Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις εγκυουλες! madi χαρηκα για τα αποτελεσματα της β επιπεδου ειναι νομιζω η πιο ωραια εξεταση σε ολη την εγκυμοσυνη εχεις πολυ ωραια εικονα του μωρου σου. πηρα σημερα τα τελικα αποτελεσματα της τροφοβλαστη που ειχα κανει πριν 20 μερες ειναι απολυτως φυσιολογικα για ενα πληθος χρωμοσομιακων ανωμαλιων που κοιτανε περα απο τις 2 3 πιο σοβαρες που βγαινουν το πρωτο 24ωρο. Να πω την αληθεια ανακουφιστηκα ειχα ενα ανχος, τεσπα. evita οντως τις τελευταιες μερες γραφουμε πολυ ειναι που φουντωνει η εγκυμοσυνη γι αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κοριτσια!! βλεπω εχετε ολες καλα νεα και συγκινητικα!!

η κουκλιτσα σου μαντι φαινεται το ξερει οτι ειναι πανεμορφη σου λεει ας μην τους τρελανω απο τωρα, ας παιξω λιγο κρυφτο!!! ;)

ναν μου μπραβο ολα καλα, χαλαρωσε λιγακι τωρα ε? :)

εβιτακι ανυπομονουμε να μαθουμε τι ειναι το μωρακι σας!!! με το καλο να πατε στο γιατρο...

ειρηνη κι εγω εδω και 10 μερες αισθανομαι περισσοτερο βαρος χαμηλα, φανταζομαι ειναι που μετακινειται η μητρα προς τα πανω.. ελπιζω να ειναι ολα καλα, θα το δουμε την επομενη βδομαδα...

οσο για το στηθος αφου λεει το Τζενακι οτι θηλαζε μια χαρα και οι υπολοιπες Παμελες οτι οταν φουσκωνει πολυ ποναει κλπ ..ε ενταξει το ξεπερασα κι αυτο!! χαχαχα :P

πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλημέρα κορίτσια!!!

Αχχχχ για βυζι.α ουτε συζήτηση, παντα ειχα μεγάλο στήθος κ τώρα εδω κ 1 εβδομάδα που αποθηλασα εχει γίνει πάλι τουμπανο.. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ειχε πριστεί απο την αρχή αλλα τώρα που θηλαζα παράλληλα δεν ειχε πριστεί απο την αρχη της εγκυμοσύνης :? , αφήστε τώρα εγινα πάλι σαν τον βεζούβιο :lol: .

Κορίτσια σουτιέν θηλασμού- εγκυμοσύνης πολύ καλά κ με πολύ όμορφα χρωματάκια (οχι γιαγιαδιστικα ασπρα) εχει στο mothercare (kai δεν ειναι κ καθόλου ακριβά). Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη την ειχα πατήσει κ ειχα παρει αρχικά 2 που ειχαν 40 ευρω το 1 κ ήταν κ παναθλια αισθητικά, μετά βρηκα αυτά του mothercare k βολευτικα πολύ. Ειδικά τα σετακια που εχει 2 σουτιεν με 40 ευρω, φουξια -πουα κτλ ειναι σουπερ!!!

SecondChance είμαστε συνονόματες!!!

MaDi, σουπερ τα νεα για την Β επιπέδου!!! Ανυπομωνώ κ εγω τόσο πολύ!!! Με το καλό να αγκαλιάσεις την κούκλα σου!!!!

καλημέρες σε ολες τις κοιλουμπίτσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααααααααααααα. Τι κάνετε χοντρούλες μου ? Ε και να μην είστε χοντρούλες σε λίγο όλες θα γίνουμε!!

Madi πολύ χάρηκα κορίτσι μου...μπράβ στο κοριτσάκι σου που μεγαλώνει όμορφα κι ας είναι και snob ....για next top model την κόβω την μικρή !!

Ειρήνη κι γώ τα χω αυτά τα πονάκια/τραβηγματάκια ... θέλουν χώρο τα ζουζούνια μας μάλλον και μας τεντώνουν.

