Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο8! Και οι κλωτσιές συνεχίζονται!!


Recommended Posts

Εμείς και αύριο απέξω θα φάμε μάλλον... Εγώ (το έχω ξαναπεί) έχω βρεί τη χαρά μου με το πρόγραμμα της διαιτολόγου.. ξέρω τι θα φτιάχνω κάθε μέρα...Είναι μεγάλη ευκολία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 995
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα δεν το συζητω. Αν ειχα προγραμμα με το τι θα φτιαχνω καθε μερα θα ηταν μεγαλη ευκολια. Ουτε καθε 3 και λιγο στο σουπερ μαρκετ. Πας μια φορα και παιρνεις για ολες τις μερες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσα γράψατε καλέ?? Πήγα με τον άντρα μου για μια δουλειά και μετά ήρθε ο μπαμπάς μου φάγαμε και τώρα έχω τόση ώρα που σας διαβάζω...και ομολογώ δεν θυμάμαι και πολλά :oops::oops:

Για θήλαστρο μου έλεγε μια κοπέλα ότι ειχε πολύ γάλα κι αναγκαστικά έπρεπε να το βγάζει με θήλαστρο γιατι θα παθαινε μαστιτιδα..Θήλαζε την μικρή της κανονικά και ειχε ακόμα περισσότερο..Μου είπε πως το χειροκίνητο την βόλεψε πιο πολύ γιατι δεν καθυστερούσε τόσο..

Κι εγώ πάντως λέω με το καλό να γεννησω κι αν το χρειαστώ θα πάρω από το άμαζον, είναι ακριβά εδώ.

Τι άλλο είπατε??

:?:| Δεν θυμάμαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη πέρα του ότι κάνεις τα ψώνια σου για όλες τις μέρες, δεν ψωνίζεις και πράγματα που δεν χρειάζεσαι... είναι και πολύ οικονομικό! :lol::lol::lol:

Μαράκι καλή χώνεψη!

Και εγώ έτσι λέω να κάνω... όταν και ότι χρειαστώ κατευθείαν απο το αμαζον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω χτες ψυχολογικα ειμουν χαλια ολη μερα. Αφου το βραδυ με επιασε ενα παραπονο και εκλαιγα και δεν μπορουσα να σταματησω......Χαλια μιλαμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφαγα και εγω και ηρθα!Εκανα λιγα μακαρονακια με σπανακι,παρμεζανα και κρεμα γαλακτος.Εφαγα πολυ λιγα,ενα φλυτζανι,μην μου ανεβει παλι το ζαχαρο... :? Την κρεμα την εβαλα μπας και γινουν πιο χορταστικα. :lol: Ευτυχως χορτασα,σε μια ωρα θα μετρηθω,για να δουμε...Αμα μου ανεβει και με ΕΝΑ ΦΛΥΤΖΑΝΙ :shock: μακαρονια τι να πω..

Εκτος απο το Αμαζον εχει και αλλα σαιτς με φθηνα πραγματα.Πχ.την προικουλα,σεντονια κλπ θα παραγγειλω απο ενα Αγγλικο σαιτ που σας ειχα πει.Καροτσι μαλλον απο το e-baby.Ειδα ενα πολυ καλο τηνς Inglesina που λεγαμε Μαρακι-και σε πολυ καλη τιμη...Καδο για πανες βρηκα επισης εκει,της Κικκο στα 50 ευρω που δεν χρειαζεται ειδικες σακουλες.Μονο ρουχαλακια δεν εχω βρει απο Ευρωπη,εκτος απο το La Redoute...Ξερετε καποιο αλλο σαιτ βρε κοριτσια;Οχι Αμερικανικο ομως...Με φορμακια κλπ...

Μαρακι και Μαχη τι παθατε καλε;Ολα καλα θα πανε,μην σας παιρνει απο κατω.Και εγω η αληθεια εχω λιγα νευρακια τελευταια...αλλα οσο με εχει αφησει το αυτι μου στην ησυχια μου,ειμαι καλα...Μεχρι να με ξαναπιασει και με πιασει και εμενα το ψυχολογικο μου... :roll::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι φάε το παγωτό και θα ανέβεις!! Μάλλον γιαυτό έπεσες, γιατί δεν ξέρεις τι παγωτό να φάς! ;)

Πέρα απο την πλάκα τώρα μάλλον φταίει το όνειρο που είδες...

