Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥΣ


Recommended Posts

Θήλασα 40 μέρες και αυτές με θήλαστρο. Στο μαιευτήριο δεν τα κατάφερνα με το στήθος, δεν μου έδειξε κανείς και αντί να με βοήθησουν μου έφεραν θήλαστρο. Συνέχισα με αυτό και στο σπίτι. Όταν άρχισε το μωρό να θέλει περισσότερο γάλα έπρεπε να είμαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ με ένα θήλαστρο. Το μωρό κοιμόταν κι εγώ αρμεγόμουν. Αυτό ήταν. Στις 30 μέρες άρχισα να δίνω ξένο το βράδυ και στις 40 έδινα ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ. Ποτέ δεν είπα στη ζωή μου πως δεν έχω γάλα. Πάντα με ειλικρίνεια έλεγα ότι ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΞΑ. Και ποτέ δεν ένιωσα τύψεις γιατί από τη στιγμή που έκρυψα το παλιοθήλαστρο βρήκα την ψυχική μου ηρεμία και ήμουν πολύ πιο ήρεμη με το μωρό μου. Ξέρεις όμως κάτι;; Πολλοί παρεξηγουν όταν μια γυναίκα έχει τα κότσια να πει την αλήθεια. Το ξέρω από προσωπική εμπειρία. Γι' αυτό ίσως αναγκάζονται κάποιες να λένε ψέματα. Γιατί το να λέει μια γυναίκα πως δεν είχε γάλα, στο 98% είναι μεγάλο ΨΕΜΑ και μου τη δίνει να το ακούω πάρα πολύ. Όταν ήμουν έγκυος ήθελα πολύ να θηλάσω. Στο μαιευτήριο έκλαιγα και κανείς δε βοηθούσε. ΚΑΝΕΙΣ. Τώρα έχω πάρει το θηλασμό με πάααααρα πολύ κακό μάτι. Και μόνο που το σκέφτομαι με αγχώνει και μου θυμίζει την ψυχολογική ένταση που μου προκάλεσε τότε...Πραγματικά όμως χαίρομαι πολύ όταν ακούω κοπέλες να τα καταφέρνουν και να το χαίρονται τόσο πολύ. Γι' αυτό και μπαίνω και διαβάζω τα θέματα περί θηλασμού. Νομίζω όμως ότι αν έκανα 2ο παιδάκι δε θα προσπαθούσα καν. Καλώς ή κακώς έτσι νιώθω. Τα μαιευτήρια πάντως φέρουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την αποτυχία γυναικών στο θηλασμό. Επίσης μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει και η κούραση..Αυτά και από μένα. Ας σταματήσουν πάντως κάποτε να λένε όλες ότι δεν έχουν γάλα..Έχεις δίκιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανθή, μην προδικάζεις τίποτα. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Μπορεί στο δεύτερο παιδί να έρθουν τα πράγματα εύκολα και να σου αρέσει. Ποτέ δεν ξέρεις. Κι αν σου κάτσει;

Το πρώτο παιδί το θήλασα 6 μήνες και αυτούς με ψευδοθηλές. Μου είχαν πει ότι τα μωρά τα θηλάζουν μόνο 6 μήνες και όταν έρθει η περίοδος, κόβεται το γάλα. Έτσι λοιπόν όταν μου ήρθε η περίοδος, εκείνη τη μέρα έδωσα ξένο και λίγες μέρες μετά αποθήλασα χωρίς τύψεις ή ενοχές γιατί έτσι έπρεπε να γίνει.

Λίγους μήνες μετά είδα μια φίλη να θηλάζει το ενός έτους παιδί της και ζήλεψα. Εκει ανακάλυψα ότι δεν τελειώνει ο θηλασμός στους 6 μήνες.

Αποφάσισα λοιπόν το επόμενο παιδί να το θηλάσω 12 μήνες! Πέρασα από τρελές καταστάσεις και τα κατάφερα. Θήλασα 18 μήνες και άκουσα ΤΑ τρελά. Εγώ όμως το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ. Είχα το μωρό μου απευθείας στο στήθος και ένιωθα υπέροχα.

Το τρίτο παιδί πάλι λέω να το θηλάσω 12 μήνες, αν όλα πάνε καλά. Βλέπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, έχετε δίκιο. Ίσως δεν πρέπει να προδικάζω. Και σίγουρα η προσπάθεια αξίζει τον κόπο..Πάντως σίγουρα για καμία κοπέλα δεν είναι εύκολη η αρχή. Το αντίθετο μάλιστα. Είναι ΠΟΛΥ δύσκολη. Μεγάλη σημασία έχει και το πείσμα που έχει κανείς καθώς και η ψυχική αντοχή. Γιατί όμως ένα τόσο φυσικό και ωραίο πράγμα να πρέπει να είναι τόσο δύσκολο και τόσο ψυχοφθόρο μέχρι να επιτευχθεί;;;;; Είχα ζήσει από κοντά την αδερφή μου που θήλασε το γιο της και τη λυπόταν η ψυχή μου..Ταλαιπωρήθηκε με μαστίτιδες, πυρετούς κλπ κλπ. Τρελό ζόρι. Δεν μπορούσε να ξεμυτίσει από το σπίτι. Πονούσε, υπέφερε. Θήλασε τελικά 6 μήνες. Το δεύτερο καθόλου. Θυμόταν όσα πέρασε και δεν προσπάθησε καν..Να φανταστείτε ότι μετά από 15 χρόνια που πέρασαν από τότε που θήλασε το γιο της, αν πιέσει το στήθος της βγάζει γάλα :o .....Μπράβο σε όσες τα καταφέρατε και αντέξατε τους δύσκολους αυτούς πρώτους μήνες. Μπράβο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω καραφλιάσει με αυτα που διαβάζω .... :evil:

Ειμαι δυο μηνών + έγκυος , είμαι 26 και δεν ειχα ποτε στήθος :oops: τωρα απέκτησα και καθε μερα ολο και περισσότερο :lol:

Σκοπεύω να γεννήσω στο Αλεξανδρας και ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως θελω να θηλάσω το παιδι μου οσο περισσότερο γίνετε χωρις ξένα γάλατα ... διαβάζω ολα αυτα (δεν τα παω και καλα με τα νοσοκομεία) και πολυ φοβάμαι οτι θα παιξω μπουνιές με την μαίες .... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ :evil:

ΜΙΑ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΊΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ = "Οταν η μανα σου σε γένναγε στο χωράφι έπαιρνε γαλα απο την αγελάδα για να φας" κλπ κλπ στολίσματα

Ακου εκει "μονο 10 λεπτά" - "θα ματώσει το στήθος σου" (απο το βαμπίρ?) "δεν τρωει καλα το παιδι απο το στήθος σου" "το παιδι θα σκάσει απο το πολύ γαλα"

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ...

