Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια! Καλέ τι πολλές που γίναμε! Και έχουμε εξελιχθεί σε πολύ πολυλογούδες όλες μας! :D Να καλοσορίσω και έγω τις νέες μανούλες που ήρθαν στην παρέα μας και να ευχηθώ καλές εγκυμοσύνες και υγιαίστατα παιδάκια! Γράψατε και πολλά και δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω. Είναι και το αλτσχάιμερ της εγκυμοσύνης που διαβάζω κάτι και ξεχνώ το προηγούμενα!

Πονοκεφάλους πριν την εγκυμοσύνη είχα πάρα πολλούς και πολύ δυνατούς, χωρις να με βοηθούν τα παυσίπονα. Στην εγκυμοσύνη στον 3ο μήνα μου έτυχε 2-3 φορές αρκετά δυνατός αλλά ευτυχώς να μη λέω μεγάλα λόγια από τότε δε με ξαναέπιασε.

Δυσκοιλιότητα πάλι μόνο τους πρώτους μηνες είχα λίγο αλλά νομίζω ήταν λόγω ακινησίας. Εμένα με βοηθούσε το γιαούρτι όταν κατάφερνα να το φάω και δεν αναγούλιαζα.

Με το κρέας δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα. Ίσως επειδή ποτέ δε το τρώγαμε και συχνά. Τα λαδερά, τα ψάρια και τις σαλάτες τα τσακίζω όμως! Γενικά τώρα τελευταία δεν πεινάω τόσο συχνά όσο στις αρχές. Απλά όταν πεινάσω πρέπει να φάω εκείνη τη στιγμή! Δεν αντέχω να περιμένω καθόλου!

Με τα μόνα που δεν τα καταφέρνω και δεν τα μπορώ είναι το γάλα και ο φυσικός χυμός πορτοκάλι. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη έπινα πολύ και από τα δύο τώρα στη 2η γουλιά θέλω να ξεράσω και μου χαλάει το στομάχι εντελώς. Το γιαούρτι τώρα που και που θα το φάω. Αλλά πολλές φορές μου πέφτει βαρύ. Ελπίζω ο οργανισμός μου να έχει αποθηκεύσει ασβέστιο από παλιά για να έχει να πάρει και η μικρή!

Να ρωτήσω κάτι κυρίως τις δευτερομανούλες αν γνωρίζουν; Τις συσπάσεις πως τις καταλαβαίνουμε; Πονάμε κιόλας; Τελευταία νιώθω κάποιες φορές την κοιλιά μου να τεντώνεται, σαν να πιέζει το μωρό στα τοιχώματα τις κοιλιάς. Μέχρι τώρα χαιρόμουνα και έλεγα ότι η μικρή τεντώνεται για αυτό το νιώθω αυτό. Χθες όμως άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως αυτό είναι οι συσπάσεις που λένε και τζάμπα χαίρομαι; :shock: Δεν πονάω καθόλου απλά είναι λίγο περίεργο το αίσθημα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω :|

Μαρία για τις συσπάσεις από άλλες κοπέλες είχα ακούσει ότι τις έδινε ο γιατρός TROFOCARD (μαγνήσιο). Εγώ έπαιρνα από την αρχή TROFOCARD γιατί στην αρχή είχα πονάκια περιόδου και τελευταία όταν κάνω καμιά κίνηση καμιά φορά νιώθω στα πλάγια της κοιλιάς κάτι σαν κράμπες που κρατάν λίγα δευτερόλεπτα. Καλύτερα ρώτα το γιατρό σου.

Αυτά και από μένα! Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλωσορίζω όσες δεν καλωσόρισα γιατί για να πω την αλήθεια.. ζαλίστηκα χαχαχα

Επιτέλους ο πονοκέφαλος πέρασε.. πήρα το γιατρο τηλέφωνο και μου πε να πάρω ένα ponstan μια και το depon ΔΕΝ...και τώρα είμαι οκ.