Βρήκα αυτό http://www.amazon.co.uk/Cosatto-Easi-Peasi-Changing-Kaleidoscope/dp/tech-data/B000HZ7ZL0/ref=de_a_smtd τι λέτε να το παραγγείλω?

Μάχη για όλα φταίνε οι ορμόνες!!

Νίκη καλή χώνεψη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντιοσα αυτο το μπανακι το εχω δει και εγω και το εχω βαλει στο ματι...Στα Mothercare το εχει,το ειδα απο κοντα,αλλα εκει κανει 160! :shock: Παρ'το μην το συζητας και εγω μαλλον θα το παρω αν δεν βρω κατι πιο φθηνο εδω.Αν και ειδα πως τα Prenatal εχουν παρομοιο,δεν ξερω αν ειναι ομως πιο φθηνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα οι ορμονες φταινε και το αγχος αλλα δεν μπορω να το ελεγξω οταν με πιανει. Ο καημενος ο αντρας μου τα τραβαει ολα :oops::oops:

Νικη μου ετρεξαν τα σαλια με το φαγητο σου :P:P

Εγω σκεφτομαι τη Δευτερα που θα ερθουν οι κουμπαροι μας να τους κανω ενα τραπεζι :?:? Προβληματιζομαι βεβαια....αν το κανω τελικα θα φτιαξω φαγητο στο φουρνο ετσι να μην κουραστω καθολου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ λες να φταίει το παγωτό ή οι άτιμες οι ορμόνες?? Χαλασε κι ο καιρός, βαριέμαι κιολας.. :? Λες να επηρεάστηκα από το όνειρο?

Η αλλαξιέρα ωραία..Εγώ θα πάρω μαλλον αλλαξιέρα που εφαρμόζεται στο κρεβατάκι του μωρού.Ετσι κι αλλιώς πόσους μήνες θα την χρησιμοποιησουμε λογικά.Θα πάρω και μπανιέρα μικρή για το μωρό ετσι ώστε να την βάζω μόνο οταν χρειάζομαι..Ετσι λέω βέβαια..πρέπει να πάω να δω όμως πρώτα.

Καλη χώνεψη Νίκη μου!

Μάχη μου συμπασχουμε εμείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω σκεφτομαι πολυ το μπανακι-αλλαξιερα γιατι εχω την μεση μου και δεν μπορω να σκυβω για να το κανω μπανιο στην μπανιερα...Ουτε να σηκωνω τους κουβαδες με το νερο πανω στον νηπτηρα και μετα να τον αδειαζω.Αυτο που εβαλε η Ντιοσα το γεμιζεις με το ντους και μετα εχει σωληνα που αδειαζει το νερο.Αλλαξιερα θελω γιατι δεν μπορω να αλλαζω το μωρο στο κρεβατι,για τον ιδιο λογο,να μην σκυβω...Στον παιδικο σταθμο που δουλευα και ειχαμε αλλαξιερα,αλλαζα εκει πανω παιδακια ακομα και 3 χρονων!Πολυ βολικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πολλά που πρέπει να σκεφτούμε για τις αγορές μας...βασικά ότι βολεύει την καθεμία...

Αντε σας αφήνω...Να πιω το ασβέστιο μου και να ξαπλώσω λίγο γιατί καθόμουν κι έτριβα τον φούρνο και κουράστηκα :evil:

Τα λέμε αργότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γκαστρουλες!!!Τι κανετε??

Εγω σημερα τα παιξα...Ξυπνησα στις 7.30 φυγαμε για το μαιευτηριο που ναι η αιματολογος να κανω την αγωγη για το -ρεζους που εχω..

Παω εκει λοιπον φτανω στην υποδοχη λεω στην υπαλληλο τι θελω να κανω με στελνει στα ταμεια..παω στα ταμεια πληρωνω τις εξετασεις ,δινω αιμα..κ ενημερωνω πως θα περιμενω τα αποτελεσματαστην καφετερια για να μου χορηγηθει μετα αν χρειαζεται η ενεση..