Evita μάλλον φταίει το ότι ήρθα κι εγώ στην παρέα και είμαι λίγο....μπουρμπούρα :) Άντε να μας πεις τα νέα σου τη Δευτέρα.. όλα καλά να πάνε.

nan πως και έκανες τροφοβλάστη? Υπήρχε συγκεκριμένος λόγος? Άντε αφού όλα είναι καλά δεν έχεις τιποτα να φοβάσαι..

twiggy εγω αρνούμαι να το ξεπεράσω... θέλω βυζίιιιιιιιι

anthropaki γεια σου συνονόματη !!!

Εγώ εδώ, όλα τα ίδια... 9 του μηνός μου φαίνεται πολύυυυυ μακριά και έχω σκάσει... θέλω να βεβαιωθώ πως όλα είναι καλά!!!

Φιλιά σε όλες σαςςςς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε πολυλογουδες δεν σας προλαβαινω!!!καλημερα!!!υπεροχα τα νεα madi μου η μικρη σου ειναι παιχνιδιαρα και σας κανει κολπα..να ειναι γερη και να την χαιρεστε.evita μου αντε να δουμε τι ειναι τα μωρακια μας..εγω αυριο παω στον γιατρο να δω το μπεμπουλινι μου που μου ελειψε :D:D αφηστε απο βυζι 2 νουμερα μεγαλυτερο αλλα το χαιρομαι γιατι ποτε δεν ειχα μεγαλο..αληθεια ποια ελεγε οτι θα γεννησει στο αττικο??και εγω εκει λεω να γεννησω..φιλια πολλα και στις υπολοιπες κοιλιτσες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου!

μολις μπηκα σπιτι!

το μωρακι μας μεγαλωσε αρκετα!ειναι πια 10.6 cm και 135gr!ο γιατρος μου πολυ ικανοποιημενος!ο υπερηχος μας το βγαζει 5 μερες μεγαλυτερο απ οτι ειναι!

οσο για το φυλο δε μας εκανε τη χαρη να μας δειξει τα προσοντα του!μου ειπε ο γιατρος μονο με κολπικο υπερηχο θα το βλεπαμε αλλα δεν ειχα καμια ορεξη πρωινιατικα!!!!εγω βεβαια πιστευω οτι κατα 90% ειναι αγορι οπως μου ειπαν στην αυχενικη!!!ασχετα αν ο γιατρος μου μου λεει οτι ισως ειναι κοριτσι!!!

χαχαχα!

επομενος υπερηχος στις 21/9 !

απο κιλα παμε μια χαρα!μου εγραψε και αντιοξινα για το στομαχι μπας και σταματησουν οι εμετοι!μακαρι!!!για να δουμε!

αυτα τα νεα μας!παω να ξαπλωσω λιγακι γιατι ειμαι ξυπνια απ τις 06,00 και δε λεει!

φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ολες και με καλα νεα εισαστε και χαιρομαι πολυ. twiggy οπως ειπαν και οι προλαλησαντες το μεγεθος του στηθους δεν εχει καμια σχεση με τον θηλασμό.και με τσεπη στηθος μια χαρα γαλα εχεις. τα σουτιενακια του mothercare θα τα προμηθευτω σιγουρα γιατι απο την πρωτη εγκυμοσυνη εκτος του οτι εχουν φθαρει εναι κακασχημα. Τζενη τον τροφοβλαστη τον εκανα μετα απο σκεψη λογω ηλικιας 36 ετων ειμαι και ολα καλα αν και σαν εμπειρια ηταν η χειροτερη της ζωης μου ειμαι μαλλον η εξαιρεση του κανονα. δηλ δεν εκανα αυχενικη εκανα στην 12 εβδομαδα κατευθειαν αυτη. ξερω οτι εισαι και εσυ σε διλλημα για αμνιο συζητησε το με τον γιατρο σου και αν το αποφασισεις καντην σε ενα καλο κεντρο αθηνα ή θεσσαλονικη. εγω την εκανα στο Λητω. σιγουρεψου δηλ απο θεμα ειδικου και μηχανηματων. Καλό σας απογευμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dreams μπραβο μπραβο στο νινι και σε σενα!!!

nan οπως σου ειπα εγω ειμαι 38 οπότε κι εγώ ανήκω στην κατηγορία των "μεγάλων" μαμάδων . αυχενική έκανα και ήταν όλα τέλεια όπως είπε ο γιατρός. Για το αμνιο είμαι να σκάσω... περιμένω το ραντεβου στις 9/9 να τα πουμε καλυτερα με το γιατρο. Αν το κάνω το χω ψάξει για που.. στο Γενεσις θα το κάνω στη Θεσ/νίκη..απλά δεν ξέρω ακόμα ΑΝ θα...