Madi συσπασούλες και κραμπούλες είχα και έχω και γω.. και ειναι νορμαλ σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εφόσον δεν διαρκούν πολύ και δεν διπλώνεσαι απ τον πόνο ή δε συνοδεύονται από άλλα ..(αίμα κλπ). Μεγαλώνουν οι μήτρες μας.. κλωτσοκοπανάνε τα ζουζούνια.. ε τι περιμένεις? Όσο αφορά για αυτο που περιγράφεις ειναι το λεγόμενο "πέτρωμα" της κοιλιάς που ναι , είναι συσπάσεις... αλλά όσο δε σου δημιουργούν πρόβλημα είναι οκ.

Φιλάκια σε όλες σας...γλωσσούδες :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΛΩΡΙΑΝΑ και nan έχουμε την ίδια ΠΗΤ 9/2 κι εγώ και περιμένω κοριτσάκι!ΦΛΩΡΙΑΝΑ για την δυσκοιλιότητα με εμένα πάλι συμβαίνει το αντίθετο παρόλο που εχω αρχίσει και σίδηρο αυτές τις μέρες!Δοκίμασε να πιείς ελληνικο καφέ :) σε εμένα οι καφέδες γενικά πιάνουν..

maria5 εγώ ουτροτζεστάν πέρνω μέχρι τώρα που είμαι στην 16η εβδομάδα και τώρα άρχισα να το σταματάω σιγά σιγά γιατί δεν έχει νόημα πλέον είπε ο γιατρός,όχι οτι πειράζει κάπου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια!! κωνσταντινα κοριτσακι τελικα? :) τι ωραια.. αλλη μια μπεμπουλα!!!

ελπιζω ολες να ειστε καλα, να περασετε ενα ομορφο Σαββατοκυριακο.. εγω χθες το κουρασα το σπορακι μιας και ετρεχα αρκετα με τη δουλεια εξω, μπηκα σε λεωφορεια νταπα ντουπα.. Οποτε θα αραξω πολυ το σουκου... Αληθεια τις σας εχουν πει οι γιατροι για τις μετακινησεις και την οδηγηση? Ειναι και αυτη η χωρα γεματη λακουβες...

Χαιρομαι επισης που και αλλες πολλες απο εσας εχετε θεμα με το κρεας, ειχα αρχισει να πιστευω οτι γινομαι πολυ περιεργη.. :? Παντως εχθες δοκιμασα και εφτιαξα σνιτσελ χοιρινο και μπορω να σας πω οτι ηταν μια χαρα, δεν μου μυριζε καθολου... Δοκιμαστε το!πολλα φιλια σε ολες τις κοιλιτσες! Μαντι ελπιζω να ειναι ολα οκ, ρωτα και τον γιατρο προφανως αυτα συμβαινουν τωρα που μεγαλωνετε... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες? Τι πάθατε καλέ ξαφνικά και σωπάσατε όλες?

Εμείς χθες πήραμε μια μικρή τρομάρα... πονούσα ψηλά στα νεφρά και φοβήθηκα για ουρολοίμωξη οπότε πηγα μια βόλτα στο νοσοκομείο.. τελικά δεν ήταν τίποτα. Είδαμε και το νινί το οποίο κοιμόταν του καλού καιρού και η γιατρός έπρεπε να ζουλήξει την κοιλιά μου για να το ξυπνήσει !! Αφήστε που κόντεψα και να τη δείρω.. με άκουσε όλο το νοσοκομείο. Μόλις τελειώνει τον υπέρηχο της λέω "Ολα καλά με το μωρό?" Και γυρνάει την πλάτη ξεκινώντας να φύγει και πετάει ένα "Αααα δεν ξέρω.. πάντως ζωντανό είναι και καλά φαίνεται". Πάμε καλα? Ειναι αυτό απάντηση γιατρού? Την τσακώνω και της λεω "την παλεύεις κυρά μου? Αυτή είναι απάντηση σε εγκυο γυναικα? Αν ημουν δηλαδη πρωτάρα τώρα θα ειχα χεστει επάνω μου". Μου λέει "ενοούσα ότι βάση όσων μπορώ να δω σε ενα απλό υπέρηχο ειναι ολα οκ...ότι απλα δεν μπορώ να δω παραπάνω"... και τς λεω "δε σου ζήτησα να κάνεις ανατομία... να μου πεις ότι δεν βλέπεις κανενα προβλημα σου ζήτησα"... και λεει "α ναι.. κανενα προβλημα"...

