Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 10! Στην τελική ευθεία!


Recommended Posts

σοφια μου λογικο ειναι η καθε γυναικα να το αντιλαμβανεται διαφορετικα κ καθε εμπειρια να ειναι ξεχωριστη....ακομα κ για την ιδια γυναικα.κ τι εννοω...η νυφη της συννηφαδας μου στο πρωτο που εκανε τοπικη αναισθησια δεν καταλαβε τιποτα...εβλεπε τους γιατρους κανονικα κ ουτε πονουσε καπου.στο δευτερο της(παλι καισαρικη με τοπικη) καταλαβαινε τα παντα...οτι την τραβουσαν,την κοβαν(μην φανταστεις σε μαγαλο βαθμο, αλλα μια ενοχληση την ενοιωθε) κ γενικα ψιλοταλαιπωρηθηκε.οποτε μαλλον εχει να κανει με το πως ειναι ο οργανισμος της καθε γυναικας κ σε τι φαση θα βρισκεσαι.ιστοριες θα ακουσεις πολλες κ καθε μια διαφορετικη.εσυ μιλα με το γιατρο σου κ θα δεις οτι θα σε καθυσηχασει.

νικολ μου η κολλητη μου δουλευε στην εταιρεια του αντρα της κ πηρε κανονικα ολα τα επιδοματα κ βγαινει κ στο ταμειο καθε χρονο γιατι ειναι εποχιακη δουλεια.δεν ξερω ομως αν εχει να κανει με το γεγονος οτι ειναι εταιρεια κ δεν φαινεται καθαρα το ονομα του αντρος της.ψαξτο ομως γιατι ειναι κριμα να τα χασεις....αν ειναι ετσι τοτε να μην σας κανουν κ κρατησεις....δεν το καταλαβα :twisted::twisted::twisted: μονο οταν ειναι να δωσουν θυμουνται την συγγενεια :twisted::twisted: ουφ πια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα γιεληζ ντοκτορ καλυτερη αναλυση δεν θα μπορουσα να εγω :lol::lol::lol:

οταν μου ειχε κανει τον κολπικο υπερηχο στην β επιπεδου μου εδειξε στον υπερηχο μια μεγαλη γραμμη κ μου ειπε οτι ειναι ο τραχηλος κ οτι ειναι κλειστος κ στην θεση του οπως πρεπει να ειναι.δεν θυμαμαι η αληθεια κατι για μηκος κ εκατοστα.θα το κοιταξω στα χαρτια να το δω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω,καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα...Θα το σκεφτω,θα το συζητησω κ θα αποφασισω.

Νικολ ρωτα για να εισαι σιγουρη αλλα κι εγω νομιζω οτι το επιδομα του οαεδ το δικαιουσαι.

σας αφηνω για λιγο,πηρα την αοφαση να πα μεχρι το ΙΚΑ να δηλσω το λογαριασμο να τελειωνω κ με αυτο.Ελπιζω να μη καθυστερησω γιατι απο εχθες εχω κ αρκετες συσπασεις κ δε θελω να ειμαι ωρες ορθια...

Ασχετο νο2.Με εχουν κατατσιμπησει τα κουνουπια!Ειναι δυνατον?Απο τωρα?Τα νευρα μου!!!Εχθες ενα βουιζε ολη νυχτα μες το αυτι μου!Τελικα ομως το εξολοθρευσα!!!

Φευγω!Φιλιακια,τα λεμε σε λιγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ σ'ευχαριστω για την περιγραφη,τωρα καταλαβα τι γινεται με τον τραχηλο!

Ελισαβετ καλο γιατρο!

Χρυσα μπραβο που αναρρωσατε.

Σοφια καθε εμπειρια ειναι διαφορετικη.Μια φιλη μου γεννησε με κ.τ με επισκληριδειο και δεν καταλαβε τιποτα!Της εβαλαν μια παγοκυστη στο ποδι πριν ξεκινησουν για να δουν αν νοιωθει και να της αυξησουν την δοση.Αλλα δεν καταλαβε τιποτα τελικα.Αν νοιωθεις ετσι και αλλιως δεν μπορεις να το πεις και να σου βαλουν και αλλη δοση; :roll: Δεν ξερω,εγω με την ολικη ναρκωση δεν τα παω καλα γενικα και δεν θα την προτιμουσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία μου, καλό είναι να ρωτήσεις πρώτα κάποιον πιο "ειδικό" και εννοώ τον γιατρό σου. Αυτός θα σου πει πως έχουν τα πράγματα τελείως αντικειμενικά και επιστημονικά. Και νομίζω ότι παίζει σημαντικό ρόλο και η ανάρωση, ανάλογα με την μορφή της νάρκωσης. Εξάλλου η κάθε γυναίκα/άνθρωπος αλλιώς αντιλαμβάνεται την "φρίκη" , τον πόνο κ.α. Οπότε μην επηρεάζεσαι από διάφορες φήμες....

