκατα..εχει βγει βεβαια το δευτερο δοντακι,αλλα η παιδιατρος ειπε οτι μαλλον περασε καποια ιωσουλα πολυ γρηγορα..χλωμο το κοβω,πιστευω οτι ηταν το δοντακι...

εμεις καναμε εμβολιο χθες και μετα ξανακανουμε τον Οκτωβριο..

ρε κοριτσια να σας ρωτησω:μπιμπερο και πιπιλες εχετε αλλαξει απο τοτε που γεννηθηκαν τα μωρακια σας;ρωτησα χθες την γιατρο και μου ειπε οτι επειδη εχω πλαστικα,επρεπε να τα ειχα αλλαξει...τι ασχετη μανα ειμαι!!!!!!!!!!!!!!!!

οσο για τα απορρυπαντικα που πλενω τα ρουχαλακια του,χρησιμοποιω το PRODERM μου ειπε απο δω και περα να τα πλενω κανονικα με ο,τι απορρυπαντικο πλενω τα δικα μας ρουχα!! εσεις τι κανετε;

πηραμε ενα εκπαιδευτικο ποτηρακι μπας και αρχιζει να πινει νερο,γιατι ακομα με το κουταλακι του το δινω..δε θελει με τιποτα νερο αυτο το παιδι!!!

ρε σεις κοριτσια εχω σκασει:ο μικρος σε ενα μηνα ουτε ποντο δε πηρε,και απο βαρος μονο 20 γρμ!!! η γιατρος δεν αγχωνεται,αλλα εγω εχω τρελαθει!! και να φανταστειτε οτι οσοι τον βλεπουν που εχουν καιρο να τον δουν,λενε ποσο εχει μεγαλωσει!!!μα τι γινεται!!!!

σας αφηνω και τα ξαναλεμε!!!

αντε να μαζευτουμε ολες πια!!!!

α!! δε σας ειπα!!πηρα τηλ στην δουλεια μου και ζητησα να κανω χρηση της αδειας μου απο το 2011 κι ο εσωτερικος ελεγκτης μου εδωσε το οκ,οποτε θα παρω καμια 15 μερες ακομα και θα γυρισω στο γραφειο γυρω στα τελη Σεπ.οσες εργαζεστε εχετε παρει την αδεια σας απο το 2011;αν οχι,ποτε θα την παρετε;οεο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουζουνομαμαδες και ζουζουνομωρακια...τι κανετε???εμεις χαιρουμε ακρας υγεις ο πυρετος ηταν της μερας οποτε ετοιμαζομαι για το επομενο μικρουλι λευκο δοντακι....δεν γινεται να σκασουν πεντε εξι?ετσι σαν ποπ-κορν ενα πραγμα..αλλα μου εβγαλε αλλο θεμα στην φορα..το εχει ριξει στα φρουτα...δεν τρωει φαγητο δυο μερες τωρα παρα ελαχιστες κουταλιες εμεις που αδειαζαμε ολοκληρο το πιατο...το ιδιο και με την φρουτοκρεμα που ουτε να την δει..την δε απογευματινη κρεμα(εχω δυο μερες να του δωσω γιαουρτι γιατι δεν βρισκω γαμωτο)ουτε να την φτυσει...και ετσι του καθαριζω φρουτακι το κοβω κομματια και το τσακιζει...να ανυσηχησω η μπα???

λενακι μεγαλο θεμα το παπουτσι και εγω το σκεφτομαι απο τωρα για του χρονου...αστα...

παναγιωτα μου μην αγχωνεσαι δεν ειναι ολα τα μωρακια ιδια μωρε..θα κανει και αυτος το μπαμ και πριν το καταλαβεις θα τον κυνηγας απο πισω οπως κανω εγω...σημερα τον βρηκα να καθεται στο δευτερο σκαλοπατι να καθεται σαν κυριος και να μασουλαει τα παπουτσια μου...καρδιακια θα με κανει... :shock::shock::shock::shock::shock:

