Μετάβαση σε περιεχόμενο

καφενε "ομορφη μερα"


Recommended Posts

Εγώ πάντως δεν το ανοίγω. Η Ανθή με έβαλε τελευταία στη λίστα, μάλλον επειδή ζήλεψε την τρομερή μου φαντασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας φιλεναδες

Ανθη μου αρεσε πολυ η ιδεα σου για το ονομα του καφε μας και προτεινω να φτιαξεις εσυ το Νο 2 και να προσθεσεις τον τιτλο που σου αρεσει,πιστευω να συμφωνουν και τα αλλα κοριτσια,τι λετε;;νομιζω το αξιζει με την τοσο ομορφη ιδεα που ειχε!!!

Καλη μου ψειρουλες εεε;;ο εφιαλτης της μαμας :o:o:evil: οταν κολλησε πρωτη φορα ο γιος μου οταν πηγε στο νηπιαγωγειο με ειχε πιασει πανικος,τον καθαρισα,τον κουρεψα και ενημερωσα το σχολειο ωστε να ενημερωθουν ολες οι μαμαδες και να καθαρισουν κι αυτες τα παιδια τους γιατι αν δεν το κανουν θα ξανακολλησουν και δωρον αδωρον τοσος κοπος,για προληψη δεν ξερω να την κοιτας συχνα,να την χτενιζεις ωστε να φευγουν οι κονιδες και φαρμακο απο το φαρμακειο,μπρρρρρ φαγουρα με επιασε,ειπα κι εγω με την τουρτα,τετοια επαγγελματικη δουλεια και μολις ασχοληθηκες με την ζαχαροπαστα και ηθελα να σου κανω κι ερωτησεις :D αληθεια που να βρω μαυρο χρωμα ζαχαροπλαστικης ποια ξερει να μου πει;;;σε ελληνικα σαιτ που ειδα μεχρι στιγμης δεν βρηκα

Μαρακι να τη δοκιμασεις ειναι πολυ νοστιμη,σοκολασηηηη!!!ειμαι κι εγω μελος στις συνταγες τις παρεας,αν δεις τις φωτο που εχει η Katerina78 ειμαι εγω εχω βαλει δυο στη σοκολατοπιτα,παιδευεται η ψυχουλα μου εε;;;ο καημενουλης κι αυτα τα παλιοδοντια :o θα βγαλει νωρις μαλλον και τα δικα μου απο δυο μηνων μεσα στα σαλια και τα πρωτα μας δοντακια βγηκαν 5μιση μηνων ο μικρος και 6 οι αλλοι δυο γιαυτο αρχισε να ποναει ετοιμαζονται τα μικρα δοντουλακια υπομονη κοπελα μου

και κατι αλλο θελω να σου πω και σε ολες τις κοπελες μας που ειναι εκπαιδευτικοι θελω να με βοηθησετε αν μπορειτε,λοιπον ο γιοκας μου δυσκολευεται λιγο στην εκφραση,δηλαδη βιαζεται και δεν μπορει να διατυπωσει και να συνταξει σωστα μια προταση,πχ προχτες τους εβαλε ο δασκαλος να γραψουν σκεφτομαι και γραφω με θεμα <<η οικογενεια μου>>και πως αρχισε;;;Η οικογενεια μου εχουμε παιδια 3.Για να μην συνεχισω παρακατω καταλαβατε,καλα απο ορθογραφικα δεν το συζητω και δεν απασχολει τοσο αλλα απο εκφραση χαλια μαυρα απελπιστηκα τελειως,τι να κανω για να τον βοηθησω περα απο το να διαβαζουμε βιβλια και παραμυθια ;;;ποια μπορει να με βοηθησει;;;

Αννα Μαρια υπομονη θα τελειωσετε με τις ετοιμασιες εχεις ακομη καιρο ωσπου να μπεις στον μηνα σου,εγω και στα τρια εκλεισα ολοκληρο το μηνα και στο τριτο ταχα θα γεννουσα νωριτερα περιμενε και ο δολιος ο αντρας μου και ειχε παρει αδεια 15 μερες πριν αλλα ο Δημητρος δεν μας εκανε την χαρη με ραντεβου για προκληση πηγα στο τελος

Αθανασια κρυο κι εκει κιολας;;;εδω τα πρωινα και τα βραδια εχει ενα ψοφοκρυο αλλο πραγμα μειον κανει ευτυχως τη μερα εχει ηλιο και ζεσταινει λιγο,το τζακι στο φουλ παντως και εγω ακομα με τις δουλειες παιδευομαι το τρεναρω λιγο και τις κανω χαλαρα ωστε να μην χρειαστει να ξαναπλενω χαλια μεσα στο χειμωνα και ειναι και τεραστια δεν μπορω να τα κουμανταρω!!!