Καλα που τα διάβασα ολα αυτα .... το παιδί θα το ταΐζω οσι ώρα θέλει , μεχρι να το πάρει ο ύπνος η μέχρι να σταματήσει ... όπως κάνανε αιώνες τωρα στα χωριά που γεννάγανε κάτω απο την ελιές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

(διαβάζοντας απο την πρωτη σελιδα μεχρι 5-6 του τοπικ τρελάθηκα και τα εγραψα τα παραπάνω , δεν απαντάω σε κανένα απο τα παραπάνω μηνύματα , δεν έφτασα μέχρι εδω , προς αποφυγή παρεξηγήσεων :) )

Διαβάζοντας ομως τα παραπάνω , ελπιζω αν δεν εχω πρόβλημα να τα καταφέρω , απλα τρελαίνομε που βλέπω οτι τα νοσοκομεία παίζουν μονο τον ρολο του οικονομικού εισπράκτορα και δεν δίνουν σωστές συμβουλές ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΙ τσαρλατάνοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XAXA EΧΩ ΨΟΦΗΣΕΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΤΑΚΕΣ ΣΑΣ Κ ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ Κ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΩΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ Κ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΜΕ 2 ΔΟΝΤΙΑ Κ ΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΒΥΖΙ Κ ΤΑ ΧΩ ΠΑΙΞΕΙ!!!!!!!! :shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gia kapio logo den boro na ksanavalw ellinika sto pc mou :? opote prokatavolika signomi alla den boro na kanv restart giati einai tis douleias kai trexi programata ....

Milaga me oikogeniako filo Giatro , geniko xirourgo , kai mou elege gia tis SIMFONIES pou klinoun ta meeftiria kai genika OLA TA NOSOKOMIA me eteries farmakon kai eteries pou paraskevazoun vrefika galata se skoni .... to pexnidi einai TERASTIO kai kapia stigmi pistevi pws tha exei akoma kai tin poria tis Siemens klp klp (kinon den tha timorithoune pote kai na apokalifthi) akouga pragmata gia simfonies trelon ekatomirion .....

KERATADES akoma kai stin pio ieri stigmi enos anthropou ekmetalevonde pros ofelos tous me to na mas pligonoun kai na katastrefoun tis zoes ton pedion mas ....

Ta pososta pou kerdizoun einai terastia kai ta bonus pou kerdizoun i mesazondes , opos i mees einai terastia .... einai keratades

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι συμφωνιες ειναι ιδιες με τα ορθοπιδικα ειδη...με τα φαρμακα..κλπ κλπ κλπ..μη ψαρωνετε...μαθετε να ακουτε το παιδι σας..και τον εαυτο σας..

Ναι υπαρχουν φορες που ενα παιδι ΠΡΕΠΕΙ να παρεισ υμπληρωμα για λογους υγεια...

αλλα το παιδι αυτο θα μπορεσει να τραφει με μητρικο γαλα πολυ πολυ συντομα..

μην περιμενετε να σας ενημερωσουν στα νοσοκομεια...ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ!!!

πιστευω πως μια καλη επενδυση στη ζωη του παιδιου μας..δεν ειναι το πανακριβο κρεβατακι με ορθοπαιδικο στρομα..αλλα ενα καρεκλακια αυτοκινητου..και μια καλη συμβουλος θηλασμου που θα μας ενημερωσει, συμβουλεψει, στηρηξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δικιο σεσιλια

οι περισσοτερες κοπελες στην εγκυμοσυνη παθαινουμε αμοκ με τα ψωνια...

λιγα πραγματα στην ουσια ειναι απαραιτητα...

οταν ειχα πει πως δεν θα παρω μπουκαλια με κοιταγαν ολοι ετσι :shock::o

πολυ πιθανο ομως αν ελεγα οτι δεν θα παρω καθισματακι αυτοκινητου να ελεγαν

ελα καλε απο τοσο μωρο σε καθισμα στα χερια κρατα το...

για μενα ο θηλασμος στην αρχη δεν ηταν καθολου ευκολος

η πατσουσου νομιζω στο βιβλιο της λεει ειναι ο θηλασμμος ειναι τεχνη

και συμφωνω απολυτα...

βεβαια σκεφτομαι ολα ειναι σχετικα

αν ζουσαμε σε μια χωρα που θα ηταν αυτονοητο το να θηλασεις το μωρο σου

πιστευω θα βλεπαμε τις αρχικες δυσκολιες του θηλασμου με αλλο ματι..

θα βρισκαμε πιο ευκολα βοηθεια,θα νιωθαμε οτι ειναι φυσιολογικο το ξενυχτι,η αγκαλια, η πολυωρη επαφη με το μωρο μας...

η γιαγια μου θηλασε 12 παιδια.μεσα σε αυτα και διδυμα και κανενα απο αυτα δεν πηρε ποτε πιπιλα...

στην εποχη της βεβαια ηταν αυτονοητο το να θηλασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κωνσταντίνα ακόμα γελάω με το "εδραιώνω το οιδιπόδιο"!!!! :lol::lol::lol: Ε ναι λοιπόν!! Και εγώ τώρα εδραιώνω το οιδιπόδιο!!!! Εγώ έχω 2 παιδιάτρους..ο ένας (άντρας) που με βοήθησε με το θηλασμό και του έχω τρελλή εμπιστοσύνη και η άλλη (γυναίκα και μάνα) η οποία είναι της ασφάλειας μου..ε να δεις που σε μια επίσκεψη μας, με ρώτησε πόσο θα θηλάσω και της είπα..δεν ξέρω ακόμα..θα το αφήσω και θα δω.. και με σοβαρό ύφος μου είπε "Μαράκι μέχρι το χρόνο άσε τον να θηλάσει..όχι πιο μετά γιατί είναι αγόρι και θα έχεις πρόβλημα" =))=))=)) Φυσικά εγώ κούνησα το κεφάλι και άλλαξα θέμα..

Θυμώνω όταν ακούω τη συννυφάδα μου να μου λέει,δε θέλω να μου χαλάσει το βυζί,για αυτό και δε θα θηλάσω..φυσικά δικαίωμα της αλλά μάταια προσπαθώ να της εξηγήσω πώς το αντίθετο συμβαίνει..και πιστεύω πως είναι αυτό που είπε και η gerani..είναι ο τρόπος που μεγαλώνουμε,το περιβάλλον, ο τρόπος που μας κάνουν πλύση εγκεφάλου..δε γίνεται σε μια οικογ.συνάντηση τώρα να λέει μια κοπέλα ότι δεν θηλάζει γιατί δεν έχει γάλα και να της λες ότι αυτό δεν ισχύει..να της εξηγείς και να της λες πώς ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ μπορεί να θηλάσει και μετά τη διακοπή και να σε κοιτάνε όλοι λες και ήρθες από τον Άρη!!!Αν ζούσαμε σε άλλη χώρα θα ήταν αυτονόητο ότι θα θηλάζαμε όλες και θα είχαμε τις σωστές πληροφορίες και βοήθεια όλες μας...

Και βλέπω και κάτι διαφημίσεις στην τηλεόραση του τύπου "το μωρό που δεν ξυπνάει τα βράδια είναι το χορτάτο μωρό..γιαυτό το ******** είναι κατάλληλο για το βραδυνό γεύμα του μωρού σας" και με πιάνει υστερία...