να πω την αληθεια μου ουτε εγω αλλαξει τις πιπιλες των μπιμπερο εγω εχω αυτες τις ασπρες και απλα μου ειπε η παιδιατρος να κανω δυο τρυπες ακομα..και δεν αλλαζω και απορυπαντικο...μαρεσει οπως μυριζουν τα ρουχαλακια του και ειναι κριμα να την χασω αυτην την μυρωδια τοσο νωρις...εε τι λες???τωρα πια πινει νερο με το καλαμακι ο κυριος και το εμαθε απο τον καφε που μου ρουφαγε καθε λιγο και λιγακι...στην αρχη φυσουσε και εκανε μπουρμπουληθρες αλλα τωρα πια πινει κανονικοτατα..αχ μεγαλωσε

και μην φοβασαι για υψος και βαρος θα κανει ενα μπαμ και θα ξεπεταχτει..για να μην ανυσηχησει και η γιατρος ολα θα ειναι καλα μην ανυσηχεις αδικα...αλλωστε τωρα που ειναι συνεχεια στην κινηση λιγα γρμ.θα περνει..και εμας το επομενο εμβολιο μας μετα τα γενεθλια μας τον οκτωβρη...καλε δυο μηνες θα εχουμε γενεθλια...απιστευτο μου φενεται...πως περασε ετσι ο καιρος??

σας αφηνω με καλει γωνιωδως το κρεβατι μου...ανυσηχησε που δεν με εχει δει ακομα...φιλιαααα και ονειρα γλυκαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας! τι κάνετε; εμείς καλά, πριν λίγο φορτώσαμε το αυτοκίνητο με τα πράγματα και αύριο μετά το πρωινό γάλα της μικρής ξαναφεύγουμε για Εύβοια. Αυτή τη φορά μου φάνηκε πιό εύκολη η "μετακόμιση" :lol:

Από νέα δεν έχω κάτι ιδιαίτερο, έκλεισα και φωτογράφο και μου έχουν μείνει ψιλολεπτομέρειες για όταν γυρίσω. Η μπουμπού από χθες έχει λίγη γκρίνια και από τη μανία με την οποία τρώει τα χέρια της μάλλον ετοιμάζεται για δοντάκι, αλλά δεν βλέπω τίποτα ούτε πιάνω κάτι ιδιαίτερα φουσκωμένο στα ουλάκια της :?

Ρούλα εμένα μου άρεσε πολύ το φόρεμά σου, δεν μου φάνηκε καθόλου "υπερβολικό" ήταν ακριβώς ότι έπρεπε! αντίθετα το δικό μου για να το φανταστείς, είναι στο χρώμα του πάγου, στενή γραμμή αλλά όχι κολλητό φυσικά, στράπλες, μήκος λίγο πάνω από το γόνατο, ύφασμα ψιλογιαλιστερό αλλά δεν είναι σατέν ούτε ταφτάς, μοιάζει λίγο με ταφτά αλλά όχι τόοοοσο καλό, και κάτω από το στήθος έχει μια σειρά στρας.... πείτε αλήθεια βρε κορίτσια, μήπως παραείναι καλό; μόλις το δοκίμασα μου άρεσε πάνω μου αλλά το πρώτο που είπα είναι ότι είναι πολύ καλό για πρωινή βάπτιση, και η μάνα μου, η αδερφή μου και η πωλήτρια με έπεισαν ότι αφού είμαι η μαμά πρέπει να φοράω κάτι λίγο πιό καλό... και το πήρα γιατί βαρέθηκα να ψάχνω... ουφ νομίζω ότι μόλις επιστρέψω θα ξαναψάξω μήπως βρω κάτι άλλο, αν έχει μείνει και τίποτα στα μαγαζιά μέχρι τότε.

Μαριέττα εγώ πιπίλες στα μπιμπερό της αλλάζω κάθε δίμηνο. Τα μπιμπερό όμως ούτε εγώ τα έχω αλλάξει ακόμα όλα, έχω 2 παλιά αλλά μόλις επιστρέψω θα τα αντικαταστήσω και αυτά. Οντως θέλουν αλλαγή τα πλαστικά, κι εγώ πρόσφατα το έμαθα. Οσο για το απορρυπαντικό, όπως είπε και η Μαρία δεν θέλω να της αλλάξω ακόμα, μετά το χρόνο μάλλον και αν. Μου αρέσει η μυρωδιά, ειδικά τώρα που άρχισα να της βάζω και μαλακτικό γιατί στις αρχές μου το είχε απαγορέψει ο παιδίατρος!