Μarie πως ειναι ο μπεμπουλης;;θηλαζετε;;;ο μεγαλος πως το πηρε τελικα δεν μας ειπες;;

πολυλογια με επιασε παλι και σας ζαλισα στελνω φιλια στα κοριτσακια που δεν σχολιασα Ολια,Κατερινιω ξεχασα καμια;;,ουπς ξυπνησε και το ζουζουνι μου ευτυχως προλαβα να γραψω σας φιλιω ολες!!!μακιααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑτερινάκι μπορείτε να ετοιμάζετε ένα προσχέδιο για την έκθεση σας...βήμα βημα δηλαδή...Επίσης για τη συνταξη...μπορείς να του βάζεις προτασούλες τις οποιες πρέπει να τις μεγαλώσει..

π.χ.Ο Γιώργος παίζει. (μπάλα, αυλή)

ΚΑι θα πρέπει να το αλλάξει και να το κάνει Ο Γιώργος πάιζει μπάλα στην αυλή.

Επισης μικρά κειμενα στα οποια θα λείπουν λεξούλες, τις οποιες θα τις έχεις ανακατεμένες απο πάνω στην παρένθεση και θα πρέπει να τις συμπληρώσεις.

Σε ποια τάξη είναι ο γιος σου??Αν είναι στείλε μου το email σου και θα σου στείλω υλικο με ασκησούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως δεν το ανοίγω. Η Ανθή με έβαλε τελευταία στη λίστα, μάλλον επειδή ζήλεψε την τρομερή μου φαντασία.

εμενα δηλαδη που δεν με ανεφερε κθολου(ντροπη σου ανθη :lol::lol::lol: ) τι πρεπει να κανω?να μην ξαναμπω ποτε στον καφενε?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑτερινάκι μπορείτε να ετοιμάζετε ένα προσχέδιο για την έκθεση σας...βήμα βημα δηλαδή...Επίσης για τη συνταξη...μπορείς να του βάζεις προτασούλες τις οποιες πρέπει να τις μεγαλώσει..

π.χ.Ο Γιώργος παίζει. (μπάλα, αυλή)

ΚΑι θα πρέπει να το αλλάξει και να το κάνει Ο Γιώργος πάιζει μπάλα στην αυλή.

Επισης μικρά κειμενα στα οποια θα λείπουν λεξούλες, τις οποιες θα τις έχεις ανακατεμένες απο πάνω στην παρένθεση και θα πρέπει να τις συμπληρώσεις.

Σε ποια τάξη είναι ο γιος σου??Αν είναι στείλε μου το email σου και θα σου στείλω υλικο με ασκησούλες!

μπραβο μαρακι μου!!!!!!!!αυτη η συνεργασια μεταξυ μας εδω στον καφενε με τρελαινει!!!!!μπραβο μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση θα το κανω αυτο που λες με τις ασκησουλες και σου στελνω και το email μου με πμ,δευτερα δημοτικου παει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, Κάλη, δε σχολίασα πριν για τις ψείρες! Εγώ ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ χρόνο κολλούσα στο δημοτικό. Αφού το ξεψείρισμα ήταν μέσα στην καθημερινότητά μας! Είχαμε και μια σχολίατρο, την κυρία Γεωργία, που ερχόταν κάθε τρεις και λίγο και μας έλεγχε για ψείρες. Το τακτ αυτής της γυναίκας ήταν φοβερό. Έτσι και έβρισκε ψείρα άρχιζε να φωνάζει θριαμβευτικά "ΒΡΗΚΑ ΨΕΙΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!". Ευτυχώς σε μένα δεν είχε βρει ποτέ, αλλά μας προκαλούσε απίστευτο άγχος για έναν ενδεχόμενο διασυρμό.

Πάντως, ένα από τα γιατροσόφια που ακολουθούσαν τότε οι μαμάδες μας ήταν το λούσιμο με ζεστό ξύδι. Τώρα αν έπιανε δεν ξέρω, μια κι εγώ κάθε χρόνο είχα!

