Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 10! Στην τελική ευθεία!


Recommended Posts

καλημεραααααα κορτσουδιααααααα.....

πωπωπω αρχιζουνε τα γεννητουρια!!!!αχ τι καλα!!!ολα να πανε καλα σε ολες!!!

νικη εμεις εδω θα ειμαστε ενα καλοκαιρακι κ θα μαθαινουμε για τα γεννητουρια κ τα μωρακια.παρεουλα θα την βγαλουμε :D:D:D

μαχη μου με το δικιο σου τρελενεσαι αλλα ειπαμε...ας οψεται που ωρες ωρες βρισκεσαι στην αναγκη τους.

κοριτσια αυτο με το παγωτο ειναι αλλο πραγμα...παντα ετρωγα το καλοκαιρι αλλα φετος βλεπω να αδειαζω ολα τα ψυγεια του χωριου....μη σας πω κ των διπλανων χωριων :lol::lol::lol:

μαρακι κ γιεληζ καντε στα μωρακια....μπου μπας κ τρομαξουν κ τους σταματησει ο λοξυγγας :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Μιχαέλα!! Εγώ έχω πάρει εργολαβία 2 απο τα ψυγεία του χωριού... και όποτε πάω Ξάνθη έχω βαλθεί να αδειάσω και ένα εκεί... Χθές που πήγαμε στα Carrefour έχει μία καφετέρια που έχει ωραίο παγωτό και έβαλα χέρι και εκεί :lol::lol::lol::lol:

Λές να τα τρομάξουμε???? :lol::lol::lol: σιγά μην χαμπαριάσουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ εγώ νιώθω βουναλάκια ακριβως στο κόκαλο που είναι το πιπί μου!! Πόσο χαμηλά θα φτάσει πια αυτό το μωρό? :lol::lol::lol:

Καλημέρα Μιχαέλα μου...Εμένα μου είπε ο αντρας μου να κάνω καμια βόλτα μες στο σπίτι για να περάσει ο λοξυγγας στο γιο του και να μην ταλαιπωρείται :lol::lol::lol:

Από παγωτο εγώ λόγω περιορισμένων εξόδων έριξα στην εκστρατεία γνωστούς και φίλους...Αφού πριν να έρθουν στο σπίτι μας παίρνουν και ρωτάνε τι παγωτό θέλω :lol::lol::lol:

Η συμπεθέρα δεν μπήκε να μας πει τα νέα από το γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι καλά τους έχεις εκπαιδεύεσει εσύ!!! :lol::lol::lol::lol: Εμένα μόνο ο άντρας μου με σκέφτεται!! Χωρίς παγωτό δεν έρχεται σπίτι! :lol::lol::lol:

Εμένα ο δικός μου αν καμιά φορά κουνάω την κοιλιά μου για να ξυπνήσει ο μικρός μου λέει να μην ενοχλώ τον γιό του... :shock::shock::shock::lol::lol::lol::lol::lol: Έχουν πλάκα τελικά!!

Η Νίκη όντως δεν φάνηκε απο χθές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά Γιελιζ οι άντρες μας έχουν χαζέψει με τους υιούς τους!!!! :lol:

Οπου να'ναι θα εμφανιστεί κι η Νικη...κάπου την είδα να κυκλοφορεί :lol::lol:

Ειπα να συγυρίσω κάπως τα ρούχα τα καλοκαιρινά του καλού μου που τα φρεσκάραμε...κάθομαι στο κρεβατι και τα κάνω :D Ευτυχως τελειωσα γρήγορα..Τα δικά μου να δω πότε θα τα κάνω...Αργότερα αν έχω αντοχες...Σαν τα μωρά κι εγώ...ένα βήμα κάθε φορά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι και εγώ την είδα...

Καλά κάνεις και τα κάνεις λίγα λίγα...

Όσο για τους άντρες μας τα λόγια είναι περιττά...Όταν με το καλό γεννηθούν θέλω να δώ τι θα κάνουν!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κούκλες απο εμένα και τον μπέμπη......