μου λεει να ενημερωσω στη γραμματεια..ξαναπαω στη γραμματεια..με ρωτα το ονομα της αιματολογου της το λεω μου λεει πηγαινετε εκει ειναι το γραφειο της κ εχει κ γραμματεια ενημερωστε εκει..παω εκει ρωταω τη γραμματεια για γραφειου της ιατρου μου δειχνει πιο ειναι παω εκει αδειο το γραφειο..βγαινοντας βλεπω μια νοσηλευτρια της εξηγω τι θελω κ μου λεει ναπαω στην αιμοληψια γιατι η γιατρος λειπει..οι οποιοι πριν με ειχαν στειλει στην υποδοχη..της τα λεω ολα με τη σειρα..τελικα παιρνει η κοπελα κατι τηλ κ συννενοειτε..μου λεει φυγετε κ ελατε σε κανα δυωρο να χουν βγει τα αποτελεσματα..

φευγουμε παμε ΣΜ..γυναμε στο μαιευτηριο..παιρνω τα αποτελεσματα..

και ρωταω αν θα κανω την ενεση..μου λενε πηγαινετε στην αιμοληψια..ξαναπαω στην αιμοληψια μου λενε πηγαινετε σο εργατηριο στο αιματολογικο στο -2..παιρνω το ασανσερ παω στο -2 περπατησα ουτε ξερω ποσομεχρι να βρω το αιματολογικο κ μου λεει η κοπελα ναι πρεπει νακανετε την ενεση πηγαινετε στο -1..παω στο -1 βγηκα αλλου..παταω 0 βγηκα στη παιδιατρικη της κλινικης..μου λενε βγειτε εξω κ πηγαιμετε στο αλλο κτηριο..παω εκει ενημερωνω τον αντρα μου οτι θα μαι στο -1..με τα πολλα πηγαινε ελα φτανω επιτελους στο -1..τους λεω τι ειναι να κανω μου λενεεχετε παραπεμπτικο..οχι απαντω δεν μου ειπαν κατι..τελικα ενημερωνω τηλ/κα τον αντρα μου να παει στην ρημαδογραμμετεια που ειχα παει 4 φορες να παρει το παραμπεμπτικο κνα πληρωσει για να μου κανουν την ενεση..με παιρνει η κοπελα μεσα ακουσαμε πρωτα καρδουλα κ μου εκανε την ενεση..μετα περιμενα τον αντρα μου να φερει τοπαραμπεμπτικο κ την αποδειξηπληρωμης 11 ευρω παρακαλω για να μου κανουν την ενεση κ να φυγουμε!!!!!

Κ βγαινοντας πηραμε κληση 80 ευρω!!!!

Κ την Παρασκευη πρεπει να ξαναπαω να ξανακανω την εξεταση..

Ευτυχως που ο γιατρος μου δεν ειναι σε αυτο το μαιευτηριο..μου αφησε ασχημη εντυπωση στο θεμα της ενημερωσης!!!!!Ολες βαριοντουσαν ν αμου απαντησουν..γινοταν ενας πανικος απο οχλαγωγια!!!Λες κ εσκαβα νιωθω!!!

Μολις φαγαμε Μανιταρια πλευρωτους με ψητα λαχανικα κ τριμμενη φετα με κρεμα μπαλσαμικο πανω και σαλατα με σπανακι,φασολια κοκκινα κουκουναρι ντοματιια κ σως μπαλσαμικο!!

Και θελω να κανω σημερα τα κουλουρακια μου,τα τσουρεκια,να βρασω τα αυγα να τα χω ετοιμα για αυριο,να μαζεψω το σπιτι κ ν α σιδερωσω κ κατι λιγα ρουχα που εχω!!!

Μονο που το σκεφτομαι κουραζομαι πααααααααααρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!Ευτυχως θα ρθιη κουμπαρα μου να με βοηθησει λιγο!!!!

Α κ θα κανω κ ενα κεικ σοκολατας νηστησιμο!!!Που βρηκα συνταγη!!

Αυταααααααα!!!!!!!!!!!

Αν πορεσω θα σας διαβασω το βραδακι!!!

Φιλακιααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κεικ σοκολατας νηστησιμο βγηκε τελειοοοο!!!!

Σας γραφω τη συνταγη...

