Μετάβαση σε περιεχόμενο

αχ αυτά τα κιλά....


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια....

είπα να ξεκινήσω ένα καινούριο θεματάκι για όσες μας περισσεύουν κάποια κιλάκια ή μας έχουν μείνει απ την εγκυμοσύνη...

καιρό λέω να αρχίσω διατροφή αλλά όλο κ το αναβάλλω, βέβαια δύσκολη εποχή διάλεξα μιας κ με τέτοιο καιρό είμαστε κλεισμένοι λόγω του μωρού κ συνέχεια το ψυγείο επισκέπτομαι...

λοιπόν, να σας πω δυο λόγια...

πριν μείνω έγκυος ήμουν 54 κιλά κ 1.60 ύψος, έβαλα στην εγκυμοσύνη 17 κιλά κι έφτασα τα 71 !!!

με το που βγήκα απ την κλινική είχα χάσει ήδη τα 9.

από τότε(τέλη Οκτώβρη) έως κ σήμερα έχασα άλλα 4 κ μου μένουν ακόμη 4 κ 1 που ήθελα από πριν....

δεν προσέχω καθόλου τι τρώω, τρώω περισσότερο κ απ την εγκυμοσύνη μου φαίνεται...

αν δεν θήλαζα κιόλας δεν θα είχα χάσει ούτε αυτά τα κιλά...

η ζυγαριά έχει κολλήσει στα 58 κ δεν κατεβαίνει με τίποτα.

κάθε μέρα το σκέφτομαι, με ενοχλεί αλλά δεν κάνω τίποτα.... δεν είμαι χοντρή για να νιώθω άσχημα αλλά ο καθένας ξέρει τον εαυτό του κ το πως νιώθει ο ίδιος καλά... εγώ είμαι καλά στα 53 όπου ήμουν πάντα κ αυτός είναι πλέον ο στόχος μου...

σας γράφω πιο πολύ για να βρω ομοιοπαθούσες κ υποστηρικτές σ αυτήν μου την προσπάθεια....

Τέλη Μάη θα κάνουμε τη βάπτιση του μπεμπούλη μας κ θα ήθελα να έχω πετύχει το στόχο μου μέχρι τότε, να μαι έτοιμη κ για το καλοκαίρι, αν κ δύσκολο το βλέπω.

έχω κάνει δίαιτα πολλές φορές που χρειαζόταν κ τα χα καταφέρει καλά, τώρα λίγο το μωρό, λίγο η κλεισούρα, λίγο η άσχημη διάθεση με έχουν πάρει από κάτω...

θα χαρώ πολύ να βρεθούν κι άλλες κοπέλες που το έχουν ανάγκη ώστε να ξεκινήσουμε μαζί την προσπάθεια....

σας περιμένωωωωωωω..........................................................................................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 991
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΧ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑΑΑ!

και εγω εχω γεννησει εδω και 3 μηνες περιπου την καραμελενια μου και εχω περισσευμα κιλων!