για παγωτάκια λέτε ε?......ετσι μπράβο βρε κορίτσια κ ένοιωθα γαιδούρα.........και ανίκανη να αντισταθώ στον πειρασμό....τρωω κάθε μέρα 1-2 παγωτίνια.......μόνο αυτό όμως όχι καταχρήσεις αλλου τύπου.....αδυναμίες βλέπετε...

Μάχη μου κ εγω παίρνω τηλ. το Mothercare να κανονίσω για μαθήματα με έχει γράψει μια φίλη..μου έχουν πει ότι είναι πολύ ενδιαφέρον........

Βρε κορίτσια ξέρετε για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ αν το διακιούσαι όταν ο εργοδότης είναι ο άντρας σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα φιλεναδουλες μου!Ποσο σας αγαπω που με νοιαζεστε! :D

Συμπεθερα,εχει λοξυγγα ο γαμπρος μου; :lol:

Μαχη,ωραια ακουγονται τα μαθηματα.Οποτε μπορεις να μας ενημερωνεις τι μαθαινετε.Εδω δεν εχουμε τετοια... :( Μην δινεις σημασια στα πεθερικα. :evil:

Σοφακι κοντευεις!Τι καλα!Με το καλο να αγκαλιασεις τις ζουζουνες σου!

Κατερινα καλωσηρθες και με το καλο!

Μιχαελα.παρεουλα θα το βγαλουμε το καλοκαιρι!

Γιελιζ και εγω το εχω ριξει στα παγωτα... :oops:

Τα νεα μας τωρα!

Πηγα χθες,ειδαμε την μπεμπουλα,οχι καθαρα γιατι κουνιοταν σαν τρελο! :lol: Ειναι 900 γραμμαρια :shock: αλλα το εχει παρει οοοολο σε μποϊ!Ειναι πανηψυλη μου ξαναειπε η γιατρος,3 εβδομαδες πιο ψηλη απο την ηλικια της. :shock: Και να μην διανοηθω να παρω φορμακια 0 νουμερο! :lol:

Της ειπα για τις συσπασεις.Ειδε τον τραχηλο μου,ειναι κλειστος,3,4 μου ειπε αλλα δεν καταλαβα.Καλο ειναι αυτο; :roll: Μου ειπε θα παω με ουτροτζεσταν μεχρι τον 8ο για να μην εχουμε περιπετειες.Και να παρω και ενα γιουτοπαρ να εχω σπιτι για εκτακτη αναγκη.Μου αυξησε το μαγνησια απο 1 σε 2 την ημερα.Φοβαται απ'οτι καταλαβα γιατι η μαμα μου γεννησε προωρα και γενικα ειχε πανευκολες γεννες.Δεν ξερω αν ειναι κληρονομικο...

Σε 3 εβδομαδες θα κανω και εγω 2 κορτιζονες.Μου ειπε το κανει σε ολες τις εγκυες προληπτικα μιας και εδω δεν εχουμε μοναδα προωρων... :? Σας το ειχα ξαναπει νομιζω πως δεν εχουμε...Απο εκει και περα μου ειπε μετα τις 35 εβδομαδες δεν φοβαται αν γεννησω,τα πνευμονια του μωρου θα ειναι οκ.

Ο πλακουντας μου επιμενει πως ειναι χαμηλα,αλλα δεν φραζει τον τραχηλο.Της ειπα πως ο αλλος γιατρος ειπε πως δεν ειναι αλλα επιμενει.Και ειπε πως απλα μου ειπε ετσι ο αλλος γιατι ειναι οπισθιος και πιθανοτατα να ανεβει.Μου ειπε πως ετσι οπως ειναι τωρα η μπεμπα,μαλλον θα παρει καλη θεση για τον τοκετο.Δεν ξερω τι ειδε και το ειπε αυτο...

Ειπε και του αντρα μου αν θελει να ειναι μαζι μου στην γεννα.Πολυ χαρηκα γιατι μου το ειχε ζητησει ο ιδιος και δεν ηξερα αν αφηναν! :D

Την ρωτησα για τα βλαστοκυτταρα και ειναι πολυ υπερ της δωρεας στην δημοσια τραπεζα.Πολυ χαρηκα γι'αυτο!Δεν προωθησε καμια ιδιωτικη εταιρια,μου ειπε πως το καλυτερο ειναι η δωρεα στην δημοσια.

