Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο8! Και οι κλωτσιές συνεχίζονται!!


Recommended Posts

Γεια σου Diosaki ....για το ηλεκτρικό έχω ακούσει ότι είναι πιο εύκολο αλλα δημιουργεί κύστες στο στήθος!!!!!!!!!!!!!! ντε ξέρω όμως αν ισχύει.............. :shock: για πείτε οι ενημερωμένες...

ευχαριστώ beboulino μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 995
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικολ μου αυτό δεν το είχα ακούσει... Τελικά μαθαίνουμε αρκετά πραγματάκια εδω η μία απο την άλλη... εμένα στο νοσοκομείο μου το είχαν βγάλει με ηλεκτρικό και μου είχε φανεί πολύ εύκολο...βασικά αυτή ήταν η μόνη επαφή που είχα ποτέ με θήλαστρο... για τα χειροκίνητα ιδέα δεν έχω πώς λειτουργούν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα μου προτειναν το ηλεκτρικο το medela ως πολυ καλο.

Τωρα εχω μπερδευτει κι εγω. Μια φιλη μου που μιλησα τωρα μου ειπε παντως να μην παρω απο τωρα θηλαστρο γιατι μπορει εν τελει να μην τον χρειαστω.... Και οταν παρω να ειναι ηλεκτρικο οπωσδηποτε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη μου και εγώ αυτό λέω να κάνω με το θήλαστρο όπως και με πολλά άλλα πράγματα... να δώ πρώτα αν το χρειάζομαι και μετά να το πάρω.

Μάχη μου γνωρίζεις τιμή? Σε ρωτάω γιατί προχθές που κοιτούσα τιμές εδώ(λητώ, κουκου, mothercare) και στο αμαζον είδα ότι έχουν πολύ διαφορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι το θηλαστρο δεν ειναι καθολου απο τα απαραιτητα..ουτε καν απο τα αμεσα χρισημα.

Ειναι κατι που θα χρειαστεις μονο σε περιπτωση που θα λειπεις απο το σπιτι πολλες ωρες και θελεις να αφισεις γαλα.

Ειδικα το πρωτο διαστημε και μεχρι την εδρεωση της γαλουχιας ειναι σχεδων απαγορευτικη η χριση του. Μονο τα μεγαλα νοσοκομειακα ειναι καταλληλα για αυτην την περιοδο.

Απο κει και περα και εαν παντα σου χρειαστει μπορεις να αγορασεις καποια παντα ηλεκτρικα.

Εχει 2 κυριες μαρκες την Ameda και Medela για προσωπικη χριση εχουν η μεν ameda το Lactaline personal η δε Medela το Swing mini electric plu.

Τα χειροκινητα ουτε να τα σκεφτεσαι...

το κοστος τους ειναι κομματακι τζιμπημενο αλλα εαν θελεις να συνεχησεις να θηλαζεις και αφου επιστρεψεις στη δουλεια αξιζει.

Εγω ειχα το Lactaline και το Swing αλλα ειχα νοικιασει και το νοσοκομειακο το Symphony της Medela , απολυτα ευχαριστημενη εμεινα με το Lactaline απο τα μικρα και απο το Symphony..ειδικα αυτο το Lactaline μου εβγαλε πολλα γευματ ατου μικρου.

Στην ομαδα θηλαζοντας και αποθηλαζοντα ςμε αγαπη, εχω βαλει καποιες πληροφοριες για θηλαστρα, για τις εταιριες που τα βγαζουν και διακινουν..αλλα και για ανληση και συνηρηση του γαλακτος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα 85-90 ευρω καπου εκει το βρηκα....

Αν βεβαια εχει μεγαλη δοαφορα θα το παρω απο το αμαζον, δεν το συζητω.

Πήρα ένα τυχαίο

Δές Λητώ

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090203&itmid=2738

και αμαζον

http://www.amazon.co.uk/Medela-Mini-Electric-Double-Breastpump/dp/B000W70FQ0/ref=sr_1_6?s=baby&ie=UTF8&qid=1303294361&sr=1-6

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα πολύ χρήσιμα όλα αυτά που μας λές και σε ευχαριστούμε...