Να προσθέσω και κάτι για τα μαιευτήρια..τουλάχιστον, αυτό που ήμουν εγώ και είχα πάει άσχετη για το θηλασμό, ενώ ήθελα να θηλάσω..οι μαίες δε μου έδωσαν την εντυπωση ότι ήταν εναντίον..δηλαδή με στηρίζαν ψυχολογικά "θα θηλάσεις μην ανησυχείς", "μην ακούς κανένα,θα κατέβει το γάλα σου", αλλά τα δεκάλεπτα δεκάλεπτα και το συμπλήρωμα συμπλήρωμα.. :twisted: τόσο καλοστημένο σχέδιο ήταν??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KERATADES akoma kai stin pio ieri stigmi enos anthropou ekmetalevonde pros ofelos tous me to na mas pligonoun kai na katastrefoun tis zoes ton pedion mas ....

Καλά τα λες αλλά ας μην υπερβάλλουμε κιόλας. Δε νομίζω ότι καταστρέφεται η ζωή ενός παιδιού αν πιει ξένο γάλα..Έτσι δεν είναι;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω και κάτι για τα μαιευτήρια..τουλάχιστον, αυτό που ήμουν εγώ και είχα πάει άσχετη για το θηλασμό, ενώ ήθελα να θηλάσω..οι μαίες δε μου έδωσαν την εντυπωση ότι ήταν εναντίον..δηλαδή με στηρίζαν ψυχολογικά "θα θηλάσεις μην ανησυχείς", "μην ακούς κανένα,θα κατέβει το γάλα σου", αλλά τα δεκάλεπτα δεκάλεπτα και το συμπλήρωμα συμπλήρωμα.. :twisted: τόσο καλοστημένο σχέδιο ήταν??

Και σε μενα το ιδιο στο μαιευτηριο που γεννησα τον 1ο μου γιο. Ενω δε μου ειπανε ποτε ευθεως δωσε συμπληρωμα αλλα μεσα στο πυρεξ παντα υπηρχε ενα γαλατακι.

Στο μαιευτηριο που γεννησα το 2ο γιο μου ειχε ρουμινγκ ιν οποτε ηταν μια χαρα.

Βλεπω το θεμα μερες και ολο λεω θα γραψω τις 2 επμειριες μου αλλα που χρονος με ενα διχρονο και ενα μωρο. :?:?

Απλα θα ηθελα να πω οτι εγω και στα 2 τα παιδια μου δυσκολευτηκα πολυ με το θηλασμο.

Στον πρωτο μου γιο γιατι θηλαζε ατελειωτες ωρες για περιπου 2 μηνες με αποτελεσμα να μη ξεκουραζομαι καθολου.

Στο δευτερο μου γιο γιατι ειχα πληγωμενες θηλες.Μιλαμε για απιστευτο πονο.Ουτε να το θυμαμαι δε θέλω.

Ηξερα ομως οτι το κανω για τα παιδια μου και ετσι επαιρνα κουραγιο.

Γενικα ο θηλασμος θελει πολυ υπομονη και επιμονη στην αρχη καθως και τη στηριξη απο το οικογενειακο περιβαλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γερανη πιστεψε με εαν υπηρχε στην κουλτουρα μας ο θηλασμος θα ειχα στιρηξη απο το ιατρικο και νοσυλευτικο προσωπικο..στιριξη και σωστες οδιγιες..και μετα αφου θα μας ενημερωνανε σωστα για ολα..θα αποφασιζαμε ποσο και εαν θελουμε να θηλασουμε..θα μας ελυναν αποριες, θα μας τα εξηγουσαν ολα..γιατι μη ξεχναμε οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο..μπορω να πω οτι τωρα που εχω πλεων αποθηλασει οτι τελικα ο θηλασμος του μεγαλου μου ηταν ευκολος...δεν ξερω τι θα συναντισω στο δευτερο παιδι μου και ευτυχως θα εχω στιριξη απο πιο εμπειρες μανουλες..

Παντως θα συμφωνισω με την Αθνη...μη δαιμονοποιουμε τα γαλατα σκονη...υπαρχουν περιπτωσεις- πολλες δυστιχως- στις οποιες ενα μωρο δεν μπορει να τραφει αλλιως...δεν ειναι στο θεμα μας αυτο να τις αναλυσουμε αλλα υπαρχουν..και παλη καλα που ειναι αυτα τα γαλατα..γιατι πριν 50 χρονια πχ..θα ψαχναμε να βρουμε αγελαδα να αρμεξουμε..που ειδικες επεξεργασιε ςκλπ...

ουτε εγω τα πολυσμπαθω..αλλα εαν κατι γινει- φτου φτου- δε να θιοθω οτι δινω στο παιδι μου διλητηριο...

Βεβεια ολοι στην πρωτη στραβη λενε δωσε σκονη..δε μας αναγκαζουν ομως...κανενας δε μπορει να σε αναγκασει...ζυγηζεις τις παραμετρους και αποφασιζεις τι θα κανεις.

Η λεχωνα ειναι σε πολυ περιεργη συναισθηματικη κατασταση...ειδικα οταν ενα παιδι ειναι "προβληματικη" περιπτωση, πιο ευκολα θα δωσει βαση στον γιατρο παρα σε μια αλλη μητερα, και ειναι λογικο αυτο..πολλες ειναι σε τοσο χαλια ψυχολογια..πχ μετα απο ενα προωρο τοκετο κλπ που δεν θα κατσουν ουτε να ψαξουν παρα περα ουτε να ενημερωθουν...ευτο που τους ενδιαφερις- το πιο φυσικο- ειναι να επιζησει το μονκριβο παιδι τους και να το παρουν αγκαλια το συντομοτερο...εκει ειναι που μια σωστα ενημερωμενη μαια μπορει να σωσει κυριολεκτηκα την κατασταση ...δυστιχως ομως μονο σε εναν σχεδων ιδανικο κοσμο θα γινει κατι τετοιο.

απο κει και περα ολες μας εχουμε κριτικη σκεψη, μυαλο, και φυσικα απεριοριστη αγαπη στα παιδια μας, οτι και να αποφασισουμε να κανουμε ειναι σηγουρα το καλυτερο γι'αυτο αλλα και για μας!!!

Παντως να πω οτι παρολο που γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη..και φυσικα ο παιδιατρος ελεγε τις γνωστες μπουρδες και ελαχιστες ηταν η νοσοκομες που ηξεραν 2-3 πραγματα για τον θηλασμο..και εννωειτε οτι φευγοντας πηρα ενα κουτακι Frisolac..ποτε και κανενς δε με εμποδησε να θηλασω...

