Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΞΕΦΟΥΣΚΩΣΑΝ ΟΙ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ 2011


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια! κουκιδακι τι εχεις καλε με τη μπουμπου? εμεις ενω ολη νυχτα ημασταν μαμ κακα (τσισακια για την ακριβεια :( )και νανι, το πρωι που ξυπνησε κατα τις 8 ειχε γκρινια μεχρι τις 11 που ξανακοιμηθηκε! :?:? εδωσα και λιγο χαμομηλακι μηπως και περασει η κοιλιτσα, κουκιδα το εχεις δοκιμασει? εμεις πρωτη φορα δωσαμε και μαλλον του αρεσε, ηπιε 60 μλ! ;) και μετα χαλαρωσε και κοιμηθηκε στην πλατη μου οταν προσπαθουσαμε μα ρευτει! :D:D πολυ με δυσκολευει το ρεψιματακι του ρε γμτ, οπως επισης και ο λοξυγγας μου σπαει τα νευρα! εχει τυχει να τον πιανει πανω που τον παιρνει ο υπνος και να τον ξενερωνει για κανα μισαωρο!! :shock::( τελος παντων... αυτα τα νεα μας... μας εχει φαει η κλεισουρα, ο παππας δε μας δινει μιση ευχη να παρουμε καθαρο αερα κι ετσι θα κανουμε υπομονη μεχρι την αλλη κυριακη που σαραντιζουμε κανονικα... :?:? γιουλακι μυξακια και ρουθουνισματα κανει κι εμας, πριν απο καθε γευμα του ριχνω στο μυτακι λιγο φυσιολογικο ορο και ειναι οκ, επισης εμενα φτερνιζεται συχνα και αγχωνομαι... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σοφούκι γιατι δεν σας δινει ευχη ο πάτερ?

δεν ηρεμει το παιδι μου δεν ηρεμει με τπτ...πολυ κουραζεται με το παλιομπιμπερο...κ κανουμε πολυ ωρα να φαμε..σερι παει το ξενυχτι κ το αξημερωτο...κουραζεται πολυ η καημενουλα μεχρι να χορτασει..ψοφαει κ η μανουλα που εχει κουλαθει να την κραταει...

να ρωτησω!

πειτε μου λιγο ποση ποσοτητα χαμομηλακι βαζετε στο βρασιμο για 50 ml ας πούμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκιδα εγω στο κιντερτε και στο χαμομηλι βαζω παντα 100μλ (με εντολη γιατρου παντα) με μια κοφτη κουταλιτσα σκονη ροφηματος. κανω παντα 100 και οσο θελει πινει εκεινος. χαμομηλι εχω παρει αυτο της milupa σε παρομοιο κουτι με το κιντερτε. δε βραζω φρεσκο :? . γιατι κουραζεται μωρε το μικρουλακι?? μηπως χρειαζεται αλλη θηλη στα μπιμπερο της να ρεει το γαλατακι της πιο ευκολα? δε ρωτησες τη γιατρο? κριμα ειστε και οι 2 τετοια ταλαιπωρια. παντως αφου εχεις και τη μαμα γιατι δεν την αφηνεις λιγο σε εκεινη να ξεκουραστεις κι εσυ λιγο?? εμεις παντως ειδικα τωρα που τρωει μονο μπιμπερο, μπορει να τον εχει η μαμα μου για αρκετες ωρες... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΦΟΥΚΙ μαλλον θα κανω μια 'επιδειξη' καποια στιγμη στη μαμα μου με το ταισμα κτλπ γιατι θα χρειαστει..

μια απο τις θηλες την ανοιξαμε λιγο παραπανω (οσο η μυτη μιας βελονας) αλλα δεν της αρεσει ουτε αυτο...τωρα την εβαλα στον μαρσιπο κ την κυκλοφορω γιατι οπως παντα το παιδι μου δεν νυσταζει!χαχα

μα να μην παρει καθολου απτη μαμα κ τον μπαμπα που λατρευουμε τον υπνο!!!!! :?::?:

θενκς για τις οδηγίες με τα χαμόμηλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθε η γιατρος και με τη βουλα επισημα ειμαστε χοντρουλες :lol::lol::lol::lol:

600 γρ πηρε η σκατουλα σε 10 μερες!!!!!!!!!!