Το πιο κορυφαίο, όμως, ήταν που κόλλησα όταν ήμουν 25 χρονών, λίγο πριν το γάμο μου!!! Μάλλον με κόλλησε η ξαδέλφη μου, που τότε ήταν δέκα. Είχα και μακριά μαλλιά για το γάμο, και είχα γεμίσει. Μιλάμε, έκανα μπάνιο και τις ένιωθα να περπατάνε στο κεφάλι μου! Χτενιζόμουν και άπλωνα στα γόνατά μου μια πετσέτα και γέμιζε η πετσέτα ψείρες. Ήταν απίστευτο το πόσες είχα!!! Ευτυχώς έκανα μια φορά μπάνιο με ειδικό σαμπουάν και φύγανε!

Κατερίνα, πρόβλημα έκφρασης έχουν ΟΛΟΙ οι μαθητές μου! Αλλά μιλάμε για πολύ σοβαρό πρόβλημα, ίσως επειδή μιλάνε την κυπριακή διάλεκτο και αναγκάζονται να γράφουν στην κοινή ελληνική. Αφού κι εγώ, που ήμουν πάντα η πρώτη στις εκθέσεις, και στις πρώτες τάξεις του δημοτικού έβαζα πολλά κυπριακά μέσα!

Όταν μιλάει ο γιός σου μιλάει έτσι; Ή μιλά σωστά; Αν μιλά σωστά και απλά γράφει λάθος, τότε θα μπορούσες να του πεις να τα λέει πρώτα προφορικά, κι αν βγαίνει νόημα να τα γράφει, αλλιώς να τα αλλάζει έτσι ώστε να βγαίνει νόημα. Επίσης, όταν τελειώνει την έκθεση, να τη διαβάζει δυνατά για να βλέπει αν βγαίνει νόημα. Π.χ. μπορεί να μη βάζει σημεία στίξης, τόνους, κ.λπ., οπότε θα μπορούσες να του τη διαβάσεις εσύ όλη μονορούφι και θα καταλάβει ότι κάτι έκανε λάθος.

Φαντάζομαι τα άλλα κορίτσια θα σε βοηθήσουν περισσότερο!

Α, τώρα βλέπω το ποστ της Μαρίας. Βλέπεις, αυτή είναι η διαφορά. Η Μαρία είναι πραγματική δασκάλα, εγώ έχω σπουδάσει άσχετα πράγματα, με βάλανε να διδάσκω φιλολογικά και να κάνω αλφαβητισμό σε αναλφάβητους, χωρίς να ξέρω πώς γίνεται... Αλλά και παρόμοιες ασκήσεις που τους έβαζα, όπως αυτές που λέει η Μαρία, πάλι δεν τις έκαναν...

Κάλλη, νομίζω να κάνουμε δικό μας καφέ αφού μας υποτιμούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, Κάλη, δε σχολίασα πριν για τις ψείρες! Εγώ ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ χρόνο κολλούσα στο δημοτικό. Αφού το ξεψείρισμα ήταν μέσα στην καθημερινότητά μας! Είχαμε και μια σχολίατρο, την κυρία Γεωργία, που ερχόταν κάθε τρεις και λίγο και μας έλεγχε για ψείρες. Το τακτ αυτής της γυναίκας ήταν φοβερό. Έτσι και έβρισκε ψείρα άρχιζε να φωνάζει θριαμβευτικά "ΒΡΗΚΑ ΨΕΙΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!". Ευτυχώς σε μένα δεν είχε βρει ποτέ, αλλά μας προκαλούσε απίστευτο άγχος για έναν ενδεχόμενο διασυρμό.

Πάντως, ένα από τα γιατροσόφια που ακολουθούσαν τότε οι μαμάδες μας ήταν το λούσιμο με ζεστό ξύδι. Τώρα αν έπιανε δεν ξέρω, μια κι εγώ κάθε χρόνο είχα!

Το πιο κορυφαίο, όμως, ήταν που κόλλησα όταν ήμουν 25 χρονών, λίγο πριν το γάμο μου!!! Μάλλον με κόλλησε η ξαδέλφη μου, που τότε ήταν δέκα. Είχα και μακριά μαλλιά για το γάμο, και είχα γεμίσει. Μιλάμε, έκανα μπάνιο και τις ένιωθα να περπατάνε στο κεφάλι μου! Χτενιζόμουν και άπλωνα στα γόνατά μου μια πετσέτα και γέμιζε η πετσέτα ψείρες. Ήταν απίστευτο το πόσες είχα!!! Ευτυχώς έκανα μια φορά μπάνιο με ειδικό σαμπουάν και φύγανε!

Κάλλη, νομίζω να κάνουμε δικό μας καφέ αφού μας υποτιμούν.