θελω να χασωω 5 κιλα ακομα αλλα ΠΩΣ!????????????!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου ελενη! Αχ τι θεμα εθιξες.... Οχι δεν εχω γεννησει ακομα, αλλα θα μπω κι εγω στο θεματακι σου γιατι με απασχολει ιδιαιτερα. Μια ζωη το παλευω με τα κιλα, εγω ειμαι 1.65, ξεκινησα με 54 κιλα και την προηγουμενη βδομαδα ημουν 70. Σε 10 μερες γενναω - πρωτα ευχομαι να πανε ολα καλα, να ειναι καλα το μωρο εννοειται - αλλα με απασχολει πολυ το θεμα, θελω να κανω διαιτα επειγοντως, βαρεθηκα τον εαυτο μου ετσι... Βεβαια με το θηλασμο φανταζομαι δε μπορουμε να κανουμε αυστηρα πραγματα αλλα τουλαχιστο μια υγειηνη διατροφη επιβαλλεται. Τελικα οντως χανεις με το θηλασμο η πεινας και τρως περισσοτερο? Θα κανω και καισαρικη και σκεφτομαι οτι ουτε το περπατημα η η γυμναστικη επιτρεπονται τον πρωτο καιρο - οχι πως θα βρισκω και χρονο φανταζομαι αλλα λεμε τωρα... Να φανταστεις οτι ολη την εγκυμοσυνη την εβγαλα με το αγχος των κιλων και τι καταλαβα? Τα εκανα θαλασσα... 5 κιλακια θα τα χασεις, μην ανησυχεις, αν και ξερουμε οτι τα τελευταια θελουν υπομονη. Πιστευω οτι θα μαζευτουμε αρκετες στο θεματακι σου, συμπαρασταση λοιπον! Θα σας κανω κι εγω συντροφια μετα τη γεννα, ελπιζω να μην πρω κι αλλα ως τοτε! Αντε 1-2 το παρα πολυυυυ ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα εδω ειμαι ομοιοπαθουσα και σαλταρισμενη με τα κιλα,στο τριτο μου παιδι εβαλα 26κιλα,ειμαι 1,70 και ξεκινησα με 54 κιλα και εφτασα τα 80,τωρα εχω κολησει στα 63 και ενω προσπαθω εδω και καιρο,δεν τρωω πολυ το βραδυ,δεν τρωω σχεδον καθολου ψωμι ,προσπαθω να γυμναζομαι εχουν κολλησει τα ατιμα και μου εχουν σπασει τα νευρα,ολοι μου λενε μια χαρα εισαι,αλλα οπως λες ο καθενας ξερει τον εαυτο του καλυτερα και μου τη σπαει που δεν μπαινω στα αγαπημενα μου παντελονια,και εγω θηλασα 8 μηνες αλλα δεν ειδα να χανω με τον θηλασμο,εχω απογοητευθει και νομιζω οτι ποτε δεν θα τα χασω,ενταξει δεν ζηταω να φτασω και 54 αλλα γυρω στα 59 δεν θα με χαλαγε κιολας,να μπαινεις να τα λεμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

αυτο μονο εχω να πω!!!!!!!!!ενα μεγαλο αχχ :?

θελω να χασω 8 κιλα

δεν ειμαι καλα ψυχολογικα και ολο τρωω

τωρα σταματησα και τον θηλασμο και μου φαινεται πως θα αρχισει να ανεβαινει και αλλο η ζυγαρια

ειμαι 1.65 υψος

πριν μεινω εγκυος ημουν 63 κιλα παλι πολα το ξερω

τωρα ειμαι 70 :shock::shock::shock::shock::x [smilie=crybaby2.gif]

ολο λεω απο αυριο κομμενα ολα αλλα ενω το πρωι ξεκιναω καλα μετα το μεσημερι τα χαλαω ολα

θα φαω τη μεριδα μου και μετα θα φαω και το γλυκο μου

το απογευμα θα κανω στη μικρι να φαει κανω και σε μενα και το βραδυ μολις κοιμηθει καταβροχθιζω οτι βρω μπροστα μου

θελω να ξεκινησω οχι διαιτα αλλα σωστη διατροφη

πως θα το κανω πειτε μου???????????????????????????

θελετε να ξεκινησουμε μαζι απο αυριο?????????? :):):roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμεε εγω μεσαα ειμαι θαλασσα ;)

οκ θες να λεμε τι τρωμε?και αν ξεφευγουμε να "μαλωνουμε"¨η να διορθωνουμε η μια την αλλη?

και οποια αλλη θελει

το ειχαν κανει νομιζω και παλιοτερα αλλα τοτε δεν ημουν σε θεση καθολου να κανω το ιδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι οντως υπηρξε ενα παρομοιο θεματακι αλλα δεν πειραζει..

εγω συμφωνη ειμαι..

σημερα το πρωι ηπια ενα ποτηρι γαλα και εφαγα μισο κουλουρι θεσ/κης

μεσημερι ψησαμε στο σπιτι της μαμας μου οποτε εφαγα 3-4 παϊδακια και λιγη σαλατα

και τωρα παλι λιγο κουλουρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ ξεκιναμε απο σημερα?????? :shock::oops::oops:

λοιπον

πρωι:

εναν καφε, μια φετα μαρμελαδα, και λιγο γαλα

μεσημερι:

μια μεριδα κρεας κοκκινιστο με ρυζι και σαλατα χωρις ψωμι

πριν απο λιγο πατατακια παπρικα μμμμ :oops::oops::oops::oops:

τωρα θα κανω εναν καφε παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ χαίρομαι που βλέπω ανταπόκριση....

κι εγώ μέσα εννοείται............................................................................

πάω να ταίσω τον μικρούλη μου κι επανέρχομαι να σας πω τον πόνο μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπόν κοριτσάκια μου ένας από τους λόγους που πιστεύω οτι η διάθεσή μου δεν είναι καλή τελευταία είναι τα κιλά...