ακομα και τις 2 ημερες που νοσηλευτηκε στη ΜΕΝΝ και ειχα δηλωσει αποκλειστικο θηλασμο με φωναζανε συνεχεια για να το θηλαζω..ημουν η μοναδικη μητερα που θηλαζε εκει μεσα ..οι αλλες μανουλες δινανε μπιμπερο εκει μεσα..αλλα κρατουσαν τα παιδια τους με τοση λατρεια, λαχταρα και αγαπη..που ηταν σαν να τα θηλαζαν χρονια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχώ την εξης απορία και θελω να ρωτησω τις μαμαδες που θηλάζουν να ξερω για άλλο παιδακι. Οπως εχω αναφέρει και άλλου στο φορουμ εκανα τεχνιτο θηλασμο στο παιδι μου για 6 μηνες ( ευτυχως το στήθος μου αντεδρασε πολύ καλα στο θηλαστρο) λογω πληγωμενων θηλων και κακης ενημερωσης. Σε ενα δευτερο θελω πολύ να θηλάσω φυσικά εξαλλου με δύο παιδιά στο σπιτι δεν θα μπορώ να αρμεγομαι για ωρες. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: υποθετικά λοιπον κανει το μωρο εναν θηλασμό για όσο θέλει και στην συνεχεια το ριχνει στον υπνο αφήνοντας εσενα με ενα ή δυο στηθη με πολύ γάλα. τι κανεις? βγάζεις γάλα με το χέρι ή το θήλαστρο ίσα ισα για να αποσυμφορηθει το στηθος ή πρεπει να αδειασεις το μαστο σου για να μην εχεις άλλα προβλήματα? ειναι κατι που θα ήθελα απαντηση για να το ξέρω για το μέλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραια τα λετε αλλα αν ματωνουν οι θηλες σου και κλαις απο τον πονο μεχρι και τον τελευταιο θηλασμο, τοτε οντως βλεπεις το παιδι σου σαν καρχαρια!Βαμπιρ που λετε εσεις.

Οταν το βλεπεις και μαζευεσαι, οταν φοβασαι ενα τοσο δα πλασματακι και λες οχι παλι Θεε μου,

τοτε ισως μια προσωρινη λυση ειναι 10 λεπτα σε καθε στηθος. Μην το κατακρινετε ρε κοριτσια...

Κι εγω θελω πολυ να θηλασω, κι αγχωνομαι να μην περασω παλι τα ιδια...

αλλα αυτη τη φορα δε θα ειμαι ο ψαρακας που ημουν στην πρωτη γεννα, θα απαιτησω απο τη μαια μου να ειναι παρουσα στους περισσοτερους θηλασμους μου στο μαιευτηριο, ωστε να το πιασει καλα το στηθος αυτη τη φορα, κι οχι να καθομαι σαν στηλη αλατος, αντε οπως κι αν το βουτηξε, μην τυχον του το χαλασω του μωρου.

Εχει να πεσει βαλε βγαλε το βυζι...! μεχρι να μαθει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα ειναι πολλες κοπελες που θελουν να θηλασουν αλλα αντιμετωπιζουν προβληματα και κανεις δεν τις βοηθαει. Η δουλεια της μαιας ομως αυτο ειναι , να σε βοηθησει με το μωρο τις πρωτες μερες !!!! Πως να το πιασεις ,πως να το πλυνεις , πως να το θηλασεις.....

Να σου πει πως αν το μωρο σε ποναει στο στηθος δεν εχει πιασει σωστα τη θηλη και πρεπει να το βγαλεις και να το ξαναβαλεις εκατο φορες μεχρι να πιασει σωστα!!!!!

Την πρωτη φορα που προσπαθησα να βγαλω τον γιο μου απο το στηθος καταληξαμε να τραβαω εγω το βυζι και η μανα μου το μωρο ~x(~x(~x( γιατι κανεις δεν μου ειχε πει το πιο απλο :oops::oops: οτι βαζεις το μικρο σου δαχτυλο στην ακρη του στοματος του μωρου ,πιανει αυτο κι αφηνει το στηθος.....ΕΠΙΣΤΗΜΗ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχώ την εξης απορία και θελω να ρωτησω τις μαμαδες που θηλάζουν να ξερω για άλλο παιδακι. Οπως εχω αναφέρει και άλλου στο φορουμ εκανα τεχνιτο θηλασμο στο παιδι μου για 6 μηνες ( ευτυχως το στήθος μου αντεδρασε πολύ καλα στο θηλαστρο) λογω πληγωμενων θηλων και κακης ενημερωσης. Σε ενα δευτερο θελω πολύ να θηλάσω φυσικά εξαλλου με δύο παιδιά στο σπιτι δεν θα μπορώ να αρμεγομαι για ωρες. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: υποθετικά λοιπον κανει το μωρο εναν θηλασμό για όσο θέλει και στην συνεχεια το ριχνει στον υπνο αφήνοντας εσενα με ενα ή δυο στηθη με πολύ γάλα. τι κανεις? βγάζεις γάλα με το χέρι ή το θήλαστρο ίσα ισα για να αποσυμφορηθει το στηθος ή πρεπει να αδειασεις το μαστο σου για να μην εχεις άλλα προβλήματα? ειναι κατι που θα ήθελα απαντηση για να το ξέρω για το μέλλον.

εγω στην αρχη το εβγαζα με το χερι,δεν χρισημοποιησα θηλαστρο ποτε,τωρα που εχει εδραιωθει η γαλουχια παραγει το στηθος μου οσο πρεπει,δινω μια το ενα στηθος και μετα οταν θελει η μικρη μου το αλλο και δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα.

να χαιρεσε το παιδακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα κοριτσια μου χαν κοπει οι θηλες κομματια ειχα μαστιτιδα και καταθλιψη αλλα η μονη μου σκεψη ηταν να δωσω στο παιδι μου οτι πιο σημαντικο.καθε φορα που ηταν να την θηλασω τρομαζα στην ιδεα ομως εκει επεμενα και τα καταφερα,τωρα ειναι τοσο διασκεδαστικο :D λιγη υπομονη θελει,εδω τα γενναμε κανουμε καισαρικες υποφερουμε,αυτο ειναι το λιγοτερο.

οτι εμαθα περι θηλασμου τα εμαθα απο ιντερνετ και απο εδω μεσα, κανενας δεν με βοηθησε,απο ενστικτο μονο και μονο ολες μπορουμε πιστευω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nan ούτε εγώ χρειάστηκε ποτέ να το βγάλω με το θήλαστρο..συνήθως ξύπναγε και έτρωγε και από το άλλο πριν προλάβει το στήθος να φουσκώσει πολύ..αλλά επειδή μου έτυχε και να φουσκώσει, και να πετρώσει και να πονάω πολύ, έβγαζα λίγο με το χέρι μου..ζεστό ντουζάκι ή κομπρέσσες (εμένα το ντους με βοηθούσε περισσότερο) και με ειδικό μασάζ έβγαζα τόσο όσο να χαλαρώσω εγώ..