Αυτα τα νεα μας!Ψιλοαγχωθηκα βρε κοριτσια,μηπως γεννησω προωρα... :roll: Να περασει ο καιρος να βαλω τις ενεσεις μου να ηρεμισω... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το παγωτο εγω εχω τη μιση καταψυξη γεματη με μπωλ απο ολες τις γευσεις και αγορασα και χωνακια. Αφου ο αντρας μου μου λεει, θα ανοιξουμε παγωτατζιδικο? :lol::lol::lol:

Απλα λεω κιολας καλυτερα παγωτακι παρα αλλο γλυκο. Εχει λιγοτερες θερμιδες ;);)

Οσο για τα πεθερικα μια φορα ζητησαμε κι εμεις κατι και οπως βλεπετε σκοτωθηκαν να μας εξυπηρετησουν. Αλλες φορες ομως δεν πανε πουθενα, σπιτι μπαστακωμενοι. Αυριο θυμηθηκαν και αυτοι..... :twisted::twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω χθες δεν ηξερα τι να κανω το μεσημερι κ πηγα στο δωματιο της μπεμπας κ σκαλιζα τα ρουχακια της :D:D ξεχωρισα αυτα που ειναι για μεσα στο χειμωνα κ καποια ανοιξιατικα-καλοκαιρινα κ τα πολυ βρεφικα.λεω να πλυνω κ να σιδερωσω τα πρωτα να μπαινουν στην θεση τους κ να αφησω μονο τα βρεφικα,πανες,σαλιαρες κ κουβερτες για το τελος.μαλλον αυτη ειναι η τελευταια βδομαδα δουλειας...οποτε απο δευτερα καθισιο κ μαλλον θα αρχισω να ασχολουμαι με πληντυρια κ σιδερο.ηδη τωρα η ζεστη δεν υποφερεται...οποτε οσο ειναι ειναι νωρις να φευγουν μερικα.ευτυχως εδω κ καιρο ξεμπερδεψα με τα δικα μας.εεε εγω δεν ειχα κ πολλες επιλογες οποτε λιγα ηταν :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Νικόλ μου!!! Μη νιώθεις καθόλου γαιδούρα!! Όλες πάνω κάτω τα ίδια κάνουμε!! :D:D Για τον ΟΑΕΔ δεν γνωρίζω να σου πώ... :roll::roll:

Καλημέρα Νίκη μου μια χαρά τα νέα σας μπράβο!! Μεγάλωσε η μπουμπού!! Μην αγχώνσεσαι καθόλου για πρόωρο... όλα μια χαρά θα πάνε... τα 3,4 εκ. που σου είπε ότι είναι ο τράχηλος σου είναι πολύ πολύ καλά... αν είναι κάτω απο 2,5 πρέπει να προσέχεις. Για τις εβδομάδες σου είναι μια χαρά... εγώ είχα ξεκινήσει με 4,5 μετά στην Β επιπέδου είχε πάει 3,5...όσο πλησιάζει η γέννα μικραίνει....

Άντε Μιχαέλα απο Δευτέρα και εσύ καθισιό!! Με το καλό!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικολ μου κ βεβαια μπορεις να παρεις το 6μηνο του οαεδ....αρκει να στο δωσει ο αντρας σου :lol::lol::lol: απο την στιγμη που εχεις συμβαση εργασιας κ φαινεσαι εργαζομενη κ ασφαλισμενη τα δικαιουσαι ολα...δεν εχει να κανει με το αν ειναι ο αντρας σου εργοδοτης.του ικα τα επιδοματα θα τα παρεις ετσι δεν ειναι?μονο αν δεν φιανεσαι σε σχεση εργασιας δεν μπορεις να παρεις τα επιδοματα απο τον οαεδ.του ικα αν εχεις τα ενσημα τα δυο τελευται χρονια,μπορεις ακομα κ αν τωρα εισαι ανεργη....οπως ειμαι κ εγω!!!