Παναγιώτα περνάς καλά στις διακοπές; που είσαι; πάντως στην καινούρια σου φωτο φαίνεσαι σούπερ! Κινητικά η μπέμπα κάθεται εδώ και καιρό στον πωπό της αλλά άμα πέσει δεν μπορεί ακόμα να ξανασηκωθεί και γκρινιάζει να πάω να την σηκώσω! όταν την κρατάω ή κρατιέται από κάπου στέκεται όρθια αλλά δεν σηκώνεται μόνη της. Και από προχθές παλεύει να μπουσουλήσει, σηκώνεται στα γόνατα και κάνει μπρος-πίσω. Προς το παρόν μόνο πίσω πάει, σαν τα καβουράκια :lol: . Μην ανησυχείς καθόλου για τον μπέμπη, κάθε μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς, μπορεί εσένα να τα κάνει όλα μαζί! κι εγώ αναρωτιέμαι μερικές φορές γιατί αργούν τα δόντια, ή όταν βλέπω άλλα συνομίληκά της να σηκώνονται μόνα τους ή ακόμα και να περπατάνε γιατί η δικιά μου δεν το κάνει ακόμα, αλλά θέλουν το χρόνο τους. Τον βάζεις καθόλου στο κρεβάτι σας ή σε πάρκο καθιστό για να "δυναμώσει";

Αυτά λοιπόν, σας αφήνω να πάω για ύπνο γιατί έχω και ταξίδι αύριο, είμαι βλέπετε και ο σουμάχερ της οικογένειας :lol: ! Καλό υπόλοιπο διακοπών σε όσες λείπετε ή θα φύγετε και τα ξαναλέμε μετά τις 20. Πολλά φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ δεν μπορω αλλο κουτουλαωωωω...καλημερα κοριτσια ...ειλικρινα δεν τα καταλαβαινω τα μωρα...γιατι παιδακι μου σηκωνεσαι απο τις 6.30 το χαραμα???και καλα πινας..εε ωραια αφου σε ταισα γιατι δεν ξανακοιμασαι???τι τα θες τα παιχνιδια μεσα στο αγριο χαραμα μου λες???και πως γινεται να περιμενεις να ειμαι και εγω στην τσιτα???τι νομιζεις οτι ειμαι...ουτε καφε δεν εχω πιει ακομα...και μετα αφου μας ξεσηκωσεις ολους καλα καλα γιατι πας για υπνο?και πεφτεις ξερος μεχρι το μεσημερι???...παρακαλω πολυ οποια εχει απαντησεις να μου δωσει και μενα...

ελενη εχουν δικιο...νομιζω πως σαν μαμα σου αξιζει να εισαι στην πενα ακομα και το πρωι...φευγω παω να μαγειρεψω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι εχεις απολυτο δικιο!!!!!!!!!!!!!!!!

γιατι το κανουν αυτο;εμενα ξυπναει γυρω στις 07:30,τον ταιζω και καποιες φορες οχι παντα,δε ξανακοιμαται...το μυστικο παντως ειναι να μην ανοιγεις παραθυρα την ωρα που τον ταιζεις..εγω δε κανω τιποτα,τον αφηνω να νομιζει οτι ειναι βραδυ..το φωτακι του ειναι αναμμενο..και επειδη τωρα με τις ζεστες ιδρωνει πολυ το κεφαλακι τους,παρολο που εχω το air condition αναμμενο,του σκουπιζω μαλακα με μια πετσετουλα τα μαλλακια του και διαπιστωσα οτι τον νανουριζει αυτο..για δοκιμασε!! αν και πιστευω οτι ο γιος σου δε πιανει μια μπροστα στον δικο μου,που σε γενικες γραμμες ειναι ησυχο μωρακι..φαντασου οτι τον αφηνω και παιζει μονος του και κανω τις δουλειες μου ηρεμα..αν και παντα με πιανουν οι τυψεις οτι δεν παιζω αρκετα μαζι του...τι να πρωτοκανω ομως γαμωτο;μονη μου ειμαι κι ενα πιατο φαγητο πρεπει να υπαρχει στο σπιτι..που λεει ο λογος τωρα!!