Ε ποιος είδε το θεο και δε το φοβήθηκε.. Τα πήρα στο κρανιο και άρχισα να καντηλιάζω. Με ακούει και ο άντρας μου κι έρχεται μεσα..της τα ψαλλε και αυτος και φύγαμε:P

Αλλά κατά τα άλλα όλα καλα..εσείς τι κάνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζενη μαλλον κανουν βολτες όλες αυτό το σαβ/κο για αυτό δεν γράφει καμία. Εγω παλι δεν εκανα τιποτα το ιδιεταιρο μιας και δεν ειμαι στα καλά μου και απο το μεσημερι και μετα διαλυομαι στην κυριολεξία. Ουτε ορεξη για βολτα και καφε δεν εχω αφου ο αντρας μου εχει απορησει μαζι μου. Γιατρο θα εχω το πρωτο δεκαημερο του Σεπτ και πραγματικά εχω αγωνια γιατι εχω πολυ καιρο να δω το μωρακι. Εντομεταξυ δεν το καταλαβαινω μεσα στην κοιλια μου. Το πρωτο το ειχα καταλαβει στον 5 μηνα αυτο δεν θα επρεπε πιο νωρις? τεσπα. Αυτα τα νεα μου σας φιλω. Α Τζενη πολύ γαιδουρα η γιατρος που σε ειδε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ? ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΤΟ ΣΑΒΒ/ΚΟ???

Τζενακη καλα απαραδεκτη η γιατρος δεν το συζητω... καλα εκανες κ της τα ειπες. ειναι μερικοι γιατροι τοσο αχώνευτοι.. τι να πεις...

γιατι βρε ΝΑΝ μου τι επαθες κ εχεις πεσει ετσι σημερα... :( ??? ανεβα λιγακι κ μην ανχωνεσαι μια χαρα θα ειναι το μωρακι σου...

Κοριτσια εγω σπιτι το σαββ/κο ειχε ερθει ο μαστορας να μας πει για το βαψιμο κ το στοκαρισμα κ βρηκαμε τα χρωματα για το βαψιμο στο δωματιο τ μωρου ... απο το φυλο εξαρταται ...

αχ αυριο εχω ραντεβου για υπερηχο αντε να μαθω τι ειναι γιατι θα σκασωωωωωω ... εχω τοσο αγωνια, δεν το βλεπω να κοιμαμαι σημερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΕΛΕΝΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 16 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ.........ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΧΩ 12/02 ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ......ΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ.ΑΠΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΤΙ ΨΙΛΟΞΙΝΙΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΛΛΙΑ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΑΜΗΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΘΕΤΑ ΓΛΥΚΕΡΙΝΗΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλος ηρθες ελενακη στη παρεουλα μας...

τι να σου πω εμενα νωρις μ φαινετε αν κ δεν ξερω πολλα , ειμαι πρωταρα ...

ευχομαι να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evita μου αντε αντε υπομονη λίγες ώρες μείνανε... θα περιμένουμε με αγωνία να μαθουμε τα νέα σου αύριο μη μας ξεχάσεις εεεεεεε?