απογοτεύομαι γιατί τρώω βλακίες κ χωρίς να πεινάω βέβαια.

πρέπει να στηρίξουμε η μία την άλλη, είμαι αποφασισμένη... ή έτσι λέω τουλάχιστον!

επειδή δεν ξέρω να χειρίζομαι πολύ καλά το forum προτείνω αν κάποια κοπέλα θέλει να φτιάξει μια λίστα με τα ονόματά μας, τα κιλά μας τώρα κ τό στόχο που βάλαμε να φτάσουμε, ώστε να τα βλέπουμε κ να συνεχίζουμε, τι λέτε;

Ελένη, τώρα είμαι 58 κ στόχος μου τα 53.

καλωσήρθατε όλες στην παρέα.....

nutella μου, με το καλό το μωράκι σου κ σε περιμένουμε μετά.... πιστεύω πως ο θηλασμός βοηθάει αν προσέχεις λίγο, σκέψου οτι καις περίπου 500 θερμίδες την ημέρα θηλάζοντας... βέβαια εγώ έκανα βλακίες στην αρχή κ τη νύχτα που ξύπναγα για να θηλάσω πάντα έτρωγα κάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το πρωί έφαγα ένα μπισκότο κ 1 ποτήρι γάλα, έπειτα ήπια μια ζεστή σοκολάτα, μεσημέρι 1 μπιφτέκι, μία μπριζόλα, σαλάτα κ 2 φέτες ψωμί κ τώρα μια μπανάνα...

εγώ παρασύρομαι κ απ τον άντρα μου μιας κ τα χει κι αυτός τα κιλάκια του... κ αγαπάει πολύ κ τα γλυκά...

σήμερα έχει υπηρεσία γιαυτό κ δεν έφαγα γλυκό, χθες όμως χάλια...

πόσο είναι τα παιδάκια σας; εμένα είναι 4 μηνών ο μπουμπούκος μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααχχ εγω τον παρασυρω τον αντρα μου αν και αυτος εχει παραπανο κιλα αλλα μονος του μπορει να κανει κρατει εγω δεν μπορω

η δικια μου ειναι 2 χρονων, βασικα σε ενα μηνα θα γινει 2χρ

εγω μια φορα εκανα διαιτα παλιοτερα και ειχα χασει τα κιλα που ηθελα

μετα αφου γεννησα πηγα σε διαιτολογο και εφυγα οπως πηγα δεν μπορουσα να κανω τιποτα

δεν ημουν σε φαση

τωρα δεν ξερω αν ειμαι αλλα δεν εχω λεφτα για διαιτολογο

οποτε ας προσπαθησουμε με την υποστηριξη εδω μεσα και βλεπουμε

καλη μας επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ , και εγω κολλημενη στα 58 κιλα . και δεν ειμαι ψηλη . πριν κανω παιδια ημουν 53 , αλλα δεν με χαλανε τα 55!!

εσεις απο οτι βλεπω ειστε φρεσκομανουλες , και θελει ενα χρονο να επανελθει το σωμα , αν βεβαια δεν το ειχατε παρακανει!

ναταλι πως ειναι με 4 παιδια ? να σου ζησουν ! εγω εχω τρια .

λοιπον , εγω δεν θα πω σημερα τι εφαγα , εσκασα παντως . αυριο λεω να το ριξω στα φρουτα !

ελενη και μενα ο αντρας μου γλυκατζης και με βαζει σε πειρασμο! εισαι χιο ,ε? και εμεις ημασταν , μεναμε στην ευαγγελιστρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια και εγω μαζι σας,σημερα εφαγα ενα μπολ με γαλα και δημητριακα το πρωι,το μεσημερι μιση μπριζολα στα καρβουνα,τρεις φτερουγες κοτοπουλο,ενα κομμαται λουκανικο,λιγες τηγανιτες πατατες και σαλατα φαγαμε στην πεθερα,και μεχρι στιγμης 2 κομματια σοκολατα που εχω και αδυναμια και δεν μπορω να αντισταθω και τωρα πινω καφε με μια κουταλια ζαχαρη κοφτη και χωρις γαλα,εγω ειμαι 63 και θελω να φτασω 58,απο αυριο ομως θα αρχισω και νηστεια,οι ηλικιες των παιδιων μου φαινονται στα τικερακια,βαλτε με και μενα στη λιστα εε

Ρουλα3 τα δικα σου παιδακια ποσο ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑ1 να σου ζήσουν τα παιδάκια σου, να τα χαίρεσαι!