χα χα χα!!!!!!!εισαι θεα κοριτσι μου!!!!!σε φανταζομαι σε ολο το βιντεο του γαμου σου να ξυνεσαι!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol: την εκανα χθες μπανιο με ειδικο σαμπουαν και τωρα βλεπω οτι δεν ξυνεται αλλα ΝΑ με παει!!!!!!δεν θα το αντεξω!την πεμπτη θα παω να το πω και στην δασκαλα και βλεπουμε!!!!!!!!

οσο για τον καφενε,αννα μαρια μου συμφωνω απολυτα!!!!αφου μας γραφουν ή μαλλον δεν μας γραφουν(ειδικα εμενα)να φυγουμε!να παμε αλλου!!!!!και μετα απο πολυυυυυυυ σκεψη ειπα να το πουμε "καφενες αννα καλ(ε)ι μαρια"!!!!!!!!!! :lol::lol::lol: πρωτοτυπο ε?εσυ τι λες?μηπως εχεις καμια πιο "φανταστικη" ιδεα? :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι βρε, τις είχα ξεφορτωθεί πριν το γάμο!!!! Εν τω μεταξύ, ένα μήνα πριν το γάμο, πήγα να με κουρέψει η ξαδέλφη μου που είναι κομμώτρια και να κάνουμε πρόβα το χτένισμα του γάμου. Αυτή, έτσι και δει ψείρα, παθαίνει υστερία. Οπότε, φρόντισα να τις ξεφορτωθώ εγκαίρως. Αρχίζει λοιπόν να με κουρεύει, οπότε μου λέει σε κάποια φάση "γιατί βρίσκω νεκρές κόνιδες στα μαλλιά σου; Μήπως είχες ψείρες;". "Εεεεεε", της λέω, "δεν ξέρω, μπα, δε νομίζω. Είσαι σίγουρη ότι είναι κόνιδες, μήπως είναι πιτυρίδα;". Πάλι καλά που δε με ψέκασε με εντομοκτόνο!!! :P

Όσο για το όνομα του καφέ εγώ σκέφτηκα το εξής: "Καφενέ "σε όποιον αρέσουμε, δε θα σας παρακαλάμε κιόλας". Πώς σου φαίνεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol::lol::lol: Καλλι δεν παιζεσαι!!!

Αννα Μαρια εγω οταν ξεκιναω στο σχολειο βαζω τουλαχιστον 1 φορα το μηνα προληπτικα τετοια σαμπουν γιατι τρεμω στην ιδεα οτι μπορει να κολλησω απο τα μικρα...ασε που εχω κ τεραστιο μαλλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

που θα το χωρεσουμε μαρη τρελη ολο αυτο??????μηπως να το πουμε "καφενες για ψειριαρηδες" μιας και ξερουμε τον πονο τους????? :lol::lol::lol::lol::lol::lol: θα ειναι κι ενα κοινο μας σημειο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλεια! Κλείσαμε στο "Καφενές για ψειριάρηδες"!!!!

Ρε κορίτσια, έχω της εξής απορία: το νεογέννητο έχει μόνο τρεις επιλογές: να τρώει, να κοιμάται ή να κλαίει; Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ξύπνιο και απλά να είναι ξαπλωμένο στο κρεβατάκι του ή στο ριλάξ και να μην κάνει κάτι συγκεκριμένο; Μπα ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα πολυ πλακα εχετε :lol::lol: ακου καφενες για ψειριαρηδες επειδη εχουν καποιες τον πονο τους δηλαδη;; :D:lol::lol:

Μαρακι χιλια ευχαριστω οι ασκησεις που μου εστειλες πιστευω θα τον βοηθησουν πολυ, ευχαριστω και παλι!!!!!το κανει και οταν μιλαει οχι μονο οταν γραφει Αννα Μαρια εσυ νομιζω με ρωτησες απανταει μονολεκτικα και δεν προσπαθει να κανει προτασουλες ενω μιλαει τελεια εννοω ολες τις λεξεις και αν τον ζορισω λιγο το σκεφτεται λιγο παραπανω,τι να πω βιαζεται ή δεν εχει λεγειν,εγω θα προσπαθησω να τον βοηθησω και ο Θεος βοηθος