2 και 1/2 φλυτζάνια αλεύρι που φουσκώνει μόνο του.

1 και 1/4 φλυτζάνι ζάχαρη

1/2 φλιτζανιού κακάο

3 κουταλάκια του γλυκού baking powder

2 βανίλιες

9 κουταλιές σούπας ηλιέλαιο ( ή καλαμποκέλαιο)

1 και 1/2 φλιτζάνι νερό

Υλικά για την γλάσσο

3 κουταλιές σούπας κακάο

6-7 κουταλιές σούπας νερό

2 και 1/2 φλυτζάνια ζάχαρη άχνη

2 κουταλιες σουπας ηλιελαιο

Το φτιάχνουμε;

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 175 βαθμούς.

λαδώστε μια φόρμα ή ταψάκι και αλευρώστε το.

Φτιάξτε το κέικ εύκολα και απλά ανακατεύοντας μέσα σε ένα μπωλ όλα τα υλικά χωρίς μίξερ.

Θα γίνει ένας πολτός λίγο πιο αραιός από αυτόν του κλασσικού κέικ.

Χρειάζεστε ένα ταψάκι μικρό (ή φόρμα) περίπου 28-30 εκατ.

Μην ξεχνάτε ότι δεν θα φουσκώσει πολύ αφού δεν έχει αυγά. Αλλά θα γίνει αρκετά αφράτο ειδικά αν έχετε πετύχει την σωστή θερμοκρασία στο φούρνο.

Ο χρόνος ψησίματος στον δικό μου φούρνο δεν ξεπερνάει τα 35 λεπτά.

Το κέικ έχει ψηθεί καλά αλλά δεν έχει στεγνώσει τελείως. Δοκιμάστε με ένα μαχαίρι ή σουβλάκι.

Φτιάξτε το γλάσσο για την επικάλυψη και τη γέμιση:

Σε κατσαρολάκι ανακατέψτε όλα τα υλικά να διαλυθούν και να δέσουν.

Αφήστε το να κρυώσει για να πήξει.

Αλείψτε την εσωτερική επιφάνεια του κέικ και όλη την εξωτερική επιφάνεια με το υπόλοιπο και έτοιμο το γλυκάκι.

TIPS: Επειδή η άχνη δεν διαλύεται εύκολα και την κοσκινισα πριν μαζι με το κακαο

Εκανα κ τη ζυμη για τα κουλουρια μου,την εχω αφησει να ξεκουραστει..κ τωρα θα κανω την ζυμη για τα τσουρεκια κ ο Θεος βοηθος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειααα σα κοριτσιααα μπηκα να σας πω ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ...ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ μιας και αυριο φευγω και παω τωρα να ετοιμαζω σιγα σιγα...μια χαρα το μπανακι Γιελιζ μου..εμενα η κουνια εχει ενσωματωμενη αλλαξιερα η οποια με βολεψε παααρα πολυ εχει και συρταρια απο κατω και ειχα ολα τα πραγματα πανες και τετοια και απο μπανακι τοτε ειχα παρει ενα το οποιο εμπενε πανω σε βαση και δεν με βολεψε καθολου δεν ειχα που να το βαλω επιανε χωρο το κρεμαγα στην μπανιερα ψηλα μια μερα το εβαλα σε μια ντουλαπα που εχω στο μπανιο και επεσε και παρολιγο να πεσει στο κεφαλι μου...οποτε το αποφασισα και θα παρω το flexibath που κλεινει κιολας να ησυχασω...αγοραζω και ενα σφουγγαρι μαξιλαρι απο τα τζαμπο που το βαζεις μεσα και ξαπλωνει το μωρο για οσο ειναι μικρο και δεν καθεται και το ειχα βολευτει παααρα πολυ...Αυριο τρωω γεμιστααα μαγειρευει η μαμαααα!!,Μιαμ μιαμμμμ καλες γιορτες σε ολεςς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;

Πήγαμε σήμερα και κάναμε υπέρηχο. Όλα καλά. Το θέμα της υδρονέφρωσης συνεχίζει με ελάχιστη μείωση. Το σημαντικό είναι ότι παραμένει σταθερό. :D:D:D Το μωράκι μας είναι μια χαρά. Φτάσαμε τα 1.760 γραμμάρια, μεγαλώσαμε. Ειμαι πολύ χαρούμενη κορούδες μου.