Ελενάκι καλώς ήρθες.. αυτό που λένε για τις ξυνίλες κ τα μαλλία δεν ισχύει.. είναι απ τους "μυθους" των γιαγιάδων. Παραδειγμα... στην κόρη μου δεν ειχα ΚΑΘΟΛΟΥ ξυνιλες και βγήκε με μια μαλλούρα ΝΑ!! Με κοροιδευανε οι μαιες οτι θελει κοκκαλάκι. Στο γιο μου που είχα πολλές ξυνίλες και από νώρίς στην εγκυμοσύνη βγήκε με 2 τριχες χαχαχα

Αυτο που μου λεγε τοτε ο γιατρος ειναι να προσεχω να μην τρωω βαριά.. και να μην πεφτω για ξαπλα αμεσως μετα το φαι. Οι ξυνίλες συνήθως δηλώνουν δυσπεψία.. αλλά και πάλι γιατρός δεν είμαι.. απο εμπειρία μόνο μιλάω.. τέταρτη εγκυμοσύνη μου αυτή.. τρίτο παιδάκι μια και είχα και μια αποβολή..

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη καλως ηρθες στην παρεα μας και με το καλό το μωρακι σου. Τπ πρωτο πόσο ετων ειναι ? ειναι κοντά κοντά ή σαν και εμενα που θα εχουν μεγάλη διαφορά?

Εβιτά με το καλό οι εξετάσεις αυριο αντέ να μαθεις και τι φύλο ειναι. Εχεις αγωνία έτσι? Καλό σας βράδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνουν οι κοιλίτσες μας; Ελπίζω να μεγαλώνουν!

Σκιουράκι καλως ήρθες! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι και ένα υγιαίστατο μωράκι! Νομίζω εκεί γύρω στη βδομάδα σου, βγάζει το μωράκι ένα χνούδι που το προστατεύει από το κρύο κτλ. Αλλά και πάλι οι ξυνίλες δεν είναι απαραίτητο να οφείλονται στα μαλάκια και στις τρίχες του μωρού. Η κουμπάρα μου όταν ήταν έγκυος δεν είχε καθόλου ξυνίλες και αναγούλες αλλά ο βαφτιστικός μου όταν γεννήθηκε είχε τόσο πολύ μαλλί και είχε χνούδι σε όλο του το σωματάκι. Το χνουδάκι έπεσε αλλά το μαλί δυνάμωσε ήταν σαν παιδιού 1,5 χρονών! Στη βάφτιση είχε να κόψει μπόλικο πράγμα ο παπάς! :lol::lol:

Κορίτσια εμένα σήμερα αυξήθηκαν αυτά τα πετρώματα/συσπάσεις :? Νομίζω η μικρή είναι λίγο βιαστική! Έχω και πολύ λίγα πονάκια στην κοιλιά. Λέω αύριο να πάρω πρωί τη γιατρό μου και αν μπορεί να περάσω να με δει γιατί άρχισα λίγο να αγχώνομαι. Σήμερα ξαπλώνω όλη τη μέρα! Νόμιζα ότι μετά το β-επιπέδου θα χαλάρωνα και δεν θα με απασχολούσε τίποτα το ιδιαίτερο αλλά τελικά μου φαίνεται ποτέ δεν χαλαρώνεις.

Evita με το καλό να δείτε το μπεμπάκι σας αύριο να είναι γερό και δυνατό και να σας πούνε και το φύλο να ξεκινήσεις τις προετοιμασίες σου!

SecondChance η γιατρός ήταν για πολλές σφαλιάρες μιλάμε ε; :twisted:

Τwiggy μου προσπάθησε να αποφεύγεις καλύτερα τις άσκοπες μετακινήσεις με συγκοινωνίες. Μόνο τις απαραίτητες, και πρόσεχε, καλύτερα να κρατάς λίγο την κοιλιά για να μην ταρακουνίεται πολύ και να αποφεύγεις αυτούς που τους βλέπεις κρυομένους και άρρωστους.

Τα φιλιά μου σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να καλώς ορίσω κ εγώ της καινούργιες μέλλουσες μανούλες!!! Κορίτσια σας εύχομαι με το καλό!!!