καλα Αννα Μαρια σε φανταζομαι με τις ψειρες να ξυνεσαι μπρρρρ και με πιανει ανατριχιλα,εγω θυμαμαι παλια τις αδερφες μου που ειχαν στο φουλ και εμενα μαζι φυσικα και η μανα μας μας εβαζε κατω και μας χτενιζε και φουλ στα φαρμακα ενας χαμος,αλλα ευτυχως απο τοτε δεν ξανακολλησα,,με τα κοριτσακια παντως ειναι πιο δυσκολα τα αγορια να κανεις ενα κοντο κουρεμα και ξεμπερδευεις με τη μαλλουρα ομως τι γινεται;;

Αννα Μαρια φυσικα και μενουν και ξαπλωμενα στο κρεβατακι ή στο ριλαξ και χαζευουν στην αρχη εξερευνουν το χωρο,αργοτερα παιζουν με τα ποδαρακια και τα χερακια τους και παει λεγοντας,αλλα για να γινουν ολα αυτα πρεπει το μωρο να ειναι ηρεμο γιατι αν εχει κολικους σε ταραζει στο κλαμα,λογικο δεν ειναι;;και οταν ηρεμει νανακια,καλα τις πρωτες μερες ενα ηρεμο μωρο τις περισσοτερες ωρες τρωει και κοιμαται οσο μεγαλωνει μερα με τη μερα μενει περισσοτερη ωρα ξυπνιο,μονο να μην τον μαθετε αγκαλια αλοιμονο σας καλυτερα να το εχεις κατω και να του μιλας παρα αγκαλια δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια :D:D:D !

Είστε όλες καλά;;Εμείς είμαστε καλά δόξα τω Θεώ!Είμαι πολύ πιο ήρεμη, έχω βρει τους ρυθμούς μου και έχω λιγότερα νεύρα ;) ! Όλα μια συνήθεια είναι τελικά..

Κάλλη μου ευτυχώς την εντόπισες εγκαίρως την παλιόψειρα ;) ! Η αδερφή μου βάζει στην ανιψιά μου κάθε πρωί μία λοσιόν που αγοράζει από το φαρμακείο. Μια φορά μόνο ξέχασε να της βάλει και η μικρή κόλλησε ψείρες..Αν έχεις τύχη διάβαινε :lol::lol::lol::lol:

Α ώστε έτσι Μαράκι ε;;; Άλλος σου ζήτησε γλυκό και σε άλλον θα το στείλεις;;;; Ακούς εκεί θα στείλεις όλη τη σοκολατόπιτα στην Κάλλη :evil::evil::evil::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ολόκληρο ταξίδι θα έκανα εγώ για να τη φάω :lol::lol::lol::lol::lol: Τώρα θα μου φτιάξεις 2 σοκολατόπιτες για τιμωρία :lol::lol::lol:

Υπομονή με τα πονάκια του Στεφανάκου. Φάση είναι και θα περάσει! Πάντως πολύ νωρίς θα βγάλει δοντάκια!

Μαρία, Κάλλη και Κατερίνα χαίρομαι που σας άρεσε η ιδέα μου! Το ανοίγω λοιπόν το δεύτερο καφενεδάκι;;;; Ελπίζω να συμφωνείτε όλες! Και μάλιστα θα επιλέξω το "γυναικεία υπόθεση" που άρεσε και στην Κάλλη μας! Καλέ άφησα παραπονεμένη την Άννα Μαρία που την έβαλα στο τέλος και την Κάλλη που δεν την έβαλα καθόλου;;;;; :oops::oops::oops::oops: Μα πώς να σας χωρέσω όλες σε ένα παραδειγματάκι που έφερα;;; :oops::oops: Ζητώ ταπεινά συγνώμη :oops::oops::lol::lol::lol::lol:

Κατερίνα μου το Μαράκι σου έδωσε την καλύτερη λύση. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να διαβάζετε πολλά παραμυθάκια και να κάνετε ειδικές ασκήσεις σαν αυτές που πρότεινε η Μαρία! Σιγά σιγά και με υπομονή θα βελτιωθεί η κατάσταση!

Άννα Μαρία, όπως λέει και η Κατερίνα, τα μωράκια κάθονται ξύπνια και χωρίς να κάνουν κάτι! Όταν δεν έχουν πονάκια κάθονται ήρεμα και παρακολουθούν! Μία τρέλα είναι τα μικρά μωράκια! Λέτε να ξαναχτύπησε το μητρικό μου ρολόι;;;;;; :shock::shock::shock::shock::shock:

Αυτάαααααααα! Πάω τώρα να ανοίξω το δεύτερο καφενεδάκι! Να γράψετε εκεί!

Πολλά φιλάκια σε όλες σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...