Μου ειπε η γιατρος οτι δεν μου κοβεται το γαλα οπως νομιζα, αλλα το παιδι τρωει πιο πολυ απο οτι πρεπει οποτε ειναι φυσιολογικο να μη φτανει το γαλα μου, το οποιο ειναι ακομα το πρωτογαλα λεει. Μετα τις 40 μερες μεσα στο διμηνο θα αρχισω κι εγω να παραγω (η αγελαδα) περισσοτερο!

Σε αυτη τη ηλικια τα μωρα τρωνε 500-600 εμενα ξεπερναει τα 800 :o

Με εχει ξεζουμησει η μικρη σκατιαρα!!!!!!

Κουκιδα τελειο αυτο με το μαρσιπο κι εγω αυτο θα κανω (καθως βοηθεια μηδεν)

Τσαγακι κι εγω δεν εχω δωσει καθολου και προσπαθω να το αποφυγω. Απλα εγω πινω ενα χαμομηλακι την ημερα(για να μην αρχισω τα προζακ :lol::lol::lol: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκιδα δεν ειπα οτι κανει κακο το κιντερετε απλα ενδυκνυται για την ενυδατωση του μωρου οταν πινει γαλα σε σκονη και στο θηλασμο συνηθως δεν το συστηνουν, γι αυτο ρωτησα αν σου το συστησε ο γιατρος.

ρε κοριτσια γιατι δεν κοιμουνται τα μικρα μας? αντε να σαραντησουμε να τα βγαζουμε καμια βολτουλα μηπως κ μπουν στο ρυθμο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουφ ρε παιδακι μου σημερα παλι..απο τις 4 ξανακοιμηθηκε στις ......9.30 που τελειωσαμε μπανακι κ μαμ!καλε έλεος!! τι ματι γαριδα πια!

Κωνσταντινε νομιζα οτι δεν κάνει γιαυτο πανικοβλήθηκα με το kinderte- τι να κανω η γυναικα- ο καθε παιδιατρος ρε κοριτσια το μακρυ κ το κοντο του- τρέχα να βρεις ακρη...

Γιουλη το κορίτσι σου ειναι σουπερ φαγανουλι!!!!!!! φτου φτου κορίτσαρος θα γίνει!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια! τι γινεστε?? πως ηταν η βραδια σας? εμας κυλησε ηρεμα σχετικα, κοιμηθηκε 12μιση -5 και 6-8. καλα ηταν. κουκιδακι κι εμενα καμια φορα μενει ξυπνιος κατι 5ωρα σερι, συνηθως απο το μεσημερι μεχρι το απογευματακι ευτυχως αλλα ισως ειναι και καλυτερα ετσι μηπως κουραζεται και κοιμαται περισσοτερο το βραδυ. σημερα θα παω κι εγω την πρωτη μου βολτα. θα ανεβει η μαμα να μας εχει τον μικρο (θα φροντισω να τον αφησω χορτατο και κοιμισμενο ;) ) και θα κατεβουμε μια βολτα στα μαγαζια με τον αντρα μου, να αλλαξουμε κατι δωρακια και να του ψωνισουμε και κανενα ρουχαλακι να βαλει οταν σαραντισει πια! :D:D εχω βρει κατι φοβερα και στο ιντερνετ, το απογευμα μαλλον θα ψωνισω κατι ψιλα κι απο εκει! :D:D γιουλακι καλε μεγαλωσατε!!!! :ymparty::ymparty::ymparty:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας κοριτσια, ευτυχως διαβασα τις ωρες υπνου των μωρο σας κ καθησυχαστηκα γιατι μονο ο δικος μου νομιζα οτι εχει αυπνιες :roll::roll: . που θα παει ομως αυτη η κατασταση οεο? :(

τωρα το βραδυ εχω δοκιμασει αλλο συστημα κ εχει ψιλοπετυχει: οταν σταματαει τον θηλασμο για να ρευτει του αλλαζω παμπερς κ μετα συνεχιζει το θηλασμο, οποτε ψιλοκοιμαται στο στηθος κ τον βαζω κατευθειαν για υπνο. ;) το προβλημα μου ομως παραμενει τις ωρες 9 με 12 περιπου , που δεν λεει να κοιμηθει με τπτ κ θελει ολο βολτες.... καμια ιδεα ρε κοριτσια πως να τον ξεγελασω κ να κοιμηθει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον κοριτσια πρεπει να αλλαξουν το τιτλο κ να το ονομασουμε: insomnia..... :lol::lol::lol:

παντως οποια ανοιξει το νεο θεματακι ας συμπεριλαβει κ τον μηνα φεβρουαριο για μας τις λιγες που γεννησαμε στα τελη του μηνα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον κοριτσια πρεπει να αλλαξουν το τιτλο κ να το ονομασουμε: insomnia..... :lol::lol::lol: ....