Φιλιά κορίτσια... πάω για καφέ με μια φίλη γιατί εσκασα σπιτι σήμερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι μου κανετε; που ειμαστε ολες σημερα χαθηκαμε! εγω σημερα εκανα δουλιτσες στο σπιτι χαλαρα χαλαρα εννοειται, μαγειρεψα και ολα καλα. Ο γιος μου ξεκιναει πρωτη δημοτικου και εχθες του αγορασαμε την τσαντα του και παραγγειλαμε και κουκετα μιας και μεχρι τωρα κοιμοτανε σε ενα ντιβανακι που ειχαμε, γιατι δεν ξεραμε αν θα περναμε ενα κρεβατι ή κουκετα τωρα ομως που ερχεται ο μπεμπης την παραγγειλαμε. Λογω τις εγκυμοσυνης εχω μια απαιχθεια στις κοκκινες σαλτσες ετσι σημερα εψησα στο σχαροτηγανο μπριτζολα μοσχαρισια που μου αρεσε πολυ και δεν με πειραξε. Αυτά τα ολιγα. εσεις τα νεα σας; φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια!!

dreams μια χαρα ολα!! πολυ καλα το μωρο, ε για το φυλο θα σας κρατησει λιγο ακομα σε αγωνια..

κωνσταντινα δεν θα γεννησω αττικο αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα! ελπιζω να μεινεις ικανοποιημενη..

ναν με το καλο να παει το παιδακι σου σχολειο, πολυ σημαντικη στιγμη ευχομαι να του αρεσει και να κανει πολλους φιλους!! οσο για το.. στηθος, τι να κανω? θα το καταπιω!! και οσο ζω ελπιζω.. χαχαχα

Εγω παντως παρολο που δεν ειχα καθολου ναυτιες...με το κρεας αντιμετωπιζω προβλημα. Μου μυριζει παρα πολυ, ειδικα το ψητο σε σημειο αηδιας δηλαδη και ετσι το αποφευγω... :( Και πρεπει να τρωω κιολας ειχα παντα χαμηλο αιματοκριτη.. Δεν ξερω πως θα το λυσω, μαλλον θα το πηζω στις σαλτσες τι να πω? Εσεις τρωτε κανονικα πια? απο ολα?

πολλα φιλια, να ειστε ολες καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας και απο εμενα!!

Ειπα να μπω κι εγω στην παρεα σας μιας και ειμαι κι εγω στην ιδια κατηγορια...Αφου περασα τα δυσκολα....

Εχω καποιες απορειες βεβαια και θα ηθελα τη βοηθεια σας....

Ειμαι 35 χρονων και αυτη ειναι η πρωτη εγκυμοσυνη μου.Ρωτησα το γιατρο για αμνιοπαρακεντηση και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται και εκτος της αυχενικης διαφανειας η οποια βγηκε μια χαρα δεν εχω κανει καποια αλλη εξειδικευμεη εξεταση...παρολα αυτα ακουω οτι πολλες συνομιληκες μου κανουν αμνιοπαρακεντηση..και δεν ξερω εχω μπερδευτει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria5 καλώς όρισες!!! Είμαι η Τζένη, 31 ετών κ περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου αρχές Φεβρουάριου. Για τη αμνιοπαρακέντιση δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να σου πω, συνήθως μετά τα 35 την κάνουν. Αν ο γιατρός σου δεν σου πρότεινε να κάνεις δεν νομίζω ότι πρέπει να αγχώνεσαι.

twiggy , αυτό με το κρέας το έχω κ εγώ κ το είχα κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.. Το σιχαίνομαι. Πάλεψε το μήπως μπορείς να το φας πιο εύκολα σε μορφή κιμά π.χ γιουβαρλάκια, μακαρόνια με κιμά, μπιφτέκι με πολλά λαχανικά στην γέμιση, γεμιστά με κιμά κτλ. Εγώ έτσι το κουτσοπαλεύω..

Ναν με το καλό, καλή αρχή!!! Είναι πράγματι πολύ σημαντική εποχή για τον μικρούλη σου!!!

