Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ Ν ΤΑ ΛΕΜΕ


Recommended Posts

κοριτσια να σας ρωτησω κατι:εγω πχ την μια βδομαδα εκανα το παπΑ κ μετα απο 8 μερες εκανα την αυχρενικη.

παιζει αυτο καποιο ρολο???γιατι μπερδευτηκα κ αγχωθηκα τωρα!!!!!! :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τί να σου πώ βρε Ηλιαννάκι μου...εγώ ξέρω ότι πρέπει να γίνονται μαζί την ίδια μέρα γιατί παίζουν ρόλο οι μετρήσεις της αυχενικής σε συνδυασμό με τα επίπεδα κάποιων ορμονών στο αίμα την ίδια μέρα που γίνονται και οι μετρήσεις. Μην σας πάρω και στο λαιμό μου αλλά εγώ τρείς εγκυμοσύνες που πέρασα και στις τρείς το ίδιο πράγμα μου έκαναν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε νασια μου κ εγω στις δυο προηγουμενες εγκυμοσυνες μου στο ιασω που πηγαινα κ τα εκανα ετσι μαζι τα εκανα.τωρα ομως οταν ειχαμε κανονισει την αυχενικη,μου πηρε αιμα, ξεκινησαμε να κανουμε την αυχενικη κ μετα αφου ειδε οτι δεν γινεται επειδη ειναι μικρο το μωρο το αφησαμε για μετα απο μια βδομαδα την αυχενικη!!!!!

ουουουουουφφφφφφφφφφφφφφφφ λετε να ειναι κ αυτος για τα μπαζα???????

τι στο καλο σ'αυτη την εγκυμοσυνη πια?????...................!!!!!!!!!!!!!!!!!

μα τοση γλωσσοφαγια???!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλιαννάκι μου χαλάρωσε και ηρέμησε και μην σε πιάνει πανικός κοριτσάκι μου...εγώ ΔΕΝ είμαι γιατρός και φυσικά δεν γνωρίζω πως γίνονται αυτά τα πράγματα, εγώ απλά είπα την γνώμη μου σύμφωνα με την εμπειρία μου. Μπορεί να γίνεται και διαφορετικά, δεν ξέρω! Το έχω ξανακούσει πάντως κι από άλλες κοπέλες ότι κάνανε σε διαφορετικές μέρες αυχενική και pappA! Σε παρακαλώ το τελευταίο που θέλω είναι να σε αγχώσω...καλύτερα να έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, στο ξαναλέω εγώ ΔΕΝ είμαι γιατρός, μόνο εμπειρικά μίλησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι νασιουλα μου το ξερω!!!!!!!!απλα αυτο δεν το ειχα σκεφτει καθολου, κ τωρα που αναφερθηκε λογικο μου φαινεται να ισχυει!!!!τελοσπαντων μεθαυριο την παρασκευη που θα παω στον γιατρο θα δουμε τι θα μου πει ,κ γενικα!!!!!!

μην ανησυχεις κοριτσι μου σεν με αγχωνεις απλα μου γεννιουνται αποριες,γι'αυτο!!!! ;);):D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θέλω να στεναχωριέσαι...εξάλλου αν θυμάσαι κι εγώ όταν έκανα την αυχενική και έδωσα αίμα είχαν γράψει λάθος τις μετρήσεις του μωρού και όταν βγήκαν τα αποτελέσματα (μετά από 5 μέρες) είδα ότι τα είχαν γράψει άλλα ντ'άλλων και το διόρθωσαν και το ξαναέκαναν...αλλά στην δική μου περίπτωση είχαν ήδη κρατημένες τις μετρήσεις του αίματος...όπως βλέπεις και σε μένα μπάχαλο τα έκαναν αλλά ο γιατρός μου δεν έδειξε να ανησυχεί όταν του το είπα. Ίσως να μην παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κοριτσι μου ενταξει!!!!δεν ανησυχω!!!!!!αυριο θα παω να παρω κ τις απαντησεις απ'το παπΑ κ την παρασκευη θα τα παω στον γιατρο!!!!!!

ναι το θυμαμαι που τα ειχαν κανει.....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φίλες εγκυούλες,

Ηλιαννάκι η αλήθεια είναι ότι και εγώ τα έκανα μαζί, αλλά φαντάζομαι

ότι για να στα έκανε έτσι ο γυναικολός σου δεν θα υπάρχει θέμα.Η κοιλίτσα

σου είναι πολύ όμορφη!!!