το μεσημερι οταν ξυπναει κι αφου φαει το φαγακι του,κοιμαται ξανα μεχρι το απογευμα;εμενα οχι κι εκει που θελω εγω λιγο να ξεκουρασω τα ποδια μου,πού να κοιμηθω,εκεινος ειναι μες την τρελλη χαρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

A καλά, ελάτε να σμίξουμε στα ξενύχτια!

Κι εμένα ξυπνάει! Το περίεργο είναι ότι μόλις έκλεισε τους 3 μήνες κοιμόταν σερί όλη νύχτα μέχρι τον 5ο κι από τότε που ξεκινήσαμε κρέμες, φρούτα κι αργότερα φαγητό, άρχισε πάλι να ξυπνάει μια, πολλές φορές και δυο φορές για να θηλάσει!! Άσε δε τις μέρες που βγάζει δόντια.. στο πρώτο δόντι το προηγούμενο βράδυ ξύπνησε 4 φορές!! :shock::shock::shock:

Τις πιο πολλές φορές πάντως θηλάζει λίγο και ξανακοιμάται. Αλλά είναι και κάτι φορές που έχει όρεξη για παιχνίδια!!!

Μαρίνα είσαι τυχερή που κάθεται ήσυχος και παίζει και μπορείς και κάνεις δουλειές. Ο Φίλιππος πάνω από 10 λεπτά δεν κάθεται! Θέλει παρέα!! Αρχίζει τα μαμά και τα ιιιι ιιι ιιιιιιι για να τον βγάλω!

Πιπίλες, θηλές στα μπιμπερό θέλουν άλλαγμα γιατι φθίρονται.. για το ίδιο το μπιμπερό δεν ξέρω...

Ελένη, το φόρεμα το διάλεξα ακριβως γιατί δεν ήθελα να'ναι κάτι πολύ "βαρύ". Αν δε νιώθεις ανετα με αυτό που διάλεξες, ασ'το για κάποια άλλη περίπτωση, ένα γάμο και ψάξε για κάποιο να σου αρέσει καλύτερα. Και μην ακούς τι λέει η μαμά σου, κι η δικιά μου έχει μια τάση για... υπερπαραγωγές! :lol:

Καλές διακοπές!!!

Παναγιώτα είσαι κούκλα στη φωτο!! Κι από κοντά δηλαδή που σε είχα δει, κούκλα ήσουν!! :lol:

Σ'αυτό που ρωτάς θα συμφωνήσω με την Ελένη, βάζε τον να κάθεται με την πλατη ν'ακουμπάει στο πάρκο. Έτσι έκανα κι εγώ και σε λίγες μέρες είδα θεαματική αλλαγή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλεναδιτσες εδω ειμαι ,σημερα 2.30 την νυχτα φευγουμε για να τα πιασουμε τα μικρα στον υπνο ,γιατι ξερνανε :?:?:?

εδω και 3 μερες φτιαχνω τα πραγματα μας

εκλεισα φωτογραφο 500 ε με το σι ντι των φωτογρ ξεκλειδωτο ,καλα δεν ειναι?

φουστανι πηρα,παπουτσια και τελειωσα το βιβλιο των ευχων και ψιλοφτιαχνω τον στολισμο και τα χαρτια για τις σοκολατιτσες

θα μου λειψετε...ευχηθητε μου καλη τυχη αυτη την φορα,γιατι εκτος απο τα παιδια τωρα θα εχω και τον μεγαλο εχθρο...την πεθερουλα μου :lol::lol::lol::lol:

ελπιζω νατα πουμε οταν γυρισουμε ολες,πριν μπει ο χειμωνας ;)

πολλα φιλακια κουκλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι κρητικο να σε ρωτησω,επειδη ο γιος σου ειναι σουπερ κινητικος:

η παιδιατρος μας εχει απαγορευσει την περπατουρα που εχω και μας ειπε οτι δε κανει καλο στα ποδαρακια κλπ...εγω ομως θελω να τον βαλω λιγο γιατι και στο παρκο βαριεται και στο πατωμα δεν εχω πολυ εμπιστοσυνη..και μιας και κινειται πια ανετα στο παρκο και σχεδον περπαταει μεσα και κρατιεται κι ορθιος για μερικα δευτερολεπτα,εσυ τον εβαλες σε στρατα ή περπατουρα;

ολοκληρος προλογος για μια απλη ερωτηση :?:?:?

φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλες!!!

μιας και το θεματακι με τα μωρακια τα χειμωνιατικα 2010..11 δεν πολυ δουλευει,ειπα αν θελετε να μπω στην παρειτσα σας και να μοιραζομαι και μαζι σας στιγμες και αγωνιες για τα μπεμπονια μας,

εμεις αυριο κλεινουμε τους 7 μηνες!!!

με θελετε καλε η να φυγω να παω αλλου?? :-p

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεββεκα εννοειται πως σε θελουμε,εγω διαβαζα τα δικα σας γιατι τα μωρακια μας γεννηθηκαν κοντα..κριμα που το αφησατε λιγο το θεματακι σας...με το καλο λοιπον στην παρεα μας!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ ευχαριστω marinax...

συναντηθηκαμε στο φατσομπουκη με τα κοριτσια και φτιαξαμε εκει μια ομαδα και ετσι χαθηκε το θεματακι μας....

σας ψιλοδιαβασα και βλεπω οτι εχουμε θεμα με τον υπνο!!!εγω εχω μεγααααλο θεμα με τον υπνο!!!

θηλαζουμε και μπορει ανα δυο ωρες να ζηταει στηθος!!επισης απο τις 4 μ εχει στο ποδι!!!

και επισης δεν κοιμαται μονη της με θελει διπλα της!!!

βαφτιστηκαμε κιολας σ ενα ξωκλησι στο μεσσολογγι!!!κλειστει βαφτιση καναμε...επιλογη μας....

αντε με το καλο οσες θα βαφτισετε τα μπεμπονια σας τωρα!!!

διακοπες πηγαμε και επιστρεψαμε στην βαση μας!!ημουν 2 μηνες ελλαδα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Τι κάνετε; Εμείς είμαστε πολύ καλά. Κάνουμε διακοπές ακόμα. Γυρίσαμε λίγο σπίτι μας και το Σάββατο το πρωί ξαναφεύγουμε για Εύβοια Αχλαδερί.

Η Σοφούλα είναι κι αυτή υπερκινιτική αλλά μ' αρέσει γιατί την αμολάω πλέον παντού και είτε μπουσουλάει είτε πιάνεται από πράγματα και σηκώνετε και κάνει βηματάκια. Μου κάνει εντύπωση που είναι πολύ προσεκτική στις κινήσεις της αλλά και επίμονη όσπου να καταφέρει να κάνει αυτό που θέλει.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με τόση ενέργεια το βράδυ πέφτει ξερή και δεν γυρνάει ούτε πλευρό.

Γενικά λοιπόν μπορώ να πω ότι πλεον το παιδάκι μου δεν με κουράζει. Συνεργαζόμαστε άψογα.

Ρεββέκα καλως ήρθες στην παρέα μας! Εννοείται ότι σε θέλουμε!!!! Κι εγώ παρακολουθούσα που και που το θεματάκι σας. Μενεις εξωτερικό ε; Που αν επιτρέπεται; Εχεις βοήθεια για την μικρούλα σου;

Πως έμαθε έτσι με τον ύπνο βρε κορίτσι; Κοιμόσασταν μαζί απ' την αρχή; Τρώει άλλα φαγητά (λογικά θα τρώει ε;) ή μόνο θηλάζει; Σε ρωτάω μπας και βοηθήσουμε και να γνωρίσουμε και τις συνήθειες της καινούργιας φιλενάδας μας!

Θέλω να σχολιασω και των υπόλοιπων φιλενάδων τα νέα αλλά συχωρέστε με που έχω λίγο χρόνο να κάτσω στο pc. Έχω κάτι δουλίτσες να κάνω τώρα που κοιμάται η μικρή μου.

Σας φιλώ λοιπον και θα τα πούμε πάλι αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μανουλια μου καλησπερα τι κανετε??ακομα διακοπιζεστε???ο καιρος???εδω σημερα ειδικα φυσαει του σκοτωμου και κανει και κρυο...