SecondChance , προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά με την αμνιο. Έχεις δίκιο δεν είναι απλό, αλλά αφού πρέπει να γίνει προσπάθησε όσο μπορείς να μην αφήνεις το άγχος να σε πλημμυρίσει. Σκέψου θετικά θετικά θετικά!!!!!!!

dreams2011 , σούπερ το νινικι!!!

Και εμείς καλά είμαστε!!! Η κοιλίτσα φουσκώνει σχεδόν μερα με την μερα κ η μικρή μου κορούλα που είναι έξω από την κοιλίτσα με τρέχει γλυκά!!! Ακόμα υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα γίνουμε γονείς για δεύτερη φορά. Εύχομαι όλα να πάνε κατευχήν κ με υγεία, τίποτα άλλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια !!

anthropaki μόλις πρόσεξα ότι εκτός απο συνονόματες είμαστε και στην ίδια εβδομάδα εγκυμοσύνης με 3 μερούλες διαφορά!!

maria5 καλως μας ήρθες. Είμαι η Τζένη (η δεύτερη της παρέας) ετών 38 και έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι. Παρόλο που δεν υπάρχει κληρονομικότητα, παρόλο ότι γέννησα 2 υγιέστατα παιδιά και η αυχενική μου τώρα βγήκε τέλεια, ο γιατρός λόγω ηλικίας θέλει να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Ξέρω ότι την ζητάνε τώρα πάνω απ τα 35 και μερικοί πάνω απ τα 32. Εγώ προσωπικά την τρέμω αλλα αν είναι για το καλό του μωρού μου ούτε συζήτηση. Συζήτα το εκτενέστερα με το γιατρό σου θα λεγα εγώ για να σου φύγουν οι αμφιβολίες

nan πάνε χρόοοοονια που έστελνα τα παιδιά μου για πρώτη φορά στο σχολείο...τώρα είμαστε γυμνάσιο και λύκειο. Με το καλό γλυκιά μου και καλοφωτισμένη να είναι.

twiggy Όσο αφορά το φαγητό.. το μόνο που παρατήρησα τελευταία είναι ότι δε θέλω με τίποτα να φάω 2 φαγητά που λάτρευα... κοτόπουλο ψητό και πίτσα!!! Δε με αναγουλιάζουν αλλά μου μυρίζουν περίεργα. Τρελλαίνομαι δε για φρούτα και σαλάτες!!

Εμένα σήμερα με έχει πεθάνει ο πονοκέφαλος οπότε πάω να ξαπλώσω μπας και ησυχάσω.. Καληνύχτα στρουμπουλίτσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SecondChance, πραγματικά ειμαστε στην ιδια εβδομάδα εγκυμοσύνης!!! Υπομονή με τους πονοκεφάλους, με πιάνουν κ εμένα καμια φορά πολύ εντονα τώρα στην εγκυμοσύνη..Ατιμες ορμόνες :D !!! Οταν ξανα μπεις, γράψε πως νιώθουν τα παιδάκια σου για το καινούργιο αδερφάκι. Φαντάζομαι οτι θα εχουν ενθουσιαστεί!!!! Ασε που θα εχεις κ θαυμάσιους βοηθούς :) !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΟΜΟΡΦΕΣ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ...????

dreams2011 μου πολυ χαιρομαι για το μωρακι σου αντρακι ε???? μεγαλωσεεεεεε ... υπαρχει περιπτωση δηλαδη με κολπικο υπερηχο να το δεις σιγουρα??? εγω θα του πω τη δευτερα τ γιατρου πως δεν φευγω αμα δεν μ πει .... :lol:

nan μου αχ σχολειο ε? αντε με το καλο το το μικρουλι σου καλη αρχη να εχει ...

τζενακη μην ανησυχεις κ ανχωνεσε ολα καλα θα πανε με την εξεταση ... ειναι λιγο δυσκολη αυτη ε??? ευχομαι ολα καλα να πανε κ να μην την πολυ καταλαβεις γιατι απο οτι ακουω πρεπει να ειναι λιγο επιπονη...