Άλλη απορία τώρα.. αν το γάλα είναι παραπάνω απο όσο μπορεί να πιεί το μωρό δεν θα είναι πρόβλημα? Τότε δεν θα χρειάζεται να βγάζεις το παραπάνω? Ελπίζω να μην είναι χαζό αυτό που ρωτάω!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ καμια σχεση οι τιμες..... :shock::shock::shock:

Χρυσα αρα καλυτερα να μην παρω καθολου και οταν θα παω στη δουλεια και εφοσον ακομα θηλαζω τοτε να το παρω..... Αν ειναι στο χερι μου θελω να θηλασω 4 μηνες αλλά θα παω σχετικα νωρις στη δουλεια....μετα απο 2 μηνες, αρα αν εχω και γαλα ειναι κριμα να μην το δινω στο παιδι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχη και μεχρι να προσαρμωστη η παραγωγη ενδεχομενος να υπαρχει πρηξημο στο στηθος και να τρεχει το γαλα..τοτε καλυτερα να βγαινει λιγομε το χερη παρα με το θηλαστο.

Αλλιως αμα αντλουμε με το θηλαστρο δινουμε 'σημα" στο στηθος οτι το μωρο χρειαζετε επιπλεων γαλα...

αυτο μπορει να οδιγησει σε υπαρπαραγωγη, και το μωρο να μη παιρνει το παχυ γαλα που παραγετε μετα και να κανει πρασινωπα κακα, να μη χωρταινει να μη παιρνει αρκετο γαλα, και να μη παιρνει βαρος..

η υπερπαραγωγη ρυθμιζετε..αλλα οχι βγαζοντας με θηλαστρο.

Γεννικα καλο ειναι να μη χρισημοποιηθει καθολου παρα μονο σε περιπτωση που για οποιονδηποτε λογο αδυνατει ενα μωρο να θηλασει η η μητερα θελει να κανει τραπεζα γαλακτος.

Μαχη μου εαν αρχισεις σωστα και αφινεις το μωρο να θηλαζει οσο και οποτε θελει θα εχει υπεραρκετο γαλα..και θηλαστρο μη παρεις..εαν και εφοσων χρειαστεις θα στειλεις καποιον να σου παρει η θα παραγγειλεις ον λαιν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη μου είδες??? Εμείς που τα κοιτούσαμε με τον άντρα μου είχαμε φρικάρει με το πόσο μεγάλη διαφορά έχουν στις τιμές.... Είχαμε και τον κατάλογο απο mothercare και κάναμε συγκρίσεις... τό αμαζον έχει τις καλυτερες τιμές σε πααααρα πολλα πράγματα!

Χρύσα μου σε υπερευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κοριτσάκια για την ενημερωση που μας δίνετε.....εγω σίγουρα θα χρειαστώ γιατι μετα απο κανα μήνα θα έρθω σίγουρα γραφείο..οπότε θα αρμέγομαι.... :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικολ σε αυτη την περιπτωση ειναι καλυτερα να νοικιασεις νοσοκομειακο..

αλλιως θα υπονομευσεις την παραγωγη σου.

Να νοικιασεις μπορεις ειτε κατευθειαν απο τις εταιριες ειτε απο συνεργαζομενα φαρμακεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ οντως μεγαλες διαφορες σε πολλα πραγματα!!!

Χρυσα πολυτιμες οι συμβουλες σου!!!! Προσπαθω τωρα να ειμαι προετοιμασμενη τουλαχιστον για τα πιο βασικα για το μαιευτηριο και τις πρωτες μερες του παιδιου στο σπιτι και να τα μαζεψω σιγα σιγα. Μην τα αφησω τελευταια στιγμη γιατι θα πελαγωσω και μπορει να μην μπορω κιολας. Και ο αντρας μου ειναι αδυνατον να τα ψωνισει μονος του....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια,τον υπερηχο β επιπεδου σε ποιες εβδομαδες πρεπει να τον κανουμε;Μου ειπε η γιατρος μετα το Πασχα αλλα ολη την ερχομενη εβδομαδα ο αντρας μου ειναι πρωινος και δεν μπορω να παω...Μετα θα ειμαι στην 22η εβδομαδα,μηπως ειναι αργα;