χαχα

δεν έχεις κ άδικο!

αυτο που κανεις το σπαστο με το θηλασμο καλο ειναι γιατι το στηθος τα νανουρίζει κιολας οποτε τι αλλο καλυτερο?

κουραγιο μανες- απλά ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!

Σοφουκι καλά ψώνια!!!!!!!!!! τυχερουλα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκιδα σπαστο το κανω αναγκαστηκα γιατι στα μισα θελει να ρευτει, απλα στην αρχη ρευοταν το εβαζα παλι στο στηθος κ μετα τον αλλαζα, ενω τωρα τον αλλαζω στο ενδιαμεσο. παρεπιπτωντως κοριτσια καθε ποση ωρα θηλαζουν τα μωρα σας κ ποση ωρα περιπου διαρκει ο θηλασμος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παλι οταν θηλαζα αποκλειστικα- ποτε δεν ηθελε ρεψιμο! με το που αρχισαμε το μπιμπερο εχει δυσφορια κ θελει συχνα πυκνα να ρευτει.

εγω θηλαζα κ θηλαζω απο 15 λεπτα μεχρι κ 35. το συνηθες ειναι 25 λεπτα και μετα συμπληρωνω με το μπιμπερο- σηνυθως τρωει απο 30 μεχρι κ 60 ml(μπιμπερο απο πίσω δλδ)

χθες δοκιμασα χωρις να τη θηλασω - να δω ποσο θα φαει απο το συμπληρωμα- εφαγε 90 ml. ηθελα να δω ποσο πανω κατω τρωει απο το στηθος μου- μαλλον κοντα στα 30/40 ml (τοσο βγαινει κ με το θηλαστρο δλδ) τι να σου πω! υπερπαραγωγη σκέτη είμαι! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γυρισα απτο γιατρο...ουτε αυριο γενναω..........το σαββατο θα με βαλει.ο τραχηλος τελειως κλειστος και πολυ ψηλα.καναμε μια αποπειρα και μου τον ψιλοανοιξε.περιττο να σας πω για τι πονο μιλαμε που γενικα ουτε και με ενοχλουσε η εξεταση απο κατω.καταφερε και εβαλε το δαχτυλο του στον τραχηλο μετα απο 20λεπτα που "μπαρχαλευε" εκει μεσα.μου ειπε πως σημερα θα εχω συσπασεις και ΜΠΟΡΕΙ να γεννησω απο μονη μου.τα νευρα μου ρε κοριτσια....δεν αντεχω αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκιδα κ γω με το θηλαστρο που εβγαλα σημερα εβγαλα 100 ml κ απο τα δυο στηθη κ αφησε 10 ml. αλλα λιγο μου φανηκε να τρωνε 90 μλ , υπολογιζα οτι θα τρωει γυρω στα 150 , μαλλον ομως ημουν λιγο υπερβολικη. ευτυχως εμενα του φτανει κ δεν χρειαζεται συμπληρωμα, ελπιζω να συνεχιστει ετσι...

βεβαια του εχω δωσει κατα καιρους κ σκονη σε περιπτωση που λειπω κ δεν εχω βγαλει γαλα(αλλα σπανιες φορες κ εκει περιπου 100μλ ηπιε)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

konstantine ποσο ειναι το μικρουλι σου? εμενα πινει 110μλ περιπου ανα 4 ωρες. καποιες φορες πειναει και νωριτερα αλλα τρωει 70-80, μεζεδακια δλδ... τη νυχτα χτυπαμε τα 100αρια! :D:D τωρα τον εχω αγκαλιτσα στον καναπε, ακουμε και κατι νανουρισματα στο youtube και ειναι ετοιμος για υπνο! ;) μπουμπου πιανουν τα μικρουλια σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα !

Σήμερα είμαστε όλο γκρίνια..... :| μόλις πριν από λίγο κοιμήθηκε κ ήταν ξύπνιος από το πρωί ο μικρός :shock:

konstantinos κι εγώ ζήτησα στον τίτλο να αναφερθεί ο Φεβρούαριος, αλλά δεν ξέρω πώς μπορεί να προστεθεί κ συν τοις άλλοις νομίζω ότι κάποια κοπέλα μου είχε πει ότι δεν χωράει...