νικη μου ολα καλα με την μπουμπου σας.αλλα να σε ρωτησω κατι?χωρις φυσικα να θελω να σε τρομαξω....για το 3,4, τι ακριβως σου ειπε?γιατι εμενα σαν πολυ διαστολη μου φαινεται για τις τοσες εβδομαδες που εισαι!!!δεν ξερω κιολας ακριβως να σου πω γιατι στην μικρη μου δεν με μετρουσε στην φαση που ειμαστε τωρα.κ οταν ειχα παει στον μηνα μου με βρηκε 2 κ φυσικα δεν ημουν ετοιμη για γεννα.οπως κ οταν σπασαν τα νερα μου ημουν με 2.βεβαια με τα χαπια που σου εδωσε αυτο θελει να προλαβει... να μην ανοιξει κι αλλο οποτε μια χαρα θα εισαι.απλα κοιτα να μην κουραζεσαι,οχι βαρος κ οχι πολυ περπατημα στην φαση που εισαι τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααα!!!Τι κανετε αγαπημενες μου?

Νικη μου μια χαρα τα νεα σας,μεγαλωσε η μπουμπου.Μην αγχωνεσαι,θα περασουν οι εβδομαδες,θα κανεις τις ενεσουλες κ γενικα ολα καλα θα πανε,μην ανησυχεις για προωρο τοκετο..

Μαχη πολυ ενδιαφεροντα τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου οντως.Να μας ενημερωνεις βεβαιως!!Οσο για τα πεθερικα,τα λογια ειναι περιττα.............

Γιελιζ κ Μαρακι πως καταλαβαινετε οτι εχουν λοξυγγα?Γιατι πολλες φορες νιωθω κι εγω περιεργα συνεχομενα ''χτυπηματακια'' που διαρκουν ποοολυ ωρα αλλα δεν ειναι δυνατα σαν κλωτσιες κ εχουν ρυθμο..

Μιχαελα μου αν σταματας δουλεια,πολυ καλα θα κανεις να τα εχεις ετοιμα γιατι μετα με τη ζεστη θα υποφερεις.

Καλημερα ΝΙκολ μου!Φιλια στον μπεμπη ;) Για τον ΟΑΕΔ λογικα πρεπει να ισχυει.Παρε ενα τηλ να ρωτησεις ομως.

Κοριτσια αυτο με το παγωτο ειναι φοβερο,κι εγω καθε μερα τρωω ενα.Αληθεια γιατι μας το τραβαει τοσο πολυ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως την συμπεθέρα!!!! Μια χαρά τα νέα σας...Να μην αγχώνεσαι κι όλα μια χαρά θα πάνε..Το 3,4 για τον τράχηλο είναι το μήκος του! Να κάνεις ότι σου λεει η γιατρός σου και θα δεις που θα φτάσεις μια χαρα μέχρι το τέλος! Απλά μην το παρακάνεις με τις βολτούλες!! :lol::lol:

Μιχαέλα μου δεν ειναι διαστολη το 3,4 είναι το μήκος του τρχήλου!!!

Βλέπω ότι όλες είμαστε εφοδιασμένες με παγωτά στο σπίτι :lol::lol:

Νικόλ μου καλημέρα...ολες είμαστε γαϊδούρες στο θέμα του παγωτού από ότι κατάλαβες!! :lol:

Σοφάκι μου καλημέρα...είναι αυτο που λες ο λόξυγγας..ρυθμικά χτυπηματάκια όχι πολύ έντονα..αλλά γίνονται αισθητά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηπως δεν καταλαβα κατι καλα :?:?:?:?

οσο μεγαλυτερη ειναι η διαστολη τοσο πιο γρηγορα δεν γεννας :?::?::?: γιεληζ οταν λες κατω απο 2,5 τι εννοεις?μηπως λεμε κατι αλλο :?::?::?: συννενοηση μπουζουκι :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!!!!!

Τί κάνετε? Όλα ευχάριστα σε γενικές γραμμές ε? Αρχίσαμε και τις προετοιμασίες, έρχονται με το καλό και τα πρώτα μωράκια [smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif] .

Εμείς αύριο έχουμε γιατρό.