Titinaki και εγώ θυροειδή άστα, ο οποίος με παίδεψε και πάρα πολύ μέχρι

να σταθεροποιηθεί.Τώρα το κοιτάω κάθε 6 μήνες.Προς το παρόν πάω καλά!

Καλό κουράγιο με τη δουλειά και προσπάθησε να μην κουράζεσαι.

Θέλω να γίνω μαμά μην ανησυχείς απλώς το pap a συνδυάζεται με την

αυχενική διαφάνεια για αυτό δεν σου είπαν αποτέλεσμα!

Φιλιά σε όλες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!

μαρουλακι μην αγχωνεσαι ολα θα ειναι τελεια!!!! θα περιμενουμε νεα σου!!

τεντυ φιλακια πολλα στην κοιλιτσα σου!!

αναστασια κ εγω εχω κατι πονακια που κ που ρωτησα χτες το γιατρο κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικα

νασια μου εγω τρωω στο διαλειμμα ενα κουλουρι με λιγο τυρακι μεσα κ πινω κ κανενα χυμο. αν δε φαω τιποτα με τρελαινει το στομαχι μου!!

ηλιαννα πολυ χαιρομαι που εισαι καλυτερα!!

αννα μαρια κ κοριτσια εγω αποτι θυμαμαι απο τον αλλο μου το γιατρο ειχα κανει πρωτα την αυχενικη κ μετα απο 2 μερες εκανα τις αιματολογικες. δηλ δεν τα εκανα την ιδια μερα.. δε νομιζω να υπαρχει προβλημα παντως..

ειμαι πολυ στεναχωρεμενη σημερα.. ο μπαμπας του αντρας μου εκανε χτες την εγχειρηση κ ενω ολα πηγαν καλα εχουν αρχισει κ παραχωνονται συγγενεις.. του λενε πολλα ασχημα πραγματα κ ειμαι χαλια.. δεν ξερω τι να κανω, πως να του μιλησω, πως να τον συμβουλεψω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και πάλι κορίτσια!

Στην Κύπρο απ' ό,τι μου είπαν, οι πιο πολλές τα κάνουν ξεχωριστά. Μίλησα και με την κολλητή μου που δουλεύει στην Εταιρεία προληπτικής παιδιατρικής που κάνουν τα ΠαπΑ και μου είπε ότι έτσι γίνεται. Ε, άμα τα κάνουν όλες έτσι, υποθέτω δεν υπάρχει πρόβλημα!

Λένα, τι λένε δηλαδή οι συγγενείς; Αμάν πια όταν χώνονται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον ο μπαμπας του τολη εκανε την εγχειρηση χτες κ ολα πηγαν πολυ καλα

ο γιατρος εμεινε πολυ ευχαριστημενος

στο δωματιο που ειναι ο μπαμπας του ειναι αλλοι 5 αντρες και 3 απο τις γυναικες αυτων μενουν στο νοσοκομειο ολο το 24ωρο

οταν ο αδερφος του τολη ο Θ πηγε να κλεισει αποκλειστικη για το βραδυ αυτες του ειπαν να μην κλεισει γιατι θα ειναι 3 γυναικες εκει, θα τον προσεχουν κ οτι χρειαστει θα τον βοηθησουν

ο Θ συμφωνησε κ συμφωνησε κ ο τολης

ολα καλα μεχρι εδω..

χτες παιρνει ενας θειος του τηλεφωνο τον τολη κ αρχισε να τον βριζει κ να του φωναζει οτι επρεπε να παρει κ αλλη αδεια απο τη δουλεια για να κατσει στο νοσοκομειο, οτι πρεπει να βαλουμε αποκλειστικη για ολο το 24ωρο, οτι ο αδερφος του δεν πρεπει να παει αλλο σχολειο ουτε στη δουλεια για να προσεχει τον πατερα του κ γενικα του ειπαν κ αλλα πολλα κ διαφορα

ο τολης τσατιστηκε γιατι εχουμε που εχουμε εδω τα δικα μας, εχει το αγχος για τον μπαμπα του που ειναι μακρια κ του ελεγε κ ολα αυτα χτες..