Σήμερα κ εγώ πήγα στο νοσοκομείο, έπαθα μια ωτίτιδα που ευτυχώς πρόλαβα σε σχετικά αρχικό στάδιο. Μου έδωσαν σταγόνες που είναι αντιβίωση κ κορτιζόνη μαζι, (σε συνεννόηση με τον γυναικολόγο μου). Δυστυχώς δεν τις γλίτωσα, δεν θέλω να πέρνω ούτε ντεπον μαμωτο. Πονάει αρκετά κ να δω πως θα κοιμηθώ σήμερα....

Συνονόματη καλά έκανες κ την ξέχεσες την ιατρό. Πρέπει να ήταν από τα γνωστά βούρλα που δεν έχουν ιδέα από ψυχολογία ασθενούς κ μάλιστα εγκύου ή απλά καμιά κομπλεξική.. Δυστυχώς υπάρχουν πολύ τέτοιοι. Είσαι καλύτερα τώρα?

Ελένη καλώς ήρθες!!! Με το καλό!!! Αυτό που λένε με τα μαλλάκια δεν ισχύει. Δεν υπάρχει καμία έρευνα που να το τεκμηριώνει. Πάντως στο πρώτο μου παιδάκι εγώ δεν είχα καθόλου ξινίλες κτλ, αλλά η μικρή βγήκε έτοιμη για κοτσιδάκια :lol: !!!

MaDi, καλά θα κάνεις κ θα περάσεις βολτουλα από τη γιατρό σου, θα νιώσεις πιο ήρεμη. Αλήθεια πόσο μαγνήσιο παίρνεις? Πάντως εχεις δίκιο, δεν ησυχάζουμε ποτέ. Μια φίλη μου, μου έλεγε οτι γινεσαι μανα κ αγωνιάς για το παιδί σου, απο την εγκυμοσύνη κ σταματάς να αγχωνεσαι όταν κλείνεις τα μάτια σου. Κάπως ετσι είναι, το αγχος δεν τελειώνει ποτέ..

Σας αφήνω μανούλες γιατί μου την εχει δώσει το αυτί μου :( ….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσακια. Τι κάνετε;; Πως περάσατε το ΣΚ;; Ξεκουραστήκατε;;Εμένα γύρισε ο μικρούλης μου από τις διακοπές [smilie=blob1.gif]. Καλά 2 εβδομάδες είχα να τον δω και μου φάνηκε πως είδα άλλο παιδί!!! (Τι χαζομαμά :lol::lol::lol: ).

Απότι διάβασα κι εσάς οι κοιλίτσες σας πάνε καλά έτσι;; Αντε να περάσουν αυτοί οι μήνες να τα κρατήσουμε αγκαλιά μας!!!! Είπα και στον μικρό ότι περιμένουμε την αδερφούλα του!!! Καλά πολύ γέλιο!! Όλο με ρωτάει αν μεγάλωσε αρκετά η κοιλίτσα μου για να βγεί το μωράκι!!! :lol::lol::lol::lol: .

Αλήθεια κορίτσια σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσετε να δω μπας κι θα είμαστε μαζι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλές καλημέρες σε όλες!

Ανθρωπάκι και εγώ αρχές 4ου έπαθα μια μόλυνση στο μάτι, έβγαλα χαλάζιο και αναγκάστηκα να πάρω μια κορτιζονούχα αλοιφή. Και πρόσεχα και εγώ τόσο πολύ! Όπως λες ούτε ένα ντεπον δεν είχα πάρει. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχει φτάσει στα μωράκια μας η παλιοκορτιζόνη και θα είναι όλα καλά!

Μαγνήσιο παίρνω από την αρχή σχεδόν της εγκυμοσύνης. Στην αρχή έπαιρνα 4 την ημέρα αλλά μετά τον 4ο κατέβηκα στα 2. Τώρα τελευταία εβδομάδα μου τα έκανε πάλι 4 (2 πρωί και 2 βράδυ).