θα αρχίσεις νηστεία, ε; μπράβο σου... εγώ την έκανα αρκετές φορές αλλά τώρα δεν έχω αντοχές, είμαι λαίμαργη κ θηλάζω κιόλας οπότε θα κάνω μόνο Μεγάλη Εβδομάδα ή λίγο πιο πριν.

δεν προτάθηκε κάποια κοπέλα για τη λίστα, εγώ δεν ξέρω να την κάνω, ούτε τικεράκι δεν μπορώ να βάλω...η άσχετη!

αρχίζει η νηστεία του Πάσχα, πότε ήταν Χριστούγεννα...., πως περνάει ο καιρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα παιδια μου ειναι λιγο μεγαλουτσικα ! τριτη δημοτικου παει ο γιος μου , η μεγαλη κορη δευτερα και η μικρη θα παει προνηπιο ! θα ηθελα κι αλλα αν ο κοσμος μας ηταν ιδανικος ... :roll:

παντως σημερα οι περισσοτερες παραφαγαμε ! λοιπον αυριο νηστεια ! αλλα μη το παρακανουμε με τον χαλβα και την λαγανα!

ελενη , ασθενης και οιδιπορος ( :?: ) και οχι οδοιπορος , δηλαδη η γυναικα που θηλαζει , εξαιρειται της νηστειας . επισης και τα μικρα παιδια . ακουσα εναν παπα που το ελεγε .

ουτε και εγω τα καταφερνω τοσο καιρο . στις δυο βδομαδες εχω γονατισει. για τον Θεο ομως μετραει η προσπαθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Μπορείτε να με βάλετε κι εμένα στη λίστα;

Είμαι γύρω στα 60 κι έχω στόχο τα 55 ή τα 56.

Δυστυχώς δεν είμαι και πολύ της δίαιτας, ούτε της γυμναστικής! Τον τελευταίο καιρό, πάντως, κάνω φιλότιμες προσπάθειες! Αν θέλετε, ελάτε και στο "Για όσες πρέπει να βαρύνουμε ελάχιστα και όχι μόνο".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλωσήρθες θέλω να γίνω μαμά...

με το καλό κι ένα μωράκι, αν δεν έχεις αποκτήσει ακόμα.

ποιος είναι της γυμναστικής;;;;;

εννοείται, σε έβαλα στη λίστα, καλή μας αρχή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni να χαιρεσαι κι εσυ το μωρακι σου,νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις ακομα για σενα να ανυσηχεις,ειναι πολυ μικρο το μωρο σου ακομα,ο οργανισμος μας χρειαζεται 9 μηνες οσο εκανε και στην εγκυμοσυνη για να επανελθει,αρα εχεις περιθωρια ακομα,εγω που εχω 14 μηνες τι να κανω;στα αλλα μου παιδια ιδιως στο δευτερο τα ειχα χασει πολυ ευκολα και εχασα και παραπανω απο οτι εβαλα κιολας,τωρα δεν ξερω τι γινεται

Ρουλα3 και εγω θα ηθελα αλλο ενα παιδακι αν μου ελεγαν οτι ειναι και κοριτσι κιολας ακομα καλυτερα αλλα ειναι πολυ δυσκολα μωρε και οσο μεγαλωνουν δυσκολευουν τα πραγματα τα οικονομικα μας δεν το αντεχουν

λοιπον για βραδυ εφαγα ενα γιαουρτι activia με δημητριακα μαζι,και 10 φουντουκια ειναι πολλα;;εσεις τι φαγατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια εγω ημουν απο τις τυχερες,καθως εβαλα πολυ λιγα στην εγκυμοσυνη,δεν με ζορισαν καθολου και εφυγαν αμεσως.Θελω μονο να σας πω καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας και να θυμαστε πως με επιμονη και υπομονη ολα γινονται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τσουπρες θελω και εγω να μπω στη λιστα με ξεχασατε!!! :?:?:|

μου φαινεται εγω ειμαι η πιο χοντρη εδω μεσα :shock::o:o:o:o:o

εγω ειμαι 1.65 70 κιλα και εχω στοχο τα 60 :?:?:?:shock::shock:

ντρεπομαι αλλα τι να κανω αυτα εχω

αντε να δουμε καλη μας αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...