Σχετικά με τον ΟΑΕΔ, αν είσαι με κανονική πρόσληψη φυσικά και τον δικαιούσαι! Δεν έχει καμία σχέση που είναι άντρας σου.

Κορίτσια εμένα έχει λόξυγγα περίπου 3-4 φορές τη μέρα. Λέτε να σκίζει από υγεία? :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mιχαελα μου δεν ξερω,μου ειπε πως το 3,4 ειναι καλο. :roll: Την προηγουμενη φορα ηταν γυρω στο 4.Μου ειπε κατω απο 2,5 δεν πρεπει να παει.Δεν εχω ιδεα,γι'αυτο ρωτησα εσας. :? Νομιζω πως παει αναποδα τωρα που ειμαστε εγκυες,δλδ οσο πιο πολυ ειναι τοσο πιο καλα...Ας μας πει καποιο κοριτσακι αν ξερει κατι...

Νικολ,εχω την εντυπωση πως το επιδομα του ΟΑΕΔ δεν το παιρνεις αν υπαρχει συγγενεια πρωτου βαθμου.Αλλα καλυτερα ρωτα το...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααααααα αυτο να σας πω την αληθεια δεν το γνωριζα :D:D νομιζα οτι 3 κ 4 ηταν η διαστολη!!!

γιατι μια φιλη πηγε στον μηνα της με 5,δεν καταλαβε τιποτα κ σε μιαμιση ωρα ειχε γεννησει.

ειπα κ εγω...απο τωρα 4διαστολη!! :oops::oops::oops:

κ τι ακριβως βλεπουν απο το μηκος του τραχηλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!

τι κανετε;;;

εμεις καλα..χτες δεν ειχαμε πηρετο..ευτυχως!!!!

Για τον ΟΑΕΔ δεν εξρω...ρωτα...παντως ξερω πως δεν δικαιουσε επιδομα ανεργιας και κατι ακομα που δεν θυμαμαι τι

Ελλη μου καλη επιτυχια αυριο με τον γιατρο..

αντε να αρχιζουν σιγα σιγα τα γεννητουρια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα συμπεθέρα!!! Όπως το περιγράφεις λόξυγγας είναι... ακριβώς έτσι κάνει και ο δικός μου... συνεχόμενα ρυθμικά χτυπηματάκια που δεν μπορεί να είναι κλωτσιές...και στο βιβλίο που έχω έτσι τον περιγράφει τον λόξυγγα στα έμβρυα...Όσο για τα παγωτά είχα που είχα κόλλημα απο πρίν τώρα έχει παραγίνει το κακό!!!! :lol::lol:

Μιχαέλα τα 3,4 που είπε η γιατρός στην Νίκη δεν είναι η διαστολή αλλά το μήκος του τραχήλου..

Καλημέρα Ελισάβετ με το καλό ο γιατρός αύριο!!

Η δικιά σου με τόσο λόξυγγα μάλλον ναι σκίζει απο υγεία!!! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλη σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν καταλαβαινω λοξιγκα...στον Χριστοφορο το καταλαβαινα μια χαρα..τωρα παλη δε..η δεν δινω σιμασια...δεν εξρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ασχετο βεβαια αλλα επειδη το συζητουσαμε τις προαλλες...Πριν 10 μερες γεννησε μια φιλη μου αναγκαστικα με καισαρικη γιατι ειχε κλεισει την 40η εβδομαδα κ το μωρο ουτε κατεβηκε ουτε θεση ειχε παρει.Αποφασισε να κανει επισκληριδιο αλλα στην πορεια εκανε κ ολικη.Εχθες πηγε η νυφη μου να τη δει κ ''μου εστειλε μηνυμα'' να μη διανοηθω να κανω επισκληριδιο,κατι στο οποιο εγω ημουν απολυτη.Καταλαβαινεις λεει τα παντα,τοσο που σοκαρεσαι,κ εκεινη ανεβασε 20 πιεση γι αυτο κ της κανανε ολικη τελικα.Μηπως ειναι υπερβολικη?Τι να πω..Απο εχθες προβληματιστικα,το σκεφτομαι συνεχεια κ την Παρασκευη θα το συζητησω με γιατρο κ αναισθησιολογο.Εχω ψαξει γενικα κ στο ιντερνετ κ οι περισσοτερες εμπειριες που εχω διαβασει ειναι θετικες..