ρεβεκκα μου welcome darling(εεεε???? :P:P:P:P )εγω ειμαι η μαρια απο την κρητη εχω ενα τερας γιο ειναι ο πιο μεγαλος της παρεας και αν καποια στιγμη βρεις χρονο ριξε μια ματια στις περιπετειες μας..εε που να τα ξαναλεω ολοκληρο βιβλιο θα εγραφα ....

μαριετα μου να σου πω την αληθεια μου δεν τον εβαλα καπου ουτε στρατα ουτε πουθενα..το παιδι μου ειναι αυτιδιδακτο το καμαρι μου..αλλα σκεφτομαι να του παρω τωρα απο κεινα που τα σπρωχνεις???δεν ξερω πως τα λενε κι ολας...καταλαβες εε?βεβαια δεν ειπα και τιποτα στην παιδιατρο μας γιατι το παιδακι μου παιρνει πρωτοβουλιες οποτε...ασε που τον φοβαμαι κι ολας εκει μεσα μην τυχον και περνει φορα και κουτουλαει δεξια και αριστερα..να μου διαλυσει και το σπιτι?και ειναι και καινουριο..κριμα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια,

το βραδυ κοιμηθηκε στην κουνια της,βεβαια καθε 2 ωρες ξυπνουσε και ηθελε μεμε να κοιμηθει,μπορει να μην πιει γαλα απλα να πιπιλισει για να κοιμηθει...

η λυδια μου τρωει φρουτοκρεμα,σουπα λαχανικων και ρυζαλευρο,ολα φτιαγμενα απο τα χερακια μου με βιολογικα προιοντα,,εχω ενα θεμα,,

απο μικρη κοιμοταν κουνια και καμια φορα μαζι μου οταν νυσταζα πολυ...αλλα απο τοτε που ηρθαμε ελλαδα για διακοπες 2 μηνες κοιμοταν μαζι μου παντου και συνηθισε λιγο,τωρα εχω ξεκινησει αγωνα να ξεσυνηθισει!!!για να κοιμηθει επισης εχει μαθει μονο μεμε,ουτε πιπιλα ουτε κουνημα χωρις μεμε δεν κοιμομαστε με τιποτααααααααααα!!!!

τα πρωινα της εχω παρει παρκο και παιζει για λιγο,οποτε κανω δουλιτσες ανετα ωσπου να αρχισει την γκρινια!!!

μπουσουλαει και λεει λεξουλες μαμα μπαμπα και ελα!!!γενικα ειναι καλο παιδακι μονο θεμα με τον υπνο εχουμε....μεγαλο ομως...

μενω κωνσταντινουπολη,ο αντρουλης μου ειναι απο εκει,τα συνορα της αγαπης και ετσι!!δεν δουλευω,εχει εργαστηριο κεραμικων ο αντρουλης!!!σουβενιρ φτιαχνει,εδω μενω 3 χρονια περιπου,απο τοτε που τον γνωρισα :)

μαρια στην κρητη εχω ερθει στα χανια,ειχα κανει τουρ σε καμπινγκ με μηχανη ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΚΡΗΤΗ αλλα ειχα τυχει και γω σε δυνατους ανεμους και με μαστιγωνε η αμμος :D και ναι ναι διαβαζω για τον μπομπιρα χιχι!!μιλουσαμε και πιο παλια οταν ησουν εγκυος!!!

καλως σας βρηκα λοιπον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!

παρολο που χθες βραδυ ηταν αρκετα δροσερα,μεσα το σπιτι ακομα βραζει κι ετσι κοιμηθηκαμε με air condition..ο μικρουλης ηπιε το γαλατακι του και τωρα ξανα-κοιμαται..μολις φαμε το φρουτο του,θα τον παω βολτα στα μαγαζια,βαρεθηκα ολη μερα μεσα στο σπιτι..αρχισαμε και πινουμε περισσοτερο γαλα πια και φτανουμε τα 180ml...ρε κοριτσια ποιο γαλα δινετε στα παιδακια σας;εγω το novalac ar αλλα τωρα θα το αλλαξουμε και θα του δινουμε το novalac 2..ειναι κι ακριβο γαμωτο,αλλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να το παραγγελνω απο το φαρμακειο κι ειναι αγχος να μη μπορεις να το βρεις σε σουπερ μαρκετ..ο φαρμακοποιος εκλεισε για 15Αυγουστο κι εχω στο ντουλαπι τρια κουτια μεχρι να ξανα-ανοιξουν...