σημερα το πρωι πηγε εκει ο θειος του μαζι με εναν αλλο θειο του κ επιασαν αυτες τις γυναικες που βοηθησαν τον μπαμπα του το βραδυ κ τις προσεβαλλαν, απειλωντας τους μεταξυ αλλων κ με μηνυση :lol: ελεγαν πολλα πολλα κ διαφορα κ μεταξυ αλλων οτι ο τολης τρωει τα λεφτα του μπαμπα του κ οτι δε νοιαζεται κ γενικα εγινε χαμος στο νοσοκομειο

δεν ξερω παρα πολλες λεπτομεριες γιατι ο τολης μου τα ειπε οπως σας τα λεω εγω σχεδον

εγω ομως στεναχωρεθηκα, αφενος γιατι ο τολης δεν ειναι κ πολυ καλα ψυχολογικα με το μπαμπα του κ αφετερου γιατι αυτοι οι θειοι του ειναι οι μονοι συγγενεις που εχει κ ο μπαμπας του αλλα κ εμεις καποια επαφη κ δε θελω να τσακωνεται μαζι τους αλλα παρα ανακατευονται! :evil:

τι να κανουμε τωρα? μπορειτε να μου δωσετε καποια συμβουλη?

σκεφτομουν μηπως ελεγα του τολη να ανεβει μονος του αλεξ να παει να ξεκαθαρισει τα πραγματα

η να ανεβω κ εγω μαζι του αλλα πολυ φοβαμαι μην μου σπασουν τα νευρα κ συγχιστω πολυ κ δε θελω για το μπεμπεκι...

για βοηθηστε με λιγο ρε κοριτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άιντε, άιντε, δε φτάνει που βοηθουσαν οι γυναίκες, πήγε και τις προσέβαλε; Αν είναι δυνατόν!

Μου θυμίζει μια παρόμοια περίπτωση: ο παππούς μιας φίλης μου ήταν ετοιμοθάνατος στο σπίτι του. Όλα τα παιδιά του, νύφες, γαμπροί, εγγόνια πήγαιναν και όλη μέρα είχε κόσμο το σπίτι. Το βράδι, όμως, φεύγανε όλοι και η γιαγιά φοβόταν να μείνει μόνη της με τον παππού, μήπως πεθάνει μες στη νύχτα. Λέει μια ηλικιωμένη γειτόνισσα ότι θα μείνει μαζί της. Χαίρεται η γιαγιά, αλλά τότε πετάγεται η μεγάλη της κόρη και λέει "πού να μείνεις εσύ εδώ πέρα και να πέσεις το βράδι απ' το κρεβάτι να σπάσεις το πόδι σου και να σε τρέχουμε μετά;" Και δεν την άφησε! Ε, κάπως έτσι και η οικογένεια του άντρα σου, εμ τους βοηθάνε, εμ τους τη λένε κι από πάνω!

Τι να του πεις κι εσύ; Πεθερά να υποθέσω δεν υπάρχει ε; Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να είναι κάποιο από τα παιδιά του εκεί. Αλλά και τα αδέλφια του μπορούν να βοηθήσουν, όχι μόνο να φωνάζουν και να κάνουν υποδείξεις. Αν, όμως, δεν μπορεί να πηγαίνει κάποιος να μένει εκεί τα βράδια, τότε θα πρέπει να πάρουν αποκλειστική, αφού πλέον βοήθεια από τις γυναίκες του θαλάμου δεν μπορούν να περιμένουν, εκτός αν είναι επίγονοι της Μητέρας Τερέζας.

Πάντως το να πας εσύ Αλεξανδρούπολη δε μου ακούγεται και πολύ καλή ιδέα. Κατ' αρχήν, στο νοσοκομείο δεν κάνει να πας, μην κολλήσεις τίποτα. Έπειτα, θα πας και θα τσακωθείς, δεν υπάρχει αμφιβολία, οπότε καλύτερα μείνε σπίτι σου κι ας πάει ο άντρας σου αν είναι απαραίτητο.

Θα μείνει πολύ καιρό ο πεθερός στο νοσοκομείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσχετο-σχετικό, αλλά αυτό το πράγμα, να πρέπει να μένει κάποιος συγγενής του ασθενούς ή να παίρνουν αποκλειστική για το βράδι, μόνο στην Ελλάδα υπάρχει.

Το είδα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείου του Ρίου, που πήγαμε την Πρωτοχρονιά να δούμε τον πεθερό μου που ήταν άρρωστος για μήνες. Ε, λοιπόν, όλους αυτούς τους μήνες, έπρεπε η πεθερά μου να κοιμάται εκεί, σε μια καρέκλα, για να τον περιποιείται!

Και το ίδιο και με τους άλλους ασθενείς.