Dominique μου σε καταλαβαίνω..και εγώ πέρασα φάση που με πόναγαν αφάνταστα οι θηλές μου,δεν μάτωναν, αλλά κοκκίνισαν πολύ και ήταν πολύ ερεθισμένες και κράταγα τα σεντόνια ή τα μαξιλάρια και τα έσφιγγα...και έλεγα, δε γίνεται κάτι δεν πάει καλά..μέχρι που είδα ότι κράταγα το μωρό εντελώς λάθος..και φυσικά καμία δεν κατακρίνει μία κοπέλα που πονάει, αλλά κατακρίνουμε όλες, τις μαίες, τους παιδιάτρους, τους γυναικολόγους για την ηθελημένη τους άγνοια... Τον γυναικολόγο μου τον εκτιμώ και το σέβομαι και σαν άνθρωπο και σαν επιστήμονα..Εξαιρετικός γιατρός,με κατανόηση και πάνω από όλα,δε με είδε ποτέ σαν ένα ακόμα χιλιοπεντακοσάρικο!! Αλλά θεωρώ απαράδεκτο το ότι ενώ θήλαζα με δυσκολίες στην αρχή, είχα στη μία θηλή ένα άσπρο σημαδάκι (φραγμένος πόρος) και όταν τον ρώτησα τί ήταν, όχι μόνο με έστειλε στη μαία γιατί ο ίδιος ομολόγησε ότι δεν ήξερε, προσππαθησε να το σπασει σαν σπυράκι!!!! :shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

15 Λανθασμένες οδηγίες που βλάπτουν το μητρικό θηλασμό

Ο θηλασμός αποτελεί μια πρακτική για την οποία όλοι – επαγγελματίες υγείας, ειδικοί και μη, φίλοι και συγγενείς – έχουν τις απόψεις τους, απόψεις όμως που συχνά αντικρούουν η μία την άλλη και φέρνουν τη θηλάζουσα μητέρα σε σύγχυση. Δίνονται συχνά παραπλανητικές συμβουλές που έχουν ως αποτέλεσμα την πρόωρη διακοπή της γαλουχίας. Δυστυχώς το επιστημονικό πεδίο της γαλουχίας, παρό,τι γεμάτο με σύγχρονες ανακαλύψεις και τεκμηριωμένα επιστημονικά δεδομένα, δεν έχει φτάσει στα αυτιά της πλειοψηφίας των επαγγελματιών υγείας – μαιευτήρων, παιδιάτρων, μαιών, νοσοκόμων – , σημαντικών δηλαδή ανθρώπων που επηρεάζουν την πρακτική του θηλασμού. Ως αποτέλεσμα, πολλές από τις επικρατούσες ακόμα οδηγίες που παρέχονται προς τις λεχώνες, στα μαιευτήρια ή και αργότερα, είναι ανακριβείς, μη έγκυρες, ξεπερασμένες και επιστημονικά μη τεκμηριωμένες. Ας αναφέρουμε μερικές:

1η Λανθασμένη οδηγία: Μη θηλάζεις κατά τις πρώτες 2-3 ημέρες μετά τη γέννηση του παιδιού, γιατί δεν έχεις ακόμα γάλα.

Η επιστημονική αλήθεια: Για να ξεκινήσει η γαλουχία, είναι σημαντικό ο θηλασμός να ξεκινήσει κατά την πρώτη ώρα από τη γέννηση του παιδιού και να συνεχιστεί ελεύθερα, συχνά, ανάλογα με τα σημάδια πείνας του παιδιού, κατά τις πρώτες κρίσιμες ημέρες. Όσο περισσότερο ερεθίσει το μωρό το στήθος, τόσο περισσότερο και πιο γρήγορα θα παραχθεί μητρικό γάλα (κανόνας της ζήτησης και προσφοράς). Αντίθετα, εάν αφήσουμε το στήθος της μαμάς χωρίς ερεθισμό για ώρες ή και για μέρες, όπως συχνά δυστυχώς γίνεται στα ελληνικά μαιευτήρια, η παραγωγή της μαμάς θα αδρανήσει και θα υπάρξει δυσκολία στο θηλασμό κατά την επιστροφή της στο σπίτι. Εξάλλου, το μητρικό πρωτόγαλα είναι σπουδαία τροφή και ένα πανίσχυρο εμβόλιο για το βρέφος, η μόνη τροφή που χρειάζεται το ανθρώπινο νεογέννητο κατά τα πρώτα του 24ωρα, λίγη, αλλά επαρκής και ανεκτίμητη.

2η Λανθασμένη οδηγία: Θήλασε 10 λεπτά από το ένα στήθος, έπειτα 10 λεπτά από το άλλο.

Μήπως εσείς τρώτε για 10 λεπτά γιουβέτσι και για 10 λεπτά σαλάτα; Πως είναι δυνατόν, χωρίς καμία επιστημονική απόδειξη, να ταίζουμε τα μωρά μας σα να ήταν αυτόματες μηχανές ομοιομορφίας;

Η επιστημονική αλήθεια: Κατά τις πρώτες κρίσιμες έξι εβδομάδες της γαλουχίας, το μωρό πρέπει να φτάνει στο στήθος, με σωστή τοποθέτηση και σύλληψή του, χωρίς καθόλου χρονικούς περιορισμούς. Η διάρκεια των γευμάτων αλλάζει ανάλογα με την πείνα του, τη διάθεσή του, την ώρα της ημέρας και τον επιτυχή ή όχι τρόπο ταΐσματος. Δηλαδή, ένα μωρό που δεν έχει μάθει να καταπίνει γάλα στο στήθος ή δε βρίσκει γάλα, μπορεί να βρίσκεται για μία ώρα πάνω σε αυτό και να μην έχει φάει τίποτα. Ένα άλλο μωρό μπορεί να έχει μάθει πώς να θηλάζει, να βρίσκει άφθονο γάλα και να τελειώνει το γεύμα του μέσα σε πέντε λεπτά. Δεν μετράμε λοιπόν λεπτά της ώρας με το ρολόι, αλλά παρατηρούμε το παιδί μας. Καταπίνει; Πόσες φορές κατάπιε; Έχει γάλα στο στοματάκι του; Αδειάζει το στήθος μας; Φαίνεται χορτάτο και χαλαρωμένο στο τέλος; Η επιστήμη είναι κατηγορηματική: στο θηλασμό πετάξτε τα ρολόγια!

3η Λανθασμένη οδηγία: Θήλασε όπως παραπάνω, έπειτα δώσε στο παιδί «συμπλήρωμα» ξένου γάλακτος, ώστε να βεβαιωθείς ότι χόρτασε.

Η επιστημονική αλήθεια: Χορήγηση «συμπληρώματος» προληπτικά, χωρίς να υπάρχει πραγματική ιατρική ένδειξη, εμποδίζει τις προσπάθειες της μητέρας να εγκαταστήσει το θηλασμό. Οποιαδήποτε ποσότητα ξένου γάλακτος πιει το βρέφος αφαιρεί από την παραγωγή γάλακτος της μαμάς, γιατί το μωρό δεν ζητάει από το στήθος την ποσότητα που θα έπρεπε, με αποτέλεσμα η μαμά τελικά να οδηγηθεί σε μειωμένη παραγωγή. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά αποκλειστικό θηλασμό των βρεφών μας για 6 μήνες. Ο,τιδήποτε άλλο όχι μόνο δεν είναι απαραίτητο αλλά και βλαπτικό, καταστροφικό για την επιτυχία της γαλουχίας.

4η Λανθασμένη οδηγία: Θήλασε το μωρό σου κάθε τρείς ή τέσσερις ώρες, όχι συχνότερα.