Σήμερα πήρα τηλ τη γιατρό μου και μου είπε ότι μέχρι 30 συσπάσεις την ημέρα είναι φυσιολογικές! :shock: Αρκεί λέει να μην είναι διαδοχικές πολλές ανά 5-10 λεπτά και να συνοδεύονται με πόνο. Μου είπε ξεκούραση και να τις χρονομετρώ. Αν έχω πολλές συσπάσεις συνεχώμενες ανα 5 λεπτά να την πάρω τηλ για να αυξήσω το μαγνήσιο σε 8 χάπια! :roll: Τώρα έχω αράξει στον καναπέ, πήρα και το ρολόι παραμάσχαλα και καραδοκώ! :D Νομίζω όμως λίγο τις τρόμαξα και δεν έχουν εμφανιστεί ακόμη! :lol:

Φλωριάνα ανυπομονεί για την αδερφούλα του ο μικρός ε; Και εμένα οι ανηψιές μου που είναι 20 μηνών όποτε με βλέπουν κάνουν μα στην κοιλιά (φιλάκι) και μετά ωωωωω (τη χαϊδευουν και καλά) :D Αχ τι γλυκά που είναι τα ζουζούνια μου με συγκινούνε κάθε φορά!

Αυτά τα νέα μου για την ώρα! :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Βλέπω ότι αρκετές από εσάς παίρνετε από νωρίς μαγνήσιο. Για ποιο λόγο γίνεται αυτό?? Εμένα ακόμα δεν μου έχει δώσει ούτε μαγνήσιο, ούτε σίδηρο, μόνο φελισίν. Μήπως το ξέχασε και πρέπει να της το πω εγώ?? Για πείτε μου τη γνώμη σας.

Επίσης τι κάνετε με τον καφέ και το αλκοόλ? Πίνετε καθόλου ή τα έχετε κόψει τελείως??

Φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίνα εγώ μαγνήσιο έπαιρνα από την αρχή γιατί είχα αιμοραγίες και κάτι πονάκια. Δεν παίρνουνε όλες από την αρχή. Το σίδηρο το ξεκίνησα αυτή τη βδομάδα γιατί πιο πριν οι εξετάσεις μου ήταν καλες και δε το χρειαζόμουνα. Τώρα για το filicin που δε σου το έδωσε μου κάνει λίγο εντύπωση. Από ότι έχω ακούσει το filicin και το utrogestan το δίνουν σε όλες. Μπορεί όμως να κάνω και λάθως. Αν θέλεις ρώτησε το γιατρό σου μήπως θα πρέπει να τα πάρεις. Η κάθε εκγυμοσύνη πάντως είναι διαφορετική όπως και οι ανάγκες κάθε γυναίκας.

Όσο για το αλκόλ το έχω κόψει τελείως και το θεωρώ αυτονόητο. Για τον καφέ οι γιατροί λένε μέχρι ένα την ημέρα μπορείς να πίνεις. Αν μπορείς και να τον αποφύγεις κάντο! Εμένα μου έφερνε αναγούλα ο καφές στην αρχή και τον έκοψα και ευτυχώς μέχρι τώρα δε μου κάνει και πολύ αίσθηση. Πίνω πολύ σπάνια κανένα ελαφρύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια και καλη βδομαδα!! δεν μπηκα εχθες και γραψατε πολλα..

σκιουρακι καλως ηρθες σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και γρηγορα να περασουν οι ξινιλες!

μαντι ευχομαι να εισαι καλυτερα.. σου κανει κολπα η μπεμπα ε? ευχαριστω για τη συμβουλη, ναι προσπαθω να αποφευγω τα μεσα για διαφορους λογους αλλα καποιες φορες δεν γινεται. Παντως την κοιλια την κραταω.. ενστικτωδως!! :)

Ανθρωπακι περαστικα σου... ελπιζω να εισαι καλυτερα... κι εσυ ναν.. ανεβηκες καθολου?

φλωριανα πολλα φιλια..