Φιλιά πολλά και να χετε ένα όμορφο βραδάκι.

Κίσκα μου Καλό Πάσχα να χεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες μου! Τι κάνετε? Εγώ από τις 7 είμαι ξύπνια..Σηκώθηκε ο αντρας μου να πάει στην δουλειά και ξεσηκώθηκε μαζί και ο γιος μας!! Ε με έπιασε και η πείνα...τι να κάνω? Σηκώθηκα!!

Κίσκα μου καλά να περάσεις!! Καλο Πάσχα κοπέλα μου και με το καλό να μας γυρίσεις πίσω!

Χρυσταλλένη μου όλα καλά δηλαδή!! Μεγαλώσατε αρκετά!!! Συζητήσατε τελικά και για τον τοκετό? Αντε πλησιάζεις!

Οι άλλες κοιμάστε ακόμη?? Αντε να μου κάνετε παρεούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μαράκι μου

Ναι μεγαλώσαμε. Αφού το νιώθω και στις κινήσεις μου πλεόν, βάρος, όταν σηκώνομαι ειδικά. :lol::lol: Χτες έιχα ραντεβού στο Μακάρειο σήμερα στον ιδιώτη. Πρέπει να αποφασίσουμε για το που και πώς. Αγχώνομαι να σου πω την αλήθεια. Ετοιμάζω και τη τσαντούλα του μωρού. Μου έμειναν μερικά πραγματάκια ακόμα, σήμερα αύριο θα τα πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα......... :D

κσιπνισα κι εγς στις 7 και κατι και μετα ξεκινησα να φιαχνω κουλουρακια παλι...καλα τι βλακεια εκανα..πηγα και πηρα κιτρινα αυγα και οχι ασπρα...πρωτη φορα τα κανω μονη μου γι αυτο...τι βλακεια εκανα...αντε παλι σουπερ μαρκετ σημερα...... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες μου!!!!

Τι κανετε??

Κατερινα τι ταλαιπωρια τραβηξες ρε κοπελλα μου? Καλα δεν σκεφτονται που σε ταλαιπωρουν εγκυο γυναικα??

Χρυσταλλενη μου μεγαλωσατε!!! Αντε λιγος καιρος εμεινε!!!

Χριστινα μου αν και δεν το κατεχω το αθλημα(τα κουλουρακια) γιατι δεν κανουν τα αβγα αν ειναι κιτρινα? Παιζει ρολο? :?

Κισκα καλη Ανασταση!!

Μαρακι αυτη η πεινα τελοσπαντων??? :lol::lol:

Εγω ξυπνησα νωρις να μαγειρεψω, να βαλω πλυντηριο και να πλυνω κατι πιατα.....Μετα ειχα εξωτερικες δουλειες σε τραπεζες και τωρα γραφειο. Ελπιζω σημερα να σχολασουμε νωριτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Χρυσταλλένη μου...Μην αγχώνεσαι!! Θα γεννησεις ή νοσοκομείο ή στην κλινική? Εξαρτάται από εσένα πού νιώθεις καλύτερα...

Χριστινάκι καλημέρα! Πάλι κουλουράκια???Γιατι δεν κάνουν τα κίτρινα αυγά?

Εμένα μου έφερε η μαμά μου ζεστά ελιόψωμα που έφτιαξε και τα απολαμβάνω!!

Μάχη μου καλημέρα!!!Αντε σήμερα και φτάνει ε? Να ξεκουραστείς κι εσύ!

Κατερινάκι μόνο που τα διάβασα κουράστηκα...φαντάζομαι εσύ!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγκυούλες! Τι κάνετε?

Κατερινάκι σε ταλαιπώρησαν πολύ! Απαράδεκτοι είναι! Τι να πώ?

Ευχαριστούμε για την συνταγή!

Κίσκα καλά να περάσεις!!

Chrystalleni μου μεγαλώσατε πολύ!! Μπήκες στην τελική ευθεία! Καλή συνέχεια!

Μαράκι πρωινός ο γιός σου!! :lol::lol::lol:

Καλημέρα Μάχη μου και καλή ξεκούραση απο αύριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...