Σου επιτρέπεται να τρως κάθε 6 ώρες, όχι συχνότερα. Πως θα κρίνατε μια τέτοια οδηγία σχετικά με το φαγητό σας;

Η επιστημονική αλήθεια: Η αλήθεια είναι ότι το στομάχι του μωρού είναι πολύ μικρό, το μητρικό γάλα εύπεπτο και η ανάγκες του μωρού για επαφή μεγάλες. Έρευνες έχουν δείξει ότι τα περισσότερα φυσιολογικά μωρά ζητούν να ταϊστούν κάθε 2 ώρες, αν βέβαια δεν τους δίνεται το δύσπεπτο ξένο γάλα. Επιπλέον, πολλά φυσιολογικά μωρά περνούν διαστήματα της ημέρας τρώγοντας σχεδόν συνεχώς ή με διάλλειμα μισής ώρας, κάτι εντελώς αναμενόμενο και φυσιολογικό. Τέλος, κανένα μωρό δεν είναι ίδιο με άλλο, κάθε ένα έχει την προσωπικότητά του όπως κι εμείς. Η ποικιλία στον τρόπο λήψης της τροφής είναι τεράστια για τα βρέφη, όπως και για εμάς. Εάν θέλουμε να το χειριστούμε ως ανθρώπινο όν, είναι θεμελιώδες να ακούσουμε και να σεβαστούμε τις ιδιαίτερες ανάγκες του μωρού μας.

5η Λανθασμένη οδηγία: Άφησε το μωρό σου να κλαίει και μην το παίρνεις συνέχεια αγκαλιά, για να μην «κακομάθει».

Η επιστημονική αλήθεια: Η βασική ανάγκη των βρεφών είναι το χτίσιμο εμπιστοσύνης με το περιβάλλον τους, δηλαδή με τη μητέρα και τον πατέρα τους. Επειδή η όραση είναι φτωχά ανεπτυγμένη τον πρώτο καιρό, οι κύριες αισθήσεις, ο «μπούσουλας» του μωρού είναι η όσφρηση και η αφή. Ένα νεογέννητο απομονωμένο στο κρεβατάκι του, μακριά από ανθρώπινη επαφή, είναι σαν τον τυφλό στην απομόνωση. Η αγκαλιά είναι βασικό στοιχείο της γονεικής φροντίδας, της αγάπης. Η αγκαλιά είναι επίσης απαραίτητο συστατικό του επιτυχημένου θηλασμού, ο οποίος, ως φυσική διαδικασία, περιέχει και προϋποθέτει άφθονη, συχνή επαφή.

6η Λανθασμένη οδηγία: Πάρε ξένο γάλα για να υπάρχει στο σπίτι, στην περίπτωση που χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις.

Η επιστημονική αλήθεια: Ο θηλασμός είναι παιχνίδι αυτοπεποίθησης για τη μητέρα. Μια λεχώνα που πιστεύει ότι δεν υπάρχει άλλο γάλα που μπορεί το παιδί της να πιει εκτός από το δικό της θα θηλάσει επιτυχώς το μωρό της. Αντίθετα, εκείνη που έχει κάθε στιγμή, στο πίσω μέρος του μυαλού της, στην παραμικρή δυσκολία, την εικόνα της σκόνης στο ντουλάπι είναι πολύ πιθανό να χάσει το παιχνίδι. Ειδικοί που προωθούν κουτιά ξένου γάλακτος στα χέρια της θηλάζουσας μητέρας κλονίζουν την αυτοπεποίθησή της και βλάπτουν το θηλασμό, άρα και την υγεία της δυάδας.

7η Λανθασμένη οδηγία: Δώσε στο παιδί καθημερινά τσάι, άλλα αφεψήματα ή νερό

Η επιστημονική αλήθεια: Οποιοδήποτε υγρό πέραν του μητρικού γάλακτος όχι μόνο δεν είναι απαραίτητο για το παιδί αλλά και βλάπτει. Οι ποσότητες αυτές αφαιρούν από την παραγωγή γάλακτος της μητέρας, εμποδίζουν την εδραίωση του θηλασμού. Το τσάι προκαλεί διούρηση, εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου και δεν ασκεί καμία θετική επίδραση στους κολικούς.

8η Λανθασμένη οδηγία: μη θηλάζεις το παιδί το βράδυ, ώστε να ξεκουραστείς.

Η επιστημονική αλήθεια: Ο θηλασμός την νύχτα είναι, τουλάχιστον κατά τον πρώτο καιρό, εντελώς απαραίτητος για την εδραίωση της γαλουχίας. Οι ορμόνες της γαλουχίας βρίσκονται τότε στα ύψη, το μωρό τρώει πιο ήρεμα και συνεχίζει τον τακτικό ερεθισμό του στήθους, αυξάνοντας έτσι την παραγωγή γάλακτος. Πρόσφατες έρευνες δείχνουν ότι γυναίκες που θηλάζουν επιτυχώς τα παιδιά τους δεν κουράζονται περισσότερο από εκείνες που δίνουν μπουκάλι. Αντίθετα, η προετοιμασία των μπιμπερό είναι εκείνη που είναι χρονοβόρα και επίπονη.

9η Λανθασμένη οδηγία: να καθαρίζεις το στήθος σου κάθε φορά που θηλάζεις (με χαμομήλι, νερό, σαπούνι κα)

Η επιστημονική αλήθεια: Το μητρικό γάλα περιέχει ένα θαυμαστό συνδυασμό από αντιμικροβιακούς παράγοντες, οπότε δεν χρειάζεται κανένας πρόσθετος καθαρισμός του στήθους. Οι οδηγίες αυτές μάλιστα στέκονται εμπόδιο στο θηλασμό, γιατί απαιτούν από τη μητέρα χρόνο και κόπο άσκοπα, μετατρέποντας αναίτια μια φυσιολογική διαδικασία σε «δύσκολη», «ιδανική».

10η Λανθασμένη οδηγία: τήρησε μια συγκεκριμένη, περιοριστική διατροφή, εάν θέλεις να θηλάσεις.

Η επιστημονική αλήθεια: Δεν είναι απαραίτητος κανένας ιδιαίτερος περιορισμός στη διατροφή της λεχώνας. Οι οδηγίες αυτές προσθέτουν δυσκολίες στη ζωή της χωρίς λόγο. Η αλήθεια είναι ότι ένα μωρό που θηλάζει μια μητέρα η οποία δεν έχει και την «τέλεια» διατροφή είναι πιο πιθανό να είναι υγιές, σε σύγκριση με εκείνο που πίνει μπιμπερό από τη μαμά του. Μια φυσιολογική, ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία είναι το μόνο που χρειάζεται. Οι σούπες, τα άνοστα, η αποφυγή ενός τεράστιου καταλόγου συγκεκριμένων τροφίμων δεν έχουν καμία επιστημονική βάση.

11η Λανθασμένη οδηγία: Αν πονέσουν οι θηλές σου, πρέπει να διακόψεις το θηλασμό

Η επιστημονική αλήθεια: Τις περισσότερες φορές οι θηλές πληγώνονται λόγω κακής στάσης, τοποθέτησης και σύλληψης του στήθους από το μωρό. Η λύση στα προβλήματα αυτά είναι να βελτιώσουμε την τεχνική του θηλασμού, να λάβουμε οδηγίες από ειδικό για την αντιμετώπιση του πόνου με συνέχιση παράλληλα του θηλασμού, όχι να τον σταματήσουμε με την πρώτη δυσκολία.