twiggy μου κ γω μαζι σου οσο αφορα το κρεας , αφου χθες πηγα στη πεθερα μ κ ψησανε μπριζολες κ σουβλακια ... απα πα ουτε να τα αγγιξω, τα κουτσο καταφερνω λιγο με τα μακαρονια με κιμα .. αλλα η αδυναμια μου ειναι τα καροτα τι να πω??? πηρα το σαββατο 1 κιλο κ εχω 2 μερες που τα εχω φαει ολα :lol: ... κ πολα φρουτα ειναι αυτα που τωω περισσοτερο α... ναι κ ενα λιτρο γαλα την ημερα που ετσι κ αλλιως παντα επινα ...

maria5 καλος ηρθες στο παρεακι μας ..κ συ μαζι πρωταρα ε?? να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη... μεχρι τωρα πως εισαι..??? το φυλο το εχετε μαθει??? μην ανχωνεσε αφου δεν σου ανεφερε κατι ο γιατρος ισως να μην χρειαζετε...

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ Κ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ Κ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΙΑΚΟ :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!! Είμαι η Φλωριάνα, ετων 32 και έγκυος στο 2ο παιδάκι μου - το οποίο σημειωτέον είναι κοριτσάκι -. Το πρώτο μου είναι αγόρι, ο Δημητράκος μου!!! Εχω ΠΗΤ 9/2. Ειχα γράψει και παλιότερα εδώ αλλά λόγω διακοπών και πολύ δουλειάς στο γραφείο δεν μπόρεσα να ξαναγράψω για λίγο καιρό!!! Χαιρομαι πάρα πολύ που μεγαλώνει η παρεούλα, που είμαστε όλες καλά και περιμένουμε τα ζουζούνια μας να μας κάνουν πιο ευτυχισμένους :x:x:x

Ελπίζω να τα λέμε συχνά γιατί παρόλο που γίνομαι μανούλα για 2η φορά μάλλον αισθάνομαι ότι περνάω εγκυμοσύνη για πρώτη :shock::shock: . Δεν έχει καμία σχέση με την προηγούμενη!!! :shock::shock::?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φλωριάνα καλώς μας ήρθες!! Και ναι έτσι είναι κάθε εγκυμοσύνη διαφορετική. Εμένα τρίτο παιδάκι και είμαι σαν πιο πρωτάρα απ τις πρωτάρες!!!

Anthropaki η μεγάλη είναι η πιο ξετρελλαμένη απ όλους (κλείνει τα 15 το Σεπτεμβριο). Τώρα με έχει φάει να έρθει στον επόμενο υπέρηχο, σχεδιάζει το τι θα κάνει με το μωρό και συνεχώς μου λέει "Μαμά μη στεναχωριέσαι όλα εγώ θα τα κάνω" χαχαχα. Ο Χρήστος (κλείνει τα 14 τον Ιανουάριο) είναι πιο χαμηλών τόνων αλλά όλο μου χαιδεύει την κοιλιά και παρακαλάει να γεννηθει κοντά στα γενέθλιά του.

Evitaki κι εσυ με τα φρούτα ε? Εγώ πάλι γάλα ούτε να αγγίξω.. δεν μπόρεσα ποτέ στη ζωή μου αλλά ευτυχώς τρώω πολύ τυρί και καθημερινά γιαουρτάκια.

Ο πονοκέφαλος παιδιά δε λέει να με αφήσει... όλη νύχτα δεν κοιμήθηκα... αφου τελικά δεν άντεξα και πήρα ένα depon αλλά κι αυτό τίποτα δεν έκανε... θα σπάσει το κεφάλι μουυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!!!

Είμαι κι εγώ μανούλα Φεβρουαρίου και πήρα την απόφαση να μπω στην παρέα σας τώρα που απ' ότι φαίνεται τελείωσαν οι αναγούλες. Με ταλαιπώρησαν βέβαια πολύ, σε σημείο που μπήκα και στο νοσοκομείο για ορό, αλλά χαλάλι.

Έκανα δύο μέρες να διαβάσω όλα τα μηνύματά σας αλλά πλέον είμαι ενημερωμένη!!

Θα γίνω μαμά για πρώτη φορά και η αλήθεια είναι πως τελικά η όλη διαδικασία είναι πολύ περισσότερο αγχωτική απ΄ όσο περίμενα. Γι' αυτώ θεωρώ πολύ σημαντικό το γκρουπάκι που έχετε κάνει, ώστε να στηρίζουμε η μία την άλλη.