Σοφία χρειάζεσαι διάφορα έντυπα για το λογ.σμο, βεβαιώσου ότι τ έχεις όλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ελις μου και με το καλό ο γιατρος...Μπαίνουμε σιγά σιγά όλες σε αναμονή!!

Μιχαελα μου στο έγραψα και πιο πάνω...αυτο που είπε στην Νικη είναι το μηκος του τραχηλου...Αλλο η διαστολη και άλλο το μήκος!!!Για παράδειγμα, εγώ για αυτό τον λόγο έκανα περίδεση τραχήλου...Το στόμιο του τραχήλου μου είχε άνοιγμα περισσότερο από το κανονικό...γι'αυτο άλλωστε γέννησα πρόωρα πέρσι και έχασα το μωρό μου..Ο τράχηλος εξαληφθηκε με αποτέλεσμα να ξεκινησουν οι συσπάσεις...Βεβαια αυτο είναι άλλο πραγμα..

Είναι οπως τα λέει η Γιελιζ..

Καλημέρα Χρύσα μου!

Σοφάκι μου κάθε κοπέλα το ζει διαφορετικά...Εγώ δεν μπορώ να κάνω επισκληρίδιο αλλά από όσα άκουσα αντιλαμβάνεσαι τι γίνεται χωρις να πονάς...σημασια όμως εχει να είσαι ψύχραιμη..αν πας φοβισμενη λογικό να ανέβει η πίεση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο καλό συμπεθέρα, εύχομαι να τελειώσεις γρήγορα και να μην ταλαιπωρηθείς...τα λέμε μετά.

Μιχαέλα επειδή κάναμε την Β επιπέδου στην ίδια... το γράφει στην 2η σελίδα. Γράφει το μήκος του τραχήλου και απο δίπλα η απο κάτω το ποσοστό % πιθανότητας πρόωρης γέννας πρίν τις 35 η 36 εβδ (δεν θυμάμαι και καλά) εμένα είχε 0,2%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνισω με τα κοριτσια..το θεμα αναισθησια ειναι πολυπλευρο και ειναι αναλογα στην καθε κοπελα και το πως αντιλαμβανετε αλλα και κατα ποσο θα πιασει η οχι η αναισθησια...

Οντως ιστοριες θα ακουσεις παααρα πολλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααα ωραια θα το εξετασω μολις παω σπιτι :D:D:D

τωρα που ειπατε για ικα μαλλον πρεπει να πω κ εγω μια βολτα απο εκει γιατι αυτο με το λογαριασμο πρεπει να ειναι καινουργιο κ οι δικοι μας εδω δεν μου ειπαν τιποτα οταν ειχα παει να ρωτησω.να τελειωνουν μια μια οι εκρεμοτητες.αν θυμαμαι καλα η μαχη που ειχε παει μας ειχε πει τι χρειαζεται.αν εχεις βιβλιαριο με πρωτο το δικο σου ονομα θελει μονο μια φωτοτυπια...ετσι δεν ειναι ειναι?απο οποιαδηποτε τραπεζα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κοριτσια,μηκος τραχηλου μου ειπε τωρα που το θυμαμαι.Ολα καλα λοιπον!Δεν ανησυχω αφου μου ειπε πως ειναι κλειστος και πως παω καλα.Απλα ανυπομονω για την ενεση για να ηρεμησω.Αληθεια ποναει; :? Στον πωπο γινεται;

Η αναισθησια ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.Πχ.εγω εχω δυσανεξια σε καποιες ουσιες της γενικης ναρκωσης,πραγμα επικινδυνο...Μπορει να παθω απνοια...Οποτε την φοβαμαι πιο πολυ απο την επισκληριδειο.

Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος,τον γιατρο σου θα ακουσεις και κανεναν αλλο...

Τι χαρτια θελει κοριτσια για να δηλωσω τον λογιαριασμο μου;Εχω με το δικο μου ονομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια μια κ αναφερατε την φυλαξη βλαστοκυτταρων....εψαξα στο ιντερνετ για να δω κ εστειλα μειλ να μου στειλουν ενημερωτικο υλικο κ τωρα με πηραν τηλεφωνο.εγω νομιζα οτι ειναι η δημοσια,αυτη που δεν πληρωνεις αλλα τελικα δεν ειναι.ηταν μια ιδιωτικη απο οτι καταλαβα κ μου εξηγησε για το τι λενε δημοσια ή οικογενειακη φυλαξη.εγω να ρωτησω...ξερει καμια το τηλεφωνο που παιρνεις για να σσου στειλουν το βλιτσακι με τα συνεργα της ληξης?της δημοσια ομως τραπεζας,της κρατικης αυτη που δεν πληρωνεις?