ασχετο:διαβαζετε κανενα βιβλιο αυτο τον καιρο;να μου πεις πού χρονος!!παλια διαβαζα συνεχεια κι ειδικα οταν ημουν εγκυος ειχα διαβασει πολλα..παντως οταν κοιμαται κι αφου εχω τελειωσει με τις δουλειες,εκει μπορει να το πιασω παλι το βιβλιο..σας προτεινω αυτο που τελειωσα χθες:ΘΕΑΝΩ,η λυκαινα της Πολης..ειναι παρα πολυ καλο..

Ρεββεκα κοιμαται στο κρεββατακι της ή στο δικο σας;αν το δευτερο ισχυει,νομιζω οτι εκει εχεις κανει λαθος..εμεις απο την μερα που γυρισαμε απο το μαιευτηριο,τον εβαλα κατευθειαν στο κρεββατι,ουτε καλαθουνες ουτε τιποτα..βεβαια ακομα και τωρα κοιμαμαι στο ιδιο δωματιο με τον μπεμπη,κι αυτο γιατι ο Μανος ροχαλιζει πολυ και δεν αντεχω..παντως θα επρεπε ηδη να την εχεις στο δωματιο της..συγχωρεσε με αν κανω λαθος...θελει παντως υπομονη και αν θυμαμαι καλα, απο την αρχη ειχες προβλημα με τον υπνο της μικρης..Λυδια ειναι το ονομα της;

φιλια προς το παρον!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinax καλημερα!!το ονομα σου ειναι μαρινα??

ναι την μικρη Λυδια την ονομασαμε!!εδω την λενε lidia..

οπως θα διαβασες απο την αρχη την ειχα στην κουνια,απλα λογο θηλασμου τα βραδια και οταν ηταν πιο μωρο ηταν ευκολο να κοιμομαστε μαζι!!ε και οι διακοπες....

λες να την βαλω στο δωματιο της??και να κοιμαμαι εκει σ ενα μονο κρεββατι που εχω ωσπου να συνηθισει το δωματιο??γιατι την εχω στο δικο μας δωματιο την κουνια της!!!βεβαια επειδη θηλαζουμε δεν μπορω να την αφησω να κοιμαται μονη ακομα,που να τρεχω ολη νυχτα απο το ενα δωματιο στο αλλο....

ο αντρουλης μου κοιμαται καναπε επισης΄λογο ροχαλισματος απαπαπαπαπ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεββεκα το πραγματικο μου ονομα ειναι Μαριεττα,οποτε αν σε βολευει να με αποκαλεις ετσι!!

θα ελεγα πως ναι! να την βαλεις στο δωματιακι της να το συνηθιζει κιολας και το μεσημερι αν θες να κοιμαται μονο μαζι σου στο διπλο..εγω στην αρχη και με τους θηλασμους με βολευε το κρεββατι-καναπε που εχω στο δωματιο του,οποτε το μωρο κι εμαθε το δωματιο του με την ησυχια το βραδυ και το φωτακι του και απο την αλλη δε πηγαινο-ερχομουν για να τον θηλασω..κατευθειαν αγκαλια και μεμε...μονο τα μεσημερια τον επαιρνα στο διπλο κι αυτο γιατι μου ειχε λειψει η κρεββατοκαμαρα μου :lol::lol: αλλα μετα απο καιρο ειδα οτι το μωρο καλυτερα κοιμοταν και τα μεσημερια στο δωματιο του,απλα εκμεταλλευομουν την αναγκη μου να τον εχω διπλα μου και να τον αφουγκραζομαι...πώς μου λειπει αυτη η περιοδος!!!