Πολλά φιλιά!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια, τώρα που συστηθήκαμε μια απορία έχω και θέλω τα φώτα σας!!! Με την δυσκοιλιότητα (sorry κι'όλας) πως τα πάτε;;; Τα έχω παίξει πραγματικά!!! Εχω 5 μέρες να πάω και τι κι αν τρώω φρουτα, σύκα, δαμάσκινα... τα έχω σακατέψει. Σήμερα απίβδησα!!! Ήπια γάλα μαγνησίας (φυσικό βοηθητικό για τέτοιες περισπτώσεις που το έπερνα και παλιότερα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη) και το έκανα εμετό αμέσως ούτε ενα λεπτό δεν το κράτησε το στομάχι μου. Γενικά δεν έχω πρόβλημα με αναγούλες, αλλά το συγκεκριμένο ούτε να το μυρίσω δεν μπορώ :ymsick::ymsick::ymsick: . Ξέρετε κανένα κολπάκι για να ησυχάσω;; Να μου φύγει και το άγχος;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!! βλεπω μεγαλωνει η παρεα μας και αυτο ειναι πολυ ευχαριστο!! κορινα, φλωριανα και μαρια καλως ηρθατε!! να εχετε ομορφες εγκυμοσυνες... με αυτα που λετε τελικα αποδεικνυεται οτι καθε εγκυμοσυνη ειναι πραγματικα μοναδικη, αλλα ευτυχως εχουμε κοινα σημεια και συνεννοουμαστε!!

ανθρωπακι ναι κι εγω μονο σε κιμα καπως την παλευω με το κρεας, ειναι μια λυση κι αυτη.. τι να κανουμε... και οι περισσοτερες λαχταραμε υγιεινα πραγματα βλεπω, κατι ξερει η φυση! εγω εχω φαει κολλημα με τις ντοματες ας πουμε!!

κι εσυ και η τζενη εχετε πονοκεφαλους ε? κι εγω.. και να σας πω νομιζα οτι ειναι ασχετο με την εγκυμοσυνη αλλα τωρα συνειδητοποιω οτι με πιανουν συχνα.. Καλα ομως κατα τα αλλα.. εμενα κορινα η εκυμοσυνη μεχρι στιγμης μου φαινεται πιο απλη απο ο,τι φανταζομουν, φυσικα επειδη δεν ειχα αναγουλες κλπ και ισως επειδη οσο περναει ο καιρος νιωθω ολο και περισσοτερο ενεργεια..Ευχομαι κι εσυ σιγα σιγα να παρεις τα πανω σου!!!

φλωριανα η γιατρος μου μου ειπε οτι αν εχω δυσκοιλιοτητα να μου δωσει οπωσδηποτε μαγνησιο (που θα μου δωσει σε καμια βδομαδα ετσι κι αλλιως) γιατι βοηθαει.. δαμασκηνα σιγουρα και πολυ νερο λενε.. καλη τυχη!!!

τζενακι θα εχεις τους καλυτερους βοηθους στο σπιτι! ποιος τη χαρη σου.. και μην μασας με την αμνιο.. θα δεις που θα περασει κι αυτο!

φιλια σε ολες τις κοιλιτσες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera kouklitses mou kai kalws ta koritsia ta kainouria!!!kreas???ti einai auto??me megalo zori to ftiaxnw pou kai pou gia ton antra mou..egw mono sthn skepsh ahdiazw.frouta opws lete kai seis..marouli trwte giati emena mou eipe na to apofeugw?ex8es phgame ston giatro epitelous meta apo toso kairo kai eidame to mwro mas :D:D:D koritsaki mas eipe oti einai kai egw trela8hka :D an kai hmoun sigourh sxedon oti htan agori alla kai to koritsaki 8a einai mourlia!!!!ex8es to bradu erikse kai mia klotsia ston patera ths o opoios exei katourh8ei..ante evita na doume kai to diko sou me to kalo.twiggy esu pote h auxenikh??nan kalh arxh me to sxoleio sas!!tzenaki mhn agxwnesai me thn eksetash..mporei na einai ligo duskolh alla den 8a exeis to agxos mexri na gennh8ei to mwro sou.filia polla se oles sas!!! @};-@};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο εμενα!!!!