νινη αν εχεις δικο σου νομιζω πως θελει μια φωτοτυπια.αν δεν ειναι μαζευεις καποια χαρια απο τραπεζα.θα μας πουν ακριβως η μαχη κ η ελλη που τα κανανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη θα τις βάλεις λογικά με μία εβδομάδα διαφορά... εκτός και αν εννοούσε τα μπουκαλάκια με τη κορτιζόνη... εμένα μου έβαλαν 2 μπουκαλάκια σε μία ένεση και το σάββατο θα ξανακάνω μία ίδια δοση...

Μιχαέλα δεν γνωρίζω καθόλου αυτό που ρωτάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη μου στον πωπό γίνεται η κορτιζόνη...Να σου πω την αληθεια εμένα μου τις βάλανε στον ορο οταν μπήκα εκτάκτως στην κλινική και δεν ξέρω και πόσες δόσεις μου βάλανε..Στον πωπό μου βάλανε μονο ένεση για το αιμα μου που είναι ρέζους αρνητικό.

Πάντως δεν νομίζω ότι στις κάνουνε μαζί ταυτόχρονα και τις δύο..Μια μέρα τη μια και μια την άλλη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακυρο,μολις πηρα στο Παπανικολαουκαι το σηκωσαν!!!!Μου ειπαν πως μπορω να κανω την δωρεα,με επιβαρυνση τα μεταφορικα με κουριερ.Αλλα θα μου στειλουν το κιτ μολις μπω στον μηνα μου.Να τους ξαναπαρω τελη Ιουλιου για σιγουρα να ανταλλαξουμε στοιχεια.

Κοριτσια και εγω δεν καταλαβα αν εννοουσε 2 δοσεις στην ιδια ενεση ή 2 ενεσεις,θα την ξαναρωτησω... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικη αυτο με το κουριερ το γνωριζω.η κουνιαδα μου τα ειχε στειλει σαυτην κ με το που γεννησε κατευθειαν πηραμε τηλ στη κουριερ κ ηρθαν κ τα παραλαβαν.καπου λεει μεσα οτι πρεπει να γινει πολυ γρηγορα η μεταφορα κ επισης χρειαζεται παγοκυστες(δεν περιεχονται στο κουτι)για να διατηρηθουν.

στα φαρμακεια πουλανε αλλα αυτες τις χρεωνουν λιγο τσιπημενα(για παγο :o:o )αν εχεις καποιο δικο σου φαρμακοποιο μπορει να σου δωσει αυτες που δινουν στους πελατες σε φαρμακα που πρεπει να διατηρηθουν κρυα.δεν εχουν καθολου αξια.η ιδια εχει χασει το τηλ,εσυ σε πιο πηρες στην θεσ/νικη?γιατι αυτη νομιζω τα εστειλε αθηνα.

αααα κ εχει κ ενα ερωτηματολογιο μεσα που καλο ειναι να το εχεις συμπληρωσει απο πριν γιατι ειναι αρκετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεια θα το παμε το ΚΙΤ στο παπανικολαου, τωρα ποιος θα το παει δεν ξερω αλλα θα το παμε..ειμαστε και κοντα..λεμε τωρα..χιχιχιχι

Αλλα τον Χριστοφορου το ειχαμε στειλει στην Αθηνα, τωτε παρολο που ειχαν γινει τα εγκαινια, δεν λειτουργουσε ακομα η τραπεζα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera koritsia!!!!!!ti mou kanete?emeis polu kala...epitelous eftiakse o kairos kai xairomai polu gi auto!!!

Exthes ekana thn kampuli zaxarou kai simera pira ta apotelesmata,ola para polu kala kai oi genikes aimatos pou ekana polu kales!!!!To zaxaro mou fusiologikotato kai o aimatokritis mou 37 arketa kalos mou eipane gia egumosinh..:) opote telos kai me auta!!!!!!!!Aurio exoume kai uperixo epitelous na doume to mwraki mas...20 meres kai exw na ton dw ton antrakla mou..:)))))))))))))