στις διακοπες εμεις ευτυχως δεν αλλαξαμε συνηθειες..ειχαμε ενα παρκοκρεββατο απο το ξενοδοχειο και μετα το γαλατακι του επεφτε ξερος και κοιμοταν κανονικα..παρολο που ακουγονταν θορυβοι απο την πισινα και το μπαρ,ο μικρος δε καταλαβαινε τιποτα!! και τα μεσημερια το ιδιο...

παντως το ροχαλητο του Μανου ειναι απιστευτο..ενα πραγμα μου κανει εντυπωση:ο μικρος δεν εδειχνε να ενοχλειται :? μονο η μαμα...φαντασου οτι απο 7 μηνων εγκυος που ημουν πηγαινα εγω στον καναπε και κοιμομουν..τον λυπομουν να τον στειλω εκει γιατι δουλευε και δεν ελεγε...και μετα σου λεει οτι φταιει ο φονιας :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια εμείς τελικά χθες δεν γιατί έχω εδώ τον μυξιάρη τον άντρα μου που βήχει λες κι έχει φυματίωση..πω ρε τι γκρινιάρηδες που είναι όλοι τους! Σιγά μην άντεχαν να περάσουν όσα περνάμε εμείς Πάντως και χθες τα υγρά μου γύρισαν σε κολλώδη άρα η ωορρηξία είχε γίνει και νομίζω είμαστε εντάξει. Άντε να δούμε σε δύο βδομάδες! πάντως αυτή τη φορά δεν θα κάνω κάτι νωρίτερα, μόνο με καθυστέρηση..το έγραψα, είστε μάρτυρες
    • Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω μια απορία που μου δημιουργήθηκε. Όσον αφορά τα άλματα ανάπτυξης, το 1ο άλμα λέει πως είναι στις 5 εβδομάδες. Ποια θεωρείται 5η εβδομάδα? Από 4εβδ κ 1 μέρα ως 5 εβδ ή 5εβδ ως 5εβδ κ 6 μέρες? Ξέρει καμία?
    • Καλημέρα κορίτσια όπως είπε και Barbiee το Α21 η διαδικασία πως κάνεις αίτηση δεν την ξέρω τα κάνει ο άντρας μου αυτά απλά και εμένα με πλήρωσαν μόνο για το ένα παιδί, τώρα με το δεύτερο θα αυξηθεί το ποσό αλλά από την επόμενη φορά 
    • ναι κορίτσι μου να το πεις! αν και είναι εύκολη διαδικασία αν δεν θες να πληρώνεις το λογιστή... καν την μονη σου!
    • Κορίτσι Μ καλησπέρα! Επειδή από ότι θυμάμαι τα μωράκια μας είναι στις ίδιες βδομάδες... Θα σ πω εμάς τι μας έχει πει για την δυσκοιλιότητα ο δικός μας γιατρός π είναι και ανεπτυξιολογος.  Αν δίνεις ξένο γάλα δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα μέχρι 5 μέρες! Και εγώ θυμάμαι είχα πολύ άγχος γιατί ειχε μια κένωση την ημέρα και αυτό με πολύ κλάμα! Αλλάξαμε όμως μόνο ένα γάλα και αυτό γιατί όπως Μ εξήγησε οταν είναι τόσο μικρουλικα αποφεύγουμε να αλλάζουμε συχνά γάλατα καθώς το πεπτικό τους σύστημα δεν έχει εμπεδωθεί ακόμη οπότε χρειάζονται καποιες βδομάδες μεχρι να καταλάβουμε αν ενοχλεί το μωρό το γάλα ή όχι.Εμείς τώρα κλείσαμε δύο μηνών και μια βδομάδα και αυτή την βδομάδα είμαστε πολύ πολύ καλύτερα! Κάναμε αρκετή υπομονή και πολλές αϋπνίες με πονακια και σφυξιμο και τελικά ο γιατρός μας είχε δίκιο αν και εγώ ως αγχωδης νέα μανούλα τον τρελανα να αλλάξουμε γάλα.  Βέβαια αυτα π σ έγραψα είναι οτι μας έχει πει ο γιατρός μας. Έχεις προσέξει εκτός από δυσκοιλιότητα κάτι άλλο, ίσως εχει δυσανεξία στη λακτόζη; Κολικούς; Υπομονή εύχομαι!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...