πιπίλα πιάνει ώρες-ώρες μόνο ο μπέμπης μου. πότε θέλει κ πότε την αηδιάζει :S

sofouki θα μπορούσες να μου πεις το ηλεκτρονικό κατάστημα με τα φοβερά ρουχαλάκια, μήοως του παραγγείλω τίποτα? thanks!!!!! καλά ψώνια!

Ράνια, τι να πω??? κουράγιο... ελπίζω να ξυπνήσει ο τράχηλος κάποια στιγμή σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω καλε σας ειπα για το τιτλο. Ρωτησα πως να το αλλαξω γιατι δεν ξερω :roll:

Καλε εμενα πινει 120 , επτα φορες την ημερα. Το λιγοτερο ειναι 110...............

Πιπιλα δεν θελω να δωσω ακομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρανια κουραγιο!!!!! τωρα που σε πασπατεψε ο γιατρος να περιμενεις να γεννας τωρα κοντα!!!

παντως το ποσα μl τρωνε πρεπει να παιζει ρολο κ καθε ποσες ωρες τρωνε. αν η δικια μ ετρωγε πανω απο 100 ml καθε 2 ωρες που πειναει καηκαμε!!!!χαχα

πιπιλα γιατι θελετε να δωσετε κοριτσια? εμενα με απετρεψε η κουμπαρα μου που το μικρο της απο την πιπιλα εχει κανει εντονο προγναθισμό κ δεν φτιαχνει πια..

ουτε η δικια μου την θελει - ειχα δοκιμασει να της δωσω κατι δυσκολες μερες με μπολικη γκρινια..αλλα λεω να μην της δωσω γενικοτερα. με επεισε ετσι που μου τα ειπε!

κ η Ρανια που γενναει Απριλιο πρεπει να μπει στον τιτλο

'Ξεφουσκωσαν οι κοιλιτσες μας γυρω στον Μαρτιο' καλυπτει το φάσμα ξεφουσκώματος? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκίδα τέλεια η πρότασή σου για το "γύρω στον Μάρτιο"!!! :D:D:D:D:D

πιπιλίτσα κρατάει μερικές φορές, όχι φανατικά, ωστόσο σε κάτι δύσκολες ώρες εγώ του δίνω. εννοείται αυτές που κάνουν για την ηλικία, δλδ 0+. ίδωμεν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μαααςςς!!! τι κανετε?εμεις περασαμε δυσκολο βραδυ γτ πονουσε η μικρη μου κ γκρινιαζε...ματι δεν κλεισαμε...τωρα ησυχασε αλλά πλησιαζει η ωρα φαγητου οπότε παλι θα εχουμε πανηγυρια...αλλάξαμε κ το γαλα κ πηραμε ενα για κολικους μπας κ ηρεμησει λιγουλακι...πιπιλα παιρνει μονο για παρηγορια οταν ποναει κι αυτο για λιγο...γενικα δεν της αρεσει..την πεταει. εντωμεταξυ εχουμε θεμα με το ρεψιμο...οταν τρωει την πιανει ο υπνος και δεν ρευεται οση ωρα κι αν την κρατησω ορθια...μπορει να φαμε δηλ κ να ειμαστε 1μιση ωρα αγκαλια για να ρευτουμε... [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] αυτα κ φευγω γτ κλαιειιιιιιιιιιιι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα... εμενα γενικως σα να εστρωσε λιγο το βραδυ...

εφαγε στις 9 , εμεινε ξυπνιος κ ξαναεφαγε στις 11.30 οπου με τα χιλια ζορια κ κουνηματα τον κοιμησα στις 12.30... ξυπνησε 4 μολις θηλασε ευτυχως κοιμηθηκε κ ξαναξυπνησε 7.30 θηλασε κ κοιμηθηκε.

το προβλημα μου ομως παραμενει απο 9 μεχρι 12-1 που μαλλον θα μεινει αλυτο!

παλι καλα βεβαια γιατι το πρωτο 20μερο η αυπνια τον επιανε μεταξυ 1 εως 5 :shock::shock:

καταλαβαινετε γιατι ξενυχτι μιλαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια σερι το βραδυ ποτε θα κοιμηθουν? η κορη μου στους 2 μηνες κοιμοταν 11.30 με 7.00, και μετα τους 3 μηνες 10 με 7.30 λετε να στρωσει καποια στιγμη (ΑΜΕΣΑ) κ ο υιος??? :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...