Κκαλημερα Χρυσα μου!Μια χαρα λοιπον ο μικρος σου,επιτελους!Μπραβο!!!

Ελισαβετ καλημερα,με το καλο ο γιατρος αυριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κοριτσάκια αυτο μου είπε ο λογιστής χθες ότι λόγω συγγένειας μπορέι κ να μη το διακιούμαι όπως σίγουρα δεν δικαιούμαι επίδωμα ανεργείας.....................τι ναπω ψάχνω ψάχνω κ αναρωτιέμαι δεν δουλευει καμία με τον άντρας της?????????????? :lol::lol::lol: αχ τι έχω πάθει...λέω να τον χωρίσω για λίγο να μη χάσω το επίδωμα........... :lol: θα πάρω κανα τηλ. αλλα τους φοβάμαι είναι αρνητικοί προκειμένου να ξεμπερδέυουν .................

Οσο για τον τράχηλο κ εμένα με μέτρησε τελευταια φορά αλλα δεν θυμάμαι τι μου είπε...κράτησα το μια χαρά......... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι μου δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις απόλυτες εμπειρίες καθώς όλα εξαρτώνται απο την ψυχολογία της γυναίκας....και εμένα μου έχουν πει και ότι είναι τέλεια δεν καταλαβαίνεις τίποτα και ότι νοιώθεις πράγματα κ είναι φρίκη.....Μη μασάς αν είσαι ήρεμη όσο το δυνατό πιστευω θα είσαι μια χαρά...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαέλα να σου το πώ όπως μου το είχε εξηγήσει ο γιατρός μου για τον τράχηλο και τη δουλειά που κάνει στην εγκτμοσύνη...

Λοιπόν... σκέψου την μήτρα σαν ένα μπαλόνι και τον τράχηλο σαν το στόμιο του μπαλονιού... αν το μπαλόνι είναι λίγο φουσκωμένο είναι και το στόμιο πιο μακρύ... όσο φουσκώνουμε το μπαλόνι τόσο μικραίνει και το στόμιο.. οπότε όσο πιο μεγάλο το μήκος του στομίου (δηλαδή του τραχήλου) απο την αρχή τόσο πιο καλά. Οπότε όσο μεγαλώνει η μήτρα ασκεί πίεση στον τράχηλο που σιγά σιγά χάνει μήκος και στο τέλος της εγκυμοσύνης έχουμε εξάλειψη τραχήλου και γεννάμε...

Αν σου έκανε κολπικό υπέρηχο στην Β επιπέδου θα σου μέτρησε και τον τράχηλο και κάπου θα το γράφει μαζί με τις άλλες μετρήσεις σου...