κορινα εγω ακομα δεν παιρνω μαγνησιο αλλα θα μου ξεκινησει συντομα. Θα μου ειχε δωσει απο την αρχη αλλα επειδη παιρνω ακομα ουτροτζεσταν λογω εξωσωματικης που εχουν λιγο μεσα, θα ξεκινησω μαγνησιο οταν (ελπιζω γρηγορα) σταματησω ολα τα αλλα...φελισιν παιρνω απο την αρχη..

Καφε αλκοολ εχω κοψει ΤΕΛΕΙΩΣ. Δεν ημουν και πολυ φανατικη, περισσοτερο τσαι επινα..Και βεβαια μια παγωμενη μπυριτσα μου λειπει που και που! :oops:

Επιτελους εφτασε η εβδομαδα για την αυχενικη μου!! εχω πολυ αγωνια αλλα και ανυπομονησια.. Αχ μαντι ετσι ειναι η αγωνια δεν θα φυγει ποτε!!

εβιτακι αντε περιμενουμε να μαθουμε κι εμεις το φυλο..!!!! φιλια σε ολες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera kouklitses mou !!ti kanete???anthropaki perastika sou prepei na ponaei polu h wtitida giati eixa pa8ei mikrh..upomonh.madi mou kai egw exw kati paromoio ponaw katw xamhla alla anakalhpsa oti einai h mpempa pou paei ekei katw kai me piezei..otan thn xahdepsw kai thn piesw ligo feugei apo ekei kai etsi hremw.einai fusiologiko pou einai sunexeia ekei xamhla???korina oute kai mena mou exei dwsei akomh magnhsio den kserw giati alla sidhro kai filicine mou edwse apo thn arxh.evita ante na doume kai esena ti einai to mwro sou kai panw apola gero na einai.twiggy ante hr8e kai sena h seira sou gia thn auxenikh..ola kala 8a pane kai 8a hremhseis :):) filia stis koilitses!!!!!!maaats!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. MaDi filicin παίρνω από την αρχή (και μάλιστα τα έπαιρνα και πριν μείνω έγκυος λόγω χαμηλού αιματοκρίτη), τα άλλα δεν έχω ξεκινήσει ακόμα.

Με τις δουλειές του σπιτιού πως τα πάτε?? Εδώ και 2.5μήνες τις κάνεις ο άντρας μου αλλά σήμερα είπα να κάνω σκούπισμα σφουγγάρισμα εγώ. Ομολογώ ότι ζορίστηκα και το σφουγγάρισμα το άφησα στη μέση. Εσείς τι κάνετε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κωνσταντινα! φαινεται ειναι ζηωρουλα η μπαμπα!! δεν ρωτας το γιατρο σου για αυτο? δεν νομιζω οτι ειναι κατι αλλα για να εισαι σιγουρη...

κορινα κι εγω στην αρχη δεν εκανα τιποτα απο δουλειες! εχω ομως και μια μανια και δειλα δειλα εχω αρχισει παλι.. αλλα στο πιο χαλαρο! ευτυχως εχουμε μικο σπιτι και το καταφερνω! απλα εκει που τα εκανα ολα λαμπικο σε καποιες ωρες τωρα μπορει τη μια μερα να κανω μπανιο- κουζινα και την επομενη τα υπολοιπα.. καπως ετσι!

φιλια σε ολες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήσπέρα κορίτσια καλή εβδομαδα να εχουμε. Και εγω απο δουλειές προσπαθω να μην κουράζομαι, ιδίως το σίδερο ειναι βουνό.

Βρε Κορίνα μηπως να την επαιρνες τηλ την γιατρό σου να ξεκινήσεις καμιά βιταμινούλα?

Μαdi ξεκουραση και όλα καλά θα πανε

Twiggy αντε να ερθει και η αυχενική σου σιγα σιγα

Φλωριαννα καλως το το παιδάκι σου. Στους παππουδες ετσι?