Τα έπαιξα πραγματικά, βλέποντας τους συγγενείς των ασθενών να τους αλλάζουν, να τους βάζουν την πάπια, να τους δίνουν τα φάρμακα. Σε κάποια φάση φώναξαν τη νοσοκόμα για έναν ηλικιωμένο, του οποίου δεν έτρεχε ο ορός. Μπαίνει η νοσοκόμα, μετά από κανένα εικοσάλεπτο-μισάωρο, και έβαλε κάτι φωνές, ότι ο ορός τρέχει και τη φωνάξανε άδικα!

Ρε κορίτσια, στην Κύπρο δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Ο πατέρας μου έχει εισαχθεί αρκετές φορές στο νοσοκομείο και μία φορά και η μάνα μου. Οι νοσοκόμοι τους περιποιούνταν και δεν υπήρχε θέμα να μείνει συγγενής μαζί τους. Μη σας πω ότι απαγορεύεται κιόλας! Οι συγγενείς πάνε απλά για επίσκεψη και οκ, αν χρειαστεί να τους δώσουν ένα νερό, ή να τους βοηθήσουν να πάνε στην τουαλέτα όση ώρα είναι εκεί, καλώς.

Και δεν έχουμε και κανένα ανεπτυγμένο σύστημα υγείας, το αντίθετο μάλιστα, τριτοκοσμικό θα το χαρακτήριζα.

Δηλαδή, η δουλειά των νοσηλευτών ποια είναι ακριβώς, δεν κατάλαβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια οχι δεν υπαρχει πεθερα.. εναν αδερφο εχει ο τολης εκει αλλα δε μπορει να καθεται ολο το 24ωρο! σημερα εννοειται πηραμε αποκλειστικη, μετα απο οσα εγιναν... αχ τι να πω, πολυ στεναχωρεθηκα γαμωτο... χαρηκαμε τοσο πολυ χτες με την καρδουλα... γιατι πρεπει παντα κατι να γινεται???

ο μπαμπας του θα βγει η σαββατο η δευτερα, αναλογα πως θα τα παει..

κανονικα ουτε εδω επιτρεπεται να μενει καποιος μαζι με τον ασθενη, πρεπει να εχεις χαρτι απο το γιατρο. οταν ειχε μπει ο αντρας μου να κανει βουβωνοκηλη δε με αφηναν να καθομαι παραπανω κ τσατιζομουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη ο πεθερος μου ειχε μπει κ την προηγουμενη εβδομαδα κ δεν ιεχε γινει η εγχειρηση (αν θυμαστε) κ ειχε μεινει ενα βραδυ, μου ειπε οτι οι νοσοκομες ερχονταν αρκετες φορες το βραδυ κ εβλεπαν τι κανουν οι ασθενεις. δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο κ το οτι ειναι μικρη πολη, δεν ειναι σαν τη θεσσαλονικη κ δεν εχουν κ τοσο κοσμο οπως γινεται εδω στα νοσοκομεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Εμένα ήρθε η ξαδέλφη μου να διαβάσουμε για τις εξετάσεις της. Μετά πήγε ο άντρας μου και μας πήρε παγωτά απ' το περίπτερο. Εμένα το παγωτό ήταν σαν πάγος, πρέπει να ξεπάγωσε και να ξαναπάγωσε... Τρόμαξα, γιατί αυτό είναι επικίνδυνο για σαλμονέλλα και έφαγα πολύ λίγο. Λέτε να έπαθα τίποτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα αγαπούλες....:)

έχω πάθει πλάκα με τον ρυθμό που γράφετε...:)....κάτι πρέπει να κάνω για να είμαι και εγω παρούσα σε όλη την διάρκεια των συνομιλιών μας...:)...

λοιπόν, εγώ, σήμερα μια χαρά, αν και οι αναγούλες σε καθετι που τρωω είναι πλεον δεδομένες,,,...:(.....αλλά τι να κανουμε.....:)

βλέπω ότι οι περισσότερες κάνατε και τις εξετάσεις σας και πήρατε πολύ καλά αποτελέσματα και χαίρομαι πολύ γι' αυτό.......εμένα ίσως ο γιατρός μου πει να τις κάνω στις 17/5 που έχω ραντεβού....οπότε θα αναμένω...:)...και θα προσεύχομαι το σποράκι μου να είναι γερό και δυνατό...:)

τι άλλα νέα...?....σας φιλώ γλυκά....