Σοφία αυτό με το είδος της νάρκωσης με έχει προβληματίσει και εμένα πολύ απο όταν το συζητούσαμε... :roll::roll::roll: έχω και προηγούμενα εγώ με την ραχιαία που δεν με έπιασε τότε.... αστα να πάνε... και στο βιβλίο που έχω λέει ότι είναι καλύτερη η επισκληρίδιος αλλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια… απο ότι μου είπε ο γιατρός, συνήθως όταν υπαρχει εξωμήτρια κύηση στην σάλπιγγα σημαίνει ότι υπάρχει κάποια παθολογία εκεί, παρόλο που στην δίκη μου περίπτωση δεν φάνηκε στην σαλπιγγογραφια. Μου είπε ότι η καλύτερη λύση είναι η λαπαροσκόπηση, για να δει τι ακριβώς συμβαίνει… τελικά βρήκε ενδομητριωση! Ήμουν τυχερη στην ατυχία μου… Η δίκη μου ήταν πολύ ύπουλη δεν φαινόταν σε κανένα υπέρηχο, είχα πάει σε 4 γιατρούς. Γενικά οι πιθανότητες για εξωμητριο είναι μικρές αλλά δυστυχώς μπορεί να συμβεί.  Τώρα σχετικά με το ερώτημα εξωσωματική ΄ή όχι ακόμα, σκέφτομαι απ τη μια ότι δεν θέλω να περιμένω πάλι μήνα μήνα και να έρχονται απογοητεύσεις… μετά λέω, μήπως συμβεί κ σε εμένα το ‘θαυμα’ με φυσική σύλληψη? Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα αυτές τις ατυχίες στις 2 εμβρυομεταφορες που έκανα, μου έχει δημιουργηθεί μια φοβία, τρέμω μην μείνω έγκυος και συμβεί κάτι κακό παλι… θα συμβουλευτώ σίγουρα τον γιατρό μου απλά τα επεξεργάζομαι όλα. Α η ηλικία μου είναι 33! 
    • Καλημέρα...και εγώ αύριο ήθελα αλλα δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά τα μικροβιολογικά ή εχουν ακόμα απεργία... οπότε θα πάω τρίτη για σίγουρα...θα κάνω και εξετάσεις μαζί... βέβαια ιδανικά θα ηταν αύριο γιατί έχω και ραντεβού στο γιατρό...αλλα δεν πειράζει! @Elk δεν το σκέφτηκα καν για ασφάλεια στη συρταριέρα...μια απλη συρταριέρα έκανα...τωρα για όταν μεγαλώσει πως θα τα καταφέρω δεν ξέρω 😂  
    • Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη! ❤️ Έχετε όλες τα δίκια σας ✨ ειδικά στέκομαι σ αυτό που είπε η @Katiana1987 δε θέλω να στεναχωρώ το μπιζελακι μου με τις δικές μου ανησυχίες, όπως και να χει και το στρες επηρεάζει κάπως. Απλά το θέλω τόσο πολύ ρε γαμώτο που τώρα που το ζω πάλι κάτι βρίσκω να ανησυχώ 😅 ας απολαύσουμε λοιπόν το ταξίδι 🌈 Επανέλαβε μαζί μου @Naty_: Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Σήμερα είμαι έγκυος και μεγαλώνω το όμορφο και υγιές μπιζελακι μου  Τρελαααααα 🤣🤣🤣🤣 @Diwni έχεις δίκιο, γι'αυτό τον πήρα το γιατρό, ήξερα ότι θα μου την πει, και θα μ έβαζε στη θέση μου 😅 Τι θα χουν ακούσει κι αυτοί οι άνθρωποι! @Naty_ λυπάμαι για τη φίλη που έδωσε βαρύτητα σε άσχετα στοιχεία απ' το να σου σταθεί. Όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, όπου νιώθουμε ασφάλεια και οπότε είμαστε έτοιμες να μιλάμε. Δεν υπάρχει λάθος και σωστό στις ανακοινώσεις, όπως αισθάνεται κανείς, κι ότι έχεις ανάγκη τη δεδομένη στιγμή ❤️  
    • Καλέ γιατί το προδικάζεις;;; Όλα καλά θα είναι. Αφού μετριέσαι και ψιλό προσέχεις! Πόσες μέρες κάνουν να βγουν;;; Άσε!!! Εγώ δεν πολύ ξυπνάω για τουαλέτα. Αν ξυπνήσω, θα είναι μια φορά. Αλλά για την αλλαγή πλευρού... σε νοιώθω! Για τη θάλασσα όπως είπα ίσως είναι λίγο υπερ προστατευτικός!
    • Καλέ τι χαζά είναι αυτά;;; Δηλαδή αν αύριο αισθάνεσαι τελείως "καλά" θα μπεις ξανά στο ίδιο τριπάκι;;; Συμπτώματα είναι! Τη μια μέρα θα έχεις το ένα, την άλλη το άλλο και κάποια άλλη μέρα δε θα έχεις τίποτα!!! Για ηρέμησε σε παρακαλώ πολύ και μη μου αγχώνεις και στεναχωρείς το μπιζελάκι σου!!! Όσο για την ανακοίνωση... όπως, όποτε και σε όποιον θέλεις εσύ και μόνο θα το πεις!!! Σιγά μην καταπιεστούμε και για αυτό!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...