Κοριτσια ποια ξερει να φτιαξει αυτη την στηλη που λεει τα ονοματα μας, το φυλο του μωρου, που γενναμε και την πητ που εχουμε? θα ηταν ωραια να ειναι καπου ολα συγκεντρωμένα. Το δικό μου ειναι αγορακι εχω πητ 9/2 στο λητώ. Αν ξερει καποια καλώς αλλιως να το ψαξω μηπως το βρω πως γινεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia oles ta idia eimaste nomizw me tis douleies..egw sxedon tipota..ola o antras mou ta kanei kai eutuxws den gkriniazei. :):) den exw oreksh na shkw8w na kanw tipota mono mageirema kai auto twra teleutaia giati prin mou murizan ola..pote 8a exw pali energeia den kserw giati h alh8eia einai oti kapoies douleies mporoume na tis kanoume.nanegw den exw idea apo auta isws kserei kapoia allh na mas deiksei.mhpws gnwrizei kapoia poso kostizei na zwgrafhseis to dwmatio tou mwrou???filia!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νan μπορείς να βάλεις τη λίστα που λες από τον Πίνακα Ελέγχου, στο Προφίλ, μετά το τικεράκι σου πατάς enter και γράφεις τα ονόματα. Σκεφτόμουνα να την βάλω και εγώ τη λίστα αλλά θα γεννήσω νωρίτερα από όλες σας (λόγω καισαρικής μάλλον 20/12/11) οπότε δε ξέρω αν θα μπορώ να συνεχίσω τη λίστα με το νέο έτος που γεννάτε οι υπόλοιπες. Εκτός αν θέλετε να το ξεκινήσω και μετά να το αναλάβει κάποια άλλη.

Με τις δουλειές κορίτσια στην αρχή δεν έκανα τίποτα (λίγα ο άντρας μου, φαγητό η μαμά μου). Στον 5ο μήνα ξεθάρεψα, αλλά από σήμερα τα κεφάλια μέσα. Ε'ιπα να το πάω χαλαρά πάλι να μην έχουμε κανένα απρόοπτο. Με χαλάει να τα βλέπω άνω κάτω αλλά απλά προσπαθώ να μη δίνω σημασία. Να δούμε πότε θα καταφέρουμε να φτιάξουμε και το παιδικό δωμάτιο που τώρα το έχουμε σαν αποθήκη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και πάλι κοριτσάκια. Κορίνα εγώ filicine επαιρνα απο την αρχη και με το που μπηκα στην 13η εβδομάδα μου εδωσε και σιδηρο και μαγνήσιο..αρα κι εγω θα σου λεγα να τον ρωτήσεις.

Twiggy ολα θα ειναι τελεια... αντε περιμενουμε νεα!! Φλωριάννα εμλενα τα δικά μου τώρα ετοιμάζοντα να φυγουν για 2 εβδομαδες...θα γυρισουν ισα ισα πριν ανοιξουν τα σχολεια..καλο ειναι να φευγουν να ξεκουράζεσαι λίγο αλλα απ το πρώτο λεπτό σου λείπουν τ άτιμα.

Απο δουλειες εγώ λίγα πράγματα γιατί μόλις κουραστώ λιγακι παραπάνω το νινί μου δίνει κάτι ωραίες συσπασούλες και λέει "μαμα στοπ κ κάτσε στον πισινό σου" χαχα Να ναι καλά η κόρη μου και ο γιος μου που βοηθάνε πάρα πολύ. Να δω πως θα είναι σε 2 βδομάδες που αρχίζω δουλειά...

nan ενοεις τη λιστα που μπαινει κάτω στην υπογραφη πριν τα τικεράκια? Αν θέλετε κάνω εγώ μια τέτοια.. εκτός αν ενοείς κάτι άλλο.

Πρέπει να τρέξω λίγο γιατί μόλις ήρθαν ξαφνικά κάτι φίλοι οπότε σας στέλνω όλες πολλά φιλιά και επιστρέφω αργότερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...