12η Λανθασμένη οδηγία: Μετά την έξοδό σου από το μαιευτήριο, δες κάποιον επαγγελματία υγείας στις σαράντα ημέρες από τη γέννηση του παιδιού.

Η επιστημονική αλήθεια: Η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής συστήνει επίσκεψη της λεχώνας από ειδικό μέσα στις πρώτες 2-3 ημέρες από την έξοδό της από το μαιευτήριο. Η υποστήριξη πρέπει να συνεχιστεί κατά τις πρώτες εβδομάδες της γαλουχίας με τουλάχιστον άλλες μία με τρεις επισκέψεις, ανάλογα με τα προβλήματα που προκύπτουν. Πολλές γυναίκες παλεύουν να διατηρήσουν τη γαλουχία στο σπίτι, μέσα σε περιβάλλον μη υποστηρικτικό και χωρίς να έχουν λάβει σωστές οδηγίες. Αρκετές από αυτές δυστυχώς έχουν καταλήξει στο μπιμπερό όταν φτάνουν για πρώτη φορά στην πόρτα του παιδιάτρου, σαράντα ημέρες μετά τη γέννηση του παιδιού.

13η Λανθασμένη οδηγία: Εάν το μωρό σου «δεν παίρνει ικανοποιητικά» βάρος, πρέπει να του δώσεις συμπλήρωμα ξένου γάλακτος.

Η επιστημονική αλήθεια: Πολλές φορές επαγγελματίες υγείας «τρομοκρατούν» τη λεχώνα για το βάρος του μωρού της, χωρίς να υπάρχει στην πραγματικότητα κανένα πρόβλημα. Άλλες φορές πάλι υπάρχει πρόβλημα, όμως καταφεύγουν εύκολα και αμέσως στη λύση του ξένου γάλακτος, χωρίς προηγούμενα να δώσουν οδηγίες για αποτελεσματικότερο θηλασμό, χρήση θηλάστρου από τη λεχώνα κα.

14η Λανθασμένη οδηγία: Σταμάτησε να θηλάζεις το παιδί, εάν χρειάζεται να πάρεις κάποιο φάρμακο, όπως παυσίπονο, αντιβίωση κα.

Η επιστημονική αλήθεια: Αυτή η οδηγία είναι εννιά στις δέκα φορές λανθασμένη. Υπάρχει πολύ μεγάλη άγνοια των επαγγελματιών υγείας σχετικά με το θέμα, για αυτό η μητέρα πρέπει να συμβουλεύεται ειδικό γαλουχίας όποτε κάποιος της απαγορεύει το θηλασμό του παιδιού της επειδή εκείνη παίρνει κάποιο φάρμακο. Η αλήθεια είναι ότι τα συνήθη φάρμακα είναι συμβατά με το θηλασμό, υπάρχουν ελάχιστα φάρμακα που πραγματικά βλάπτουν το παιδί μέσα από το μητρικό γάλα. Η αλήθεια είναι τέλος ότι το μωρό κινδυνεύει συνήθως πολύ περισσότερο από το μη θηλασμό, παρά από την απειροελάχιστη δόση κάποιου φαρμάκου.

15η Λανθασμένη οδηγία: Μη θηλάζεις μετά τους έξι μήνες της ζωής του μωρού, δεν του προσφέρεις τίποτα.

Η επιστημονική αλήθεια: Κάθε μέρα θηλασμού παραπάνω είναι κέρδος για μωρό και μητέρα. Όλοι οι διεθνείς οργανισμοί διαβεβαιώνουν ότι ο θηλασμός έχει μεγάλη αξία και μετά τους έξι μήνες της ζωής του μωρού, ενώ συστήνουν την συνέχιση της γαλουχίας για τουλάχιστον δύο χρόνια, χωρίς ανώτερο όριο, για όσο θέλουν μητέρα και παιδί.

Αναζητήστε τον ειδικό που θα σας καθοδηγήσει σωστά και σύγχρονα πάνω στην προσπάθειά σας να θηλάσετε το μωρό σας, όπως ακριβώς αναζητάτε τον κατάλληλο επαγγελματία για κάθε άλλο τομέα της υγείας σας. Η αντίληψη ότι ο μητρικός θηλασμός είναι μια φυσική, ενστικτώδης διαδικασία που θα μας έρθει «αυτόματα», χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία ή ενημέρωση, είναι το ίδιο λανθασμένη με την αντίληψη πως ό,τι λέγεται από επαγγελματία υγείας πάνω στο ζήτημα είναι «αυτόματα» έγκυρο. Είναι ακόμα το ίδιο λανθασμένη με εκείνη την αντίληψη που αρνείται να δει τη γαλουχία ως ιδιαίτερο επιστημονικό πεδίο με συγκεκριμένες γνώσεις, δεξιότητες, πιστοποίηση και εξειδίκευση. Στην πραγματικότητα, η πιθανότητα να ακούσετε επιστημονικά ακριβείς οδηγίες για το θηλασμό του παιδιού σας είναι τόσο μεγαλύτερη, όσο απευθύνεστε στους εξής ειδικούς (κατά σειρά προτεραιότητας):

1.Διεθνώς Πιστοποιημένους Συμβούλους Γαλουχίας IBCLC

2.Συμβούλους θηλασμού της La Leche League Ελλάδας

3.Γυναικολόγους, Παιδιάτρους και Μαίες με σχετική εκπαίδευση και πιστοποίηση στο αντικείμενο.

4.Έμπειρες μητέρες που έχουν θηλάσει επιτυχώς και μακροχρόνια.

Στέλιος Παπαβέντσης,

Παιδίατρος MRCPCH DCH IBCLC

www.pediatros-thes.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να σας πω μια εμπειρια που εχω και ισως να σας φανει χρησιμη!!Απο τοτε που γννηθηκε η μπεμπα μου την θηλαζω αποκλειστικα και πληροφοριακα σας λεω οτι 45 ημερων ενω γεννηθηκε 3360 ζυγιζε 4670 πηρε δλδ 1300 γραμ βαρος ικανοποιητικοτατο οπως ειπε η παιδιατρος!!Προχθες λοιπον ειπα να δοκιμασω να βγαλω γαλα με θηλαστρο μηπως καμια φορα μπορεσω ωα αφησω την μπουμπου μου στην μητερα μου και να της εχω και ενα γευμα αν τυχον ξυπνησει και πειναει και εγω δεν εχω επιστρεψει!Το αποτελεσμα.....σταγονα σταγονα αντλησα μονο 60 ml και μετα τιποτα!Φυσικα ξερω πως το στηθος μου περιειχε πανω απο 60 ml αφου το μωρο μου τρωει με βασει την ηλικια της απο 120 - 150 ml το γευμα οπως μου ειπε η παιδιατρος!!Το συμπερασμα που θελω να βγαλω ειναι οτι μην ελενχετε αν εχετε γαλα με βασει το αν βγαζετε πολυ ποσοτητα με το θηλαστρο γιατι σε καποιες απο εσας θα συμβαινει το ιδιο με εμενα!Τωρα μαλλον δεν χρησιμοποιω καλα το θηλαστρο ή δεν ειναι καλο το θηλαστρο που εχω οπως και να εχει παντως αν το εκανα αυτο στην αρχη του θηλασμου και δεν εβγαζα γαλα σιγουρα θα επηρεαζομουν και θα σκεφτομουν να δωσω συμπληρωμα χωρις ουσιαστικα να υπαρχει λογος!