eisaste oles kala????exoume kanena neo????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια… απο ότι μου είπε ο γιατρός, συνήθως όταν υπαρχει εξωμήτρια κύηση στην σάλπιγγα σημαίνει ότι υπάρχει κάποια παθολογία εκεί, παρόλο που στην δίκη μου περίπτωση δεν φάνηκε στην σαλπιγγογραφια. Μου είπε ότι η καλύτερη λύση είναι η λαπαροσκόπηση, για να δει τι ακριβώς συμβαίνει… τελικά βρήκε ενδομητριωση! Ήμουν τυχερη στην ατυχία μου… Η δίκη μου ήταν πολύ ύπουλη δεν φαινόταν σε κανένα υπέρηχο, είχα πάει σε 4 γιατρούς. Γενικά οι πιθανότητες για εξωμητριο είναι μικρές αλλά δυστυχώς μπορεί να συμβεί.  Τώρα σχετικά με το ερώτημα εξωσωματική ΄ή όχι ακόμα, σκέφτομαι απ τη μια ότι δεν θέλω να περιμένω πάλι μήνα μήνα και να έρχονται απογοητεύσεις… μετά λέω, μήπως συμβεί κ σε εμένα το ‘θαυμα’ με φυσική σύλληψη? Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα αυτές τις ατυχίες στις 2 εμβρυομεταφορες που έκανα, μου έχει δημιουργηθεί μια φοβία, τρέμω μην μείνω έγκυος και συμβεί κάτι κακό παλι… θα συμβουλευτώ σίγουρα τον γιατρό μου απλά τα επεξεργάζομαι όλα. Α η ηλικία μου είναι 33! 
    • Καλημέρα...και εγώ αύριο ήθελα αλλα δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά τα μικροβιολογικά ή εχουν ακόμα απεργία... οπότε θα πάω τρίτη για σίγουρα...θα κάνω και εξετάσεις μαζί... βέβαια ιδανικά θα ηταν αύριο γιατί έχω και ραντεβού στο γιατρό...αλλα δεν πειράζει! @Elk δεν το σκέφτηκα καν για ασφάλεια στη συρταριέρα...μια απλη συρταριέρα έκανα...τωρα για όταν μεγαλώσει πως θα τα καταφέρω δεν ξέρω 😂  
    • Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! ❤️ Έχετε όλες τα δίκια σας ✨ ειδικά στέκομαι σ αυτό που είπε η @Katiana1987 δε θέλω να στεναχωρώ το μπιζελακι μου με τις δικές μου ανησυχίες, όπως και να χει και το στρες επηρεάζει κάπως. Απλά το θέλω τόσο πολύ ρε γαμώτο που τώρα που το ζω πάλι κάτι βρίσκω να ανησυχώ 😅 ας απολαύσουμε λοιπόν το ταξίδι 🌈 Επανέλαβε μαζί μου @Naty_: Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Τρελαααααα 🤣🤣🤣🤣 @Diwni έχεις δίκιο, γι'αυτό τον πήρα το γιατρό, ήξερα ότι θα μου την πει, και θα μ έβαζε στη θέση μου 😅 Τι θα χουν ακούσει κι αυτοί οι άνθρωποι! @Naty_ λυπάμαι για τη φίλη που έδωσε βαρύτητα σε άσχετα στοιχεία απ' το να σου σταθεί. Όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, όπου νιώθουμε ασφάλεια και οπότε είμαστε έτοιμες να μιλάμε. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό στις ανακοινώσεις, όπως αισθάνεται κανείς, κι ότι έχεις ανάγκη τη δεδομένη στιγμή ❤️  
    • Καλέ γιατί το προδικάζεις;;; Όλα καλά θα είναι. Αφού μετριέσαι και ψιλό προσέχεις! Πόσες μέρες κάνουν να βγουν;;; Άσε!!! Εγώ δεν πολύ ξυπνάω για τουαλέτα. Αν ξυπνήσω, θα είναι μια φορά. Αλλά για την αλλαγή πλευρού... σε νοιώθω! Για τη θάλασσα όπως είπα ίσως είναι λίγο υπερ προστατευτικός!
    • Καλέ τι χαζά είναι αυτά;;; Δηλαδή αν αύριο αισθάνεσαι τελείως "καλά" θα μπεις ξανά στο ίδιο τριπάκι;;; Συμπτώματα είναι! Τη μια μέρα θα έχεις το ένα, την άλλη το άλλο και κάποια άλλη μέρα δε θα έχεις τίποτα!!! Για ηρέμησε σε παρακαλώ πολύ και μη μου αγχώνεις και στεναχωρείς το μπιζελάκι σου!!! Όσο για την ανακοίνωση... όπως, όποτε και σε όποιον θέλεις εσύ και μόνο θα το πεις!!! Σιγά μην καταπιεστούμε και για αυτό!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...