ααααα...όσον αφορά το πρωινό, εγώ τρώω ως συνήθως ή δημητριακά με γάλα ή τοστάκια με γάλα....:)...αλλά κατά τις 12 με 12:3ο πεινάω πάλι και τσιμπολογώ...:)....γιαμμμμμ.....γιαμμμμμμ...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κορίτσια να σας ρωτησω...εγώ το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα.....όλο σηκώνομαι για τσίσα και για γάλα γιατί ποναει το στομάχι μου και δεν κοιμάμαι καθόλου καλά....:(

εσείς???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειααα σας και απο εμας....σας εβαλα και στην λιστα...Μαρακι νομιζα οτι σας ειχα πει για την ξαδερφη αλλα πρεπει να ηταν στο αλλο ποστ..χιχι..τοσα που διαβαζω και γραφω..πουρες το μυαλο..Η Δεσποινα Καμπουρη ειναι γενναει τελος Αυγουστου για αυτο λεω θα γινεται χαμος και επειδη εχω και μεγαααλο σοι και θυμαμαι στην πρωτη γεννα με κουρασαν παααρα πολυ γιατι δεν εφευγαν...λεω να μην παω και εγω..ετοιμογεννη κιολας μαζι με ολα τα αλλα να εχει και τους συγγενεις..βεβαια..μεγαλη κουβεντα ανοιξαμε για το συγγενολοι...εγω κοριτσια εδω και περιπου 6 μηνες τους εχω κανει οοοολους περα και λεμε μονο ενα γεια..απογοητευτικα παααρα πολυ απο ολους...τι να σας πρωτοπω..οτι μετακομησα να μεινω στο σπιτι που μου εδωσε η μαμα μου σε αλλη πολη απο εκει που εμενα και διπλα μενει η αδερφη της μανας μου και μας εκανε ενα σωρο προβληματα??Και μιαλω για σοβαρα και δεν μιλαγαμε γιατι λεμε ειναι σοι μεχρι που δεν αντεξα και εγινε χαμος..απο τα πολλα που μας εκανε9ενα θα αναφερω...χρησιμοποιουσε το νερο της βρυσης μας απο το μπαλκονι ολα τα χρονια που εμεις δεν μεναμε εδω γιατι το σπιτι ηταν για διακοπες...και μας χρεωσανε 30.000ευρω και για να το ξοφλησουμε και ολα ολα τραβηξαμε πααρα πολλααα...και χρειαζομασταν το σχεδιο του σπιτιου που το ειχε εκεινη και ηταν δικο μας γιατι το δικο της το ειχε χασει...δεν μας το εδεινε και μας εδωσε μια παλιο φωτοτυπια που δεν φαινοτανε τπτ..απο την συγκοπη μου επαθα ασμα..το εχω αυτο...και μου εδωσαν λεξοτανιλ να ηρεμησω)και λεω τελος με τις μαλακιες ολοι ουστ...αφηστε πριν να γινουν αυτα νοσηλευτικε το παιδακι μου στο νοσοκομειο 2 φορες για πολλες μερες και ηταν παρα πολυ αρρωστο και δεν ηρθαν καν να το δουνε να ρωτησουνε τι κανει...απογοητευτικα σας λεω..και τωρα που θα γεννησει και η ξαδερφη που ειναι απο το αλλο σοι..δεν θελω καν να δω θειαδες και θειους που θα πανε εκει μονο και μονο για τα καναλια και για κουτσομπολιο...ελεος...αφηστε τι να σας λεω..μονο οι γονεις μου τα πεθερικα μου και η οικογενεια μου κανενας αλλος δεν με νοιαζει..να φανταστητε η γιαγια μου παει διπλα για καφε και δεν χτυπαει να πει ενα γεια...και μετα απορει γιατι δεν παω σπιτι της...τι να σας πεω να μην σας πριζω κιολας...

Κοριτσια με τους εμετους...απορω δηλαδη βρε κοριτσια γιατι δεν πινετε κατι να σας βοηθησει??Εγω ειχα πααρα πολλους και εβαζα υποθετα δεν ημουνα και τελεια αλλα με βοηθησαν πολυ,απο φαγητο τοτε δεν ετρωγα τπτ και δεν επινα και νερο μιας και αμεσως εκανα εμετο,μονο φυσικο χυμο επινα και ξεδιψουσα...

Χριστινιοοο με το καλο ο γαμο αντεεε αντεεεε..

Τι αλλα δεν θυμαμαι..Συνγχιστικα και με τα σογια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίκι ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω φρικτή αναγούλα τώρα, αλλά δε νομίζω ότι φταίει το παγωτό.

Κίσκα, καλά, με τα σόγια πολλά γίνονται. Η Δέσποινα Καμπούρη ποια είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...