Φλωριανα, ειχαμε μιλησει και παλαιοτερα μαζι για μια ατυχια που ειχα με προηγουμενη εγκυμοσυνη και τωρα βλεπω ειμαστε περιπου μαζι στις εγκυμοσυνες μας ;););) Για τη δυσκοιλιοτητα εμενα αμα σας πω οτι με πιανει το κρυο γάλα θα με πιστεψετε????Μιλάμε για αμεσα αποτελεσματα.... :oops::oops: κατα τα αλλα τα γνωστα...φρουτα και πολυ νερο....

Οσο για τους πονοκεφαλους.....καθε μερα ειχα πονοκεφαλο απο τον τριτο μηνα εως και τωρα, αλλα το αντιμετωπιζω με ντεπον απλο, νερο και ξαπλωμενη σε ησυχο και σκοτεινο δωματιο για κανενα μισαωρο.....

Ηθελα να ρωτησω και το εξης...βρεθηκα πριν απο μερες σε επαρχιακη πολη και για κακη μου τυχη εκει με πιασανε μικρες συσπασεις λογω κουρασης ...πηγα φυσικα εκει σε γιατρο ο οποιος μου εδωσε χωρις δευτερη σκεψη 3 Utrogestan 100mg την ημερα....αλλα καπου εχω ακουσει οτι το συγκεκριμμενο φαρμακο δεν επιτρεπεται να το παιρνεις μετα τη 12η εβδομαδα....το απογευμα θα μιλησω και με το γιατρο μου εδω στη Θεσσαλονικη, αλλα εσεις εχετε ακουσει κατι παρομοιο?????

Α! και οσο για το φυλο του μωρου μας??παρα τις ελπιδες του αντρα μου για κορη...περιμενουμε αγορακι!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy μου και δαμάσκηνα τρώω και νερό συνέχεια πίνω... αλλά τίποτα.

Τώρα πήρα τον γιατρό μου τηλ και μου είπε να πάρω το DUPHALAC. Αντε να το δοκιμάσω κι αυτό, γιατί έχω αρχίσει πραγματικά να αγχώνομαι :?:?:?

Μαράκι βουνό με βουνό δε σμίγει εε;; Αντε βρε καλές εγκυμοσύνες να έχουμε. Δεν στο είχα πει;; Όλα για καλό γίνονται ;);););)

Φιλιά πολλά σε όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα ποσο χαρηκα που ειδα οτι η παρεά μας μεγαλωνει . Φλωριαννα κορινα Μαρια με το καλο τα μωρα σας να ειμαστε καλά να τα λεμε και διαδικτυακά. Εγω ειμαι η Νανσυ ειμαι 36 ετών εχω ενα αγορακι 6 ετών και περιμενω αλλο ενα μπόμπιρα μεχρι τις 9 Φεβρ.

Φλωριανα δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για την δυσκίλιοτητα γιατί δεν μου έτυχε.

Κορίνα πακέτο οι έμετοι ετσι? εσύ μαλλον τράβηξες το μεγαλύτερο απο την παρέα μας.

Τwiggy αντε κοντευει και η αυχενική σου.

Τζενη μην ανχωνεσαι σκεψου οτι αφου παρεις και τα αποτελεσματα της αμνιο θα νιωθεις πιο σιγουρια.

Εμενα ο γιος μου συχνα πυκνα μου λεει που περιπου στην κοιλιάειναι το μωρό την φιλαει και μου λεει μαμα δίνω φιλακια στον μπεμπη μας. Εννοειται οτι του αρεσει η ιδέα οτι ειναι αγοράκι το αδελφάκι του.