Το καλυτερο ηλεκτρικο μοντελο της Medela που εχει και ταχυτητες στοιχιζει 150 ευρω στα φαρμακεια...Θα δω πως θα παμε με τον θηλασμο και μετα θα το παρω,αν το χρειαστω.Αν και δεν δουλευω,θα θελω να βγαινω εξω,οποτε πιστευω αναγκαστικα θα αντλω με το θηλαστρο.Δεν θελω να ειμαι και με το στηθος απ'εξω ολη μερα,οπου παω. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικόλ μπορείς να διαβάζεις στη σελίδα κάθε προϊοντος αν τα στέλνουν η να τα βάλεις στο καλάθι και πρίν ολοκληρώσεις την παραγγελία σου κοκκινίζει όσα δεν στέλνουν και σου ζητάει να τα βγάλεις... επίσης δές και τα μεταφορικά για το καθένα...

Νίκη απόσο ξέρω η Β επιπέδου μπορεί να γίνει μέχρι και την 23η εβδομάδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελειωσα κ με το φαγητο.......νικη εμενα στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι απο 20η εως κ 24η(που οριζει κ η νομοθεσια).βεβαια απο την προυγουμενη γιατρο ξερω καπου στην 21-22.οποτε μεσα εισαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστω πολυ κοριτσια!Απλα αγχωνομαι γιατι εκτος απο την γιατρο μου θα παω και σε αλλον γιατρο για επιβεβαιωση.Οποτε ισως να μην εχει ραντεβου εκεινος και καθυστερησω. :? Θα δω μηπως αλλαξει μια μερα το ωραριο του ο αντρας μου και παμε μετα το Πασχα.Δεν εχω και υπομονη να περιμενω,θελω να παω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλο μεγαλο θεμα και αυτο με τα θηλαστρα..εγω στο Χριστοφορο μου ειχαν δωσει στο νοσοκομειο ηλεκτρικο γιατι ειχε παθει ικτερο και τον ειχαν στη λαμπα και δεν τον θηλασα τις πρωτες μερες με αποτελεσμα να πριστω και να ποναω πααρα πολυ νομιζα οτι θα σκασω και δεν θα αναπνεω..και μου εδωσαν ηλεκτρικο να το βγαλω..μετα στο σπιτι ανακαλυψα οτι δεν εχω θηλες και δεν μπορουσε το παιδι να πιασει να πιει και τελικα αγορασα θηλες απο σιλικονι να το ταιζω αν και ηταν πολυ ..τωρα ακομα δεν ξερω καν αν θα θηλασω γιατι ειχα παθει και καταθληψη τοτε και ο γιατρος μου εκοψε αμεσως το θηλασμο και μου ειπε πως οταν ξαναμεινω εγκυος να μην θηλασω αλλα ακομα δεν ξερω λεω μηπως τωρα που ξερω ειναι αλλιως τα πραγματα..η κολλητη μου πηρε το meleda αυτο με τα 150 ευρω και εγω λεω να περιμενω να γεννησω και μετα με το καλο να δω αν θα χρειαστω να παρω μηπως το βγαζω και το δεινω αντι να θηλασω που δεν μπορω...αλλα και παλι ελεγα να παρω το meleda μεν αλλα αυτο που ειναι γυρω στα 70-80 καπου εκει ευρω γιατι μετα τι να το κανω?Δεν θα το χρειαστω και λεω να μην δωσω ενα σωρο λευτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη εμείς σήμερα θα παραγγείλουμε πίτσα γιατί όλη η κουζίνα έχει μετακομίσει στο άλλο δωμάτιο και δεν μπορώ να μαγειρέψω! :lol::lol::lol::lol::lol:

Κίσκα αν καταφέρεις έστω και με το θήλαστρο να δίνεις το δικό σου γάλα στο μωρό να το κάνεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κισκα αν μπορεσεις και οσο μπορεσεις. Δεν θα πεθανουμε κιολας....

Γιελιζ μια χαρα. Εγω παλι εχω κοτοπουλο με φασολακια.

Αυριο τι να φτιαξω δεν ξερω... :?:?:? Και αυτο το φαι καθε μερα μεγαλος μπελας....οχι τοσο να το φτιαξεις αλλα να το σκεφτεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...