ΥΓ: οπως καταλαβατε ολες οι βολτες μου ή θα ειναι 3ωρες η με την μπουμπου μου μαζι ;););) ευτυχως που ερχεται το καλοκαιρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kalimera ki apo mena...Emeis eimaste 24hmerwn kai den leme na strwsoume. Prospathw na thilasw apoklistika ki exw provlima. H mikri gennithike 3580 kai xanontas tis prwtes meres eftase 3300. Thilazontas apokleistika ftasame prin vgoume apo to maieutirio 3480. H prwti vdomada itan efialtiki kuriws to vradi. Eklege diarkws kai tin evaza synexeia sto stithos mou. 5 meres meta erxetai o giatros kai mou leei to paidi einai 3470. Oxi mono den exei parei varos alla exei kai xasei. Den trefetai kai to limoktonis kai tha exoume provlima me ton egefalo tou. Den exeis gala, dwstou sumplirwma. Klama, xamos panikos. Eklege h mikri, eklega ki egw. Tis edwsa kana duo fores xeno kai meta parolo pou ponousa para polu to phra pismatika kai arxisa na ti thilazw synexws. Arxise na pairnei varos kanonikotata. Duo vdomades meta akoma klaiei kai diamartiretai kai deixnei na pinaei diarkws anexartita apo to poso exei faei. Thelei na einai sto stithos mou synexeia kai den exei kamia upomoni. Stin arxi mou eixe pligwsei tis thiles. To xeperasame auto. Akoma omws ponaw otan thilazei. Niwthw san na me dagwnei. Trwei, tin pairnei o upnos sto stithos mou kai otan paw na tin vgalw arxizei ta klamata. Xthes tin afisa 2 wres na dw ti tha kanei. To apotelesma? Eixe faei toso polu pou mou ekane emeto. Ki exw kai ton paidiatro na mou leei oti to paidi pinaei kai to gala sou den eparkei kai dostis sympliroma kai den uparxei anwtero orio sto poso trwei ena mwro. Perito na sas pw oti vgazontas to me to thilastro exei ftasei na faei kai 180ml h mpempa se ena geuma. Tis teleutaies duo meres omws (exakolouthw na agxwnomai gia to an pairnei kila, an exw arketo gala ktl) exei meiwthei to gala mou kai me to pou to stamataw na thilazw ponaei o mastos mou, san na mirmigiazei kai den prizetai toso oso prin. Exw apelpistei!. An to zei kamia auto please HELP kai ti mporw na kanw?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να αλλαξεισ παιδιατρο αμεσως !!!!

υπαρχουν πολλεσ γυναικες που δεν βγαζουν σταγονα με το θηλαστρο ...αυτο δεν παει να πει οτι δεν εχουν γαλα .Ιωαννα αναλογα το θηλαστρο αν ειναι απο του εμποριου τα χειροκινητα φυσικα και δεν θα βγαλεις γαλα γιατι ακομα εχεισ 45 μερες που θηλαζεις ....ακομα χρειαζεσε η νοσοκομειακο η καποιο αλο πιο εξειδικευμενο ....προσεχε απο μη καταλληλα θηλαστρα μην πληγωσεισ το στηθοσ σου .

μαριτινα μου ,σε σενα πηγενε το αλλαξε τον παιδιατρο αμεσως ,οσο και να μην θες να τον ακουσεισ σε αυτην την δυσκολη περιοδο δεν σου συμπαραστεκετε αλλα σου λεει συνεχωσ λαθοσ πραγματα που σε αποπροσανατολιζουν και θα σε κανουν να χασεισ το παιχνιδι .

οκ εχεις δυσκολο μωρακι θελει να ειναι στο στηθοσ και δεν μπορουμε να κανουμε τωρα κατι γιαυτο .αργοτερα θα μεγαλωσει λιγο και θα αλλαξει ,τωρα ειναι πολυ πολυ νινι και εχει αναγκη να ειναι εκει .ετσι ηταν και ο δικοσ μου και σε καταλαβαινω ....μην ξεχνας οτι εκτοσ απο τροφη ειναι και παρηγορια το στηθοσ και επιπλεον σου αυξανει την παραγωγη οσο καθετε .το οτι εβγαλε δεν ειναι τιποτα ,δεν ειναι κακο ....δες το θετηκα οτι τρωει πολυ και βγαζει ΕΧΕΙΣ γαλα .!!!

σε πολυ λιγο καιρο θα ξεκολλησει απο το στηθος ,ειναι μια δυσκολη περιοδοσ τωρα θα περασει ,ετσι και ο δικοσ μου 2 μηνες ηταν συνεχεια στο στηθοσ ...ετρωγε -εβγαζε ...το ειχε αναγκη να ειναι εκει οχι απο πεινα αλλα απο παρηγορια ....μετα απο τους 2 μηνες σταματησε και καθοταν μονο για να φαει .

υπομονη λιγο και αλλαξε παιδιατρο ...και εγω για τον ιδιο λογο την πρωτη μου την αλλαξα περιπου εδω που εισαι και εσυ ...καπου υπαρχει ενας αλλος πιο υποστηρικτικος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se euxaristw polu afroditi mou. Yparxoun fores pou paei kala. Na px twra prin ligo. Mas phre mia wra kai kati gia na fame, na allaxoume kai xana vizi gia na hremisoume kai na koimithoume. Yparxoun fores omws pou xefeugoume teleiws kai ftanoume tis 5 wres. Apelpisia. Me ton pono stis thiles pote synithizeis kai pote arxizeis na min niwtheis tipota kai na ginetai euxaristw? Tin wra pou pianei h mpempa sto stithos me mania ourliazw kai eilikrina mou rxetai na valw ta klamata mono stin idea ligo prin tin valw sto stithos mou alla ekei sfigw dontia kai lew mpros gia to mwro mou pou klaiei kai pinaei. Kai pistepste me eimai polu anthektiki ston pono...para polu. Meta apo ligo apla synithizw kai ginetai pio anekto.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριτινα μια φιλη μου απο εδω μεσα ειχε το ιδιο θεμα με το πιασιμο του μωρου(και δευτερο παιδι που θηλαζε!!) και απευθυνθηκε σε καποιον ειδικο ,του εκανε καποιεσ μαλαξεισ στο κεφαλακι και σταματησε να πιανει σφιχτα το στηθος .θα της πω να σου στειλει πμ με την εμπειρια της και τον γιατρο .εχει γραψει στην προηγουμενη σελιδα ...την παναγιωτα λεω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...