Κοριτσια με το φαγητο τωρα που εχουν υποχωρησει αρκετα οι ναυτιες και εμετοι εχω μια προτιμηση για φρουτα, ελαφρια γλυκα τυπου ζελε με κρεμα, παγωτά και στεγνα φαγητά. Δεν αντεχω με τιπιτα τα καλοκαιρινα λαδερα και τα κοκινιστα. και εμενα ο κιμας μου αρεσει περισσότερο απο το κρεας και τρελλαινομαι για ζυμαρικα.και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχε αυξηθει η ορεξη μου για γλυκιες γευσεις. Αυτά για την ωρα σας φιλω και τα ξαναλεμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κ εγώ ακριβώς το ίδιο στον ύπνο! Πάντα ξεκινάω στο πλάι, από αριστερά μου είπε κυρίως ο γιατρός μου κ πάντα ξυπνάω ανάσκελα. Γυρνάω χωρίς να το καταλαβαίνω. Βέβαια εγώ ποτέ δεν ένιωσα ενόχληση στα ανάσκελα.
    • Εγώ πάντως ξεκίνησα να ετοιμάζω σιγά σιγά το δωμάτιο της (βέβαια κούνια, συρταριερα κτλ τα ειχα) για να μπορώ να ξεθάψω τα ρούχα της πρώτης κ να αρχίσω να τα πλένω, σιδερωνω κτλ.  Επειδή 10-25 Ιουλίου θα πάμε διακοπές θέλω μέχρι τον Ιούνιο να τα έχω έτοιμα αυτά, μην αφήσω πολλά για τον τελευταίο μήνα. Οπότε εγώ πιστεύω πως καλά είναι να ξεκινήσεις τα ψώνια σιγά σιγά. Τους μήνες εγώ τους υπολογίζω με την ΠΗΤ κ όχι με τις εβδομάδες. Δηλαδή εγώ που έχω ΠΗΤ 28/8 κάθε 28 αλλάζω μήνα. 28 Μαΐου θα μπω στον 7ο. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει έτσι.
    • @Kate1992 @Naty_ @Elli13 χαίρομαι που ακούω τα νέα σας και τα συμπτώματα σας! Κάπως με καθησυχαζουν κι εμένα γιατί κι εγώ έχω κάποιες μέρες που νιώθω πολύ έγκυος κι άλλες που το ξεχνάω 😅 τις προάλλες ανησυχούσα ότι τα συμπτώματα δεν είναι πολύ έντονα και με το που έκανα αυτή τη σκέψη, ήμουν στο σούπερ μάρκετ, μου ρθε ένα κύμα ναυτίας περιποιημένο, κι λέω αχ το σποράκι μου υπενθυμίζει ότι είναι εδώ ❤️❤️ Αλλά γενικά κι εμένα οι κράμπες σταμάτησαν, τώρα που είπε η Κέιτ για το μαγνήσιο, συνειδητοποίησα ότι η πολυβιταμινη που παίρνω έχει μέσα και μαγνήσιο οπότε μπορεί να παίζει ρόλο. Έχω ναυτίες κυρίως το πρωί αλλά ποτέ δεν έχω κάνει εμετό και μες τη μέρα με πιάνουν και καούρες έντονες αλλά σταματούν μετά από κάποια λεπτά. Νιώθω ότι κουράζομαι εύκολα, κοιμάμαι στάνταρ μία ώρα το μεσημέρι που δεν είναι κάτι που κάνω συνήθως, δλδ εκτός εγκυμοσύνης. Και το στήθος συνεχίζει να πονάει απλά λίγο λιγότερο πλέον γι'αυτό και ανησύχησα. Είναι κι αυτά τα συμπτώματα που απ' τη μια μας τη δίνουν απ' την άλλη όμως μας καθησυχαζουν - μια τρέλα 🤣🤣 σήμερα είμαι 6+1 και πραγματικά δε βλέπω την ώρα να πάω στο ραντεβού την τρίτη 🙏🙏🙏
    • Εσύ όπως αισθάνεσαι κορίτσι μου ❤️ είναι σημαντικό και για την ψυχική υγεία και ηρεμία 🙏 και για σένα και για τον άνδρα σου ✨ εμείς βέβαια σου ευχόμαστε να έρθει όσο πιο σύντομα 🤞🤞🤞 να χαίρεσαι την όμορφη οικογένεια σας 😍
    • Καλημέρα κορίτσια μου!!!!εχθές περάσαμε σούπερ στο πάρτυ!!!σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας 😘 να είστε καλά!!! Έχω αρχίσει να έχω πονακια ωορρηξίας οπότε άρχισα τα τέστ...βέβαια εχθές είχαμε και επαφή....για να δούμε... Κορίτσια έχω πάρει μια απόφαση...θα προσπαθήσω έως και Γενάρη του 25 μετά σταματάω...θα κλείσω 3,5 χρόνια προσπαθειας τότε... σταματάω μετά τις προσπαθειες...εννοώ δεν ξαναμετραω γόνιμες ...ούτε στοχευμένες επαφές... τίποτα... εύχομαι να έρθει έως τότε... Φτάνει τόσο....μετα τα παρατάω...και δόξα Τω θεώ έχω δύο αγοράκια...🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...